Dubaj november 2021
Dubaj nabitý energiou a modernosťou je láskyplne nazývaný perlou Blízkeho východu.
Cestopis z roku 2021 napsal Pavel _38
Dubaj nabitý energiou a modernosťou je láskyplne nazývaný perlou Blízkeho východu.
Strategicky umiestnený uprostred Ázie, Afriky a Európy je jedným z najvyhľadávanejších dovolenkových miest v Perzskom zálive. Umožňuje jedinečný pohľad na tradičnú arabskú kultúru a pohostinnosť. To prichádza so správnou mierou dobrodružstva, zábavy a relaxácie. Poďte sa teda zoznámiť s so skúsenosťami ktoré som osobne zažil a môžu Vám pomôcť pri cestovaní do tejto krajiny. Nevyužívam služieb cestovných kancelárií už viac ako 20 rokov, nakoľko za podstatné vyššie ceny nedokážu zabezpečiť také služby ako by som vyžadoval. A keď si plánujem individuálne cestovanie ak niečo pokazím môžem si za to sám a nemám sa na koho vyhovoriť.
Bezpečné cestovanie
Aby bolo vaše cestovanie po Dubaji čo najmenej problematické, musíte dodržiavať pokyny dubajskej vlády týkajúce sa ochorenia COVID-19. Negatívny test PCR vykonaný do 48 hodín alebo 72 hodín od cesty z cieľovej destinácie musíte predložiť. V závislosti od vašej národnosti vás požiadajú, aby ste sa podrobili ďalšiemu testu PCR na medzinárodnom letisku v Dubaji.
Dubaj všeobecné informácie
Dubaj (arab. دبي Dubajj) je mesto patriace do federácie siedmich Arabských emirátov. Má 3,1 mil. obyvateľov (2018). Sídlom panovníka (hlavné mesto) je Abú Zabí.
Emirát Dubaj (arab. إمارة دبيّ Imára Dubajj) je emirát na Arabskom polostrove, na pobreží Perzského zálivu. Leží na okraji Arabskej púšte, ktorá siaha od Jemenu až po Irak. V okolí sa nenachádzajú žiadne rieky, hoci mnohí za rieku považujú Dubai Creek, ide však iba o zátoku v rámci Perzského zálivu. Na východnom brehu Dubai Creek-u sa nachádza štvrť Deira, na západnom brehu Burj Dubai, na juhu leží štvrť Al-Aweer. Písomné dokumenty potvrdzujú existenciu mesta najmenej 150 rokov pred formovaním samotných UAE. Dubai sa podieľa politicky, vojensky aj ekonomicky spolu s ďalšími 6 emirátmi, na riadení štátu , aj keď každý z emirátov má aj vlastné zákony. Dubai(Emirát)má druhu najväčšiu populáciu 2,2 milióna obyvateľov, po emiráte Abú Zabí(Hlavné mesto UAE). Práve Dubaj a Abu Zabi disponujú špeciálnym právom veta, pri prejednávaní kritických záležitostí. Momentálny Vládca emirátu je šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, ktorý tiež spĺňa funkciu Premiéra a viceprezidenta Spojených Arabských Emirátov
Väčšina prínosov pre Dubai, zaznamenáva obchod, výroba a služby. Prínosy z ropy a zemného plynu prispievajú do rozpočtu menej než 6% o objeme 37 miliárd USD (2005). Dubaj však púta celosvetovú pozornosť pre svoje projekty (stavby, športové a rekreačne centra) ale táto pozornosť tiež súvisí s už rozvinutou ekonomikou, založenou zväčša na zahraničnej pracovnej sile.
Všeobecné pokyny pred tým, ako vstúpite na arabskú pôdu
I keď je Dubaj liberálne a pokrokové mesto resp. emirát treba rešpektovať ich kultúru a zvyky . Zároveň si treba uvedomiť, že občania SAE a hlavne Dubaja sú vzdelaný , vedia veľmi dobre anglicky . Veľa občanov má veľmi kvalitné vzdelanie. V Dubaji nájdete zahraničné základné, stredné a vysoké školy. Najviac ich je anglických. Vzdelávanie v SAE je zdarma.
Neznalosť zákona však neospravedlňuje (ani turistov), a tak je dobré vopred vedieť, čoho sa v SAE určite vystríhať. I keď som osobne videl mladých arabov držať sa v obchodnom centre za ruky a mladú devu odetú tak, že by po nej pozrel ktorýkoľvek muž , netreba to brať na ľahkú váhu .
Urážlivé gestá sú totiž v celých Spojených arabských emirátoch (SAE) nelegálne a v prípade uznania viny hrozí až 6 mesiacov basy.
Aké oblečenie je vhodné pre pobyt v SAE - Dress code?
Emiráty a najmä Dubaj má pre množstvo príležitostí tzv. Dress code - predpísaný druh oblečenia.
Všetky úrady v SAE a tiež väčšina dobrých obchodných miest očakáva tzv. Official Business alebo Business Casual Dress Code – ide o oblek, prípadne džínsy s košeľou alebo tričkom s golierom a dlhými rukávmi, poprípade sako, uzavretá obuv – v každom prípade dlhé nohavice. U žien sú to potom kostýmy, šaty (nie na ramienka a max. 10 cm nad kolená) alebo dlhé nohavice a top (nie priesvitný, nie na ramienka a bez výstrihov) či sako.
Pokiaľ tento Dress Code porušíte, nemusíte byť do budovy či na akciu vpustení.
Na verejných miestach v SAE ako sú ulice, obchodné domy a reštaurácie musia byť nohavice, kraťasy, šaty alebo sukne primeranej dĺžky. Nemalo by ísť o nič príliš vyzývavého (nie tesne pod zadok, veľké výstrihy a pod.). Ale Emiráty a Dubaj zvlášť sú veľmi otvorení a benevolentní, nemusíte sa teda báť.
Okrem toho, v SAE nesmie odev neslušne odhaľovať časti tela, byť priehľadný alebo zobrazovať obscénne alebo urážlivé obrázky a slogany.
Ak idete na pláž - muži aj ženy - záleží aj na tom, či idete na verejnú či súkromnú pláž. Súkromné pláže bývajú benevolentnejšie aj čo sa týka napr. tzv. tangových plaviek či veľmi vykrojených. Na verejných plážach by ste sa mali príliš malým plavkám radšej vyhnúť. Ale bežné bikiny u žien sú úplne prijateľné.
Mimo pláž sa v SAE nesmiete pohybovať v plavkách (s výnimkou hotelových pláží). Preto pokiaľ pôjdete z pláže, je potrebné si vziať u mužov tričko či nátelník a u žien napr. šaty alebo kraťasy a tričko.
Nahota na verejnosti je v SAE prísne zakázaná a môže byť v extrémnych prípadoch potrestaná deportáciou a pokutou.
Upozorňujeme, že zvyklosti a štandardy v tomto smere sú v každom emiráte výrazne odlišné.
Môžem fajčiť v SAE na verejnosti?
Fajčenie na verejnosti je v Emirátoch povolené. Avšak je tu niekoľko podmienok
Fajčenie je povolené od 18 rokov
Fajčenie v autách, kde sú deti do 12 rokov je zakázané
Fajčenie na verejných miestach ako sú obchody, školy, mešity, športové areály a pod. je zakázané - tu bývajú konkrétne miesta na fajčenie určené
Zákaz fajčenia na verejnosti, kde je málo priestoru
V Dubaji je na väčšine verejných miest fajčiť iba na vyhradených a označených miestach.
Je v SAE k dispozícii alkohol?
Nákup a predaj alkoholu je v Emirátoch prísne kontrolovaný a regulovaný zákonom.
Alkohol je v Dubaji predávaný prostredníctvom obchodov so špeciálnou licenciou. Nakupovať alkohol teda môžu len osoby, ktoré sú držiteľmi zvláštneho povolenia.
Alkohol na okamžitú spotrebu sa predáva vo väčšine hotelov SAE alebo v reštauráciách a baroch, ktoré majú licenciu.
Pokiaľ ste si doviezli svoj vlastný alkohol do SAE, nesmiete piť ani prenášať fľaše na verejnosti.
V Abu Dhabi, Ras Al Khaimah, Ajmane, Fujairah aj Umm A Quwaine (tu je zvlášť lacný v obchode Barracuda Store) sú špecializované obchody tzv. Liquor shop/store, kde si môžete alkohol kúpiť aj bez licencie. Ale pozor, prevážať alkohol cez emirát Sharjah je prísne zakázané a dokonca existujú aj gangy, ktoré si vytipujú nakupujúceho a potom sa s ním zrazia a vyhrážajú sa, že ich udajú na políciu, že prevážia alkohol.
Konzumácia alkoholu v SAE
Konzumácia alkoholu v SAE je obmedzená na vyhradené miesta (tj reštaurácie, hotely, bary s licenciou). Ak by ste boli chytení v SAE pod vplyvom alkoholu mimo týchto miest môžete dostať pokutu, prípadne môžete byť v SAE aj uväznení. SAE prijala politiku nulovej tolerancie, pokiaľ ide o riadenie áut pod vplyvom alkoholu. Pokiaľ budete v SAE chytení pri jazde aj s tou najmenšou dávkou alkoholu môže to viesť k uloženiu pokuty, uväzneniu alebo deportácii. Nutné ale povedať, že polícia v SAE nestavia väčšinou na preventívne kontroly, pokiaľ na to nemá dôvod, zlá jazda a pod. Prekročenie rýchlosti väčšinou príde rovno majiteľovi vozidla bez toho, aby musel vodič vôbec vedieť, že bol vyfotený.
Môžem používať v SAE svoj mobil?
Obyvatelia SAE a Dubaja milujú najmä svoj mobil.
Pokrytie mobilnej siete je v Emirátoch na špičkovej úrovni (lepšie ako v SR).
V SAE môžete využiť medzinárodný roaming, ceny ale väčšinou bývajú zbytočne premrštené. Spýtajte sa svojho operátora, či neponúka výhodné roamingové balíčky na volanie aj dáta.
Pokiaľ potrebujete byť počas Vášho pobytu v aktívnom mobilnom spojení vrelo odporúčame využiť miestnych operátorov.
Pripojenie k internetu v SAE je dostupné vo väčšine reštauráciách, hoteloch, verejných miestach, metre a obchodných domoch. Vždy je potrebné sa priamo na mieste informovať a požiadať o heslo k WIFI.
Je v Emirátoch bezpečno?
Dubaj je mesto s veľmi nízkou kriminalitou, jednou z najbezpečnejších na celom svete. Nemožno však napísať, že Dubaj a ostatné emiráty sú " sterilné " voči kriminalite. Samozrejme sa nájdu ľudia, čo porušujú zákony a pokiaľ im na to neprídu, lebo ak prídu sú za to vysoké tresty a to určitým spôsobom znižuje kriminalitu. Ale určite je tu bezpečnejšie ako v iných krajinách.
V Emirátoch sa môžete bezpečne prechádzať kdekoľvek, dokonca aj v noci.
Na zaistenie dokonalých služieb zo strany polície v Dubaji bol založený špeciálny bezpečnostný úrad pre turistov - Department of Tourist Security.
Aká je úroveň sociálnej etiky v SAE?
Dubaj sa vyznačuje veľmi liberálnym vzájomným spolužitím veľkého množstva kultúr a národností. Na druhú stranu vláda dbá na rešpektovanie kultúry, zvykov a tradícií Emirátov. Občania Dubaja majú byť rešpektovaní využívaním láskavého správania. Je potrebné sa v Emirátoch vyhnúť všetkým druhom nevhodného správania.
Symboly štátu v SAE
Je povinnosťou každého občana, obyvateľa a návštevníka v Emirátoch, aby preukazovali úctu symbolom v Spojených arabských emirátoch (vládcovi, vlajke a štátnemu znaku). Veľa občanov Dubaja si veľmi váži to, že sú občanmi Dubaja resp. SAE. A dávajú to primerane najavo. Zneužitie niektorého z týchto symbolov je v SAE zločin a trestá sa podľa zákona.
Verejné prejavy náklonnosti v SAE
Prejavov náklonnosti medzi pármi – či už vydaté alebo nie – na verejných miestach sa v SAE zdržte, nezodpovedá to miestnym zvyklostiam a kultúre. Držanie sa za ruky či letmý bozk sa párom toleruje, ale dlhé bozkávanie a maznanie na verejnosti sú v SAE považované za trestný čin a porušenie verejnej slušnosti. Verejné prejavy náklonnosti, rovnako ako sexuálne obťažovanie alebo náhodne obťažovať ženy na verejných miestach môže byť v SAE potrestané odňatím slobody alebo deportáciou. V prípade, že by ste sa dotýkali príliš, Vás ale najskôr najskôr niekto slušne upozorní (napr. Security či niekto z miestnych), neznamená to, že ak sa objímete a začnete bozkávať, zatkne Vás polícia. Ale je potrebné mať rešpekt.
Hudba a tanec v Emirátoch
Hlasitá hudba a tanec na verejných miestach ako sú pláže, parky alebo obytné oblasti je v SAE zakázaná. Takéto aktivity môžu byť v SAE prevádzkované len na miestach s licenciou.
Zneužívanie návykových látok v SAE
Konzumácia alkoholu, rovnako ako všetky ostatné drogy alebo psychotropné látky sú v islame prísne zakázané a trestajú sa veľmi prísne. Vzhľadom na veľkú rôznorodosť kultúr a národností v Dubaji i ďalších emirátoch je konzumácia alkoholu prísne regulovaná.
Drogy v SAE
Držanie, konzumácia, kupovanie alebo predávanie akýchkoľvek drog v akomkoľvek množstve - rovnako ako pozitívne testovanie na drogy vykonané úradmi SAE je považované za trestný čin. V takom prípade budete v SAE okamžite uväznení a odsúdení na dlhoročné väzenie bez možnosti vydania do SR.
Dovoz niektorých liekov na predpis do SAE
Niektoré lieky obsahujúce psychotropné látky sú v SAE zakázané. Ich držitelia musia mať predpis od lekára s licenciou SAE. Návštevníci sa pred vstupom do SAE musia uistiť, že ich lieky sú v Spojených arabských emirátoch povolené. Pokiaľ si veziete menšie množstvo pre svoju vlastnú potrebu, väčšinou to nebude nikto kontrolovať. Ale je lepšie sa obrátiť priamo na ambasádu v Prahe či Viedni.
Urážlivé správanie v SAE
Nadávky, urážky, rúhanie a všetky druhy vulgárnych výrazov sú v Dubaji prísne zakázané.
V prípade sťažnosti môžete byť v SAE za takéto správanie potrestaní.
Všetky druhy agresívnych alebo urážajúcich gest sú v SAE považované za verejný nelegálny čin a podliehajú pokute alebo väzeniu.
Fotografovanie v SAE
Fotografovanie ľudí v SAE - a najmä fotografie žien a ich detí na verejných miestach nesmie byť vykonávané bez ich súhlasu. Väčšinou ale stačí sa opýtať a uvidíte, že zvlášť deti Vám rady zapózujú. Ja som sa držal tejto rady a keď som fotil osoby požiadal som o súhlas. Môže sa Vám stať, že ak chcete fotiť rodinu tak dospelí sa odmietnu fotiť a dovolia skôr fotiť svoje deti. Zároveň si dávajte pozor aby ste nefotili vojakov, policajtov, policajné, vojenské a verejné objekty.
Odhadzovanie odpadkov a pľuvanie v SAE
Pľuvanie na verejnosti a odhadzovanie odpadkov a ohorky vo verejných priestoroch sú v SAE považované za trestný čin a sú prísne pokutované.
Ramadán v SAE
Počas mesiaca ramadánu sa moslimovia v SAE od úsvitu do súmraku postia. Jesť, piť a fajčiť na verejných miestach za denného svetla je v SAE považované za trestný čin a verejne sa trestá podľa zákona. V prípade, že Ramadán vychádza na letné mesiace, je tolerované pitie vody, ale vždy najlepšie niekde v súkromí. V hoteloch nebýva príliš veľké obmedzenie. Po zotmení ale začína najväčšia zábava a je tak dobré zájsť si do nejakej miestnej reštaurácie na tzv. Iftar – prvé jedlo po zotmení. Býva tu veľké veselie a skvelé jedlo.
SAE a hlavne DUBAJ Menia svoje zákony ako na bežiacom páse, k lepšiemu, civilnejšiemu spôsobu života ( západnému - európskemu štýlu a preto aj naposledy prijaté zákony tomu nasvedčujú : https://www.aktuality.sk/clanok/...elsky-sex/
Mena v Dubaji a SAE
Emirátsky dirham
Dirham Spojených arabských emirátov je mena, ktorá sa používa v Spojených arabských emirátoch. ISO 4217 kód dirhamu je AED, jeden dirham sa delí na 100 filov. Okrem AED sa názov pre dirham tiež neoficiálne skracuje na DH alebo DHs.
Bankovky: bežne 5, 10 d, 20 d, 50 d, 100 d, 200 d, 500 d; zriedka 1 000 d
Kurz aktuálne : 1 € = 4,10 - 4,30 AED ( od 17.11.2021 - 22.11.2021 )
Kde zameniť Eura za miestnu menu ?
Ak by ste si chceli zabezpečiť dirhamy vopred na území Slovenska to nie je jednoduché. Máloktorá alebo žiadna slovenská banka Vám eura za dirham nezamení. Preto ste odkázaný na výmenu eura alebo inej meny priamo v emiráte . Na rôznych sociálnych sieťach sa dozviete tzv. " zaručené " informácie. Píšu tam cestovatelia, že neplatili za výber z bankomatu žiadne poplatky (?) ale ja som platil 8,9 % poplatok. Ak by ste mali iné skúsenosti prosím doplnte túto informáciu. Ale podľa mojich skúsenosti bez poplatku výber neuskutočníte aj keď máte kartu Revolut tak poplatok si započítajú. Okrem toho doporučujú výmenu eura za miestnu menu v bankách, ale v Dubaji máte viac zmenárni ako bánk.
Príprava na cestu
Ešte pred vycestovaním do Dubaja treba určite zvážiť odkiaľ budete letieť, v akom čase budete letieť, ako leteckou spoločnosťou budete letieť, nakoľko ceny spiatočných leteniek do Dubaja sa pohybujú od 100 € (Wizz Air z Budapešti, Ryanair z Viedne) až po 500 € ( zo všetkých letísk ) koľko cenu letenky a sprievodných nákladov práve tieto skutočnosti ovplyvňujú. Letenky si môžete zakúpiť cez rôzne aplikácie a rôzne letecké spoločnosti. na príklad aj prostredníctvom tejto stránky http://www.cestujlevne.com alebo aj cez odborníka na SAE https://www.sinimar.eu/vylety-sa...ylety-sae/ #axzz7971vCZeADoporučujem pri zakupovaní letenky spolu s poistením ( aj storna pobytu ) prikúpiť aj asistenčné služby, hlavne ak neviete dobre cudzie jazyky, cestujete sami, a potrebujete mať istotu, že Vás " niekto " podrží. Takúto službu poskytuje aj spoločnosť Pelikán, ale pozor !!! Neposkytuje kompletné asistenčné služby ako iné spoločnosti a hlavne poisťovne. Mne osobne pár krát skutočne pomohli pri strate batožín a iných komplikáciách.
Cesta z Bratislavy
Ak cestujete z Bratislavy máte možnosť letieť priamo z Bratislavy, čo je najjednoduchšie ale záleží na cene letenky ( napr. 12.12.2021 stojí z BA letenka 338,65€ a neletia veľmi často )
Cesta z Viedne
Druhé často využívané letisko najbližšie k Bratislave je Viedeň, ale tu už musíte počítať s prepravou z Bratislavy a okolia. Ak nepôjdete autom ideálne je cestovať prostredníctvom autobusov, ktoré stoja na letisku Schwechat .Do Rakúska, Viedne a na letisko využívam linky https://www.slovaklines.sk/sk/sv...-schwechat a ich aplikáciu https://www.slovaklines.sk/sk/mo...-aplikacia kde si môžete cestovné lístky kedykoľvek zakúpiť a rovnako kedykoľvek stornovať pokiaľ máte prístup na internet alebo mobilné dáta .
Musel som niekoľkokrát zmeniť odlet z Viedne do BA autobusom z dôvodu zmeny alebo meškania letu, bolo to bezbolestné a rýchle. Cena lístka sa pohybuje od 7,90 do 10 €. Výhodou je , že v cene máte dve veľké batožiny a samozrejme aj iné doplnkové služby, ktoré sú už spoplatnené. Ale z môjho hľadiska je to najlepšia voľba. Samozrejme sú aj iní prepravcovia, ktorí zabezpečujú prepravu na letisko ale nechodia tak často a objednávanie lístkov je komplikovanejšie . Samozrejme, že si tieto lístky môžete kúpiť osobne na autobusovej stanici, ale strácate zbytočne čas a sú problémy so stornom a cenou.
Poslednou voľbou je cestovanie vlakom, ktorý chodí skoro každú hodinu, ale musíte sa dostať na hlavnú stanicu vo Viedni a tam prestúpiť na vlak na letisko, čo je zas strata času a nervov https://www.viennaairport.com/sk...ychlodraha
Pozor !! Kúpiť cestovný lístok na vlak cez aplikáciu Slovenských železníc moc nedoporučujem ,to skôr použite aplikáciu Rakúskych železníc alebo ich web stránku https://tickets.oebb.at/en/ticket
Cena lístka u iných prepravcov sa pohybujú od 5,90 € https://www.regiojet.sk/ spoje zabezpečujú 3-4 denne a nemáte zaručené, že práve na Váš termín budú mať cestovný lístok. Ďalším prepravcom je Flixbus od 7.99 € https://www.flixbus.sk/autobusove-spoje
https://www.viennaairport.com/sk...sove_linky
Poprípade ak je Vás viac a išli by ste taxíkom pri obsadenosti taxíka 4 osobami sa oplatí ísť taxíkom sú prepravcovia čo Vám zabezpečia tranzit z Bratislavy do Viedne za 40 € čo je dobrá cena.
https://transportschwechat.sk/
Cesta Budapešť - Dubaj
Treťou alternatívou je Letisko Budapešť z môjho hľadiska prijateľné riešenie pre východ Slovenska ale aj z Bratislavy. Cestovať sa dá do Budapešti z Bratislavy a Košíc. Z Košíc je spojenie cassovia expres
https://www.cassoviaexpres.sk/sk...EALw_wcB#/
Z Bratislavy sa dostanete na letisko Budapešť s prepravcami spomínaných pri ceste do Viedne okrem prepravcu PostBus a SlovakLines nechodí už skoro druhý rok .
Ak máte priame spojenie na letisko Budapešť, tak to nie je problém a cestu máte vyriešenú, ale ak cestujete individuálne vlakom na niektorú železničnú stanicu v Budapešti tak treba potom ešte cestovať miestnou dopravou na letisko. Vlakom z Bratislavy do Budapešti sa dostanete za cca 3 hodiny ( 194 km ) mne cesta trvala 2:49 hod a lístok som kupoval vopred za 10 €. ( na pokladni ŽSR tiež nedokážete kúpiť cez aplikáciu ŽSR )
Vystupoval som na stanici Budapešť – Kelety pu. Musíte sa zviesť metrom ( treba kúpiť lístok za 350 Ft do metra sa bez zakúpeného lístka nedostanete ) v automate na stanici metra Kelety pu. ,na stanicu metra Kalvin a neďaleko od tejto stanice ide autobusová linka E100 priamo na letisko , cena lístka je 900 Ft pre jednu osobu na jednu cestu. Cesta trvá cca 52 minút ( 27 km ) Lístok si treba zakúpiť v metre vopred. Kontrola lístka prebieha priamo pred nástupom. Od vlakovej stanice Nyugati ide spoj E200 ( treba si to overiť )
Pri príchode na letisko v Budapešti je postup, vybavenie a služby ako na každom inom letisku. Nič zvláštne a mimoriadne tu nie je, je to podstatne menšie letisko ako Viedeň.
Cesta z Budapešti na Slovensko
Ak cestujete späť a prílet na letisko Budapešť je v noci, čo využíva veľa cestujúcich tak sa dostanete do mesta rovnako ako ste sa dostali z vlakovej stanice na letisko. Na prekvapenie v Budapešti je verejná mestská doprava zabezpečená bez problémov aj v noci okrem metra. A znova použite spoj E100 spoj E200 veľmi nedoporučujem. Ale pozor v noci spoznáte aj obrátenú tvár Budapešti takže pozor na bezpečnosť.
Ak by ste sa náhodou zatúlali treba si kúpiť lístky vopred, nakoľko aj v noci sa lístky kontrolujú. Lístok na jednu cestu stojí 350 Ft a prestupový 530 Ft. Automaty na hlavných dopravných ťahoch sú aj v slovenskom jazyku, takže vysvetľovať revízorovi, že maďarsky alebo anglicky, nemecky, francúzsky a podobne neviete, Vám moc nepomôže.
Kontrola na Budapeštianskom letisku
Pri ceste do Dubaja aktuálne ( november 2021 ) kontrolujú všetko!!! Očkovací preukaz, aktuálny test PCR nie starší ako 72 hodín, zdravotné prehlásenie ( v tomto prehlásení v anglickej mutácii musíte vyplniť veľmi podrobne všetky údaje o Vašej cesty do Dubaja ) samozrejme cestovné doklady. Pozor pred cestou si skontrolujte cestovný doklad aby bol v platnosti ešte 6 mesiacov po príchode do Dubaja.
Rovnako treba mať zabezpečené a preukázateľné cestovné poistenie aj na Covid 19 ale nie v aplikácii ale normálne ja som využil poistenie poisťovne AXA https://www.axa-assistance.sk/covid/
Cestovné poistenie treba mať vždy keď sa dostanete do problémov potom zistíte, že keď ste ušetrili pár eur na poistení nakoniec môžete prísť do státisíce EUR . Zdravotné zabezpečenie a zdravotné služby sú v zahraničí veľmi nákladné, ale môžu sa aj iné nepríjemnosti stáť na ktoré nebudete mať dostatok financií. Nepodceňujte to a ak idete cez cestovkou dobre si overte ich poistenie.
Ak máte poistenie ako súčasťou balíka s platobnou alebo kreditnou kartou to Vám nepomôže ako doklad, neviete to preukázať preto pred cestou si vypýtajte riadny doklad o poistení aj v angličtine.
Vhodné je mať všetko aj vytlačené nakoľko môžu tieto doklady požadovať vytlačené a nie v aplikácii.
Dubaj letisko
Dubaj medzinárodné letisko má celkove tri termináli https://www.dubaiairports.ae/ nízko nákladové letecké spoločnosti prevažne sú nasmerované na 2 terminál . Váš letecký prepravca by Vám mal v sms alebo obdobne oznámiť na ktorom terminály budete vybavený.
Ja osobne som zažil teraz dosť prísnu kontrolu, kontrolovali všetky hore uvedené údaje, overovanie totožnosti je trochu zdĺhavejšie, pokiaľ načítajú Vaše osobné údaje z pasu do ich evidenčného systému i keď sa to robí automaticky. Bezpečnostná kontrola je dôslednejšia ako na európskych letiskách. Rovnako pri príchode do Dubaja by ste mali mať nainštalovanú ich aplikáciu.
https://play.google.com/store/ap...&gl=US
https://c.ekstatic.net/ecl/docum...n-form.pdf
Niečo o Dubajskom letisku
Terminál 3 : Začnime s ním. Je to najmodernejší a najpohodlnejší, určený iba pre lietadlá Emirates.
Terminál 1 :Väčšina letov ostatných leteckých spoločností (okrem nízkonákladových leteckých spoločností) prichádza tam. Terminály 1 a 3 sú v blízkosti a sú prepojené s mestskou linkou metra.
Terminál 2: Prichádzajú tam nízkonákladové letecké spoločnosti (napríklad FlyDubai). Terminál 2 je od zvyšku oddelený pristávacou dráhou. Medzi terminálmi jazdí kyvadlová doprava, ku ktorej sa dostanete len vtedy, ak máte v mieste určenia nástupný terminál alebo je v tomto termináli rezervovaný hotel. Problém je v tom, že kyvadlová doprava jazdí každých 20-30 minút a trvá im to najmenej 10-15 minút.
Z druhého terminálu sa môžete dostať do mesta autobusom alebo taxíkom. Metro je 20 minút chôdze po ceste bez chodníka. Ak prichádzate iba s príručnou batožinou a večer, je to jednoduchá, ale nie najpríjemnejšia prechádzka.
Doprava z letiska Dubaj ( a späť ) a ostatná doprava
Ak prídete na Dubajské letisko večer treba si uvedomiť, že verejná doprava v Dubaji okolo 21-22 hod je už mimo prevádzky. Metro je v prevádzke ale len do 01:00 hod a je len pre terminál 1 a 3 nie pre terminál 2. Na terminál 1 a 3 ide tzv. červené metro. I keď sa budete informovať na pracovníka v metre či ide metro na terminál 2 povie Vám že ide ale nejde !!!! Treba voliť inú alternatívu ale v čase keď verejný dopravcovia prevádzkujú linky. Rovnako pozor na piatok keď v arabskom svete je voľno resp. sviatok a verejný dopravcovia začínajú s prevádzkou svojich liniek podstatne neskoršie ako v iné dni niekedy až od 09:00 hod ich času. Takže čím ste viac od letiska a centra tým je doprava náročnejšia a zdĺhavejšia.
Lístky si treba kúpiť vopred nedajú sa kúpiť u vodiča alebo na zástavkách verejnej dopravy. Jedine v dopravných uzloch ( metro a podobne ) je možné si zakúpiť štyri druhy lístkov ( kariet )
Červená karta – jednorazová karta, ktorú môžete využiť až na 90 dní a 10 jázd. Vystavenie karty stojí 2 AED.
Strieborná karta – kreditná karta, na ktorou si nabíjate kredit. V cene 25 AED je je už započítané cestovné vo výške 19 AED.
Zlatá karta – stojí tiež 25 AED a je v nej už započítané cestovné vo výške 19 AED. Táto karta vás oprávňuje jazdiť v triede Gold Class.
Modrá karta – pre trvale žijúcich v Dubaji.
Upozornenie !!! V metre a v autobusoch, električkách je vyhradená časť pre deti a ženy !!!! Ak tam nebodaj zablúdite dajú Vám to najavo.
Mne predala pani pri okienku striebornú kartu, ktorú som si dobil na 50 AED nakoľko som prechádzal všetky zóny a jedna cesta vychádzala minimálne na 7,50 AED. Pozor pri vstupe a výstupe z metra, autobusu, električky treba si kartu označiť!!!! Potom som si ešte dobil za 30 AED ( pre istotu ) ale zostalo mi nakoniec na karte 40 AED tie Vám ale nevrátia.
Kartou NOL môžete zaplatiť za autobus do Abú Zabí (stojí 25 dirhamov, odchádza zo staníc Ibn Batuta a Al Gubaiba) alebo si kúpiť jedlo v obchodoch Zoom nachádzajúcich sa pri vchodoch do metra.
Taxík v Dubaji To čo je známe o našich taxikárov na Slovensku platí aj v Dubaji. I keď sa vraví, že je to bezpečná krajina a seriózny ľudia , nie je to úplne tak, vždy natrafíte na špekulanta alebo taxikára, ktorý v cudzincovi vidí rýchle zbohatnutie. Taktiež sa nespoľahnite na to, že taxikár dobré pozná Dubaj .Používajú taxameter ( nástupný poplatok na stanovisku taxíka je 25 AED ) ale nezaručí Vám, že pôjdete najkratšou trasou. Môjmu taxikárovi sa podarilo pôvodnú trasu navýšiť o 26 km jazdili sme okolo apartmánu ako Turci okolo Levíc alebo Sitna. Väčšina štátnych taxíkov je označených rôznou farbou strechy. Ružovú strechu majú taxíky vyhradené čisto pre ženy !!!!Ak neviete dobre anglicky ťažko sa s nimi dohovoriť a ak máte aj mapu a kontrolujete trasu tak Vám to nepomôže. Rovnako sa Vám môže stať, že napríklad budete na termináli 1 alebo 3 a chcete ísť na terminál dva. Na letisku je veľa taxikárov a jeden Vám navrhne túto cestu za 150 AED ( 40 € ) ale druhý reálne za 40 AED t.j. (10€ ) treba platiť miestnou menou, neoplatí sa eurom alebo dolármi nakoľko taxikári používajú vymyslený kurz podstatne nevýhodnejší.
Ďalšou možnosťou je použiť
https://gettransfer.com/sk/direc...s/airdubai
alebo aplikáciu
https://play.google.com/store/ap...&gl=US
Ostatná doprava a jej možnosti
Koľko stojí benzín a parkovanie
Liter benzínu v Dubaji stojí v priemere o niečo menej ako 2 dirhamy .Hodina plateného parkovania v centre Dubaja bude stáť približne 3 dirhamy
Bicykle , elektrické bicykle , kolobežky
Prednedávnom dal Dubaj do prevádzky 800 verejne dostupných bicyklov. Bike sharing vznikol v spolupráci s Careem – dubajskou aplikáciou, ktorú kúpil Uber v roku 2019. Konečným cieľom je 3 500 bicyklov, ktoré môžu používatelia zaparkovať v 350 solárnych staniciach naprieč mestom. Projekt by mal byť dokončený o 5 rokov. Dubaj používa zdielané bicykle od roku 2013. Bol prvým mestom na Blízkom východe, ktorý takýto projekt odštartoval.
V Dubaji si môžete elektrickú kolobežku jednoducho požičať prostredníctvom aplikácie. Služba Qwikly a Careem vám napríklad umožní použiť kolobežku iba na 3 dirhamy a každá minúta cesty bude stáť 0,5 dirhamu. Alternatívnou možnosťou je kiwirid.
Bicykle a elektrické bicykle sú najčastejšie odstavené tam kde chodí najviac ľudí, pri staniciach metra a obchodných centrách a podobne. Ceny za požičanie bicykla sa pohybujú od 10 do 40 dirhamov za hodinu aj celý deň. Podmienkou je ale aby ste mali prístup na mobilnú sieť, a prístup na aplikácie a google map.
Operátori v Dubaji
Ak sa budete spoliehať na cestovanie vďaka google máp a iným aplikáciám tak pozor !!!! Ak ste v zahraničí a v 3 zóne operátora, tak cena prenosu dát a hovoru sú veľmi drahé. Napríklad 10 GB a 6 hovorov . 6 sms na Slovensko Vás môže kľudne stáť aj 50 €. Spoliehať sa na našich operátorov, že Vám poskytnú do zahraničia vhodnú alternatívu si dobre overte, nakoľko sa môžete dostať do veľkých problémov.
Lepšie je sa prihlásiť na miestneho operátora, pri kontrole na letisku Vám colník dá aj kartu miestneho operátora a na letisku si môžete kartu zaregistrovať.
https://www.etisalat.ae/en/index.jsp
Spoliehať sa na internetové a mobilné prepojenie na hoteloch na to by som sa nespoliehal, dobre pokrytie máte na Dubajskom letisku a v obchodných centrách v Dubaji.
Ubytovanie v Dubaji
Ubytovanie v Dubaji môžete mať už za 10€ za noc ak budete bývať v študentských ubytovniach a nepotrpíte si na luxus a súkromie a zvažujete bezpečnosť aj ohľadom Covid 19, ale ubytovanie môžete mať od 100 do 8000€ ( napr. Four Points by Sheraton Downtown Dubai ) na noc všetko záleží na koľko máte a aký máte rozpočet na dovolenku. Ja som si vyhľadal ubytovanie cez najviac obľúbený portál www. booking.com , ale či budete hľadať ubytovanie cez tento portál alebo http://www.marriott.com a podobné portáli.
Pozor na čistotu na ubytovacích zariadeniach. Ak si pozriete ubytovne, hoteli, apartmány od 1-4 hviezdičky aj ten najdrahší hotel má problémy s čistotou. Preto aj keď na fotkách vyzerá všetko super, skôr Vám podrobnejšie informácie napovedia informácie od osôb, ktoré tam boli a hlavne od osôb, ktoré sú blízke našej krajine, nakoľko inak čistotu, služby , hodnotí Európan, inak Američan, inak Austrálčan, samostatná kategória sú Briti.
Cena hotela alebo ubytovania sa odvádza aj od umiestnenia, čím viac k centru tým drahšie. Áno môžete byť aj na okraji Dubaja za lacnejšie ubytovanie ale stratíte veľa času a peňazí cestovaním, nakoľko v Dubaji je všetko ďaleko a tiež záleží či budete stále v hoteli alebo ubytovni, alebo budete aj cestovať a akým spôsobom. Pre skupinu 3-4 osôb ak idete ďalej sa oplatí taxík. Inak miestna doprava, ale treba si to prehodnotiť.
Ak ste na hotely doporučujem si zabezpečiť si stravovanie na hotely. Veľa hotelov ponúka stravovanie za výhodnú cenu a treba to využiť.
Reštaurácie a stravovanie
Stravovanie v Dubaji je cenovo náročné a je podstatne drahšie ako u nás. ( od 30-60 % ) Ale samozrejme dá sa najesť aj za prijateľnú cenu. Celkovo všetky ceny v Dubaji sú vyššie ako u nás. Aj nákup potravín v obchodoch je drahšie ako u nás. Taký jednoduchý priemerný obed ( ale sýty a bohatý ) Vás víde na 70-100 AED
Káva od 3 do 30 AED , rýchle občerstvenie od 26 do 40 AED , ťavie mlieko napríklad s tureckou kávou okolo 40 AED . Všetko záleží kde sa stravujete, na akom mieste .
V Dubaji si viete vybrať reštaurácie z každého kúta sveta. Je len na Vás koľko máte eur a na čo máte chuť. Veľmi je cítiť v tomto kraji, že sa preplieta medzi európskou, anglickou, americkou, australskou, kultúrou aj vo varení, stravovaní a skoro vo všetkom.
Expo 2020
Ak cestujete na EXPO 2020 dostanete sa tam červeným metrom .
Ak naozaj chcete zmes kultúry, jedla, myšlienok a nápadov na to je ako stvorená svetová výstava EXPO 2020 je tam čo obdivovať . Samozrejme zažijete neuveriteľné pavilóny a aj neuveriteľné sklamania. Veľmi dobre sa prezentujú arabské krajiny vrátane SAE , veľmi ma prekvapili africké krajiny, ktoré majú vo väčšine lepšie prezentácie ako európske krajiny alebo veľmoci, samozrejme Rusko, Austrália, Kanada, sú krajiny, ktoré majú čo prezentovať, Všade vidieť národnú hrdosť, folklór, tradície, len škoda, že Slovensko dalo a postavilo svoju víziu na niečom podstatne inom a ako vždy vo svete sa hanbíme za tradície, históriu a folklór čo na takomto podujatí chýba. I keď predstavitelia tvrdia, že ideme do budúcna, ale náš pavilón mi pripadá chladný, neosloví Vás jedine dobrú náladu Vám spravia sprievodkyne, milé slečny a to je všetko. Iné krajiny majú v rámci pavilónu alebo v jeho blízkosti scénu kde vystupujú ich umelci, a street Food. Myslíte si, že by cudzincov návštevníkov neoslovili naše jedlá a výrobky? Spoznali by nepoznané a ponúkať v Slovenskom pavilóne české pivo, francúzske víno ??? A vyjadrenie ministra hospodárstva , že je to administratívne náročne a drahé niečo takéto prezentovať? Kde je chyba asi v ministerstve. Keď si to môžu dovoliť africké krajiny prečo mi nie????
https://www.facebook.com/watch/l...0785162763
https://www.facebook.com/Expo2020Dubai
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Aktuálne ,29.11. 11:00 kontrola v Budapešti bežná ,letmo kontrola pcr,očkovanie, zdravotné prehlásenie si ani nevšimla toť vse za 1min a prianie dobrého letu.
Aktuálne ,29.11. 11:00 kontrola v Budapešti bežná ,letmo kontrola pcr,očkovanie, zdravotné prehlásenie si ani nevšimla toť vse za 1min a prianie dobrého letu.
Ďakujem za pridaný komentár
Ďakujem za pridaný komentár