Dubaj prakticky
Cestopis z roku 2023 napsal mmm
Před nedávnem jsme se s kamarády vypravili do Dubaje. Po návratu jsem si říkal, že kdybych věděl to, co vím teď, spousta věcí mohla dopadnout lépe. A jelikož nejsem úplně psavec, rozhodl jsem se, že sepíšu jenom krátké shrnutí toho, co bych ocenil, kdybych věděl předtím, než jsem do Dubaje odjel.
Letěli jsme s Wizzairem z Vídně. Radím se připravit, 6 hodin s Wizzem není úplně největší pohodlíčko. Už po několikáté se mi s Wizzem z Vídně stalo, že mi aplikace nevygenerovala platný boarding pass a poslala nás (evidentně ovšem celé letadlo) k check-inu, i když jsem neměl žádnou batožinu. Samozřejmě, že jely pouhé dvě přepážky a wizzích letů bylo víc, takže jsme ve frontě vytvrdli více jak hodinu. Vůbec netuším, proč to Wizz dělá, ale kombinace Wizzu a (pro mě hrozného) letiště ve Vídni je vražedná. Na palubě je servis velice omezený a na rozdíl třeba od Ryanairu, který má v nabídce i teplá jídla, si u Wizzu koupíte maximálně instantní polívku nebo balení sušenek. Na tak dlouhý let je to opravdu docela rána přes rozpočet, takže doporučuji být kvalitně zásoben dopředu. Letenky nás jinak vyšly na cca 110€, což byl upřímně hlavní důvod, proč jsme cestu uskutečnili, aneb utéct v zimě kamkoliv za teplem a sluncem.
Doprava v Dubaji
Navážu rovnou dopravou v Dubaji, protože to byla první věc, kterou jsme po příletu řešili. Já bývám normálně zarytý odpůrce taxíků a taxi se pro mě automaticky rovná šmel a nepoctiví taxikáři, kteří vás natáhnou, kde můžou. Musím ale říct, že v Dubaji se bez taxíku neobejdete, navíc jsou zde taxíky dost levné a nemusíte se bát, že vás natáhnou (až na výjimky, viz níže). Každý taxikář má svůj přehledný taxametr, kde můžete průběžně sledovat, kolik platíte. Samozřejmostí je i platba kartou. Za nástup se platí 5 AED (v případě cesty z/na letiště 20 AED), nejnižší možná cena za cestu je 12 AED. Konkrétně, za cestu z letiště do čtvrti Jumeirah jsme zaplatili necelých 60 AED, za cestu z Jumeirah na Union station 25 AED. Při poslední cestě zpátky na letiště se nám bohužel stalo, že nás taxikář natáhl (nezapnul si taxametr, šmejd) a chtěl po nás místo obvyklých 60 AED nakonec cca 140 AED (nebylo to ale tím, že bychom byli blbí, ale tím, že byla očividně dopravní špička a nemohli jsme snad půl hodiny sehnat žádný taxík, takže jsme se s tím nakonec smířili, protože začít držkovat, že nás podvádí, tak nás vysadí u cesty a my se na to letiště nedostanem už vůbec, smolík). Doporučuji radši stáhnout aplikaci Careem a taxíky objednávat přes ni.
Stran městské dopravy, v Dubaji fungují dvě linky metra a nepřeberné množství autobusů. Jízdné se platí kartou NOL, kterou je potřeba sehnat dopředu. Kart je několik druhů, pro vás bude ale vždy nejvýhodnější ta stříbrná, která stojí 25 AED s nabitým kreditem 19 AED. Jízdné závisí na ujeté vzdálenosti dle zón, většina jízd vás tedy vyjde buď na 3 AED, nebo 5 AED. Metro jezdí na naše poměry dost zřídka (jenom cca jednou za 5 minut) a oproti pražskému metru má o dost nižší kapacitu, připravte se tedy na tlačenice v podstatě jakoukoli denní dobu. Autobusy jsou dost nepřehledné a nejezdí moc často, ale plus mínus se v nich dá pomocí google map zorientovat. Při jízdě autobusem je nutné nejen si kartou při nástupu pípnout, ale při výstupu odpípnout. Kartou NOL se také dá platit v autobusu Dubaj - Abu Dhabí (linka 100E).
Kromě toho je nutno podotknout, že Dubaj je neskutečně roztahaná a město měří od jednoho konce ke druhému asi 60 kilometrů. Z tohoto důvodu je taky všechno mnohem dál, než se zdá (naše ubytko jsme kupovali s tím, že je kousek od metra, avšak nakonec to bylo cca hodinu pěšky). Radím vám tedy brát ubytování co nejblíže k metru, opravdu vám to velice usnadní dopravu kamkoliv.
Jídlo v Dubaji
V Dubaji se velice pravděpodobně nevyhnete indické kuchyni. Indické, pákistánské a srílanské restaurace jsou úplně všude a jsou překvapivě i pro nás velice levné. Jeden chod vyjde v těchto levnějších restauracích na 20 - 30 AED. Nečekejte ale úplně jídla jako v indických restauracích v Česku, chutově mi přišly dost jiná a překvapivě na to, že by měly být autentičtější, jsou o dost méně chutná. V Dubaji jinak najdete spoustu mezinárodních fastfoodů, ve kterých mají ceny podobné jako u nás. Překvapivě jsme moc nikde nenatrefili na restaurace s arabskou kuchyní. Dost široké je tu zastoupení i čínských a japonských restaurací. V hezčích (více evropsky vypadajících) restauracích je jídlo dražší, ale pořád velice dostupné (cca 30 AED - 50 AED). Překvapivě nejsou předražené ani restaurace na exponovaných místech, dávali jsme si takhle ve třech čajík hned v centru s výhledem na Dubai Creek za asi 15 AED.
Aktivity v Dubaji
Dubajská klasika jsou vyhlídky z mrakodrapů. Klasika je výhled z Burdž Chalífy, kterou bych doporučoval i přes docela vysokou cenu (250 AED s návštěvou akvárka včetně) absolvovat, je to přece jen nejvyšší budova světa. Na doporučení jsme zašli i na Sky View, která stojí asi 100 AED a je to celkem nic moc, protože máte v podstatě skoro ten stejný výhled, jen horší, plus tedy se můžete svézt skleněnou průhlednou skluzavkou z jednoho patra do druhého, což má být jakože wow zážitek, ale za těch 30 minut čekání ty 3 sekundy asi úplně nestály. Hned vedle obou těchto atrakcí je Dubai Mall s již zmíněným akvárkem, které je fajn, protože je to v podstatě taková menší zoo, jen mi teda přijde dost úchylné umístit takovou atrakci do obchoďáku. Dubai Mall je jinak docela obyčejné nákupní centrum, jen teda obří, takže pokud normálně v nákupních centrech trpíte, zde budete trpět dvojnásob. Zajímavé ovšem je, že tu má svoje zastoupení snad každá značka, na kterou si jen můžete vzpomenout.
Další atrakcí, kterou Dubaj napadne, je takzvané desert safari, pouštní safari. Pro představu, odvezou vás autobusem asi 40 kilometrů za Dubaj do pouště vedle dálnice, kde vás povozí autem po dunách, můžete se vyfotit s velbloudem či se na něm povozit, a následně vás s dalším asi tisícem lidí naženou do takové arény, kde čekáte na večer, kdy probíhají taneční představení a fireshow. (Nic jako v Sexu ve městě 2, kde je odvezly každou z těch čtyř svojí privátní limuzínou do privátního stanu...) Každý má svůj stoleček a polštářky na sezení. Před představeními je navíc k dispozici večeře formou švédského stolu. Lístky jsme kupovali na Grouponu a vyšly každého na cca 60 AED, což mi přijde jako parádní cena, a jako poměr cena/výkon z Dubaje za mě jednoznačně nejlepší. Kromě toho lze navštívit různá muzea, z nichž nejznámější Museum of the Future, které vypadalo parádně, ale bohužel jsme se dovnitř nedostalo, jelikož bylo vyprodáno na několik týdnů dopředu. Doporučuji proto rezervovat co nejdříve.
Pokud máte rádi arabská tržiště souky a bloudit po uličkách centra, je tu Deira. Za mě teda ale hrozné zklamání, Deira je vyloženě šeredná, nenašel jsem tam žádný hezký kout a na zdejším souku na nás všichni tak pořvávali, že jsem neměl chuť se zastavit ani u jednoho stánku. Určitě ale vyzkoušejte plavbu loďkou (viz úvodní fotka), která funguje jako taková MHD. Je to staletá dřevěná loďka, která jezdí mezi Deirou a částí města, kde je autobusové nádraží Al Ghubaiba. Jízdné stojí 1 AED a je to opravdu zážitek.
Ubytování v Dubaji
Bydleli jsme v dvouhvězdičkovém hotelu Holiday Inn Express, který nebyl žádný luxus, ale byl relativně čistý, personál byl milý a snídaně v ceně byla perfektní. Hotel nás vyšel cca na 30€/osoba/noc, ale měli jsme ve třech dvoulůžkový pokoj s přistýlkou. Ubytování jsme rezervovali přes zenhotels.com (stránka, kam nás přesměroval Kayak), přes Booking všechno vycházelo mnohem dráž. Doporučuji tedy rozhodně Kayak a čím dříve, tím lépe.
Shrnutí
Celkově mě Dubaj moc nenadchnul, protože jde hrozně vidět, jak se snaží dokázat, o jaké moderní město jde, ale působí ve výsledku dost směšně. Hned vedle nejvyšších mrakodrapů jsou rozsáhlé prázdné plochy a jde vidět, jak je vše stavěno jen za cílem ohromit. Kromě toho vidíte na vlastní oči moderní otroctví, kdy všechnu špinavou práci vykonávají lidé z chudých zemí Asie, jejichž životy vůbec nikoho nezajímají. V ulicích vůbec potkáte mnohem víc Indů, Pákistánců a Filipínců než Arabů, kteří v podstatě jen korzují v nákupních centrech. Každopádně ale jako destinace pro dovolenou, kde se vyplácnete na pláži u moře a občas se zajdete podívat na nějaký ten mrakodrap, to není úplně špatná volba. Nemůžu ovšem doporučit sousední Abú Dhabí, kde lautr nic není (asi napíšu rozezlený dopis tvůrcům filmu Sexu ve městě 2, kteří mě sem nalákali, aneb Abu Dhabi dooooo!). Nejvíc mě ale asi překvapila cenová úroveň, jelikož jsem měl Dubaj zafixovanou jako relativně drahou destinaci. Pokud si nepotrpíte na luxus, utratíte tu míň, než u nás doma v ČR.
Jak se ti cestopis líbil?
mmm procestoval(a) 31 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 8 lety a napsal(a) pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil7 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
V Abu Dhabi nic není? A co Velká mešita šejka Saída? Ta je podle mě jedna z nejkrásnějších staveb na světě. Líbila se mi tam celkem i pláž s přilehlým parkem, alespoň ve srovnání s jinými velkoměstskými plážemi. Ale je fakt, že 1 den mi na Abu Dhabi úplně stačil (byla to jen zastávka spolu s Dubají na další den cestou do Ománu).
V Abu Dhabi nic není? A co Velká mešita šejka Saída? Ta je podle mě jedna z nejkrásnějších staveb na světě. Líbila se mi tam celkem i pláž s přilehlým parkem, alespoň ve srovnání s jinými velkoměstskými plážemi. Ale je fakt, že 1 den mi na Abu Dhabi úplně stačil (byla to jen zastávka spolu s Dubají na další den cestou do Ománu).
Ano, ta mešita je opravdu moc pěkná, ale je spíš za městem, jinak si za tím, že v centru Abu Dhabí není nic k vidění, stojím. :D Ale je pravda, že ta pláž je tam fajn.
Ano, ta mešita je opravdu moc pěkná, ale je spíš za městem, jinak si za tím, že v centru Abu Dhabí není nic k vidění, stojím. :D Ale je pravda, že ta pláž je tam fajn.
Taky děkuji za aktualni informace. Budu mít na prohlídku Dubaje 10 hodin během dne a premyslim jak to nejlépe pojmout. Buď mne první dojem přitáhne nebo odpudi. V Miami a Barceloně se mi osvědčilo vidět velké město a velké budovy z výšky. Proto se jaxi přikláním k Hop busům. Jenže jejich cena je jednou tak vyśší než v Evropě. Nebo vzít taxikáře k okružní prohlídce nejdůležitějších pozoruhodnosti...?
Taky děkuji za aktualni informace. Budu mít na prohlídku Dubaje 10 hodin během dne a premyslim jak to nejlépe pojmout. Buď mne první dojem přitáhne nebo odpudi. V Miami a Barceloně se mi osvědčilo vidět velké město a velké budovy z výšky. Proto se jaxi přikláním k Hop busům. Jenže jejich cena je jednou tak vyśší než v Evropě. Nebo vzít taxikáře k okružní prohlídce nejdůležitějších pozoruhodnosti...?
Doporučil bych Vám svézt se červenou linkou metra, od přestupní stanice Burjuman vystoupá na povrch a po cestě na jih uvidíte všechny známé mrakodrapy včetně Burdž Chalífy a Burdž Al-Arab. Případně si zajít na vyhlídku, fajn může být ta z Dubai Framu, ale nezkoušeli jsme. Hop on hop off busy jsme tam snad ani neviděli.
Doporučil bych Vám svézt se červenou linkou metra, od přestupní stanice Burjuman vystoupá na povrch a po cestě na jih uvidíte všechny známé mrakodrapy včetně Burdž Chalífy a Burdž Al-Arab. Případně si zajít na vyhlídku, fajn může být ta z Dubai Framu, ale nezkoušeli jsme. Hop on hop off busy jsme tam snad ani neviděli.
Dubaj je kýčovitá snobovitá umělotina. Pokud je na tohle člověk připraven, nezaskočí ho a může si jí užít :)
Ceny jídla se srovnaly jen díky tuzemské inflaci, jinak tu bývalo podstatně dráže.
Dubaj je kýčovitá snobovitá umělotina. Pokud je na tohle člověk připraven, nezaskočí ho a může si jí užít :)
Ceny jídla se srovnaly jen díky tuzemské inflaci, jinak tu bývalo podstatně dráže.
Ahoj přemýšlíme o Dubai v srpnu s dětmi, prostě jen na čumendu, my tam nebyli a jestli se tam někdy v dospělosti dostanou naše děti je otázka. Ve hře jsou samozřejmě i jiné destinace na cca týden.
Čteme, vymýšlíme.
Ahoj přemýšlíme o Dubai v srpnu s dětmi, prostě jen na čumendu, my tam nebyli a jestli se tam někdy v dospělosti dostanou naše děti je otázka. Ve hře jsou samozřejmě i jiné destinace na cca týden.
Čteme, vymýšlíme.
V srpnu tam bude strašný vedro.
V srpnu tam bude strašný vedro.