„Easy-peasy“ trekování na Tenerife
... aneb nápady na turistiku pro všechny ...
Cestopis z roku 2022 napsal Jan Chrastina
Představovat kanárský ostrov Tenerife není zapotřebí, navíc je zájemcům k dispozici mnoho průvodců, cestopisů a blogů. Na ostrov létá pravidelně velký počet turistů a značná část z nich se vydává prozkoumávat sopečné reliéfy a nespočet upravených a skvěle značených (většinou) turistických tras. Krátkým postem chceme poukázat na možnosti jednoduchých turistických tras v podobě krátkého seznamu. Zájemce v něm může načerpat inspiraci, odhodlání vyjít směrem k turistice, ojedinělé přírodě a zážitkům. Proč „Easy-peasy“? Protože jde o snadno dostupné, ale především jednodušší trasy (délkou, terénem, převýšením), které absolvovalo i mé v ČR přetížené a rehabilitované koleno :-).
Na Tenerife jsme již několikrát byli, a tak jen pro úplnost uvedeme, že jsme v akci pořídili zpáteční letenky s přímými lety u Eurowings (aktuálně stále palubní vstupenky zdarma po check-inu k vyzvednutí u odbavovacích přepážek jak v Praze, tak na Tenerife) ve dnech 8. – 15. ledna 2022. Ubytování jsme měli v San Marcos poblíž Icodu de los Vinos. Auto na celou dobu pobytu jsme měli rezervováno u Cicar (vyzvednutí i odevzdání přímo na letišti) – namísto běžných, menších aut jsme „vyhráli“ Jeep Renegade :-). Pro túry a plánování se nejlépe osvědčily Mapy.cz (doporučujeme stáhnout oblast Kanárských ostrovů do mobilu v podobě offline map) – řádné, oficiální trasy jsou zde vyznačeny barevně, příp. i přerušovanou čarou. Barevné značení tras tak vychází z Map.cz.
Trasy nebudeme uvádět k jednotlivým dnům (někdy jich bylo více), ale spíše v podobě přehledu a praktických informací. Snad někomu pomohou s plánováním a objevováním krásných míst a tras ostrova :-).
La Caldera – okružní trasa přes vyhlídku Portillo el Topo k „varhanám“ („Órganos“)
Poblíž vesnice Aguamansa (oblast La Orotava) se nachází turisticky známá oblast označovaná většinou jako „La Caldera“. Oblast s parkovištěm (Area Recreativa La Caldera) je výchozím bodem mnoha turistických tras. Jezdí sem i autobusy veřejné dopravy TITSA s čísly 345 (z Puerto de la Cruz) a 346 (z Orotavy). Červená trasa PR-TF 35 Mamio-Pinolere (Camino el Topo) začínající hned u kempingové zóny nás od přístřešku Choza Pedro Gil zavádí přes rokli Barranco de la Madre borovým lesem až k vyhlídce Portillo el Topo s paradním výhledem na nevyšší bod ostrova El Teide – to je ideální místo na odpočinek a svačinu. Výhledy do oblasti Aguamansa, oblasti Orotavy a samozřejmě na El Teide jsou moc pěkné. Odsud naše kroky jdou po žluté trase – scházíme po Camino Forestal, resp. později po modré (Camino de Candelaria) s několika božími mukami zpět k výchozímu bodu dnešní trasy. K zaparkovanému autu můžete dojít i pouze po žluté trase, jen si okruh zvětšíte. Tato trasa (příp. její část) je známá také jako Los Órganos –skaliska ve tvaru kamenných varhan. Trasa je různorodá, nenáročná, s pěknými výhledy do údolí La Orotavy a El Teide. Fotogenickým místem je okraj skalisek zajištěný zábradlím – nabízí parádní výhledy.
Výchozí bod: Area Recreativa La Caldera
Konečný bod: Area Recreativa La Caldera
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 12 km (přibližně 5 hod.), převýšení cca 600 m.
Náročnost: střední – jednoduchá (vhodná i pro větší, na chůzi zvyklé děti)
Minas de San Jose – písečná měsíční krajina Marsu
Minas de San Jose jsou oblíbenou fotozastávkou po ostrovních cestách. Stejnojmenná vyhlídka kousek od cesty (Mirador de las Minas de San José) se třemi parkovišti je přímo na hlavní silnici. Oblast je známá svou dunovou, měsíční krajinou vypadající „jako na Marsu“. Odsud můžete vyrazit kupř. trasou S-30 Los Valles (zavede vás k rozcestí Cañada del Risco, k samotné hranici národní parku), nebo trasou S-39 až k dolní stanici lanovky na El Teide, příp. v místě vyhlídky (a parkovacího místa) Montaña Blanca odsud můžete pokračovat právě na Montaňa Blanca (2.748 m.n.m. – půjdete po trase S-7 Montaña Blanca – La Rambleta. Výstup na Montaña Blanca jsme podnikli v jiný den, takže bližší informace jsou uvedeny v textu dále.
Okruh Samara – seznámení s vulkanickou, černo-hnědou krajinou
Obast Samara je velmi populární. Parkování je snadné přímo na malém parkovišti (Mirador de Samara) – hned od něj si všimnete krásných zelených endemických kanárských borovic (Canarian Pines) kontrastujících s tmavou vulkanickou půdou (jsou mj. přírodním znakem ostrova La Palma) – kromě až fosforující zelené barvy jsou charakteristické svým stářím, výškou a dlouhými kořeny i jehlicemi. Od parkoviště se nejčastěji podniká jednoduchá trasa začínající výstupem na Montaña Samara (nebo bez něj) po upravené turistické trase S-13 Samara. Od rozcestníku v pomyslné polovině trasy mohou zdatní turisté využít „spojky“ pro výstup na Pico Viejo. Lze kombinovat různé trasy (S-32, trasy ke Cuevas Negras, Montaña de La Cruz de Tea, Montaña de las Corredera a další, i neznačené trasy) a vychutnávat si jedinečné okolí. Někteří turisté vystoupají na vrchol Montaña de la Botija (2.122 metrů), přestože je to oficiálně zakázáno.
Výchozí bod: Mirador de Samara
Konečný bod: Mirador de Samara
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 5 km (2 – 2.5 hod.), výškové převýšení necelých 300 m.
Náročnost: jednoduchá (vhodná i pro větší, na chůzi zvyklé děti)
Okruh kolem Montaña El Cedro
Námi vybraná trasa začíná u etnografického muzea Juan Évora Ethnographic Museum, kde lze parkovat na malém parkovišti (bývá většinou častokrát obsazené). Modrá a žlutá trasa S-18 Chavao vás vede podél konce lávového toku až k oblasti Cañada del Cedro (jdoucí až poblíž vyhlídky u hlavní cesty – Mirador de las Narices del Teide, kde tento okruh můžete taktéž začít, přestože se odsud vychází zejména na trasu vedoucí na Pico Viejo). Jediné autobusové spojení nabízí TITSA abutobusem č. 342 k rozcestí Boca Tauce a odsud dojít pěšky. Trasa vede pod vrcholem Montaña El Cedro (2.265 m.n.m) a kolem něj. V pomyslné polovině (rozcestník Boca de Chavao) pokračujeme dále po žluté až k červené rozhledně Torre de incendios de Chavao (až sem se jde po TR-TF 70). Hned za rozhlednou se napojujeme na neznačenou (na Mapách.cz přerušovanou) cestu vedoucí kolem pramene vody ve skále (Fuente del Cedro) se soškou Panny Marie až k poměrně prudšímu sestupu zpět do oblasti Cañada del Cedro, odkud po již známé části trasy jdeme zpět k zaparkovanému autu.
Výchozí bod: Juan Évora Ethnographic Museum
Konečný bod: Juan Évora Ethnographic Museum
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: 9 km (naše trasa, 3,5 – 4 hod.) až 12 km (větší okruh; cca 5 hod.), převýšení cca 600–700 m.
Náročnost: střední
Paisaje Lunar – jeden z „divů Tenerife“
Paisaje Lunar je oblast bílých, vulkanických, (zřejmě) větrem vytvářených bizarních útvarů (někteří uvádějí vulkanickou pemzu či tufu) a současně zajímavým cílem turistů. Lze se k nim dostat vícero cestami, my volíme tu nejznámější – z Vilafloru. Je to klidná, pěkná a nejvýše položená vesnice – a to nejen ostrova Tenerife, ale celého Španělska (leží v nadmořské výšce 1.420 metrů). Parkování je velice jednoduché a komfortní přímo u kostela ze 17. století Iglesia San Pedro Apóstol ve vesnici Vilaflor de Chasna (na štěrkové, neplacené velké parkoviště se vjíždí vjezdem s branou). Z Los Cristianos sem zajíždějí autobusy veřejné dopravy TITSA 342 a 482 (ale i další). Za kostelem začíná žluto-bílo-červeně značená trasa PR-TF 72 (a současně červená GR-131), které nás společně zavedou kolem farmy s kamennými zídkami (Finca Casa Galindo), sestupem do Barranco de las Mesas k prašné cestě Pista Madre del Agua (i zde se dá, jak vidíme, parkovat,), postupně kolem rozbořeného domu (Casa Marrubial) a první „bílé měsíční krajiny“ až k samotným Paisaje Lunar. K samotným útvarům je zapotřebí sejít do rokliny po červené trase. Zpět do Vilafloru jdeme po žluté PR-TF 83, resp. PR-TF 72.
Výchozí bod: kostel Iglesia San Pedro Apóstol, Vilaflor de Chasna
Konečný bod: kostel Iglesia San Pedro Apóstol, Vilaflor de Chasna
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 14 km (cca 5 – 6 hod.), výškové převýšení cca 500 m.
Náročnost: střední
„Snad povinný okruh“: Cathedral, Roques Garcia a „Boží prst“
Trasu pozná každý – zejména podle slavného Roque Cinchado, skalního útvaru známého jako Boží prst (Finger of God). Je to určitě častý foto symbol ostrova v nejednom průvodci. Trasa nabízí parádní výhledy na El Teide, sousedící druhý nejvyšší vrchol Pico Viejo, stejně jako výhledy do kaldery Llano de Ucanca. Výchozím místem, kde se také parkuje, je malé parkoviště poblíž Mirador de la Ruleta, příp. parkoviště u návštěvnického centra před Parador Nacional de Las Cañadas naproti „přes cestu“. Místo je turisticky velmi vytížené, navíc k Paradoru přijíždějí i TITSA autobusy (č. 342, příp. 348). Většina autobusových organizovaných zájezdů však nabízí možnost fotografování z vyhlídky, příp. vystoupání k místu u skalisek pro získání fotografie s „prstem“ (jde vystoupat schody i na opačnou vyhlídku za info stánky). Část okruhu jdou také turisté směřující na Pico Viejo (trasa č. 23), nebo k Mirador Llano de Ucanca (trasa č. 26). Malá okružní trasa nese č. 3 a je – aspoň pro nás – příjemnější jít ji proti směru hodinových ručiček (tj. sejít prvně dolů od počáteční vyhlídky de la Ruleta – název je odvozen od malého kruhového objezdu na konci příjezdové cesty). V květnu až červnu podél trasy kvetou „Tajinasts“ – rostliny s velikým, kuželovitým, červeným až fialovým květenstvím. Pro fotku s tajinasty jsou turisté schopni udělat, bohužel, cokoliv. Od vyhlídky de la Ruleta je již vidět skalní katedrála (Cathedral) uprostřed kaldery s výškou více než sto metrů (mj. oblíbená skaliska horolezců), kolem jejího úpatí budete procházet.
Výchozí bod: parkoviště u Mirador de la Ruleta, příp. u Parador Nacional de Las Cañadas
Konečný bod: parkoviště u Mirador de la Ruleta, příp. u Parador Nacional de Las Cañadas
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 3,5 km (cca 1 – 2 hod.), výškové převýšení cca 200 m.
Náročnost: jednoduchá
Kolem Teidských vejcí až na Montaňa Blanca
Montaña Blanca má úctyhodných 2.748 metrů a již název dává tušit, že bude bílá („světlá“). Oblast krásně kontrastuje s tmavou, místy černou lávou a „prerijním“ prostředím. Výstup na Montaña Blanca prochází kolem další zajímavosti Tenerife – osaměle ležícím kulatým obrovským balvanům známým jako Teidská vejce (Huevos del Teide; Teide eggs). Tvar, velikost i umístění získaly zřejmě odpojením se od toku lávy a postupným „kutálením se“. Na vrchol se dá jít „kratší cestou“ (z vyhlídky u hlavní silnice Montaña Blanca) nebo – tak jako volíme my – delší, okružní trasou. Ta začíná na velkém parkovišti u návštěvnického centra v El Portillo (dá se jít i od kousek vzdálenějšího parkování El Portillo Alto). Autobusové spojení nabízí autobus TITSA č. 342 (z Costa Adeje) nebo č. 348 (z Puerto de la Cruz).
Trasa vede kroky kolem Montaña de los Tomillos a turisty zavede až k nástupu na samotné El Teide – proto prvně neodlišíte, jdou-li turisté na „Blanku“ nebo na „Táďu“. Samotná trasa je skvěle značená, příjemná, a až na několik úseků s nepříliš prudkými stoupáními. Jedná se o trasu S-1 (začátek; od návštěvnického centra venkovní zahradou), převážná část jde po S-6 až do rozcestí El Portillo a odsud po klikaté S-7 kolem Teidských vejcí. Strmější stoupání začíná cestou kolem Montaña de los Tomillos a odsud se již také vytrácí vegetace.
Výstup na vrchol Montaña Blanca je odbočkou od rozcestníku, odkud kroky některých směřují vzhůru na El Teide (příp. na horskou chatu Altavista). Z vrcholu Montaña Blanca – nejsou-li mraky – se nabízejí krásné výhledy do okolí (lze spatřit až Gran Canarii). Zpáteční cesta okruhu jdoucí přes Lomo Hurtado může být prodloužena ještě i o výstup na Montaña Negra nebo o výstup na Fortalezu.
Výchozí bod: návštěvnické centrum v El Portillo
Konečný bod: návštěvnické centrum v El Portillo
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 21 km (cca 6 hod.), výškové převýšení cca 800 m.
Náročnost: střední
Nejnavštěvovanější vesnice ostrova: Masca
Není průvodce, který by psanou či fotografickou stopou nezmiňoval turisty zřejmě nejvyhledávanější obec (spíše osadu) ostrova Tenerife – Mascu. Vesnička ležící v nadmořské výšce kolem 600 metrů je známá svou klikatě se vinoucí úzkou silničkou plnou serpentin, roklí s turisticky vyhlášenou trasou (nutno mít povolení předem) – soutěskou Masca. Ano, je to ono fotogenické místo osady s palmami, skálou ve tvaru špičáku uprostřed a soutěskou mezi horami. Povolení, které je zdarma, s výběrem konkrétního data lze získat zde. Žádný volný termín však nenacházíme, a tak jsme se do vesnice Masca vydali „po svých“. Výchozím bodem je městečko Santiago del Teide, kde parkujeme při okraji silnice u „piknikové zóny“. Po silnici TF-82 směrem na Erjos projdete kolem stavby tunelů – celá oblast je ohrazena. Dojdete-li až za konec ohrazení, v ohbí silnice spatříte vychozenou cestu, po níž se lze napojit na „původní“ stezku (prochází aktuálně staveništěm) – cesta je po chvíli značena žlutě (napojujeme se na PR-TF 51. Trasa je bezpečná, po celou dobu za hranicemi staveniště. První hodina je ve znamení stoupání. Z cesty pod Cruz de Gala (1.354 metrů) z dálky viditelnými červeno-bílými vysílači (kam lze taktéž vyjít) pokračujeme již příjemnou cestou víceméně po rovině. Cesta se kříží zejména v místě Casas de la Cumbre (je zde kamenný kruhový mlat na obilí a zdivo rozpadlého stavení) s jinými, ale my pokračujeme dále po žluté (PR-TF 51 – Cumbres de Bolico a Cumbres de Masca). Výhledy do roklin a na hřebeny vrcholů jsou vskutku impozantní. Trasu opouštíme – již s výhledem na serpentinovou silničku směřující k Masce – v místě křížení PR-TF 51 a PR-TF 59 (jsou zde staré dřevěné ukazatele směrů). Scházíme do místa, kde turistická stezka na chvíli končí: vyhlídka Mirador de Cruz de Hilda (kromě samotné vyhlídky je zde obchod se suvenýry a kavárna, a také častá zastávka turistů a vyhlídkových zájezdů). Nutno dodat, že z naší „větší výšky“ po trase byly vyhlídky o kus hezčí. Po chvíli „žlutá“ pokračuje a scházíme již pod osadou La Bica do osady El Turrón a odsud již jen po asfaltové silničce do samotné Mascy. Jakýmsi „centrem dění“ vesničky je kostel Nuestra Señora de la Concepción, dále zde najdeme návštěvnické centrum (Centro de Visitantes de Masca), několik prodejců suvenýrů a lokálních produktů, kaváren a restaurací – a plno aut, autobusů a turistů (po chvíli je zde ale již poměrně klid). Zpátky plánujeme cestu autobusem (máme TITSA kartičku z předchozího pobytu) – zastávka je hned nad kostelem u samotného vstupu do vesničky pro pěší. V Casa Fidel (bar Blanky) – kousek u posledního možného místa trasy s vyhlídkou (zejména na osadu Lomo de Masca) – si dáváme kávu před krátkým čekáním na autobus č. 355 zpět do Santiaga del Teide. Na trasu v Santiagu jsme se vydali před 9 hodinou, autobus zpět sem jede ve 12.30 hod. I samotná cesta vzhůru serpentinami v malém TITSA autobusu je zážitek – krásné jsou výhledy do rokliny, a velmi zajímavé je míjení se nejen s dalšími auty, ale i zájezdovými autobusy, nebo s kapacitně nestíhajícími vyhlídkami po celé délce serpentinové silnice.
Výchozí bod: Santiago del Teide
Konečný bod: Santiago del Teide
Okružní trasa: ANO (zpět z Mascy však autobusem, v autobuse lze platit platební kartou či s Ten+ kartou)
Délka trasy: cca 8,4 – 10 km pěšky (cca 3 – 3,5 hod.), výškové převýšení cca 300 m., poté klesání
Náročnost: jednoduchá
Okruh k vulkánům Montaña Negra a Chinyero
Tuto trasu jsme spojili s předchozí trasou do Mascy – výchozí bod San Jose de Los Llanos se nachází totiž jen pár minut autem od Santiaga del Teide. Parkujeme na velkém parkovišti v Área Recreativa San José de los Llanos, kde jsou pod stromy piknikové stoly vybízející k odpočinku a pikniku. A mají tady místního Rumburaka – mrkněte na fotky z cesty :-). Místu se běžně říká jen „bar“ díky baru u parkoviště, a v obci samotné zastavuje TITSA bus č. 360. Zdejší oblast je rovněž protkaná trasami – některé z nich vedou k Chinyeru a blízkému či vzdálenějšímu okolí. My se odtud vydáváme na trasu směřující k Montaňa Negra po žluté trase – kousek po PR-TF 51 a poté do lesa vstupujeme od rozcestníku opět po žluté PR-TF 43.1. Jak říká samotný název vulkánu, je celý černý (tmavý s načervenalými okraji). Velmi příjemná cesta lesem vede mezi Montaña La Atalaya (1.403 metrů), která je vlevo, a mezi Montaña Negra vpravo, která je o 5 metrů vyšší (a oficiálně není povoleno na ni vystoupit). Pokračujeme dále po žluté PR-TF 43, lze se vydat i na o něco větší okruh kolem vrcholu Chinyero (1.551 metrů). Jak na Montaña Negra (znám také jako vulkán Garachico), tak na Chinyero je z důvodu ochrany přírody zakázáno vystoupat. Naše cesta pokračuje otevřeným lávovým polem, poté podél úpatí Montaña de la Cruz (1.521 metrů) a vnořuje se opět do lesa – jde o trasu PR-TF 43.2, směřující k Montaña de los Tomillos (1.369 metrů). Cestu „opouštíme“ v místě Corral Nuevo, resp. mění barvu značení trasy na modrou, a přes El Caletón se vracíme k parkovacímu místu.
Výchozí bod: parkoviště v Área Recreativa San José de los Llanos
Konečný bod: parkoviště v Área Recreativa San José de los Llanos
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: podle zvoleného okruhu cca 12 – 15 km (cca 2,5 – 4 hod.), výškové převýšení cca 350 m.
Náročnost: jednoduchá (délky se děsit nemusíte, je to velice nenáročná procházka)
Majestátní Guajara – výstup na 3. nejvyšší vrchol Tenerife
Na třetí nejvyšší bod Tenerife se dá vyjít několika způsoby. Mezi dva turisticky nejoblíbenější patří dlouhý okruh z Vilafloru a kratší okružní trasa – kterou jsme zvolili i my – z Parador Caňadas. Parador Nacional de la Cañadasleží v úctyhodné nadmořské výšce 2.150 m.n.m., v oblasti Cañada Blanca, a disponuje několika parkovišti pro oblast Roques de Garcia („Cathedral“) a u návštěvnického centra Centro de Visitantes de Cañada Blanca s restaurací, kavárnou a toaletami. Jezdí sem také autobusy veřejné dopravy TITSA s čísly 342 and 348. Jde o velmi vytíženou oblast a ani parkování tady někdy nemusí být úspěšné (doporučujeme parkovat zrána). Odsud nás společná trasa zavede k rozcestníku u široké cesty Cañadas del Teide – a tady začíná modrá S-31. V polovině výstupu je sedlo Degollada de Ucanca, kde si můžete chvíli odpočinout, a vydat se dále stoupáním po S-15 k samotnému vrcholu Guajara s výškou 2.178 m.n.m. (příp. se vydat na trasu vedoucí k Sombrero de Chasna). Na samotném vrcholu Guajary se nachází pomyslná astrorozhledna (větru odolávající místečko z kamenných zídek), protože právě Guajara byla významným bodem astrologů. Celou kalderu i El Teide odsud máte jako na dlani – výhledy jsou parádní! Zpět scházíme dále po S-15 až k rozcestníku Degollada de Guajara. Odsud míří společná turistická trasa až k parkovišti – půjdete kolem skalisek Roque del Agua, Los Cachorros či bizarních světlých útvarů Cañada del Capricho.
Výchozí bod: parkoviště Parador Nacional de la Cañadas
Konečný bod: parkoviště Parador Nacional de la Cañadas
Okružní trasa: ANO
Délka trasy: cca 11 km (cca 5 hod.), výškové převýšení cca 700 m.
Náročnost: střední (podle infotabulí až náročná – jde zejména o výstup)
Z dřívější návštěvy Tenerife, nebo z tras, které máme v hledáčku, můžeme jako další „easy-peasy“ trasy uvést a doporučit také tyto (a samozřejmě další) trasy:
- z El Portilla tmavými poli (Area Negra) ke dvěma vulkánům – vulkánu Montaña del Cerrillar (2.347 m.n.m. a vulkánu Montaña de Maja (2.365 m.n.m.). Okružní trasa z návštěvnického centra v El Portillo po modré S-2 Area Negras a S-37 Cerrillar – Carnicería, chvíli po S-8, poté po neznačené cestě s napojením se zpět na S-2 mířící až k parkovišti u návštěvnického centra. Přibližně 10 km a 3,5 hod. chůze. a převýšením necelých 300 výškových metrů.
- soutěska Barranco del Infierno (nutná rezervace zde s cenou 9 EUR/dospělá osoba) poblíž Costa Adeje – doporučujeme sledovat webovou stránku den před nástupem, protože soutěska bývá kvůli nepříznivému počasí uzavřena. Délka celé trasy je necelých 7 km (2 – 3 hod.), kapacita je max. 20 osob každou půlhodinu a budete vybaveni povinnou slušivou přilbou :-) V závěru trasy je vodopád a některé weby nabízejí informace o soutěsce pod názvem „Hell's Ravine“.
- trasa Cruz del Carmen – (Chinamada) – Punta del Hidalgo – lze jít z obou stran, příjemná, rozličná trasa s parádními výhledy na mořské útesy i do vnitrozemí (žlutá PR-TF 10). Délka trasy i potřebný čas podle zvoleného úseku.
- okružní trasa Chamorga – Faro de Anaga – Roque Bermejo – vnitrozemsko-přímořská trasa s délkou kolem 8 km (cca 4 hod.) s počátkem v Chamorga. Trasa je známá také jen jako „Chamorga“ (Barranco de Chamorga; Camino de Roque Bermejo) – Mapy.cz ji vedou jako žlutou, a tato trasa se vrací zpět přes Casas de Tafada. Okružní trasa může být – podle chuti a času – prodloužena o trasu směrem k Benijo – od majáku Faro de Anaga pokračujete trasou „u moře“ směrem na Las Palmas a El Draguillo. Tento větší okruh se pak vrací přes Cruz del Draguillo (taktéž po žluté). Délka většího okruhu přes El Draguillo je 12 km (cca 5 hod.), přes Benijo pak o další min. 3 km více (cca 6 – 7 hod.).
- dvě krátké okružní trasy z Cruz del Carmen – kratší nese název „Sendero de los Sentidos. Trazado 2“ (s vyhlídkou Llano de los Loros) a delší „El bosque de los enigmas“ (s vyhlídkou Mirador de Zapata). V Cruz del Carmen je stejnojmenná vyhlídka, kostel Ermita Nuestra Señora del Carmen, návštěvnické centrum Centro de Visitantes de la Cruz del Carmen a rovněž větší parkoviště. Obě krátké trasy se zpravidla jdou společně. Napojit se můžete na nespočet žlutých tras – směrem na Punta del Hidalgo (tam a zpět cca 16 km; 6 – 7 hod.), Taborno, Afur apod. Na trasách z Taganana či Afur je častým bodem zájmu divoká pláž Playa de Tamadite.
- Roque de Taborno – skála známá jako Tenerifský Matternhorn (Tenerife’s Matterhorn) s cestou začínající pod kostelem ve vesnici Taborno. Trasa je na Mapách.cz turisticky neznačená, jde se však po žluto-bílých značkách a potrvá do 2 hod. Samotný „špičák“ se trasou obchází, nabízí výhledy na pobřeží a rozeklaná skaliska a na celé trase je několik vyhlídek.
- Taganana – Playa de Tamadite – necelých 9 km tam a zpět se dá zvládnout za přibližně 4 – 5 hod. chůze.
- Cruz de Taganana – Taganana, příjemná, lesem jdoucí 3 km trasa (jedním směrem) s parkováním u Casa Forestal de Taganana.
- Rambla de Castro (La Gordejuela) – jedním z cílů může být ruina stará přečerpávací stanice Estación de Bombeo de la Gordejuela (také jen jako Casa del Agua). Je to růžová budova na útesu bez střechy. Často se chodí od Loro Parku po pobřežní cestě směrem k vyhlídce Mirador de San Pedro, nebo jen z blízké pláže. Steska nabízí výhledy, kamenné cesty s palmami, kříž, pirátské opevnění (El Fortín de San Fernando), lávku i schody – však mrkněte sami třeba tady. Trasa je značená jako „Mirador San Pedro“ nebo „Los Roques“ podle směru, kterým jdete. Z centra Puerto de la Cruz je to cca 6 km. jedním směrem.
- Los Silos – Cuevas Negras – Erjos – trasu lze jít z Erjos (dolů) nebo z Los Silos (nahoru), s návštěvou „černých jeskyní“ nebo bez. Erjos je vysoko položená vesnice (bývá zde chladněji) a celá trasa je poměrně strmá, tudíž spíše střední náčonosti (dá se zvládnout za cca 3 hod.). Jde o žlutou PR-TF 53 a dá se různě kombinovat, včetně rozsáhlejší okružní trasy.
- Afur – Taganana (San Antonio) – Cumbrecilla – Afur je pěkná okružní trasa s délkou 12 km (cca 4 km) jdoucí z Afuru po žluté PR-TF 8 a zpět po neznačené trase jdoucí kolem Cumbrecilly. Lze jít celý okruh jen po žluté – v tom případě půjdete i trasu Cruz de Taganana – Taganana.
Na závěr několik doporučení:
- zejména v Národním parku Teide se snažte být co nejdříve zrána – později bývá zpravidla přeplněno turisty
- dobrá, osvědčená a pohodlná turistická pevná obuv (nejen kvůli terénu, ale i pro celkovou délky některých tras)
- raději více vrstev oblečení – počasí i teploty jsou značně proměnlivé a rozdíly mohou činit i více než 20 °C
- krém na opalování, pokrývka hlavy, sluneční brýle a dostatek tekutin/jídla s sebou
- nabitý chytrý telefon, příp. powerbanka s kabelem
- stažené off-line mapy v Mapy.cz (vhodné i pro navigování v autě)
- příp. dobitá Teno+ karta pro cestování veřejnými autobusy TITSA
(s)Mějte se turisticky dobře, Jenda & Vítek
Jak se ti cestopis líbil?
Jan Chrastina procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Musím uznat, že Tenerife mě opravdu překvapilo. Byl jsem okolnostmi přinucen začít cestovat po Evropě a tenhle ostrov je úplně jiná liga.. několik různejch zemí na malém kousku pevniny. Doporučuji všem navštívit.
Musím uznat, že Tenerife mě opravdu překvapilo. Byl jsem okolnostmi přinucen začít cestovat po Evropě a tenhle ostrov je úplně jiná liga.. několik různejch zemí na malém kousku pevniny. Doporučuji všem navštívit.
Skvělé info, bude se hodit. Děkuju!
Skvělé info, bude se hodit. Děkuju!
Rádo se stalo, Azul! Užij si Tenerife přinejmenším tak, jako my :-)
Rádo se stalo, Azul! Užij si Tenerife přinejmenším tak, jako my :-)