„Easy-peasy“ velikonoční Milán
Cestopis z roku 2022 napsal Jan Chrastina
V „easy-peasy“ cestách pokračujeme a vydáváme se do italského Milána, hlavního města oblasti Lombardie. Do druhého největšího italského města se vydáváme s WizzAir, v termínu 15. – 19. 4. 2022. Z letiště Malpensa se do centra dostáváme vlakem. Ubytování máme strategicky vybrané u vlakového nádraží Cadorna. To je známé skulpturou představující „šicí jehlu s nití“ před nádražní budovou. Z nádraží Cadorna je to pak pěšky také poměrně blízko ke všem nejznámějším místům a atrakcím Milána. To „hlavní z Milána“ se dá prohlédnout v jednom dni či v rámci víkendu, nicméně my nemuseli spěchat, na poznávání Milána jsme měli více dnů, a tak níže představíme „okruhy“ tak, jak jsme je absolvovali (vše pěšky). Vy si tak můžete poznávání naplánovat, propojit, přidat jiná a další místa.
Oproti Římu, který jsme navštívili v únoru, je Milán čistým a upraveným městem. Jde v něm cítit švýcarský vliv a mnoho turistů v tomto městě nemusí vnímat „pravou Itálii“.
Den první
(Park Sempione) – Duomo – Piazza Mercanti – Sforzesco – park Sempione – Piazza Sempione - Cimitero Monumentale – Corso Como - Piazza Gae Aulenti – Bosco Verticale – Milano Centrale - Pinacoteca di Brera – čtvrť Brera – (Park Sempione)
Délka okruhu: 12 km
Milánská gotická Katedrála narození Panny Marie v Miláně (známá běžně jako Duomo) leží na stejnojmenném náměstí (Piazza del Duomo) a je jakýmsi „srdcem“ Milána. Od ubytování to máme procházkou přibližně 20 minut. Katedrála je monumentální a je 3. největší na světě (stavba trvala přes šest století). Vstupenky máme koupené dopředu online a zahrnují prohlídku katedrály, střechy (po schodišti, ale lze zakoupit i výtahem), archeologické muzeum a muzeum katedrály (v budově vedle katedrály). Vstupenku mějte u sebe, budete ji několikrát „pípat“. Vstupné 15 E / osoba (varianta DUOMO PASS STAIRS). Jde o velice navštěvovanou památku, a již první čas otevírací doby (09 hod.) byl ve znamení mnoha návštěvníků.
Prohlídku jsme začali výstupem na střechu Duoma (obdivovat budete detaily několika tisíc věží a věžiček, soch apod.), po sestupu dolů a kontrole vstupenky prohlížíme interiér katedrály a archeologické naleziště. V interiéru katedrály nezapomeňte na sochu sv. Bartoloměje – ten byl stažen z kůže, kterou má kolem krku a socha působí jak anatomický model. Poté ještě muzeum nacházející se v budově naproti.
Na náměstí se nacházejí další památky – královský palác Palazzo Reale di Milano, Museo Novecento a slavná nákupní galerie Galerie Vittorio Emanuele II. (na náměstí si všimněte jezdecké sochy právě Vittoria Emanuela II.). Projitím galerie se dostanete ke slavné budově opery La Scala (tu však navštěvujeme jindy).
Poblíž hlavního náměstí nezapomeňte zajít na malinké náměstí Piazza Mercanti, kde na vás vskutku dýchne historie a atmosféra středověku.
Dále navštěvujeme milánský hrad Sforzesco (Castello Sforzesco) z 15. století, který je jednou z největších světových citadel. Vstup do areálu hradu je zdarma (07:00 – 19:30 hod.), nicméně vstupenka koupená on-line dopředu vám umožní navštívit několik rozsáhlých muzeí. Hrad tvoří několik paláců a nádvoří, má 5 věží a zajímavostí je např. poslední nedokončená socha Michaelangela známá jako Pieta (a další jeho díla) či umění od da Vinciho. Vstupné 5 E / osoba (platí do všech muzeí).
Z hradu Sforzesco přecházíme volně do jeho parku. Jde o park Sempione (Parco Sempione), který je největším v Miláně a je oblíbeným místem nejen turistů, ale i místních. V areálu parku se nachází již zmíněný hrad, nebo také např. budova milánského akvária Acquario Civico (vstupné 5 E / osoba), vyhlídková věž, knihovna nebo třeba muzeum designu a umění (Triennale di Milano). Na pomyslném konci parku je 25 metrů vysoký „vítězný“ oblouk Arco della Pace z roku 1838, kolem kterého se rozprostírá náměstí Piazza Sempione. Vstup do parku je zdarma. V areálu parku navštěvujeme vyhlídkovou věž (rozhlednu) La Torre Branca. Zde čekáme na odpolední otevírací dobu (14:30 hod.) a kupujeme lístky na nejbližší čas (16:00 hod.). Online se lístky bohužel v době naší návštěvy zakoupit nedají. Vstupné je 6 E / osoba a zahrnuje čas 10 minut využitý na výjezd kabiny nahoru a dolů a 6 minut vyhlídky v patře se skleněnými okny ve výšce necelých 108 metrů. Počasí je parádní, stejně tak tomu odpovídají i patřičné výhledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.
Další památkou, kam směřují naše kroky, je hřbitov. Ano, hřbitov. Konkrétně krásný Cimitero Monumentale. Uchvátí vás už svým vstupem (ke v hlavní budově najdete hroby a hrobky známých italských osobností umění, politiky apod.), stejně jako různorodými hroby a hrobkami, sochami a chrámy, svou rozlehlostí či urnovými stěnami. Vstup do hřbitova je zdarma, je zde informační okénko a mapa hřbitova s vyznačením známých hrobů a hrobek. Místo vás pohltí.
Procházkou přecházíme kolem Porta Garibalidi přes nákupní bulvár Corso Como. Obdivujeme krásu známého obchodního domu Corso Como 10 (obchody, butiky, galerie, knihkupectví, kavárna, restaurace) a kroky nás vedou na Piazza Gae Aulenti (náměstí architektky Gae Aulentiové). To je oblast moderního Milána s mrakodrapy, obchodními centry, modernistickými budovami a parky. Nejvyšší budovu představuje mrakodrap UniCredit Tower z roku 2012 – se svými 217 metry je nejvyšší budovou Itálie a 43. nejvyšší budovou světa. Pomyslný střed náměstí tvoří jezírkové kašny – poblíž je zajímavá „atrakce“ se zlatými trumpetami, které se doslova pnou přes několik pater obchodní pasáže. Krásné fotografie získáte s pomocí tajného tipu.
Tajný foto tip: Sjeďte do podlaží -3 obchodní pasáže. Zde, v rohu podzemního parkoviště, trumpety končí (nebo začínají?) a můžete mluvit nejen s lidmi volající do trumpet nahoře, ale pořídit i kreativně zajímavé fotografie.
Zajímavostí v této čtvrti jsou rovněž známé „stromové budovy“ Bosco Verticale (doslova „vertikální les“). Jde o dvě budovy vysoké 111 a 76 metrů (dokončené v roce 2014) a jsou osázeny devíti stovkami stromů s automatickým zavlažováním. Koncept ukazuje na emisní a přírodní udržitelnost a samostatnost domové zástavby.
Celá tato čtvrť je moderní, velkolepá, skvěle upravená a multikulturní s mnoha místy pro setkávání...
Doslova architektonickým a fotografickým skvostem je urbanistický komplex / mrakodrap Palazzo Regione Lombardia a Torre Lombardia. Má 39 podlaží a měří na výšku 163 m. Svého času byl nejvyšším mrakodrapem nejen v Miláně, ale i v celé Itálii. Kombinace budov, skla, kovu, vitráží, otevřeného prostoru, moderny. Skvělé!
Krásnou budovou je rovněž milánské hlavní nádraží (Milano Centrale), které je největším v Evropě, a navštěvujeme jej před návštěvou Pinacoteca di Brera. Jde o největší galerii v Miláně a obsahuje několik desítek sálů s uměním význačných jmen jako Caravaggio či Tizian. Vstup do nádvoří a ochozu galerie je zdarma. To jsme se již vrátili do „naší čtvrti“ (Brera), kde máme ubytování. Čtvrť Brera je považována za tradiční, najdete tady barevné domy, klidné i rušné uličky s posezeními i butiky a je vyhlášena tradiční a levnou kuchyní. Podle nás je nejpěknější ulicí „ta vlevo“ od kostela Santa Maria del Carmine (vstup zdarma), před kterým se konají bleší trhy.
Den druhý
(Park Sempione) – Santa Maria del Carmine – Brera – San Maurizio al Monastero Maggiore – Colonne di San Lorenzo – Basilica of San Lorenzo Maggiore – Navigli – Basilica di Sant’Ambrogio – Santa Maria delle Grazie – Brera – (park Sempione).
Délka okruhu: 8 km
Druhý den začínáme prohlídkou nám již známého kostela Santa Maria del Carmine a jeho vedlejší uličku, kterou se nám daří vyfotit téměř bez lidí. Jdeme procházkou navštívit krásný kostel San Maurizio al Monastero Maggiore (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore).
Původně byl připojen k nejvýznamnějšímu ženskému benediktinskému klášteru ve městě, (Monastero Maggiore), ve kterém nyní sídlí archeologické muzeum (Civic Archaeological Museum). Kostel vás uchvátí nástěnnými freskami na stěnách i stropech a uvádí se, že se jedná o pokračování Michaelangelovy školy. Vstup do kostela je zdarma. Vstupné do sousedního muzea je 5 E / osoba (10.00 – 17.30, vždy od úterý do neděle).
Dále se procházkou blížíme ke známým 16 „milánským sloupům“ Colonne di San Lorenzo (Sloupy sv. Vavřince). Ty představují nejvýznamnější památku antické doby a „uvádějí“ baziliku San Lorenzo (Basilica of San Lorenzo Maggiore; vstup zdarma) na stejnojmenném náměstí – to pomyslně střeží císař Konstantin.
Procházíme pod bránou Porta Ticinese a míříme do „milánských Benátek“ Navigli ve stejnojmenné čtvrti. Oproti „pravým Benátkám“ se zde nacházejí kanály pouze dva: Navigli Grande a Navigli Pavese. Jedná se o místo hojně vyhledávaným pro kvalitní a poctivé jídlo, nákupy, aperitiv nebo posezení s přáteli.
Další významnou památkou, kterou navštěvujeme po procházce po Navigli, je bazilika sv. Ambrože (Basilica di Sant'Ambrogio). Patří mezi nejstarší ve městě a je zasvěcena patronu Milána, sv. Ambroži. Přicházíme pár minut před zavírací dobou (která je ovšem zkrácena), a tak je letmo prohlédneme interiér baziliky a pokračujeme pohledem na velkolepý exteriér budov baziliky. Vstup je zdarma (pondělí až sobota 10:00 – 12:00 hod. a 14:30 – 18:00 hod.; v neděli 15:00 – 17:00 hod.). Baziliku di Sant'Ambrogio poznáte podle cihlové barvy a dvou nestejně vysokých zvonic.
Předposlední zastávku představuje kostel Chiesa Santa Maria delle Grazie, ve kterém je známá DaVinciho freska Poslední večeře (Last Supper), kterou si prohlédneme zvenčí, jelikož vstupenky máme koupené na poslední den našeho pobytu a přes nádraží s jehlou (Cadorna), od kterého je kostel opravdu kousek, směřují naše kroky „domů“ do apartmánu.
Bydlení máme zřejmě v jedné z nejkrásnějších čtvrtí Milána. Čtvrť Brera je opravdu moc pěkná...
Den třetí
(Park Sempione) – La Scala – Galleria Vittorio Emanuele II – Museu del Novecento – Královský palác v Miláně – Apple Store (Piazza Liberty) – San Bernardino alle Ossa – Guastalla gardens – Synagoga centrale di Milano – Torre Velasca – Via Cordusio – (Park Sempione)
Délka okruhu: 6 km
Jelikož „to hlavní“ z Milána jsme si již prohlédli, dnešní den máme spíše doplňkový. Navštívíme od nákupní galerie přes Apple Store a pražírnu Starbucks třeba „kostnici“. První dopředu online koupené vstupenky máme do slavné La Scaly. Tedy nikoliv na představení (třeba stálici Don Giovanni), ale na prohlídku prostor a divadelního muzea. Na první pohled není zřejmé, že se jedná o budovu zřejmě nejznámější opery světa. Výhodou je, že se sem dostanete projitím nákupní galerie z náměstí s Duomem. Prohlídka zahrnuje pohled do interiéru divadla z 3. patra lóží (celkem jich je 6, přičemž se sem vejde přes 2.5 tisíce návštěvníků), prohlídku předsálí, schodišť a přilehlých místností s muzei a ukázkami nejen divadelních kostýmů, ale také hudebních a dalších nástrojů a artefaktů spojených s uměním. Vstupenka stojí 9 E / osoba a lze ji koupit dopředu online (časy prohlídek jsou od 10:00 do 18:00 hod., resp. max. vždy 45 osob každých 30 min.).
Kolem sochy Leonarda da Vinciho stojící před La Scalou vstupujeme do nákupní pasáže (galerie) Vittorio Emanuele II (vyjdete na náměstí Piazza del Duomo).
Prostory jsou nádherné, dominují jim prosklené střechy s vitrážemi, s mnoha světovými butiky (s nádhernými cenami) jako Dolce a Gabbana, Versace, Prada, Louis Vuitton a další. Zajímavostí, u které se koncentruje vždy dost lidí, je mozaika s býkem na dlažbě. Tradice říká, že otočení se na „býčích koulích“ třikrát doprava dokola přináší štěstí (býk je již „vykastrován“, protože varlata již nemá). Jsou zde vyhlášené bary (např. slavný Campari bar), stylové kavárny nebo restaurace. Společně s Duomem jde zřejmě o jednu z dominant (turistického) Milána. Už samotné vstupy do galerie připomínají antické brány než běžné vstupy do budov. V samotném centru pasáže je 40 m skleněná kupole a krásnou fotografii zde pořídí opravdu každý.
Na náměstí můžete navštívit Muzeum dvacátého století Museu del Novecento se sbírkou soch, obrazů a dalšího umění nabízející krásné pohledy na Duomo a jeho náměstí (v pondělí zavřeno, ve čtvrtek prodloužený vstup, jinak 10:00 – 19:30 hod.; vstupné 10 E / osoba). Do muzea nejdeme, jen obdivujeme jeho architekturu (v noci je budova krásně nasvícena), a pohledem zůstáváme u další významné památky sousedící vedle – královského paláce Palazzo Reale. Dnes je to uznávané místo výstav a akcí, přestože se jedná o jednu z nejvýznamnějších pamětihodností Milána (mj. je to největší palác Milána). Otevírací doba je stejná jako pro Museu del Novecento, vstupné je 14 E / osoba bez rozdílu probíhající výstavy, akce.
Jelikož jsme oba milovníci jablečných produktů, co by to bylo za návštěvu Milána, pokud bychom nenavštívili vyhlášený milánský Apple Store. Prodejna je na náměstíčku Piazza Liberty a vstupujete do ní skleněným vstupem přes který teče voda – je to impozantní, originální a umocňuje celkové pojetí obchodu. Přestože si nic nekoupíme, obchod disponuje příjemnou atmosférou a milými lidmi.
Od „jablek“ pokračujeme ke „kostem“, konkrétně míříme ke kostelu San Bernardino alle Ossa. Jak již název napovídá („os“ = kost), tento kostel je známý svou kaplí plnou lebek a lidských kostí. Je to opravdu zážitek a „zádumčivý“ pohled zde bude mít určitě každý návštěvník. Zajímavá je rovněž bazilika stojící hned vedle – Basilica di Santo Stefano Maggiore – a rovněž svým interiérem nabídne „zádumčivou“ atmosféru. Obě památky jsou přístupné zdarma.
Naše kroky procházkou směřují k městským zahradám Guastalla gardens, jejiž vstup pomyslně střeží milánská velká/hlavní synagoga Sinagoga centrale di Milano (Héchal David u-Mordechaj) z roku 1982.
Poblíž stojí Torre Velasca, jeden z nejznámějších (a zřejmě nejkontroverznějších) mrakodrapů Milána. Torre Velasca je prvním mrakodrapem Milána přesahující 100 metrů a místní ji buď milují, nebo nenávidí. V době naší návštěvy byl mrakodrap zrovna pod plachtou úprav, a tak směřujeme přes Via Cordusio do apartmánu.
Na Via Cordusio se nachází „boží Starbucks“ otevřený roku 2018. Jedná se o jedinou evropskou Starbucks pražírnu – Milano Roastery. Místo se nachází v historické budově bývalé pošty, je skvostně zařízené, pražení si prohlédnete zblízka, ochotný personál vás provede, nabídne kávové speciality, k dispozici je obchod s reklamními a jinými baristickými předměty a celkově velký, otevřený interiér plnící funkci expozice je parádní. I když nejste milovníky kávy, určitě – aspoň kvůli zážitku a atmosféře – si sem zajděte. Uchvátí vás od podlahy ke stropu, přes bar, měděné trubky, osvětlení a vůni kávy prostě všechno. Velikou výhodou je otevírací doba – otevřeno je od 07:30 do 22 hod. a vlastní webovky.
Den odletu, den poslední - a také Poslední večeře!
Na poslední den našeho pobytu, kdy se dopoledne přesouváme vlakem od „vlakového nádraží s jehlou“, se nám podařilo koupit vstupenky na zřejmě nejnavštěvovanější (spolu s Duomem) památku Milána. Je jí kostel Santa Maria delle Grazie (Panny Marie Milostivé), resp. jeho vedlejší budova (reflektář/jídelna – Museo Cenacolo Vinciano), ve které se nachází zřejmě nejznámější freska světa: daVinciho Poslední večeře. Online vstupenky, resp. povinné rezervace dopředu jsou na konkrétní čas a jméno návštěvníka, proměňujeme na pokladně poblíž vstupu u kostela (po kontrole totožnosti a změření teploty) za klasické vstupenky. V mezičase našeho vstupu si prohlédneme interiér kostela a přilehlé nádvoří a poté – na minutu přesně – naši skupinu vpouštějí k bezpečnostní kontrole a za pár minut již vidíme monumentální, osm metrů velikou fresku „naživo“. Je zde přítmí a konstantní teplota a kvalita vzduchu, stejně jako přesně vymezený čas pro vymezenou skupinku návštěvníků. Součástí výstupu z reflektáře je pak malá výstava s informacemi a možnost zavítat do prodejny muzea. Zážitek je parádní (podobný Sixteenské kapli v Římě), i když někdo namítne, „aby ne, za ty peníze!“ (vstupné 15 E / osoba). Nezapomeňte, že možnost rezervovat si vstup k Poslední večeři je k dispozici jen 4 x do roka s prohlídkami vždy pro následující čtvrtrok. Kostel včetně Poslední večeře je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Užitečné odkazy:
Duomo: https://ticket.duomomilano.it/en/
Castello Sforzesco: https://www.vivaticket.com/it/ti...sco/154824
Akvárium Acquario Civico: https://museicivicimilano.vivaticket.it
Corso Como 10 obchodní dům: https://www.10corsocomo.com
Pinacoteca di Brera: https://pinacotecabrera.org/en/collezioni/
Basilica of San Lorenzo Maggiore: http://www.sanlorenzomaggiore.com
Civic Archaeological Museum: https://www.museoarcheologicomilano.it
Basilica di Sant'Ambrogio: https://www.basilicasantambrogio.it
La Scala – vstupenky (prohlídka): https://teatroallascala.ticketon...t/timeslot
Museu del Novecento: http://www.museodelnovecento.org/en/visit
Palazzo Reale: https://www.palazzorealemilano.i...nd-booking
Milano Roastery (Starbucks): https://www.starbucksreserve.com...ons/milano
Poslední večeře Leonarda da Vinciho: https://cenacolovinciano.vivaticket.it/en
Miláne, díky a "ahoj", Jenda & Vítek
Jak se ti cestopis líbil?
Jan Chrastina procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Milán a další podobná města mě nikdy moc nelákaly, ale díky tvým cestopisům možná změním názor :-).
Milán a další podobná města mě nikdy moc nelákaly, ale díky tvým cestopisům možná změním názor :-).
Myslím, že zrovna Milán má co nabídnout! A změna názoru na taková města? To je více než parádní rozhodnutí :-)
Myslím, že zrovna Milán má co nabídnout! A změna názoru na taková města? To je více než parádní rozhodnutí :-)