„Easy-peasy“ víkendová Barcelona
Barcelona - víkend - a hezky po svých...
Cestopis z roku 2022 napsal Jan Chrastina
„Eesy-peasy“ byl již náš cestopis jednoduchých treků po kanárském ostrově Tenerife. Delší dobu jsme měli v hledáčku i Barcelonu, kterou jsme chtěli „okusit“ během víkendu nebo prodlouženého víkendu. Barcelonu tak navštěvujeme o víkendu 25. – 28. 3. 2022, přičemž na objevování krás tohoto příjemného města máme dva celé dny. Cestopis jsme rozdělili na den první a druhý, oba v podobě „okruhů“. Rozhodli jsme se centrum města a dopředu vybrané památky navštívit pěšky. Chůze nám nevadí a pokud je trasa aspoň částečně dobře naplánovaná (pozor však na dopředu koupené vstupenky na konkrétní čas), pak jde o příjemné procházky městem. Využíváme k nim Mapy.cz a itinerář „okruhů“ máme uložen jako dvě samostatné trasy.
Ubytování jsme zvolili zcela strategicky hned u Plaça de la Calaunya, jednoho ze dvou hlavních náměstí Barcelony a orientačních míst. Konečnou zastávku zde má i autobus AEROBÚS z letiště (A2) – jízda z terminálu 2 do centra trvá cca 20 min., zpáteční jízdenka stojí 10,2 E / osoba (lístky máme koupené dopředu online), autobusy jezdí nonstop. V poměru cena – výkon – čas – komfort jde o nejlepší dopravu do centra z letiště. I přes páteční přílet ve večerních hodinách (let trval cca 2 a půl hodiny) tak stíháme nejen se ubytovat v apartmánu asi 3 minuty od náměstí, ale i základní nákup v marketu poblíž, abychom hned druhý den mohli „rovnou vyrazit“.
Barcelona je velké město plné památek, náměstí, kostelů, zajímavých bulvárů i uliček, parků a pamětihodností – myslíme, že si vybere opravdu každý. My jsme si vybrali to, co nám samotným nejvíce symbolizuje Barcelonu, a třeba bude náš cestopis inspirací nebo základní přípravou plánu (nejen) na víkend strávený v Barceloně.
Den první (sobota)
(Pl. de Catalunya) – Sagrada Família – Nemocnice Sant Pau – Park Güell – Casa Vicens – (Pl. de Catalunya)
- Délka okruhu na mapě: 11.2 km
Sagrada Família
První památkou, kterou navštěvujeme, je Sagrada Família, zřejmě „to hlavní z Barcelony“ (pro někoho až „to druhé“, zmíníme-li stadión Camp Nou). Od apartmánu to máme přibližně půlhodinu procházkou. Vstupenky máme koupené dopředu, staženou jejich aplikaci s audioprůvodcem (v angličtině) v mobilu také. Fronta je krátká (jdeme však hned na první možný otevírací čas, tzn. v 9 hod.). Po pečlivé bezpečnostní kontrole se za chvíli ocitáme v katedrále (a díky prvnímu vstupu dne tak bazilika není přeplněná návštěvníky). Jestli slova „opulentní, epesní a nekonformní“ nenabývají toho pravého významu právě zde, pak už nikde jinde. Přestože vstupné je vysoké, jedná se opravdu o zážitek. Jak se říká, kdo nebyl v Sagrada Familia, nebyl v Barceloně – kouzla vitráží, „stromových sloupů“, detailů a promyšlenosti každého prvku vás mnohdy nechá v němém úžasu. Katedrála se velmi často fotografuje od jezírka v parku za katedrálou (tento nápad nikdy nebudete mít jako jediní, takže na fotku bez lidí se chvíli čeká).
Vstupné je 26 E / osoba, v bazilice jsou toalety, muzeum a obchod se suvenýry. Vstupy do věží jsou aktuálně uzavřeny, nicméně i tak je Templo Expiatori de la Sagrada Família (Chrám smíření zasvěcený svaté rodině) výjimečným zážitkem – od Vánočního i Pašijového průčelí, přes interiéry, chrámovou loď i fasádu. Doporučujeme i návštěvu „muzea“ umístěného v přízemí katedrály, kde je názorně vysvětleno, jak byla katedrála stavěna a čím se nechal inspirovat Gaudí při návrhu i nejmenších detailů a výzdoby stavby. Otázkou zůstává, jestli bude opravdu stavba dokončena v roce 2026 ke stému výročí Gaudího úmrtí…
Nemocnice Sant Pau
Na 11:30 hod. máme dopředu online koupené vstupenky do Nemocnice Sant Pau (Hospital de la Santa Creu i Sant Pau).Zde jako by se čas zastavil – procházíte krásné, barevné a zdobené nemocniční pavilony a oddělení, podzemními chodbami se ocitáte coby „personál“ v prostorách stavby. Expozice Vás vrátí v čase, přesněji do 20. a 30. let minulého století. Nemocnice však jako zdravotnické zařízení v Barceloně fungovala až do roku 2009.
Jedná se zřejmě o největší areál modernismu v Evropě (dvě desítky pavilonů spojených podzemními chodbami). Na nádvoří jsou pomerančovníky, stromy, levandulové a jiné zahrádky a vše je dokonale upravené. Nemocnice Sant Pau je památkou zapsanou v UNESCO. Vstupné je 15 E / osoba, jsou zde toalety a obchod se suvenýry. Přes cestu naproti vstupu do nemocnice je výborná kavárna (Santagloria Coffee & Bakery).
Park Güell
Po necelé hodince chůze od nemocnice ulicemi, které jsou v Barceloně vystavěny v půdorysu copy-paste mřížky přicházíme do dalšího působiště Gaudího – do patnáctihektarového parku Güell. Přestože přicházíme dříve, ochotný personál nás po naskenování QR kódu ze vstupenek (koupených dopředu online) vpouští dovnitř, upozorní na požadavek ukázat vstupenku ještě i při východu z parku a popřeje pěkné odpoledne strávené v parku. Vstupenka platí max. 30 min. po čase uvedeném na vstupence.
V parku kvetlo již hodně vonící flory, vše je upravené a díky stavbám, viaduktům, vlnícím se mozaikovým lavičkám se ocitnete jako v jiném světě (pořád podezírám Gaudího, že „něco bral“). Park je známý zejména díky atraktivní mozaikové fontáně/soše ještěrky (no, je to pořádný macek) a hada (na schodišti – znázorňují alchymii a léčivé umění) a také domkům u vchodu do parku (možných vstupů do parku je však více), nebo stropním ornamentům (roční období, symboly, chobotnice a další) v Hipóstila sálu či budově Casa Museu Gaudí, kde krátce žil sám autor. Z parku jsou i pěkné výhledy na Barcelonu (lze spatřit jak Sagrada Familia, tak El Torre a další památky). Vstupné je 10 E / osoba, jsou zde toalety a obchod se suvenýry.
Casa Vicens
Necelou půlhodinku procházkou zabere trasa do poslední dnešní památky, kterou je Casa Vicens. Je to dominantní secesní stavba v barcelonské čtvrti Gràcia, od roku 2017 muzeem a jedná se o první z Gaudího děl. Stavba je památkou zapsanou v UNESCO. Prohlídku zde máme na 17:20 hod. se vstupenkami opět koupenými online dopředu, což dává dost prostoru na kávu a něco k obědu v nedalekém bistru. I tak přicházíme dříve, ochotně nám skenují vstupenky. Hned na nádvoří lze naskenovat na panelu QR kód s pomocí nějž si můžete otevřít audioprůvodce v mobilu pro každou z místností i exteriéru budovy (včetně maurských prvků), a interaktivně (v angličtině) si tak celou památku „prozkoumat“.
Tradiční kachličky se žlutou cinií se staly atributem památky (lze si ji i koupit v pěkném obchodě v suterénu). Kachličky zde nejsou jen tak – celá budova byla postavena na zakázku Manuela Vicense, výrobce dlaždiček. Typickými znaky budovy jsou mozaiky, vitráže, barvy, dřevo, sklo a již zmíněné kachličky. Vstupné je 16 E / osoba, v budově jsou toalety i již zmíněný obchod se suvenýry.
Den druhý (neděle)
(Pl. de Catalunya) – Casa Milá – Casa Batlló – Arc de Triomf – Museu Picasso – Santa Maria del Mar – Catedral de Santa Eulalia de Barcelona – náměstí Plaça San Jaume – čtvrť Barri Gotic – Bazilika Santa Maria del Pi – tržnice Mercat de La Boqueria – bulvár La Rambla – monument Kryštofa Kolumba, dřevěný most Rambla de Mar a přístav – čtvrť El Raval – Palau de la Música Catalana – (Pl. de Catalunya)
- Délka okruhu na mapě: 10.2 km
Casa Milà
První „zastávkou“, přibližně půlhodinku od aparmánu (Pl. de Calalunya) je návštěva budovy Casa Milà, častěji známé jako La Pedrera. Velký, rohový, několikapatrový zvlněný dům Gaudího ve stylu funkcionalistického modernismu je znám zejména svou střešní terasou s fantazijními (a ozvučenými) komíny a dvorky s jeskynním schodištěm. V jednom z pater je stálá expozice interiéru, další expozice je např. v podkroví budovy.
Přicházíme hned na první čas otevírací doby, přičemž vstupenky opět máme koupené online dopředu. Budova je zajímavá (poslední Gaudího budova před Sagrada Famíli, jedinečná a davy návštěvníků okupovaná). Zajímavé bývají i noční vstupy s nasvícenou střešní terasou a vyhlídkou na noční město. Památka je od roku 1984 zapsána v UNESCO. Vstupné 25 E / osoba, v budově jsou toalety a pěkný obchod se suvenýry.
Casa Batlló
Po deseti minutách chůze po návštěvě La Pedrera přicházíme na prohlídku Casa Batlló. Spolu s La Pedrera jde o nejnavštěvovanější (Gaudího) památky v Barceloně. Vstupenky máme koupené online dopředu. Dům i jeho interiér je jako „z fantazijního snu“ – všemu můžete porozumět s pomocí audioprůvodce („telefonu“), který v angličtině obdržíte po vstupu do budovy.
Střecha s dračími šupinami, balkony a sloupky imitující kosti a lebky, stoupání po schodišti s prosklenými zábradlími jako byste se vynořovali postupně z hlubin moře nebo kulaté vitráže a místnosti téměř bez ostrých úhlů – to je jen náznak této doslova zážitkové návštěvy. Před opuštěním budovy je možno navštívit speciální zážitkovou vizualizaci v zrcadlové místnosti a obdivovat řetízkovou výzdobu schodišť. Základní vstupné je 35 E / osoba, v budově jsou toalety a pěkný obchod se suvenýry.
Dále obdivujeme exteriéry sousedících budov, které jsou souhrnně známy jako Mansana de la Discòrdia: Casa Amatller (hned vedle Casa Batlló, přičemž rodina Amatller vyráběla čokoládu, a tak si ji zde můžete připomenout a zakoupit), Casa Mulleras, Casa Lleó Morera (lze je navštívit samostatně).
My pokračujeme po trase směrem k Arc de Triomf, který pomyslně hlídá vstup do parku Parc de la Ciutadella. V parku plném relaxujících lidí na lavičkách i trávnících, vetešníků, umělců a prodejců mj. můžete navštívit Hrad tří draků (Castillo de los Tres Dragones, dnes přírodovědné muzeum), skleníky nebo Cascadu (Fuente de la Cascada, známou fontánu s výjevy mořského života) a další zajímavá místa.
Postupně „vnikáme“ do starého města, míjíme např. muzeum Museu Picasso (web) a blížíme se k bazilice Santa Maria del Mar (ve čtvrti El Born). Ta je přístupná zdarma a je naprosto úchvatná (přestože není „vyzdobená“ uměním). Čtenáři knih ji budou znát z díla Katedrála moře (také zfilmováno) a je považována za nejkrásnější gotický kostel v celé Barceloně.
Odsud je to kousek k monumentální a jediné katedrále v Barceloně (Catedral de Santa Eulalia de Barcelona), která však byla zavřena. To již jste v samém centru čtvrti Barri Gòtic. Lze navštívit také kryptu, vidět alabastrový sarkofág s ostatky svaté Eulalie (patronkou Barcelony) nebo vnitřní jezírko s husami. Vstupné je 9 E / osoba s možností online dopředu koupených vstupenek.
Barri Gòtic symbolizuje další ze zastavení, náměstíčko Plaça Sant Jaume (náměstí Sv. Jakuba), poté Plaça del Rei (Královské náměstí), do kterého vstupujeme přes Palu del Loctinent (Archivo General de la Corona de Aragón). Dole, pod samotným Královským náměstím, lze navštívit MUHBA (Museu d’Historia de Barcelona), barcelonské museum historie. Nečekaným překvapením jsou zachovalé římské sloupy v Temple d’August (součást MUHBA, ale veřejně přístupný prostor). Dále vidíme nádvoří Pati de Tarrongers (Dvůr pomerančovníků), známý „Most vzdechů“ (nad ulicí Carrer del Bisb) a další pamětihodnosti staré čtvrti. Odtud procházkou přicházíme k bazilice Santa Maria del Pi. Je jednoduše rozpoznatelné podle osmiboké zvonice. Vstup je v některých dnech zdarma, nicméně bazilika byla v den naší návštěvy uzavřená, a tak obdivujeme aspoň zvenčí její vstup s barevnou rosetou a ruch tamních umělců – zde to opravdu hraje veselím, hudbou a setkáními místních.
Dále navštěvujeme známou tržnici Mercat de La Boqueria (nebyla otevřená v odpoledních hodinách) a přes známý bulvár La Rambla jdeme procházkou ke starému přístavu (Port Vell). Zde proudí davy lidí a je zajímavé chvíli sledovat „cvrkot“, živé sochy a posezení. Sehnat se zde dá opravdu téměř cokoliv. Pomyslným ukončením bulváru je 60 metrů vysoký monument Kryštofa Kolumba (Monument a Colom) s možností vyhlídky (výtahem), která byla aktuálně uzavřena. Zajímavostí je, že neukazuje na Nový svět, ale na Mallorcu. Naproti v přístavu je dřevěný most Rambla de Mar, odkud máte celý přístav jako na dlani. Kousek odsud je Barcelonské akvárium (5. největší v Evropě) a nákupní centrum (Maremagnum).
Zpět do „vnitroměsta“ jdeme podél Námořního muzea a po vnoření do čtvrti El Raval (oproti La Ramble trochu méně turistická a poznáte na ní mísení různých kultur, které do Barcelony přicházejí). Dnešní putování Barcelonou zakončujeme obdivováním krásného exteriéru Palau de la Música Catalana (i sem je možné zakoupit dopředu online vstupenky za 14 E / osoba). Ten máme kousek od apartmánu, kde naše poznávání krás Barcelony končí.
Další zastavení, pokud bychom měli v Barceloně více času (anebo při kombinování s MHD):
- Plaça d'Espanya a fontána Font mágica de Montjuic, resp. celý kopec (park) Montjuic s mnoha památkami, atrakcemi, zahradami a pamětihodnostmi, hradem anebo třeba s lanovkou či Národním muzeum katalánského umění (MNAC) či s galerií Fundació Joan Miró.
- Torre Glories, mrakodrap ve všem známém tyčícím se tvaru (nasvícená show večer) – mrakodrap běžně vidíte z různých vyhlídek ve městě.
- Pláž Barceloneta (když je teplejší počasí), nebo Marina (a Zlatá ryba jako symbol Olympijských her).
- Camp Nou, největší fotbalový stadion Evropy.
- zábavní park Tibidabo (s chrámem Nejsvětějšího srdce) a jízdou starou modrou tramvají.
„Barcelona je pěkné město, které má co nabídnout (opravdu každému)..."
Odkazy na vstupenky apod. (v textu, bohužel, nefungují hypertextové odkazy...):
- AEROBÚS jízdenky: https://aerobusbarcelona.es/trip...s/?lang=en
- Sagrada Família aplikace: https://sagradafamilia.org/en/app-oficial
- Nemocnice Sant Pau vstupenky: https://tickets.santpaubarcelona...amp;lang=3
- Park Güell vstupenky: https://parkguell.barcelona/en/buy-tickets
- Casa Vicens vstupenky: https://casavicens.org
- Casa Millà / La Pedrera vstupenky: https://www.lapedrera.com/en/visits
- Casa Batlló vstupenky: https://www.casabatllo.es/en/onl...sa-batllo/
- Barcelonská katedrála vstupenky: https://tickets.catedralbcn.org/ca
- MUHBA vstupenky: https://www.barcelona.cat/museuhistoria/es
- Santa Maria del Pi vstupenky a info o FREE vstupech: https://basilicadelpi.cat/en/visits/
- Barcelonské akvárium: https://www.aquariumbcn.com/en/e...th-sharks/
- Palau de la Música Catalana vstupenky: https://visits.palaumusica.cat/en/tours_486
Barcelono, díky a "ahoj", Jenda & Vítek
Jak se ti cestopis líbil?
Jan Chrastina procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil10 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Paráda. Normálně jsi mě nakopnul, abych začal hledat letenky do Barcelony!
Paráda. Normálně jsi mě nakopnul, abych začal hledat letenky do Barcelony!
Výborná práce!!!
Chystáme se teď v dubnu do Barcelony a bohužel nemám moc času na přípravu cesty, takže se tímto cestopisem nechám inspirovat ze skoro 100%, anebo úplně ho "vobšlehnu". Protože architektura beztak byl hlavní důvod naší návštěvy Barcelony, hodně mi to pomohlo, včetně odkazů na nákup vstupenek.
Děkuji mockrát!
Výborná práce!!!
Chystáme se teď v dubnu do Barcelony a bohužel nemám moc času na přípravu cesty, takže se tímto cestopisem nechám inspirovat ze skoro 100%, anebo úplně ho "vobšlehnu". Protože architektura beztak byl hlavní důvod naší návštěvy Barcelony, hodně mi to pomohlo, včetně odkazů na nákup vstupenek.
Děkuji mockrát!
Rádo se stalo! Barcelona je moc fajn, "to hlavní" se dá v klídku projít pěšky :-) Do cestopisu ještě doplním QR kód pro oba dny z Map.cz, ať si můžete trasu upravit podle vlastních potřeb :-)
Rádo se stalo! Barcelona je moc fajn, "to hlavní" se dá v klídku projít pěšky :-) Do cestopisu ještě doplním QR kód pro oba dny z Map.cz, ať si můžete trasu upravit podle vlastních potřeb :-)
Barcelona je architektonicky bohatá, a hodně toho z naší strany zůstalo nenavštíveno. Tak ale aspoň je to dobrý důvod se tam podívat znovu, že áno?!
Teď, po návštěvě, mám pocit, že jste docela spěchali. Na jednotlivých místech jsme byli déle než vy, a v programu jsme už při plánování a kupování lístků některá místa vynechali.
Což není kritika (to v žádném případě, každý má svoje tempo chůze, prohlížení památek, atd.), jen osobní dojem pro další čtenáře. Barcelona se prostě dá i pomaleji. ;-)
Barcelona je architektonicky bohatá, a hodně toho z naší strany zůstalo nenavštíveno. Tak ale aspoň je to dobrý důvod se tam podívat znovu, že áno?!
Teď, po návštěvě, mám pocit, že jste docela spěchali. Na jednotlivých místech jsme byli déle než vy, a v programu jsme už při plánování a kupování lístků některá místa vynechali.
Což není kritika (to v žádném případě, každý má svoje tempo chůze, prohlížení památek, atd.), jen osobní dojem pro další čtenáře. Barcelona se prostě dá i pomaleji. ;-)
Fíha! Tady toho je! Díky za odkazy.
Fíha! Tady toho je! Díky za odkazy.
Podle mě je Barcelona jedno z nejhezčích měst. Naposledy jsme tam byli loni v únoru a měli jsme výborné ubytování v Sun &Moon Hostel, ul Ferran 17 cca 100m od Rambly a 50 m od Placa del Rei. Jsou zde i soukromé pokoje, za 2 EUR vás nechají si zde odložit zavazadlo, dá se i posnídat. Chci jen doplnit, že v Katedrále Sv.Eulálie je výtah, kterým můžete zdarma vyjet na střechu katedrály, odkud je fantastický výhled na celou Barcelonu. Byli jsme i ve zdejším akváriu - za mě nic moc, ale je to hezké místo u Barcelonetty a přístavu. Skvěle se dá najíst ve čtvrti Raval, hlavně kebab měli vynikající.
Jinak za mě výborný cestopis .
Podle mě je Barcelona jedno z nejhezčích měst. Naposledy jsme tam byli loni v únoru a měli jsme výborné ubytování v Sun &Moon Hostel, ul Ferran 17 cca 100m od Rambly a 50 m od Placa del Rei. Jsou zde i soukromé pokoje, za 2 EUR vás nechají si zde odložit zavazadlo, dá se i posnídat. Chci jen doplnit, že v Katedrále Sv.Eulálie je výtah, kterým můžete zdarma vyjet na střechu katedrály, odkud je fantastický výhled na celou Barcelonu. Byli jsme i ve zdejším akváriu - za mě nic moc, ale je to hezké místo u Barcelonetty a přístavu. Skvěle se dá najíst ve čtvrti Raval, hlavně kebab měli vynikající.
Jinak za mě výborný cestopis .
Moc dekuji za informaci. Chystam se na zacatku unora do barcelony (s detmi!), a chtela bych vedet jak dlouho dopredu jste bookovali jednotlive vstupenky (Sagrada, Park Guell...). Dekuji!
Moc dekuji za informaci. Chystam se na zacatku unora do barcelony (s detmi!), a chtela bych vedet jak dlouho dopredu jste bookovali jednotlive vstupenky (Sagrada, Park Guell...). Dekuji!
Ahoj Xris_1, rádo se stalo :-) Dívám se do mailu a zjišťuji, že většinu vstupenek jsme bookovali 5 dnů před odletem.
Ahoj Xris_1, rádo se stalo :-) Dívám se do mailu a zjišťuji, že většinu vstupenek jsme bookovali 5 dnů před odletem.
My sme sa teraz s Barcelony vratili. Co sa tyka vstupeniek, tak Sagradu,a La Pedreru som kupoval cca tyzden pred odchodom. Park Güel az rano v den navstevy. Ale zostavali uz iba pisledne listky, tak pokial viete kedy tam.budete tak asi lepsie kupit skor. Inak za mna Park Guel dost velke sklamanie. Sam o sebe je pekny, ale je to tam hlava na hlave. Takze odporucam ak sa da, tak hned rano na otvaracku.
My sme sa teraz s Barcelony vratili. Co sa tyka vstupeniek, tak Sagradu,a La Pedreru som kupoval cca tyzden pred odchodom. Park Güel az rano v den navstevy. Ale zostavali uz iba pisledne listky, tak pokial viete kedy tam.budete tak asi lepsie kupit skor. Inak za mna Park Guel dost velke sklamanie. Sam o sebe je pekny, ale je to tam hlava na hlave. Takze odporucam ak sa da, tak hned rano na otvaracku.