Francie - Paříž a Disneyland
Jak si užít jarní prázdniny
Cestopis z roku 2022 napsala El.Brambora
To jsme takhle přemýšleli, kam se zajedeme podívat o jarních prázdninách, aby to moc nestálo, aby se nám tam líbilo a aby to pro nás byla novinka. Hodně se nám líbila možnost pěti dnů v termalparku Bešeňová, ale 20 tisíc za pobyt? No to neee. Tak jsme se postupně dostali až k nápadu Paříže a celkově tak dali za dovolenou dvakrát více. To zas byl nápad...
Pro tuto cestu jsme poprvé vyzkoušeli letiště v Krakowě, cesta, parkoviště i letecké zázemí bez problémů. Letenky do Paříže nepatří úplně mezi nejlevnější, proto cena 1500 Kč za jednu byla v danou chvíli velice slušná.
Pro nízkonákladovky je u Paříže určeno letiště v Beauvais, které je od centra města sakra daleko. Naštěstí přímo u letiště stojí připravené autobusy, které sváží levnocestující do Paříže. Za adekvátní poplatek, samozřejmě.
Pro náš výlet jsme se tentokrát rozhodli nevyužít koupě žádné city karty, pořádně jsme si všechny plánované vstupy propočítali a nevyplatily by se nám, případně ne tak, jak bychom chtěli - v jedné z karet byl třeba vstup do Disneylandu, ale jenom na jeden den, anebo výstup na Eiffelovku, ale jenom pěšky.
Hotel jsme měli poměrně v centru města, cestou z letiště jsme se zastavili na vůbec první francouzský croissant k obědu a podívat se na Vítězný oblouk a Champs Elysées.
Po ubytování jsme se vydali ke katakombám, zkusit své štěstí a koupit si vstupenky o polovinu levnější na poslední chvíli. Jak už to bývá, štěstí jsme neměli, beznadějně vyprodáno bylo na celý den a na druhý den už jenom pár volných míst. Tak jsme se tedy objednali za plnou cenu. Tady pro nás bylo nemilé zjištění, bez předchozí rezervace nekoupíte na místě lístky snad nikam, a ke každé rezervaci chtějí jméno, adresu, datum narození, krev z jednorožce...
Když nám nevyšly katakomby, zajeli jsme si do moderní čtvrti La défense plné krásných staveb, obchodů.
Po fastfoodové večeři byla v plánu procházka stmívající se (a následně noční) Paříží - bazilika Sacre coeur, Moulin rouge a noční Eiffelovka. Všechno bez vstupů dovnitř, zato se zastávkami na macronky, palačinky a podobné nezbytnosti.
Druhý den jsme se po snídani (prakticky asi pět croissantů s deseti druhy sýra) vydali nejdříve do Louvru, kde jsme měli objednaný vstup na dobu hned po otvíračce. Na to, že byla doba mimo sezónu (březen), čekalo na vstup několik set lidí. Louvre jsme rozhodně neprošli tak důkladně, jak bychom chtěli, i ty tři hodiny ale byly intenzivní. S Monou Lisou jsme se vyfotili nejen my, ale taky naši spolucestující, kteří s námi cestovali do Disneylandu za příbuznými.
Po Louvru a cheeseburgeru do ruky následovala prohlídka pařížských katakomb. Výstavka kostí byla nekončící, bohužel bylo vstupné dost drahé a v ceně nebyl audioprůvodce, za který chtěli taky poměrně dost peněz (takže jsme ho už z principu nebrali, to dá rozum). Byli jsme proto odkázaní na popiskové tabule, což nebyl tak úplně vyčerpávající zážitek. Celkově bych návštěvu katakomb nedoporučila a navrhla raději návštěvu katedrály Notre Dame, aspoň v podobě vnější prohlídky.
K vlezlé zimě se postupně přidalo i mrholení, jak taky jinak, když jsme měli namířeno k Eiffelovce. Ale nenechali jsme se zastrašit a hnusné počasí mělo velkou výhodu - psa by ven nevyhnal, všichni otravní prodejci cetek se šli schovat a okolí Eiffelovky bylo příjemně skoroprázdné. Po krátké bezpečnostní kontrole jsme si koupili vstupenky až do druhého patra, pěkně výtahem, plíce máme jenom jedny.
Výhled nebyl ideální, prsty jsme měli zmrzlé a báli jsme se, ať nám z rukou nevypadnou mobily, ale zase jsme dlouho nečekali, no.
No a tímto naše poznávačka Paříže skončila, další dva dny nás čekal dětský ráj na zemi.
Co se týče jídla, ve francouzských obchodech je plno míchaných salátů za cenu do dvou eur, já jsem si oblíbila kuskusový exotický. Od Paříže s sebou na výlety vozím i příbor, a sice poté, co jsem celou večeři musela sníst víčkem od Pringlesek.
Disneyland
Konečně jsme tedy měli splněny památky, pořádně jsme se nasnídali, pronesli z jídelny nějaké ovoce (a můžu vás ujistit, že jsme byli jediní, kdo si do tašky nechystal obložené tousty), nabalili pití a vyrazili vlakem do Disneylandu. Jako na potvoru se udělalo fakt hezky, takže spolu s námi čekalo na otevření několik set, možná tisíc lidí. Disneyland má dva parky, Walt Disney studios a Disneyland, který je rozdělený na 4 průchozí tematicky rozdělené části. Koupili jsme si rovnou dvoudenní vstupenku, vyšla nás v nejlevnějším tarifu vzhledem k celkem blbému období, kdy jsme Disneyland navštívili.
Všude bylo plno lidí, ani si nedovedu představit jaké to tam je třeba v létě. Hodně nám v orientaci pomohla oficiální aplikace, která nejen že obsahovala interaktivní mapku, ale také ukazovala čekací doby na jednotlivé atrakce. Na některé horské dráhy se čekalo i hodinu, v sezóně prý ale není problém i s řadou dvou nebo tří hodinovou. Z toho důvodu jsem ráda, že měly naše děti mobily, sluchátka a v úložišti dostatek pohádek.
Celý park je nádherný, promyšlený, dekorace jsou neskutečné. Všude je tolik nádhery, že ani nejde to vyfotit, museli bychom fotit každý metr.
Samostatnou kapitolou je v Disneylandu jídlo. I když se před vstupem prochází kontrolou, je možné vzít si vlastní jídlo a pití. My jsme si nesli jenom pití, protože jsme věděli, že jídlo si budeme chtít koupit. A z dobrého důvodu. Mickey jako koblížek? Mickey jako pizza? Ano!
Za dva dny v prázdné sezóně jsme stihli projít všechny atrakce, které jsme si naplánovali, tedy horské dráhy, různé velké speciality a spíše vzrušující atrakce, než dětské. Věřím, že v plnější sezóně by bylo potřeba aspoň tří dnů, což už se celkem prodraží. Velkou výhodu mají lidé, pro které je Disneyland v lepší dojezdové vzdálenosti, za rozumnou cenu vychází roční vstupné. To my ale nejsme, přesto doufáme, že se sem ještě někdy vrátíme. Ostatně, Disneyland ani zdaleka nebyl plný dětí nebo mládeže. K nám se Disney svět dostal až později a čeští čtyřicátníci nejsou Mickeym a princeznami tak ovlivnění. V Disneylandu ale nebylo výjimkou potkat celý zájezd důchodkyň a důchodců s Mickeyho ušima na hlavě.
Pátý den byl loučící, v obchodě jsme dětem koupili šneky k uvaření na doma, v sýrárně utratili spoustu peněz za suvenýry (existuje možnost nechat sýry zavakuovat, moc jsme ji ocenili my i naši spolucestující).
Cesta domů proběhla bez problémů a večer už jsme konečně spali ve své posteli.
Na kolik to nakonec všechno vyšlo?
Počítám 1 dospělou osobu (děti mají mnohde vstup levnější, Louvre dokonce zdarma a nechce se mi to dělit)
- Veškeré cesty včetně letenky 2850 Kč
- Ubytování 2100 Kč
- Vstupné katakomby 625 Kč
- Vstupné Louvre 425 Kč
- Vstupné Eiffelovka - výtah až nahoru 650 Kč
- Vstupné Disneyland 3500 Kč
- Jídlo včetně Disney 1500 Kč
Jak se ti cestopis líbil?
El.Brambora procestovala 21 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 5 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.