Francouzská Polynésie "lowcost"
Sen, který se stal skutečností... Tahiti, Moorea, Bora Bora
Cestopis z roku 2022 napsal Barney Flyer
Francouzská Polynésie...
Člověk si má plnit své sny. Některé se zdají nesplnitelné, ale když chcete, tak zjistíte, že je to daleko jednodušší, než si myslíte. Výlet do tohoto ráje jsem plánoval cca 3roky a toužil po něm odjakživa.
PŘÍPRAVY:
Naplánovat cestu do Polynésie není tak jednoduché, jako třeba na Mallorcu, nebo do Thajska. Letíte na druhou stranu zeměkoule, téměř 17tis km daleko. Logicky jsem řešil jako první letenky (přeci jenom, když člověk letenku koupí, tak už letět musí :D). Konečné rozhodnutí padlo na přelomu ledna a února. Poletím! Termín pro rok 2022 byl jasný. Chtěl jsem využít minimální počet dní dovolené a strávit v Polynésii maximum času. V červenci byly 2 svátky uprostřed týdne + 3 víkendy a hned tu máme 16dní volna a pouze 8 dní dovolené :-).
Do Polynésie není moc způsobů jak letět. Západní trasu můžete volit přes Paříž a L.A./San Francisco s AirFrance, Frenchbee, nebo Air Tahiti Nui. Východní, delší varianta, je možná s Qatar/Air New Zealand přes Doha a Auckland. Já jsem zvolil třetí variantu a to Star Alliance, konkrétně UNITED. V této variantě máte největší výběr místa odletu, trasy, délky, stop-overu po trase, a to je pro tak dlouhou cestu velmi důležité. Můžete odlétat např. z Mnichova, Frankfurtu, Amsterdamu a v kombinaci s Lufhansou lze letět i z Prahy.
Na stránkách United jsem zároveň našel na tento termín nejlevnější letenky. Konkrétně zpáteční: 29.300,-Původně jsem měl letět: Praha- New York- San Francisco (17hodin stop-over)- Papeete. Papeete- S.F.-Mnichov-Praha. United si bohužel rozmyslel, že se do Prahy nevrátí a začne raději létat z N.Y. na Mallorcu (chápu, že pro Amíky je zajímavější než památky, zvrhlé párty a levné pivo, varianta památky, zvrhlé párty, drahé pivo, holky nahoře bez a moře). Tohle mi do plánů hodilo trochu vidle. Naštěstí mě zachránila spolucestující, které se na horké lince UNITED airlines podařilo přebookovat let tam, na trasu Praha- Frankfurt- San Francisco (17hod. stop-over)-Papeete. Já, jako zkušený cestovatel, mám angličtinu na úrovni předškolního dítěte a navíc letíme do "Francie"...
Letenku jsem měl, spolucestující také a přišlo na volbu ostrovů. 14dnů je opravdu málo a island-hoping co 3 dny po 24hod. v letadle, 12hod. časovém posunu, jetlagu a místních cenách, opravdu absolovat nechcete. Nakonec jsem se rozhodl pro 3 ostrovy. 5 nocí Tahiti: z důvodu delšího odpočinku, ostrov má nejkrásnější přírodu, velké množství vodopádů, nespočet turistických tras, ostrov je nejlacinější a nabízí nejvíce možných aktivit. 4 noci Moorea: tento ostrov nabízí vše, co od tohoto ráje v Tichomoří očekáváte. Úžasné pláže, krásnou přírodu, průzračné moře, mnoho aktivit a to vše v nejlepším poměru cena/výkon. 3 noci Bora-Bora, důvody nemusím uvádět :) .
Pro pohyb mezi ostrovy je potřeba zajistit Air Tahiti Pass (existuje více variant a lze kombinovat až 5 ostrovů). V našem případě 11500,- na osobu.
Jako poslední bylo nutné booknout ubytování přes booking.com, zajistit autopůjčovnu na Tahiti https://www.tahiti-rent.com/ (Peugeot 108 z Kolína, za 900 na den, byla jasná volba). ESTA pro stop-over v USA. Před samotným letem jsme ještě hlídali covid restrikce na webu: https://tahititourisme.com/en-us/covid-19/ Naštěstí pár týdnů před odletem, zrušili testy a roušky jak v USA, tak ve Fr. Polynésii. Povinné bylo pouze očkování. Nesmíte zapomenout pojištění. AXA Excelent v 50% slevě, byla jasná volba.
DEN 1 (24.6.2022)
Ráno jsem si dobalil své 5kg příruční zavazadlo. Dopoledne jsem měl poměrně hektické. Díky časovému posunu nás čekal opravdu dlouhý den a já kvůli cestovní horečce toho moc nenaspal. Vyzvedl jsem spolucestující a cca 3hodiny před odletem jsme nervózně pošlapovali na letišti. Přepážky check-in se otevírají 2hod předem, takže příště příjezd buď max 2hod. před odletem, nebo budu muset nechat spolucestující doma (měla odbavené zavazadlo).
Odlet byl naplánován na 14:10. Vše klaplo na minutu přesně. A320-neo společnosti Lufthansa nás dopravila v příjemných turbulencích včas do Frankfurtu.
Ve Frankfurtu jsme měli na přestup cca 2 hodiny. Při přestupu nás překvapila předletová vstupní kontrola do USA na horním patře terminálu A (bylo zde více otázek než v San Franciscu). Měl jsem za to, že tyto kontroly ve Frankfurtu neprobíhají.
Let z Frankfurtu do S.F. jsem měl v Business class. Povedlo se mi to díky chybě při rezervaci sedadla za úsměvných 169usd. United Polaris je v kombinaci s 777-300er úžasný zážitek a dokonce ani po 11hod. se vám z letadla nechce. Měl mě na starosti vtipný steward, který mi po celou cestu doléval různé alkoholické nápoje, měl jsem dokonalou večeři a snídani na porcelánu. Na dezerty vzpomínám dodnes. I když byl kvůli bouřce odlet o hodinu opožděn, tak jsme do SF přiletěli na čas, v 19:55 místního času.
Z letiště jsme se dostali poměrně rychle. Vstupní pohovor byl velmi krátký a na zavazadlo jsme dlouho nečekali.
První intenzivní zážitek byl vlak z letiště do centra S.F. Bohužel se mi nepodařilo na "jabku", narozdíl od Martiny, v aplikaci BART dobít kredit na jízdenku, takže mě cesta stála o 3usd navíc za plastovou kartičku z automatu, kam si kredit můžete také nahrát. Samotný vlak do centra vás vyjde na 10usd. Vlak byl adrenalinový zážitek. Nějak jsem zapomněl, že zde není zcela bezpečno a vagón působil spíše jako narkomanské doupě.
Ubytováni jsme byli v Handlery Union Square Hotel . Je strategicky umístěn v centru na "křižovatce" MHD, kousek od Powell street station. Z tohoto místa se můžete vypravit téměř kamkoli vlakem, tramvají, autobusem, ale je zde i konečná linek cable car.
Zde se projevil poprvé jetlag. Hlava nepochopila, že den byl delší o 9hodin. Když jsem se pokoušel usnout, tak můj metabolismus měl ráno. Proto jsme se vypravili do města už kolem 6:00 místního času.
Náklady: Doprava letiště SF- Powell street: 230,- ; ubytování Handlery Union Square Hotel: 3800,- (1900,-/osoba)
DEN 2 (25.6.2022): SAN FRANCISCO
Do města jsme vyrazili brz ráno. San Francisko je přesně takové, jak ho znám z mnoha filmů. Měli jsme namířeno ke Golden Gate. Vtipné je, že díky nízké oblačnosti a mlze, která byla pouze nad mostem, jsme nejznámější památku tohoto města neviděli. I přesto jsem si město zamiloval. Atmosféra je jedinečná. Prošli jsme nábřeží, vyfotili Alcatraz, zastavili se u restaurace Bubba Gump, poslouchali cinkání cable car a kochali se kouzelnými ulicemi v kopcích, včetně známé Lombard street.
Odlet do Papeete byl naplánován na 13:30. Na letišti jsme byli asi 2hodiny před odletem. Letiště v USA šlapou i v sezóně jako hodinky. Odbavení proběhlo velmi rychle . Čekal nás let dlouhý 8,5hod. Let byl klidný, ale Economy United je bohužel, oproti evropským aeroliniím, podprůměrný. Velmi mě ale potěšila na všech letech Wi-fi zdarma.
Do Papeete jsme dorazili krátce před 19:00. Hned po příletu nás čekali 2 příjemné věci. V příletové hale vás přivítají dva Polynésané brnkající místní písně. Druhá příjemná záležitost je, že pro občany EU je přednostní kontrola. V případě letu s United předběhnete celou frontu a jste venku z letiště za pár minut.
Letiště v Papeete je opravdu malinké. Krom Američanů sem létají vetšinou pouze turisté z Francie. Denně sem míří maximalně 5 mezinárodních linek. To je znát po celé Polynésii. O turistu, narozdíl od Havaje, skoro nezakopnete.
Z letiště se autobusem po 18hod. do centra města bohužel už nedostanete. Zbývá Vám pouze Taxi (které je opravdu drahé), nebo jít cca 6km pěšky. Zvolili jsme druhou variantu. Po cca 15min. chůze nám zastavil první místní, zda chceme svézt. Druhý místní se kvůli nám dokonce otáčel do protisměru. Když už se nás po cestě ptal třetí, tak jsme povolili a nechali se svézt. I přes dotaz, zda chtějí nějaké peníze, nás svezli zdarma až před ubytování. Místní jsou nad míru milí, ochotní, přátelští a nestane se, že by vás někdo alespoň mile nepozdravil.
Náklady: Doprava Powell street- letiště SF: 230,- ; nákup snídaně a svačiny v SF: cca 250,-
DEN 3 (26.6.2022): TAHITI
Ubytování jsme měli v Little Home Tahiti za cca 1800,- (900,- na osobu). Zarezervováno přes Booking. Jedná se o byt 1+kk s vybavenou kuchyní (včetně vychlazené vody v lednici a základních potravin potřebných k fungování (našli jsme ve skříňce pomazánky, ochucovadla, ale i těstoviny)). Je zde samozřejmě klima, balkón, příjemný bonus je pračka a krásný bazén na střeše. Navíc v pokoji najdete velmi praktický manuál, kde jsou základní informace o okolí. Snídani jsme nakoupili v pekárně hned vedle ubytování.
Na tento den jsme neměli v plánu nic náročného. Přeci jenom 12ti hodinový časový posun způsobí značný jetlag (vzpamatovával jsem se z něj nakonec 3 dny).
Na 9hod. jsem měl domluvené vyzvednutí auta z půjčovny. Ceny začínají na cca 700,-/den. Nemusíte skládat žádnou kauci a přístup autopůjčovny Tahiti-rent je velmi příjemný.
Nakonec jsme se rozhodli pro první, malou prohlídku ostrova. Namířeno jsme měli k Faaurumai cascade. Po cestě vás zaujme neskutečná čistota ostrova, pěkné silnice s cyklopruhy a samozřejmě dechberoucí panoramata hor obklopených pralesy. Jízda na silnicích je bezpečná, místní jezdí ohleduplně a všeobecně dodržují povolenou rychlost.
Zaparkovali jsme asi kilometr od vodopádu na odpočívadle Arahoho, hned za tunelem. Samotné místo je velmi pěkné. Najdete zde, krom krásných útesů uprostřed nádherné přírody, i atrakci Arahoho Blowhole (takový otvor u skály, kde vlny vytvářejí vtipný vodotrysk, kterého se leknete, když to nejméně čekáte).
K vodopádům je to krátká, příjemná procházka malou vesničkou. Bohužel, z důvodu rekonstrukce přístupových cest, je možné navštívit pouze jeden ze 3 vodopádů. Na místě si můžete od místních koupit chutné ovoce.
Druhou zastávkou byly vodopády Paraura. K těmto vodopádům bych nerad něco psal. Bohužel jsme se k nim nedostali a moc příjemný zážitek to nebyl :D (chce to dobrou výbavu a půjdete velkou část cesty v divoké řece).
Po cestě zpět jsme udělali zastávku, kde jsme v pojízdném občerstvení koupili pozdní oběd. Sledovali jsme surfaře a opět na mě šel spánek. Vysvětlit mé hlavě, že není 4 ráno, ale 4 odpoledne, bylo náročné.
Náklady: Ubytování Little home Tahiti na 5 nocí: (4500,-/osoba), auto na 4 dny: (1800,-/osoba), ovoce: 150,-snídaně: 150,-, oběd: 220,- (hotdog, hranolky, cola)
DEN 4 (27.6.2022):
Ráno bylo opět náročné. Byl jsem cca od 3hod. vzhůru. Na tento den jsme měli v plánu celodenní výlet v horách v okolí mt. Aora´i . Z důvodu značné únavy a nevyspání, to nebylo reálné. Proto jsme improvizovali a udělali si výlet do botanické zahrady Jardin de Vaipahy, kde najdete 3 okruhy v pralese různých náročností. Doporučuji ten v údolí říčky. Dokonalé jsou kontrasty deštného pralesa a míst, kde si připadáte jako na houbách v okolí Křivoklátu. Před odjezdem jsme udělali nákup na 3dny v nedalekém supermarketu (přeci jenom jíst v místních restauracích je dražší, než samotné ubytování).
Druhou zastávkou byla pláž Taharuu. Je to nejkrásnější pláž na Tahiti. Opět ráj pro surfaře. Je tu jemný, černý písek, voda je průzračná, s neuvěřitelnými odstíny modré a pokud někomu nevadí velké vlny, tak se zde dá vykoupat.
Cestou zpět jsme navštívili posvátná místa a jeskyni Grottes de Mara´a. Pozůstatky kamenných staveb v Paea mají v sobě něco nepopsatelně mystického. Večer jsme konečně vyzkoušeli bazén na střeše.
Náklady: nákup potravin v supermarketu na 3 dny: 760,-/osoba
DEN 5 (28.6.2022):
Bylo na čase udělat pořádnou horskou túru (co jiného také v tropickém ráji dělat). Nejkrásnější a nejvyšší vodopád na Tahiti se nachází kousek od centra Papeete. Pokud máte na tomto ostrově alespoň pár dní, tak Fachoda falls nesmíte vynechat.
Po snídani kolem 7hod. jsme vyrazili autem směr Titioro. Na konci hlavní ulice této vesničky je záchytné parkoviště. Překvapením bylo sdělení hlídače, že pro vstup do oblasti potřebujeme povolení. Vysvětlil nám, jak se věci mají, a že stačí dojet na "obecní úřad" v Papeete, kde dostaneme povolení za mírný úplatek (cca 150,-) na počkání. Udělali jsme si krátký výlet zpět do města. Na úřadě stačilo říct jméno vodopádu a povolení bylo okamžitě na světě.
Od parkoviště, směrem k vodopádům, je to pouhých 5km. Cca v polovině značené trasy, se u mostku cesta rozdvojuje. Směrem vpravo dojdete pohodlně k úpatí vodopádu. Doporučuji druhou variantu. Pokud zvolíte cestu vlevo, tak vás čeká středně náročný trek pralesem s dechberoucími výhledy na 300m vysoký vodopád a okolní hory. Na trase je vyhlídka, kde zůstanete opravdu stát s otevřenou pusou.
Pokud budete pokračovat dál, tak dorazíte ke zřícenině bývalé pevnosti. V tomto místě nesmíte přejít odbočku vpravo k jezírkům (nám se to napoprvé samozřejmě podařilo minout). Poté vás čeká adrenalin v podobě slanění blátivého svahu. Pokud jste otužilí, tak můžete se v jezírkách nad vodopádem vykoupat. Pokud jste blázni jako já, tak můžete vytvořit pár fotek na hraně vodopádu nad 300m propastí (bez vykoupání to nelze). Pokud jste sebevrazi, tak můžete do jezírka skočit ze skály (par lidí se tu našlo).
Večer jsme udělali první krátkou prohlídku města. V přístavu se schází místní a turisti u pojízdných občerstvení. Je tu pohodová atmosféra. Bohužel jsme měli smůlu na jídlo nevalné chuti.
Náklady: večeře- cca 300,-/osoba
DEN 6 (29.6.2022):
Občas volím "random" program. Dnešní den k tomu byl jako stvořený. Stačilo si hodit korunou, zda vyrazíme kolem ostrova po směru hodinových ručiček, nebo naopak. Vyrazili jsme po dálnici na jih směr Malé Tahiti. Cílem cesty byla nakonec vyhlídka Belveder de Taravao. Cesta trvá cca 1,5hod. Připadáte si zde jak na venkově ve Francii. Jsou zde plantáže, farmy a louky, na kterých se pasou krávy.
Další zastávkou byl Aubail Waterfall. Nachází se na soukromém pozemku kousek od silnice. Majitelé pozemku jsou milí a neplatí se zde žádné vstupné.
Cestou do Papeete po druhé straně ostrova jsme se zastavili a zbytek odpoledne strávili na krásné pláži Tiarei.
Čekala nás poslední noc na Tahiti, proto jsme večer, po vrácení auta, naposledy vyrazili na nábřeží v Papeete. Měli jsme štestí, jelikož se zde konaly velké slavnosti Dne nezávislosti.
Tahiti bylo nádherné (za mě nejkrásnější ostrov naší cesty), ale bohužel 5 dní zde je opravdu málo. Nestihli jsme bohužel výstup na horu mt. Aora´i. Určitě bych se rád podíval do vnitrozemí v údolí řeky Papenoo (lze se dostat pouze vozy 4x4, nebo si půjčit např. horská elektrokola). Snad příště...
DEN 7 (30.6.2022): MOOREA
Let na Mooreu jsme měli plánovaný v 9:50. Rozhodli jsme se jet místní dopravou. Autobusy, nejen na letiště, odjíždí z Avenue du Marechál Foch (naproti kinu Liberty). Další velká autobusová stanice se nachází hned vedle "obecního úřadu". Na letiště se dostanete např. linkou L02, nebo linkou L20. Lístek stojí 40kč.
Let z Tahiti na Mooreu je opravdu vtipný. Trvá cca 7min. Pokud se někomu někdy podařilo letět kratší pravidelnou linkou, tak prosím info do komentářů.
Po přistání nás tento den čekal jediný úkol, a to, dostat se co nejlevněji do 30km vzdáleného ubytování. Po cestě samozřejmě něco příjemného poznat a zažít.
Kousek od letiště se nachází jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově. Plage de Temae je jak vystřižená z katalogu, ale její největší kouzlo je pod hladinou. Nachází se zde jedna z nejkrásnějších korálových zahrad v oblasti (vybavení na šnorchl je nutné mít sebou).
Po vykoupání byl další cíl přístav ve Vai´are. Z přístavu jsme měli v plánu pokračovat autobusem. Cestování po ostrově autobusem je velmi jednoduché. Autobusy vyjíždí z přístavu v závislosti na příjezdu trajektů z Papeete. Jízdní řád trajektů najdete zde: https://www.terevau.pf/en/home/. Jeden autobus má trasu po směru hodinových ručiček kolem ostrova a druhý v protisměru. Domluvit si, kde vás vyloží, je jednoduché. Stačí říct řidiči název hotelu a sjednat si cenu (v našem případě cca 60kč/osoba do resortu Linareva).
Po cca 30min. celkem divoké jízdy, nám řidič zastavil před našim ubytováním.
Moorea Linareva resort bych všem doporučil. Bungalov za 3000,-/noc (1500,-/osoba). Příjemní majitelé z Belgie. Čistota, nádherná příroda všude kolem. Zdarma kajaky, kola, šnorchl vybavení. Zdarma zařídí odvoz do restaurace, nebo vám zajistí dovoz pizzy a dělají výborné snídaně. Nejlepší byla samoobslužná lednice s alko/nealko nápoji a molo, z kterého se dalo šnorchlovat v krásné korálové zahradě.
Náklady: ubytování na 4 noci: 6000,-/osoba, autobus na letiště: 40,- ; autobus z přístavu do ubytování: 60,-, 3x pivo ze samoobslužné ledničky: 150,-, nákup na 3dny v místních potravinách cca 600,-/osoba. Pizza: 300,-
DEN 8 (1.7.2022):
Předešlý den jsem pravděpodobně chytil rýmičku a bylo mi na umření (možná covid). Proto jsme na tento den zvolili nenáročný program. Dopoledne jsme strávili na cca 7km vzdálené pláži Tiahura, kam jsme se dopravili na kolech (na Moorea za mě nejlepší způsob dopravy). Odpoledne nás zaujalo molo v ubytování, z kterého můžete hodiny sledovat dění pod hladinou. Lze zde vidět opravdu pestrý podmořský svět. Po delších úvahách jsme si předplatili na následující 3 rána snídaně v ubytování.
Náklady: 3x snídaně- celkem 1059,-/osoba
DEN 9 (2.7.2022):
Dnes nás čekal výlet na průsmyk Three Coconut Pass. Na tuto vyhlídku se dostanete jak ze severní, tak jižní strany ostrova. Variant je více. Některé stezky jsou dobře značené a "prošláplé", některé hůře. Ale o tom později.
Cestu tam jsme zvolili přes vesnici Vaianae údolím stejnojmenné říčky. Samotný výstup pralesem, od konce cesty, je dlouhý pouhé 2km a nezabere více jak hodinu. Pokud se vypravíte z jižní strany ostrova, doporučuji tuto nejkratší trasu.
Po výstupu vás čeká výhled na všechny strany ostrova a dechberoucí panoramata. Při pohledu směr sever, spatříte dvě zátoky. V té vpravo, Cookově zátoce, se vylodil stejnojmenný mořeplavec, který tento ráj objevil. V zátoce vlevo se natáčel známý film Bounty (nachází se zde i nejkrásnější pláž ostrova Ta´ahiamanu). Pokud máte méně sil a máte to blíže od severní strany, tak můžete ukončit svůj výlet na krásné vyhlídce Belveder. Ta se nachází pár desítek metrů přímo pod Three Coconut pass.
Cestu zpět jsme zvolili údolím říčky Vairemu. Nebyl to úplně dobrý nápad. Poslední pozitivní věcí na této trase, byl úžasný výhled z průsmyku pod horou Mou´aroa. Pak už to šlo jen z kopce a to doslova. Při sestupu údolím, směr Ha´apiti, jsme ztratili v bujném porostu pralesa stezku. Užili jsme si 2hodiny bloudění pralesem. Ne, opravdu jsem neprostupoval ladně pralesem s mačetou jak Harrison Ford ve filmu Indiana Jones. Zažil jsem pár nehezkých pádů, odnesl si pár odřenin a tekl ze mě pot a dokonce i krev jak z vola. Po svém největším "big slide in the jungle" mám krásnou jizvu na pravé ruce. Uklidňující pro mě bylo, že v Polynésii nežije nic jedovatého, nebo něco, co by vás mohlo v pralese sežrat. Martina mi tuto skutečnost nevěřila, takže pro ni nic uklidňujícího v tuto chvíli asi nebylo. No, každopádně jsem tady a píšu cestopis. Přežili jsme...
Náklady: na oslavu přežití v divočině- 2x místní, vychlazené, orosené pivo Hinano: 100,-
DEN 10 (3.7.2022):
Po výletě pralesem se mi vrátila smrtelná rýmička. Naordinoval jsem si relax v resortu. Jako prevenci proti ponorce jsem si také naordinoval samostatný program. Martina se vypravila na kole na druhou stranu ostrova. Já si užil odlišný dopravní prostředek. Na kayaku jsem si v laguně ostrova Moorea dokonale vyčistil hlavu.
Večer jsem si vyslechl zábavnou historku o potížích s dopravním prostředkem Martiny a užasných místních, kteří jí pomohli vrátit se ve zdraví z její expedice na sever ostrova.
DEN 11 (4.7.2022): BORA BORA
Krátce po snídani nás majitel resortu odvezl na letiště. Čekal nás jeden z nejzajímavějších letů na světě. Je velmi důležité zabrat si v letedle místo vlevo. Pokud to neuděláte, přijdete pravděpodobně o jeden z nejúchvatnějších pohledů z okénka letadla. Zážitek z přistání na Bora-Bora je nepopsatelný.
Pokud jste zámožní a máte min. 40tis./noc na ubytování na motu, tak vás pravděpodobně u letiště vyzvedne soukromá loď resortu. Pokud jste chudí jak kostelní myš (jako já), tak využijete přepravy na hlavní ostrov, kterou provozuje AirTahiti v rámci letenky, zdarma. Loď vás dopraví do hlavního "města" ostrova Vaitape, z kterého jsme měli zajištěn odvoz do hotelu.
Samotný hotel na Bora-Bora jsem vybíral poměrně dlouho. Nakonec se mi jako nejlepší poměr cena/výkon jevil hotel Royal Bora Bora. Hlavní důvody: nepopsatelně krásná hotelová pláž, čisté, prostorné pokoje s balkónem, výborná restaurace, nejznámější pláž Matira v docházkové vzdálenosti, úžasné prostředí tropické zahrady, nedaleko "levný" obchod, příjemná obsluha, velkolepé snídaně zdarma, ale hlavně samotná cena hotelu.
Odpoledne jsme navštívili jedinou veřejnou pláž na ostrově. Matira je nádherná. Nezakopnete zde o turistu a rozhodně nebudete hledat místo pro osušku jako v Chorvatsku. Příjemnou společnost vám ve vodě budou dělat rejnoci.
Náklady: Hotel Royal Bora-Bora/3noci se snídaní- 9000,-/osoba, oběd v hotelové restauraci- 600,-/osoba (fish&chips, cola), nákup dobrot a piva v supermarketu na 3 dny: 500,-/osoba
DEN 12 (5.7.2022):
Hotelová pláž byla tak dokonalá, že jsme ráno od vydatné snídaně nedokázali dojít dál od stolu (cca 8m).
Člověk si musí na dovolené i odpočinout a já se zde počtvrté koupal (včetně toho jezírka u vodopádu na Tahiti). Jediné, co bych k tomuto dni napsal a doporučil, je bar Bora Bora beach club, který jsme večer navštívili. Mají zde výborné míchané drinky a pohled na západ slunce nad pláží Matira je úchvatný.
Náklady: oběd v hotelu: 600,-/osoba, 2x míchaný drink/osoba: 600,-
DEN 12 (6.7.2022):
Dnes jsme měli domluven celodenní výlet u společnosti : https://cheznonoborabora.com/
Samotný výlet má celkem náročný program. V 9:00 nás vyzvedli dodávkou přímo u hotelu a přepravili do nedalekého resortu Chez Nono. Následovalo nalodění a krátká bezpečnostní instruktáž.
Po instruktáži nás vypustili na mělčině nedalekého motu. Zde jsem se poprvé opravdu bál. Kroužilo kolem mě velké množství žraloků. Naštěstí se voda nezbarvila kolem mě do žlutého, ani červeného odstínu. Naštěstí mě rozptýlil opravdu velký rejnok, který mě "obtěžoval" a dožadoval se dobroty (pravděpodobně je tu někdo krmí). Rejnoci jsou úžasní, mírumilovní a můžete si je zde, narozdíl od žraloků, pohladit.
Cestou na motu, kde jsme měli mít oběd, jsme udělali malou zastávku pro šnorchlování s mantami.
Následoval oběd s koupáním. Na programu byla dokonce krátká instruktáž a kulturní okénko s polynézskými tanci. Já mám trauma z tanečních, takže tato aktivita nebyla zrovna pro mě.
Poslední zastávka, na cestě kolem ostrova, byla v laguně nedaleko Chez Nono. Zde jsem si opravdu užil šnorchlování v nádherné korálové zahradě s velkým množstvím barevných ryb.
Náklady: celodenní výlet kolem ostrova: 2000,-/osoba
DEN 12 (7.7.2022):
Bohužel výlet se chýlil ke konci. Poslední koupání u hotelu, poslední oběd a drink, přesun do přístavu, odlet na Tahiti...
Na Tahiti jsme měli cca 7hodin času. Využili jsme ho jak jinak, než k nákupu dárků v hlavním městě Papeete. Pokud do tohoto ráje zamíříte, nesmíte zapomenout přivézt domů pravé, tahitské, černé perly!
Náklady: hotelový transport přístav a zpět: 800,-/osoba,2x autobus letiště - Papeete a zpět: 80,-/osoba, občerstvení: 500,-, oběd v hotelu: 1000,- (fish&chips, 2x míchaný drink), menu v McDonald´s: 250,- , DÁRKY!
DEN 12-14 (7.7.- 9.7.2022):
Odlet domů: 7.7.večer-8.7.ráno (8hodin letu), 787-9 United, Papeete-S.F., silné turbulence, bez spánku. 5hodin stop-over San Francisco. 8.7. odpoledne- 9.7. dopoledne (11hodin letu) 777-300er United, S.F.-Mnichov, celou cestu řev a kopání do sedačky od nevychovaného spratka, bez spánku. 2,5hodiny stop-over Mnichov. 9.8. odpoledne (50min letu), Embraer e195 AirDolomiti, Mnichov-Praha.
CELKOVÉ NÁKLADY (na osobu):
Letenky: zpáteční letenky UNITED: 29600,- , AirTahiti Pass: 11500,- celkem: 41.100,-
Ubytování: 13 nocí celkem: 22.000,-
Doprava: autobusy: 180,- , 4dny Peugeot 108: 3600,- , benzín: 800,-, taxi bora-bora: 800,- celkem: 5.400,-
Potraviny: cca celkem: 9.500,-
Ostatní: vstupné vodopád: 150,- , celodenní výlet Bora-Bora: 2000,- , dárky: neuvádím celkem: 2.200,-
CELKEM: 80.200,-
*směnný kurz v době nákupu letenek a USD: 22,30,- ; kurz polynézského franku: 1CZK=5XPF
Závěr:
Tězko cokoli napsat o Polynesii. Je oslnivá, dechberoucí, úžasna... Určitě se na světě najde lepší exotická destinace, ale rozhodně Polynesie patří mezi ty TOP! Každý si tu najde své a troufám si říct, že těžko se najde někdo, komu by se zde nelíbilo. Psal bych určitě dlouho a stejně bych to popsat nedokázal. Takže v pár bodech:
Proč ANO: úchvatné hory (pro turistiku, lezení, nebo jen kochání...). Ráj pro surfaře, potápěče, nebo jen sednout a dívat se na dění pod hladinou (podmořský svět snad lepší než v Egyptě). Až nepřirozeně přátelští lidé, kultura, jídlo, čistota, infrastruktura, minimální kriminalita. Pohádkové pláže, jemný písek, křišťálově čistá voda, vše jak z katalogu. Možnost všech možných aktivit. Vodopády! Nedotčená příroda, rozmanitost, farmy, plantáže. Celoroční sezóna, stálé počasí, žádné hurikány, monzuny, klidné klima bez vysokých teplot (celoročně cca 27-32°C). Nežije zde nic jedovatého, žádné ohavné "brebery". Možnost pohádkového ubytování. Minimum turistů. Nepotkáte zde žádné Čínany, Rusy, vlastně na vyjimky nikoho, krom místních, Francouzů a Američanů. Dokonalé místo pro odpočinek a relax, bez řevu, plných pláží, nevychovaných lidí. Nejexotičtější exotika. A mnoho dalšího...
Proč (možná) NE: Vzdálenost, časová náročnost (nejméně 25hod. cesty), jetlag, časový posun 12hod., je to na druhé straně planety (doslova). Chyběl mi noční život a párty v "thajském" stylu. Je tu sakra draho (hlavně stravování), celkové náklady na dovolenou (70tis.-lowcost až desítky miliónů za 14 dní v ráji). V přírodě tak trochu chybí rozmanitá fauna (pod hladinou je to samozřejmě pravý opak). Neuslyšíte noční "zvuk" pralesa. Ale to už opravdu hledám drobnosti. Každému bych tuto destinaci doporučil...
Pro jakékoliv dotazy jsem k dispozici v komentářích, sz, případně Více na instagramu: @barney_flyer
Jak se ti cestopis líbil?
Barney Flyer procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 10 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil22 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Super cestopis, vždy obdivuji ty, kdo do toho psaní vloží tolik času a energie. A vždy si po cestě říkám, že také musím něco napsat. Klobouk dolů.
A měl bych dotaz, protože cestu také plánuji. Kolik dní platí Tahity Pass a zda je počet přeletů v tomto čase neomezený.
Díky moc, Roman
Super cestopis, vždy obdivuji ty, kdo do toho psaní vloží tolik času a energie. A vždy si po cestě říkám, že také musím něco napsat. Klobouk dolů.
A měl bych dotaz, protože cestu také plánuji. Kolik dní platí Tahity Pass a zda je počet přeletů v tomto čase neomezený.
Díky moc, Roman
Ahoj. Ono je to tady totiž dokonale místo, jak si uložit své vzpomínky a zároveň ještě někomu třeba pomoct. Takže 2 mouchy jednou ranou. Jen si to musím včas vytisknout, stát se může cokoli. Ten můj cestopis by možná nevznikl, kdyby tady nebyl ten starší cestopis z teto země od jiného cestovatele. Všechny informace o Tahiti passu jsou zde: https://www.airtahiti.com/en/airpass-fares Počet přeletů je omezený, přesné podmínky nevím, ale najdete je zde. Ne všechny kombinace vám půjdou, jelikož ne každý den letadla létají mezi všemi ostrovy a z některých ostrovů to zas léta pouze někam (musíte si s tím pohrát).
Ahoj. Ono je to tady totiž dokonale místo, jak si uložit své vzpomínky a zároveň ještě někomu třeba pomoct. Takže 2 mouchy jednou ranou. Jen si to musím včas vytisknout, stát se může cokoli. Ten můj cestopis by možná nevznikl, kdyby tady nebyl ten starší cestopis z teto země od jiného cestovatele. Všechny informace o Tahiti passu jsou zde: https://www.airtahiti.com/en/airpass-fares Počet přeletů je omezený, přesné podmínky nevím, ale najdete je zde. Ne všechny kombinace vám půjdou, jelikož ne každý den letadla létají mezi všemi ostrovy a z některých ostrovů to zas léta pouze někam (musíte si s tím pohrát).
Pěkná cesta, k tomu ten let v C třídě!
Paradoxně mě nejvíc zaujala tvá věta k San Francisku, že jsi si město ihned zamiloval. Město plné bezdomovců, narkomanů a bezprizorních neléčených psychopatů, mně ta atmosféra tam přišla naopak dost depresivní.
Pěkná cesta, k tomu ten let v C třídě!
Paradoxně mě nejvíc zaujala tvá věta k San Francisku, že jsi si město ihned zamiloval. Město plné bezdomovců, narkomanů a bezprizorních neléčených psychopatů, mně ta atmosféra tam přišla naopak dost depresivní.
Já v tom městě strávil jen pár hodin, kde jsme udělali krátký okruh Powell street-Lombard street- nábřeží a kolem Trans-America Pyramid zpět okrajem chinatown na Powel. Vyrazili jsme z hotelu něco před 6rano a letadlo nám letělo v 13:30. Ráno jsme potkávali jen běžce, kteří nás mile zdravili a v přístavu pár lidí co se soukalo do neoprenu a šly plavat. Takže ani, s stimuluje cinkáním tramvají a milimi lidmi v tu pravou denní dobu super pocit+krásně pocasi a vychod slunce. Je pravda, že cesta vlakem z letiště byla trochu psycho a vagón byl jak narkomanské doupě, ale to jsem od mhd v USA čekal. Uvidím, jaká bude druhá návštěva (budu tam celý den 15.7.2023, musím už vidět Golden gate 😀)
Já v tom městě strávil jen pár hodin, kde jsme udělali krátký okruh Powell street-Lombard street- nábřeží a kolem Trans-America Pyramid zpět okrajem chinatown na Powel. Vyrazili jsme z hotelu něco před 6rano a letadlo nám letělo v 13:30. Ráno jsme potkávali jen běžce, kteří nás mile zdravili a v přístavu pár lidí co se soukalo do neoprenu a šly plavat. Takže ani, s stimuluje cinkáním tramvají a milimi lidmi v tu pravou denní dobu super pocit+krásně pocasi a vychod slunce. Je pravda, že cesta vlakem z letiště byla trochu psycho a vagón byl jak narkomanské doupě, ale to jsem od mhd v USA čekal. Uvidím, jaká bude druhá návštěva (budu tam celý den 15.7.2023, musím už vidět Golden gate 😀)
Ahoj, take jsem mel v planu napsat cestopis z Polynesie, ale predbehl jsi me. Ovsem vzhledem k tomu, ze je to velmi povedene, tak to nevadi :)
Ja jsem si zase alespon mohl precist o Tahiti, kde jsme vlastne jen prenocovali na ceste tam a zpet.
Az bude cas, pridam sem sve zazitky a zamerim se na Huahine, ktery se mi ze vsech ostrovu libil nejvic a take na Raiateu a Maupiti. Snazili jsme se vyuzit ten Air Tahiti pass na maximum.
A potvrzuji, ze Polynesie je uzasna, a kdyz clovek chce, nemusi byt vlastne ani draha. Uz jen ten pocit byt doslova na druhem konci sveta na malych ostrovech ztracenych kdesi v oceanu je super.
Ahoj, take jsem mel v planu napsat cestopis z Polynesie, ale predbehl jsi me. Ovsem vzhledem k tomu, ze je to velmi povedene, tak to nevadi :)
Ja jsem si zase alespon mohl precist o Tahiti, kde jsme vlastne jen prenocovali na ceste tam a zpet.
Az bude cas, pridam sem sve zazitky a zamerim se na Huahine, ktery se mi ze vsech ostrovu libil nejvic a take na Raiateu a Maupiti. Snazili jsme se vyuzit ten Air Tahiti pass na maximum.
A potvrzuji, ze Polynesie je uzasna, a kdyz clovek chce, nemusi byt vlastne ani draha. Uz jen ten pocit byt doslova na druhem konci sveta na malych ostrovech ztracenych kdesi v oceanu je super.
Ahoj. Těším se na tvůj cestopis. Já pojedu pravděpodobně příští léto znovu. Chtěl bych 6nocí Tahiti (nechápu, že je tak opomíjené, má nejhezčí přírodu a stihl jsem tam opravsu málo). 3 noci Maupiti a 3 noci na BoraBora.
Ahoj. Těším se na tvůj cestopis. Já pojedu pravděpodobně příští léto znovu. Chtěl bych 6nocí Tahiti (nechápu, že je tak opomíjené, má nejhezčí přírodu a stihl jsem tam opravsu málo). 3 noci Maupiti a 3 noci na BoraBora.
Vím že jsi měl Tahiti pass, ale jen mě zajímá zda na tom krátkém letu jezdí i trajekt.
Vím že jsi měl Tahiti pass, ale jen mě zajímá zda na tom krátkém letu jezdí i trajekt.
Paráda. Hned jsem jsem si připomněl naši cestu v r.2018 ( v Chez NoNo na BoraBora jsme bydleli :).
Naprosto souhlasím s tvým popisem v závěru "proč ANO".
Každopádně bych se chtěl někdy vrátit.
Paráda. Hned jsem jsem si připomněl naši cestu v r.2018 ( v Chez NoNo na BoraBora jsme bydleli :).
Naprosto souhlasím s tvým popisem v závěru "proč ANO".
Každopádně bych se chtěl někdy vrátit.
Ahoj. Díky za koment. Tvůj cestopis mi hodně pomohl v plánování a tak trochu nakopl v tom, že to jde i "levně". Chez NoNo měl bohužel vyprodáno, ale jsem nakonec za to rád, jelikož bych přišel o tu boží pláž u našeho hotelu Royal :-) Na matiru jsme to měli také kousek :-)
Ahoj. Díky za koment. Tvůj cestopis mi hodně pomohl v plánování a tak trochu nakopl v tom, že to jde i "levně". Chez NoNo měl bohužel vyprodáno, ale jsem nakonec za to rád, jelikož bych přišel o tu boží pláž u našeho hotelu Royal :-) Na matiru jsme to měli také kousek :-)
Krásné fotky, text jsem zatím jen prolétnul. K dotazu na kratší pravidelnou linku dávám odkaz na jiný cestopis:
https://www.cestujlevne.com/cest...inuty-1014
Před pár lety tu byla diskuze na toto téma:
https://www.cestujlevne.com/disk...jdelsi-let
Vzdálenost mezi letišti jsi měl 18 km. Já měl nejkratší vzdálenost mezi letišti, jak jsem teď našel přesnější údaj, 25 km mezi ostrovy Tongatapu a Eua.
Krásné fotky, text jsem zatím jen prolétnul. K dotazu na kratší pravidelnou linku dávám odkaz na jiný cestopis:
https://www.cestujlevne.com/cest...inuty-1014
Před pár lety tu byla diskuze na toto téma:
https://www.cestujlevne.com/disk...jdelsi-let
Vzdálenost mezi letišti jsi měl 18 km. Já měl nejkratší vzdálenost mezi letišti, jak jsem teď našel přesnější údaj, 25 km mezi ostrovy Tongatapu a Eua.
Wow! Jak fungovala ta business omylem za 160 dolarů?
Wow! Jak fungovala ta business omylem za 160 dolarů?
Ahoj, škoda, že jsem Tvůj cestopis přečetla až dnes, cca 2 týdny před naším odletem... určitě bych z něj něco použila :-).
Taky letíme s United, taky přes SF a taky bydlíme u Powel St. Ale v Polynésii jsme na 24 dny a na 6 ostrovech. Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora a Maupiti. Potěšilo mě, že se Ti líbil Royal Bora Bora, jsme tam 4 noci.
Co mě zarazilo, tak existence public autobusu na Moorea. Nikde, ale fakt nikde jsem nenarazila na jedinou informaci. Jedině shuttle, nebo agentury nebo taxíky. Až teď, když jsem začala znovu googlit, tak to na mě vyskočilo. Rozumím tomu dobře, že busy odjíždějí z přístavu po každém příjezdu ferry z Papeete a jedou okružku kolem dokola? Takže je to třeba 6 busů za den? A můžu do nich vlízt skoro kdekoliv?
Plus mám pár dotazů:
1) jak (čím) jste jeli ke Golden Gate bridge?
2) v iPjhone si stáhnu aplikaci BART a tam si koupím jízdenky z letiště?
3) Kde jste si měnili peníze? Hned na letišti nebo v přístavu?
Asi by mě ještě něco napadlo, ale nechci tu spamovat prostor. Děkuju moc a moc, ráda oplatím radou ze "svých" lokalit.
A poznámka: zvládli jste to za super ceny. Já jsem ve dvou na 260.000,- (za 25 nocí) což je taky dobrý, ale je fakt, že jsem v tom ležela desítky a desítky hodin a leden a únor jsou pro Evropu víc "in", na cenách je to znát.
Šárka
Ahoj, škoda, že jsem Tvůj cestopis přečetla až dnes, cca 2 týdny před naším odletem... určitě bych z něj něco použila :-).
Taky letíme s United, taky přes SF a taky bydlíme u Powel St. Ale v Polynésii jsme na 24 dny a na 6 ostrovech. Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora a Maupiti. Potěšilo mě, že se Ti líbil Royal Bora Bora, jsme tam 4 noci.
Co mě zarazilo, tak existence public autobusu na Moorea. Nikde, ale fakt nikde jsem nenarazila na jedinou informaci. Jedině shuttle, nebo agentury nebo taxíky. Až teď, když jsem začala znovu googlit, tak to na mě vyskočilo. Rozumím tomu dobře, že busy odjíždějí z přístavu po každém příjezdu ferry z Papeete a jedou okružku kolem dokola? Takže je to třeba 6 busů za den? A můžu do nich vlízt skoro kdekoliv?
Plus mám pár dotazů:
1) jak (čím) jste jeli ke Golden Gate bridge?
2) v iPjhone si stáhnu aplikaci BART a tam si koupím jízdenky z letiště?
3) Kde jste si měnili peníze? Hned na letišti nebo v přístavu?
Asi by mě ještě něco napadlo, ale nechci tu spamovat prostor. Děkuju moc a moc, ráda oplatím radou ze "svých" lokalit.
A poznámka: zvládli jste to za super ceny. Já jsem ve dvou na 260.000,- (za 25 nocí) což je taky dobrý, ale je fakt, že jsem v tom ležela desítky a desítky hodin a leden a únor jsou pro Evropu víc "in", na cenách je to znát.
Šárka
Ahoj. Ano, na Moorea jezdí autobusy dle příjezdu lodí z Tahiti. Ty společnosti co jezdí z Tahiti jsou nakonec 2, takže těch spojů bude daleko víc a asi i těch autobusů. Zastavky jsou na celé Mooree a přistoupit se dá. Každopádně všude vás svezou zadarmo místní, případně si pujčte na celý den kola 😉. U golden bridge jsem nebyl, ale použijte googlemaps a překlikněte v navigaci na mhd (po SF funguje výborně). Bart buď přes apple wallet, nebo si necháte v automatu vystavit kartičku na Bart za 3usd (jinak je tam v budce u turnikety obsluha a ukáže vám to). Mě nešla debetní karta, tak nam paní poradila, že v automatu musím zvolit kreditní a debetka půjde. Peníze jsem měnil na letišti;) Jinak znova letíme červenec 2023, akorát máme stop-over washington,SF a zpět SF,NY :)
Ahoj. Ano, na Moorea jezdí autobusy dle příjezdu lodí z Tahiti. Ty společnosti co jezdí z Tahiti jsou nakonec 2, takže těch spojů bude daleko víc a asi i těch autobusů. Zastavky jsou na celé Mooree a přistoupit se dá. Každopádně všude vás svezou zadarmo místní, případně si pujčte na celý den kola 😉. U golden bridge jsem nebyl, ale použijte googlemaps a překlikněte v navigaci na mhd (po SF funguje výborně). Bart buď přes apple wallet, nebo si necháte v automatu vystavit kartičku na Bart za 3usd (jinak je tam v budce u turnikety obsluha a ukáže vám to). Mě nešla debetní karta, tak nam paní poradila, že v automatu musím zvolit kreditní a debetka půjde. Peníze jsem měnil na letišti;) Jinak znova letíme červenec 2023, akorát máme stop-over washington,SF a zpět SF,NY :)
Vyměňte starého manžela za mladého milence a máte to vyřešené. Manžel si doma odpočine a mladý to zvládne i na kole a ještě si s ním večer užijete.
Vyměňte starého manžela za mladého milence a máte to vyřešené. Manžel si doma odpočine a mladý to zvládne i na kole a ještě si s ním večer užijete.