Gdaňsk – historická perla severného Poľska
Gdaňsk je mesto na severe Poľska pri Baltskom mori. S populáciou takmer pol milióna obyvateľov patrí na 6. priečku najväčších miest v Poľsku. Kvalitou života a krásou mesta patrí medzi top destinácie.
Cestopis z roku 2022 napsal Lucky
Gdaňsk je mesto na severe Poľska pri Baltskom mori. S populáciou takmer pol milióna obyvateľov patrí na 6. priečku najväčších miest v Poľsku. Kvalitou života a krásou mesta rozhodne patrí medzi top destinácie Poľska.
Originál textu nájdete na: https://www.tulave-tenisky.sk/ce...ne-gdansk/
V minulosti to však rozhodne bolo inak. V časoch stredovekých, kedy vládli králi z Krakova či Varšavy, bolo mesto Gdaňsk najväčším mestom celého kráľovstva. Dokonca malo niekoľkonásobne vyšší rozpočet ako mestá Krakov a Varšava. Vďačí za to svojej polohe.
História
Prvé zmienky o meste sa našli už v 7. storočí, kedy na mieste stála malá rybárska osada. Neskôr sa mesto rozšírilo. Najväčší rozmach mesta nastal po vybudovaní prístavu. Prístav dokázal zmeniť tvár celého mesta. Prekvitajúci obchod s ostatnými krajinami dopomohol k rastu mesta. Nielen more, ale aj rieka Visla sa stala dôležitou vodnou cestou. Z mesta Gdaňsk sa stalo okno do sveta.
O mesto sa najviac zaujímali Nemci a Švédi. Preto sa v minulosti na určitú dobu stalo mesto súčasťou Pruskej ríše. Vždy si dokázalo vydobyť svoju nezávislosť. I keď vždy mali Nemci v meste aký taký vplyv. V minulosti bolo mesto ohraničené vysokými hradbami a do mesta sa dalo dostať niekoľkými bránami. Ochranné hradby patrili medzi najlepšie v celej Európe.
V meste stála kedysi aj majestátna pevnosť, ktorú rozobrali a z jej tehál postavili baziliku či iné mestské domy a budovy. Gdaňsk bol odjakživa multi kultúrnym mestom, kde pôsobili nemeckí remeselníci a obchodníci, holandskí umelci a taktiež osobnosti zo Škandinávie. Mestu Gdaňsk sa niekedy hovorí mesto solidarity.
Mesto začiatkov
Niekedy sa mestu Gdaňsk hovorí mesto začiatkov. Práve v meste Gdaňsk sa začali niektoré dôležité historické udalosti. V septembri 1939 v meste, na pošte začal konflikt, ktorý vyústil do nemeckého útoku na miesto Westerplatte. Tieto nepríjemné udalosti sa zmenili do konfliktu svetových rozmerov a hovorí sa, že druhá svetová vojna začala v Gdaňsku.
Gdaňsk sa spája aj s ďalšími začiatkami. Hovorí sa, že v Gdaňsku začal pád železnej opony a celkovo rozpad komunizmu v roku 1989. U mňa je Gdaňsk začiatkom novej severskej expedície.
Po tom, ako som vystúpil na hlavnej vlakovej/autobusovej stanici som sa ihneď nerozbehol, ale zastavil sa a kochal sa krásnou architektúrou. Prvý dojem druhýkrát neurobíš a mesto Gdaňsk je tým perfektným príkladom. Väčšine hlavných dopravných uzlov sa ľudia zvyknú vyhýbať. Vlakové stanice, minimálne tie na Slovensku vôbec nie sú atraktívne a preto ľudia po vystúpení z dopravných prostriedkov okamžite utekajú ďaleko, aby sa vyhli týmto miestam.
Hlavná vlaková stanica je krásna historická a architektonická pamiatka, ktorej dominuje veža s hodinami a dekoratívnymi malými vežičkami. Trochu ako veže v Prahe. Vlaková stanica je dôležitou dopravnou tepnou, ktorá spája regionálnymi vlakmi mesto s blízkym okolím, ale aj rýchlovlakmi so vzdialenými destináciami v Poľsku a Európe.
Brána, brána a zase brána
Hlavná stanica sa nachádza na okraji historického centra mesta. Len 10 minút od stanice prichádzam k hlavnej mestskej bráne. Do mesta sa prechádza hneď tromi bránami. Prvá brána z roku 1588 postavená v renesančnom štýle. Na bráne sú erby mesta, Poľska a Pruska. A takisto latinský nápis. Časť latinského nápisu znie: „Rum omnium fundamenta.“ V preklade to znamená, že základom všetkého je rum.
Po úspešnom prechode prvou bránou čaká druhá brána. Neskôr sa na tomto mieste vybudovala väznica a mučiareň. Bolo to z toho dôvodu, aby návštevníci videli, čo sa s nimi stane, keď nebudú dodržiavať zákony mesta. Dodnes tam sú vystavené železné okovy.
Treťou bránou sa dostávame konečne do hlavného mesta. Tretia brána sa nazýva Zlatá brána. Zlatej bráne dominujú sochy, ktoré reprezentujú základne priority mesta ako mier, solidarita a obchodovanie.
Dostal som sa do srdca mesta. Je nedeľa dopoludnie a Dluga ulica (Dlhá ulica) je plná až k prasknutiu. Celú ulicu lemujú letné terasy, ktoré ponúkajú poľské či zahraničné špeciality.
Gdaňsk ako poľský Amsterdam
Všetky domy vyzerajú rovnako, ale v zásade je každý iný. V historickom centre sú postavené domy na štýl amsterdamských. Úzke a vysoké domy s maľovanou fasádou a vysokou strechou. Dôvod, prečo sú domy postavené takto je jednoduchý. V minulosti sa platili dane podľa počtu okien do ulice. Aby ľudia platili čo najnižšie dane, tak začali stavať veľmi úzke domy.
Aby sa predchádzalo tomu, že sa bude do domu vstupovať bahnom či špinou, tak niektoré domy si začali stavať malé terasy a vyvýšené vstupné dvere. Tento štýl sa rozšíril medzi mestské domy veľmi rýchlo.
I keď všetky domy vyzerajú, že sú veľmi staré, opak je pravdou. Počas druhej svetovej vojny Nemci zničili polovicu mesta a ukradli všetko čo sa dalo. Keď prišli do mesta Rusi, aby zachránili Poľsko, tak mesto vypálili, aby dostali Nemcov odtiaľ preč. Až 75% celého mesta bolo zničeného na popol. Za odmenu, za oslobodenie si Rusi vzali všetko, čo tu nechali Nemci. Takže všetky domy boli postavené až po konci druhej svetovej vojny.
Najprv sa zamýšľalo, že by sa v susedstve postavilo po vojne úplne nové mesto, ale miestny sa rozhodli pre rekonštrukciu. Držali sa pôvodnej architektúry. Účel vysokých domoch a vysokých striech bol jednoduchý. Pod strechami uchovávali obilie a ďalšie plodiny dôležité pre život.
Celej ulici dominuje budova radnice s vysokou goticko-renesančnou vežou s 37 zvonmi. Vždy krátko pred celou hodinou sa spustí krátky koncert všetkých zvonov a je to veľmi pekný zážitok. V interiéri sa nachádza múzeum mesta.
Neďaleko radnice sa nachádza Neptunova fontána a dom s krásnou architektúrou, ku ktorému sa viaže zaujímavá legenda. Nazývaný zlatý dom má prekrásne zdobenú fasádu. Hovorí sa, že majiteľ si nechal postaviť fasádu v Taliansku. Nechal si postaviť fasády dve, na prednú a zadnú časť domu.
Lenže pri preprave loďou sa mu predná časť fasády utopila a preto sa rozhodol použiť zadnú časť fasády na prednú časť domu. Ale aj tak patrí k najkrajším fasádam v celom meste. Kto vie, akoby by vyzerala predná časť fasády, ak by sa neutopila.
Na vedľajšej ulici je možné nájsť hneď niekoľko architektonických skvostov. Prvým je krásny palác. Je to prepracovaná a zrenovovaná budova zo začiatku 17. storočia, ktorej účel by sme ani na desiaty pokus neuhádli. V tomto paláci sa totiž nachádzal sklad zbraní a pušného prachu. Dnes zbrane vystriedali výstavy z Akadémie výtvarných umení v Gdaňsku.
Cesta po schodoch do neba
Druhou pamiatkou je Bazilika Panny Márie. Zaujímavosťou je, že v minulosti to bola bazilika pre dve náboženské odvetvia. Slúžila katolíkom ako aj protestantom. Baziliku stavali 150 rokov a v interiéri nenájdeme žiadne fresky ani podobné maľby. Luteráni sa držali pravidla: V kostole sa sústredíš na Boha a nie na obrazy. Je tu možné nájsť orloj. Bazilika je najväčšia tehlová bazilika svojho druhu na svete.
Kostolná veža s výškou 82 metrov je prístupná verejnosti. Po zaplatení symbolického vstupného a po zdolaní 409 schodov sa pred vami objaví celé mesto ako na dlani. Pod nohami máte rušné ulice, v diaľke je možné obdivovať vysoké žeriavy v prístave alebo moderné administratívne komplexy.
Ak sa chceme dostať z mesta von k historickému prístavu, musíme prejsť cez bránu. Celkovo ich je v meste deväť. Jedna z najkrajších je zelená brána. Zelená, pretože kedysi tu bol zelený most, lenže most už nie je, ale názov brány zostal.
Piráti Baltiku
V dnešnom historickom prístave na nábreží rieky Motlava, môžeme obdivovať výletné lode a trajekty pre turistov. Najväčšou atrakciou je známa loď Čierna Perla inšpirovaná podľa filmového príbehu. Loďou sa dá dostať napríklad na polostrov Hel či na Westerplatte, kde je pamätník miesta začiatku druhej svetovej vojny. V kanáloch pripomínajúcich Amsterdam sa dá požičať malá loď či kajak a vyskúšať si kondičku cvičením na ruky.
Lenže v časoch minulých bol prístav plný lodí s množstvom tovaru. Obchodovalo sa hlavne s jantárom a obilím. Bolo to veľmi rušné a hlučné miesto. Z ďaleka sem plávali lode s tovarom z celého sveta.
Za prístavom sa nachádza ostrov, kde boli uskladnené plodiny dôležité pre živobytie. Aby sa znížilo riziko požiarov, tak sem bol po zotmení vstup zakázaný. Miesto strážili agresívne psy, aby nikto neprišiel k obiliu s otvoreným ohňom.
Legenda hovorí, že jedného dňa sa na ostrove počas noci zasekol nórsky huslista. Keď sa po ňom rozbehli agresívne psy, tak ho nenapadlo nič iné, len začať hrať na husle. Melódie sa psom natoľko páčili, že začali tancovať a prestali byť agresívni. Lenže, ihneď ako prestal hrať na husle, sa psy znovu zmenili na agresívne beštie. Nezostávalo mu nič iné, len hrať celú noc. Hraním na husle po celú noc si zachránil život.
Dominantou prístavu je historický žeriav, ktorý v tej dobe dokázal vytiahnuť z lode i ten najťažší tovar. Fungoval na princípe kladky, kedy dvaja silní muži behali ako škrečok v kolese a tým zvyšovali alebo znižovali rameno.
Na druhej strane ostrova sa začala moderná výstavba. Všetky domy si ale zachovali pôvodnú architektúru. Takže môžeme vidieť úzke vysoké domy v modernom kabáte. V modernej časti sa nachádza ruské kolo s vyhliadkou.
Pár stoviek metrov od vyhliadky sa nachádza budova pošty. Práve v tejto budove sa začal písať krutý príbeh temnej histórie. Budovu obkľúčili Nemci, odpojili od energie. Niektorých pracovníkov pošty zabili, niektorých mučili, niektorí mali to šťastie, že sa im podarilo utiecť, posledných 6 pracovníkov pošty v tej dobe záhadne zmizlo. Až v 90. rokoch sa našli ich telá. Práve v budove pošty sa začal prvý incident, ktorý spustil inváziu nemeckých vojakov v septembri 1939.
Vojna zanechala v meste negatívne následky aj v židovskej obci. Na mieste dnešného divadla stála kedysi krásna a monumentálna synagóga, ktorú Nemci počas vojny zničili.
V centre mesta je možno navštíviť ďalšie pamiatky a architektonické skvosty, či bizári. Jedným z nich je oltár v kostole sv. Brigity. Pre mňa osobne je to asi najhnusnejší oltár, aký som kedy videl. Hneď vedľa sa nachádza oveľa krajší kostol sv. Kataríny, kde je taktiež verejne dostupná kostolná veža. Cez cestu sa nachádza jantárové múzeum v historickej budove väznice.
Neďaleko je možnosť vidieť starý mlyn zo stredoveku či budovu pôvodnej starej radnice. Svoje čaro majú aj iné časti mesta. V časti mesta Oliwa sa nachádza katedrála s kláštorom a veľkým parkom, ktorým preteká potok Oliwa.
Neďaleko mesta sa nachádzajú aj pláže. V prípade, že vás bolia nohy po celom dni chodenia, určite odporúčam navštíviť pláž v Brzezne. Pozdĺž celej pláže sa tiahne chodník pre peších aj cyklistov, ktorý prechádza ďalším veľkým parkom a končí v prístave, kde je možné pozorovať veľké lode.
V meste sa narodili aj známe osobnosti ako sú napríklad fyzik Fahrenheit alebo filozof Schopenhauer.
Záver
Mesto Gdaňsk je pre mňa jednoznačne najkrajším mestom celého Poľska. Svojou architektúrou a atmosférou mesta dokáže zaujať asi každého turistu. Gdaňsk dosahuje najvyššie kvality životnej úrovne v celom Poľsku a preto sa sem sťahujú ľudia z vnútrozemia. Mesto ponúka množstvo možností za účelom rekreácie či návštevy umenia a kultúry. Gdaňsk je moderné mesto, ktoré je veľmi dobre prispôsobené potrebám cyklistov. Veľké množstvo zelene dodáva mestu príjemnú atmosféru v letných mesiacoch, i keď až tak horúce ako u nás nie sú.
I keď sa zdá, že svojou polohou je tak trochu ďaleko od nás, tak cesta nás nemusí odradiť. Gdaňsk má medzinárodné autobusové či vlakové spojenia s celou Európou. Nechýba ani letecké spojenie. Kvalita reštaurácií a ubytovacích služieb je na vysokej úrovni. Cenovo je Gdaňsk pre nás dostupný.
Gdaňsk zanechá vo mne hlbokú stopu v podobe príjemných spomienok na mesto.
Jak se ti cestopis líbil?
Lucky procestoval 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 9 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.