Hello from the other side - Jižní Afrika
Kapské Město, Stolová hora, tučňáci, Garden Route, vinice, safari a mnohem víc za 10 dní
Cestopis z roku 2019 napsal Forty
„Jestli aspoň trošku přemýšlíš o Jižní Africe, tak neváhej, kup letenku a vydej se tam! “
...to bych teď asi řekl ve zkratce někomu, kdo váhá. Já měl Kapské Město v hlavě jako jedno z míst, které bych chtěl jednou navštívit a nakonec se to vše seběhlo mnohem dříve, než jsem si myslel. A jsem za to hrozně rád :)
Pár informací na začátek:
- termín cesty 26.1.-6.2. (tj. 10 plných dní v JAR)
- přímý let z Vídně do Kapského Města s Austrian Airlines za 10.500 Kč za zpáteční letenku s odbaveným kufrem 23 kg
- půjčené auto po celou dobu (Toyota Yaris), najeto cca 2.500 km
- bydlení přes Booking a Airbnb
- celková útrata ve dvou včetně letenky a všech vstupů cca 32.000 Kč/osoba
Letenky, plánování a tak vůbec...
Letět do Jižní Afriky vlastně nebylo vůbec v plánu, já tam teda chtěl, ale tak jako jednou...tak jako chci třeba jednou do Patagonie na trek nebo vidět polární záři nebo válet se na pláži někde v Polynésii. Nakonec byl konec listopadu a my pořád neměli žádnou letenku a plán, který měl být ideálně Mexiko nebo Kostarika. A pak přišla na Cestujlevně tato akce s Austrian Airlines a já to holt koupil :) a dostal jsem sám sebe lehce pod tlak, protože to najednou bylo moje rozhodnutí a já muset přítelkyni dokázat, že to tam bude fakt dobrý :)
My to máme rozdělené tak, že já mám na starosti auto a itinerář cesty, takže kudy pojedeme, kde se zastavíme, kam půjdeme na výlet atd. a přítelkyně Péťa má na starosti bydlení a pak to spolu různě korigujeme, protože hezký bydlení je většinou úplně mimo trasu kudy by bylo dobré jet :) Veškeré bydlení jsem měli zamluvené předem a bylo tím pádem rozhodnuté, kdy a kam pojedeme, nám to ale takto vlastně vyhovuje. Je třeba říct, že jsme nezažili nikdy dříve tak dobrý výběr krásných bydlení a co je nejlepší, tak za super ceny! V tomhle ohledu se tedy v JAR můžete skutečně vyřádit!
Při plánování jsem čerpal z průvodce o Garden Route (https://www.cestujlevne.com/pruv...rden-route) nebo samotného Kapského Města (https://www.cestujlevne.com/pruv...pske-mesto) a pak z nespočet zahraničních serverů a článků, kde jsem pak především víc do detailu zkoumal jednotlivé výlety a místa. Do mé x let staré navigace TomTom jsem si zaplatil část Jižní Afrika, Namibie, Botswana atd. a myslím, že se to bude ještě někdy hodit :) Vhod přišla i free offline mapa Jižní Afrika od mapy.cz.
Tedy máme letenky, rezervované auto, zabookované bydlení , plán co chceme zhruba vidět, jsou asi 3 ráno a vyrážíme z Prahy do Vídně!
1. den - odlet z Vídně v 10:15, přílet do Kapského Města ve 22:40
Na let a služby během letu bych řekl, že je to s Austrian Airlines takový průměr, vlastně dostanete co potřebujete, ale není to úplně nic navíc. Těšíme se a jsme hrozně zvědaví co nás vlastně čeká, takže to celkem utíká.
Vzhledem k pozdnímu příletu volíme variantu přespání v hotelu u letiště (Hotel Verde Cape Town Airport), který byl vlastně nejdražším bydlením za celou dobu, ráno snídaně a až ráno za světla půjčení auta. Nechtěl jsem úplně riskovat řízení vlevo nočním Kapským Městem, které zákonitě stejně musíte z letiště přejet skoro celé, abyste se dostali do té hezčí části :)
2. den - Stolová hora
Bezesporu jedno z nejvíc must see míst v Jižní Africe a v podstatě máte dvě možnosti. Jít s davem a vyjet nahoru lanovkou klidně v žabkách nebo nazout outdoor boty a vyšplápnout si to pěkně po svých. Pokud jste aspoň trochu fit, tak o první variantě vůbec nepřemýšlejte :) vyjít si na Table Mountain pěšky je úžasný zážitek i přesto, že určitě budete po cestě někde více či méně popadat dech.
Tras nahoru je spoustu a my zvolili trasu dle odkazu https://bbqboy.net/hiking-twelve...cape-town/ . Výchozí bod je parkoviště zdarma Kloof Nek parking. Odtud jdete po Pipe Track cestě až dojdete k odbočce Kasteelspoort. Odtud už pak jenom nahoru skrz Valley of the Red Gods :) My jsme potkali za celou dobu asi 10 lidí a to jsme zde byli v neděli. Po celou dobu máte úžasné výhledy a až se vyškrábete k lanovce, tak vás čeká krásná podívaná na celé Kapské Město a už je na vás jestli si to sejdete celé i dolů nebo jestli pojedete dolů lanovkou. My si to ulehčili lanovkou. Pár důležitých informací k tomuto výstupu níže:
- celkem 8,3 km
- výšlap z 239 m.n.m. do 1056 m.n.m.
- od parkoviště k vyhlídce u lanovky za cca 4 hodiny
- dvě piva a malý snack nahoře za cca 200 randů (1 rand = cca 1,6 Kč)
- otočná lanovka směrem dolů za 190 randů na osobu
- ze spodního bodu lanovky vás zdarma odveze bus zpět k parkovišti
- čekejte opravdu makačku a nenechte se zmást větou z odkazu "you don't need to be super fit" :D
3. den - kolonie tučňáků na Boulders Beach a Mys Dobré naděje
Boulders Beach
Na procházku mezi tučňáky jsme se snad těšili úplně nejvíc :) a věřte, že to je fakt zážitek na celý život. Při vstupu si můžete buď vybrat jenom pláž Boulders Beach Strandbad nebo pláž + vstup na kolonii. Obojí vás bude stát 152 randů na osobu. Kolonií vede dřevěný chodník a kolem sebe máte tedy stovky tučňáků brýlatých. Přímo k nim v kolonii ale nesmíte (naštěstí). My jsme zde navíc byli v dobu, kdy samci sedí na vajíčkách (ano fakt samci :)
Parkujeme až na druhém značeném parkovišti (GPS -34.198392, 18.453701), kde je to kousek k samotné pláži. Projdeme ke kolonii a furt přemýšlíme, kde ty lidi berou fotky kdy se volně pohybují u těch tučňáků :) a pak na to přícházíme! Stačí totiž přejít vodou nebo přeskávat pár balvanů dál na pláži a jste mezi nimi! Ale bacha, tučňáci sice vypadají mírumilovně, ale dokážou štípnout, Péťa by mohla vyprávět :D Stačí trocha nepozornosti při focení nebo pózování. Všechny tučňáky obcházíme s respektem a snažíme se je nerušit a zbytečně se nepřibližovat. Byli bychom tady klidně hodiny, ale zkrátka je třeba zase popojet...
Mys Dobré naděje
S těžkým srdcem opouštíme tučňáky a míříme na další ikonické místo - Mys Dobré naděje. Cestou zaplatíme 47 randů za průjezd Chapmans Peak Drive a dalších 303 randů na osobu platíme za vstup do Cape of Good Hope National Park. Zde parkujeme u restaurace Two Oceans, kde kolem nás pobíhá několik paviánů. Na starý a následně nový maják si buď vyšlápnete pěšky nebo vyjedete lanovkou. Neměli jsme až tolik času a na lanovku zde byla docela dlouhá fronta, maják tedy přeskakujeme a jdeme se jenom projít k Dias Beach. Tady potkáváme další paviány a páreček pštrosů :) Pláž je úžasná a nespoutaná...a pokud máte víc času tak můžete dojít pěšky až k Mysu Dobré naděje. My tam nakonec přejíždíme autem, foto u nápisu, překvapivě žádné fronty na focení :)
Chceme ten den přejet ke Střelkovému mysu, cestou si dáváme oběd v Simon's Town a pak to přijde...
„Nikdy pokud možno nepřejíždějte odpoledne ze Simon's Town směr Kapské Město. My strávili v zácpě cca 2 hodiny...“
4. den - Střelkový mys a Mossel Bay
Díky zácpě sem dojíždíme až za tmy, tedy pouze se ubytujeme a samotný Střelkový mys necháváme až na ráno. Autem přejedeme směrem k majáku a dáváme si super snídani v obchůdku s restaurací Potpourri. Odtud je to asi 10 minut pěšky k samotnému mysu. Výhledy zde nejsou tak hezké jako u předchozího Mysu Dobré naděje, ale dýchá na vás nekonečnost oceánu a vědomí, že dál už je jenom Antarktida. Má to svoje kouzlo a speciální atmosféru. Neplatí se zde nic :)
Dál se zde příliš nezdržujeme a přejíždíme k dalšímu bydlení v Mossel Bay, které je také začátkem Garden Route. Tady se poprvé vykoupeme v oceánu na Santos Beach, která je chráněná před žraloky a je zde taky lehce teplejší voda (byť pořád okolo 20°C). Přirovnal bych to teplotou moře k Portugalsku, vlny jsou ale větší a proudy silnější, plus ten velký bílý žralok :))
5. den - Wilderness, Gerickes Point a Knysna
Přejíždíme z Mossel Bay do Knysny a cestou děláme pár zastávek. První zastávkou je národní park Wilderness, kde je několik pěších tras okolo řeky a skrz původní les. My volíme trasu Half Collared Kingfisher Trail o délce 8,2 km, která končí vyhlídkou u vodopádů. Trasa není náročná a zabere s pauzou na jídlo cca 3 hodiny tam a zpět. Cestou vidíme paviány hluboko v lese a několik druhů ptáků. Vstup je zde za 142 randů na osobu.
Samotné městečko Wilderness je okouzlující a přímo vybízí na drink nebo oběd. My z mnoha možností vybrali Flava Café a jídlo bylo super, ostatně jako všechna ostatní jídla co jsme v JAR ochutnali.
Gerickes Point je skalnatý výběžek zakončující neskutečně širokou a dlouhou pláž, kterou obklopují útesy. Byli jsme tady úplně sami a připadáte si zde jako na konci světa. Na koupání to není, ale je to krásná procházka.
Den zakončujeme v městečku Knysna, kde máme pro sebe celý domek s grilem a toho využíváme naplno. Jediné co mě působí lehce zvláštní pocit je, že jsem byl v místním marketu jediný běloch :)
„Ceny masa v místním supermarketu jsou neskutečně nízké, dva poctivé rump steaky pořizujeme za 50 randů :)“
6. den - Knysna a Kranshoek Coastal Trail
Pokud chcete v Knysně nakoupit tak můžete do Checkers nebo Pick n' Pay, kde budete zpravidla ten jediný běloch nebo můžete do Food Lovers Market, kde jsou zase skoro samí běloši :) Market je to každopádně krásný a nakupovat tam je prostě radost. Na večeři doporučuji Freshline Fisheries, což je vlastně rybárna s restaurací, kde ale neprodávají alkohol, to jsme bohužel nevěděli :) Můžete si sem vzít ale vlastní víno a oni vám rádi donesou skleničky, to bychom tedy příště udělali jinak :)
Kranshoek Hiking Trail
Další z treků, který byl plánu a když jsem u Stolové hory čekal, že to bude fuška, tak tady jsem to čekal dvojnásob. V tomto ohledu to naplnilo očekávání, asi jsme ale nečekali, že to bude tak zajímavý! Jdete v podstatě z kempu skrz původní les údolím dolů k moři a pak je to doslova nahoru dolů po menších či větších šutrech. Zapomeňte na to, že s sebou vezmete děti a mějte na paměti, že vás možná ani manželka či přítelkyně místy nebude úplně milovat :)) Cestou jsme nepotkali vůbec nikoho, na koupání to není, ale není problém si najít svůj skrytý "bazének" mezi skalami kam nejdou vlny a osvěžit se. To nejlepší jsou ale výhledy na rozeklané divoké pobřeží. Vše vyvrcholí až vystoupáte ve finální fázi nahoru na útesy a vidíte vše ze shora. Ten výhled vám po výšlapu vezme dech ještě jednou :) Důležité informace níže...
- celkem 8,7 km a cca 4 hodiny
- vstup 87 randů na osobu
- začátek na GPS bodu -34.078499, 23.227793
- cesta je docela dobře značená i když někdy je třeba se víc rozhlížet kudy dál :)
- doporučuji mít pro jistotu staženou offline mapu z dílny mapy.cz
- po cestě není žádné občerstvení, tedy platí hlavně dostatek vody s sebou
7. den - Storms River Mouth a přejezd směr Addo Elephant National Park
Je třeba opět zvednout kotvy a čeká nás z Knysny cca tříhodinový přejezd na další bydlení. Tady už je mi jasné, že nepůjde stihnout vše, co jsem naplánoval po cestě :) Přeskakujeme tedy poloostrov Robberg, kde jsem měl naplánovaný 9 km výlet, ale říkám si, že okolo pobřeží jsme si to užili až až v předchozím treku :) Projíždíme i kouzelnou oblast s krásnou pláží Nature's Valley (vstup 104 randů na osobu), která je z fotek úžasná, ale ani počasí jsme neměli úplně ideální, takže budiž. Míjíme i Bloukrans Bridge, odkud se skáče nejvyšší bungee jumping na světě. Náš cíl je národní park Tsitsikamma a jeho asi nejikoničtější část - ústí řeky Storms River.
Tady asi poprvé jdeme s davem :) a volíme tu nejkratší trasu, která měří pouze cca 2,5 km, tím pádem tady už samozřejmě potkáváme docela dost lidí. K ústí řeky se dostáváme přes tři zavěšené mosty, jsme poprvé v bundách, protože je lehce pod 20°C a zamračeno. V oceánu vidíme lachtany (nebo tuleně? :D) a i přes ne zrovna ideální počasí je to krásná podívaná. Příště bych asi parku Tsitsikamma dal víc času a prošel si toho zde víc. Denní vstup je přímo tady za 235 randů na osobu, ostatní místa tohoto národního parku ale můžou být za méně.
Míříme směrem k národnímu parku Addo na safari, nebydlíme však přímo tam, ale cca 40 minut autem odsud. Po cestě ještě platíme poplatek za dálnici vedoucí Tsitsikamma parkem (50 randů za auto). Projíždíme městem Uitenhage nad Port Elizabeth a někde tady projíždíme asi nejhorší chudinskou částí, kterou jsme za tu dobu v JAR viděli. Povětšinou jsou to totiž sice po cestě chatrče a boudy, na kterých ale současně vidíte satelit a občas vedle nich parkuje i auto. Tady byl všude okolo ale neskutečný bordel a špína, tady se moc zdržovat nebudeme :) Dojíždíme na bydlení uprostřed buše, kde mají zároveň soukromé safari a mají zde 9 žiraf. Představa, že je potkáme jen tak při procházce okolo bohužel není reálná, prostě tam někde jsou, ale vyplašili jsme jen pár antilop a po žirafách ani zmínka :)
8. den - Addo Elephant National Park
Vstáváme ve 3:30, protože jsme si zamluvili sunrise safari, které startuje v 5:30 v Addu a my tam musíme ještě dojet. Bedlivě několik dní sledujeme předpověď, protože se nám počasí trochu zkazilo a jenom hrozně doufáme, že na safari bude hezky, protože by to byla hrozná škoda jet to v dešti :) Několik dní dozadu zde bylo i 40 stupňů a teď poslední dny spíš okolo 20 a ještě déšť. Naštěstí se počasí smilovalo a máme sluníčko, žádné vedro ale to je jedno :) Pár informací níže:
- zamluveno po emailu na addogamedrives@sanparks.org
- na odkazu https://www.sanparks.org/parks/a...drives.php si můžete vybrat několik časů a zda pojedete s průvodcem nebo sami autem
- nás sunrise safari stálo 389 randů na osobu
- rozmyslete si na začátku co chcete vidět, jestli slony tak nejezděte jako my hned brzo ráno :) to jsou totiž neaktivní a neuvidíte je
- přes den naopak zase nejspíš neuvidíte žádné šelmy, na ty buď brzo ráno nebo večer
- pokud jedete bez průvodce, tak hned u recepce je mapka parku, kde jsou zaznačená od lidí místa, kde kdo viděl naposledy slony, lvy, hyeny atd. a podle toho se můžete řídit a prostě to zkusit
- safari s průvodcem trvá cca 2 hodiny a my brzo ráno viděli velmi zblízka lvici, hyenu, spoustu zeber a antilop, buvoly a šakaly a prase bradavičnaté :) ...
9. den - vinice a pití vína ve Franschhoek :)
„Víno, víno a zase víno....“
Přejezd z Addo jsme si rozdělili nádherným bydlením Bella Manga Country Escape nad Plettenberg Bay, ale pak nás stejně čekal zhruba šestihodinový přejezd do Franschhoek. Jeli jsme časově o něco delší cestou přes městečko Robertson a tam jsme narazili na kouzelnou farmu a obchůdek Affieplaas, kde si krom všeho možného můžete dát jenom kafe na cestu a domácí koláč nebo třeba pie z antilopy :)
Když se řeknou vinice v Jižní Africe, tak pravděpodobně najdete buď něco kousek od Kapského Města, Stellenbosch nebo Franschhoek. My neměli čas na to vyzkoušet všechno a tak jsme vybrali Franschhoek. Je to menší městečko než Stellenbosch a prostě nám to přišlo sympatičtější :)
„Jakmile jste tady a máte slunečné počasí, tak se zákonitě musíte cítit jako v ráji. Kolem dokola vás obklopují hory, sluníčko pálí, vy sedíte na terase uprostřed vinice, máte v ruce skleničku Sauvignon Blanc za 50 randů a nechápete ten výhled, protože to je prostě bomba!“
Tak jo, jste tady a okamžitě zároveň pocítíte, že tohle není město chudých. Vše je o něco dražší. Bydlíme kousek od centra, kousek obchod nebo pekařství a taky hospoda Station Pub and Grill na místě bývalého nádraží, kde je každou neděli živá hudba a jelikož jsme přijeli v neděli tak proč ne :) Je fajn, že se zde potkávají turisti, ale taky spousta místních i s dětmi, doporučuji.
Co se týče těch vinařství, tak my navštívili vinařství Dieu Donné a je mě vlastně jedno, že těch vinařství tam může být podobných dvacet, ale za mě to prostě asi těžko může být lepší :) Nejsme teda super znalci, takže možná mají někde lepší víno, ale výhled z jejich terasy na svahu je nepopsatelný! Potom jsme byli na wine tastingu v Mullineux & Leeu, kde si sice nemůžete dát čistě skleničku a mají zde pouze degustaci za 110 randů na osobu (5 vín), ale zase si užijete určitou dávku luxusu a můžete aspoň předstírat, že tomu rozumíte (můj případ :D).
Tady jsme poprvé využili UBER a za přejezdy jsme dali vždy do 100 randů. Pokud bychom měli víc času, tak je zde nespočet pěších treků v horách a pořád tolik vinařství, že vám to vystačí nejspíš klidně na celý týden :) Příště bych tady strávil aspoň 3 noci.
10. den - Kapské Město a odlet domů
Odlétáme chvíli po půlnoci další den, takže máme ještě celý den na Kapské Město, ze kterého jsme na začátku stihli jenom Stolovou horu. Plán je centrum tedy V&A Waterfront, Bo-Kaap a Camps Bay Beach. Auto parkujeme zdarma v místě našeho prvního bydlení v Bantry Bay, kde chytáme chytře z dřívějška uloženou wifi a objednáváme UBER do centra :) Okolo přístavu si spíš připadáme jako někde v Evropě, spousta obchůdků, atrakcí a jídla :) Když už jsem u toho jídla tak ve V&A Food Market nebudete vědět co dřív :)
Pěšky přecházíme plni očekávání do čtvrti Bo-Kaap, která je pro normální člověka především známá barevnými baráčky, které jste na fotce už pravděpodobně viděli u někoho známého na sociálních sítích. Ty baráčky jsou skutečně kouzelné, ale právě díky těm sociálním sítím tady potkáváte desítky slečen, které si zde musí za každou cenu pořídit fotku na instagram a ještě neponechávají nic náhodě a barevně se sladí s barvou fasády :D Takže jako čekat frontu na fotku se nám nechtělo, něco vyfotíme a jdeme pryč. Opět UBER a na pláž.
Camps Bay Beach je asi nejhezčí a pro nás vlastně i jedinou pláží, kterou jsem v Kapském Městě navštívili :) a je to podruhé co se koupu v oceánu :) Pláž je nádherná, za vámi Lion's Head, prostě nádhera. O to horší je po tom všem odjet na letiště, odevzdat auto, odbavit se a uvědomit si, že to už fakt vše končí a vracíme se zpět do té naší zimy...
Když bych to měl nějak shrnout....
Ani jednou jsme se zde necítili nebezpečně, naopak lidi se kterými jsme se setkali (v obchodě, restauraci, bydlení...) byli neskutečně milí a přátelští. Je tady levněji než u nás, tedy večeře v běžné restauraci vás rozhodně nezruinuje a především veškeré maso tady koupíte skutečně levně. Jihoafričané milují grilování a tomu odpovídá i nabídka v supermarketech :) Pokud tedy máte šanci booknout ubytování s grilem tak neváhejte. Pokud přijedete na benzínku, tak na vás z dálky už někdo mává a navádí vás, následně vám natankují a dokonale umyjou auto a za pár drobných randů jim za to uděláte lepší den. V jakémkoliv z parků neexistovalo, že by se někde povalovaly odpadky, nikde nic, všude čisto. Všude po cestě i uprostřed ničeho potkáte stopaře, kteří mají buď v ruce dvacku nebo pohybují rukou na znamení, že nemají žádné peníze :) Řízení vlevo i napoprvé vlastně v pohodě, první dva tři dny se člověk trochu učí a snaží se nejezdit příliš vlevo a nevylekat ty stopaře, ale pak už to začne být přirozené. Jenom pozor na první kruháč po návratu do Evropy :) Jeli bychom sem znovu? ANO HNED!
Jak se ti cestopis líbil?
Forty procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.