"Il pampalini" aneb jak jsme za týden (trochu) poznali Maltu
Týden na Maltě. Týden pohody. Týden krásných míst. Týden objevování.
Cestopis z roku 2019 napsal Jan Chrastina
Přestože milujeme Řecko a jeho ostrovy (ale i jiné destinace a kraje), Malta byla v hledáčku nějakou (delší) dobu. Akce s letenkami odstartovala plánování týdne na Maltě. Let z Prahy (s Air Malta) trval cca 2 hodiny a 20 min. (webové stránky: https://www.airmalta.com/). Akční letenky byly (aby byly opravdu výhodné) pouze s příručním zavazadlem, které však mohlo mít váhu 10 kg (kterou nikdo ani tam, ani zpět nehlídal), takže i největší "škudliči věcí" (rozuměj "ještě tohle potřebuji a tohle se tam ještě vejde, a tohle kdyby náhodou a tohle - no nikdy nevíš...") mají dost úložného prostoru. Týden 08. - 15. 5. 2019 se vskutku vydařil.
Po příletu na letiště na Maltě (Luqa, příp. Hal-Luqa, mezinárodní zkratka letiště je MLA) jsme si ihned zakoupili Explore Card, která Vám za 21 Euro umožní cestovat nonstop po dobu 1 týdne (platí od označení první jízdou) veškerou veřejnou autobusou dopravou. Kiosek je ihned v letištní hale a je označen Malta Public Transport. Karty (je jich více) se dají koupit pouze v poskytovatelem určených prodejnách a místech (jejich seznam zde: https://www.publictransport.com.mt/). Autobusy jsou víceméně nové, klimatizované, bílo-zelené a jezdí buď zcela načas (když nastupujete na zastávce, ze které autobus vyjíždí - i tak je to spíše na malou oslavu), anebo zcela mimo časové jízdní řády :-) Je dobré počkat (stejně nemáte kam spěchat) na autobus a mávnout si na něj (jinak je téměř jisté, že autobus kolem Vás jen projede). "Pípnutí kartou" se děje přiložením na čtečku na kase řidiče nebo řidičky (je jich tady několik). Explore Card je výhodná právě pro týdenní pobyt a cestování na Maltě, ale platnost je také na vedlejším ostrově Gozo. Jelikož na Maltě jsou úředními jazyky Maltština i Angličtina, první (a asi poslední), co denně uslyšíte je ono "il pampalini", což je ve skutečnosti "Next stop" v Maltštině, tedy "Il waqfa li jmiss" :-) Zastávky se jmenují různě, často jsou pojmenované podle blízkých hotelů, řetězců, památek, významných míst apod., ale také velmi vtipně (např. "Marg" nebo "Rihana") :-) Nezapomeňte, že na Maltě se jezdí vlevo, takže se rychle přeorientujte i v zastávkách autobusů - ano, budou jezdit přesně opačně a "v protisměru", než jsme zvyklí u nás :-) Pouze pár autobusů má zadní dveře pro výstup, takže budete většinou nastupovat i vystupovat dveřmi předními - někdy je to na delší dobu, protože heslo Malťanů je skutečně "don't hurry". Před výstupem na Vámi požadované zastávce nezapomeňte stiknout STOPku (signalizační tlačítko), aby Vám řidič/ka zastavil/a (ale když přejedete, nic se neděje - zastávky jsou často jen sto metrů od sebe). Spolehlivě vyhledávají spojení Google Maps, příp. webovky provozovatele Malta Public Transport. Ten má také aplikaci do mobilu, která je někdy fajn (znáte-li spíše názvy zastávek nebo trasy), jindy spíše "překáží" (je k dispozici pro Androiďáky: https://play.google.com/store/ap...amp;hl=csi stejně jako pro Jablíčkáře: https://itunes.apple.com/mt/app/...87322?mt=8). Výhodou naopak někdy je, že sledujete zastávky a jejich názvy a pořadí, příp. zobrazení trasy na mapě. A ano - kdykoliv. Proč? Ve všech autobusech (nebo stojíte-li u zaparkovaného busu) funguje wi-fi. A to fungovalo naprosto spolehlivě.
Co se týká spojů, budete cestovat spoji s jednotlivými čísly (je jich opravdu hodně), dále pak spoji označenými "X" (eXpress), tj. expresní linkou, příp. "TD" (Tallinja Direct), což je "Xko" v přímém spoji, a jsou k dispozici i noční spoje ("Nka"). Všude seženete (nemáte-li v mobilu) skvělou mapu linek a spojení jak na Maltě, tak na Gozu (obrázek níže) - ve vysokém rozlišení je k dispozici přímo na stránkách (https://www.publictransport.com..../route-map). Hned na letišti zjistíte, že jsou zde 3 zastávky, ze kterých autobusy vyjíždějí. Pokud budete ubytovaní v Bugibbě jako my, zde je mini bus terminal, s několika odjezdovými zálivy, každý se svým číslem. Proto je běžné setkat se názvy "Bugibba 5", "Ajurport 2", "Ir-Rabat 2" apod. Z letiště přímo můžete využít "Xka" do míst Vašeho ubytování - zde jsou označení a cílové stanice: X1 (Cirkewwa), X1A (University), X1B (Ajurport), X2 (San Giljan), X3 (Bugibba), X4 (Birzebuggia). První setkání s Maltštinou znamená čtení "Čirkeva", "Juňiverzity", "Sán Žilján", "Budžíba" a "Biržebudža" :-) Na letišti budete občas i přestupovat na jiný autobus (zejména když ze vzdálenějšího místa jedete rychlým TéDéčkem), tak se hodí vědět, že si můžete odskočit na WC v letištní hale (čisté a slušné). Všeobecně na Maltě je dost veřejných toalet, navíc poměrně slušných a povětšinou zdarma (jsou i u významných památek). Co již tak příjemné není je zjištění, že na Maltě jsou pořád dopravní zácpy. Zvyknete si na to, nebojte... stejně jako na časté troubení, couvání do kruhových objezdů, vjezdů do jednosměrek a zákazů... autobus v úzké uličce do kopce plné zaparkovaných aut je fakt adrenalinová podívaná. Do toho se občas o turisty chtějí "poprat" taxikáři, kteří mají pevně stanovené ceny podle vzdálenosti nástupní a výstupní destinace (objednávají se dopředu).
Systém linek je propracovaný a opravdu se dostanete (minimálně coby turista) všude. Stačí se nebát, mávnout, zeptat se (Malťané velmi rádi radí a ukazují). Hlavní je, že máte "lítačku" na bus a jen příp. přestoupíte a jedete dále. Místní uvádějí, že "každá z linek Vás zavede buď na pláž, anebo za historií" (a že té zde tu je až až) :-)
Na Maltě platí dvě období - "winter" (01/11 - 31/05) a "summer" (01/06 - 31/10). Pokud si z domu nevezete adaptér do elektrické zásuvky, příp. jej nebudete mít na ubytování, určitě si jej hned pořiďte. Na Maltě je velké množství bankomatů (i ve vesnicích) - vybírali jsme v Bank of Valetta a výběr byl bez poplatku. S doklady si vystačíte s občanským průkazem, příp. cestovním pasem.
Den 1: Přílet na Maltu, ubytování
Přílet byl bez zpoždění, rychlé vymotání se z davu turistů (batohy jsme měli při sobě), zakoupení Explore kart a linkou TD3 rovnou do Bugibby. Cesta trvala cca 45 min. (zácpa), ubytování kousek od "mini-autobusáku" bylo zajištěno přes Booking.com (https://1url.cz/cM4Jr). Ubytování je na Maltě poměrně drahé, je dobré pročíst recenze a zkušenosti. Naše ubytování bylo komfortní, moderní, skvělé. Po ubytování nákup v místním supermarketu, odpočinek, procházka a plánování itineráře dne druhého.
Den 2: BUGIBBA, QAWRA, St. PAUL'S BAY, IX-XEMXIJA a FORT CAMPBELL
Druhý den poznáváme procházkou tři na sebe navazují "městečka". Promenáda je fajn, místy (zejména u velkých hotelových komplexů) přeplněná - všude jsou lavičky, posezení, fast foody, kavárny, zmrzliny apod. Na severním výběžku Qawry je situováno akvárium (Malta National Aquarium), které bylo otevřeno v roce 2013. Jsou zde žraloci, medúzy, murény, mořské ryby a koníci a také tunel, ve kterém procházíte se žraloky nad vámi. Vstupné bylo 13.90 E, je zde interiérová i exteriérová kavárna, posezení a atrakce pro děti. Bugibba je poměrně turisticky rušná a atraktivní oblast s mnoha restauracemi (tradiční, evropské, čínské, indické, fast-foodové a další). O něco klidnější je St. Paul's Bay (Zátoka sv. Pavla) - sv. Pavel zde, podle tradice, poblíž ztroskotal (sochu má od roku 1845 na viditelném malém ostrůvku St. Paul's Island, kam se můžete vydat lodí). Promenáda končí v zálivu Salina Bay, kde najdete odsolovací bazénky. Z malého přístavu v Bugibbě se můžete vydat na ostrov Comino, ostrov Gozo, do hlavního města Valetty. Nejbližší městečko s historickým dopadem je Burmarrad (kostel Uvítání sv. Pavla).
Dále navštěvujeme Wignacourt Tower (vstupné 2 E), kde můžete zhlédnout videoprojekci a vystoupat kolmým a úzkým točitým schodištěm nahoru do patra věže a poté až na střechu, odkud jsou moc hezké výhledy. Kousek je kostel Mater Dolorosa (zavřený). Pokračujem dále, obdivujeme budovy místních, krásné a různorodé dveře a portály, až (po opětovném napojení se na promenádu) do úzkého ohbí ústícího do obce Ix-Xemxija ("Išemšíja"). Zde se můžete vydat trasou "Neolithic Tombs" / "Roman Road" k mnoha nálezům. My pokračovali vzhůru směrem k Fort Campbell a ostrůvku Sv. Pavla. Míjíme zátoky, srázy, skoro měsíční krajinu, pevnost a věže, několik různých pohledů na sochu sv. Pavla. Dále míjíme Selma Battery a pokračujeme k Fort Campbell (čtyři forty), spatříme dvakrát chameleona, a od krásné budovy Selmun Palace (což je ve skutečnosti hotel) pokračujeme mezi políčky směrem dolů do zálivu Mistra Bay. Ze St. Paul's jedeme zpět na lítačku do Bugibby (bus 223) - v nohou máme přes 20 km.
Den 3: MDINA, RABAT a DINGLI CLIFFS
Mdina (také "Medina" - pevnost, příp. Maleth anebo Melita) je bývalým hlavním městem. Z Bugibby do Rabaty jedeme téměř hodinu busem č. 186 (z Valetty pak busy 51, 52 - cestou můžete vidět akvadukt). Turistům je známo také jako "Silent City", tedy "Tiché město" (kromě v Mdině žijících obyvatel a několika povolení zde nesmějí auta, proto je tady klid a ticho - pokud nenatrefíte na hromady turistů, kteří sem přijíždějí hromadně zájezdovými autobusy). Je lepší sem dorazit brzy ráno (v jiný den jsme si Mdinu prošli zcela bez lidí, v klidu a naprostém tichu). Vystoupíte poblíž vstupní brány (zastávky Rabat 1 a Rabat 2). Mdina a Rabat (dvě od sebe pouze parkem oddělená městečka srostlá v jedno) jsou i místními velmi vyhledávanou lokalitou. Zde se skutečně zastavíte v čase a budete obdivovat uličky, kostely, paláce, náměstíčka, hradby (celé městečko je tvořeno několika budovami obehnanými hradbami s mnoha baštami) a dveřní klepadla (od delfínů po mořské panny, ptáky, mořské koníky až po abstraktní artefakty), balkony a kování nad dveřmi. Jsou zde muzea, galerie, prodejní obchody (typické jsou výrobky ze skla), vozkové s koňmi, ale také - bohužel - turistický vláček (Trackless Train), kterým se dokonale vrátíte do postmoderny (škoda). Do Mdiny se vstupuje některou ze dvou vstupních bran - od autobusu máte blíže barokní Hlavní bránu (Main Gate) přes příkop, kde jsou dnes posezení, zahrady, trávníky apod. První ruch se odehrává poblíž náměstíčka St. Publius Square. Publius společně s již zmíněným Pavlem a dále sv. Agátou byli hlavní patroni Malty. Navštívit můžete Muzeum mučení a utrpení (Mdina Dungeon) nebo vedle pak Přírodovědné muzeum (Museum of Natural History) v Magisterském paláci (Magisterial Palace). Mdina Experience (je v podzemí) vám umožní podívat se na půlhodinový videozáznam. Hlavní ruch je pak soustředěn na Náměstí sv. Pavla s impozantní katedrálou sv. Pavla (a vedle pak Muzeum katedrály, kde se kupují vstupenky do katedrály - jde o seminář katedrály se vstupem soch dvou Atlasů). Hezký je také Karmelitánský kostel (a Karmelitánské převorství), stejně jako Palazzo Falson (Normanský dům - muzeum) a malinké náměstíčko (Bastion Square). Z Mdiny vycházíme druhou z bran (Greek's Gate), která je starší a turisty o dost méně užívaná.
Po návštěvě Mdiny přecházíme zahradou Howard Gardens kolem Domus Romana (blížeji ke Greek's Gate), která je nejzvýznamnější římskou památkou, známou také pod názvem Muzeum římské vily (jak již sám název více než napovídá) dále do Rabatu. Obdivujeme St. Paul' s Church (má vlastní katakomby, jeskynní kapli v podzemí a muzeum), místní původní i restaurované domy, později další katakomby (Katakomby sv. Agáty a Katakomby sv. Katalda) a pokračujeme cestou do vesnice Dingli. Ta je známá především díky svým útesům známým jako Dingli Cliffs. Můžete jet i některým z autobusů. Z dálky si všimnete paláce Verdala Palace (není však přístupný, jde o letní sídlo prezidenta Malty) se zeleným údolím Wied Il-Luq a zahradami Buskett (také Busquet). K útesům se jde příjemnou procházkou, příp. zde staví bus (zastávka "Cliffs" nebo blíže k Dingli zastávka "Visitaturi"). Koukáme dolů a jsme trochu zklamaní - fotky na NETu i v průvodcích ukazují krásné útesy... focené však z moře. V moři uvidíte malinký ostrůvek Filfla (bez obyvatel). Turistům jsou Dingli Cliffs známé hlavně jako místo "západářů slunce". My zde byli přes den, tak nemůžeme posoudit romantiku západu slunce. Poznávacím znamením oblasti je The Dingli Cliffs Radar - "žampión" viditelný i z dálky - a funguje od roku 1939. Za radarem je vidět ještě kaple sv. Magdalény (St. Mary Magdalene Chapel - zastávka busu "Maddalena"), nicméně my scházíme zpět do centra Dingli (s výhledem na jeho kostel) a busem č. 212 zpět do Bugibby. V nohou přes 15 km.
Den 4: MARSAXLOKK a hlavní město VALETTA
Čtvrtý den se vydáváme z Bugibby na Ajruport a odtud busem 119 do Marsaxlokku (čteno jako "Marsašlok", také "Maršašlok", ale i "Marschlok"). Autobuse jede po trase Ajruport - Marsaskala přes Birzebbugu ("Biržebudžu") ze zastávky Ajurport 3 (již víme, co přesně tohle značení znamená), cesta trvá přibližně 25 min. Marsaskala je nejvýchodnější vesnice Malty. Marsaxlokk je kouzelná původně rybářská vesnice, která si stále zachovává tento styl. Z fotografií a průvodců je místo známe díky barevným lodím (zvaným "luzzu"), které mají typické barvy a dokonce namalovány oči, aby dohlížely na rybáře. Neskutečně fotogenické místo (které někdy kazí fabriky, davy lidí apod.). V týdnu jsou zde trhy (hlavně ryby, plody moře, ovoce, výrobky apod.), které vrcholí vždy v neděli (některé agentury se jezdí dokonce s autobusy plnými turistů). My viděli hlavně jídlo, košíky, výšivky, ale i "evropské oblečení" a další trhové artefakty. Kousek je ještě i Fort Delimara, kam se však nevydáváme, stejně jako k zátoce sv. Petra (St. Peter's Pool) ani do vesnice Marsaskala (s promenádou a z dálky viditelnou zvonicí italského provedení), protože primární cíl návštěvy Marsaxlokku byl splněn - vidět a nafotit luzzu. Autobusem z Marsaxlokku míříme přes Ajruport do současného hlavního města Malty - Valetty.
Valetta je pitoreskní a místy značně přelidněné místo. Není divu - je zde centrum dění, obchodu, historie, navíc je celé město zapsáno na seznamu UNESCO. Do města se vstupuje hlavní branou (City Gate) přes most nad příkopem, poblíž které jsou zasávky autobusů (které pokračují dále níže k dalším zastávkám do jiných oblastí ostrava). Orientačním místem je krásná obrovská kašna (Tritonova fontána), ze které se stal jakýsi "meeting point". První zajímavým pohledem je bezesporu spatření budovy parlamentu, která je mistrovským dílem moderního umění, jenž spatřilo světlo světa v roce 2015 (cena výstavby je odhadována na více než 100 mil. Euro). Kolem budovy parlamentu (stejně jako naproti) jsou situována dvě schodiště (City Gate Steps), kterými přicházíte na opevnění a také k jeho pevnůstkám. Za budouvou parlamentu stojí "ex-antické divadlo" - je otevřené v prostranství, disponuje antickými sloupy a pozůstatky umění, které přežily bombardování. Procházíme si město, opakovaně pak scházíme a vracíme se na hlavní páteřní ulici - Republic Street (také "Triq Ir-Repubblika). Fotogenické místo plné uliček, balkonů, starých i opravených dveří, kaváren, obchodů, butiků apod. Nejvíce turistů často směřuje k hlavní dominantě Valetty - Konkatedrále sv. Jana - Co-cathedral of St. John (vstupné, příp. vstupné spolu do konkatederního muzea). Dalšími významými místy (také plné turistů) jsou Náměstí Republiky (Republique Square se sochou královny Viktorie) s Národní knihovnou (National Library) s mnoha stolky kaváren, Palác Velmistrů (Grand Master Palace), Manoelovo divadlo, v samém hrotu výběžku hlavního města pak pevnost St. Elmo s válečným muzeem (National War Museum). Poblíž "pravých schodů" je chrám Panny Marie Vítězné (Our Lady of Victories Chappel), krásná budova úřadu prezidenta a docházíme k nádvoří (zahradám) Upper Barrakka Gardens. Už název napoví, že budeme shlížet dolů z výšky - výhledy jsou úchvatné (jak na přístav Grand Harbor, tak na "Trojměstí", kam se vydáme v jiný den). V mezipatře jsou historická děla, ze kterých se v určitou dobu střílí - palba je zajímavým spestřením a "leknutím", pokud výstřel nečekáte. Historii doplňuje postmoderna - moderní výtah Barrakka Lift, který měří 60 metrů a s pomocí kterého jste do půl minuty ze zahrad dole na promenádě. Procházíme kolem mnoha krásných budov, uliček, veřejných prostranství zpět vstupní branou. Autobus do Bugibby jede z ostrůvků "za rohem" (stíháme bus TD13 Valletta - San Giljan - Bugibba) v dopravní špičce, takže přestože jedem TéDéčkem, do Bugibby přijíždíme po více než hodině. Tímto náš den končí a i když jsme jen "courali po městě", nachozeno slušných 10 km.
Den 5: GHAJN TUFFIEHA a TROJMĚSTÍ
Milovníci pláží jistě již ví, že jednou z mnoha vyhledávaných pláží je Golden Bay. Během dopoledne bývá již zaplněna. Jedeme sem brzy ráno busem 223 (Bugibba - Ghajn Tuffieha), hned jeho prvním spojem v 07:30 hod. na konečnou. Lze vystoupit buď na zastávce Riviera (kousek je pak Għajn Tuffieħa Tower, kamenná rohledna), příp. až na zcela konečné (Tuffieha). Někteří čtou místo jako "Ajn Tufícha", jiní jako "Chajn Tufiha", nebo "Ajn Tufírha". Ať tak či jinak, jedeme na stejné místo :-) S námi jede pouze pár lidí - všichni na konečnou, protože jde o personál velkého hotelu. Zastávka busu Riviera je příznačná, protože pokud Malťané poví, že jedou na "riviéru", myslí tím právě tuto pláž, resp. komplex pláží. Na pláž se schází po dlouhých schodech, my se však vydáváme na vycházku po hřbetu valu, abychom pláž viděli zeshora. Zatímco Golden Bay bývá přelidněna, zde je o poznání menší ruch (ráno pouze pár pejskařů, joginů a cvičících). Pokračujeme dále zajímavou krajinou, míjíme srázy k moři, skaliska a docházíme k Lippija Tower (věži), kde dostávám gratuluaci ke svým narozeninám, chvíli posedíme a kocháme se výhledy a pomalu se probouzející přístav s pláží Ġnejna Bay (patřící do lokace vesnice Mġarr). Vracíme se zpět, čekáme na autobus a míříme do Valetty. Odtud naše kroky směřují k návštěvě "Trojměstí". Původně jsme chtěli jet do známé vesničky Pepka Námořníka (Poppey Village), ale usuzujeme, že "Trojměstí" bude vhodnější alternativa.
Trojměstí (tedy "Tři města") je spojení výběžků, které jsme viděli z Valetty a tvoří je města Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Dostat se sem můžete z Vallety lodí (Boat Valetta - Three Cities), my jeli busem 2 (Valletta - Birgu Centre) s výstem na zastávce Bormla (cesta trvá přibližně 25 min.). Původní názvy tří měst jsou Il-Birgu, L-Isla a Bormla (turisté i místní názvy míchají, tak někdy máte před sebou "šest názvů"). Do Vittoriosy se vstupuje branou, je zde Námořní muzeum, vyhlídky si užíváme na hradbách pevnosti St. Angelo. Přístav Grand Harbor je zde jako na dlani. Milovníci historie zpravidla navštíví ještě Inkvizitorský palác (Inquisitor's Pallace), my však pořizujeme fotografii mezi loděmi v dáli umístěného kostela sv. Vavřince a pokračujeme v procházce dále. Ta postupně vlévá naše kroky do části Cospicua (vše jde projít díky promenádě), přístaviště lodí a dále do Sengley. Dáváme si narozeninový oběd a pivo Cisk (čteno "Čisk"), a poté procházkou jdeme ke vstupní bráně, obdivujeme kostel Panny Marie Vítězné s památníkem obětí Tří měst. Poblíž kotví obrovská výletní loď, proti které se místní lodní doky zdají miniaturní. Procházku zakončujeme v Safe Haven Garden, která je známá díky své věžičce Vedette a vyhlídce do okolí a na Valettu. Na věžičce Vedette najdete tři symboly - oko, ucho a pelikána. Scházíme zpět do ohbí měst, čekáme na "lokálku" do Valetty a odtud jedeme domů do Bugibby. Nachozeno 16 km.
Den 6: GOZO
Ostrov Gozo (ale také Ghawdex - "Ávdeš") je druhým největším obydleným ostrovem Maltského souostroví. Z Bugibby vyjíždíme ze "stanoviště 5" (Bugibba Bay 5) busem 221 (Bugibba - Cirkewwa) do Cirkewwy ("Čirkevy"). Cesta trvá cca 35 min., vystupujeme na konečné, tedy v přístavišti, odkud vyjíždí malý bílo-modro-žlutý trajekt "Gozo Channel". Na webovkách (https://www.gozochannel.com/) najdete všechny informace a také plavební řád. Chvátáme, protože trajekt vyplouvá za pár minut (ale i tak se plaví co 45 min.). Čas šetří to, že zpáteční jízdenky se kupují až na Gozu na cestě zpět (4.65 Eur / osoba). Plavba trvá přibližně 25 min. a trajekt připlouvá do přístavu Mgarr ("Mžar" nebo také "Imdžar"), v některých materiálech a mapách také L-Imgarr ("Limžar"), a od poloviny cesty lze přístav sledovat, stejně jako na kopci situovaný kostel Panny Marie Lurdské. Po opuštění terminálu hned u východu stávají busy, na které použijete "lítačku" (tedy Explore Card), na kterou jste dosud jezdili busy na Maltě. Centrem přestupů a spojů do všech stran ostrova je hlavní město - Rabat (také "Ir-Rabat"), příp. Victoria. Zde vystupujeme na mini autobusáků, na které se v průběhu dne asi pětkrát ještě vrátíme. Po Gozu jezdí busy č. 301 - 330.
První, co nás mile překvapuje je, že je tady minimum hluku, lidí, turistů a téměř žádné zácpy.
Prvně navštěvujeme Citadelu - obdobu Mdiny a Rabatu na Maltě. Zde jsou tři dominanty - Katedrála (jinak také Kostel nanebevzetí Panny Marie - Church of the Assumption, příp. také Cathedral of the Assumption of the Madonna), Guvernérský palác (Palace of the Governors) a Kapitula (Chapter Hall) s Biskupským palácem (Bishop's Palace). Navštívit můžete Muzeum folklóru, staré vězení (Old Prison), Archeologické muzeum, anebo tak jako my se toulat uličkami a procházet se po opevnění, scházet do zákoutí hradem, vycházet na vyhlídky apod. Tím, že jsme zde zrána, je tu ticho, klid a asi jen desítka turistů. Poblíž je také atrakce "Gozo 360°", pár kaváren s posezeními, stylové a tradiční restaurace apod. Na kávu jdeme ke kostelu sv. Jiří na Pjazza San Gorg. Kolem jsou staré a pro fotografa lákavé uličky, mnoho dveří, lamp, dlažeb, výzdob...
Po prohlídce Victorie se vracíme na autobusové mininádraží a další cesta nás vede do Marsalfornu. Jedeme busem 310 (Victoria - Marsalforn - Victoria). Vystupujeme na začátku promenády, míjíme první zajímavost tohoto místa - solné pánve u veřejných toalet a pokračujeme procházkou dále. Obdivujeme pískovcový útes s velkými vlnami a vyhlídkou dále na oblast Iż-Żebbuġ ("Zebudž"). Vracíme se zpět na bus do centra Goza, tj. do Victorie.
Další plán je navštívit do nedávné doby dominantu ostrova - kamenné okno (Azurové okno, Azure Window). Do oblasti San Lawrenz jedeme sem busem 311 (Victoria - Dwejra) . Prvně navštěvujeme věž Id-Dwejra (také Qawra Tower nebo Torri tal-Qawra) - pán nám půjčí text v češtině, vychutnáme si výhledy na útesy a na skálu (ostrůvek) Fungus Rock. Jde o střežené až mýtické místo kvůli výskytu extrémně účinné byliny (o které se později zjistilo, že léčivá vůbec není). Scházíme zpět k zastávce, spatřujeme "vnitřní moře" nebo také "vnitrozemní moře" (Inland Sea), což je vodní plocha ve vnitrozemí - voda sem proudí skrze trhlinu ve skále. Všímáme si kostela sv. Anny (St. Anna) a poblíž informace o Azurovém oknu. Tedy "místu, kde bylo", protože se skalní okno v roce 2017 zřítilo. Zajímavostí je, že je v plánu okno nahradit moderním architektonickým oknem (více zde: https://1url.cz/3M42i). Vracíme se zpět do Victorie a chceme navštívit oblast Xlendi.
Xlendi ("Šlendi") navštívíme busem 306 (Victoria - Xlendi - Victoria). Jsou zde skalní a pískovcové útesy, ke kterým scházíte roklinou a poté chodníkem až k Xlendi Tower věži (také Ras il-Bajda), pod kterou jsou také solné pánve. Můžete jít buď na konec vyhlídky za město (chodník), anebo na útesy, kde vede turistická trasa (směr Ta' Cenc). Výhledy jsou zde úchvatné, člověk si připadá neskutečně malým. Kostel sv. Jana Křtitele v Xewkiji ("Šúkija") ani místo Ta Pina či Ggantija Temples nestíháme - chrám se třetí největší kupolí v Evropě tedy musíme navštívit jindy, stejně jako mnoho dalších krásných míst na Gozu. Vracíme se zpět do přístavu, kupujeme zpáteční jízdenky a z Cirkewwy jedeme busem 221 do Bugibby. Nohy ušly 16 km.
Den 7: MDINA (PODRUHÉ), MOSTA, BLUE GROTTO a DINGLI CLIFFS (TAKÉ PODRUHÉ)
Máme před sebou poslední předodletový den. Podruhé, avšak brzy z rána, navštěvujme Mdinu (jsme zde asi kolem půl osmé, a téměř sami). Pořizujeme fotky, vychutnáváme si klid bez lidí a davů s jejich hlasitými mluvami. Po návštěvě Mdiny se vracíme zpět stejnou trasou, nicméně vystupujeme v Mostě.
Městečko Mosta je známé díky svému kostelu - říká se mu buď jednoduše Mosta nebo Rotunda (zastávka busu "Rotunda"), nebo Mosta Dome (ale také Santa Marija Assunta). Jsme zde brzy, dóm se veřejnosti otevírá "až" v 09:30 hod. Posečkáme, dáváme si na zub kuřecí "pastizzi" s kari (vynikající) a poté se vydáváme na prohlídku. Situaci komplikuje probíhající pohřeb (podle střelby z děl asi někoho významného), hromadí se zde zástupy turistů, kteří najednou přijíždějí zájezdovými autobusy a jsou "neodbytní". Pokladna je umístěná za rohem vchodu, kupujeme kumulovaný lístek - jde o výstup ke kopuli točitým schodištěm, dále o vstup do dómu a poté také návštěvu podzdemního válečného krytu vedle chrámu. Kupole je vskutku impozantní - jde o 4. největší svého druhu v Evropě (třetí největší je, jak již víme, na Gozu). Výzdobu kupole obdivujeme z ochozu, sestupujeme dolů na prohlídku chrámu, obdivujeme impozantnost stavby a zajímavou atmosféru tohoto místa, stejně jako vystavenou bombu, která kupoli prorazila během bomardování (2. sv. válka), avšak neexplodovala. Návštěvu zakončujeme v protiválečném krytu, do kterého se vstupuje od schodiště před chrámem.
Busem jedeme na skalní (jeskynní) atrakci Blue Grotto. Jedeme opět do Mdiny, resp. Rabatu, odkud poté autobusem 201 (Rabat - Ajruport) ze zastávky Rabat 2 přes Dingli dále na zastávku Panorama, která je hned za zastávkou Grotto (kde vystupuje většina cestujících směřujících do této oblasti). Důvod je jednoduchý - chceme pořídit fotografii skalního útvaru v plné kráse, jelikož na projížďku lodí není ideální počasí (fouká a místy prší). Po prohlídce jeskynního útvaru počkáme na bus zpět na stejné trase, abychom mohli navštívit (podruhé) útesy Dingli Cliffs (už cestou jsme si všimli, že lepší místa na vyhlídky na túry jsou až za "žampionem").
Vystupujeme na zastávce Maddalena, jdem kus cesty zpět a scházíme na výčnělek jednoho z útesů. Kocháme se výhledy a pohledem na část útesu. Je tu hezky, klid, pohoda (rušená pouze skupinkou Čechů a Slováků, jejichž chování - přes dospělý věk - odpovídalo spíše pubescenci).
Zde naše cestování končí, protože se vracíme do Bugibby. Balení, procházka večer promenádou, rozloučení se s Maltou a brzy spát. Budíček je časný, protože v 05:30 hod. již na nás čeká objednaný taxi na letiště a v 07:50 hod. odlétáme zpátky do Prahy.
Děkujeme, Malto, za Tvé krásy. Něco nám říká, že jsme tady nebyli naposledy...
Jenda a Vítek
Jak se ti cestopis líbil?
Jan Chrastina procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.