Irsko 2024
Smaragdový ostrov na jaře
Cestopis z roku 2024 napsala Míša Peterková
Když se řekne Irsko, hodně lidí si představí déšť, zimu, ovce, zelený ostrov a whiskey. Co se týče počasí, je velmi proměnlivé. Proto je těžké odhadnout, zda je lepší vyrazit sem v dubnu, v červenci, nebo v září. Určitě ne během zimy. Je pravda, že tu prší téměř denně, i když třeba jen lehce a na chvíli. Navíc je tu poměrně dost draho a vysoké vstupné se platí snad všude včetně katedrál, zámeckých parků apod. Takže doporučuji si rozmyslet, co všechno chcete vidět a na co stačí jen pohled zvenku. Tak proč sem vlastně jet? Příroda je úchvatná a lidé tak milí a ochotní, že to jsem snad jinde nezažila. Strávili jsme tu dva týdny na přelomu dubna a května. Nutno dodat, byla to skvělá volba. Na počasí jsme měli na místní poměry štěstí. A samozřejmě větší výběr ubytování a lepší ceny, ale o tom později. Protože jsme cestovali s ročním synem, přidám ještě pár tipů pro rodiče s dětmi a nezapomenu ani na kavárny. Co se týče kávy, Irové posypávají bohužel cappuccino kakaem. Po druhé zkažené kávě jsem hned při objednávce řekla, aby tam nic nesypali.
1. den - přílet
Z Prahy létá do Dublinu např. společnost Ryanair. Po příletu jsme si půjčili auto v autopůjčovně Budget a jeli jsme do Dublinu. Řízení vlevo je zážitek, ale člověk si po nějaké době zvykne. Nejvíc mi chyběla řadicí páka po pravé straně. Ubytovali jsme se v hotelu a ještě jsme si trochu prošli město.
2. den - Dublin
Po skvělé snídani jsme vyrazili do města. Dublin je krásné město plné života. Naše procházka začala v Garden of Remembrance, která se nachází hned naproti hotelu Castle Hotel (odkaz později), kde jsme byli ubytovaní. Pokračovali jsme směrem k Spire of Dublin, což je 120 m vysoká jehla. Šli jsme po nábřeží řeky Liffey podél Four Courts. Přešli jsme most a viděli jsme nejstarší hospůdku v Dublinu jménem Brazen Head, založenou v roce 1198. Dále jsme šli okolo kostela St Audoen‘s a došli jsme až ke Christ Church Cathedral z 11. století. Interiér jsme si sice neprohlédli, ale navštívili jsme blízké muzeum Dublinia and the Viking World. Je velmi zajímavé, dozvíte se o příchodu Vikingů v 9. století, životě ve středověku, moru v roce 1348 a další věci. Navíc můžete vystoupit na věž, odkud je krásný výhled na město. Podívali jsme se do parku u Dublin Castle a St Patrick’s Cathedral. Hladina energie nám již poklesla, tak jsme ji šli doplnit do kavárny Café Nero, což je řetězec původem z Londýna. Kávu mají celkem slušnou na rozdíl od Costa Coffee nebo Starbucksu. Ještě se tu poměrně často objevuje Insomnia, ale tam jsme nebyli. Poté jsme prošli dva parky – St Stephen’s Green a park na náměstí Merrion Square, kde jsme chvíli odpočívali a nechali mrně lézt po čtyřech po trávě. Na tomto námětí stojí i Oscar Wilde House, kde spisovatel žil 23 let. Areál Trinity College z roku 1592 je opravdu krásný a kousek od kampusu ochutnejte skvělou kávu v pekařství a pattisserii Hansel & Gretel, kde jsme si koupili i zrnkovou kávu domů. Je to tu však malé, takže spíše kávu s sebou a jde se dál. Poté jsme zamířili do živé a rušné čtvrti Temple Bar a ano, ve stejnojmenném pubu Temple Bar jsme se také zastavili a pobyli venku. K Irsku patří neodmyslitelně pivo Guinness.
3. den - okolí Dublinu
Po snídani jsme vyrazili k Baily Lighthouse, což je maják z roku 1814 (původní tu stál již v roce 1667). Pěkná cesta, jen už bylo třeba nosítko. Poté jsme si zajeli k parku New Bridge House and Farm, kde jsme se prošli. Je tu i kavárna a prodejna suvenýrů. Vrátili jsme se do Dublinu a ještě jsme se toulali uličkami čtvrti Temple Bar.
4. den - hrabství Wicklow
Dnes nás čekalo venkovské sídlo s nádherným parkem Powerscourt Estate. Původní hrad pochází již ze 13. století, ale zahrady až z 18. Zahrady včetně věže Pepperpot Tower opravdu stojí za návštěvu. Pokračovali jsme do národního parku Wicklow Mountains a vyrazili z údolí Glendalough. Zde naleznete mapu s možnostmi pěších tras. https://www.nationalparks.ie/wic...o/#walking
Vydali jsme se po modré trase, dlouhé 5,5 km, odkud byl úžasný výhled na Upper Lake. Nosítko zcela nezbytné. Poté jsme se ještě zastavili u Dolního jezera v areálu kláštera, než jsme se vydali směrem k ubytování.
5. den – Kilkenny, Waterford, Rock of Cashel
V tento den jsme nejprve vyrazili do města Kilkenny. Naleznete v něm hrad ze 13. století s krásným parkem, kde lze udělat hezký okruh. Město bylo založeno už v 6. století. Je zde řada kostelů: St Canice Cathedral, Black Abbey a další. Po prohlídce města jsme pokračovali dále, cestou jsme minuli Jerpoint Abbey z roku 1158 a pak jsme dojeli do města Waterford, které se nám vlastně moc nelíbilo. Zajímavá je hodinová věž na nábřeží a katedrála Nejsvětější Trojice. Poté jsme zamířili k hradu Rock of Cashel, který měl již zavřeno. Kousek od hradu jsme našli skvělé ubytování a ještě jsme si prohlédli městečko. Byl pátek, tak se hodilo zajít do místního baru.
6. den – Cahir, Cork, Blarney Castle, Kinsale
Kousek od Rock of Cashel stojí podobný hrad Cahir z 12. století. Cork je pěkné město, určitě stojí za návštěvu English Market, kde se dá nakoupit všechno možné – od ryb a masa přes ovoce, zeleninu až po skvělou kávu a spoustu dalších věcí. Hrad Blarney je známý svým kamenem výřečnosti. Když ho políbíte, získáte tento dar také. Bohužel nás odradilo vysoké vstupné 22 EUR za zříceninu a park. Další zastávkou bylo městečko Kinsale, kde naleznete kostel St Multose z roku 1190, Desmond Castle z 15. století a spoustu barevných domků. Ještě dvě krátké zastávky, a to ve vesnici Timoleague s ruinami františkánského opatství a Drombeg Stone Circle, což je kamenný kruh ze 14. století. Zkusila jsem se opřít o kámen, ale v čase jsem se nepřenesla, jiný stát ehm… (fanouškové seriálu Outlander pochopí).
7. den – Glengarriff, Ring of Kerry
Dnes jsme se nejprve prošli v Glengarriff Wood Nature Reserve. Pěší trasy zde: https://www.glengarriffnatureres...tivities/, my jsme se vydali po Big Meadow. Příjemná cesta, kde by stačil i kočárek. V autě jsme strávili poměrně dost času, ale pohled na moře byl úžasný. Ne nadarmo se říká, že Ring of Kerry je nejkrásnější vyhlídková cesta v Evropě. A také je to ráj motorkářů. Zastavili jsme se ve vesnici Sneem, kde jsou pestrobarevné domky, pyramidy. Následovalo městečko Cahersiveen, kde se nalézá O’Connel Memorial Church z roku 1888. A také úžasná kavárna Lazy Cat Café.
8. den – Killarney, poloostrov Dingle
Přespali jsme na kraji Killarney, což je město, ale také národní park. Opět přikládám odkaz na trasy: https://www.nationalparks.ie/kil...gs-to-do/. Nezačínají všechny na jednom místě. My jsme vyšli od RossCastle, prošli jsme MiningTrail a zároveň i Governor’s Rock. Tady už to chce nosítko. Poté jsme dojeli k Muckross House, což je obrovské sídlo z 65 pokoji mezi dvěma jezery. Hned vedle je obchod se suvenýry a jídelna. Cestou po poloostrově Dingle jsme si užívali pohled na naváté duny písku ve vesnici Inch. A ve městě Dingle jsme také zastavili. Doporučuji zmrzlinu Murphy’s, je skvělá, velmi zajímavé příchutě jako zelený čaj, Irish bread apod. Fungie je slavný delfín, jehož bronzová socha zdobí náměstí. Byl poměrně ochočený a přilákal do města hodně turistů. Určitě projeďte průsmykem Connor Pass, výhled stojí za to a jen pozor na velmi úzké cestě, kde se dvě auta těžko vyhýbají. Ještě krátká zastávka u mlýna v Blennerville a pak jsme dojeli kousek od Limericku do našeho dalšího ubytování.
9. den – Limerick, Bunratty Castle, nejstrašidelnější hrad a upršené počasí
Ráno jsme prošli Limerick a už poprchávalo. Nevadí, ono se to určitě zlepší, ale nezlepšilo. Limerick nás tolik nezaujal jako např. Kilkenny. Nachází se tu St Mary’s Cathedral, King John’s Castle či Hunt Museum. Počasí se trochu vybralo, když jsme zastavili u Bunratty Castle, což je hrad z 16. století. Další zastávkou byly ruiny františkánského opatství ze 14. stolení jménem Quin Abbey. Leamaneh Castle je nejstrašidelnější hrad v Irsku. Straší zde Red Mary, což byla zlá a krutá hradní paní, která mučila služebnictvo, návštěvám půjčila koně, kteří se rozeběhli a vyhodili je z útesů Cliffs of Moher. Také zabíjela své manžele (minimálně tři, ale pověsti tvrdí, že jich bylo i 25). Po smrti posledního byla zajata a uvězněna do dutého stromu, kde ji čekala už jen smrt. Ve vesnici Kilfenora se nachází St Fachtman’s Cathedral z 12. století. U ní je i sympatická kavárna a návštěvnické centrum. Poslední dnešní zastávku jsme udělali u nejstaršího irského dolmenu Poulnabrone.
10. den – Cliffs of Moher, Burren National Park, Dungaire Castle, Galway
Byl 1. máj, lásky čas a ideální slunečný den na návštěvu Cliffs od Moher. Břidlicovo-pískové útesy padají kolmo do Atlantiku a měří asi 214m. Doporučuji vyjet sem relativně brzy, protože tu je až příliš mnoho návštěvníků. S nosítkem jsme prošli jedním i druhým směrem a užívali si výhled. Za dobrého počasí je odsud vidět až na Aranské ostrovy. Burren National Park se nachází na stejnojmenné plošině, která je tvořena vápencovými terasami. Jen jsme se trochu ztratili, když jsme hledali začátek naší trasy (https://www.nationalparks.ie/bur...o/#walking). Dunguaire Castle byl postaven v roce 1520, v městečku je úžasná kavárna Wild Beans. Ubytovali jsme se kousek od města Galway. To se dá projít celkem rychle a v podvečer je krásné a plné života. Prohlídku jsme začali na Eyre Square, pokračovali jsme k Lynch’s Castle, Collegiate Church of St Nicholas, Cathedral of Our Lady Assumed into Heaven and St Nicholas. Prošli jsme se kolem řeky, kudy migrují lososi do jezera Lough Corrib. Shop Street je plná lidí, barů a hospod. V Mc Donahs’s Seafood jsme ochutnali fish&chips. Prošli jsme pod Španělským obloukem až na nábřeží, kde se mimo jiné nachází dům, který byl vidět na konci klipu songu Galway Girl od Eda Sheerana, funguje jako ubytování.
11. den – Connemara, Mayo
Mířili jsme na sever za deštivého dne. U jezera Lough Corrib jsme se na chvilku zastavili. Connemara National Park mi připomíná kraji Islandu. Určitě vezměte nosítko a vyberte si trasu https://www.nationalparks.ie/con.../#walking. My jsme šli po modré a naštěstí jen tak lehce poprchávalo. Jen kousek od parku stojí Kylemore Abbey, které bylo postaveno v letech 1867–1870. Až do roku 2010 zde fungovala dívčí škola. Cesta pokračovala do Leenane na konci úzké zátoky Killary Harbour, která připomíná norské fjordy. Poté jsme se zastavili u Murrisk Abbey z roku 1456. Městečko Westport má krásné náměstí Octagon se sochou sv. Patrika, hodinovou věž, St Mary’s Church a Holy Trinity Church. Poslední zastávkou dne bylo více než 6000 let staré pohřebiště Carrowmore.
12. den – Donegal, Aileach, Derry, Dunluce, Giant’s Causeway
Donegal je menší městečko, kde se nalézá hrad, kostely, náměstí zvané Diamond. Grianan of Aileach je kruhová stavba ze 6.–7. století. Je odtud hezký výhled. Derry (Londonderry) je druhé největší město Severního Irska. Starou část města obklopují hradby a hned vedle nich naleznete Craft Village, kde jsou různé obchůdky a sympatická kavárna. Ale je toho tady více, např. náměstí Diamond, St Collumb’s Cathedral, St Augustine’s Church, St Patrick’s Church a další. Hrad Dunluce z 16. a 17. století stojí v podstatě na útesech. A už je to jen kousek odsud k nádherných čedičovým sloupcům, zvaným Giant’s Causeway. Některé z nich měří i 12 metrů. Procházka po nich je zkrátka zážitek.
13. den - Belfast
Dnešní lehce deštivý den jsme strávili v Belfastu. A kde jinde začít než v muzeu Titanic Belfast? Muzeum rozhodně stojí za návštěvu. Dozvíte se spoustu informací o rozvoji průmyslu ve městě samotném a hlavně o stavbě lodí Olympic a Titanic. O tom, jak byl Titanic zařizován ve všech třech třídách, a nakonec nechybí ani zeď se jmény všech utonulých pasažérů. Po prohlídce muzea jsme prošli město. Naše prohlídka začala na tržnici St George’s Market, poté Donegall Square včetně radnice, Linen Hall Library až po botanickou zahradu a Queen’s University.
14. den – zpět do Dublinu
Ardress House pochází ze 17. století. Když jsme tudy projížděli, ještě bylo zavřeno. Enniskillen je menší městečko, kde je několik kostelů (dovnitř jsme nešli, všude se sloužily mše), tak jsme se zastavili na kávu v The Bees Knees Cafe. A samozřejmě, co by bylo Irsko bez whiskey, takže povinná zastávka ve městě Tullamore s nákupem tohoto nápoje. Pak jsme si ještě naposledy prošli Dublin. A další den ráno na letiště.
Ubytování v Irsku
Snažili jsme se hledat ubytování se snídaní, s vlastní koupelnou a ideálně i s dětskou postýlkou. Určitě znáte Booking. Objevila jsem však další platformu B&B Ireland. Pokud jedete s malým dítětem, povšimněte si rozdílných cen ubytování za dva dospělé, a když se přidá dítě. Přitom by děti do dvou let měly být zdarma. Na radu jiných cestovatelů jsme dělala rezervace jen pro dva dospělé. Kromě Dublinu jsem ubytování rezervovala každý den v předpokládaném cíly. V tom spočívá výhoda jara, v létě si toto člověk nemůže dovolit a musí mít plán. Navíc některá ubytování během léta ani na Bookingu nenajdete, protože majitel si smí nastavit počet volných pokojů. V čem se liší B&B? Najdete tam ubytování, která na Bookingu být nemusí, nebo jsou na obou stránkách. B&B si bere menší provizi. Registrace není nutná. Tuhle stránku jsme využili jednou, zaplatili jsme zálohu a zbytek poté. Něco jsme zaplatili hotově a zbytek převodem na účet. Je fajn bydlet u někoho, lidé jsou tu opravdu milí a popovídala jsem si s nimi o všem možném.
Snídaně v hotelech nabízejí klasické i kontinentální. V ubytování typu B&B většinou dostanete kávu, čaj, džus, jogurt, cereálie, toasty. Můžete si vybrat z menu, které většinou obsahuje typickou irskou snídani (klobása, vajíčka, fazole, rajčata a bílý a černý puding – ne, není to klasický puding), částečnou irskou snídani (bez black&white pudingu), palačinky, vajíčka, ovesnou kaši.
Castle Hotel – nádherný hotel kousek od centra Dublinu, možnost parkování za 15 € na noc. Je sice trochu dražší, ale oproti jiným v podobné kategorii vyšel nejlépe. Možnost kontinentální a irské snídaně.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Clone Country House – vesnické sídlo, klidné místo, celkem fajn snídaně, nepohodlný sprchový kout, příplatek za postýlku.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Ashmore House – sem jsme přijeli doslova 10 min. po vytvoření rezervace. Majitelé byli velmi milí, dodali nám postýlku. Snídaně perfektní.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
PK Lodge B&B – opět ubytování u hostitelů doma. Mohli jsme si vybrat pokoj, klidné místo, super snídaně, ale neměli postýlku, tak spal mrňous na zemi.
https://secure.booking.com/confi...ce=mytrips
19th Green Guesthouse – fajn ubytování na okraji Killarney. https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Avarest Bunratty B&B – úžasné ubytování kousek od Limericku a také hradu Bunratty. Krásné pokoje, velmi milá paní hostitelka, skvělá snídaně.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Cois Farraige – skvělá hostitelka, která by nakrmila armádu a pro dítě nám udělala ovesnou kaši s ovocem. Nádherný výhled na moře a kousek od Cliffs of Moher.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Oranmore Lodge Hotel – hotel kousek od města Galway, fajn snídaně, bar.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Moran’s Bar & B&B – na jednu noc ucházející. Dobrá lokalita při cestě. Ranní omeleta byla příliš mastná.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Caldheme Lodge – nejhezčí pokoj, ve kterém jsme byli. Fajn snídaně, moc milá paní hostitelka, kousek od Belfastu.
https://www.bandbireland.com/acc...hame-lodge
Mulgrave Lodge – nejhorší ubytování, co jsem kdy viděla. Stačilo otevřít dveře a dostala jsem facku od cigaretového kouře, místy to páchlo bělidlem nebo jinými chemikáliemi. Po 15 minutách jsme odešli. Všude prach, špína a plíseň. Na Bookingu tak špatné recenze nejsou, ale na Googlu ano. Kdo tam přenocoval, měl ráno červené svědivé fleky. Jedna sprcha a dvě toalety bez toaletního papíru pro asi devět pokojů. Pán, který měl službu, měl potíže s angličtinou, ale s naprosto ledovým klidem mi podal telefon a mluvila jsme manažerkou, která tvrdila, že mi peníze nevrátí. Ideálně by tam měla přijet hygiena a tohle místo jako z hororu zavřít.
https://www.booking.com/hotel/ie...id=2311236
Private Room in Dublin – na jednu noc ucházející místo. Byli jsme rádi, že jsme ještě něco našli. Milý hostitel, ale mohlo být více uklizeno. Dobrá poloha relativně nedaleko letiště.
Jak se ti cestopis líbil?
Míša Peterková procestovala 16 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Nádherný výlet. Stihli jste toho tolik! Cestoval jsem po Irsku 4 roky průběžně u zaměstnání, hodně míst vyvolalo vzpomínky a pocity, děkuji. Zde je moje top 3: 1)Skellig islands. Je na ně potřeba dobré počasí a klidné moře, jinak lodě z Portmagee nechtějí vyplout. 2)Inishmore. 3) Trek OneManPath po útesu Slieve League v County Donegal.
Nádherný výlet. Stihli jste toho tolik! Cestoval jsem po Irsku 4 roky průběžně u zaměstnání, hodně míst vyvolalo vzpomínky a pocity, děkuji. Zde je moje top 3: 1)Skellig islands. Je na ně potřeba dobré počasí a klidné moře, jinak lodě z Portmagee nechtějí vyplout. 2)Inishmore. 3) Trek OneManPath po útesu Slieve League v County Donegal.
Nemáte zač, jsem ráda, že se líbilo. Je tam spoustu krásných míst, klidně bychom tam mohli být déle.
Nemáte zač, jsem ráda, že se líbilo. Je tam spoustu krásných míst, klidně bychom tam mohli být déle.