Island
Nádherná země ohně a ledu plná vodopádů, sopek, ovcí a nezapomenutelných zážitků.
Cestopis z roku 2022 napsala Míša Peterková
Den 1.
V pátek 24. 6. jsme ve dvou vyjeli celí natěšení na 19 dní na Island. Vlastně 17 dní, když odečtu cestu. Letenky jsme měli koupené přes Scandinavian Airlines s odletem z Mnichova s přestupem v Kodani a pak do Keflavíku. Už cesta tam byl zážitek. Na přestup jsme měli hodinu a půl, což zní sice skvěle, pokud nemá první letadlo přes hodinu zpoždění. Takže z letadla jsme v Kodani vystartovali a běželi jako v americkém filmu na jiný gate, který už byl zavřený. Naštěstí na nás letadlo počkalo. No, jenže kufry zůstaly v Kodani. Abych to neprotahovala, naštěstí vše dobře dopadlo a měli jsme je další ráno. Poučení pro příště – do příručního zavazadla patří kartáček, pasta a náhradní oblečení. V Keflavíku je spousta hotelů poblíž letiště. Přímo vedle letiště je hotel Aurora, ale ten je zbytečně předražený. Stejně si většina turistů půjčí auto nebo využije možnost letištního transferu, který některé hotely nabízí. My jsme auto sehnali za skoro třetinovou cenu oproti půjčovnám. Doporučuji se na Facebooku přidat do skupiny Češi a Slováci na Islandu a najdete hodně krajanů, kteří půjčují auta levněji než v půjčovnách a neřeší, zda vám už bylo 30 let nebo zda máte kreditku.
Seznam ubytování naleznete u konce. A ještě jedna rada - zůstaňte alespoň dva týdny, pokud chcete ostrov objet a ne jen poznat malý kousek jako většina turistů. Byla by škoda si nechat ujít krásy severního nebo západního Islandu.
Den 2. - Reykjavík
Poté, co jsme se opět shledali s kufry a nasnídali, jsme vyrazili poznávat Island. Zastavili jsme se v městě Hafnarfjödur, kde se nachází hotel Viking a údajně osady trollů a elfů. Pokračovali jsme na Álftanes, kde se nalézá rezidence prezidenta, a pak už na nás čekalo hlavní město Reykjavík, kde žije 65 % obyvatel. V Reykjavíku jsme navštívili muzeum polární záře, muzeum penisů, také starý přístav. Viděli jsme Harpu, budovu parlamentu, radnici, Dómkirkjan, nejstarší dům v Reykjavíku, kostel Hallgrímskirkja a z Perlanu jsme si užívali výhled na celé město. V Reykjavíku jsou malebné domky a uličky, ale přece jen bych ho s jinými metropolemi nesrovnávala.
Den 3. - Þingvellir
Tento národní park je pro Islanďany velmi důležitý. Psala se zde historie od vyhlášení svobodného státu v roce 930 až po založení republiky v roce 1994. Právě tady byl díky dobré poloze a dostupnosti vody a pastvy pro koně založen Althing (parlament), kde se každý rok na 14 dní sešly všechny hlavy kmenů (goden), řešila se politika, vydávaly rozsudky a zákony. Poslední zasedání se konalo v roce 1789, kdy se celá instituce přestěhovala do Reykjavíku. Zároveň se tu od sebe oddělují Severoamerická a Euroasijská litosférická deska. Také je součástí tzv. Zlatého okruhu, což je část Islandu, kam míří většina turistů (klasická cesta na týden). Parkoviště se platí (jako téměř všude) – 750 ISK. Poté jsme ještě navštívili skanzen Árbaejarsafn s 27 historickými budovami z let 1820–1907. Dozvíte se, jak se na Islandu dříve žilo, jak se rozvíjel a jak se relativně pozdě začaly stavět silnice.
Den 4. - Reykjadalur, Kerid
Další den ráno jsme již opustili Reykjavík a zamířili na jih. Zaparkovali jsme a vyrazili k údolí Reykjadalur. Procházka byla příjemná, cestou jsme narazili na pár sirných pramenů, říček a menších vodopádů. Nakonec jsme došli až přírodním termálním pramenům, někde dost horkých, jinde mají okolo 30 °C. Lidé se v nich běžně koupou, takže si nezapomeňte přibalit do batohu plavky. Na chvíli jsme se zastavili v městečku Selfoss (spíše na nákup) a pak jsme ještě navštívili a obešli kráter Kerid. Ten vznikl díky sopečnému výbuchu před 3000 lety. Na obou místech jsou placená parkoviště, ale cenově se pohybují mezi 700–750 ISK, což není tak zlé.
Den 5. - Gejzíry, Gullfoss, Sigöldugljúfur
Čekala nás další část Zlatého okruhu, už poslední. Zlatý okruh je krásný, stojí za návštěvu, ale je nutné počítat se spoustou dalších turistů. Odměnou je pak zbytek ostrova, kde již tolik turistů není. Začali jsme v geotermální oblasti Haukadalur, kde se nachází známé gejzíry – Geysir a Strokkur. Strokkur tryská každých v pravidelných krátkých intervalech do výšky asi 20 metrů. Na rozdíl od toho Geysir, podle kterého se jmenují všechny další gejzíry, je označován jako spící, protože je přímo závislý na sopečné činnosti a naposledy tryskal po zemětřesení v roce 2000. Na gejzíry je pěkně vidět i z vyhlídky. O 7 km dále najdete mohutný vodopád Gullfoss, na kterém měla být postavena vodní elektrárna, k čemuž naštěstí nedošlo. U vodopádu je větší Visitor Centre, kde jsme nakoupili hrnečky a pohledy, mají tam velký výběr. Při prohlížení pohledů jsem si všimla jednoho zajímavého místa. Kde asi leží? Ok, jedeme se tam podívat. Sigöldugljúfur je součástí vrchoviny, takže auto 4x4 podmínkou, ale tato cesta nebyla tak náročná. Každopádně osamělá sopečná krajina, Údolí slz (Sigöldugljúfur) a s námi jen další dva lidé. Tomu říkám klid.
Den 6. - Hvolsvöllur, Seljalandsfoss, Skógafoss, Vík í Mýrdál
Dnešní den jsme začali ve městě Hvolsvöllur, kde se v muzeu jménem Lava Centre dozvíte mnoho informací o vzniku sopek, jak vybuchují, kdy jaká sopka vybuchla, jak jsou staré atd. Navíc ze střechy je výhled na okolní sopečnou krajinu. Pokračovali jsme návštěvou nádherného vodopádu Seljalandsfoss, který se dá obejít. Nepromokavá bunda je ale nutností. Asi 500m od něj je další vodopád Gljúfrabuí. Chtěli jsme se zajet podívat na Thórsmörk, což je údolí mezi třema ledovci, jenže nás odradila štěrková cesta, kde už i o našem pohonu 4x4 jsme měli jisté pochybnosti, takže když nás čekalo druhé brodění, cestu jsme vzdali a vrátili se. Raději jsme se prošli u vodopádu Skógafoss, který padá z výšky 60 m. A nakonec jsme se zastavili ve Víku. Do kostela se bohužel jít nedá. Ale pořádají se tu výlety na koních, uvidíte typickou černou pláž s útesy Reynisdrangar, přičemž nejvyšší měří 66 m. Nocovali jsme v hostelu poblíž Skógafossu, kde k večeři nabízeli jehněčí polévku z místní farmy a pizzu. Jehněčí polévka byla zvláštní, dost mastná a hodně cítit. Mně stačilo jedno ochutnání a byla jsem vděčná za pizzu. Ale jasně, něco se zkusit musí.
Den 7. - Fjadrargljufur, Skaftafell, Jökulsárlón a noc v barelu
Dnešní den byl ve znamení velmi dlouhého přejezdu. Naše první zastávka byla u kaňonu Fjadrargljufur, který je nejdelší na východním Islandu. Poté nás čekal bývalý národní park Skaftafell, který dnes patří do většího národního parku Vatnajökull. Se svými 13 600 km2 je největším národním parkem v Evropě. Je v něm i kemp a mapa pěších tras. Nám byla doporučena cesta Sjónarnipa – asi 6,5 km dlouhý okruh značený červenou. Jen mám pocit, že jsme někdy šli jinudy, ale nevadí, klidnou cestou jsme se dostali k oblasti ledovce a naplavenin Skeidarársandur.
Jökulsárlón je oblast ledovcového jezera s krami. V ústí laguny pak nalezneme diamantovou pláž. Agentury nabízejí plavby po jezeře a v zimě se lze i podívat do jeskyní. Škoda, že byla mlha, ale i tak krásné místo. Ještě s nějakou (ne tak zajímavou) zastávkou jsme dojeli do městečka Djúpivogur, kde jsme nocovali v kempu v barelu. Kempy jsou snad jediné místo, kde je potřeba hotovost. Sprcha za 300 ISK, ale zvládli jsme jednu sprchu ve dvou.
Den 8. - Hallormsstadur, Hengifoss, Seydisfjördur
Nejnádhernější počasí z celé dovolené. Jako první jsme se vydali na pěší okruh lesem Hallomsstadur, který leží u jezera Lagarfljót. Krásné a klidné místo, téměř žádní další turisté. :) U lesa je menší hotel. Vede tu několik nenáročných turistických stezek s výhledem na jezero. Poté jsme navštívili vodopád Hengifoss a Litlanesfoss. Cesta k nim je celou dobu nahoru, ale není zas tak dlouhá a vodopády stojí za vidění. Dole ve stánku jsme si kromě kávy dali domácí borůvkovou zmrzlinu z ovčího mléka, která byla výborná a nepoznala bych, že je z ovčího mléka. Na závěr jsme jeli do kouzelné vesničky Seydisfjördur, kde se nachází nádherný modrý kostel, jezero s malebnými domky, kavárna a roztomilý obchůdek, kde dvě starší dámy pletou svetry a prodávají šperky a další věci. Tato vesnička je známá, protože sem jezdí trajekty z Dánska a Faerských ostrovů.
Den 9. - Dettifoss, Hverir, Goðafoss a koupání
Zamířili jsme už na sever ostrova. První zastávkou byl vodopád Dettifoss, který je druhý nejmohutnější v Evropě. Za hezkého počasí (které nám naštěstí přálo) se u vodopádu objevuje duha. Určitě si (opět) vezměte nepromokavou bundu, voda hodně stříká kolem. Kousek odsud je 11 m vysoký vodopád Selfoss. Jeli jsme dále směrem k Mývatnu, když jsme ucítili pronikavý zápach. Jeho příčinou byly sirné prameny Hverir, které dosahují i teploty 80 - 100°C. Člověk si tu připadá jako na jiné planetě, trochu mi to připomnělo národní park Yellowstone.
Goðafoss je nádherný vodopád podobající se svým podkovitým tvarem Niagárským vodopádům. U vodopádu je velké Visitor Centre, kde měli velký výběr hrníčků, ale i mikin a spoustu jiných věcí (u Zlatého okruhu jsou centra větší a pak zde, na jiných místech, např. na Westfjordech, není vůbec nic). Nakoupili jsme, napsali pohledy a rovnou je hodili do schránky. Těch na Islandu také není tolik.
Ubytovali jsme se na překrásném místě dvacet minut od Akureyri v Arnarnes Paradise, kde mají hot pot, jak se zde říká teplým pramenům, vířivkám apod. Komu vadí, že fouká vítr, jde se koupat. :)
Den 10. - Mývatn
Původně jsme měli jet na velryby do Husavíku, ale dvakrát nám tento výlet přesunuli kvůli (nepřízni) počasí. Zvolili jsme proto plán B – oblast okolo jezera Mývatn. Dnes bylo nejhorší počasí z celé dovolené - 5°C, déšť a vítr. Když na Islandu prší a fouká, tak opravdu prší a fouká a bez nepromokavého oblečení ani nechoďte ven. Prošli jsme se lesem Höfdi, ale byla to rychlá a krátká procházka. Dimmuborgir (temné hrady) lze také projít, ale pršelo tak, že jsme jen udělali fotku a zalezli zpět do teplého auta. V jeskyni Grjótagjá se kdysi dalo koupat, ale vlivem erupcí je v současnosti voda příliš horká a koupání zakázané. Je známá ze seriálu Hra o trůny. Nejlepší část dne jsme prožili v lázních u jezera Mývatn. Lístky jsme si koupili předem na této stránce: https://myvatnnaturebaths.is/book-ticket. Dají se ale za stejnou cenu pořídit i na místě. Sice si lístek koupíte na čas, ale nikdo to neřeší. Vzali jsme si také vlastní ručníky, abychom zbytečně nemuseli připlácet. Ve vodě nám bylo jedno, že prší, fouká; i kdyby sněžilo, ve vodě je krásně. Najdete tu i bazének s vodou o 40°C a saunu. Také tu jsou záchranáři, kteří poskytují první pomoc lidem, kteří omdlí, průměrně to jsou dva až tři lidé denně. Ono přece jen ta síra v kombinaci s horkem má svůj účinek. Já omdlela jen málem, ale jsou opravdu pohotoví. Tyto lázně bývají přirovnávány k Modré laguně, jsou však přírodní, levnější a je tu méně lidí. Takže do Modré laguny jsme ani nejeli.
Den 11. - Akureyri
Naše dnešní první kroky mířily k majáku Svalbardseyri, který je kousek od Akureyri. Také jsme si užili výhled na město z druhého břehu. Akureyri je čtvrté největší město na Islandu s velkým přístavem. Naleznete tu kostel, bohužel se v něm konal pohřeb, tak jsme dovnitř nešli. To už se nám stalo kvůli pohřbu podruhé a také v pondělí, tak těžko říci, možná jsou pondělky vyhrazeny jako pohřební dny… Vydali jsme se směrem do centra (vlastně taková hlavní ulice lemovaná obchody), viděli jsme jedovatě růžový obchod se zmrzlinou, vtipnou postavu u Visitor Centra, Hof (kulturní a konferenční centrum). Procházeli jsme kolem hezkých domů k botanické zahradě, která byla založena v roce 1912. Ta ukrývá mimo jiné kouzelnou kavárnu s kávou z pražírny z Reykjavíku. Ráj pro milovníky kávy a hned jsme pár sáčků koupili domů.
Den 12. - Húsavík
Konečně jsme se dostali do Húsavíku po dvakrát odloženém výletu. V městečku se nachází kostel a muzeum velryb. To vlastně není nic tak zajímavého, ale právě Húsavík je velrybářská velmoc. Samozřejmě, že výpravy za velrybami se pořádají i např. z Akureyri nebo Reykjavíku, ale tady si můžete být téměř jisti, že nějakou velrybu spatříte. Agentur je také více a my jsme jeli s touto: https://www.gentlegiants.is/. Na lodi jsme strávili tři hodiny a viděli několik obrů. Zapůjčí vám speciální nepromokavý oblek, takže není třeba se bát, ale určitě si přibalte rukavice a čepici. Přece jen se dostanete až daleko za polární kruh. Minuli jsme i ostrov Grímsey, jediný ostrůvek za polárním kruhem, kam se lze dostat letadlem nebo trajektem. Pozorování velryb je úžasný zážitek a rozhodně doporučuji, dozvíte se o nich zajímavé informace. Jen mějte plán B, protože kvůli špatnému počasí se mohou výlety posunout.
Den 13. - Hólár, Glaumbaer, Hvítserkur, Heydalur
Dnes nás čekal dlouhý přejezd ze severu na Westfjordy, což je nejméně obydlená oblast Islandu. Málo domů, dlouhé cesty a mnohem více štěrkových cest než v jiných částech země. Nemilosrdná krásná krajina, ticho a klid. První zastávku jsme udělali v biskupském sídle s nejstarším kamenným kostelem Islandu. Dost mě překvapilo, že tu je i univerzita, v tak maličké vesnici… Glaumbaer, domky z travních drnů, slouží jako muzeum. Prohlédli jsme si expozici o životě na Islandu do 19. století. Podobalo se to skanzenu Árbaejarsafn u Reykjavíku, ale tam toho bylo více k vidění. Do jedné části domku umístili také kavárničku. Zajeli jsme se podívat na 15 m vysokou čedičovou skálu Hvítserkur, která leží v moři. Nakonec jsme dorazili po asi 40 km dlouhé štěrkové cestě na bývalou farmu Heydalur, kde i tato cesta končila. Přesně tak si představuji místo „in the middle of nowhere“. Manželé z Reykjavíku se rozhodli opustit velkoměsto a odstěhovat se na samotu, kde to do nejbližšího města mají 130 km. Farmu předělali na ubytování, okolní farmáři se jim možná vysmáli, ale oni našli díru na trhu. Nabízí jízdy na koních, v restauraci skvěle vaří a je tu hot pot, takže koupání zaručené. Klidně bychom zůstali déle než jednu noc, ale plánů jsme měli dost.
Den 14. - Litlibaer, Ísafjödur, Hrafnseyri, Dynjandi, Látrabjarg
Další den s dlouhými přejezdy + den roztomilých kaváren. Litlibaer je maličký domek z roku 1895. Na ploše 3,9 x 9,4m žilo i 20 lidí. Domek je patrový s nízkými stropy. Slečna baristka nám řekla, že se zde narodil její děda a dnes přes léto to funguje jako kavárna, zimu pak tráví na jihu ostrova. V Ísafjöduru jsme se zastavili kvůli poslání pohledů (na Islandu není příliš schránek), město je spojené s mořem, což připomíná oblouk z velrybích kostí v parku nebo památník rybářů. Hrafnseyri je maličká osada z dob osidlování Islandu, která je známá svými archeologickými vykopávkami. Také tu je roztomilá kavárna, ale tady jsme se už na kávu nestavovali, už by jich bylo za jeden den moc :) Dynjandi je krásný kaskádovitý vodopád, přičemž každá kaskáda má své jméno. Co jsem ocenila nejvíce, že kromě nás tu mohlo být tak 15 lidé, což je obrovský rozdíl oproti davům u Gullfossu. Trochu zajížďka je na nejzápadnější bod Islandu Látrabjarg, ale rozhodně stojí za to. Žijí tu kolonie ptáků, např. alky malé (40% jejich populace zde žije), užili jsme si focení papuchalků a byli dost blízko. Na chvilku jsme se zastavili u vesničky Breiðavík, kde je pláž a zajímavý kostel.
Den 15. - Grundarfoss, Kirkjufell
Z Westfjordů jsme se začali stáčet na poloostrov Snaefellsnes. Vodopád Grundarfoss padá z výšky 70m. Opět málo turistů. Hora Kirkjufell je jedním z nejfotografovanějších míst na Islandu. Její popularita je způsobena částečně pro svůj unikátní tvar střechy, pro svoje umístění a obklopení mořem ze tří stran, pro krásný vodopád Kirkjufellfoss. Dá se vylézt nahoru, ale mějte na paměti, že cesta sice není dlouhá, ale je strmá. Odtud je krásně vidět na 2 km vzdálené městečko Grundarfjördur, kde jsme našli naprosto dokonalou kavárnu/ pražírnu. Dozvěděli jsme se, že byla otevřena v červnu, majitel pochází z Kolumbie, kde žije jeho bratr, který mu pravidelně posílá kávu, kterou on pak praží. Takže jsme opět pár sáčků koupily, aneb Vánoce se blíží :)
Den 16. - Ytri Tunga, Budakirkja, Malariff, Djupalonssandur
Pláž jménem Ytri Tunga jsem našla na internetu úplnou náhodou. V průvodci o ní nebyla ani zmínka a přitom je tak zajímavá. Nachází je na poloostrově Snæfellsnes na východě Islandu. A čím je tak známá? Žijí tam tuleni obecní a kuželozobí. Pak se nám bohužel začalo kazit počasí, tak jsme dnes výlety trochu ukrátili. Zastavili jsme se u krásného dřevěného kostela Budakirkja založeného v roce 1703. Maják Malariff leží na jihozápadě poloostrova Snæfellsnes a leží už v národním parku Snaefellsjökoll. V parku jsou možnosti pěších túr, které jsme kvůli dešti vynechali. Poslední zastávka byla u pláže Djupalonssandur s černým pískem.
Den 17. - Hraunfossar, Barnafoss, Vídgelmir, Borgarnes
Vodopády Hraunfossar a Barnafoss jsou velmi blízko sebe. Vodopád Hraunfossar tvoří několik menších vodopádů tekoucích z lávového pole ze sopky, která vypukla zpod ledovcem Langjökull. Vodopádu Barnafoss se někdy přezdívá dětský kvůli malým dětem z farmy, které kdysi dávno do vodopádu spadli o Vánocích. Jeskyně Vídgelmir je jedna z nejzachovalejších jeskyní sopečného původu kvůli nahromadění ledu v 60. letech minulého století. Přesný čas erupce není znám, ale odhaduje se kolem roku 900 a trvala 1 - 4 roky. Nenajdete tu klasické krápníky, na které jste zvyklí z domova, ale tady jsou krápníky maličké a nerostou, protože je po sobě zanechala lávová řeka. O jeskyni jsem také žádné info nenašla, spíš jsme koukali, co se ještě v okolí nachází. Rychle jsme se zastavili v parku v Borgarnes a hodili pohledy do schránky.
Den 18. - Glymur, Reykjavík
Naše cesta okolo ostrova se chýlila ke konci. Vyrazili jsme na cestu k vodopádu Glymur, jenže jsme se cestou nějak ztratili. Naštěstí šli kolem další lidé, kteří nás nasměrovali. Možností pěších túr je evidentně více. K vodopádu vede cesta skrz jeskyni. Pak se dostanete dolů k řece, přes kterou vede kláda a provaz. Projít se dá, ale chce to opravdu dobré boty a dávku šikovnosti a odvahy. Pak jde cesta strmě nahoru. No a nebo přes řeku nepůjdete a rovnou se vydáte nahoru, vodopád budete mít trochu dál, ale také ho uvidíte a upřímně nám po prodloužení trasy se přes řeku nechtělo. Po výletu jsme jeli do Reykjavíku, ještě nakoupili pár věcí včetně stěrače, který jsme ztratili za prudkého deště někde na Westfjordech. Koupili jsme si párek v rohlíku ve známém stánku Bæjarins beztu. Nakonec jsme jeli do Keflavíku, vrátili auto a ubytovali se na poslední noc v hotelu, který nabízel transport na letiště zdarma a snídani už od 4 od rána až do 10.
Den 19. - Let zpátky, zastávka v Kodani
Vstávání brzy ráno, ale jak je v létě na Islandu zvykem, bylo to za světla :) Po snídaní nás transport hodil na letiště. Dlouhá fronta :( Naštěstí už žádné problémy s lety. V Kodani jsme měli asi 6 hodin čas. Super, škoda nevyužít. Sice jsme již v Kodani byli, ale to vůbec nevadí. Schválně, jak to vypadá v Kodani v polovině července? Předtím jsme tam byli v říjnu a bylo to lepší. Takové mraky lidí, navíc ten den bylo nádherné počasí, vlastně až moc horko, když jsme si zvykli na chladnější počasí Islandu. Z letiště hned vede metro a do 15. minut jste v centru u čtvrti Nyhavn. Dali jsme si zmrzlinu, prošli jsme ulici Strøget, která je plná obchodů. Koupila jsme si přívěšek na klíče s kolem, který se mi zničil. A dali jsme si párek v rohlíku. Scandinavian Airlines stávkovali, tak místo nich letěla Lufthansa a museli jsme mít respirátory nebo roušky. Super, zjistit to těsně před nástupem, naštěstí se našla paní, která měla náhradní. Doletěli jsme do Mnichova a jeli zpátky do ČR. Byla to nezapomenutelná cesta, rozhodně vyrazte, ale alespoň na 2 týdny.
Odkazy na ubytování
Odkazy jsem již slibovala, takže tady jsou. Celý Island jsme měli ubytování přes Booking. Rezervovali jsme necelý měsíc předem, předstih je fajn, máte větší výběr. Ale letos nebylo prý tolik turistů. Takže v létě v dalších letech raději dříve.
Eldey Airport Hotel - naše první noc na Islandu. Skvělá snídaně za příplatek, dobrá poloha. https://www.booking.com/hotel/is...e0362c2d48
Guesthouse Andrea - skvělá poloha u kostelu Hallgrímskirkja, dobrá snídaně hned za rohem v Guesthouse Aurora, dobře vybavená kuchyně, akorát nám nešlo zavřít okno ve společné koupelně. 2 noci jsme tu strávili. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Laugarás homestay - TOP ubytování, velmi milá rodina, dostali jsme tipy na výlety, nádherný pokoj a koupelna, dobrá snídaně. K dispozici varná konvice, mikrovlnka. 2 noci. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Paradise Cave Hostel & Guesthouse - poprvé jsme spali ve velké místnosti (asi 10 paland) s dalšími 6 lidmi, 1 noc to člověk zvládne, ale mají tu i normální pokoje. Na uvítanou byla buchta, skvělá snídaně v ceně, nabízí za příplatek večeři (my měli jehněčí polévku a pizzu). Kousek od vodopádu Skógafoss. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Framtid Camping Lodging Barrels - 1 noc v barelu, rozhodně zajímavé. V kempu se platilo 300 ISK za sprchu, stačil 1 cyklus pro oba, ale bylo to jedinné místo, kde byla nutná hotovost. Možnost využít kovici, mikrovlnku. Doplatek za povlečení, peřiny a za snídani v blízkém hotelu Framid. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Kaffihúsid Eskifirdi - došli jsme si na skvěly burger k večeři. Pokoj mohl být trochu uklizenější, ale na 1 noc ok. Ve všední dny podávají snídani v restauraci, o víkendu nás snídaně čekala v lednici s číslem pokoje. Také tu je konvice, mikrovlnka. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Arnarnes Paradise - TOP ubytování, byli jsme zde 4 noci. Snídaně v islandském nebo americkém stylu za 2200 ISK, určitě jednou zkuste. Dříve budova sloužila jako kravín, nyní je zde 6 pokojů, každý v jiné barvě. Velká hala, 2 sprchy, 3 toalety, vybavená kuchyň, skvělý hot pot. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Country Hotel Heydalur - TOP ubytování, za příplatek snídaně, skvělá večeře v restauraci, perfektní hot pot, naprostá samota, pro jednou vlastní koupelna, škoda, že jen 1 noc. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Brjánslækur Gamli bærinn - 1 noc v útulném maličkém pokoji, společná koupelna, dobrá snídaně, kousek od vodopádu Dynjandi. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Guesthouse Hvítá - 3 noci, možnost večeře a snídaně za příplatek, ale měli jsme vlastní jídlo. K dispozici mikrovlnka, konvice, barel s pitnou vodou. V okolí Reykjavíku je voda dost cítit sírou. Na počet pokojů poměrně málo sprch, záleží, kolik se zrovna ubytuje lidí. https://www.booking.com/hotel/is...aid=304142
Konvin Hotel by Reykjavik Keflavik Airport - skvělá poloha poblíž letiště, velké pokoje, dobrá snídaně za příplatek od 4 od rána do 10, což je skvělé při ranních letech. Transfer na letiště zdarma, jen zamluvte včas. https://www.booking.com/hotel/is...e0362c2d48
Jak se ti cestopis líbil?
Míša Peterková procestovala 16 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.