ISLAND: Roadtrip po celom ostrove!
Cestopis z roku 2023 napsal Peter.Mikusek
Už dlhšiu dobu som chcel zažiť krásy Islandu na vlastnej koži, a práve preto som sa začiatkom júna rozhodol spolu s kamošmi prebádať tento ostrov skrz na skrz. To sa nám aj podľa plánu podarilo.
Náš výlet by sa dal opísať aj takto:
7 dní, 2 604 najazdených kilometrov, 102 648 krokov, nespočítateľné množstvo vodopádov a veľa zážitkov.
Už pred cestou, pri plánovaní a príprave itinerára sme zistili, že na Islande je veľa pekných miest, ktoré je treba vidieť a navštíviť. Aj keď sme vedeli, že je to veľká krajina, naším plánom bolo prejsť dookola celý ostrov.
Prívlastok krajina vodopádov právom sedí na tento ostrov.
1. deň
Náš výlet začal už cestou do Prahy, odkiaľ bol naplánovaný náš let na ostrov. Leteli sme spoločnosťou Flight PLAY a všetko prebiehalo bez problémov. O polnoci sme prileteli na letisko Keflavík a požičali si rezervované auto. Následne sme sa už iba presunuli na ubytovanie v neďalekom guesthouse.
Prvá naša cesta smerovala do geotermálnej oblasti, v ktorej sa nachádza viacero prameňov a gejzírov. Najznámejším je Strokkur, ktorý vybuchuje každých 10 minút.
Neďaleko tejto oblasti je aj vodopád Gullfoss, ku ktorému sa dá veľmi ľahko dostať. Pri vodopáde sa nachádza menšia reštaurácia s kaviarňou, a práve tam sme sa rozhodli najesť. Jedlo bolo celkom fajn a plní síl sme sa mohli vybrať za ďalším dobrodružstvom.
Po ceste sme sa zastavili okúpať v teplých prírodných jazierkach Hrunalaug Hot Spring. Vstup do jazierok je 1500 ISK a je na 90 minút. K dispozícii boli dve jazierka z troch. Najväčsie jazierko práve prerábali. Taktiež tam púšťajú len obmedzený počet ľudí, odporúčam si preto vyhradiť viac času. My sme čakali 30 minút.
Po teplom kúpaníčku sme už cestovali k vodopádu Haifoss, ku ktorému viedla horšia kamenistá cesta, ale stojí za to! Toto miesto nás veľmi milo prekvapilo a zostali sme tu o niečo dlhšie. Bolo tam málo ľudí a zároveň skvelý výhľad na vodopád a celú roklinu.
Dnešný deň sme mali naplánované sa už iba ubytovať, avšak po ceste sme sa ešte zastavili na jednom mieste. Tým bol kráter Kerid. Platí sa tam vstup 450 ISK, ale toto miesto sme iba rýchlo prebehli a vôbec nás neoslovilo. Potom nám zostal čas iba na večeru a následne sme sa ubytovali na ďalšom ubytku.
2. deň
Dnes nás čakal celý juh ostrova a cesta až do mesta Kálfafell, kde sme mali rezervované ďalšie ubytovanie. Doobedie bolo v znamení vodopádov.
Hneď po raňajkách sme vyrazili na prvý z nich, vodopád Seljalandsfoss, ku ktorému je taktiež ľahký prístup. Dá sa dostať až za samotný vodopád, a preto si odporúčam obliecť nepremokavú bundu. Správna bunda je najdôležitejším oblečením pri návšteve každého vodopádu, ku ktorému plánujete ísť bližšie. V jeho blízkosti, cca 500m, sa nachádza skrytý menší vodopád Gljufrabui, ku ktorému sa dostanete cez skalu a vodu. Ak ste po prvom vodopáde zostali suchý, tak tu sa vám to už pravdepodobne nepodarí, kedže stojíte priamo pod samotným vodopádom.
Ďalej po ceste nás do tretice čakal vodopád Skogafoss. Bolo tu veľmi veľa turistov, tak sme sa rozhodli vybehnúť na vyhliadku, ktorá je priamo nad ním.
Neďaleko tejto oblasti sa nachádzala neobývaná časť Solheimasandur. Na jej okraji leží vrak lietadla, ku ktorému vedie cesta dlhá cca 4km. Premáva tu každých 20 minút vylepšený shuttle bus (2000 ISK jedna cesta, 2600 ISK obojsmerne), na ktorý sa nám nechcelo čakať, a tak sme sa vydali na 40 minútovú prechádzku po kamenistej ceste a následne o niečo kratší návrat k autu.
Po peknej prechádzke nám všetkým vyhladlo, a tak naša trasa smerovala do najbližšej reštaurácii, ktorá bola v meste Vík. To je známe aj kvôli čiernej pláži Reynisfjara a čadičovej skale Gardar. Po skvelom obede sme vyrazili na spomínanú pláž, kde sme si dali kávu a oddýchli sme si.
Čo by to bol za deň bez ďalšieho prírodného kúpania. Práve preto sme sa vrátili k Seljavallalaug Swimming Pool, čo bol starý bazén pri rieke obklopený krásnymi horami, ku ktorému vedie asi 10 minút dlhá prechádzka údolím. Voda v ňom je prijateľne teplá.
Následne nás čakala cesta na ďalšie ubytko - chatky Hörgsland Cottages. Avšak po ceste sme mali naplánované ešte dve zastávky. Prvým miestom boli lávové polia Eldhraun, ktoré sú pokryté machom a v podstate okolo seba neuvidíte nič iné. Neďaleko sa nachádza kaňon Fjaðrárgljúfur, na ktorom je viac miest s výhľadom. My sme si vybrali vybudovanú plošinu, ku ktorej vedie krátka prechádzka z parkoviska a určite to nebudete ľutovať.
3. deň
Deň tretí, deň pri ľadovci. Aj takto by sme mohli opísať náš dnešný program.
Ráno sme sa vybrali za prvým ľadovcom dnešného dňa - Svínafellsjökull. K tomuto miestu vedie z veľkého parkoviska asi 30 minútová prechádzka po rovine turistickým chodníkom. Avšak odporúčam na tomto mieste vynechať ľadovec a ísť radšej k vodopádu Svartifoss. My sme tento vodopád vynechali, rozhodli sme sa pre spomínaný ľadovec, avšak neskôr sme to trošku oľutovali. Na ďalších zastávkach sme ho videli v plnej kráse.
Po návrate sme vyrazili smer Diamond beach Jökulsárlón. Po ceste sme natrafili na skvelú zastávku vďaka reštaurácii - Fjallsárlón. Na tomto mieste sme mohli prísť až k samej blízkosti a vidieť malé ľadovce. Na pláži je možnosť si zaplatiť tour na člne. Taktiež tu bolo oveľa menej turistov, ako na najznámejšej lagúne Jökulsárlón a zároveň našej ďalšej zastávke.
Diamod beach a ľadová lagúna Jökulsárlón. Čo na to povedať. Dokonalosť! Aj napriek veľkému turizmu sa nám podarilo vybaviť tour na ľodi bez objednania, a tak sme nasledujúcich 45 minút strávili na vode a plavili sa pomedzi ľadovce. Táto tour nás stála 6500 ISK. K dispozícii je možnosť požicať si aj kajak. Ak by ste mali záujem, tak odporúčam objednať vopred.
Po celom doobedí strávenom pri ľadovci prišiel čas na obed, ktorý sme si dali v rybárskej dedinke Hofn. Neďaleko sa nachádzajú aj termálne jazierka Hoffell HotTubs, na ktoré sme sa boli pozrieť, ale nakoniec sme sa rozhodli, že tieto vynecháme. Ide o 4 malé jazierka, vstup bol 2000 ISK/osoba.
Následne sme sa vybrali pozrieť starú vikingskú dedinu. Nachádza sa v oblasti, kde môžete vidieť aj čiernu pláž Stokksnes a krásne výhľady. V spomínanej dedine sa natáčala časť seriálu Witcher, avšak budovy sú už staré, rozpadávajú sa a sú v hroznom stave. Ak dedinu vynecháte, tak o nič neprídete. Danú oblasť sa oplatí navštíviť a vidieť hlavne kvôli spomínaným výhľadom. Na začiatku sa nachádza pekná kaviareň, kde si aj zakúpite vstup, ktorý bol 1000 ISK na osobu do celej oblasti.
Na záver dňa nás čakal už iba presun na ďalšie ubytovanie v meste Seydisfjordur. Presun bol o niečo dlhší, najmä kvôli serpentínam. Po ceste sme párkrát zastavili kvôli pekným vodopádom a výhľadom.
4. deň
Dnešný deň nás čakala severná časť ostrova a časť diamantového okruhu.
Hneď ráno sme vyrazili k vodopádu Hengifoss. Tu sme mali na pláne menšiu prechádzku, ktorá bola prevažne do kopca. Po 40 minútach sme dorazili k vodopádu, avšak nedá sa ísť k samej blízkosti, ako je zvykom na Islande pri iných vodopádoch. Po prechádzke bol čas na kvalitný obed, a preto sme prešli do mesta Egilsstaqir, v ktorom je na výber z viacerých reštaurácií.
Následne nás čakala cesta na najkrajšie miesto dnešného dňa a to kaňon Stuðlagil. Ku kaňonu vedú dve cesty. Jedna začína od menšieho vodopádu, kde je aj parkovisko, od ktorého už musíte kráčať. Touto trasou sa dostanete až dolu k rieke. Druhá cesta vedie taktiež najprv na parkovisko, na ktorom je aj bufet, ale z tohto miesta uvidíte kaňon iba z rozhľadne a nedostanete sa dolu k vode.
My sme však správnu cestu, ktorou by sme sa dostali až dolu netrafili. Avšak naša túžba ísť priamo do koňona bola veľká, a tak sme museli improvizovať. Vďaka dronu sme si našli cestičku, po ktorej sa nám podarilo dostať dolu. Priamo pri vode sme strávili dlhší čas a užívali si toto užasné miesto, ktoré dávam na 1. miesto, čo som mohol vidieť na Islande.
Po návrate k autu sme sa už vybrali smer Húsavík. Po ceste sme mali pár zastávok, ktoré stoja za zmienku. Na pláne ako ďalšie miesto bol vodopád Dettifoss, ktorý sme však vynechali kvôli času, aby sme sa nemuseli naháňať a zvyšné veci v pohode stihli.
A tak naša ďalsia zastávka bolo až jazero Mývatn, pri ktorom sme mali aj naše ďalšie ubytovanie. Pri jazere sa nachádza viac miest, ako napríklad kráter sopky Hverfjall, z ktorého je výhľad na okolie. Taktiež sa pri jazere nachádzajú termálne jazierka Myvatn Nature Baths, ktoré majú podobnú vodu ako Blue Lagoon. Cena za vstup je cca 45€, ale my sme si vybrali kúpanie priamo v Húsaviku.
Na záver dňa sme mali výbornú večeru, asi najlepšiu na Islande, v reštaurácii Salka Restaurant. Potom sme si kúpili raňajky na ďalší deň vo vedľajšom obchode a popozerali mesto Húsavik. Večer sme strávili v termálnych jazierkach Geosea, z ktorých bol jeden z najkrajších výhľadov. Západ slnka, more, hory, teplá voda a bar. Vstup bol na osobu 5990 ISK.
5. deň
Tour na lodi za veľrybami a dlhá cesta na západné pobrežie. Tieto dve aktivity nás čakali v dnešný deň.
Hneď ráno sme vyrazili na otvorené more, kde sme za 3 hodiny videli niekoľko veľrýb v plnej kráse. Na túto tour sme išli cez spoločnosť Gentle Giants a stála nás 10 990 ISK/osoba. Vrelo odporúčam! Kto ešte podobnú aktivitu nezažil, tak Island je pravé miesto to napraviť. Šanca, že uvidíte viac veľrýb je veľmi veľká, dovolím si tvrdiť, že skoro 100%. :D
Po návrate sme otestovali ďalšiu reštauráciu priamo v Húsavíku. Odporúčam si dať vopred rezerváciu vo vami vybranej reštaurácii, lebo práve na obed končí viac podobných tour a vďaka rezervácii nebudete musieť čakať na voľné miesto.
Poobede nás čakal najdlhší presun, čo sa týka Islandu, a to až do mesta Fossatun, kde sme mali ďalšie ubytovanie v malých chatkách.
Po ceste sme zastavili pozrieť vodopád Goðafoss, ktorý pripomína známe Niagarské vodopády. K vodopádu sa veľmi ľahko dostanete z parkoviska po pár minútach chôdze.
Ďalšia naša zastávka bola kvôli kúpaniu v jazierku Fosslaug, ktoré je vybudované priamo pri rieky neďaleko vodopádu. K jazierku vedia krátka, asi 5 minutová prechádzka. Voda však bola mierne špinavá a zároveň veľmi teplá.
Dnešný deň sme zakončili večerou priamo na ubytku a ďalším kúpaním, tentokrát vo vírivke, ktorá bola taktiež súčasťou ubytovania.
6. deň
Prvý deň na Islande, kedy sme sa zobudili do škaredého, upršaného počasia. Na pláne bol navštíviť západný cíp a jeho pobrežie.
Po vzhliadnutí kamier, ktoré nám dodali trošku optimizmu, sme sa aj napriek horšiemu počasiu vybrali k najfotografovanejšej hore Islandu, a to Kirkjufell. Priamo pri tejto hore sa nachádzajú menšie vodopády Kirkjufellsfoss. Po ceste avšak uvidíte viac zaujímavých výhľadov.
Ďalšia zastávka bol čierny kostolík, ktorý je postavený v strede ničoho a obklopený vytečenou magmou.
Neďaleko sa nachádza pláž Ytri Tunga, kde môžete vidieť tulene v ich domácom prostredí.
Následne nás čakal už iba presun do hlavného mesta Reykjavík. Po príchode a ubytovaní sme sa vybrali k známemu kostolíku, poprechádzali sa ulicami tohto mesta, nakúpili suveníry domov a dali si večeru v markete Hlemmur.
Večer sme mali v pláne navštíviť ešte turisticky známu Blue Lagoon, ale bohužiaľ je potrebné si vstup zarezervovať vopred. V daný deň už nebolo voľné miesto, a tak sme sa museli zaobísť bez kúpania.
V ranných hodinách sme opustili hotel a následne nás čakal už iba presun na letisko, kde sme odovzdali auto a pripravovali sa na návrat do bežného života.
Na záver by som už iba dodal, že Island je pre mňa jedno z najkrajších miest, ktoré som doteraz navštívil, hlavne kvôli prírode, vodopádom, skvelým výhľadom na krajinu a kúpaniu v prírodných jazierkach.
Avšak netreba zabúdať na to, že ide o veľkú krajinu a niektoré miesta sú od seba ďaleko.
Presuny medzi tými najzaujímavejšími zastávkami sú zdĺhavé, a ak chce človek vidieť čo najviac magických miest, bude musieť stráviť v aute veľké množstvo času. Avšak ten čas "zabitý" presunmi bude v konečnom dôsledku stáť za to!
Vrelo odporúčam ísť na tento ostrov každému fanúšikovi peknej prírody.
Základné info, ktoré Vám pred a počas cestovania určite pomôže!
Oblečenie:
- mať dobrú nepremokavú bundu, najmä pri vodopádoch sa bude hodiť
- je dobré mať aj jednoduchú pláštenku, nezaberie veľa miesta v batožine
- na mokré veci je taktiež dobré mať uzatvárateľné šáčky
- odporúča sa aj funkčné oblečenie
- dobrá nepremokavá obuv
- ak cestujete v letných mesiacoch, odporúčam si kúpiť masku na oči pre pohodlné spanie, keďže bude stále svetlo
Bežné:
- všade sa dá platiť kartou, hotovosť nie je potrebná
- fľaška na vodu, dá sa na každom mieste naberať - kohútiková voda je všade pitná
- snacky (musli, proteinové tyčinky a pod) vám pri dlhších presunoch padnú vhod
- drobné peniaze, na veľa miestach sa platí (WC, jazierka). Aj keď tam nikto nevyberá peniaze, je tam schránka, kde funguje “platenie cti”
Auto:
- malé množstvo čerpacích staníc je po ceste, nenechávať si prázdnu nádrž a netankovať na poslednú chvíľu
- neodporúča sa vchádzať na Fkové cesty
- na Islande je povinné mať zapnuté svetlá aj cez deň
- neodporúča sa brodiť rieky, nikdy nevieš aká je hlboká
- dodržovať rýchlosť (veľké pokuty)
- väčšina parkovísk je pod kamerami, odporúča sa platiť parkovné, aby ste nedostali pokutu (appka https://parka.app/ )
Mapa teplých prameňov:
https://www.google.com/maps/d/u/...94&z=7
https://campeasy.com/information...n-iceland/
Odkazy, ktoré sa vám môžu hodiť:
https://www.road.is/ - traffic info, kontrola ciest + webkamery
https://sk.mapy.cz/zakladni?x=17...0&z=11 - navigácia na pešie výlety
https://vedur.is/ - traffic info, kontrola ciest
https://www.livefromiceland.is/webcams/ - kamery po celom Islande
https://fijalka.cz/island-vybaveni/ - odporúčané oblečenie, vybavenie
https://gasvaktin.is/ - kde a za akú cenu sa dá natankovať
Náš itinerár na stiahnutie, podľa ktorého sme išli celý čas na Islande:
https://docs.google.com/document...mp;sd=true
Na záver už len dronové video od kamaráta Peťa:
Jak se ti cestopis líbil?
Peter.Mikusek procestoval 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 6 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Klobučik dole, ze si si to cele stihol zapisat, zapamätat.
Skutocne tu mas hodnotne informacie, linky.
Klobučik dole, ze si si to cele stihol zapisat, zapamätat.
Skutocne tu mas hodnotne informacie, linky.