Jak si užít Lisabon
Aneb několik tipů kde se najíst a co navštívit
Cestopis z roku 2019 napsala Monika _6
Do Lisabonu (a Portugalska) se můžete podívat kdykoliv – léto i zimy jsou spíše mírné. A jelikož cena letenek v zimě klesá (ty moje stály 40E tam i zpět), tak je Lisabon ideální destinací třeba na prosinec. Užijete si tepla – denní teploty jsou kolem 20 stupňů při sluníčku a kolem 10-15°C pokud prší. A navíc uvidíte krásnou výzdobu (celé město je nasvícené žárovkami) nebo Santu řídícího tramvaj.
Mimochodem, vyplatí se mít sedadlo u okýnka – budete mít krásný výhled na celé město. Pokud letíte z Vídně, fajn je levá strana a na zpáteční cestě ta pravá.
Po Lisabonu se ideálně pohybujte pěšky nebo MHD, které zahrnuje metro, tramvaje a busy, případně trajekty. Z letiště se sem pohodlně dostanete metrem, kde si taky koupíte v automatu kartičku, kterou lze dobíjet podle potřeby (její cena je 0,5 Eur, dobíjet lze v metru nebo i v novinovém stánku). Kartičku můžete dobíjet jak lístky nebo kreditem (zapping, ceny jednotlivých cest jsou pak levnější), jedna cesta metrem (60 minut) vás vyjde na 1,5 Eur a tramvají na 3 Eur. Vyplatí se koupit celodenní lístek za 6,4 Eur se kterým se dostanete metrem z letiště a můžete s ním projet všechny turistické atrakce během jednoho dne a libovolně si vystupovat a nastupovat do historických tramvají - tramvají 28E projedete celém město a 15E se dostanete do čtvrti Belém. Navíc celodenní jízdenka zahrnuje Santa Justa Lift (který samostatný stojí 5,5 Eur) a všechny kolejové lanovky. Pokud se vám nechte čekat ve frontě s turisty a jít pěšky do kopce taky ne, cestu si můžete zdarma zkrátit přes H&M, kde jako spousta místních vyjedete eskalátory do třetího patra a vyjdete ven.
Stejně nejlepší je se po městě vydat pěšky a zatoulat se – je to nejen dobré na kondičku ale taky uvidíte spoustu krásných uliček plných domů s typickými kachličkovými fasádami či všude přítomný street art. Mezi nejznámější čtvrti patří Alfama, Graca, Bairro Alto, Baixa, Chiado a Belém, ve kterých je nejvíce památek. Fajn jsou také Santos a Campo de Ourique, kde najdete spoustu fajn restaurací a méně turistů. Navíc ve čtvrti Santos se nabízí hodně možností k ubytování – jak klasické hostely/hotely (např. můj oblíbený Selina Secret Garden), tak i airbnb, které jsou výborně dostupné do centra.
No a na co se zajít podívat?
Vyhlídky na město
Díky terénu po celém městě najdete několik vyhlídek (miradouro) a mezi ty nejhezčí a nejznámější patří Miradouro da Nossa Senhora do Monte (ideál na západ slunce), Miradouro Padrao dos Descobrimentos, Miradouro de Santa Catarina, Miradouro de São Pedro de Alcântara, Miradouro das Portas do Sol. A pokud se vám nechce do kopce, tak může vyjít na vítězný oblouk Arco da Rua Augusta (vstupné 3 Eura) na náměstí Praca do Comércio nebo výhled z památníku objevitelů Padrão dos Descobrimentos (6 Eur) na nábřeží, případně vystoupat výtahem na sochu Cristo Rei na protějším břehu (6 Eur).
Azulejos
Takhle se říká keramický kachličkám a najdete po celém městě, přes fasády domů, fontány až po zábradlí a lavičky v parku. Nejčastěji zdobí domy v centru a starších částech města, známá je také ulice Infante Santo, ale můžete je také obdivovat i v National Tile Museum.
Muzea a galerie
Zvláště pokud je deštivé počasí, tak si můžete vybrat z více než 60 muzeí a galerií, podle toho, co vás zajímá. Můžete zamířit do Museu Nacional de Arte Antiga, které vystavuje přes 40 000 objektů, nebo si vybrat nějakou specialitu jako výše zmíněné muzem kachliček, Museu do Oriente, Calouste Gulbenkian Museum, National Museum of Ancient Art, Berardo Collection Museum, Lisboa Story Centre či MAAT.
Street Art
A pokud jste fandové muzea přímo v ulicích, tak se vám tady bude líbit. Lisabon je plný street artu, murales a graffiti. Nejvíce jich najdete na pobřeží, kolem LX Factory (kde je i spousta obchodů a kaváren), čtvrti Chiado, Alfama, Mouraria, Belém a po internetu koluje několik map. Mezi nejznámější umělce patří Bordalo II, Nuno Saraiva, Vhils, Tamara Alves… a mnoho dalších, pro přehled klikněte sem: https://bit.ly/2SPSXwT
Památky
Jasně, i tohle je třeba. Mezi ty nejvíce ikonické patří:
- věž Torre de Belém (zapsaná do UNESCO), která byla jednou z posledních částí Lisabonu, co slavní portugalští mořeplavci viděli, když odplouvali na své cesty
- hrad Castelo de S. Jorge, odkud je i hezký výhled, postavený na 2 000 let starých římských základech
- Santa Justa Lift, který vás přesune z Baixa do Bairro Alto a do lisabonské MHD byl zařazen v roce 1902 jako Elevador do Carmo (a tehdy ještě fungoval na páru)
- gotický kláštěr Mosteiro dos Jerónimos, který patří pod UNESCO a nahradil původní kapli, kde se Vasco de Gama a další mořeplavci modlili za úspěšnou cestu (taky byl nový klášter vybudován jako jejich připomínka a památka – uvnitř se na nachází i mořeplavecké muzeum)
- katedrála Sé, která je snad na všech fotkách se žlutou tramvají – leží totiž na trase tramvaje 28E
- Basilica D’Estrela, kterou najdete na konečné tramvaje 28E a je zajímavá pro svůj interiér
- Ponte 25 de Abril, most přes řeku Tejo, nápadně se podobající tomu ze San Francisca (postavili ho totiž stejní lidé a konstrukce jsou podobné kvůli seismickým podmínkám)
- Socha Cristo Rei, která vám bude připomínat tu více známou v Rio de Janeiro. Navíc odsud máte výhled z výšky 82m na celý Lisabon.
Projděte si pobřeží a projeďte se tramvají
Po oběde v Time Out Market (info níže) se můžete vydat spálit kalorie podél pobřeží – stačí projít stanicí metra Cais do Sodré a jste na pobřežní cestě, která vás provede kolem spousty kaváren, restaurací, barů a klubů, pod mostem Ponte 25 de Abril až Torre de Belém. Celá trasa má kolem 6-7 km a pokud jste unavení, tak na zpáteční cestě můžete naskočit do tramvaje 15E, která vás doveze zpět do centra. A pokud vám jízda roztomilou žlutou tramvají nestačí, tak vyrazte na vyjížďku tramvají 28E, která křižuje celé město a je turisty velmi oblíbená. Na zastávkách existuje jízdní řád, ale většinou není přesný – tramvaje se totiž často zasekávají v úzkých uličkách kvůli špatně zaparkovaným autům. Doporučuje se nastoupit na první stanici linky, malé tramvaje většinou bývají přecpané turisty.
Poslouchejte Fado, dejte si pohár G&T nebo si jděte zatančit
Typicky teskné melodie Fada se linou večer ze spousty barů a restaurací nabízejících menu doplněné právě Fadem. A co to vlastně je? Původ portugalského Fada není úplně jasný, ovšem podle mnohých bylo inspirováno kapverdskou Mornou a jeho stopy můžeme najít v brazilském stylu Modinha a indonéském Kroncong. Nejčastěji je zpíváno zpěvačkou za doprovodu kytary a text i hudba vyjadřují pocit saudade (téměř nepřeložitelné slovo vyjadřující pocit touhy po něčem nebo někom, co jsme milovali a co jsme ztratili). Nejlíp uděláte, když si ho rovnou poslechnete zde:
https://bit.ly/2Qm5sPa https://bit.ly/36mZ2F4 https://bit.ly/2QKKpES
(a pro zajímavost příklad Morny: https://bit.ly/2QHgnSC ). Pokud ho chcete slyšet naživo, zamiřte například do některého baru v Bairro Alto (vyberte si sami podle data koncertů, google vám poradí). A jestli se vám do něj nechce úplně investovat, tak ho zdarma můžete poslouchat v tradičních restauracích a barech, např. v Tasca do Chico, Tasca do Jaime, Devagar Devagarinho, Solidé nebo Associação do Fado Casto.
A pokud víte, že Fado opravdu není pro vás, tak nebojte, v Lisabonu najdete klub snad všech hudebních stylů. Dnes nejpopulárnější jsou kombinace reagettonu, afrohousu, kudura, salsy, bachaty, kizomby, semby… Ať jde o jakýkoliv hudební styl, party začíná nejdříve kolem půlnoci – do některých klubů má smysl jít třeba až kolem jedné. Do té doby si můžete zajít na něco dobrého k jídlu (večeře tady začínají kolem osmé a deváté) a pak na drink do mnoha barů v centru – oblíbený kromě portugalského vína je i např. gin a tonic, který vám nalijou do obrovského poháru (a tím ginem zrovna nešetří :-)).
Něco méně typického – designové veřejné WC, blešák Feira da Ladra nebo výlet lodí
Na náměstí Praca do Comércio můžete využít veřejné WC s oficiálním názvem The Sexiest WC on Earth – jděte se přesvědčit sami (můžete si vybrat z několika barev toaletního papíru).
V úterý a v sobotu si můžete jít vyzkoušet své vyjednavačské schopnosti na blešák kolem Campo de Santa Clara, který funguje přes celý rok. Třeba se vám podaří najít poklad nebo aspoň unikátní suvenýr z Lisabonu :-)
No a pokud jste v duši námořník, můžete si rovnou půjčit plachetnici a vyrazit na výlet. Nebo si zarezervujte výlet už i s kapitánem, na internetu jich najdete spousty.
Výlet mimo Lisabon
Na jednodenní výlet v okolí Lisabonu můžete vyrazit do historické Sintry, na nejzápadnější bod Evropy, mys Cabo da Roca, nebo si půjčte kayak v národním parku Arrábida, případně surf v Caxias, brouzdat po plážích Troia a užívat slunce v původně rybářském městečku Cascais.
Jídlo
Lisabon je vlastně takový malý Londýn, co se jídla týká - najdete tady téměř vše, a k tomu ještě levněji (často i levněji než v Praze). Chcete si dát super tacos? Jděte do Pistola y Corazon. Klasické čínské nudle? Illegal Chinese Restaurant. Neapolskou pizzu? Valdo Gatti Pizza Bio. Peru? A Cevicheria. Afriku? Cantinho do Aziz. Střední východ? Yallah. A daleko víc – mrkněte na můj seznam zde https://bit.ly/39BYv43
V Lisabonu se nachází dvě oblíbené tržnice s jídlem. Tu nejoblíbenější, Time Out Market, najdete u stanice metra Cais do Sodré a sousedí s klasickou tržnicí Mercado da Ribeira. Hladovce tady uspokojí 26 restaurací, 8 barů a desítka obchodů – najdete tady spoustu dobrot od věhlasných kuchařů (např. Alexandre Silva, Marlene Vieira, Miguel Castro e Silva) a zásobu jídel jak portugalské, tak i mezinárodní kuchyně. Případně se můžete zapsat do kurzu vaření (informace na stránkách tržnice) zaměřených na různé témata. Vaří se zde od 10 rána do půlnoci a o víkendech dokonce do dvou rána.
Druhá tržnice, Campo de Ourique Market, je spíše pro místní a nachází se na trase tramvaje 28E. Je zde o poznání méně restaurací na výběr, ovšem klidnější atmosféra a o něco levnější ceny.
A co byste měli v Lisabonu určitě ochutnat?
Pao de Deus
Začneme snídaní – klasické Pao de Deus, briošku plněnou krémem a sypanou kokosem, můžete vyzkoušet v Confeitaria Nacional
Bifana
Tenhle legendární sendvič z vařeného vepřového najdete v tradiční O Trevo za 1,9 Eura, kde si ho můžete dát na stojáka u baru nebo si sednout ke stolku uvnitř či na náměstí. Nezapomeňte si do něj přidat žlutou hořčici i piri piri omáčku. Zní to docela nudně, ale je to dobrota! A vemte si s sebou hotovost, karty tady neberou. Jestli vepřové není pro vás, vyzkoušejte hovězí variantu Prego.
Sardinky
Najdete je všude, hlavně v létě voní z grilu (třeba během St Anthony Festival je jich plné město). Ale jsou dostupné i v dalších verzích, třeba vysušené solí nebo ve spoustě barevných konzerv. Pro zajímavost si zajděte do Sol e Pesca, na známé růžové ulici R. Nova do Carvalho, kde si vyberte z nespočtu konzerv a oni je vám přímo naservírují. Vlastně konzervy fungují jako typický suvenýr a najdete je snad ve všech obchodech, v různých designech i cenových kategoriích.
Bacalhau
Treska je nejběžnější rybou (v portugalské kuchyni existuje více než 1 000 variant) a téměř zde nenajdete tradiční restauraci, která by nenabízela Bacalhau à bras (treska na kousíčky s bramborami, vajíčky, černými olivami a petrželkou). Zajděte třeba do O Gaiteiro nebo do „stánku“ slavného kuchaře Alexandre Silva v Time Out Market (a zde si nezapomeňte dát Pimiento de padrón).
Ryby a mořské plody
V portugalské kuchyni hrají důležitou roli a aby taky ne, když jsou přímo u zdroje čerstvých ryb a mořských plodů. Můžete například vyzkoušet chobotnici Polvo à Lagareiro, olihně Lulas recheadas à lisbonense nebo mušle Amêijoas à Bulhão Pato. Moje oblíbená restaurace je Ramiro, kde ochutnejte jejich legendárního kraba (a vlastně všechno, co mají na menu), je tu vždy plno, tak se připravte na čekání ve frontě. Pokud se vám nechce čekat, správnou volbou bude Zapata. Další fajn rybí zastávka je A Cevicheria (která je sice zaměřená na Peru, ale jídlo tady mají výborné) nebo See Me v Time Out Market.
Petiscos
Jsou vlastně takové verze tapas, např. salát z chobotnice, smažená treska nebo šneci. Najdete je v téměř všech restauracích a barech. Když jsme u těch předkrmů, určitě vyzkoušejte Porco Preto - šunku z prasátek krmených žaludy z korkových a holmových dubů.
Caldo Verde
Tahle polévka z kapusty je docela rozporuplná – někdo se jí nemůže nabažit, jiný ji nemůže ani cítit (já patřím do té druhé kategorie, takže vám neporadím, kam na ni). Ale prý je fajn na kocovinu.
Kuře Piri Piri/ Frango no Churrasco
Nezní to zrovna typicky portugalsky? Ale je, díky jejich koloniím. Jde o grilované kuře s piri piri omáčkou (docela podobné Nando’s) servírované s hranolky nebo rýží. Ochutnejte ho v Bomjardim, kde ho v piri piri omáčce rovnou marinují.
Queijo Serra da Estrela
Když se místních zeptáte, který sýr si odvést jako suvenýr, tak vám řeknou da Estrela. Tento výborný sýr sníte lžičkou, tedy aspoň jeho měkčí variantu (je potřeba odříznout horní vrstvu) a přímo se rozplývá na jazyku. Můžete ho koupit ve více variantách a značkách, zeptejte se v obchodě, poradí vám. Případně vemte lisabonský sýr Azeitão. Ceny se pohybují kolem 3 eur a více, podle velikosti sýru.
Ginja
Jde o likér z višní, který vám často nalijí do čokoládového pohárku. Navštivte tradiční Ginjinha Sem Rival, kde neprodávají nic jiného. Jeden panák vás vyjde na jedno euro.
Vinho Verde
Doslova „zelené víno“ označuje mladé, lehké a mírně perlivé víno ze severozápadu Portugalska Entre-Douro-e-Minho a můžete ho koupit v bílé, červené i růžové variantě. Koupíte ho všude, ale za návštěvu určitě stojí BytheWine, kde vám znalá obsluha nalije víno z jejich široké nabídky vín z celého Portugalska. Sklenička vína vás v průměru vyjde na 4-8 Eur.
Pastéis de Nata
Z portugalštiny potřebujete umět vyslovit bom dia, tudo bam a paštel de nata. Tyhle koláčky s krémem vypadají docela obyčejně, ale jsou legenda. Až ochutnáte čerstvě upečený s křupavým těstem a teplým krémem, hned to pochopíte. Ty nejznámější najdete v Belému, Pastéis de Belém, kde je rodina Clarinha peče už po celé generace (a odkud se rozšířily do celého světa). A taky na ně stojí pěkná fronta turistů – pokud se vám ji nechce stát, tak vyzkoušejte ty z Manteigaria (mají dvě pobočky – jednu v centru a druhou v Time Out), které mi chutnají i víc, mají totiž víc krému než ty z Belému. Jeden kousek vás vyjde na euro, pokud chcete šetřit, v supermarketu jsou za 0,3 eura, ale s tím značně klesá i kvalita.
A to je za mě vše. Dejte vědět, jak se vám v Lisabonu líbilo a co dobrého jste zažili, navštívili a ochutnali :-)
Jak se ti cestopis líbil?
Monika _6 procestovala 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil13 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Jsme právě v Lisabonu a už jsme použili pár rad z tohohle super průvodce (bifana v O Trevo 10/10).
Jsme právě v Lisabonu a už jsme použili pár rad z tohohle super průvodce (bifana v O Trevo 10/10).
Totální lákadlo, hnedle jsem si vyhledal letenky na začátek dubna ale cena 5000 za letenku je dost. Dá se vůbec sehnat letenka levněji ? 6-9.4. 2020. Děkuji za případný tip
Totální lákadlo, hnedle jsem si vyhledal letenky na začátek dubna ale cena 5000 za letenku je dost. Dá se vůbec sehnat letenka levněji ? 6-9.4. 2020. Děkuji za případný tip
Skvělý, návodný, praktický cestopis s pěknými fotkami. Z toho, co jsem tady četl ho považuji za jeden z nejlepších. I nepolíbený cestovatel si z něj dokáže udělat obrázek o čem Lisabon vlastně je a moc mu to usnadní návštěvu.
Jen drobná poznámka, doporučovat Vinho Verde v Lisabonu je jako doporučovat dát si v Plzni Ostravar:-)
Skvělý, návodný, praktický cestopis s pěknými fotkami. Z toho, co jsem tady četl ho považuji za jeden z nejlepších. I nepolíbený cestovatel si z něj dokáže udělat obrázek o čem Lisabon vlastně je a moc mu to usnadní návštěvu.
Jen drobná poznámka, doporučovat Vinho Verde v Lisabonu je jako doporučovat dát si v Plzni Ostravar:-)
Jj, autorka už mě nalákala na Írán a Lisabonem to u mně dorazila :-). Jen tedy do Íránu mám problém někoho sehnat. Jak už jsem psala níže, určitě v květnu Lisabon "ochutnám" i s Portem. Kdyby měla Monika i ten prošmejděný, budu vděčná za cestopis. Díky.
Jj, autorka už mě nalákala na Írán a Lisabonem to u mně dorazila :-). Jen tedy do Íránu mám problém někoho sehnat. Jak už jsem psala níže, určitě v květnu Lisabon "ochutnám" i s Portem. Kdyby měla Monika i ten prošmejděný, budu vděčná za cestopis. Díky.
Lisabon je pěkné město i když musím říci,že Porto se mi líbilo více!
Popsáno je asi vše zajímavé snad jen bych dodal praktickou radu velký pozor na kapsáře(metro,tramvaje).
Určitě doporučuji shlédnout i nějaký fotbalový zápas - Benfica,Sporting.
Jinak prosinec,leden a únor bych moc nedoporučil 20st. tam bude opravdu výjimečně navrch v těchto měsících hodně prší a větrno v tomto období je to tak 50/50 co se počasí týče!
On ani březen nemusí být nic moc - vlastní zkušenost ..
Lisabon je pěkné město i když musím říci,že Porto se mi líbilo více!
Popsáno je asi vše zajímavé snad jen bych dodal praktickou radu velký pozor na kapsáře(metro,tramvaje).
Určitě doporučuji shlédnout i nějaký fotbalový zápas - Benfica,Sporting.
Jinak prosinec,leden a únor bych moc nedoporučil 20st. tam bude opravdu výjimečně navrch v těchto měsících hodně prší a větrno v tomto období je to tak 50/50 co se počasí týče!
On ani březen nemusí být nic moc - vlastní zkušenost ..
Praktická rada - velký pozor na kapsáře - toto podepisuji !! Na ulici jsem pokus kapsáře včas zachytil, ale v metru jsem kapsářům podlehl..... Naštěstí jsem přišel pouze o 50 eur, které jsem měl do té doby po ruce pro běžné platby odděleně od karet a dokladů.....
V tramvaji jsme viděli další šikovně sehrané okradení turistů, naštěstí jsme byli dostatečně daleko. Z mého pohledu byli kapsáři v Lisabonu nejčilejší , nikde jinde jsem takovou zkušenost neměl.
Praktická rada - velký pozor na kapsáře - toto podepisuji !! Na ulici jsem pokus kapsáře včas zachytil, ale v metru jsem kapsářům podlehl..... Naštěstí jsem přišel pouze o 50 eur, které jsem měl do té doby po ruce pro běžné platby odděleně od karet a dokladů.....
V tramvaji jsme viděli další šikovně sehrané okradení turistů, naštěstí jsme byli dostatečně daleko. Z mého pohledu byli kapsáři v Lisabonu nejčilejší , nikde jinde jsem takovou zkušenost neměl.
Díky za doporučení termínu ohledně počasí. Plánovala jsem to teď na březen místo jarních prázdnin (když je to se sněhem tady taková bída), ale počkám s tím na květnové svátky. Chci to spojit i s Portem, takže už teď váhám mezi půjčením auta a vlakem.
Díky za doporučení termínu ohledně počasí. Plánovala jsem to teď na březen místo jarních prázdnin (když je to se sněhem tady taková bída), ale počkám s tím na květnové svátky. Chci to spojit i s Portem, takže už teď váhám mezi půjčením auta a vlakem.
Pokud jde jenom o ten přejezd, tak vlak vyjde levněji. IC Porto Lisabon je v předprodeji za 9eur (podobně jsou koupit i letenky, ale vlak je výhodnější časově). Z centra do centra. Navíc, nevím, kde budeš v Lisabonu bydlet, ale parkovat je "radost", zvláště v centru.
Pokud jde jenom o ten přejezd, tak vlak vyjde levněji. IC Porto Lisabon je v předprodeji za 9eur (podobně jsou koupit i letenky, ale vlak je výhodnější časově). Z centra do centra. Navíc, nevím, kde budeš v Lisabonu bydlet, ale parkovat je "radost", zvláště v centru.
Pěkně napsané, až jsem z toho dostal chuť se po letech do Lisabonu zase jednou vrátit:)
Pěkně napsané, až jsem z toho dostal chuť se po letech do Lisabonu zase jednou vrátit:)
Lisabon je úžasné město. Každý si tam najde to svoje. Já jsem spíš na technické památky, tak jsem si v Lisabonu taky užil. Třeba bývalý královský vodojem je pecka.
Určitě bych nevynechal ještě kavárnu Café da Garagem, pod hradem. Hlavně za deště, nebo za chladnějšího počasí jde sedět a sledovat Lisabon pod sebou přes obrovské okna.
V Pastéis de Belém člověk nemusí čekat tu obrovskou frontu venku, když vlezeš dovnitř, projdeš dozadu, je tam dost míst (cca 400 k sezení ) a bývá tam rychle místo. Co se týká Pastéis de Nata,určitě bych skočil i do Fábrica da Nata na náměstí Restauradores.
A z památek bych určitě nnezapomněl na zříceninu kláštera Convento do Carmo u výtahu Santa Justa. Hlavně když je tam málo návštěvníků, má magickou atmosféru. A u Torre de Belém je bývalá pevnost Bom Sucesso, kde je muzeum portugalských ozbrojených sil.
Ale jinak musím potvrdit to co píšeš. Ideální je se jen tak toulat uličkami a čekat, co se za zatáčkou na tebe vynoří :-).
Lisabon je úžasné město. Každý si tam najde to svoje. Já jsem spíš na technické památky, tak jsem si v Lisabonu taky užil. Třeba bývalý královský vodojem je pecka.
Určitě bych nevynechal ještě kavárnu Café da Garagem, pod hradem. Hlavně za deště, nebo za chladnějšího počasí jde sedět a sledovat Lisabon pod sebou přes obrovské okna.
V Pastéis de Belém člověk nemusí čekat tu obrovskou frontu venku, když vlezeš dovnitř, projdeš dozadu, je tam dost míst (cca 400 k sezení ) a bývá tam rychle místo. Co se týká Pastéis de Nata,určitě bych skočil i do Fábrica da Nata na náměstí Restauradores.
A z památek bych určitě nnezapomněl na zříceninu kláštera Convento do Carmo u výtahu Santa Justa. Hlavně když je tam málo návštěvníků, má magickou atmosféru. A u Torre de Belém je bývalá pevnost Bom Sucesso, kde je muzeum portugalských ozbrojených sil.
Ale jinak musím potvrdit to co píšeš. Ideální je se jen tak toulat uličkami a čekat, co se za zatáčkou na tebe vynoří :-).
Díky za inspiraci. V březnu razíme celá rodina (doufám, že počasí moc nezradí).
Díky za inspiraci. V březnu razíme celá rodina (doufám, že počasí moc nezradí).