Jarní výlet do Göteborgu
Cestopis z roku 2024 napsal wildduck
Proč Göteborg? Protože levné letenky (990 Kč zpáteční) a taky protože tam můj syn chtěl – ve Švédsku ještě nebyl. Mým favoritem byl Gdaňsk., ale tak snad někdy příště. Chtěli jsme si prostě spolu vyrazit někam na prodloužený víkend a tohle se nám termínově hodilo. A nebyl to vůbec špatný nápad..
Ráno celkem časně na letiště. Ryanair prudí se zavazadly – v duchu si gratuluju, že jsem přesvědčila Adama koupit si narychlo menší batoh – to s čím chtěl letět původně by mu opravdu neprošlo. Přes svojí plátěnou tašku se svačinou a drobnostmi hodím bundu, takže unikne pozornosti pracovníka Ryanairu. Kontrolu provádějí před boardingem v gatu – normálně ohlásí, že z důvodu naší bezpečnosti bude provedena kontrola velikosti zavazadel a pracovník obchází všechny, co v gatu sedí. Poučení pro příště, když jsi náhodou na letišti s předstihem, což se nám tak často nestává – nesedej si do gatu, ale spíš někde poblíž. Když totiž přijdeš na poslední chvíli, nikdo už zavazadla neřeší. Viz kluk s holkou za námi ve frontě při boardingu (zavazadla slečny limity nesplňují ani náhodou) a bezděky vyposlechnutý rozhovor. Kluk: „ to se nebojíš, že za ten batoh budeš doplácet?“ Holka: „Nee, oni to nekontrolují..“ pouhých 10 minut po ukončení kontroly zavazadel..
V 9:15 bez zpoždění odlétáme a míříme na sever. Nad Prahou je zataženo, ale čím více na sever letíme, tím je mraků méně. Nad severním Německem už nejsou žádné, takže krásně vidíme ostrovy a ostrůvky Baltu i mosty mezi nimi, Německo, Dánsko a pak už Švédsko. Před jedenáctou sedáme na letišti Landvetter u Göteborgu.
Cestovat máme v plánu převážně hromadnou dopravou. Míříme tedy na stanici MHD. Aplikaci jsme si stáhli už doma. Autobus už tam stojí, řidič mluví anglicky a poradí nám, jaký lístek potřebujeme. Teď nám stačí zóna B. Do zóny A si chcieme koupit třídenní jízdenku, ale je lepší chvíli počkat, aby nám platila co nejdéle. Přestupujeme na zastávce Landvetter resecentrum, autobusy na sebe pěkně navazují a vše je přehledné. V druhém autobuse už si v aplikaci kupujeme třídenní jízdenku (230 SEK pro jednoho). Zóna A je poměrně rozsáhlá a myslím, že nám bude stačit. Cesta MHD z letiště vyjde asi o 30 SEK na osobu levněji a přímý autobus vidíme 100 metrů před námi v zácpě směrem do centra – moc času se tedy neušetří, ale je to bez přestupu a pohodlnější.
Autobus nás vyhodí kousek od nádraží. Po nezbytné prohlídce nádraží (syn je milovníkem železnice) nasedáme do autobusu a jedeme k našemu ubytování. Vyhledávání dopravy nechávám na Adamovi – aplikace a podobné vymoženosti nejsou zrovna můj šálek čaje. Pokoj pro nás ještě nemají, ale můžeme si tam nechat věci. Trochu odlehčeni vyrážíme na prohlídku města. Náš hotel stojí na břehu řeky Göta älv a hned u něj je zastávka lodi, která patří do systému hromadné dopravy. Takže jako první se jdeme projet lodí. Nejprve tak trochu omylem zamíříme z centra ven – loď dojede až k mostu Västerleden a tam končí, za 10 minut však jede zpět, takže s ní směřujeme k centru města. Míjíme Eriksberg místo bývalé loděnice nyní přestavěné na moderní čtvrť – zůstal jen jeřáb jako ikonický znak této části města. Vystoupíme na zastávce Slottsberget a vylezeme na kopeček s vyhlídkou na řeku a město – dřevěné domečky vytvářejí krásná zákoutí. Příroda je zde tak o měsíc pozadu – lístky na stromech sotva vyrážejí a kvetou narcisy. Počasí je krásně jarní, svítí sluníčko, ale od moře fouká dost studený vítr, jsem ráda, že jsem si vzala péřovku.
Po krátké přestávce na svačinu – likvidujeme zásoby z domova – pokračujeme pěšky po břehu k univerzitě. Göteborg je studentské město a studuje zde prý 60 000 studentů. Tam opět nasedáme na loď a přejíždíme do cetra. Procházíme cetrem, když tu nejednou se obloha zatáhne a začne lejt. Na poslední chvíli se schováme v kavárně. Ochutnáme tedy místní filtrovanou kávu, kterou tu všichni pijí – hrnek za 32 SEK. Espresso tu moc populární není.
Za půl hodinky je po dešti, obloha se roztáhne jako by vůbec nepršelo. Projdeme Hagou a vylezeme na kopeček ke Skansen Kronan. Cítíme už trochu únavu, tak je načase se trochu projet tramvají. Vystoupíme v centru u Götaplatsen. Projdeme se po bulváru Avenyn Kungsportsavenyen a skončíme u botanické zahrady Palmhuset – ta má už bohužel zavřeno, ale zajdeme sem zítra. Cestou na hotel nakoupíme nějaké jídlo a fastfood k večeři.
neděle 21. 4. 2024
Nedělní ráno nám zpříjemní fantastická snídaně v hotelu Vilan – přestávám litovat toho, že jsem se nechala přesvědčit a vzala dražší (655 SEK dvoulůžkový pokoj se snídaní) ubytování se snídaní a ne levnější apartmám přes airbnb (rozdíl byl asi 100 SEK) Ta snídaně opravdu stála za to. Navíc mi paní dala vařicí vodu do termosky – máme tedy na cestu teplý čaj. Možná jsme udělali chybu, ale na následující dvě noci se stěhujeme do hostelu blíže centru – je také se snídaní a má kuchyňku, což je určitá výhoda, ale snídaně tam rozhodně byly slabší a cena srovnatelná.
Dnešní den zahájíme návštěvou tropického skleníku botanické zahrady Palmhuset. Zajímavá flóra ze všech částí světa. Korkové duby, monstera delicioza, kterou jsem ochutnala na Madeiře, různé citrusy, orchideje, atd. Vstup je zdarma. Jsou tady také stolečky s židlemi, dá se tu chvíli posedět a odpočinout si. Není to velké, ale rozhodně to stojí za návštěvu.
Pak se tramvají přemístíme k parku Slottsskogen. Úkol zní jasně – chci vidět losa a nemusí ani řídit.. (fanoušci Červeného trpaslíka vědí, o čem mluvím). Celý park je z části přírodní a z části upravený. Navíc v některých částech jsou ohrady se zvířaty. Měla by to být zvířata, která zde na severu žijí. Zastavíme se u jezírka s lachtany, pak narazíme na poníky, prase a los stále nikde. Konečně najdeme losí slečnu a poléze i na losa samotného – kouká znuděně na turisty, co se mu honí hlavou, nikdo netuší. Nejzábavnější se nakonec ukážou být tučňáci, kteří si naši pozornost užívají a předvádí se, jak umí.
Odpoledne mi můj milovaný syn naplánoval návštěvu zábavního parku Liseberg. Tajně jsem doufala, že budou mít v dubnu ještě zavřeno, ale jako na potvoru, je to první víkend, kdy je otevřeno. Cena vstupu je různá, asi podle obsazenosti parku. Tento víkend by třeba vstup v sobotu dražší o 100 SEK. Je tedy dobré podívat se na ceny a naplánovat návštěvu podle toho. Lístek se kupuje na konkrétní datum. viz
https://www.liseberg.se/en/park/...ts-prices/
Pokud si koupíte lístky on line, vyjde to také o něco levněji. Dnešní vstup včetně atrakcí stojí 365 SEK na osobu.
Zajímavé, jak se člověku během života vyvíjí chuť nebo naopak nechuť podstupovat různé adrenalinové zážitky. Když mi bylo 22, jako je teď Adamovi, tak jsem byla takovými atrakcemi také nadšená. Teď můj vztah osciluje mezi strachem a nechutí. "Budu ječet! " varuji ho. Ale je to marný, je to marný, je to marný... tak tedy vzhůru na atrakce. Můžu říct, že na začátku to bylo hrozný ( a ječela jsem vydatně), ale každé další svezení, to bylo trochu lepší. Nakonec jsem někteým těm příšernostem přišla i na chuť. Líbila se mi dřevěná horská dráha – to může fakt napadnout jen Švédy. Tady mají ze dřeva úplně všechno.
Počasí bylo pěkné, svítilo slunce, ale žádné vedro nebylo a na atrakcích dost fouká. Na konci dne jsem byla docela zmrzlá (a to jsme vynechali vodní atrakce) tak jsem Adama dotáhla na ruské kolo – kabinky jsou vyhřívané a výhled famózní.
pondělí 22. 4. 2024
Dnes vyrážíme na přilehlé ostrovy, pokochat se trochu severskou přírodou na prahu jara. Tramvají jedeme až na konečnou Saltholmen, kde navazuje loď na ostrovy Asperö, Köpstadsö, Styrsö a další. Lodí jedeme asi půl hodinky a vystupujeme na ostrově Styrsö. Je tady značený asi 5 Km dlouhý okruh, který projdeme. Počasí je opět slunečné, máme vážně kliku. Zajímavé je, že v tyto dny je větší zima u nás než tady… Je vidět, že za sluncem se dá jet i na sever.
Obejdeme skoro celý okruh a zajdeme i do vesnice, v supermarketu si koupíme nějaké jídlo. Mám v termosce udělaný čaj a to na piknik stačí. Je tu krásně. Ostrůvky jsou skalnaté a právě je odliv, který odkrývá značnou část pláže. Na ostrově se používají jen miniaturní elektrická auta nebo kola.
Zpáteční loď jede přímo až do centra a my se ještě vypravíme na kopec k Masthuggskyrkan – kostel je zavřený, vlezeme však do jiného kostela cestou. Okolí je moc pěkné a výhled nádherný.
úterý 23. 4. 2024
Dnes letíme zpátky do Prahy, ale až odpoledne. Dopoledne chce Adam navštívit World of Volvo. Po snídani se tedy zabalíme a jdeme na tramvaj. Je to kousek za Lisebergem. Procházíme okolo nějakého staveniště, které nám připadá takové divné – není jasné, jestli to staví nebo bourají. Navíc z jedné strany je patrné, že tu hořelo. Nakonec se dozvídáme, že to měl být akvapark, ale ještě před dokončením tam vybouchl tam plyn.
Do Volva jde jen Adam (studentské vstupné je 180 SEK). Mě ta auta zas tolik neberou, tak se jdu raději na dvě hodiny projít po okolí. Koupím také domů dceři oblíbené skořicové šneky. Věci si necháváme zdarma v zamykatelných skříňkách v přízemí budovy. Vracím se o něco dříve a jak tak čekám na Adama, prohlížím si budovu. Je to vážně zajímavá kombinace skla a dřeva.
Když Adam konečně přijde (auta ho zaujala natolik, že jde pozdě) nejde mu otevřít skříňka. Začínám být nervózní. Musíme na letiště. Přivoláme paní z recepce a ta se pokouší skříňku otevřít univerzálním klíčem, ale také jí to nejde. Začínám mít pocit, že se mi to zdá. Nicméně paní neztrácí klid a rozvahu, přivolá technika, který prý otevře všechno. A opravdu během pár minut je skříňka otevřená. Tohle prostě nevymyslíš. Musíme sebou trochu hodit, ale na letišti jsme víceméně včas. Jízdenka nám už neplatí, takže pro cestu na letiště si kupujeme jednorázovou. Tentokrát je zataženo, takže výhled není nic moc a páté hodině už vystupujeme v Praze.
Závěrem:
Göteborg je příjemné severské město s fungující infrastrukturou. Hromadná doprava je funkční, přehledná a cenově dostupná. Za celý pobyt jsem neměla v ruce jedinou švédskou korunu. Vše se platí kartou. V okolí města je krásná příroda a mnoho příležitostí pro nenáročnou turistiku po značených stezkách.
Lidé jsou příjemní a vstřícní. Nenarazili jsme na nikoho, kdo by nemluvil anglicky. A hlavně, vždy mě nadchne, jak si lidé na severu užívají jaro. Středoevropan je rád, že má péřovku a oni už sedí v tričkách na zahrádkách hospod a nastavují tváře sluníčku.
Rozpočet
letenka 990 Kč/os
ubytování 1 noc hotel se snídaní 655 SEK cca 1440 Kč
2 noci hostel v centru se snídaní 1258 SEK cca 2760 Kč
doprava 230 SEK/os=506 Kč
+ cesta na letiště a z letiště 216 SEK=475 Kč
jídlo vstupy a ostatní cca 4000 Kč
Celkem 5834 Kč /osoba
Jak se ti cestopis líbil?
wildduck procestoval(a) 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 7 lety a napsal(a) pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Díky za cestopis. Drobná poznámka k větě . ..Když totiž přijdeš na poslední chvíli, nikdo už zavazadla neřeší... Na to bych teda rozhodně nespoléhal. Většinou chodím na poslední chvíli a nejednou jsem byl svědkem toho, že i ti prakticky poslední na gatu museli doplácet, nebo aspoň přebalovali batohy... Viděl jsem to mj. ve Vídni nebo na Mallorce, u Ryanairu i Wizzu.
Díky za cestopis. Drobná poznámka k větě . ..Když totiž přijdeš na poslední chvíli, nikdo už zavazadla neřeší... Na to bych teda rozhodně nespoléhal. Většinou chodím na poslední chvíli a nejednou jsem byl svědkem toho, že i ti prakticky poslední na gatu museli doplácet, nebo aspoň přebalovali batohy... Viděl jsem to mj. ve Vídni nebo na Mallorce, u Ryanairu i Wizzu.
Jasně stane se, ale přeci jen si myslím, že se riziko kontroly pozdějším příchodem trochu sníží.
Jasně stane se, ale přeci jen si myslím, že se riziko kontroly pozdějším příchodem trochu sníží.