Jordánské království 2019 bez cestovky
Cestopis z roku 2019 napsal MIRA _8
JORDÁNSKO květen 2019
Chtěli bychom se s Vámi podělit o dojmy a informace z letošní dovolené v Jordánsku.
Tedy to nejdůležitější, Jordánské království je nádherná bezpečná země s úžasnými lidmi!!!!
Srovnávat mentalitu odlišných kultur nelze, přesto v mnoha případech bychom se mohli od těchto lidí mnohému přiučit, my Češi, potažmo celý západní svět …
Především pak vřelosti, ochotě pomoci a družnosti. Z každého gesta je vidět že jsou na svou zemi pyšni,
ať už tím že mají moře, které milují (byť pobřeží Rudého moře má jen něco okolo 20 km), a které ze třetiny zabírá přístav s nákladními loděmi a tankery, jež odvážejí sůl z Mrtvého moře nebo dovážejí ropu či ostatní zboží z ostatních zemí světa…,
nebo překrásnou poušť, a to nejenom v okolí Wadi Rum, ale i ve vnitrozemí,
že mají Mrtvé moře , které bohužel vysychá a jehož hladina každoročně klesne okolo 0,7 až 1,2 m a nebo
nádherné historické památky- světoznámé pouštní skalní město Petra v údolí Wadi Musa, ve kterém se po natočení Indiana Jonese III. zvedla několikanásobně celoroční návštěvnost z celého světa,
historické město Jerash, křižácký hrad Karak, zřícenina hradu Shaubak a další námi již nenavštívené památky, které ovšem za jednu dovolenou nelze navštívit.
Co lze naopak přičíst k neduhu této země je nepořádek, myšleno pohozené plastové lahve, pneumatiky, hadry apod… při okraji cest i v moři, ale tento neduh se objevuje ve více států , kde slunce svítí i 300 dní v roce a rozdíl a též chování některých Jordánců nebo beduínů v okolí Petry (ať už „echt“ nebo jen na oko pro turisty), ve srovnání s ostatními obyvateli tohoto království. Tento rozdíl je dílem především kvůli všudy přítomným turistům z celého světa, tedy přívalu JOD (Jordánský dinár, 1 JOD = 33 Kč). Ale to je asi v podobných destinacích všude ve světě...
Základní údaje: obyvatelstvo 10 miliónů, z toho téměř cca. 4 mil. v hlavním městě Ammán.
Složení obyvatelstva: 4-5 mil Jordánců, zbytek přistěhovalci zdob minulých nebo uprchlíci ( Syřané, Iráčané, Palestinci, Egypťané, a Turci). Dle rozhovoru s místními platí: kdo chce dělat ať dělá, země i lidé jej přijmou a nezáleží na tom odkud je. Potom je vše v pořádku, bohužel s těmi ostatními si zřejmě tato země do budoucna asi nebude vědět rady.
Jedná se především o Syřany, jejichž země se nyní zmítá ve velkých problémech, přestože Jordánsko dostává finanční pomoc, ze strany Saudské Arábie, Evropy, USA a okolních států, a to v rámci udržení stability této země na blízkém východě, jež je pro okolní svět klíčová.
Velkým otazníkem je chování Jordánců k Izraeli. Pokud pojedete ze severu na samotný jih země podél jordánsko- izraelských hranic ( silnice č.65) budete velmi často potkávat ozbrojené vojenské hlídky i s těžkou technikou. To má za následek zřejmě 6 denní válka v roce 1967, jejímíž hlavními protagonisty byli Izrael a Egypt (spor o strategický Suezský průplav), kdy na stranu Egyptu se přidala Sýrie a Jordánsko. Arabská koalice po 6 dnech války tvrdě prohrála a Jordánsko přišlo o Východní Jeruzalém ( zahrnující Staré město ,Zeď nářků,mešitu Al-aksá ….) a západní břeh řeky Jordánu- což v dnešním hledisku např. s hospodaření se sladkou vodou se jeví jako citelná ztráta.
Bezpečnost země:
o Izraelsko -jordánské hranici jsem již psal, při průjezdu zemí od severu -Jerash (40km severně od Ammánu )a 40 km od severních Syrských hranic, po samotný jih země (hranice se Saudskou Arábií), byly vidět nejenom vojáci, ale i policejní hlídky na důležitých silnicích, přehradách či přechodech z jednoho „kraje“ do druhého, ať už ozbrojené či nikoliv, což v politice královské rodiny zaměřené též na příliv peněz z turismu, určitě budí pro našince pocit bezpečí.
Skoro by se dalo říci, že všichni policajti jsou v terénu a administrativu, tak všudypřítomnou u nás nedělá nikdo… což má za následek, že je všude klid a pořádek- myšleno občanský pořádek, nikoliv smetí…
Doprava:
Neduhem Jordánců je chování řidičů, především pak ve velkých městech (Amámán, Aqaba...), na to ani tyto hlídky nestačí. Zpětně ale zjišťujeme, že ne vše je špatně !!! protože i tady v tom chaosu jsou jasná pravidla. Například při přejíždění zpruhu do pruhu se blinkr nedává…, auto které vám vjede do pruhu buď z vedlejší silnice nebo prostě jen při přejíždění zpruhu do pruhu prostě zatroubí (nikoliv proto že jste vůl, ale proto aby Vás upozornil, a vjede před vás. Pozn. viníkem nehody je v 99% procentech ten řidič který bourá zepředu). Prostě musíte být vždy ve střehu. Má to jednu výhodu, jste pořád ostražití a zbytečně se nesukuje doprava při křížení cest bez semaforu, červená se ovšem dodržuje jako všude!
Při zastavení auta v pravém pruhu, dvou- tří proudové silnice na velmi rušné silnici ve městě Aqaba, (velikostí a počtem obyvatel podobná Plzni, nočním životem se jí malinko může přiblížit Praha), a to například za účelem zakoupení jídla či kávy nebo jen tak na krátký pokec, nikdo na Vás netroubí, nevyhrožuje Vám, nepokřikuje na Vás že jste debil. Prostě Vás objedou a hotovo, ostatně i oni to za chvíli udělají též.
Cesta do protisměru v malých městských uličkách- navigace Vám nepomůže, protože někde to platí někde ne, někde jsou ještě staré značky či vodorovné značení, které prostě již neplatí, domorodec věcí znalých na Vás prostě zatroubí a ve většině případů Vám i ukáže cestu nebo prostě pojede před Vámi.
Při kávě a posezení na hlavní ulici není možné si nevšimnout, že ve večerních hodinách jezdí celé rodiny včetně malých dětí (pozn. normální rodiny čítá standardně 6 dětí), a to nepřipoutaných, vystrkujících hlavy s oken, ze střech, a které na Vás mávají a smějí se.
Domluva:
anglicky-základ ,kromě echt beduinů, žijících mimo civilizaci, umí každý Jordan people.
Zajímavosti:
- Jordánec nebo domorodý beduín může mít až 4 ženy
- Hlavní slovo v tomto „harému“ má ovšem první žena, ta schvaluje druhou, třetí( tam si nejsem jist, zdali posloupnost platí, tj. jestli druhá schvaluje třetí apod.
- Každá z těchto žen musí dostat od manžela stejně (rovnoprávnost), jestliže první dostane Toyotu Hilux dostane ji i ta druhá , třetí čtvrtá- (Hiluxů tam jezdí opravdu mnoho!!!), to záleží na bohatství daného chlapa.
Tyhle normy asi neplatí v hlavním městě v plné míře, přece jenom Ammán je kosmopolitní...
- Ženy jsou zahalené, celé tělo i s vlasy, některým koukají jen oči, jiné mají tvář odkrytou, vlasy ovšem mají zahaleny všechny. Pravidla o zahalenosti tváře jsou na každé ženě, záleží jak si vykládá islámské náboženství, možná ji vtom pomáhají rodinné tradice, jež jsou zde hluboce zakořeněny, možná i manžel, přesto oči mají Jordánky velmi hezké, tváře těch co je mají odhalené jakbysmet.
- Kadeřnické salony jsme na ulicích viděli jen pro pány, a to hojně
- Kde se stříhají ženy nám nebylo zcela jasně vysvětleno, to bychom se rádi dozvěděli od Vás, co tento článek čtete a víte to..asi doma
- Jordánci do Evropy a světa moc necestují, je těžké dostat vízum, a nebo prostě nechtějí…-
- Na otázku beduínovi, který spoluvlastnil kemp v poušti Wadi Rum, proč necestuje odpověděl velmi hezky, „ proč bych cestoval já po světě, když celý svět cestuje za mnou…
- náboženství: muslimové 92 % ,pravoslavní a v malé míře křesťané, v každé sebemenší vesničce je malá mešita, jejich počet a velikost se zvětšuje s počtem žijících obyvatel
- Vozový park, prakticky neexistuje střední možnost, buď drahá auta- především terénní, nebo staré otlučené vrany, ve vesničkách ve vnitrozemí spíše ty vrany
- Ramadán- měsíční půst muslimů trvající od úsvitu do západu slunce, při kterém se zříkají některých pozemských potřeb (kouření, jídlo, sexu …),pijí pouze vodu. Je to obdoba vánoc, uctívají první boží zjevení proroka Mohameda.
- Časový posun oproti České republice + 1 hod.
- Jordánsko samo osobě není bohatá země na strategické suroviny, nemají ropu, chybí voda- je to údajně jedna z nejsušších zemí na zeměkouli, zemědělské plodiny se pěstují na zlomku území (obilí,datle, zelenina, olivy, a to v údolích, kam stéká voda s hor nebo jsou zásoby podzemních vod, a spíše na severu země. pozn. obzvláště datle vypěstované v Jordánsku jsou velmi chutné, cena v krámku se pohybuje okolo 3-5 JOD za kg, datle ze Saudské Arábie jsou levnější, ovšem ne tak šťavnaté
- Veškerý netěžební průmysl se soustřeďuje v okolí Ammánu, hlavního města,
- Suroviny, které se těží a vyvážejí jsou hlavně fosfáty, barevné kovy, mramor a sůl.
- V zemi se chovají na pastvinách ovce, kozy, hovězí dobytek a v poušti velbloudi. Ti jsou v dnešní době spíše turistickou atrakcí, majetní beduini totiž používají v hojném počtu teráňáky s nástavbou na přepravu čehokoliv
- Regionální jídla jsou velmi chutná a zdravá: hummus- uvařená našlehaná rozmixovaná cizrna(luštěnina) ochucená solí římským kmínem, olivovým olejem, pastou ze sezamových semínek ,citronovou šťávou, někdy česnekem , jí ses plackou( pita), cena v restauracích od 2 JOD , ochutnali jsme v jedné restauraci i Beirútský hummus- tam se část uvařené cizrny nemixuje, byla tam i smetana a usmažená cibulka- byl vynikající!!!
- falafel-pomletá cizrna s cibulkou, kypřícím práškem, moukou , česnekem a bylinkami , usmažená voleji
- Mají výborné skopové, ochutnali jsme jej v bistru v Petře, a to na česneku s rýží, společně s kuřetem na kari, humusem a zeleninovým salátem včetně malé koly menu za 11 JOD/os.
- Kebab- arabské jídlo známé i u nás (nikoliv však z vepřové krkovičky), housce, vpitě, s hranolky aj. cena v bistru 2 JOD, v restauracích 3-5 JOD, pozn. v době Ramadánu Vám malou chlazenou vodu dají k jídlu u stolu zdarma
- vynikající zákusky!!! "slastičárny" jsou v hojném množství v každém větším městečku
- Čerstvé ryby- ochutnali jsme pražmu pečenou na dřevěném uhlí, cena se pohybuje okolo 8-12 JOD za ks včetně zeleniny, a hranolků. SMLOUVEJTE, tam kde to jde, např. v bufetu na pobřeží Rudého moře jsme usmlouvali toto menu ze 12 JOD na 8 ( byli jsme 4 a v lednici měl naložené čerstvé a velké 3 kousky, nechtěl přijít o kšeft, no problém, za 20 min bude 4 tá ryba, a byla.(majitel si bude letos brát Češku)
- Smlouvání je ostatně součástí jejich kultury, my , našinci na to nejsme až tak připraveni, smlouvá se tam , kde není čtečka na zboží. Nám se to několikrát povedlo. I oni jsou rádi, že jen tak jim neskočíte ihned na špek a bavíte se s nimi o ceně , je to součástí jejich mentality
- Klasické grilované kuře , resp. ½ baby kuřete v Petře stojí v restauraci 4 JOD + bakšiš někde 7%, jinde 10% někdy obojí tedy 17%
- Voda – základ všeho, především na túrách v poušti a po památkách. U silnice seženete 2x 1,5 l za 1 JOD, ve městě 1,5 l za chlazené za 1 JOD, v Aqabě nechlazenou balík ( 6 x 1,5 l) za 1 JOD,
- Kafe – převařené v džezvě , arabic kafe ( navoněné kardamomem) v Aqabě 1 JOD, v Karaku 2,5 JOD
- Jodan pass- vízum do Jordánska- základní (s jednodenním vstupem do Petry zdarma) =70 JOD / os.(2300 Kč)pokud chcete 2 denní vstup do Petry, stojí o 10 JOD více. Platit můžete přes internet na http://www.jordanpass.jo
- Pokud budete v Jordánsku více jak 3 dny, obdržíte tiket - seznam slev a vstupů zadarmo na památky v Jordánsku, z nichž vyčnívá především pak vstup zadarmo do skalního města Petra , které by samo o sobě stálo asi 60 JOD.
- Joradan pass si vytisknete v papírové podobě a též do mobilu
- Cestování autem, silnice naprosto skvělé, v mnohém lepší než u nás-bohužel. Je to ale dáno klimatickými podmínkami, u nich nemrzne, podloží cest je tvrdé. Sníh tam byl letos v lednu jednou a ihned roztál, nejnižší teplota byla 0°C
- v létě do Jordánska nejezděte, teploty dosahují i 50 °C , a mnohé atrakce jsou proto zavřeny. Ideál je jaro a podzim
- Pro cestování autem na vlastní pěst je velmi důležitá navigace, stáhněte si do mobilu off line mapy Jordánska, zapněte si polohu a zapněte navigaci, ta Vás dovede kam budete chtít. Data pro cizince mají asi jiné parametry, normálně se s Vaší simkou nedovoláte, je potřeba si zakoupit kartu místního operátora. Spojení s domovem jsme řešili na hotelech přes WIFI, volání Whats App, Messenger.
-alkohol v podstatě neseženete, tedy v době Ramadánu, jinak ve větších městech existují speciální shopy, kde se předražený alkohol dá koupit. My vinaři a pivaři, kteří si chtějí vychutnat například západ slunce v nejkrásnější poušti světa se sklenicí vína v ruce, máme prakticky smůlu.
- Koupání v Mrtvém moři=zážitek, bohužel téměř je nemožné se koupat na odlehlých místech, tedy zadarmo!
- Téměř každý Jordánec, Jordánka, beduín v poušti, nebo jsme podezřívali i velbloudy, má mobil u ucha a mluví, chatuje, děti hrají hry, a to pořád, kdekoliv. Asi mají levné operátory, levná data. Otázkou je až si na to zvyknou, jak se tito operátoři zachovají…
Cestovaní bez cestovky
Ubytování jsme měli zamluveny přes booking, funguje to naprosto skvěle, výběr záleží na Vás zdali vyberete levnější či dražší, doporučujeme se snídaní, byť někdy skromnou, ale stačí, protože ráno je po probdělé předešlé noci, nevzbudíte, mají prostě zavřeno (kromě mezinárodních resortů). Dalším měřítkem výběru jsou recenze!!!Na ty dejte nejvíc, protože Ty Vám řeknou nejvíce. My jsme se za těch 10 nocí strávených v Jordánsku „spálili“ pouze jednou, neuposlechli jsme recenze na Aquaba View hotel. Měli jsme to ale jen na přespání. Nepříjemný zážitek vyvážila atmosféra města, skvělí lidé, jídlo a šnorchlování na South beach- cca. do 10 km od centra Aqaby.
(V obě psaní tohoto příspěvku booking stáhl tuto nabídku ubytování ze svého repertoáru)
Půjčení auta: na letišti je povícero půjčoven, sledujte recenze. Ceny závisí na typu zvoleného auta, budou vyžadovat i tzn. zádržné-kauci , cca.700 JOD- dle auta, musíte mít peníze na účtu
Při půjčení auta si auto nafoťte, i stav benzínu a počet km. Ostatně oni to udělají též, ale sichr je sichr.
Nás auto přišlo na 6300 Kč na 11 dní (Chevrolet), najeli jsme 1200 km, benzín 90 jsme tankovali za 85 JOD= 2800 Kč. (0,75 JOD / 1 l, benzín 95 1 JOD / 1 l)
Pozn. ceny jsou v celé zemi u různých benzínek (JO PETROL, TOTAL apod) stejné, nafťáky tam moc nepůjčují, vlastně vůbec
Náš Itinerář
Přílet do Ammanu 17:30 tamního času( společnost RAYNER létá 2 x do týdne)
Bankomaty jsou na letišti- výběr JOD vkursu 1 JOD :33 Kč, bankomaty jsou ve větších městech všude, výběr bez problémů, do vašeho denního výběru. Hotovost při ubytování je nezbytná, ve větších hotelech lze platit kartou. ( Pozn. v ČR nedostanete jordánskou měnu)
Půjčení auta, vyřizování cca. 1,5 hod.,
odjezd do Jerashe přes Ammán po rychlostní komunikaci, cca. 80km, příjezd ve 22:00
Čekala nás celá rodina i s příbuznými, veliké a milé překvapení pro nás
Cena za přespání 55 JOD pro 4 osoby +10 JOD snídaně (humus placky, čaj, ovoce, olivy)
1 den
Prohlídka historických staveb v Jerashi- dopoledne, v rámci Jordan passu zdarma a odjezd do Madaby, cca. 100 km
Madaba
Odjezd do Madaby jsme naplánovali bohužel v odpoledních hodinách přes Ammán- ze stávající 3 -proudovky se stala 6-ti proudovka- zácpy.
Ubytování vcentru pro 4 osoby bez snídaně 30 JOD
Světoznámá mozaika mapy byzantské říše, nádherná mešita, jídlo v restauraci 3 JOD/osoba
2den
Výlet na Monte Nebo- horu kde zemřel Mojžíš, výhled na Mrtvé moře, Jeruzalém a Jericho- bohužel vše v oparu.
Pozn. 500 m před vstupem na Mt. Nebo po pravé straně je restaurace s výhledem na celé údolí, za 10 JOD na osobu rautovým způsobem se najíte k prasknutí(ryby, kuře, zelenina, ovoce, pečené brambory, hummus atd…). Sjezd k Mrtvému moři
Mrtvé moře
3-4 den
Ubytování s bazénem – Ramada resort 210 JOD pro 4 na 2 noci srautovou snídaní
Cesta k Mrtvému moři pešky 5 min., možnost natřít se bahnem před vstupem do moře.
U bazénu nejdražší točené pivo vživotě 300 Kč/ 0,5 l
Snídaně super, čisto, pouze komáři v noci kazili příjemně strávený čas
5 den
Přesun do Wadi Rum- pouštní kemp, cca 300 km
Příjezd v 16:30, ubytování do 17:00 podmínkou- výlet (2,5 hod) na SUNSET v poušti.
Ve vesničce Wadi Rum se nelze dopravit do kempů, jednak nevíte kam, a nejbližší camp je cca.5 km.
Auto necháte na parkovišti ve Wadi Rum, přijede pro Vás Jeep z daného vybraného campu, pokud si tento výlet objednáte-(OBJEDNEJTE SI HO !), a veze Vás s vašimi věcmi přímo na výlet po poušti se zakončením při západu slunce, cca.19:30- (květen). Pokud máte tento výlet za 20 JOD na osobu, neplatíte přesun do Vámi zamluveného campu.
Výlet opravdu stojí za to!!!
Cena na 1 noc ve velmi čistém campu byla 36 JOD / 4 osoby
Večer jsme přijeli do campu, kde jsme si za zamluvili večeři za 10 JOD/os.
Přivítal nás beduín jejich čajem, kouřili jsme šišu, vykládali si o životě v poušti.
Nádherný zážitek na celý život!!!!
6-7- den
Přesun k Rudému moři, město Aqaba, cca.90 km
Aqaba-přístav v Rudém moři, počet obyvatel okolo 300000 lidí. Vyniká úžasným nočním životem, bazárky, obchůdky, kavárnami, občerstvením, rybárnami, restauracemi apod.
Zajímavé je i to, že např. jedna z větších ulic poblíž centra je nacpána jedním pneuservisem za druhým, cca. 20-30, pak je ulice se zlatem atd.
Hrozně milý lidé, chtějí se s Vámi fotit, ptají se odkud jste, většinou neví kde je Česko nebo Československo, stačí jim Evropa.
Co ale stojí za to tuto oblast navštívit, je pláž South beach, cca. do 10 km od středu Aqaby, prázdné pláže ( pár turistů z Ruska) večer lehce zaplní místní, kdy po západu slunce(v době Ramadánu) ženy vaří na ohni večeři, kouří se šiša, děti se koupají s otcem a zahalené ženy, které nevaří se dívají na své ratolesti, případně v úborech tomu uzpůsobených se koupou též.
Potápění Rudém moři, od přístavu v délce 4 km až po pláž South beach se táhne korálový útes, barevné rybky, perutýn, korály různých barev a velikostí, stačí si půjčit potápky, šnorchl a ploutve za 4 JOD a máte postaráno o celodenní zábavu. Zvolili jsme výlet malou lodí s panoramatickým dnem, a to z přístavu až k South Beach tedy k místu, kam jsme již vyráželi autem. Tomuto korálovému pobřeží- útesu s hloubkou od 1 m do 15 m se říká Japanese garden. Cestou nazpět jsme viděli potopený tank, který zde král Abdulláh nechal potopit v rámci narovnání mezinárodních vztahů s okolními zeměmi.
Ještě nutno dodat, že Aqaba se nachází vtěsném sousedství Izraele, resp. města Eilatu, kde je mezinárodní letiště a též i cca.10-15 km od hranic ze Saudskou Arábií, a naproti Vám, přes moře, odhadem 10 km je vidět Egypt-Sinaj.
Na ulici jsme si večer dali po čerstvé rybě výborné ovocné smoothie, s oříšky, medem, karamelem a ledem, a to v půl litru za 2 JOD (66 Kč), jakož i výbornou arabskou kávu navoněnou kardamomem. Vše to dokreslilo nádhernou atmosféru nočního života tohoto města.
8 den
Přesun do Petry- údolí Wadi Musa 120-130 km.
Ubytování v hotelu Petra capsule, zaujal nás kójemi s výhledem a protože jsme měli štěstí, objednali jsme si rohový se dvěma prosklenými stěnami. Tyhle kóje jsou na samé střeše a výhled na městečko Petra a údolí je úžasný.
Přijeli jsme po poledni a měli čas navštívit v podvečer tzv. Malou Petru, je zadarmo a navnadí Vás na následující výlet, zavírá se v18:00
Cestou nazpět z Malé Petry nás zaujala v dálce podivná stavba, byl to zbrusu nový „Bubble hotel" ,ceny jsou zde opravdu o „něco“ řádově vyšší, nicméně recepční nám dovolil hotel si prohlédnout
9 den
Sklaní město Petra
Poslechněte radu jako mi a pokud máte na Petru jen jeden den tak si přivstaňte, skalní město Petra se otvírá v 6:30.
Prošli jsme ji – tedy to nejhlavnější, celou, včetně výletu na hřeben a nádherným výhledem do údolí, nezapomeňte na chrám Monastery, je ve slepé uličce na konci a vede k němu 730 schodů vzhůru. Je úžasný, tak jako Pokladnice na začátku prohlídky ( v plánku č.4) Pozn. mapu skalního města dostanete u vchodu , a to v několika jazycích, bohužel v češtině ne.
Důležitá je voda na něco sebou na zub, i když restaurace, beduínské občerstvení jsou zde také.
Túra nám trvala 12 hodin, jen jsme neviděli pokladnici z vrchu, ale to nevadí. U pokladnice jsou „průvodci“ – malý chlapci co Vás tam za usmlouvanou cenu( od 5-10-15 JOD za os.) na vyhlídku shora dovedou, nebo ukáží Vám cestu. Záleží na Vás. Pokud se ale vydáte bez nich, na vyhlídku na Pokladnici s výhledem se shora, tak ne rozhodně u Pokladnice samé, protože zadarmo Vás tam Vás prostě nepustí, je to jejich business. Jde to dál cca. 2 km napravo v údolí, naproti divadla.
Skalní město Petra je zážitek na celý život, ne nadarmo jeden ze 7 novodobých divů světa. V době největší slávy zde žilo až 30000 lidí.
Proč je tak zachovalá, mimo jiné proto, že první Evropan převlečen za Araba jí spatřil v roce 1812.
10 den
Ráno přesun vnitrozemím, údolími a pouštěmi přes hrad Shaubak, křižácký hrad Kerak, přehradu a termální prameny poblíž Mrtvého moře.
Nádherná klikatá cesta nahoru dolu, bezpečná bez turistů a kamiónů. Zastavili jsme se u těch pravých echt beduinů, špinavý, bosí, pásli stádo koz mimo civilizaci, bydleli ve stanech, kolem nádoby na vody pro skot, fotit se chtěli jen za dináry, po rozmluvě od toho upustili, s vyjímkou fotky jejich zřejmě staré mámy, která se k nám pomalu sunula, a jež anglicky neuměla ani ň.
Cesty jsou opravdu krásné, sjezd ze vnitrozemí (od hradu Kerak) k Mrtvému moři je opravdový zážitek pro každého řidiče, a když k tomu přidáte západ slunce, musíme říct, že to je nádherné rozloučení s Jordánskem, s Mrtvým mořem a pouští!!!
Cestou nazpět jsme dali na tip , který jsme dostali, horké prameny, malý vodopád na cestě č.65 podél Mrtvého moře směr Madaba, vodopád jsme našli, nekomerční, v přírodě, voda 35 °C , vše jak by mělo být, až na ten binec okolo, bohužel odvrácená strana mince této úžasné země.
Dvě věci na celé dovolené jsme nestihli, podívat se jeden den po Ammánu a tou druhou je adrenalinový výlet v údolí s vodopády u pobřeží Mrtvého moře, u silnice č 65, údolí se jmenuje Wadi mujib, půldenní výlet stojí cca.25 JOD / os. spojený s adrenalinem, a dle vyjádření spolucestujících na zpáteční cestě letadlem domů, to stálo za to.
Nicméně nevadí, vše bylo nádherné, poslední noc jsme online objednali a opět strávili vMadabě, která je 40 km od mezinárodního letiště.
11 den
Odpoledne jsme bez problémů vrátili auto s přiměřenou naplněností nádrže, majitel nás odvezl k letišti, cca. 5 min. cesty a za 3, 5 hodiny jsme odletěli do Prahy. Let trval 4,5 hodiny, odlet v 18:00 tamního času (+1 hod), přílet ve 21:30
Komentáře kjednotlivým ubytováním najdete na bookingu.com , pod jménem Mirmaj
Náklady na 2 osoby: 11 dní , 10 nocí cca 41 000 Kč
Letenky 5600 Kč
Jordan Pass 4600 Kč
Půjčení auta(11 dní) 6300Kč (byli jsme 4, náklady / 2)
Benzín 2800 Kč (byli jsme 4, náklady / 2)
Připojištění, vlak do Olomouce 1200 Kč
Ubytování 10000 kč
Výlety 5000 Kč
Jídlo pití, dárky, ostatní 10 000 Kč
CELKEM 45500 Kč-4500(auto,benzín)
Pokud Vám tyto informace pomůžou, při rozhodování , nebo jste se již rozhodli a sháníte informace o Jordánsku, vězte, že to byl ten účel, podělit se s Vámi o získané zážitky.
Mira, Maruška, Maruška a Honza, Olomouc, Czech Republic
Jak se ti cestopis líbil?
MIRA _8 procestoval 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil
Jordansko je prima, minimum zebraku, lidi se na tebe usmejou zadarmo i kdyz evropske zenske jsou pro mistni pruhledne. Pujceni auta bez obtizi na debetni kartu, jidlo dobre v rozumne cene v kazdem stanku ci restauraci. Nesouhlasim se zachovalosti Petry - jedine zbytky vyzdoby jsou v peknem muzeu pred vchodem. Cela Petra je krasna hlavne na fotkach, vsechny jeskyne jsou vyskrabane az na kamen, zacazene ohnem a smrdi po moci a zviratech. Monastery je krasna vychazka, ale stavba nejmene zajimava. Kazdopadne je to UNIKATNI misto a stoji za navstevu.
Jordansko je prima, minimum zebraku, lidi se na tebe usmejou zadarmo i kdyz evropske zenske jsou pro mistni pruhledne. Pujceni auta bez obtizi na debetni kartu, jidlo dobre v rozumne cene v kazdem stanku ci restauraci. Nesouhlasim se zachovalosti Petry - jedine zbytky vyzdoby jsou v peknem muzeu pred vchodem. Cela Petra je krasna hlavne na fotkach, vsechny jeskyne jsou vyskrabane az na kamen, zacazene ohnem a smrdi po moci a zviratech. Monastery je krasna vychazka, ale stavba nejmene zajimava. Kazdopadne je to UNIKATNI misto a stoji za navstevu.