Jordánsko 5-12.9.2022
Cestopis z roku 2022 napsal pospisil.lada
JORDÁNSKO 5-12.9.2022
Moje poznámky neberte jako cestopis, spíš jako střepy – co jsem jak naplánoval a jak to nakonec vyšlo. Málem jsem je ani nedopsal, když jsem si 3x za sebou "backspacem" nenávratně smazal celé odstavce.... Takže první rada – pište napřed do wordu 😉
Cestujeme s partnerkou 1 x ročně, nejsme žádní dobrodruzi a už ani žádní baťoháři (věk plus minus 50, někteří spíš plus...), na druhou stranu si nedopřáváme žádný luxus. Jde nám o to něco vidět, zažít a neumřít hlady. Cestovky my neradi, cestu si naplánujeme, najdeme informace a jde se na to. Jak si to domrvíme, takové to máme. Jezdíme sami, bez puberťáků ( "... a proč tam jdeme, bolí mne nohy, mám hlad, můžu radši zůstat na pokoji…“). Přece jenom za vraždu je pěkná pálka na celém světě...
Od plánování a reálné cesty uběhly nakonec skoro tři roky. Ne že bych byl tak pečlivý, Covid ... Jordánsko sice mělo minimální nákazu, ale moc se s tím nemazali a více než rok pro turisty vstup zařízli úplně. A i když už je snad s Covidem utrum, pořád je dobré se předem mrknout na stránky min. vnitra, pro každou zemi jsou tam aktuální podmínky vstupu, bezp. situace, kontakty na ambasádu a tak.
DOPRAVA
- Vybíráme si vždy letiště co nejblíže k bydlišti (FM), vyhovují nám Katowice, Vídeň, pro Jordánsko nakonec v termínu a ceně ale nakonec vyhrála Waršava. K ceně letenek ale nabíhá „pálka“ za cestu autem a parkování.
- Cena letenek WMI – AMM (Ammán) tam i zpět, 10 kg palubní kufry, Ryanair – 1.127 PLN. Délka cesty cca 4 hod, posun v čase 1 hodina vpřed. Posun v teplotě brutální.
- Parkování u letiště (cca 4 km) za celou dobu 110 PLN, transfer tam i zpět bez problémů i v pokročilou noční hodinu.
- Nízkonákladové letiště Waršava byl první zážitek. Ryanair Vám napíše, že vzhledem k současné situaci máte být na letišti 3 hod předem, odlet v 6:00 ráno. Náš odlet je tento den jeden z prvních tří. Ok, ve tři jsme na místě, ne tak zaměstnanci pasovky a ostatní. Zaměstnanci se začali na šichtu trousit kolem 4:00. I tak v pohodě, dvě hodiny do odletu, času dost. Prošli jsme budkou kontrola pasů, „rentgenem“ a dali si kafe, teď už nás čeká jen nástup do letadla. Omyl… Kde nic tu nic se začala tvořit nová velká fronta před všemi 3-mi gaty – jedna paní kontrolovala předběžně pasy a palubní lístky a šlo se k další budce, kde se dělo totéž, důkladněji … už v odbavené zóně! Do letadla jsme doběhli málem za jízdy. Nutno poznamenat, že takový zmatek v Katowicích, Vídni a dalších není, to jen tady, na nízkonákladovém malém letišti Waršava.
- Na letišti jsem měl zarezervované auto v půjčovně BUDGET (přes Booking, měli tam nějakou akci), se základním pojištěním. Připojistil jsem si auto ještě doma jako součást cestovního pojištění AXA (1.620 Kč), součástí bylo pojištění blokace do 30.000 Kč. Budget na kartě blokoval tuším 15.000 Kč. Po zkoumání recenzí jsem měl trochu o blokaci obavy, ale vše i přes drobné škrábance bez problémů – blokaci uvolnili ještě před odletem z Ammánu. I tak jsem měl ale pro jistotu fotek auta před a po půjčení víc jak z celého Jordánska 😉
- Cestování autem po Jordánsku je zážitek sám o sobě. Ale myslím to v dobrém, zvyknete si za chvilku. Blinkry a světla za šera používají jen auta z půjčovny s turisty, místní si vystačí s klaksonem. Na široké silnici nejsou pruhy většinou vyznačeny, počet pruhů se vypočítá: počet pruhů = (šířka silnice/ šířka auta bez zrcátek) + 10 cm mezera 😉. Ale i při nejhustším provozu to pořád „jede“, za celou dobu jsem neviděl jediný trkanec ani jinou nehodu (ale určitě budou). Rychlejší a statečnější má přednost. Divočejší se mi zdála situace na severu Jordánska, jih (Aqaba) je takový skoro západní. Skoro.
- Policejní kontroly: jsou velmi časté, když nebyly 3 za den, byli jsme trochu nesví. Kontrola je rychlá, po úvodním pozdravu následuje dotaz „odkud jste“, po odpovědi „Czech Republic“ následuje Welcome to Jordan a jede se dál. Méně často chce hlídka techničák od auta (či co to je), pas a řidičák nikdy. Velice často je hlídka složená z policistů a vojáků s obrněncem s kulometem. Ale vždy ve vší počestnosti, pohoda. Policejní radary jsou značené značkami i na gůglmap, raději jsme jezdili plus mínus podle předpisů.
- Zpomalovací retardéry: když napíšu že jsou všude, tak je to skoro málo. Nahrazují označení přechodů, stopky, dej přednost, před kruháčem… Velice často nejsou dopředu značené, o barevném nebo jiném značení se taky zpravidla nedá mluvit. Takže prudkého brždění a pár skoků jsme si taky zažili 😉 A jsou i na dálnici, pokud je tam čerpačka nebo nějaká osada.
- Otáčení na dálnici: mimoúrovňové křižovatky jsou na dálnicích minimálně, nahrazují je mezery ve svodidlech se značkou pro otočení. Zpomalíte, dáte přednost protijedoucím a fičíte. Ušetřili bambilion za mimoúrovně a funguje to. To u nás by bylo mrtvých …
- Zvířata na silnici: je to romantika, když musíte zastavit a před Vámi ženou stádo ovcí, velebloudů apod.
- Elektrifikace: to mne zarazilo snad nejvíce: v Jordánsku narazíte buď na „auta“, u kterých je luxus že má 4 kola, nebo na moderní hybridy. Je to asi jenom pocit, ale každé druhé auto je hybrid Hyundai, Kia, Toyota, WV… Dobíječky jsem viděl minimálně, proto asi i full elektrických aut minimálně. Ale hybridů mraky. Asi se tomu fakt nevyhneme…
ITINERÁŘ
Ammán – příletové město – je v severní části Jordánu. Měl jsem tedy naplánováno, že nejdřív vezmeme sever a postupně se budeme stěhovat na jih k Rudému moři. Ubytování jsem měl plánována přes booking dopředu, trochu jsem se obával že se časově netrefím, ale vyšlo to téměř dokonale.
1 den – pondělí 5.9.2022
- Přílet do Ammánu cca 11:00, přejezd do ubytování
- Hotel „The Y Hotel Amman“, 2 noci se snídaní, pokoj s velkou terasou s výhledem na město, cena 115 JOD
- Pěšky do Starého města, do večera se v pohodě dá Starý Ammán v pohodě projít. V pohodě… nevím proč jsem měl představu, že město je na rovině něco jako Paříž, Londýn… zbytečně se mu neříká město na 7-mi kopcích. Tolik schodů jsem nevyšel a zase nesešel za celý život. Pak až v Petře 😉….
- První noc Ammán
2 den – úterý 6.9.2022
- Město Jerash (nebo Džeraš a další názvy, ostatně jako u dalších měst) – nádherné historické město, píše se, že je to druhá největší památka po Petře a je to tak. Pokud nechcete lítat jako vlaštovky, je to s cestou skoro na celý den.
- Naplánován jsem měl na tento den ještě Umm Qais severněji, skoro u Tiberijského jezera, ale to příště.
- Před večerem jsme si dali ještě přejezd do The Baptismal Site of Jesus Christ – místo, kde byl pokřtěný Ježíš. To jediné nedáte sami, je to přímo na hranicích Jordánsko/Izrael. Před hranicemi musíte na větším parkovišti odstavit auto, koupit si dopravu busem s průvodcem a ten vás odveze a přiveze (12 JOD/ os). Parkoviště není nijak označené nebo jsme jej přehlédli a autem vjeli až k ozbrojené Jordánské hlídce skoro na hranici, dost nechápala stejně jako my … Toto byl jediný neplánovaný přehmat za celý týden, ale ne mojí vinou, o způsobu prohlídky místa a co a jak je i na webu minimum užitečných informací. Ale stojí za návštěvu. Řeka Jordán už neteče přímo v místě křtu, ale o kus dál. Středem řeky (Jordán je spíš takový kalný potok, křesťani prominou) vede hranice, do řeky se můžete smočit po jednom, za dozoru ozbrojeného Jordánského vojáka. Na Jordánské straně dřevěné schůdky, na izraelské betonový moderní komplex (ale nebyla tam ani noha).
Pro ty, co to na webu nenašli, GPS parkoviště s prodejem lístků: 31.844563733542987, 35.57806968293519. Pozor, je tam provozní doba, už si ji nepamatuji, na webu se dá najít. Busy jezdí co hodinu.
- Po cestě jsme chtěli ještě stihnout Horu Nebo (odkud Mojžíš ukázal lidem zemi zaslíbenou), ale už byl večer – přeplánováno na další den. Tak jsme se zastavili alespoň na večeři a podvečerní špacír po městě Makaba.
Výborná a nedrahá večeře v restauraci AYOLA restaurant (31.718289995166415, 35.792968879964974), dlabanec za cca 20 JOD, zaparkovat se dá v pohodě v postranní uličce u kruháče. Pozn.: naproti restauraci je kostel se slavnou Makabskou mozaikou, to jsme zjistili až předposlední den při její návštěvě 😉).
- Druhá noc Ammán – rychle si zvyknete na hodně brzké ranní „hlášení“ z mešity.
3 den – středa 7.9.2022
- Odjezd z hotelu severovýchodním směrem k pouštním hradům (A-lAzraq, Kusejr Amra, Qasr Al Kharranah či tak nějak 😉). Po Ammánu a Džeraši mne hrady moc nenadchly, jede se opravdu pouští, po dálnici, je to celkem dálka „furt rovně“ směrem na Irák a Saudskou Arábii 😉. Ale nedej to, když tam byl Lawrence z Arábie…
- Hora Nebo, prohlídka na chvilku
- Přesun směrem na jih směr Petra!
- Pokud nespěcháte, nejezděte po dálnici kolem mrtvého moře, střihněte to po královské cestě – je to pomalejší „nahoru/dolů“, ale ta panoramata fakt za to stojí
- Téměř na trase je hrad Kerak (Karak, zase jak kdo chce), ale ten jsme měli naplánovaný až předposlední den
- Před večerem ubytování v Petře, hotel Seven Wonders Hotel, 2 noci se snídaní, 121 JOD. Měl jsem vybraný jiný, blíže ke vstupu do Petry, ale měli jsme auto tak jsme to neřešili. Tenhle jsem vybral hlavně protože měl na střeše bazén 😉. Bylo to po celodenním chození fakt super, včetně západu slunce. Pokud to jde, požádejte o pokoj ve štítu hotelu s výhledem na Petru.
4 den – čtvrtek
- Petra – není co dodat, popisovat se mi to nechce, ani to nejde. Předčila má už tak velká očekávání. Dopředu se omlouvám za hromadu slov "fantastický, nádhera" a tak
- Pokud nechcete Petru absolvovat stylem „zájezd“ (bus, vystoupit, hurá k hlavní hvězdě programu - Pokladnici, proletět hlavní trasu a na kozlovi, koňovi nebo elektrickém vozítku zase zpátky do busu a pryč), doporučuji 2 dny.
- Vstup do Petry je z návštěvnického centra (30.324704378181995, 35.468046683980845), kolem je spousta parkovacích míst zdarma
- V návštěvnickém centru si „nafasujte“ mapku, jsou v ní vyznačeny trasy s předpokládanou délkou v km i v hodinách (mapka je pod textem, trasy jsou barevně vyznačeny, vpravo je legenda s očíslováním tras, jejich délkou v km i podle času - ten je trochu předimenzovaný).
Naše čtvrteční trasa:
- Po hlavní trase (T1 - tlustá tmavě červená Main Trail) : od Entry Gate (1) kaňonem As Siq (3) k hlavní chloubě pokladnici Al-Khazneh(4), odtud dále po hlavní trase jako „busáci“ až k Theatre(7)
- Odtud ne dále po hlavní trase, ale vpravo (T2 - zelená Al-Khubtha Trail) boční trasou kolem královských hrobek (Royal Thombs) pořád nahoru a pryč. Po tisíci a jednom schodu vyšplháte nad samotnou pokladnici, kde je občerstvovací stan Ahmeda s nádherným výhledem dolů na pokladnici Al-Khazneh(4). Jde sem málokdo, je to šichta, ale fakt to stojí za to. Kafe u Ahmeda za 2 JOD s výhledem dolů na pokladnici je zážitek. Pozn.: přímo u pokladnice Vám budou nabízet za pár babek výstup na výhled na pokladnici – není to ono, vytáhnou Vás na vyhlídku ani ne v půlce kopce. Nebrat, jít dál a sami vyšlapat po T2 (ne nadarmo je v mapě označena jako "hard" 😉).
- Od Ahmeda se musí bohužel stejnou cestou zpět k Theatre(7) , ale pořád je na co se dívat. Odtud jsme se doplahočili až na konec hlavní trasy (Nymphaneum (9), Colonnaded street (11), Great temple (12), Qasr al-Bint (13)) a dali si v místní restauraci něco k snědku
- Nešli jsme zpět po stejné hlavní trase, ale další boční trasou (T3 - červená High Place of Sacrifice trail). Tady už nechodí skoro nikdo, ale opět obrovský zážitek. Dalších 1001 schodů až k obětnímu místu High Place of Sacrifice (6) na nejvyšším kopci. Další fantastické místo a nikde nikdo.
- Odtud po schodech dolů a vyjdete v polovině hlavní trasy u Street of Facades (5), dále zpět k pokladnici (4), kaňon, východ z Petry, večeře ve městě a dom. A bazén! (pokud není zima 😉).
5 den – pátek
- Zbývala nám poslední velká trasa v Petře od Qasr al-Bint(13) k Ad-Deir Monastery(15) (Trasa T4 světle červená Ad-Deir Trail) . Start je od zadní části hlavní trasy a nechtělo se nám znovu plahočit od hlavního vstupu po stejné trase. Autem jsme to střihli do vesnice Uum Sayhoun (severně od Petry) k zadní „bráně“ (na mapě nahoře "Park Exit), odkud se po asfaltce dostává do Petry zásobování (30.342699490588632, 35.45173170154491). Odtud po asfaltce k Qasr al-Bint(13) a hurá na další schody až k Ad-Deir Monastery(15) Údajně 800 schodů, ale radši jsem to nepočítal . Ad-Deir Monastery je ještě větší než slavná pokladnice, holt je ale hůře přístupná.
- 800 schodů dolů, 2 km asfaltka nahoru k autu, a ještě jsme se chtěli alespoň trochu podívat na méně známou Malou Petru (30.37531772895082, 35.452188008657394). Od Petry je vzdálená cca 13 km. Je menší, je málo navštěvovaná, ale taky hezká.
- Ještě poznámky k Petře:
- Všude píšu o ubytování v Petře, ale správně se „město“ u archeologického naleziště Petra zove Wadi Musa. Ale ceduli s nápisem Wadi Musa nikde při příjezdu nenajdete, jen Welcome to Petra 😉.
- Všechny trasy jde absolvovat na oslíkovi, jsou to machři, po strmých schodech jsem měl co dělat občas pěšky, oni to střihnou v pohodě i s bachratým turistou. Ale my všechno pěšky, oslíka by mi bylo líto a připadal bych si jako debil...
- Přejezd do pouště Wadi Rum, ubytování ve „stanovém“ beduínském kempu uprostřed pouště Desert Magic Camp (29.631067643042726, 35.48222981636166). Jedna noc ve stanu se snídaní, 30 JOD. Už při objednání na bookingu dostanete instrukce, kde nechat auto (parkoviště ve vesnici na okraji pouště), přijedou si pro Vás Jeepem a zase Vás na druhý den vrátí. Přijeli jsme akorát večer na nádherný západ slunce, červená poušť, romantika jako blázen. Totéž Vás čeká ráno, pokud si přivstanete, svítání je ještě hezčí.
- Ten beduínský stan tak sice vypadá, ale je se sociálním zařízením (elektrika, WC s koupelnou, vše sice spartánské, ale co chcete v poušti).
- Oblast pouště je chráněná, nemůže si po ní jen tak kdekdo kdykoliv rajzovat. Na příjezdové cestě Vás na 90 % odchytí policejní hlídka a musíte napřed do návštěvnického centra, kde se musíte přihlásit, zaplatíte vstup a až pak můžete dále. Podle našeho šéfa kempu je to jak kdy, ale většinou tak dopadnete.
6 den – sobota
- Po snídani jsme se nechali hodit k autu, pak zase zpátky do kempu a pak zase k autu (zapomněl jsem v kempu hodinky 😉)
- Chtěli jsme se ještě zajet podívat do jediné vesnice uprostřed pouště Wadi Rum Village. Musíte zpět přes návštěvnické centrum. Chtěli jsme se pěšky zajít podívat na Lawrence Spring (dá se dojít pěšky z vesnice), nakonec jsme se nechali ukecat na dvouhodinovou projížďku pouští na korbě Jeepu. A udělali jsme dobře, viděli jsme pořádný kus pouště se spoustou pouštní nádhery. Fakt to za to stojí.
Pár info o poušti mimo program:
- Až Vás policie nažene do návštěvnického centra, tak si Vás tam hned odchytí hromada lovců s nabídkami na projížďky pouští apod. Vypadá to, že bez jejich služeb se dál (ani do vesnice) sami nedostanete, ale není to pravda. Stejné služby a levněji Vám zajistí v kempu.
- Pokud máte čas, dejte si jednu noc v poušti, neopakovatelné. Těch kempů je v poušti údajně okolo 300, bůhví kolik z nich je ale funkčních. Na bookingu je jich mraky od standard až po luxus. Podívejte se na gůgl na umístění kempu. Některé byly přímo na kraji pouště a lokalita tedy nic moc. Ten náš byl skvělý.
- Přejezd do Aqaby, ubytování hotel Dweik Hotel 3 (29.531733650421398, 35.00577774971538), 1 noc, snídaně, 61 JOD. Hotel pěkný, z balkonu výhled na Izrael/ Ejlat, kus Egypta, Akabský záliv, u snídaně se domluvíte česky (základna českých cestovek) a bohužel i rusky…
- V Aqabě toho moc k vidění není, je to spíš přímořské letovisko. Tak jsme se okoupali v moři, prošli si noční město.
7 den – neděle
- Pomalu přesun zpět nahoru směrem k Ammánu a letišti, v pondělí dopoledne odlet.
- Cestu zpět jsme zrychlili zčásti po dálnici kolem mrtvého moře (to jsme neměli ani v plánu, Izrael a mrtvé moře už jsme si užili v r. 2019)
- Po cestě jsme vysbírali všechno, co jsme nestihli za týden – hrad Kerak, mozaiku v Madabě.
- Původně jsme měli poslední noc zajištěnou v Ammánu ve stejném hotelu, ale nakonec jsme zvolili jiné ubytování v Madabě – takové spartánštější ubytování v Madaba Camp Resort (31.693834175056136, 35.767072654206196), 1 noc bez snídaně (kvůli odletu nebyl čas), 21 JOD – rychlejší cesta ráno na letiště mimo Ammán rozhodla.
8 den – pondělí
- Letiště, vrátit auto, odlet.
Poslední postřehy
- Do Jordánska je třeba vízum, za vízum se samozřejmě platí. Oplatí se koupit tzv. Jordan Pass (https://www.jordanpass.jo/conten...rices.aspx), který v sobě zahrnuje vízum a vstupy na památky. Jsou tři druhy, nám se vyplatil JP za 75 JOD, který v sobě má mimo jiné dva dny vstup do Petry. Seznam památek, do kterých je vstup s JP zdarma je na těch stránkách taky. Mimo jiné Petra, poušť Wadi Rum, Hrady, atd atd. Kde neplatí je výlet k místu křtu Krista, s JP se ale dá koupit levnější vstupenka.
- Jordánsko je opravdu nádherná země, domácí jsou pohodoví a přátelští (ostatně jako všude kde jsme zatím byli), ale holt je to arabský svět… No, bordeláři jsou to. Kolem silnic (hlavně na severu) plastový bordel, evropský ekolog by to těžko rozdýchával. Ale jiný kraj, jiný mrav. Komu se to nelíbí, jezdit nemusí. Kolem hlavních památek by se ze země dalo zase jíst 😉.
Tož tak.
Jak se ti cestopis líbil?
pospisil.lada procestoval 0 zemí světa světa, nejvíce . Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.