Kanada od západu na východ - část 1.
Britská Kolumbie
Cestopis z roku 2021 napsal melounek
Plánování a výběr destinace
Hlásím se opět s novým cestopisem. Píše se rok 2021, Kolumbie je minulostí, do konce roku stále x dní nevyčerpané dovolené. Co s tím? Doma jsem určitě nechtěl hnít, z mého seznamu západního světa, kam moje nohy ještě nevkročily je Kanada. V létě se otevřely hranice, očipovaný jsem byl, proč toho nevyužít? Původně jsem si pohrával, že se zaměřím pouze na tu provincii, kde se zdržuje nejméně lidí a uvidím to nejlepší co příroda vykouzlila. Z toho mi vycházel Yukon a Severozápadní teritorium, ale vzhledem k jejich velikosti hrozilo, že budu jen furt za volantem. Jenže potom jsem si položil 2 otázky: Dokážu se o sebe postarat? Jsem ochoten vystoupit ze své komfortní zóny a přespávat v dodávce nebo na bubáka v přírodě? Stačí částečně odpovědět na jednu z otázek „ne“ a plán neuskutečníte. Sám si bohužel neuvařím a zřejmě bych pošel hlady, a přespávat někde na kraji cesty v dodávce jak nějaký pobuda, na to jsem také pohodlný. Proto došlo k rozdělení na 3 rovné díly, týden Britská Kolumbie, týden Alberta, týden Québec. Dobře, hrubý plán byl, jen ho bylo třeba ještě doladit. Tedy Britskou Kolumbii jsem rozdělil na Vancouver a Vancouver Island, Albertu na Calgary a Hinton, Quebec na Montréal a Québec City. Letenku jsem zakoupil přes společnost KLM na trase Praha – Amsterdam – Vancouver – Montréal – Amsterdam – Praha za 13179 Kč, přelety Vancouver – Calgary Westjet 1236 Kč, Calgary – Montéal Air Canada 3822 Kč, vyřízení ETA 125 Kč. Všechny tyto položky jsem uhradil v červenci a srpnu. Další důležitou položkou jsou ubytování a půjčení auta, dohromady za necelých 28000 Kč, ještě jsem nevytáhl paty z baráku a 46000 Kč jen tak vyletělo komínem. Moje pouť začíná 16.9.2021 v Praze v Hostelu Modrá u letiště, jelikož let byl naordinován 17.9.2021 na 6:00, usoudil jsem, že bude moudré zde přespat než jet nočním vlakem z Karvinska. Ocitám se o několik hodin později v Amsterdamu, stojíme dlouhou frontu na kontrolu ETA a certifikátu o očkování. Letadlo společnosti KLM, co k tomu říci, jedni ho vychvalují, druzí zatracují, nechci hanit národní dopravce, ale ze všech těch národních dopravců, co jsem měl tu čest letět, patří k těm horším. Ale nebojte, přijde i horší 😊 Díky couvajícímu času přistáváme ve Vancouveru odpoledne za deštivého počasí. Následuje rozvrh den po dni, kde, kdy, co, jak a s kým.
Itinerář
Den 1.
Přílet do Vancouveru za vytrvalého deště, celní formality zabraly cca hodinu, přesun do autopůjčovny, s velkým překvapením mi opět přidělili vůz Toyota Corolla, jak jinak. Vymotat z letiště je jednoduché, vede odtud cesta jen jedním směrem a po pár set metrech na křižovatce se teprve rozhodnete podle lokace ubytka, kam odbočíte. Já bydlel ve čtvrti Richmond, 5 minut od letiště, v roce 2010 se tam konaly OH v disciplíně rychlobruslení. Dům, kde jsem byl ubytovaný spravoval Dwight, až potom jsem zjistil, že on bydlí jinde a nechává tam ubytované Číňany. Každý z nich obýval jednu cimru, ale tak zasraná kuchyně nebo koupelna, to se snad vidí jen u nich. Bágl jsem hodil do kouta a šel na vlak. Na MHD tu funguje lítačka tu si nabijete a jedete. Co se týče rychlosti vlaku, tak zlaté motoráčky v ČR na lokálních tratích. Ulice stále skrápěl déšť, vystoupil jsem na stanici metra Waterfront a pěšky se procházel ulicemi centra. Canada Place bylo první místo na mém seznamu, vyplouvají odtud zaoceánské lodě. Odtud jsem pokračoval k hodinám Gastown steam clock, z kterých vychází pára.
Den 2.
Počasí se umoudřilo, bylo zataženo ale nepršelo. Vyrazil jsem směr západní Vancouver na Cypress Hill. Recenze slibovaly úžasný výhled na město, vystřízlivění přišlo po zaparkování auta. Výhled tu sice je, ale překáží tomu stromy. No nic, je čas vyrazit dál směr sever, a to do Squamishe. Zde se natáčel úspěšný seriál Virgin River, odtud pak dále do Britannia Beach zarezervovat exkurzi v dole. Následoval návrat směr Vancouver na Cleveland Dam, zde se natáčely scény mj. ze seriálu Smallville. Obloha se z čista jasna vyjasnila, to byl impuls po krátké vyjížďce na loďce ke Granville Island. Není to ostrov, jak název napovídá, je to nákupní zóna, ne v tom moderním stylu, jak to známe, ale odkazuje se na průmyslovou historii, která v této čtvrti panovala čili vše je původní a zachovalé. Odtud vyjíždějí i expedice na Arktidu, takže pokud nevíte, co s penězi, jste tady správně.
Den 3.
Rychlý přesun do Britannia Beach na zmíněnou exkurzi v dole, vstupné tehdy činilo 29 CAD, a náhubky sebou. Průvodkyně přistavila vláček a couravým tempem jsme zajížděli do útrob dolu. Nebudu popisovat co všechno bylo k vidění, myslím, že si každý dokáže představit co se v dole robi. Exkurze trvala 90 minut, kdo chtěl, mohl si projít venkovní prostory šachty. Kromě výhledu na řeku nebylo nic, proč by měl člověk setrvat déle. Přesun zpět k Vancouveru na přehradu Ruskin, opět se jedná o lokaci, kde se natáčelo pár dílu Smallvillu. A konečně zastávka v Langley, tady pro změnu stojí slavná Kentova farma. Ano, ten seriál je můj nejoblíbenější, proto jsem se vypravoval k místům natáčení. Dost řečí o Smallville, vracím se zpátky domů.
Den 4.
Do pravého poledne stálo počasí za starou bačkoru. Jakmile se vyjasnilo, půjčil jsem si kolo od nájemce a projezdil celý Richmond. Není to čtvrť, kde by se dalo něco extra obdivovat, za zmínku stojí již výše zmiňovaný rychlobruslařský ovál u severního břehu řeky Fraser, na jižním břehu pro změnu se daří dřevěnému průmyslu, těžaři ji používají jako tepnu pro svoz dřevěných klád k pilám.
Den 5.
Sbohem Vancouvere, odjezd do přístavu v Tsawwassen a nalodění na trajekt i s autem. Cesta lodí na Vancouver Island trvala 90 minut, odtud asi 20 minut do obce Saanichton k dalšímu hostiteli. Už teď mohu s jistotou říct, že to bylo nejlepší ubytování v celé Kanadě a nebylo ani drahé, oproti cenám na pevnině za 1 noc jsou zde ceny nejméně dvojnásobné, ale jednalo se o výjimečný úkaz. Den ještě nebyl u konce, v okamžiku jsem znovu seděl v autě jel do místa kousek od Victorie. V univerzitním kampusu je postaven hrad s názvem Hatley Castle, toto stavení posloužilo jak jinak k natáčení seriálu Smallville, konkrétně se jednalo u Luthorovu vilu. Pár metrů od hradu je břeh s lavičkami, můžete posedět a pozorovat mořskou hladinu, třeba budete mít štěstí a zjeví se vám velryba.
Den 6.
Začal návštěvou jezer Elk, Thetis a Swan, od sebe jsou vzdálena do 15 minut jízdy autem. Po tomhle kolečku mě nos zavezl na sever ke Kinson Tristle. Místní farmáři vybudovali dřevěný most přes řeku, který potom sloužil pro osobní a nákladní přepravu, zejména dřeva. Poslední vlak tudy projel přes více jak 40 lety. Zbytek dne proběhl v klidném tempu loudáním se po hlavním městě ostrova, Victorii.
Den 7.
Za svítání jsem nabral kurs sever do oblasti kolem Nanaimo a Port Alberni. První zastávka proběhla v Englishman River Falls, následovalo jezero Cameron, MacMillan Provincial park, Little Qualicum a okruh zakončil u jezera Nanaimo. Překvapila mě kvalita silniční sítě, města Nanaimo a Port Alberni spojuje kvalitní dálnice, není na ní rušno, což mě vyzývalo k rychlejší jízdě. Návrat domů ve večerních hodinách.
Den 8.
Trajekt zpět na pevninu mi jel v 7:00, v 10:00 jsem už odevzdával auto na letišti a čekal na spoj do Calgary. Těmito slovy končí působení v provincii Britská Kolumbie.
Náklady a hodnocení
Město Vancouver samo o sobě se mi moc nelíbilo, počasí bylo jak na houpačce, proto si taky právem zasluhuje název Rain-couver. Nevím jak je to možné, ale v každoročních žebříčcích kvality života, obsazuje Vancouver přední příčky, přitom po městě se válí plno bezdomovců a všude je cítit marihuana. Číňani a Indové v přesile, cítil jsem se zde jako exotický druh. Býval bych věděl, tak ty 4 dny investuji do jiné lokality. Vancouver Island byl obrat o 180°, život mi tam přišel takový klidnější, lidé moc nepospíchali, vonělo to přírodou a bydlí tam taková smetánka, lidi, co nechtějí ve Vancouveru bydlet. Ubytko ve Vancouveru stálo 3250 Kč, na Vancouver Island 3624 Kč, auto stálo 5680 Kč od Avisu, trajekt Vancouver - Vancouver Island a zpět 2338 kč. Tolik povídání o Britské Kolumbii, v další části se podíváme do Alberty.
… pokračování příště
Jak se ti cestopis líbil?
melounek procestoval(a) 10 zemí světa světa, nejvíce Jižní Ameriku a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 2 lety a napsal(a) pro tebe 12 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.