Kanada od západu na východ - část 2.
Alberta, provincie úžasných NP a jezer
Cestopis z roku 2021 napsal melounek
Toto je pokračování cestopisu Kanada od západu na východ 1. část (viz. můj profil), kdo nečetl, může tak učinit před četbou tohoto dílu.
Den 8.
Přílet do Calgary v odpoledních hodinách, letenka od společnosti Wingjet stála 1237 Kč, půjčení auta a honem na ubytovnu. Z letiště bylo složitější se vymotat, přestala mi fungovat navigace, tak jsem asi půl hodiny bloudil. Po nějaké době jsem dorazil k hostitelům, obývali dům na předměstí. Počasí v Calgary bylo příjemné, letní, oproti BC šlo o výrazné zlepšení. Do setmění zbývalo pár hodin, do města nemělo cenu chodit, prozkoumal jsem okolí a zašel nakoupit zásoby na následující 4 dny.
Den 9.
Asi 5 minut od bydliště je vlaková zastávka, odtud jsem se vypravil do centra města. Systém MHD je dle mého názoru lepší a rychlejší něž ve Vancouveru, je to o něco dál, ale aspoň má cestující pocit, že cesta utíká. Vystoupil jsem na zastávce EB Centre Street, odtud k věži pod názvem Calgary Tower. Vstup na vyhlídkovou terasu 360° stál kolem 20 CAD, podlaha je skleněná, pokud máte závratě, tak se raději dolů nekoukejte.
Dalším cílem na seznamu je říční ostrov Prince Island Parc. Jedná se o odpočinkvou zónu centra města, zde si chodí místní zaběhat, na procházky nebo krmit kachny. Dvě minuty chůze je most pro pěší a spojuje oba břehy řeky Bow. Mostek nese název Peace a otevřen byl teprve před 10 lety.
Nedaleko stojí národní hudební muzeum Studio Bell, využil jsem blízkého umístění a zašel na exkurzi. Kromě síní a sálů, kde se odehrávají vystoupení tu najdete všelijakou sbírku historických i současných předmětů, outfitů a nástrojů kanadských umělců. Vstupné bylo dobrovolné. Den jsem završil na Olympic Plaza.
Den 10.
Brzy ráno za rozbřesku směr NP Banff. Pár kilometrů západně od městečka Canmore je vstupní brána do parku, kde jsem si zakoupil Discovery pas v hodnotě cca 70 CAD/rok. S tímto pasem můžete vstoupit do několika desítek parků po celé Kanadě. Za dalších pár km se ocitnete v Lake Louise, zaparkujete u návštěvnického centra a pokud máte štěstí a není narváno, vyjedete zájezdovým autobusem k jezerům Moraine a Louse.
To nebyl ale můj případ. Turistů bylo dost, a tak nezbývalo nic jiného, než vyjet nahoru svým autem a doufat, že najdu místo k zaparkování blízko jezera. Z počátku byly mé pokusy neúspěšné, 2x jsem vyjel nahoru a sjel dolu a hledal místo. Až napotřetí jsem zaparkoval na parkovišti asi 1 km pod jezerem Louise. Jakmile jsem se vynořil z centrálního parkoviště, které bezprostředně leží u jezera a ocitl se na břehu, okamžitě se mi zjevil ten krásný pohled na tyrkysově modrou vodu, zasněžené vrcholky hor a hustě zarostlé jehličnany lemující břeh jezera.
K jezeru neodmyslitelně patří i hotel, nechci si pomyslet kolik by stála jedna noc, pro běžné smrtelníky to určitě nebude. Kolem jezera vede pěší stezka, po cestě narazíte na krásně zbarvené ptactvo a hlodavce.
Mým druhým cílem bylo jezero Moraine, je to v podstatě to stejné, akorát u břehu nestojí žádný hotel. Ale mají zde vycpaného medvěda Grizzly, potrefení ťongové byli tak unešeni, že u toho stála 15 m fronta.
Pozdě odpoledne zpátky do Calgary, na večer jsem měl zakoupenou vstupenku na přípravný zápas NHL mezi domácími plameny proti olejářům z Edmontonu. Toho času mohlo do hlediště asi 1/3 kapacity, v tomto případě něco kolem 6500 lidí. Vstupenka stála 650 Kč, domácí dostali naloženo 0:4, hra nijak neochromila a atmosféra komorní. Čekal jsem od toho víc, jelikož se jedná o jejich národní sport.
Den 11.
Počasí moc nepřálo, pršelo a byla mlha. Přesto jsem doufal, že v NP Yoho to může být jinak. Nebylo. Když už jsem byl tady a na pořádnou túru to nevypadalo, rozhodl jsem se strávit čas u jezera Emerald.
Den 12.
Odjezd z Calgary do městečka zvaného Hinton uprostřed ničeho. Od Calgary je to přes 5 hodin a Edmontonu asi 3,5 hodiny jízdy autem. Jedná se o jednu z mála, ne-li jedinou lokaci u NP Jasper v poměru cena/vzdálenost. Do Hintonu se dá jet 3 trasami, vše přes 5 hodin, raději jsem zvolil cestu po okreskách, ono jet po dálnici 40 km rovně a nezatočit volantem není moc dobré.
Den 13.
Ještě za tmy jsem vyrazil směr NP Jasper. Není doporučováno cestovat za tmy, po pár km jsem zjistil proč. Po cestě se promenáduje vysoká zvěř, řidič musí být velice ostražitý. Před obcí Jasper jsem odbočil vlevo k jezeru Medicine a na chvíli zastavil, abych se pokochal výhledem na okolí. Další zastávkou bylo jezero Maligne, k dispozici je několik okruhů, když budete mít štěstí, spatříte losa. Poté zpátky do Jasper na místo zvané Maligne Canyon. Řeka teče úzkým a vysokým kaňonem a vytváří soustavu vodopádů.
Pátým místem na seznamu byl Jasper Sky Tram, v dolní stanici zaplatíte nekřesťanských 57 CAD, nasednete do kabinové lanovky a ta vás vyveze do horní stanice, pak se vydáte pěšky na vrchol Whistlers Peak. Z hory je krásný výhled na Jasper a okolí, pod vámi se můžou promenádovat medvědi Grizzly, někteří ho prý za mé přítomnosti viděli, ale podle mě to byla blbost, jinak by všichni utíkali. Při návratu zpět na ubikaci jsem měl ještě to štěstí potkat na semaforech přerostlé zvíře, vypadalo to na samici Losa. Všechny tyto místa zely téměř prázdnotou, nenažranci dávali přednost Banffu.
Den 14.
Výlet do Edmontonu konkrétně do Elk NP, zní to divně, já vím, ale zde se vyskytuje největší stádo bizonů v celé Albertě. Jaký šok přišel, když po 4 hodinách jízdy jsem neviděl ani jednoho bizona. Jeden se mi mihnul, když jsem se vracel zpátky po dálnici do centra Edmontonu, ale tam bohužel nebyl přístup. V Edmontonu mají největší nákupní středisko v celé Kanadě a třetí největší na západní polokouli. Tento den považuji za zmařený, ale to dopředu nemůžete vědět.
Den 15.
V 5:00 odjezd směr Calgary, tentokrát delší trasou přes Edmonton, za cca 6 hodin jsem odevzdával auto. Po poledni nástup do letadla společnosti Air Canada na pravidelnou linku do Montrealu. Vzhledem k délce letu a posunu jsme přistávali kolem 18:00.
Hodnocení: pobyt v Albertě považuji za velmi vydařený, pršelo 11. den, jinak bylo celou dobu krásně. Alberta je velmi fotogenická, nabízí úžasné výhledy na hory, azurové jezera, na křižovatce se promenádují losi. Lidé jsou už tady více "kanadští" (Čína a Indie zůstala ve Vancouveru), tím myslím, že mají indiánské, respektive eskymácké rysy, sice jen částečně, ale ti lidi jsou velice pohlední a mají hezkou barvu hlasu. Také je to provincie nesmírně dlouhých rovinek (až několik desítek km), které svádí k rychlé jízdě, srážkám se zvěří, ale také k únavě. Calgary přeje více umělcům, na každém rohu v hospodě zde někdo živě vystupuje, po náročném dni sem můžete zavítat, posedět a dát si skleničku a zaposlouchat se. Další plus, město ve dne není tak přeplněné jako Vancouver. Náklady na bydlení - Calgary 2295 Kč, Hinton 2700 Kč, auto 5455 Kč Avis, letenka Calgary - Montreal 4000 Kč, Discovery pass 1222 Kč, lanovka 1017 Kč. To je asi z těch vyšších položek vše, pokud si ještě na něco vzpomenu, uvedu to v poslední části cestopisu, která bude věnována provincii Québec. To je pro tuto chvíli všechno a já se budu těšit u třetího dílu, na počtenou.
...pokračování příště
Jak se ti cestopis líbil?
melounek procestoval(a) 10 zemí světa světa, nejvíce Jižní Ameriku a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 2 lety a napsal(a) pro tebe 12 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.