Kapdverdy
Kapverdské ostrovy Sao Vicente a Santo Antao
Cestopis z roku 2018 napsal Ondřej Majer
Kapverdské ostrovy mám opravdu rád, letos jsem se ale nevydal na nejvíce navštěvovanou Boa Vistu a Sal, ale trochu jinam. Konkrétně na ostrov Sao Vicente, ze kterého jsem se podíval i na ostrovy Santo Antao a São Nicolau. Letěl jsem Praha - Lisabon a následně Lisabon - Sao Vicente (Mindelo), toto spojení je denně, jen je třeba počítat u TAP Portugal se zpožděním, letadlo v Lisabonu čeká, ale kufry často dorazí až druhý den, to je bohužel častá praxe.
V Sao Vicente není ještě tak masový turismus, městečko Mindelo poskytne dobré zázemí, dostatek možností k ubytování, dobré restaurace, od rybího marketu každý den jezdí neustále collective bus - dodávky plné sedaček, za 150 CVE tak můžete jezdit s místními po ostrově. Já ani neřešil kam jedu, vždy do nějakého nasedl, popojel třeba 10, 15km, prošel si místo, nějakou vesničku a zase se vydal dodávkou zpět či jinam. Narazil jsem při tom ale na opravdu krásná místa, kde bylo minimum lidí, malé vesničky, malé farmy mezi horami. Jízda takovými dodávkami má skvělou atmosféru, většinou tam nenarazíte na turisty, místní to využívají když vyráží z osady do města prodat to co vypěstovali, případně něco nakoupit.
Z městečka Mindelo na Sao Vicente jezdí každý den loď na ostrov Santo Antao, což maximálně doporučím, zelený ostrov, můžete se vydat do hor, případně si s nějakým řidičem celý ostrov vč. hor projezdit. Já zvolil vždy nějaký denní okruh, tento ostrov jsem navštívil 3x, příště se zde na nějakou dobu ubytuji. Loď stojí 800 CVE (1 směr, což je asi 200 Kč), lístek můžete pořídit před odjezdem v přístavu, odjezdy jsou v 7 a 8 hodin ráno.
Na ostrově Santo Antao najdete i městečka s dobrým zázemím, třeba Ribeira Grande, kde jsou obchůdky, několik možností k ubytování a pár restaurací. Je to blízko do hor a tedy toto městečko bych volil jako základnu.
Ostrov je velmi kontrastní, jelikož většina kapverdských ostrovů jsou písečné či kamenně a velmi suché, zde naopak je vše zelené a ve velkém se zde farmaří. V ranních hodinách každý den připlují 2 lodi z ostrova Sao Vicente a večer můžete ject lodí zpět. Je zde pěkný a moderní přístav, najdete zde i bankomat, stejně tak v Riebira Grande.
Pokud nechcete chodit, můžete využít offroady a dodávky, které čekají v přístavišti na lidi a turisty, celodenní ježdění s řidičem stojí 60-80 eur, tedy pokud jste třeba 2, 3 lidi, není to nic drahého za auto s řidičem na celý den. Můžete ale třeba na lodi dát dohromady skupinku více lidí, to problém moc není. Osobně doporučím alespoň 1x si celý ostrov project, řidiči mají připravenou denní tour, předem vám i v autě objednají oběd (dle výběru), uvidíte hory, obrovský kráter sopky ve kterém jsou krásná políčka, navštívíte 2-3 městečka, uvidíte různé menší osady a v podvečer se vrátíte do přístavu.
Několik věcí ke Kapverdám:
- bezpečno - absolutně jsem se nebál, jedna z velmi bezpečných destinací
- když opomenu 2 hlavní ostrovy (Sal a Boa Vista a možná i Santiago), tak turistika zde ještě není tolik masová
- slušné ceny jídla, pití (dobré jídlo v retauraci 100-200 Kč)
- nejsou zde komáři, ani hadi :-) to hodně lidí ocení
- večerní hudba - doporučím vyjít z absolutního centra a jít do barů pro místní, zažijete skvělou atmosféru
- mobilní internet - koupil jsem si místní SIMku, fungoval mi naprosto všude - 3G, ale i volat se přes to dalo, doporučím CV Movel.
- vízum vyřešíte až po příletu na letiště (cena 50 eur), mějte eura, případně kartu VISA, problém je s jinými kartami
Pokud by jste chtěli najít komplexní informace ke Kapverdským ostrovům, můžete kouknout na mé stránky http://kapverdy.org kde najdete informace k ostrovům a všemu co je třeba.
Je zajímavé sledovat rozdíly i u lidí mezi jednotlivými ostrovy, zatímco třeba v městečku Mindelo mají s turisty zkušenosti a tak samozřejmě vám zkusí nabídnout vše trošku dráž, na méně navštěvovaných ostrovech je tomu jinak a setkáte se i s tím, že místní budou doslova nadšení z bělocha :-)
Pokud by někdo chtěl project všechny Kapverdské ostrovy, může samozřejmě využít letadla, ale celé to lze uskutečnit lodí, což se bohužel málokde dočtete jak na to. Jak bych to osobně uskutečnil já? Vydal bych se právě na ostrov Sao Vicente, odtud můžete vyrazit na zelený Santo Antao, který jsem krátce popsal výše i s fotkami. Po návratu do Sao Vicente lze lodí vyrazit na Sao Nicolau - loď sem jezdí jen 1x týdně, za mé návštěvy to byly čtvrtky, ale je možné že se to mění. Ze Sao Nicolau jezdí lodě na ostrov Santiago, ze kterého se dostanete na další ostrovy, jako např. sopečný ostrov Fogo, případně malý a zelený ostrov Brava.
Několik dalších informací ke Kapverdám:
- jak jsem uvedl, doprava mikrobusy je nejvýhodnější, můžete si je zastavit i po cestě
- lodě - bohužel řády se neustále mění, pravidelné denní spojení je mezi ostrovy Sao Vicente a Santo Antao, informace bych vždy zjistil na místě
- letadla - né všechny spoje najdete na internetu, lze letět např. ze Sao Vicente na ostrov Santiago, malá vrtulová letadla na internetu nejsou, nebo jsem je nenašel, místní agentury ale nabízí zajištění všeho potřebného, počítejte s cenou 40-80 eur za let
- můžete na hodně místech platit eury, ale kurz je většinou lehce zaokrouhlený, doporučím tedy platit v Escudo (CVE), bankomaty zde jsou, případně platit kartou, kterou berou na většině míst
- půjčení auta - 40 eur základ na den, 4x4 což bych doporučil kolem 60-80 eur, celodenní jízdu i s řidičem můžete mít za 60-80 eur, je tedy otázkou zda není lepší mít svého řidiče, který vás provede, případně doveze kam potřebujete.
- angličtina - je zde u lidí slabší, narazíte na lidi co trochu umí, ale pokud umíte Španělsky, Portugalsky nebo Francouzsky, bude to pro vás veselejší :-)
- bezpečnost - skvělá, můžete se volně pohybovat a také osobně doporučuji vyrazit z centra do malých barů, restaurací pro místní, do menších vesniček. Jediné na co pozor je voda z kohoutku a různé servise water, tedy voda ke kávě apod., na druhou stranu balená voda je všude samozřejmostí a za pár korun.
- taxi - nepoužívají taxa metr, sazba po městě je většinou 200 CVE (místní to mají možná levnější), můžete využít i městské autobusy, takové MHD, většinou 40 CVE jízdenka. Pro představu za 12KM taxi z letiště k ubytování jsem dal 1000 CVE (250Kč), ale jinak i taxi je levnější, jen z letiště si dají trochu vyšší taxu.
- ceny - točené pivo Strela (velmi dobré) 100 CVE (25 Kč), jídla - 150-500 CVE, zde záleží co chcete, doporučím vyzkoušet místní Cachupu, ryby a papayu, která se často nabízí s lokálním sýrem.
Na závěr dodám, že tento text jsem psal hlavně pro nějakou zmíňku o trochu jiných ostrovech než je Boa Vista a Sal, Santo Antao je pro mě osobně ráj na zemi a doporučuji se sem vydat. Pokud máte rádi vše zajištěné předem, přikládám vizitku na příjemnou místní firmu, která nabízí ubytování a restauraci v Ribeira Grande na Santo Antao + průvodcovství a výlety. Ubytování moc pěkné vč. výborného jídla v restauraci. Minimálně se synem si popovídáte skvěle i anglicky.
Na závěr fotky ze Sao Vicente - nejdříve městečko Mindelo, poblíž kterého je letiště
A teď mimo hlavní město Mindelo - místa kam se dostanete collective busem
Jak se ti cestopis líbil?
Ondřej Majer procestoval 11 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 6 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Porozuhodny cestopis o obou navetrnych ostrovech Kapverd. Diky!
Rekl bych, ze v nadpisu by melo byt ceske slovo Kapverdy pochazejici z portugalskeho Cabo Verde, francouzskeho Cap Vert nebo anglickeho Cape Verde.
Dale me zaujala poznamka o cene viza na letisti 50 eur. My tedy na letisti v roce 2016 platili 25 eur, ovsem slysel jsem, ze na kapverdskem konzulate v Praze stavaly onech 50 eur.
A konecne dobra zprava zaverem, od pocatku roku 2019 se Kapverdy stavaji bezvizove pro obcany EU.
Takze Boa Viagem!
Porozuhodny cestopis o obou navetrnych ostrovech Kapverd. Diky!
Rekl bych, ze v nadpisu by melo byt ceske slovo Kapverdy pochazejici z portugalskeho Cabo Verde, francouzskeho Cap Vert nebo anglickeho Cape Verde.
Dale me zaujala poznamka o cene viza na letisti 50 eur. My tedy na letisti v roce 2016 platili 25 eur, ovsem slysel jsem, ze na kapverdskem konzulate v Praze stavaly onech 50 eur.
A konecne dobra zprava zaverem, od pocatku roku 2019 se Kapverdy stavaji bezvizove pro obcany EU.
Takze Boa Viagem!