
Krakov
Cestopis z roku 2024 napsal Pavel _38
Navštíviť Poľsko stojí za to a určite nielen mestá, ale aj prírodu a hory. A medzi ne určite patrí aj mesto Krakov. V roku 2025 bude Poľsko oslavovať 1000 rokov od založenia Poľského kráľovstva. ( Boleslav I. Chrabrý bol od roku 992 poľské knieža a v roku 1025 poľský kráľ ) a práve túto udalosť považujú poliaci za významnú historickú udalosť Poľského štátu. Nakoľko oslavy tohto výročia si zobral pod patronát aj poľský prezident a predseda vlády očakávam patričné oslavy.
Pred viac ako tisíc rokmi tu boli traja bratia Slovania, ktorí putovali so svojimi kmeňmi po krajinách lesov a polí rozprestierajúcich sa medzi dvoma veľkými riekami, Odrou na západe a Dneprom na východe, a hľadali najlepšie miesto na usadenie sa. Jedného dňa, po mesiacoch úmorného cestovania, sa im pred očami zjavil nádherný pohľad: na kopci stál obrovský dub s hniezdom medzi konármi. Z hniezda vzlietol do neba mocný biely orol. Lecha tento pohľad ohromil a považoval ho za znamenie od bohov pre neho a jeho ľud. Rozhodol sa tam usadiť a za svoj znak si vybral bieleho orla s krídlami doširoka rozprestretými oproti západu slnka. Čoskoro postavili mesto, ktoré nazvali Gniezno (v slovanskom jazyku „hniezdo“). Mesto sa stalo hlavným mestom ich národa a prvým hlavným mestom Poľska. A tak sa traja bratia rozišli: Čech sa rozhodol ísť na juh a Rus si vybral východ, kde založili svoje vlastné krajiny.
Poľsko má dlhú a bohatú históriu. Za posledných tisíc rokov krajina pri mnohých príležitostiach bránila svoju slobodu a suverenitu pred cudzími agresiami. Vzhľadom na geopolitickú polohu krajiny medzi Východom a Západom sú poľské dejiny poznačené vojnami a povstaniami. Boli časy, keď bolo Poľsko najväčšou krajinou v Európe, ale bolo aj obdobie, keď bolo na viac ako sto rokov úplne vymazané z mapy sveta. Vďaka húževnatosti a hrdosti ľudí, ktorí si nadovšetko cenia slobodu, Poľsko dokázalo nielen prekonať problémy, ale ponúka aj vlastný príspevok k európskej histórii a kultúre.
Malopoľské (Małopolské) vojvodstvo Poľsko
V Malopoľsku bije historické srdce Poľska. Je to krajina, ktorá je mimoriadne bohatá aj na kultúrne a prírodné zaujímavosti. Turistov láka kráľovské mesto Krakov, rozoklané predhorie Tatier a štíty Beskýd, početné strediská a kúpele, tisíce kilometrov rozmanitých chodníkov, malebné jazerá a nezvyčajné zábavné parky. V Malopoľsku sa nachádza až šesť národných parkov – Tatranský, Pieniny, Ojców, Babiogórski, Gorczański a Magurski – ako aj päť súborov lokalít na zozname svetového dedičstva UNESCO: Staré mesto v Krakove, Kráľovské soľné bane vo Wieliczke a Bochnia, Auschwitz-Birkenau – nemecký nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor, Kalwaria Zebrzydowska a osem nádherných drevených kostolov a pravoslávnych kostolov.
Krakov je mesto s tisícročnou históriou, bývalé sídlo poľských kráľov a hlavné mesto krajiny a dnes jedna z najvýznamnejších európskych metropol. Krakovské Staré Mesto je jedinečnou pokladnicou umeleckých diel, historických pamiatok a pamiatok, ktoré reprezentujú takmer všetky architektonické štýly – od stredoveku až po súčasnosť.
Srdcom mesta je už stovky rokov Hlavné námestie – najväčšie mestské námestie v stredovekej Európe, zachované v nezmenenej podobe od roku 1257 a zaradené na prvý zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1978. Z veže Baziliky sv. už 600 rokov sa hrá pieseň každú hodinu do štyroch kútov sveta. Uprostred sa nachádza Sukiennica - stredoveká tržnica - jedna z najznámejších poľských pamiatok.
Krakov má po Pražskej univerzite druhú najstaršiu univerzitu v strednej Európe, Jagellonskú univerzitu. Vrch Wawel, obývaný už od paleolitu, bol zasa sídlom poľských panovníkov a náboženským centrom od polovice 11. storočia. V súčasnosti slúži kráľovský hrad Wawel ako múzeum. Môžete tu vidieť pamiatky renesančného umenia; arkádové nádvorie - perla architektúry 16. storočia - vzbudzuje obdiv.
Mimo Starého Mesta je Kazimierz vždy zaujímavý - miesto spolužitia kresťanskej a židovskej kultúry. Je to tiež pulzujúca oblasť plná pamiatok judaizmu medzinárodného významu - konajú sa tu veľtrhy starožitností a umeleckých diel a v atmosférických krčmách, reštauráciách a krčmách hrá živá hudba. Lávka otca Bernátka spájala Kazimierz s Podgórze - roky zabudnutou štvrťou, dnes módnou, hoci stále atmosférou. Nowa Huta dodnes prekvapuje svojou monumentálnosťou a mimoriadnou symetriou – najzaujímavejšou a najplnšou realizáciou zámerov architektov éry socialistického realizmu.
Krakov je tiež mestom intenzívneho kultúrneho života; v roku 2000 slúžilo ako Európske hlavné mesto kultúry. Ročne sa tu koná takmer 100 festivalov a iných podujatí, ako napríklad Misteria Paschalia, Sacrum Profanum,
Festival židovskej kultúry či Festival filmovej hudby. Je to tiež mesto moderných múzeí, kde sa návštevníci môžu interaktívne dozvedieť o histórii.
Krakov uchváti svojou neopakovateľnou atmosférou – niekedy lenivou, inokedy plným podujatí, no vždy jedinečným a inšpirujúcim.
Krakov sa nachádza približne 150 km od slovenských hraníc ( napr. Tatry - Poprad ) a dostať sa sem môžete autom, vlakom, autobusom alebo lietadlom.
Cesta autom do Krakova trvá z Bratislavy 4 a pol hodiny, zo Žiliny sú to 2 a pol hodiny a napr. z Košíc sú to rovnako 4 a pol hodiny.
Priame vlakové spojenie s letiskom Krakov pochopiteľne neexistuje. Avšak viete napríklad cestovať vlakom do mesta Břeclav či Pardubice, kde prestúpite a odtiaľ pocestujete ďalším vlakom alebo vlakmi.
V prípade, že sa do Krakova potrebujete dostať napríklad z Bratislavy, môže byť cesta vlakom dobrou, ale asi nie najideálnejší alternatívou. Pripravte sa totiž na to, že cesta bude veľmi dlhá. Veď vlakom to trvá viac ako 8 hodín. A to len do centra Krakova. Preto ľudia zo západného a južného Slovenska lietajú skôr z Budapešti alebo Viedne.
Pre obyvateľov severnej a východnej časti Slovenska je Krakov najdostupnejším (nízko nákladovým) letiskom. Aj preto sem zo Slovenska smeruje niekoľko priamych a pravidelných spojení. Napríklad jednosmerný lístok z Košíc stojí od 30 eur. Premáva na trase Košice – Prešov – Poprad – Liptovský Mikuláš - Ružomberok – Dolný Kubín – Tvrdošín – Krakov.
Niekdajšia populárna autobusová spoločnosť PolskiBus dnes jazdí pod značkou Flixbus. Výhodou je veľmi lacný lístok a možnosť dostať sa napríklad aj z Bratislavy do Krakova. Cena obojsmerného lístka vyjde v predstihu pokojne aj od 20 eur – suma sa odvíja aj od toho, v akom predstihu si spravíte rezerváciu, či sa jedná o denný alebo nočný spoj.
Česká dopravná spoločnosť Leo Express prevádzkuje linku Viedeň Airport – Viedeň Busterminal Stadion Center – Brno – Olomouc – Ostrava – Bohumín – Katovice – Krakov Airport – Krakov – Rzeszów – Ľvov 1x denne. Lístok z Viedne vyjde od 25 eur.
Krakovské letisko nie je veľké, ale zabezpečuje lety do viacerých destinácii.Z Krakova lietajú lacno najmä aerolinky Ryanair, Norwegian Air či Easyjet. Drvivá väčšina destinácií sú teda európske, nižšie percento sú odlety do Ameriky či Ázie. Lacné letenky z Krakova však zoženiete počas celého roka.
Letisko v Krakove známe pod názvom John Paul II International Airport Kraków-Balice je medzinárodné letisko neďaleko mesta Krakow v dedine Balice. Letisko bolo otvorené pre civilných pasažierov v roku 1964. Do roku 1968 slúžilo tiež ako vojenské letisko.
Po štyroch rokoch od otvorenia bol vybudovaný prvý terminál pre pasažierov. V roku 1988 sa začalo s výstavbou nového terminálu, ktorý bol daný do prevádzky v roku 1993 a v roku 1995 prešli kompletnou rekonštrukciou aj ďalšie verejné priestory. V roku 2002 po ďalšej rekonštrukcii boli zriadené nové medzinárodné linky.
Letisko v Krakove je druhé najvyťaženejšie letiskom v Poľsku po letisku vo Varšave. Zakladá si na dobrej populácií obyvateľov, ktorú tvorí 8 miliónov obyvateľov do vzdialenosti 100 km od letiska. Do budúcnosti sú plánované modernizácie aj miestnych komunikácií, ktoré zlepšia napojenie ďalších miest s letiskom. Letisku v Krakove sa snaží konkurovať medzinárodné letisko v Katoviciach.
Letisko nesie meno po pápežovi Jánovi Pavlovi II, ktorý strávil veľa rokov svojho života práve v Krakove.
V roku 2003 Írska nízko nákladová spoločnosť Ryanair prejavila záujem o využívanie tohto letiska pre svoje lety. Prvé dohody však neboli úspešné, pretože letisko nechcelo znížiť svoje poplatky, no napriek tomu, letisko vybudovalo nové letisko v blízkosti už postaveného, využilo už existujúcu infraštruktúru a pristávacie dráhy. Nakoniec sa spoločnosti dohodli a spoločnosti ako Ryanair, Germanwings, EasyJet a Centralwings prevádzkujú lety z Krakova. Ryanair v súčasnosti prevádzkuje najviac priamych letov z Krakova.
https://www.krakowairport.pl/en
Do mesta sa dostanete z letiska linkou 300, 1, 52, 152 , SKA1 nástupišťa sú blízko letiska.
Poľské železnice prešli modernizáciou a vidieť to aj na železničnej stanici v Krakove Adresa: ul. Pawia 5a, 31-154 Krakov
Železničná stanica Kraków Główny je prvou takouto modernou stanicou železníc v Poľsku. Nahradilo budovu historickej krakovskej hlavnej stanice z roku 1847. Nachádza sa v centre mesta, má dobré spojenie s nástupišťami a parkoviskom nad ním, autobusovou stanicou a rýchlou krakovskou električkou, čo z neho robí ideálny prestupný uzol.
Vo vnútri zariadenia nájdu cestujúci 24 pokladní, centrum služieb zákazníkom a tri čakárne, toalety (aj pre telesne postihnutých), ako aj špeciálne izby pre matky a deti. Stanica bola plne prispôsobená potrebám ľudí so zdravotným postihnutím (vrátane vodiacich línií s poľami pozornosti, znížených okienok, výťahov). Okrem služby cestovateľom sme mysleli aj na obchodné priestory, kde nájdeme široké spektrum odvetví a služieb. Na stanici budete môcť využiť množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodov a servisov. Budova nie je len železničnou stanicou, ale aj priestorom, kde sa môžeme zásobiť všetkými potrebnými vecami počas cestovania alebo nakupovať.
Stavebné práce na stanici metra v Krakove sa začali koncom roka 2010. Zariadenie bolo sprístupnené cestujúcim 15. februára 2014. Otváracia doba stanice: 24 hodín denne, okrem prístupu do niektorých obchodných priestorov od 22:00 do 6:00
Stanica sa nachádza úplne pod povrchom nástupíšť a nachádza sa v samom centre mesta, 10 minút chôdze od Krakovského trhového námestia. Na stanicu sa dostanete:
• z každého nástupišťa – výťahom alebo eskalátorom;
• zo strany ulice Bosacka, kde sa nachádza autobusová stanica;
• od Galeria Krakowska;
• z električkového tunela - zastávka Dworzec Główny Tunel;
a tiež z Námestia Jana Nowaka Jeziorańského smerom k tunelu „Magda“, klesajúc po západnej rampe. Stanica je otvorená 24 hodín denne okrem vstupu do obchodnej pasáže od 23:00 do 5:00.
MHD: V bezprostrednej blízkosti budovy z Bosackej ulice sa nachádza autobusová stanica MDA. Vedľa stanice sa pod koľajovým systémom nachádza zastávka rýchlej električky - Tunel Dworzec Główny. Nájdete tu električkové linky 5, 19 a 50. Zo strany ul. Pawia, pred Galeriou Krakowska,
zo zastávky Dworzec Główny Zachód (Galeria) premávajú električkové linky č. 3 a nočná 69, ako aj autobusové linky: 105, 129, 130, 132, 154, 179, 304, 405, 429. Vedľa autobusovej stanice MDA sa nachádza konečná autobusová zastávka Dworzec Główny Východ, kde zastavujú autobusy: 115, 182, 192, 482.
Mestská hromadná doprava v Krakove je dobre prepracovaná. Lístky si viete zakúpiť buď u sprievodcu ak sa nachádza v dopravnom prostriedku, najčastejšie v električke, alebo priamo v dopravnom prostriedku, na zastávkach, v stánkoch alebo cez aplikáciu. Pozorne si preštudujte cestovný poriadok, nakoľko niektoré linky končia okolo 21-22.00 hod. Na čierno sa neoplatí cestovať , revízori chodia dosť často. V Krakove neponúkajú klasické turistické dopravné karty. Ak sú v predaji tak sú potom 1-3 dňové ale sú v ňom zarátané návštevy múzeí a rôzne zľavy. Cena jednodňového bola 120 PLN. Informačné tabule sú prehľadne a dá sa podľa nich dobre orientovať.
Mestská doprava v Krakove je zabezpečovaná autobusmi a električkami. Sieť MHD je rozdelená na dve zóny-mesto Krakov a aglomeráciu (tam patrí aj krakovské letisko). Dvadsaťminútový lístok stojí 3,40 PLN, päťdesiatminútový (alebo na jednu cestu) je za 4,60 PLN, deväťdesiatminútový je za 6 PLN, 24-hodinový stojí 15 PLN pre jednu zónu, 20 PLN pre dve zóny. Výhodnou môže byť víkendový rodinný cestovný lístok platný pre až dvoch dospelých a päť deti, ktorý stojí pre obe zóny 16 PLN. Cenník jedného je na
http://kmkrakow.pl/bilety/ceny-biletow.html
Prehľad liniek, cestovné poriadky a ďalšie informácie nájdete na http://kmkrakow.pl/
Vyhľadávač spojenie nájdete na https://www.e-podroznik.pl
Vodná električka
Skôr turistickou atrakciou je tzv. „Vodná električka“ (KTW, Krakowski Tramwaj Wodny) dopravné spojenie loďami po pravidelných trasách po rieke Wisle, ktorá je v prevádzke od mája do septembra. Ceny sú vyššie ako v električkách a autobusoch. Cena na mestskej trati Salwator-Wawel-Kazimierz je 10 PLN.
Cestovný poriadok nájdete na http://www.tramwajwodny.net.pl/
Wawel - najvýznamnejšia historická pamiatka
Dominantou Krakova je určite hrad Wawel ktorý sa hrdo vypína nad mestom . Dostanete sa sem ľahko z centra mesta. V centre mesta sú smerové šípky, ktoré Vás navedú správnym smerom. Ak budete cestovať MHD tak je neďaleko hradu zastávka MHD pre električky a autobusy, keď pôjdete z hradu zastavte sa v Sky Bar & Resto Groble Plac na Groblach 31-101, je odtiaľ pekný výhľad na hrad aj rieku Vislu a prístav.
Krakovský hrad Wawel je jedna z najdôležitejších pamiatok mesta. Je zapísaný na zozname pamiatok UNESCO. Počas dlhých rokov jeho existencie prešiel mnohými zmenami. Je to najväčší hrad v Poľsku a môžete v ňom nájsť budovy postavené v rôznych architektonických slohoch. V minulosti bol dlhé roky sídlom Poľských kráľov. Hrad stojí za návštevu aj kvôli múzeám, ako napríklad múzeum umenia, zbraní, keramiky alebo kováčstva.
Wawelský kopec bol významným miestom dlho pred tým ako na ňom bol postavený hrad. Na kopci boli objavené archeologické nálezy, z doby približne 100 000 rokov pred Kristom.
Okolo tohto miesta boli omnoho neskôr križovatky významných obchodných ciest. Až v prvej polovici jedenásteho storočia sa Wawelský kopec stal miestom, z ktorého vládli panovníci Boleslav Chrabrý a Mieško II. V tomto období bola na kopci postavená prvá verzia hradu. Z tejto pôvodnej verzie ostali iba pozostatky ktoré neskôr objavili archeológovia.
Neskôr v 13. storočí sa začala budovať Hermanovská katedrála, ktorá na mieste stojí dodnes. Súčasťou katedrály sú napríklad kaplnky, ale aj hrobky kráľov. Prvý kráľ pochovaný v katedrále bol Ladislav I. v roku 1333.
Postupom rokov sa ku katedrále pristavovali nové stavby, a taktiež bolo vnútri vybudovaných viacej hrobiek významných Poľských osobností.
V 16. storočí zažil Krakovský hrad Wawel veľké zmeny a rozšírenia. Kráľ Žigmund I. Starý, inšpirovaný zahraničnou architektúrou, nechal v hrade postaviť nové budovy v renesančnom slohu.
V tomto období boli vnútri hradu postavené štátne siene, ktoré sú dodnes jednou z najhlavnejších atrakcií hradu. Sú známe napríklad olejovými maľbami, ale aj tým že sa tu konali kráľovské svadby. 16. storočie bolo ale aj zlým obdobím pre hrad, pretože hlavným mestom Poľska sa stala Varšava. Preto bol hrad opustený, a tiež vyrabovaný Pruskou armádou.V 17. storočí sa hrad stal významným obranným bodom Poľska. Preto bol celý zmodernizovaný, a bolo dobudovaných mnoho nových obranných prvkov.
Počas druhej svetovej vojny, boli z hradu ukradnuté mnohé vzácne gobelíny. Kráľovská pokladnica a ostatné cennosti boli však počas vojny uložené v Kanade, a po vojne boli navrátené do Wawelského hradu.
Z novodobej histórie je tiež významným faktom to, že sa katedrála stala v roku 1946 miestom pôsobenia Karola Wojtylu, neskôr známeho ako pápeža Jána Pavla II. Kvôli tomu sa dnes v hrade nachádza aj múzeum Jána Pavla II.
Po Smolenskej tragédii bol vo Wawelských kráľovských hrobkách pochovaný aj bývalý prezident Poľska Lech Kaczyński. Poľsko a Slovensko bolo historický prepojené a mnohé udalosti boli vzájomné prepojené. Len pre zaujímavosť : https://spis.korzar.sme.sk/c/792...-hrad.html https://sk.wikipedia.org/wiki/De...o%C4%BEska
Staré mesto je názov centrálnej štvrti v Krakove. Táto časť mesta má dlhú históriu a je významným miestom Poľska už okolo tisíc rokov. Kompletne celá stredoveká štvrť je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ponúka výnimočnú starú architektúru z rôznych období.
Zaujímavosťou je to, že je štvrť komplet celá obkolesená pásom zeleného parku. Môžete tu nájsť veľa stredovekých ulíc, námestí a pamiatok.
Staré mesto vedie od brány sv. Floriána až ku hradu Wawel. Tieto dve pamiatky sú spojené kráľovskou cestou, po ktorej cestovali poľský králi na korunováciu do hradu. Veľkú časť kráľovskej cesty tvorí ulica Grodzka. Prvá zmienka o ulici pochádza z 13. storočia a je preto jednou z najstarších ulíc Krakova.Určite nezabudnite navštíviť Malé a Štefanské námestie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti najväčšieho, hlavného námestia.
Môžete tu nájsť staré budovu starého trhoviska Sukiennice zo 16. storočia. Na hornom poschodí trhoviska je poľské národné múzeum umenia.
Na námestí je tiež stará radnica s radničnou vežou, ktorú nazývajú aj „šikmá veža“, pretože je naklonená pol metra do jednej strany. Môžete si z nej vychutnať výhľad na celé staré mesto a okolie.
Neoddeliteľnou súčasťou hlavného námestia sú aj katedrály a staré stredoveké domy nazývané „kamienice“.
Staré mesto je známe aj najstaršou univerzitou v Poľsku, postavenou v roku 1364. Vnútri si môžete pozrieť astronomické nástroje Nikolasa Kopernika alebo zachované stredoveké učebnice.
Ak sa chcete dozvedieť viac o starom námestí, môžete si na našej stránke prečítať ďalšie detailné články o jednotlivých pamiatkach vrátane ich histórie.
Neoddeliteľnou súčasťou krakovského starého mesta je typická atmosféra. Konajú sa tu počas roka mnohé kultúrne udalosti, na ktorých stretnete turistov, ako aj domácich obyvateľov.
Ak budete hladný, doprajte si typický praclík z jedného z malých stánkov, alebo navštívte domáce reštaurácie ponúkajúce tradičné poľské jedlá ako napríklad pierogi, bigos, barszcz alebo zapiekanka.
Archeologické nálezy z wawelského kopca potvrdili, že Krakov bol osídlený už niekedy v siedmom storočí. Prvá písomná zmienka o starom meste pochádza z 9. storočia. Od začiatku 10. storočia sa Krakov stal sídlom poľských kráľov.
Od 14. storočia a vlády Kazimíra III. Veľkého, bol Krakov využívaný aj na korunováciu nových poľských kráľov.
Vianočné trhy
Vianočné trhy v Krakove sú neodmysliteľnou atrakciou pri návšteve Krakova a tak tomu bolo ak v tomto roku. Trhovníci sú neni len na námestí, ale aj priamo Sukiennice. Dostanete tu všetko možné, od jedla po remeselné výrobky. Poliaci sa vždy prezentovali svojími ručnými prácami, či už kožušinami, keramikou, drevenými výrobkami, kováčskymi výrobkami, sklom a podobne.
Kde sa najesť
Poľská kuchyňa nebola niekedy nejaká veľmi chválená ( okrem pravých domácich špecialít ) ale situácia sa za posledné roky výrazne zmenila a len v tomto meste nájdete desiatok reštaurácii, ktoré kandidujú na Hviezdičky Michelin“ je to forma ocenení reštaurácií podľa prestížneho sprievodcu Michelin hviezdičky. ( Slovensko zatiaľ tieto ocenenia aj kandidatúry obchádzajú ) sú to reštaurácie s príjemným aj luxusným interiérom. Na prekvapenie napríklad cena polievky na trhovisku, alebo pirohov je niekedy vyššia ako v Michelin kandidujúcej reštaurácii. Doporučujem ochutnať národné jedlá poľska, ktoré ponúkajú aj luxusné reštaurácie a nehanbia sa za to. Ak ste za " pouličné " jedlo máte na výber veľa možnosti a najčastejšie je ponuka poľských " zapekanky " ale poulične predávajú aj polievky, pirohy, mäsové výrobky ale aj obyčajný mastný chlieb. Sú tu samozrejme aj pizzerie, ale reštaurácie za ľudové ceny alebo ak uprednostňujete luxusné reštaurácie je ich tu dostatok. Ale nepočítajte, že ceny aj pouličného jedla budú v cene ako u nás. Často sú tieto ceny vyššie ako v Bratislave. Ak pôjdete do nejakej vyhľadávanej reštaurácie tak počítajte s tým, že budete čakať v rade.
Čo by som doporučil : pri vstupe do centra mesta ul.Sienna 11, Botko Spolka pirohy za 35 PLN, poľská polievka Zurek 25 PLN a čaj 25 PLN , Pod Leliwa Reštaurácia Polska , Slawkovska 13-15 denne menu 38 PLN ( jedna z najlacnejších reštaurácii, ale najviac vyhľadávaných ) Na tejto ulici nájdete niekoľko dobrých reštaurácii za prijateľné ceny. Vyhľadávaná reštaurácia a kaviareň je na námestí ul. Mariacki, Hard Rock Café ,ktorá je súčasťou svetovej značky rovnakého mena, Gubbio Caffe , ul.Franciszkanska 8.
Vyhľadávaná reštaurácia a kaviareň je na námestí ul. Mariacki, Hard Rock Café
Jak se ti cestopis líbil?

Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 37 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.