Letěl jsem v byznys třídě Emirates. Jaké to bylo?
Rozhodl jsem se využít nejlevněji dostupné byznys třídy v barvách Emirates na letu z Bangkoku do Hongkongu. Zde jsou mé dojmy a fotky z letu.
Cestopis z roku 2017 napsal David Eiselt
Emirates je jistým způsobem fenoménem mezi tuzemskými cestovateli, ačkoliv z praktického hlediska k tomu není jediný rozumný důvod, obzvlášť pokud se bavíme o ekonomické třídě. Mne však nejen z profesního hlediska zajímá produkt prémiový – business class. Rozhodl jsem se proto využít nejlevněji dostupné byznys třídy Emirates, kterou zakoupíte na trase mezi Bangkokem a Hongkongem.
Úvod
Blíží se konec mé měsíc a půl trvající cesty po jihovýchodní Asii a pomalu začínám řešit, jak se ze současné polohy v Čiang Mai přesunu do Hongkongu, odkud mám zpáteční let do Prahy přes Londýn s Cathay Pacific.
K dispozici je samozřejmě nespočet variant, ale protože jsem v Asii a ta bývá obvykle velmi levná, nedá mi to a pátrám po výhodných prémiových třídách.
No, nebudu to příliš protahovat. Zprvu jsem měl v plánu utratit Avios body z frequent flyer progamu u British Airways za byznys u Cathay z Bangkoku, ale zvažoval jsem i let z Čiang Mai s Cathay Dragon. Co čert nechtěl, pár dní před odletem než jsem udělal finální rozhodnutí, samozřejmě bonusové letenky zmizely a já se musel poohlédnout jinde.
Naštěstí tu létají Emirates na své prodloužené lince z Dubaje přes Bangkok do Hongkongu. Tento tří a půl hodinový přelet patří k nejlevnější variantě, jak se do byznysu u Emirates podívat. A jejich produkt mě prostě lákal. Ekonomickou třídu znám moc dobře a vím, že oproti ostatním aerolinkám se vůbec ničím neliší, snad jen „luxusně znějící reklamou“, a proto jsem se rozhodl.
„Nejlevnější byznys třídu Emirates zakoupíte na lince Bangkok – Hongkong.“
Cena je prakticky po celý rok totožná – lehce přes 10 tisíc korun, což je nejnižší možná částka, kterou na časově rozumně trvajícím letu můžete zaplatit. Tuto sumu ještě o třetinu snižuji mílemi ze Skywards programu, které by mi stejně koncem roku propadly.
Přesun z Čiang Mai na letiště Bangkok Suvarnabhumi řeším tradičně přes AirAsia, která mne vyklopí na sousedním letišti Bangkok Don Mueang v 9:40 ráno. Přejezd shuttle busem mi zajistí včasný příchod k již probíhajícímu odbavení na hlavní let dne.
Odbavení
Pokud jste někdy pokukovali po Business Class check–in přepážkách, jistě jste polemizovali nad jejich smysluplností. Prázdnotou věčně zející a obsluhované unuděnými zaměstnanci. To bohužel není případ Emirates. Díky velkokapacitním letounům se vždycky najde dostatek cestujících, kteří budou stát před vámi a zaručeně vytvoří frontu. Na druhou stranu čekání nepočítáte v desítkách, ale pouze jednotkách minut.
Úsměv zaměstnanců je tu zaručen. Pozdravíme se, předám pas a po krátké chvilce obdržím palubní vstupenku, pozvánku do letištního salónku a poukaz pro prioritní průchod celní kontrolou.
Rychle tedy procházím bezpečnostní a následně i celní kontrolu, zahýbám směrem k prstu G, kde v dolním patře nacházím vstup do salónku Emirates Lounge.
The Emirates Lounge
Samotný vchod do brandového letištního salónku, který mimo Bangkoku Emirates provozuje ještě na dalších 30 letištích, je designován do honosně působícího až kýčovitého luxusu v podobě dřeva a zlata. Na mne nepůsobí dobře, ale věřím tomu, že spoustu jiných si v podobném stylu bude naopak libovat.
Po vstupu se ocitnete v jedné ze tří hlavních místností, které jsou navzájem propojené dlouhou chodbou lemující prosklenou stěnu s výhledem na letištní plochu, která dodává vnitřku svěží nádech díky dennímu světlu.
I přesto, že do salónku vstupuji s velkým časovým náskokem, je personál plně připraven a spolu se mnou tu je asi dalších 8 cestujících. Postupem času, jak se čas odletu blíží, se salónek plní Číňany a i přes kapacitu 200 cestujících působí přeplněným dojmem.
Chýlí se čas oběda a vzhledem k tomu, že jsem od rána prakticky nejedl, usedám do jídelní místnosti a postupně ochutnávám některá jídla z jídelního bufetu. Ten byl naprosto dostačující a chuťově výborný. Varianty polévek, teplých jídel, studených zákusků i desertů a salátů. Prostě vše, co očekáváte od kvalitního salónku.
Protože mám za sebou už polovinu dne v horkém Thajsku a před sebou středně dlouhý let, využívám možnosti sprch, které taktéž nesmí chybět v žádném lepší salónku. Kupodivu nikdo z přítomných o stejnou službu nežádá, proto nemusím na nic čekat a využít první volné místnosti. Šampón, kondicionér (ne že bych ho potřeboval), fén na vlasy, věci na holení a další hygienické potřeby. To vše zde na vás čeká společně s měkkými čistými ručníky.
Pomalu se blíží čas nástupu do letadla, proto zabalím svých pět švestek a loučím se. Pár kroků opodál se nachází Gate E08, zpoza kterého už vykukuje největší dopravní kolos tohoto století letoun Airbus A380.
Let EK384 na horní palubě A380
Jedna z mnoha výhod, kvůli které člověk utrácí za letenky v byznys třídě více, než je nutné, je pohodlí. Pohodlí nejen během letu, ale i nástupu a výstupu z letadla. V případě A380tek to stejně jako u prioritního odbavení prostě neplatí. V byznys konfiguraci se nachází 56 sedadel, které jsou v našem případě plně obsazené, a proto menší fronta vzniká i při nastupování. V porovnání se zbylými 557 sedadly v ekonomické třídě to však zní jako klišé.
Na horní palubu nastupujeme vlastním prstem a tak tiše závidím těm, kteří si mohou vyšlápnout schůdky. Náš letoun je totiž v konfiguraci dvou tříd – ekonomické a byznys. V takovém případě je na horní palubě v přední části ještě 39 řad ekonomických sedadel, kam cestující nastupují z patra spodního po schůdcích.
„Sedadla v horní palubě si může zdarma vybrat během on–line odbavení každý cestující.“
Pomalu procházejíc kabinou se snažím naladit na notu snobského pojetí designu, které mi prostě nesedí a přijde až nevkusné. S tím se ale nedá nic dělat, tohle k Emirates prostě patří a já to toleruji.
Na druhou stranu Emirates letošní rok přišel s novou podobou byznys i první třídy, takže současná dekorace bude za pár měsíců pasé. Oproti tomu ale celou byznys třídu degraduje tím, že sedadla zarovná do řad, kdy vzniknou i sedadla usazená „uprostřed“, což absolutně vyruší veškerý komfort a diskrétnost, jež současná konfigurace má.
Jsem tu. Mé sedadlo 10K u okénka s úložným prostorem oddělujícím mne od postranní uličky a zaručující mi tak mnohem větší komfort je v plné parádě připraveno a já se nemohu dočkat, až se uvelebím.
Je to super. Sedí se pohodlně a prostorem se tu rozhodně nešetří. Místa je plno skutečně do všech směrů, a to i v případě prostoru pro natažení nohou, což rozhodně nebývá v byznys třídách pravidlem. Třeba v Airbusu A350–900 u Thai Airways jsem skutečně přemýšlel, zda nesedím jen v divně vypadající ekonomické třídě.
Co mne vždy osobně na produktu Emirates fascinovalo, byl privátní minibar v sedadle. Je libo se ihned po usednutí občerstvit vodou Evian, džusy či kolou nebo spritem? Žádný problém...
Krátce po usednutí ke mne přichází letuška a nabízí šampaňské k přípitku. Tak na zdraví.
Poté v mezičase, než bude prostřeno k večeři, přichází tradiční šmejdění. Odkládací prostory, zábavní systém ICE, odhlučněná sluchátka, jídelní menu, různé polohy sedadla a kosmetika na toaletě. Prakticky tu nelze ničemu nic vytknout.
Pro mne asi největší zvědavost přicházela v době podávání servisu – večeře. Upřímně, trochu jsem se cítil zklamaný, až skoro podvedený. V byznys třídě luxusních Emirates se podává servis kompletně na jednom platu bez postupného servírování? To jako vážně? Ale jo, pořád vím, že let trvá něco mezi 3,5 až 4 hodinami, ale i tak, tohle bych prostě nečekal.
Jídlo, jak sami vidíte, není ničím zajímavé. Jasně, s přehledem strčí do kapsy drtivou většinu pokrmů servírovaných v kdejaké ekonomické třídě, ale člověk tak nějak podvědomě čeká od těch nejluxusnějších aerolinek světa, které toto samy o sobě neustále vykřikují, něco víc... Mnohem víc.
Hlad každopádně nebyl veliký, jelikož jsem ještě najedený ze salónku, a tak hlavní chod jen ochutnávám a spíše se věnuji čerstvému thajskému ovoci. Chuťově pak catering rozhodně nezklame ani neurazí.
Po jídle se zvedám ze svého královského sedadla a pomalu mířím do zadní části trupu letadla, kde se ukrývá klenot arabských aerolinek, a tobar v nebesích.
Objednejte si drink či si ho snad sami namíchejte, pohodlně se usaďte do pohovky a v poklidu si užívejte zbytek letu. Pokud by vás snad jen zajímalo, kde se právě nacházíte, letovou trasu můžete sledovat na velkém monitoru.
Emirates nabízí na svých letech internet zdarma, pro byznys cestující po dobu celého letu, pro zbytek osazenstva dostačujících 20 MB.
Ani nevím jak, let pomalu utekl a piloti se chystají na závěrečné přiblížení k hongkongskému letišti, kde budeme usedat krátce před sedmou hodinou večerní.
Závěrečné zhodnocení
Ačkoliv se z některých pasáží mohlo zdát, že jsem více zklamaný, než nadšený, opak je pravdou. Ano, nelíbí se mi design, se kterým se Emirates ztotožňuje, ale to je pouze můj subjektivní pohled na estetiku. Stejně tak jsem byl zklamaný z jednoduchého občerstvení během letu, ale při přihlédnutí k tomu, že samotný let trval něco přes 3 hodiny a pomyšlení nad tím, co asi tak servírují u ČSA, bych byl příliš tvrdý v hodnocení, když bych dal horší známku jak za dvě.
Naopak musím pochválit sedadla, prostory jak pro tělo, tak pro osobní věci, přístup palubního personálu a především Sky Bar. Tohle jsou právě ty věci, kvůli kterým má nad byznys třídou smysl přemýšlet.
Nebýt těch přitroublých populistických reklam o tom, jak s Emirates poletíte v luxusu i v ekonomické třídě, byli by z nás snad i fajn kamarádi.
Osobně si z tohoto letu odnáším jediné: už teď se těším, až budu moci vyzkoušet plnohodnotnou byznys třídu na letu delším 7 hodin.
Jak se ti cestopis líbil?
David Eiselt procestoval 49 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 12 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
to oplastování s imitací dřeva je opravdu nechutné, naopak skybar by pro mě osobně byl velmi dobrým důvodem pro volbu Emirates.
to oplastování s imitací dřeva je opravdu nechutné, naopak skybar by pro mě osobně byl velmi dobrým důvodem pro volbu Emirates.