Lyžovačka v Turecku, Pergamon a Istanbul.
Já jsem na památky, přítel na zimní sporty... no... proč to nespojit do jedné dovolené? :-)
Cestopis z roku 2023 napsala Míša K.
Já už vlastně ani nevím, odkud tenhle random nápad přišel, ale levné letenky do Istanbulu nás lákaly, a ozvláštněná dovolená snad ještě víc. Letenky Praha - Istanbul (Sabiha Gokcen) nás vyšly na cca 3 500 Kč - včetně odbaveného kufru (jinak to nešlo, když jsme chtěli lyžovat :-) ). Na termín odletu, 3. 2., jsme se těšili jak malá děcka na Vánoce. Informace předem samozřejmě téměř žádné, protože turecké webovky lyžařského střediska, kam jsme se chystali, sice fungují, ale dost zajímavým způsobem... :-). Tak Vám tady teď zkusím vše sepsat, protože Istanbul za nás nic moc... ale lyžovačka v Uludagu - nezapomenutelný zážitek, rozhodně se tam vrátíme! A vyšlo nás to levněji jak Alpy, včetně půjčovného za vybavení. :-)
Den 1.
Do Istanbulu jsme přitelětli kolem půl 7 večer, pozor na dvouhodinový posun času, auto jsme půjčovali u AVEC cars - naprosto bez problémů, slečna uměla hezky anglicky. Kupte si simku s daty - na letišti stejné ceny jako jinde. Simka s 5 GB nás vyšla cca na 650 Kč. Půjčovné auta (Fiat Egea) na 5 dní stálo 2 530 Kč.
Letiště je za nás přehledné a hezky značené, nešťastné jsou fronty na pasovce, ale to je normálka... :-) Wi-Fi na letišti funguje jen 15 minut, a to jen v případě, že si předem stáhnete jejich letištní aplikaci.
Z letiště jsme vyjeli do městečka Yalova, kde jsme přenocovali v hotelu Lagun Palace - 53 Euro i se snídaní.
Den 2.
V sobotu jsme vyrazili na výlet do města Bergama, z většiny jsme jeli jen po dálnici, která byla jako nová. Cesta trvala cca 3 hodiny. Jako první jsme navštívili Ancient city of Pergamon - vyjeli jsme na veliký kopec, auto zaparkovali hned u vstupu. Vstupné 90 Tl, parkovné zdarma. Navštívit toto místo v mimosezoně bylo boží, nikde nebyla ani noha, a tak jsme si atmosféru pozůstátků starořeckého města vychutnali naplno. Kdo by to byl čekal, že po se po památce UNESCO bude procházet v podstatě sám? :-)
V Bergamu jsme navštívili i Asklepieion, pozůstatky svatyně bohů, vstupné stejné, jen parkovné za 20 Tl, nebo 1,5 Eur. Opět jsme v místě byli téměř sami, mají tam i velmi zachovalé divadlo, vypadalo to, že se tam v sezoně možná i něco odehrává? :-) Ale těžko říct, oficiální web se nám nepodařilo nalézt, byť se opět jedná o UNESCO památku.
Pozdě večer jsme se vrátili na sever a ubytovali se ve městě Bursa, v hotelu Grand Turkuaz, za 200 Euro/ 3 noci se snídaní. Hotel průměr, ale cenově fajn, a dalo se u něj i zdarma parkovat.
Den 3.
Nad městem Bursa (hodinu a půl cesty z Istanbulu) se tyčí Uludag, se stejnojmeným národním parkem, kde se nachází horské lyžařské středisko. Na horu vedou 3 možnosti. 1) Taxi - jednosměrná cena 400 Tl - fixní, 2) Minibus (nenašli jsme zastávky, takže nevyužito) 3) Lanovka v kombinaci s taxi. Nahoru jsme vyrazili lanovkou - 450 Tl/osoba, převýšení o Sněžku. :-) Nahoře se ještě ale musíte pocuknout za 50 Tl taxíkem, abyste se dostali do centra dění, lanovka vede jen k hotelům. Zážitek a výhled z lanovky ale supr.
Využili jsme půjčovnu Snow Express, půjčovné bot, lyží a hůlek na jeden den bylo u levnějšího vybavení 350 TL/den, u dražšího 550 Tl/den. Skipass 450 Tl/den. Nechtěli nám prodat dvoudenní, jelikož se na Uludag hnala velká sněhová bouře a očekávalo se uzavření areálu. Lyžařské středisko je krásné, na úvodním "debil platzu" se pohybuje mnoho lidí bez lyží, začátečníků bez helmy, něco jako lyžaři... lidi si tam byli schopni udělat piknik uprostřed sjezdovky... O kus dál ale začínala ta pravá krása... nekonečné sjezdovky, čistě přírodní sníh, žádné fronty, minimum lidí - dokonalost! :-) Areál má 24 lanovek, nám 2 nejezdili, ale nijak nás to neomezovalo, je to tam mix modrých a červených sjezdovek, kotvy, sedačky... no, přijdete si na své. :-) Lyžuje se od výšky 1800 m.n.m. až cca do 2 550 m.n.m. Výhledy byly srovnatelné s Rakouskem, jen je třeba počítat se starším, ale udržovaným, vybavením areálu. Neskutečně nás mrzelo, že jsme nemohli jít lyžovat ještě ten druhý den, byl to vážně super zážitek. Potkali jsme i spoustu fajn lidí, od indonésanů přes palestince až po místní - báječní a nápomocní byli všichni.
Areál má i webové stránky v angličtině, spousta věcí tam ještě není přeložena, nebo tam úplně chybí, ale základ tam rozhodně najdete - https://www.uludaginfo.com/. Dobře fungují i na Instagramu.
Den 4.
Původně bylo v plánu lyžování, to ale bohužel nešlo. Rozhodli jsme se tedy prozkoumat Bursu, prošli jsme centrum, navštívili mešitu a pěkně se nachodili v místním Grand Bazaar. Večeři jsme měli v MADO, síť cukrárno-restaurací v Turecku, vaří lokální i mezinárodní kuchyni a je to supr. Navštívili jsme i nějaké klasické obchody - mají tam vážně levno, ještě, že jsme v kufrech neměli moc místa nazbyt. :-)
Den 5.
Pozvolna jsme se přesunuli do Istanbulu, vrátili auto a taxíkem se svezli do centra Istanbulu. Bydleli jsme v The Magnaura Palace hotel ve čtrvti Fatih. Ze snídaně jsme měli výhled na Blue Mosque a na moře. Pokoj s výhledem na moře nás vyšel na 264 euro/3 noci se snídaní. Z druhé strany hotelu jsme měli Hagia Sofia, a o kus dál i istanbulský Grand Bazaar. Tahle místa jsme si obešli během příjezdového dne. Další dva dny jsme si udělali dva okruhy městem. Ani omylem jsme nestihli vše, ale co jsme stihli, to se nám líbilo. I když už jsme navštívili hezčí místa. :-)
Den 6.
Průvodců Istanbulem je zde mnoho, tak zkusím vytáhnout jen to nejdůležitější. Ve městě suprově funguje městská doprava, kterou jsme hojně využívali. V automatech u zastávek si zakoupíte Istanbul Kart (cca 50 Tl), na kterou si následně nabijete kredit. Jedna jízda tramvají stojí 9,90 Tl, lodí 14,50 Tl - stačí Vám jedna karta do dvojice! :-) Šestý den jsme zahájili návštěvou paláce Dolmabahce,správní centrum pozdní Osmanské říše, a za nás mnohem lepší a hezčí než Topkapi palace - méně lidí, jinak velmi podobné, vstup 450 Tl. Moc krásná a zachovalá architektura. Následně jsme se vydali na náměstí Taksim, z nějž vede rušná obchodní ulice k Galata tower, kousek od ní je čtvrť Karakoy, kde jsou hezoučké a prázdné uličky. :-) Na protějším břehu Karakoy je Spice bazaar, není tak velký, ale návštěvá byla příjemná. V závěru dne jsme navštívili jednu z mnoha podzemních cisteren z dob Římské říše - Yerebatan, tohle místo za návštěvu stojí, vstup za 300 Tl.
Den 6.
Dopoledne jsme strávili ve čtvrti Balat - hypsterská čtvrť plná velmi fotogenických zákoutí, minimum lidí a krásná atmosféra! :-) Na protějším břehu jsme navštívili Muzeum Rahmiho Koce, jednoho z nejbohatších tureckých obchodníků. Jedná se o soukromé muzeum převážně dopravních záležitostí. Najdete zde nekončící sbírky motorek, aut, lodí, vlaků, tramvají, ale třeba i ponorku, letadla, modely vláčků, motorů, retro hraček... No prostě všechno, muzeum bylo vážně skvělé, návštěvu rozhodně doporučujeme, pokud Vám zbude čas. Podařilo se nám koupit studentské vstupné za asi 80 Tl (normálně ho prodají jen místním studentům), běžné vstupné kolem 300 Tl. Ještě jsme v rámci Mhd zvládli plavbu lodí celým zálivem Golden Horn - v rámci MHD lodě doporučujeme, levnější než turistické plavby lodí a uvidíte to samé :-).
Den 7.
Už jsme se vraceli jen domů, cestu na letiště jsme tentokrát zvládli pomocí MHD, počítejte ale s vysokou časovou náročností. Na letiště Sabiha jede metro linky M4 z asijské části města, čtvrť Kadikoy. Z evropské části na Kadikoy jezdí v ranní špičce trajekt v 15 minutovém intervalu, jezdí ze stanice Eminonu. Plavba trvá 15 minut, ze stanice Kadikoy to pak na letiště trvá hodinu. Samozřejmě záleží odkud jedete, taxík ale vyjde dost draho (cestující platí dálniční poplatky a za průjezd tunelem), tak pokud máte čas, využijte širokou a dobře dostupnou síť MHD. :-)
Tip na závěr
Na Uludag si vyhraďte více času než my, a obrňte se trpělivostí na silnicích. Taky si nezapomeňte vyřídit mezinárodní řidičák. :-) Mějte na paměti, že do mešit se musíte zouvat a dámy si musí zakrýt vlasy šátkem - doporučuju vlastní, v mešitách sice půjčují, ale není to nic moc... Vstup do mešit je ale vždycky zdarma, včetně Hagia Sofia, místní "průvodci" Vás budou lákat na komentovanou prohlídku, ta se už ale platí.
Jak se ti cestopis líbil?
Míša K. procestovala 20 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 10 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Pěkná lyžovačka v TR! Jen místo zmrzlinové věže Gelato tower v Istanbulu raději Galata tower :-).
Pěkná lyžovačka v TR! Jen místo zmrzlinové věže Gelato tower v Istanbulu raději Galata tower :-).
Jeeee, děkuji za opravu :-)
Jeeee, děkuji za opravu :-)