Maďarsko
Cestopis z roku 2022 napsal Batuzkar.com
Musím se přiznat, že Maďarsko, nebo přímo Budapešť pro mě nikdy nebyla destinací, kam bych se vyloženě toužil podívat. Jednak je to moc blízko, jak geograficky, tak kulturně a pak jsem měl tuto zemi spojenou hlavně z dřívějších dob se zájezdy k Balatonu. Až jednoho dne mě spíš nutnost zavedla do Budapešti a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Dovedu si představit, že toto město může být příjemným místem ke strávení třeba prodlouženého víkendu. Což byl v podstatě i můj případ. Během toho času jsem ochutnal místní speciality i pivo, několik hodin se louhoval ve vyhlášených lázních a samozřejmě se stihl pokochat i krásami města.
Jak do Budapešti?
Vzhledem ke vzdálenosti se nabízí využití autobusové dopravy, vlaku, nebo vlastního auta. Případně samozřejmě letecky. Záleží na preferovaném způsobu dopravy, dostupných termínech a ceně. Já jsem letěl z Prahy s Ryanair za 1200 Kč za zpáteční let. To je ale spíše spodní hranice, v určitých termínech může být cena třeba až třikrát vyšší. A to se bavíme jen o ceně za letenku. Bez výběru sedadla v letadle, nebo odbaveného zavazadla. Ceny za vlak, nebo autobus tam i zpět začínají někde kolem 1000 Kč. V případě využití letecké dopravy se lze jednoduše dostat z letiště do centra Budapešti, nebo i zpět autobusem 100E. Jedna jízda vyjde na zhruba 60 Kč, autobusy jezdí několikrát do hodiny a do centra města jim to trvá lehce přes 30 minut. V Maďarsku nefunguje Uber, ale doprava autobusem z letiště, nebo i hromadnou dopravou po městě je levná a bezproblémová.
Lázně Széchenyi
V Budapešti se nachází několik lázeňských komplexů, největší z nich jsou lázně Széchenyi. Ty se nachází v parku Városliget, naproti hradu Vajdahunyad. Celodenní vstupné vyjde na necelých 500 Kč, můžete využít několik venkovních bazénů, sauny, parní komory, nebo vnitřní bazénky. V lázních se dá strávit bez problémů několik hodin, ale místy je patrné, že celé zařízení je v provozu už poměrně dlouho. Přesto lze návštěvu lázní doporučit. Vstupné, nebo další informace si lze zajisti i online: https://www.szechenyibath.hu
Rozpočet
- Letenka Praha - Budapešť - Praha (Ryanair): 1200 Kč
- Autobus z letiště do centra a zpět: 115 Kč
- Ubytování (1 noc, hostel): 350 Kč
- Vstupné lázně Szechenyi: 475 Kč
- Ostatní útrata (jídlo, pití): 500 Kč
- Celkem: 2640 Kč
Co dále vidět v Budapešti?
- Budínský hrad
- Lázně Gellért
- Lázně Rudas
- Markétin ostrov
- Gellértova hora
Závěrem
Ideální destinace na víkend, nebo i třeba několik dní. Město je dobře dostupné, včetně veškerých památek, hodně času se dá strávit v lázních a odpolední, nebo večerní procházky po městě pak věnovat prohlídkám památek, nebo ochutnávání vyhlášené maďarské kuchyně. Budapešť nenabídne žádnou exotiku, což se od ní ani čekat nedá, ale spíše pohodově strávený čas. Protože na místním letišti má svou základnu Wizzair a hodně linek zde provozuje i konkurenční Ryanair, lze Budapešť využít jako příjemnou přestupní stanici do dalších destinací. V tomto případě bych se vůbec nebál zde jeden nebo dva dny strávit. Což byl ostatně i můj případ.
Jak se ti cestopis líbil?
Batuzkar.com procestoval 43 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 32 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Budapešť mám rád jezdím tam výhradně vlakem několikrát ročně jen na víkend relaxovat do lázní ...
Ale Széchenyi tam je hlava na hlavě o víkendech ,svátcích a prázdninách skoro nepoužitelné mám raději Lukacs Baths.
Budapešť mám rád jezdím tam výhradně vlakem několikrát ročně jen na víkend relaxovat do lázní ...
Ale Széchenyi tam je hlava na hlavě o víkendech ,svátcích a prázdninách skoro nepoužitelné mám raději Lukacs Baths.
Díky za tip, zkusím příště.
Díky za tip, zkusím příště.