Marakéš a výlet do Casablancy
Týden v Marakéši, výlet do Casablancy
Cestopis z roku 2018 napsal Ondřej Majer
Na týden jsem vyrazil do Marakéše užít ještě nějaké to teplo, přítelkyně měla dovolenou, bohužel už moc volných letenek s Ryanairem nebylo a tak trasa která se létala v toto období za 1500-2500 Kč jsme ve 2 s 1 kufrem letěli za víc než 12 tisíc. Ale to tak někdy je.
V Maroku jsme byli prvně, když arabské země, tak lítáme spíš třeba Emiráty nebo Omán, když Afrika, tak třeba Kapverdy. Takže jsme byli docela zvědaví, původní představa byla, že budeme po Maroku cestovat, dělat výlety, ale z toho nakonec sešlo, chtěli jsme více relaxovat a udělali jsme tak jen 1 výlet do Casablancy vlakem, to popíši později.
Přílet na letiště a něco k taxi - klasika, po příletu na letiště vyplníte imigrační formuláře které stejně končí v koši, projdete kontrolou, vezmete kufr a jdete z letiště, řekl jsem si pojedeme autobusem a né taxi, za 2 lístky jsme dali 60 dirhamů (cca. 150 Kč), při cestě zpátky jsme za stejnou cenu už jeli z mediny taxi :-) Taxi se zde dá dobře usmlouvat, v Marakéši ale ochota zapnout taxametr moc není, na druhou stranu vyjednat se dá i nižší cena, než by byla s taxametrem. Mě už po čase nebavilo věčné dohadování a tak jsem si vždy připravil hotovost bokem a ukázal že víc nemám. Nejlevnější jízdu po Marakéši jsme měli přibližně 12 kilometrů za 30 dirhamů, což je přibližně 75 korun. Na týden jsem vyrazil do Marakéše užít ještě nějaké to teplo, přítelkyně měla dovolenou, bohužel už moc volných letenek s Ryanairem nebylo a tak trasa která se létala v toto období za 1500-2500 Kč jsme ve 2 s 1 kufrem letěli za víc než 12 tisíc. Ale to tak někdy je.
V Maroku jsme byli prvně, když arabské země, tak lítáme spíš třeba Emiráty nebo Omán, když Afrika, tak třeba Kapverdy. Takže jsme byli docela zvědaví, původní představa byla, že budeme po Maroku cestovat, dělat výlety, ale z toho nakonec sešlo, chtěli jsme více relaxovat a udělali jsme tak jen 1 výlet do Casablancy vlakem, to popíši později.
Přílet na letiště a něco k taxi - klasika, po příletu na letiště vyplníte imigrační formuláře které stejně končí v koši, projdete kontrolou, vezmete kufrt a jdete z letiště, řekl jsem si pojedeme autobusem a né taxi, za 2 lístky jsme dali 60 dirhamů (cca. 150 Kč), při cestě zpátky jsme za stejnou cenu už jeli z mediny taxi :-) Taxi se zde dá dobře usmlouvat, v Marakéši ale ochota zapnout taxametr moc není, na druhou stranu vyjednat se dá i nižší cena, než by byla s taxametrem. Mě už po čase nebavilo věčné dohadování a tak jsem si vždy připravil hotovost bokem a ukázal že víc nemám. Nejlevnější jízdu po Marakéši jsme měli přibližně 12 kilometrů za 30 dirhamů, což je přibližně 75 korun.
Ubytování - pěkné ubytování v centru mediny jen kousek od známého náměstí Djemaa El Fna, na dvoře ubytování obalené pomeranče a zakletý bazének. V pokoji bohužel žádná klimatizace, né že by jsme klimatizovali, ale naopak spíš odvlhčovali a večer topili. Večer bylo chladno a navíc díky bazénku na dvorku před dveřmi k pokoji velká vlhkost, dosti nepříjemný. A to berte třeba jako radu, pokud máte možnost, vyberte si ubytování s klimatizací, pravděpodobně nebudete na podzim či v zimě klimatizovat, ale vytopíte si a budete v suchu, dost objektů v centru Marakéše je pekelně vlhkých. Viděl jsem dost nachlazených turistů. Přes den bylo sice třeba 27 stupňů, ale v noci a ráno poměrně chladno a v kombinaci s vlhkostí ubytování to je zrádný.
No ještě k ubytování, samozřejmě jsme jej nemohli najít, já neměl ještě místní simku, ale ono se vám s kufry neustále někdo nabízí, nakonec jsme vzali 1 chlapíka, který nás dostal k ubytování. Dávám mu 20 dirhamů v domnění jak jsem štědrý a on mi řekne s vážností že je to málo, po chvilce dohadování jsem ještě jednu dvacku přihodil, únava a neměl jsem chuť se dále dohadovat, což samozřejmě správný není, přesně tímto kazí turisti ceny ostatním.
Djemaa El Fna a první zkušenost - hned první večer jsme vyrazili na náměstí s tím, že si dáme nějakou dobrotu u stánku. Objednali jsme si 2 jídla a začaly nám chodit talířky na stůl, tu olivy, tu malý salátek, tu hrníček s čajem. Poté i naše objednané jídlo. Když jsme se najedli a chtěli zaplatit, místo cca. 100 dirhamů jsme měli platit 350 dirhamů, naúčtovali nám pěkně draze každý talířek a hrníček čaje :-D dohadovat se absolutně nechtěli, říkám si OK, moje blbost.
Při další návštěvě stánků s občerstvením jsme se již ujišťovali o ceně, domluva byla 100 dirhamů za jídlo pro 2 a s tím že prý vše je v ceně. Asi 5x jsem se ujistil, nakonec při placení ten stejný příběh, to už jsem neudržel nervy a ukazuji šéfovi stánku na promotéra se kterým jsem se domluvil, on mi říká to je jen vítač, cena se domlouvá se mnou a byl naprosto neoblomný. Po této zkušenosti jsme sem již nešli a chodili do restaurací, mimochodem i v restauracích u náměstí dostanete kvalitnější pokrm a za pohodovou cenu. Doporučím si to 1x zažít díky atmosféře, ale ve výsledku je příjemnější sedět na některé z teras u náměstí, mít krásný výhled a vychutnat si jídlo u pěkného stolu s výhledem.
Djemaa El Fna - jelikož jsme se několik dní motali po Marakéši a vždy procházeli přes toto náměstí a večer se přes něj vraceli, vždy jsme si tu dali fresh juice, 4 dirhamy je dobrá cena. Občas koukli na kobry, chlapíky s opicemi, no já tohle moc nemusím a ani to nechci víc podporovat, takže na placenou fotku nedošlo k nelibosti přítelkyně. Každopádně náměstí má svou atmosféru a žije po celý den.
Uličky se stánky- moc jsme nenakupovali, ale já to rád procházím, pozoruji, každopádně jsme nakoupili arganový olej, nejnižší cena za lahvičku 60ML co jsme se dostali bylo 20 dirhamů (50 korun), standard je 30, ale začínají mnohdy na 60-80 dirhamech. To tu píši jako menší radu, argánie vyjma malé části Alžíru neroste nikde jinde ve světě, jen v Maroku a koupíte tu levně 100% olej v BIO kvalitě. Pokoupili jsme nějaké ty suvenýry, nějaké koření a samozřejmě i pár blbostí, ale budiž.
Jídlo a restaurace - zmíněné náměstí Djemaa El Fna je hezké zažít, každopádně i restaurace mají turistické ceny a třeba tajine nám už lezl ušima, mně osobně stačilo ochutnat, mé oblíbené jídlo to nebude. I v 1 restauraci v centru jsme se setkali s tím, že nám naúčtovali každou žemli a talířek oliv. A tak jsme po 2-3 dnech chodili už kousek od centra, narazíte na dobré restaurace, kde si dáte jídlo, fresh juice a zaplatíte 30-50 dirhamů. Dávali jsme si ryby, maso, kuře z grilu, k tomu restaurace nosí talířky s olivami, saláty, nějaké to pečivo a nikdy to nenaúčtují. Takže se skvěle najíte a napijete řekněme za 100 Kč, jaký kontrast se samotným centrem.
Výlet do Casablancy - z Mediny nás taxikář hodil k vlakovému nádraží za 30 dirhamů, koupili jsme lístky, zajímavé, do Casablancy asi za 120 dirhamů a zpět za 88 dirhamů. Vlaky na úrovni našich vlaků, pěkná nádraží. Casablanca - lehce jsme prošli starou medinu a vydali se k mešitě Hasana II., šli kousek podel moře, staví se tu obrovský projekt podél celého pobřeží, prý zhruba za 4 měsíce bude hotový, restaurace, hotely, pěší zóna dlouhá více než 10km, hřiště, lavičky, parky, bude to docela pěkný. Následně jsme vzali taxi a vyrazili do Marocco Mall, to už bylo kousek, jde o 2 největší nákupní centrum v Africe, zcela narovinu nic moc. Ale asi jsem rozmlsaný, každopádně jsem to chtěl vidět, stánkařů a malých obchůdků jsem viděl v Maroku už tísíce a chtělo to změnu :-)
Následně večer jsme prochodili ještě moderní část Casablancy, okolí nádraží, najedli se, nač nám bylo oznámeno že stojíme na špatném vlakovém nádraží, Casablanca má 2 vlakové nádraží, takže jsme popojeli na druhé, na to pozor.
V Casabalnce se hodně investuje, resp. investují zde Saudi a Emiráťani, spousta velkých projektů, je to takové město spíš pro business (zatím), každopádně zde už v pohodě můžete u taxi vyžádat jízdu na taxa metr, můžete ject i tramvají a myslím že si tu plno lidí najde to své, né každý je pro honění se po kopcích, já osobně mám třeba rád městský ruch.
V Marakéši jsme se setkali poměrně často s tím, že vám někdo říká tam nechoďte, tam je to dnes zavřené, nebo tam nic není a chtějí vás vést jinam, když pokračujete, začnou křičet že tam nesmíte a že jdete špatně, chtějí vás samozřejmě dostat do svého obchodu, případně vyvést jinou trasou a dostat zaplaceno, ignorujte to. Já si koupil místním SIMku, za 125 Kč jsem pořídil SIMku a 5GB dat, používal jsme navigaci v telefonu občas, spíš jen abych se podíval jakým směrem je můj cíl a vždy se nějak vymotal z uliček, aniž bych někoho potřeboval. K SIM kartě podotknu - internet všude fungoval skvěle, ani jsem neměl potřebu neustále řešit wifi, tuto investici maximálně doporučím.
Každý den jsme centrem města nachodili kolem 20km, poseděli ve spoustě kavárnách a užili si to po svém a čerpali ještě sluníčko, pobyt pro nás zajímavý. Při odletu jsem neměl již možnost dokoupit u Ryanairu prioryty, prý vyprodáno, vadil jim nás malý kufřík, který byl však menší než batohy, které měli lidi na zádech, nakonec po dohadování nás pustili. Na letišti v Marakéši musíte mít vytisklou letenku, nestačí letenka v mobilu, já to věděl a tak jsme před odletem navštívili nějakou prodejnu s fotkami, kde nám ochotně za 5 dirhamů vytiskli letenky. Na letišti musíte jít nejdříve k odbavení, tam dostanete na letenku razítko, pak až ke gatu, vyplňovali jsme další formulář, prošli celkově 3 kontrolami a čekali u gatu, letadlo mělo zpoždění asi hodinu a půl, ale co už.
Na závěr ještě dodám, že jsme se 2x setkali s vodou z kohoutku v lahvi, bylo to hned cítit a znát na chuti, tak na to pozor, vždy to bylo nějaké menší bistro či kavárna na okraji. Vracet je základ, turisti dle mě mohou ukázat že né vše je správně. Já vodu v druhém případě vrátil s tím že je to voda z kohoutku a i proto si zde jídlo nedáme (stejně by jsme tam nejedli), ale podle mě je dobře, když se turista ozve, všude ve světě sleduji, jak hlavní turistické cíle jsou zničené kvůli turistům, kteří si nechají vše líbit a vše přeplácejí a ještě rozhazují nesmyslná dýška.
Maroko - informace o Maroku, Marakéši, Casablance a dalších místech - https://maroko-informace.cz
Jak se ti cestopis líbil?
Ondřej Majer procestoval 11 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 6 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den, kde se dá najít vlakový jízdní řád, chtěly bychom z Marakeše do Casablancy.
Děkuji
Dobrý den, kde se dá najít vlakový jízdní řád, chtěly bychom z Marakeše do Casablancy.
Děkuji
Zdravím, na https://www.oncf.ma akorát bacha - třeba Casablanca má 2 nádraží, jedno je Casa Voyagererus, tedy ideální si najít vlakový nádraží, protože né vše je tam pod městy. Jinak normálně můžete koupit jízdenky na místě.
Zdravím, na https://www.oncf.ma akorát bacha - třeba Casablanca má 2 nádraží, jedno je Casa Voyagererus, tedy ideální si najít vlakový nádraží, protože né vše je tam pod městy. Jinak normálně můžete koupit jízdenky na místě.