Mauricius: svatba na pláži a 3denní road trip po ostrově
Že do toho v roce 2018 praštíme, jsme věděli. Že to nebude klasická česká veselka taky. A pak jednoho nedělního večera: "Hele, na cestujlevně jsou letenky na Mauricius."
Cestopis z roku 2018 napsala Michala M.
... a nákup letenek odstartoval kolečko příjemných starostí: zjištění formalit, výběr místa pro obřad a naplánování programu pro zbývající část pobytu na ostrově. A taky rozhodnutí, jestli svatbu zrealizujeme sami, a nebo využijeme služeb nějaké české agentury.
Agentura a formality
I když mě představa "dovolené s cestovkou" upřímně děsí, tady se přiznávám, že jsem nejdřív obeslala několik českých agentur, které se specializují na pořádání svateb v zahraničí, abych se nachytřila, jak to vlastně chodí a hlavně kolik to stojí. Na první dobrou se nám zamlouvala malá agentura dovolenasnu.cz, a to zejména díky skvělé Janě Burianové, s kterou jsme telefonicky probrali naše představy. Velice jsme ocenili její osobní přístup a zapálení do práce i rychlou komunikaci. V rezortech se skvěle orientovala a doporučila nám svého favorita, který přesně splnil naše očekávání. Potom jsme napsali přímo do hotelu, abychom si nechali nacenit pobyt a základní svatební balíček. Cena se lišila o pár stokorun, takže jsme si plácli s Dovolenou snů. Další možností je oslovit nějakou místní agenturu (např. Dovolená snů spolupracovala s místní Connections) nebo přímo hotel. A pak tu je taky další varianta - vykašlat se na svatební balíček v hotelovém rezortu a zajistit si obřad na libovolném místě. Při hledání fotografa jsem narazila na jednu mladou fotografku z Polska (na facebooku jako Beata Albert Photography, beataalbertphotography@yahoo.com), která mi psala o možnosti spojit se s místní svatební koordinátorkou, která by byla schopná zajistit obřad kdekoli na ostrově a ušetřit tak nemalé peníze za hotel a jeho svatební balíček. My v tu dobu už měli zaplacenou zálohu u agentury a nechtěli jsme řešit vlastní stravování apod., takže takhle varianta padla. Ale zamluvit si přes airbnb, které na ostrově frčí, nějaký pěkný domeček se soukromou pláží a obřad mít tam musí být taky nezapomenutelné! Pro inspiraci třeba La voliere bungalow poblíž Tamarin (https://www.airbnb.cz/rooms/1802...ea3b050f7e).
Ohledně formalit se není třeba obávat. Dvě dobré zprávy hned na začátek, pokud uvažujete o svatbě na ostrově - 1) ČR uznává sňatky uzavřené na Mauriciu a 2) nenese to sebou o moc víc papírování než česká svatba. Ve zkratce: necháte si na matrice za 100 Kč udělat opis ze svých rodných listů, ten necháte úředně přeložit do angličtiny, vyplníte mauricijský formulář s žádostí o uzavření manželství, spolu s pasy toto pošlete naskenované agentuře/hotelu nebo jiné vaší spojce na ostrově. Den před obřadem se pak vypravíte s agentem na úřad do Port Luise a na okresní matriku kvůli formalitám (např. se řeší uspořádání majetkových poměrů). Návštěvy zaberou cca půl den. Po obřadu vám vyhotoví oddací list, který vám musí opatřit apostilou (jinak ho české úřadu nemohou přijmout). Pak už necháte v ČR přeložit úředně oddací list do češtiny a spolu s žádostí o zápis sňatku do matriky ho odnesete na českou matriku. Ta by vám v zákonné lhůtě 30 dnů měla vydat český oddací list a novomanželka může začít používat nové příjmení a běhat po úřadech kvůli novým dokladům :-)
Hotel La Pirogue
Dovolenou jsme se rozhodli rozdělit na dvě části. První "svatební" s užíváním si relaxu a služeb v rezortu a druhou "poznávací", na kterou jsme se přesunuli do apartmánu přes air bnb.
Volba padla na 4* hotel La Pirogue u nádherné široké a dlouhé pláže ve Flic en Flac. Hotel se rozprostírá v tropické zahradě se vzrostlými palmami. Je to tuším nejstarší hotel na Mauriciu. V roce 2017 prošel ale kompletní a velmi citlivou rekonstrukcí. Působí velice autenticky díky tomu, že bydlíte v malých kamenných domečcích s doškovou střechou orientovaných vždy v oblouku do zahrady a na pláž. Žádné anonymní hotelové pokoje, které na Vás nedýchnou tu pravou atmosféru.
I když je hotel velký a v době našeho pobytu byl plně obsazen, měli jsme jak u bazénu, tak na pláži pocit, že jsme tam skoro sami. Nejsme "rezortoví povaleči", cesty plánujeme dle hesla "za málo peněz, hodně muziky", takže tohle bylo zcela mimo naše cestovatelské low cost "standardy". Ale jestli si někde užít luxus, tak tady :-)
Svatba na pláži
La Pirogue jsme si vybrali taky zejména kvůli jeho nádherné široké dlouhé pláži, která zaručovala soukromí během obřadu a taky nehrozilo, že na svatebních fotkách budeme mít další rekreanty v plavkách rozplácnuté na lehátkách. Obřad byl naplánovaný na odpoledne, takže během dopoledne jsme se ještě slunili na lehátkách, zašli si na výborné místní placky roti do vyhlášeného stánku ROTI AKA u veřejné pláže ve Flic en Flac a po druhé hodině odpolední po náležité přípravě nevěsty v místním SPA salonu se šlo na věc :-) Samozřejmě jak už to tak někdy bývá, celou dobu našeho pobytu bylo naprosto nádherné počasí a klidný oceán. V den obřadu se začal zvedat vítr a pláž v celé šířce co chvíli splachovaly velké vlny. Jenže my měli jasno, obřad musí být na pláži. Počasí se naštěstí odpoledne umoudřilo a zdálo se, že vlny ustoupily. No během obřadu nás nejednou oceán pořádně ošplouchnul.... Tchán to trefně glosoval slovy, že ženich ještě nestačil říct ANO a už mu teče do bot :-)
Obřad je vedený v angličtině. My nakonec kvůli rodičům využili služeb překladatelky do češtiny, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba, protože stěžejní část obřadu (sliby) se nepřekládala a byla jen v češtině. Pokud tedy nemáte angličtinu úplně pod kůží, rozhodně doporučuji přibrat překladatele, pro mě to bylo v ten okamžik přirozenější. Malý tip - pokud byste taky chtěli překladatele a zároveň s sebou měli někoho, kdo umí dobře anglicky, může vám obřad tlumočit přímo on. Stačí, když na úřadu v Port Louise, kam stejně pojedete kvůli kontrole identity, složí v přízemí budovy za drobný poplatek přísahu.
Po obřadu pak následovalo focení do rodinného alba (vybrali jsme místní milé kluky z IDO productions) a potom výborná tříchodová večeře při svíčkách v soukromém altánu. Tu jsme měli v rámci svatebního balíčku (jako i snídani dle přání do postele ráno po obřadu). Téměř každý rezort na Mauricius nabízí nějaký svatební balíček. Ten většinou v základu zahrnuje transfery a doprovod na úřad, zajištění veškerých formalit, základní dekoraci místa obřadu, přehrání vámi vybrané hudby, přípitek, svatební dort, romantickou večeři při svíčkách, žehlení šatů a zkrášlení nevěsty. Takže jestli také koketujete s myšlenkou svatby někde na pláži a ušetřit si tak spoustu nervů se svatebními přípravami, jděte do toho. Na Mauriciu jsou na to skvěle připravení a je to pro ně denní chleba (nicméně v rezortech je nastavena politika jedné svatby denně, takže byste se neměli cítit jako ve Vegas). My s hotelovou svatební koordinátorkou strávili přípravami asi 10 minut :-) Navíc dle volby hotelu může i taková svatba v exotice vyjít levněji než svatba v ČR. Základní svatební balíček se cenově pohybuje kolem 20 tisíc. "Svatební turistikou" je Mauricius vyhlášený, hotely tak v rámci konkurenčního soupeření nabízí různé slevy (pobyt nevěsty zdarma nebo za polovic, atd.), takže se dá oproti bookingovým cenám dostat na znatelně nižší částky.
Třídenní road trip po ostrově
Sedm dní v hotelu plných dovolenkové pohody, skvělého jídla, drinků v kokosovém ořechu a spousty vodních sportů uběhlo až moc rychle a nás čekal krátký přesun na apartmán zamluvený přes air bnb v Latitude Luxury Seafront komplexu (hostitel Stephane) v Black River cca 25 minut jízdy od Flic en Flac. Za dvoupodlažní velkorysý apartmán pro 6 lidí se třemi ložnicemi a obrovských obývacím pokojem s příjemnou předzahrádkou jsme zaplatili 3600 Kč/noc.
Po ostrově jsme se dopravovali autem, které jsme si půjčili u Pingouin Car Rental. Poměr cena/reference u nich vycházel nejlépe. Bonusem pak rozhodně bylo přistavení vozidla kdekoli na ostrově zdarma. Pobočku mají také na letišti, což bylo ideální při vrácení. Dopředu jsme avizovali, že auto budeme chtít vrátit brzo ráno, tuším kolem 5:30, ale na přepážce nikdo nebyl (to ale ani u dalších x přepážek jiných půjčoven), takže jsme po nějaké době marného čekání museli agenta nahánět telefonem, aby si přišel auto vyzvednout. Do 10 minut od telefonu byl na místě a při vrácení, ačkoliv byla tma, nedělal žádné problémy. Další pár, který měl auto půjčené přes Hertz, to vzdal a auto i s klíčky nechal před půjčovnou.
První den jsme si na dopravu na ostrově museli zvyknout, protože se zdála být pro nezasvěcené hodně divoká. Jezdí se vlevo, místní předjíždí vždy a za každé situace a pořád troubí. Z toho jsme byli ze začátku dost vystresování, ale pak jsme zjistili, že troubení používají jako upozornění při předjíždění, vjíždění na hlavní atd. Po pár hodinách za volantem jsme tak usoudili, že i tady má doprava nějaký řád :-) Google maps nás několikrát zradily, spolehnout se dá na mapy.cz.
Na ostrově je také poměrně hustá síť silně čmoudících autobusů (smutný pohled). Ostrov bez alespoň krátké projížďky autobusem nemůžete opustit, je to fakt adrenalinový zážitek :-)
Plán pro první den:
- La Vanille Nature Park s "krokodýlí" restaurací
- Pont Naturel
- Divoká pláž Gris Gris (jedna z posledních na Mauriciu)
V La Vanilla parku jsou nádherné zahrady, můžete se volně procházet ve výběhu s obřími želvami, navštívit želví nebo krokodýlí školku nebo sledovat obří krokodýli při krmení. V parku je také "krokodýlí" restaurace, kde vám naservírují burger z krokodýla. Bohužel my dorazili do restraurace asi 30 minut před zavíračkou a kuchyně už nevařila.
Plán pro druhý den:
- Chamarel
- Sedmibarevná země
- Národní park Black River
- Grand Bassin
- The Tamarind Falls
Do Chamarelu a na Sedmibarevnou zemi jsme se vypravili hned na otevíračku, abychom se vyhnuli davům, což se povedlo a v parku jsme byli téměř sami.
Většina ostrova je zemědělsky obdělávaná. Téměř všude se pěstuje cukrová třtina. Netknutou přírodu najdete v národním parku Black River, který je možné projet po pěkné hlavní silnici autem a zastavovat na jednotlivých vyhlídkách (skvěle jsou značené v mapy.cz). Pokud budete mít na ostrově více času, neváhala bych si zamluvit nějaké ubytování přímo v parku a vyrazit na pár treků.
Třetí den:
- hlavní město Port Louis
- Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanická zahrada
- Trou aux Cerfs
Silnice do Port Louis bývají k ránu hodně ucpané, takže čím dřív vyjedete, tím líp. Parkovali jsme v nákupním centru Caudan Waterfront. Pokud si chcete z Mauricia přivést místní vyhlášený rum, doporučujeme nečekat do duty free na letiště a alkohol koupit rovnou zde v obchodním centru. Prodávají za ceny bez daně, vybraný alkohol zaplatíte a obchod vám ho zdarma doveze na přepážku na letiště za bezpečnostní kontrolou. Alkohol si vyzvednete úplně stejně zabalený, jako byste si ho koupili přímo v duty free na letišti. Cenově to vychází o pár stokorun lépe na jedné láhvi lepšího rumu.
Naším hlavním cílem v Port Louis byl ale místní trh, kde jsme si pochutnávali na street foodu a čerstvém ovoci. Orientovali jsme se podle toho, kde stála nejdelší fronta místních. Naprosto výborné byly dhal puri placky s pikantní náplní asi za 8 Kč. Ochutnali jsme taky skvělý osvěžující Alouda drink z mléka, zmrzliny, vanilkové šťávy a sušené řasy agar.
Město nás pohltilo a my bloudili odlehlými uličkami plnými života, že jsme úplně zapomněli na hlavní turistická místa, na které lákal průvodce.
Z hektického Port Louis jsme zamířili do rozlehlé botanické zahrady a potom ke kráteru Trou aux Cerfs.
Jak se ti cestopis líbil?
Michala M. procestovala 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil15 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Napsáno jak z katalogu cestovky, ale informační hodnota nulová ( kromě svatebních info, ty jsou asi docela cenné ). Navštívila jste vlastně všechna turisticky profláknutá místa, ale nepíšete o nich nic nového, nic, co by nebylo tisíckrát už jinde. Nevím, mám z Vašeho psaní takový divný pocit, jako že jste si udělali seznam kam musíte, ten si postupně odškrtali, ale nic hlubšího Vám to nedalo. Třeba mne udivuje, že při výletu do botanické jste to neprotáhli už jen maličký kousek ke kostelíčku Notre Damme, když už jste se na Mauriciu brali..
Napsáno jak z katalogu cestovky, ale informační hodnota nulová ( kromě svatebních info, ty jsou asi docela cenné ). Navštívila jste vlastně všechna turisticky profláknutá místa, ale nepíšete o nich nic nového, nic, co by nebylo tisíckrát už jinde. Nevím, mám z Vašeho psaní takový divný pocit, jako že jste si udělali seznam kam musíte, ten si postupně odškrtali, ale nic hlubšího Vám to nedalo. Třeba mne udivuje, že při výletu do botanické jste to neprotáhli už jen maličký kousek ke kostelíčku Notre Damme, když už jste se na Mauriciu brali..
Davide, možná to bude tím, že o shora uvedených místech NIC NOVÉHO nevím, a opisovat tady k jednotlivým místům informace z průvodců nebo internetu, které, jak sám píšete, jsou 1000x popsány jinde, jsem neměla za cíl. Cílem bylo dát základní info k tomu, jak to na Mauriciu chodí s obřadem a přilepit náš itinerář. Vyhradili jsme si 2,5 dne na navštívení ostrova a ano, vybrali jsme si ta nejnavštěvovanější místa... no a? Je to jen náš program, nic víc :) A soudit z článku na 10 minut čtení, jestli mi cesta něco hlubšího dala, když se o svých dojmech nikde nerozepisuji? To snad ne :) Jestli máte ostrov procestovaný, zkuste cestopis i se svými dojmy sepsat. Inspirace není nikdy dost :)
Davide, možná to bude tím, že o shora uvedených místech NIC NOVÉHO nevím, a opisovat tady k jednotlivým místům informace z průvodců nebo internetu, které, jak sám píšete, jsou 1000x popsány jinde, jsem neměla za cíl. Cílem bylo dát základní info k tomu, jak to na Mauriciu chodí s obřadem a přilepit náš itinerář. Vyhradili jsme si 2,5 dne na navštívení ostrova a ano, vybrali jsme si ta nejnavštěvovanější místa... no a? Je to jen náš program, nic víc :) A soudit z článku na 10 minut čtení, jestli mi cesta něco hlubšího dala, když se o svých dojmech nikde nerozepisuji? To snad ne :) Jestli máte ostrov procestovaný, zkuste cestopis i se svými dojmy sepsat. Inspirace není nikdy dost :)
Moc pěkně sepsáno :) z trollů jako je Rudá Marta nebo Naděžda si nic nedělejte, ty trollí skoro pod každým cestopisem, stejně jako někteří další...
Určitě piště dál!
Moc pěkně sepsáno :) z trollů jako je Rudá Marta nebo Naděžda si nic nedělejte, ty trollí skoro pod každým cestopisem, stejně jako někteří další...
Určitě piště dál!
Dobré, hezky popsáno, kdo to chce ještě více komorní a bez lidí, tak se dá zvážit i SEZ. Na těch plážích je tam fakt mnohem méně lidí.
Na tom MRU mi vadilo, že už svatby jede každý druhý hotel jako Baťa cvičky, ale to nemění nic na tom, že to pro spoustu lidí bude mít pěknější atmosféru, než na tom národním výboru :-).
Dobré, hezky popsáno, kdo to chce ještě více komorní a bez lidí, tak se dá zvážit i SEZ. Na těch plážích je tam fakt mnohem méně lidí.
Na tom MRU mi vadilo, že už svatby jede každý druhý hotel jako Baťa cvičky, ale to nemění nic na tom, že to pro spoustu lidí bude mít pěknější atmosféru, než na tom národním výboru :-).
Díky a souhlasím, Mauricius je z pohledu svateb bezpochyby masovka. Když to hodnotím zpětně, nebála bych se jít cestou svatby mimo hotel a spojit se s místní koordinátorkou na ostrově a vybrat místo někde v přírodě. Na druhou stranu, hotel se o všechno postará a je to pohodlnější.
Díky a souhlasím, Mauricius je z pohledu svateb bezpochyby masovka. Když to hodnotím zpětně, nebála bych se jít cestou svatby mimo hotel a spojit se s místní koordinátorkou na ostrově a vybrat místo někde v přírodě. Na druhou stranu, hotel se o všechno postará a je to pohodlnější.
Hotely na Mauriciu dodržují jedno důležité pravidlo a to je jen jedna svatba denně. Nestane se tedy, že budete čekat "frontu", až předchozí svatba skončí a na vás přijde řada. Naopak, když chcete třeba společnou svatbu s kamarádkou, tedy dva páry, musíte požádat hotel o výjimku. Díky tomu, i když obliba Mauricia jako svatební destinace stoupá, je tam pořád cítit, že ten den jste pro hotel nejdůležitější právě vy:)
Hotely na Mauriciu dodržují jedno důležité pravidlo a to je jen jedna svatba denně. Nestane se tedy, že budete čekat "frontu", až předchozí svatba skončí a na vás přijde řada. Naopak, když chcete třeba společnou svatbu s kamarádkou, tedy dva páry, musíte požádat hotel o výjimku. Díky tomu, i když obliba Mauricia jako svatební destinace stoupá, je tam pořád cítit, že ten den jste pro hotel nejdůležitější právě vy:)
Pod Lucky slova se podepisuju, to jsem zapomněla v textu úplně zmínit. Přístup personálu byl celý pobyt neuvěřitelně vřelý a je pravdou, že nejenom v den obřadu jsme se cítili jako ti nejdůležitější hosté :)
Pod Lucky slova se podepisuju, to jsem zapomněla v textu úplně zmínit. Přístup personálu byl celý pobyt neuvěřitelně vřelý a je pravdou, že nejenom v den obřadu jsme se cítili jako ti nejdůležitější hosté :)
Take jsme se brali na Mauriciu letos v listopadu, jen na jihu a musím říct, že absolutně nelitujeme a bylo to super. Jinak moc pěkný cestopis :-)
Take jsme se brali na Mauriciu letos v listopadu, jen na jihu a musím říct, že absolutně nelitujeme a bylo to super. Jinak moc pěkný cestopis :-)