Mexiko 2019
Cestopis z roku 2019 napsal hepsik
Před cestou do Mexika vás bude určitě spousta lidí odrazovat..První co uslyšíte budou asi řeči o tom, že Mexiko je země s nejvyšším počtem vražd, policie je zkorumpovaná a akorát vás okrade, všude na vás budou číhat drogové kartely a tak dále.
Shrňme to tak, že o Mexiku mají lidi spoustu předsudků, nicméně během naší dvoutýdenní cesty napříč Yucatánem se žádné nenaplnily. Teda až na obří retardéry. Ty jsou všude.
A teď už k cestě...
Letěli jsme z Vídně se stopem v Paříži, zpátky pak 2 přestupy - Atlanta a Paříž.
Naším plánem bylo procestovat během dvou týdnu Yucatán. Předem jsme si přes net půjčili na celé dva týdny auto s full insurance (přes ryanair car hire, mají jetě o trochu lepší ceny než rentalcars.com)
Půjčení auta
Od půjčení auta nás spousta lidí odrazovala. Auta z půjčovny mají v Mexiku jiné SPZ, takže prý policisté často zastavují půjčená auta, vymyslí si nějaký přestupek, a pak se dožadují úplatku. My jsme jezdili každý den, potkali každou cestu nejméně 10x policajty a ani jednou nás nikdo nezastavil a ani jsme nic podobného neviděli. Naopak nám ochotně radili s cestou.. Půjčení auta je fakt levný (7000 včetně full insurance na dva týdny) a plnivo (benzín) stojí 18 kč/l. Takže z naší zkušenosti bych půjčení auta každému doporučila. Člověk se dostane do míst, kam by se autobusem nepodíval a celkově to zajišťuje větší svobodu :).
Začátek cesty
Do Cancúnu přilétáme v půl 6 odpoledne, vybíráme pesos z bankomatu a jdeme hledat půjčovnu. Hned na letišti nás okrádají..Chlápci s cedulkou "Airport guide" se nám na snaží pomoct najít shuttle bus naší autopůjčovny (Europcars). Předstírají hovor do autopůjčovny a sdělují nám, že shuttle bus je rozbitý a musíme si vzít taxíka. Navíc po chvílí z nich vypadne, že půjčovna pro nás nemá auto, že musíme vzít tágo až do hotelu a pro auto další den. To už se zdá divné i nám a bereme tágo do autopůjčovny, s tím že to vyřešíme v půjčovně. Taxíka smlouváme ze 600 pesos na 200. Víme, že je to hodně, ale po 26 hodinové cestě...Když taxikář ujede 150 m za roh a tam nás vysadí u autopůjčovny, už se jen smějeme naší blbosti. V autopůjčovně předložíme smlouvu a Mexikánec nám hned vydává auto. To už mi to začíná pomalu docházet, tak se ho ptám, co mají se shuttle busem. Týpek se podiví, co by s ním mělo být, že zrovna odjel na tour de terminály. A je to jasný, náš milý "Airport guide" fejkoval hovor do autopůjčovny a zařídil nám nejdražší tágo v celým Mexiku. Aspoň že na trik s nedostupným autem jsem neskočili.
Kufry nakládáme do našeho Chevroletu Aveo a hned opouštíme Cancún. Ten s Mexikem nemá nic společného. Je to pouze jakási oáza pro gringos. Všichni vám zde řeknou, že za návštěvu nestojí. Po neplacené silnici se vydáváme směr Playa Del Carmen, kde máme zařízené první ubytování.
První ubytování jsme zařídili přes Airbnb u místního staříka Eduarda ( https://www.airbnb.cz/trips/v1/6...8b6d14f990 ) . Tohle ubytování doporučuju všema deseti. Nachází se mimo turistickou část Playi, všude okolo žijou místňáci, takže pokud chcete zažít pravý Mexiko a ne se zavřít na dva týdny do hotelovýho komplexu, tohle je super volba. Velkou výhodou je, že nejhezčí pláž v Playe Punta Esmeralda je 10 minut pěšky. Navíc všude okolo jsou stánky a jídelny pro místní, kde sice žádnýho jinýho turistu nepotkáte, ale jídlo je úžasný a za pár pesos. A posledním bonusem je, že Eduardo je nejlepší hostitel jakýho si můžete přát. Tipy na koupání a šnorchlování bez turistů si totiž v žádném průvodci nepřečtete :)
Den 1
První den trávíme na pláži a vzpamatováváme se z jetlagu. S přehledem vyhráváme soutěž o nejmrtvolnější odstín kůže. To nás netrápí, jsme si celkem jistí, že během pár hodin chytneme populární červený Krab odstín.
Po válečce jedeme jako pravý gringos vykoupit Walmart. Kupujeme zásobu Corony a jídla na snídaně. Tequile za 120 pesos pro zatím odoláváme.
Odpoledne procházíme město a k večeři lovíme salbutes pro dva za 50 pesos. Malý tip: pokud chcete cejtit jídlo, co jste si objednali a nejíst ho s umrtveným jazykem, nevrhněte se jako my na mističky sals a nachos ještě před jídlem.
Den 2
Díky jet lagu se vzbouzíme v 6, dáváme rychlou snídáni a jedeme navštívit naší první cenotu. Cenotes jsou vulkanická jezírka, kterými je celý Yucatán proděravěný jak ementál. Už předem jsme četli, že voda je krásně čistá se spoustou ryb, takže ideální místo pro šnorchlování.
Naše první cesta vede do 25 km vzdálené Cenote Azul. V 8 už jsme na místě, platíme vstup 100 pesos a prázdné parkoviště značí, že jsme tu úplně první :). Od cenot jsme očekávali hodně, ale to, co vidíme uprostřed džungle, nám vyráží dech. V kýčovitě tyrkysové vodě si plave tisíce menších i větších ryb. Honza se směje blahem jako malý kluk, bere brýle a šnorchl a hned skáče do vody. Na mně je ještě zima, tak zatím sedám na kámen a dávám nohy do vody. Během minuty mi začne nohy okusovat asi 50 malých rybiček. To nevymyslíš :).
Kolem 10. hodiny se cenota začíná zaplňovat lidma, my v 11,30 vyrážíme na oběd. Být zde hned na otevíračku se fakt vyplatí. Odpoledne další leháro na pláži a večer trávíme procházkou po Playe.
Den 3
Na třetí den jsme naplánovali trip do Valladolidu a k ruinám Ek Balam.
Ráno vyrážíme do 150 km vzdáleného Valladolidu. Silnice na Yucatánu jsou fakt nuda. Ve městě na vás všude číhají půl metru vysoké retardéry a jakmile vyjedete z města čeká vás x stovek kilometrů silnic rovnějších než úsečky v sešitu geometrie druháka. Výhledy do okolí také nečekejte, vidíte jen stromy husté, všudepřitomné džungle. Po 50 km potkáváme první zatáčku a Honza si ji užívá jak závodník Karussell na Nürburgringu. Víme, že do Valladolidu vede placená silnice tzv. Cuota, ale předpokládáme, že to nemůže stát víc jak 50 pesos. Blížíme se k mýtné bráně a hele - 250 pesos za jednu cestu. Nabýváme nových zkušeností, a proto vám teď můžeme předat cennou radu - Vyhněte se Cuotám, jsou fakt fakt drahý (500 pesos za 300 km cestu).
Valladolid je pěkný koloniální městečko s krásným náměstím. Procházíme centrum, nakupujeme pár suvenýru a míříme dál na ruiny mayských pyramid Ek Balam.
Vstupné na pyramidy je sice vyšší (200 pesos), ale jelikož největší davy turistů míří na Chitzen Itza a do Coby, vyhnete se davům a navíc hned vedle pyramidy je asi nejhezčí cenota, kterou jsme za dva týdny navštívili - Cenote Ek Balam.
Napůl usmažení z prohlídky pyramid se přesouváme k cenotě. Platíme na pokladně vstup 50 pesos a hned za ní nám nabízejí pronájem kol za nesmysly. Nenechte se zlákat, k cenotě je to pěkná 15 minutová procházka džunglí. Před vstupem vám nařídí osprchovat se a jako v každé cenotě platí zákaz používání opalovacích krémů. Když vidíme obří kráter v zemi plný křišťálově čisté vody a malých sumečků, dostává se Honza do tranzu a jen hledá místa odkud by se dalo skákat. Začíná dole asi ze tří metrů a postupně se probojovává čím dál víš jako nějaký panáček v arkádovce. Skupina Němců ho s nadšením napodobuje. Kdyby nás nepřišel vyhnat Mexikánec, že už zavírají, myslím, že by tam skákal doteď :).
Den 4
Jet lag stále působí, což nám umožňuje bez problémů vstát v půl 7 a v 8 už šnorchlovat na druhém konci pláže Punta Esmeralda, kam nás poslal Eduardo. Celou pláž máme pro sebe, úžasný. Bohužel jsou docela vlny, takže moře je zakalený, ale přesto vidíme malýho rejnočka a pár ryb. Zbytek dopoledne trávíme válením na pláži.
Po obědě máme v plánu další cenotu - Cenote Jardin del Eden. Je to otevřený typ cenoty, podobně jako Cenote Azul, ale hlubší, vhodná pro potapěče. Pár skvělých spotů pro skákání, ale hlavně...mraky ryb a úžasný šnorchlování.
Večeři již tradičně lovíme na hlavní třídě v Playe. Zalézáme do místňácký restaurace vyšší třídy (rozuměj místo plastových CocaCola židlí dřevěné židle a ubrus), dostáváme menu ve španělštině a náhodně vybíráme od každého něco. Burrito výborný, fajitas úžasný, quesadilla s chorizem - nebe v hubě :).
Den 5
Pátý den vyrážíme do Tulumu, kde se nachází jediný dochovaný mayský přístav. Lidí jak s**ček, ale stejně stojí za navštěvu. Terce se plní sen a konečně vidí leguány. Jsou všude, na každý pyramidě se vyhřívá aspoň jedna ještěrka. Terka jim závidí, je totiž taky napůl ještěrka a vůbec by jí nevadilo se celý den takhle vyhřívat na sluníčku.
Odpoledne se vracíme do Playi a vyčerpáni sluníčkem usínáme asi v 8.
Den 6 + 7
Dny trávíme na pláži, ochutnávkami jídla a prouzkoumáváním města. To se v lednu jen tak neomrzí :).
Den 8
Osmý den zabalíme sacky packy, vše to naházíme do našeho Chevyho a vyřážíme o dům dál. Ještě teda hodinu hledáme v Playe poštu, aby jsem známým poslali pohledy, které nejspíš stejně nikdy nedorazí. Na cestu si dáváme oběd v mexickym Mekáči, musíme přece porovnat kvalitu hambáčů. Mekáč chutná všude stejně, ale...v Mexiku mají omáčky ZADARMO!!! Neplatí za kečup majonézu ani guacamole. Kde se stala ta velká chyba, že se v Česku necháváme takhle sprostě odírat a platíme za kečup??
Naší další destinací je Akumal. Pidi město asi 40 km od Playi. Je známe tím, že na zdejší pláž připlouvají karety a rejnoci. Ubytováváme se v glampingu. Stan pěkný, čistý, úžasná postel, ale bez teplé vody. Prostě hogo fogo stanování. Bonusem je soukromá cenota v areálu.
(https://www.booking.com/hotel/mx...ra.cs.html)
Den 9
První den v Akumalu máme v plánu návštěvu laguny Yal-Ku. Jedná se o téměř jedinou lagunu, kterou Mexičani neproměnili v zábavní park pro gringos. Do laguny vedou 2 vstupy, z recenzí na googlu jsme vědeli, že v prvním vstupu jsou povinné vesty na plavání, takže jsme šli druhým vstupem. Vstup je 200 pesos na celý den, ale určitě se to vyplatí. V ostatních lagunách jsou možné pouze all inslusive vstupy asi za 1500 pesos. A hlavně takové šnorchlování jste 100% nikdy nezažili :). Kolem vás tisíce ryb.. od drobného potěru ,jako jsou sardinky, po barakúdy, malý žraloky a další. Narváno tam také není, celou dobu s náma v laguně bylo maximálně 20 dalších lidí.
Odpoledne jdeme na pláž v Akumalu. Za vstup na pláž se platí 70 pesos a hned vám všude nabízí placené tour na karety. My všechny odmítáme, načež nám vysvětlují, že pokud si nezaplatíme guida, smíme plavat jen ve vyznačených čtvercích max asi 50 m od břehu. Platit se nám nechce, takže se smiřujeme s tím, že karety neuvidíme a jen se plácnem na pláži. Po chvíli jde Honza do vody a přece jenom bere brejle a šnorchl. Po 10 minutách ke mně běží, že viděl dvě obří karety a spoustu rejnoků. Nechce se mi tomu věřit, rychle běžím do vody a asi 30 m od břehu vidím dvě gigantický karety, jak si žerou řasy. Vůbec si mně nevšímají a jedna mi propluje asi metr od hlavy .
Den 10
Další den se opět přesouváme, a to do našeho posledního ubytování, které se nachází v džungli mezi Tulumem a Cobou. Když jsme doma tohle ubytování vybírali, řekli jsme si, že chceme zkusit něco trochu víc dobrodružnýho, a když jsme na bookingu viděli domky na stromě uprostřed džungle, nadchlo nás to.
https://www.booking.com/hotel/mx...total&
Najít ubytování není vůbec sranda a našemu Chevymu se 10 minutový rallye džunglí taky moc nezdálo. Ale nepíchli jsme! Po příjezdu nám hned dochází, že ubytování bude ještě o trochu větší adventure než jsme čekali. Majitelé jsou milí "eko hipíci" , kteří nás po příjezdu vítají spolu s desetičlennou psí smečkou. Sprcha jen se studenou vodou a záchod formou kompostu smrdící tak, že si jeho návštěvu sakra rozmyslíte. Domeček na stromě je podlaha stlučená z prken, na tom matrace a střecha z pár palmových listů. Asi to bude sranda :).
Vyndaváme zavazadla z Chevyho do naši malé vilky na stromě a hned vyrážíme do 100 km vzdáleného městečka Carillo Puerto, které nám doporučil Eduardo. Po 100 km rovné silnice a dvou zatáčkách (za sebou, čili serpentýna!) vjíždíme na okraj městečka. Po levé straně vidíme fotbalový stadion natřískaný autama a hned zatím..No nene..baseballový stadion! Zrovna místňáci hrajou! Jelikož oba hrajeme softball, máme z toho radost pomalu větší než z Vánoc. Zaparkujeme auto a jdeme se dívat. Vstupný nechtějí a stadion je narvaný k prasknutí. Úžasná atmosféra, kterou prostě u nás na skoro neznámém baseballu nezažijete. Po 4 inningách klečení na bobku, aby přes nás prťavý Mexičani viděli, si říkáme, že by jsme si teda mohli prohlídnout i to město, když už jsme tady. Vyjdeme na parkoviště k autu a na obloze mordor. Nasedáme do auta a asi po 100 ujetých metrech nás chytne bouřka. Palmový větve lítají kolem a přes padající vodní sloupec nevidíme ani na 5m. Návštěvu města vzdáváme a jedeme zpět do ubytování.
V noci klesá teplota asi na 12 stupňů, takže spát v podstatě pod širákem s lehkou dekou nebyl moc dobrej nápad.
Den 11
Trauma z noci z nás vyprchá hned poté, co ochutnáme snídani, kterou nám hostitelé připravili. Ovesná kaše a tacos jsou přece důležitější než spaní v teple. Alespoň to si ráno mozek myslí. Po snídani vyrážíme na pyramidy do Coby. Patří mezi turističtější, ale žádná mačkanice se nekoná. Na místě opět nabízejí kola, tentokrát za přijatelnou cenu. My volíme prohlídku po svých, a kdyby jsme se po proklepaný noci necítili jako po flámu, byla by to příjemná procházka (cca 4km).
Odpoledne máme na programu jezero Punta Laguna (asi 25 km z Coby). Jezero leží v džungli mezi dvěma vesničkami, kde žijí potomci Mayů. Je zde celkem uzavřená komunita, dokonce mezi sebou stále mluví maysky. Pro turisty nabízejí prohlídku džungle kolem jezera s průvodcem a další aktivity. Hlavním lákadlem jsou spider monkeys, které volně žijí v džungli kolem a odpoledne (kolem 16. hodiny) se vrací na noc k laguně.
Po příjezdu si platíme základní tour džunglí s průvodcem a ptáme se, jestli se můžeme nejdřív vykoupat v laguně. Průvodce kýve s tím, že se u laguny sejdeme za hodinu. Když dojdeme k laguně, děláme si srandičky, že to vypadá přesně jako ty jezera z filmů, kde plavou krokodýli. Honza vznáší přesvědčivý argument, že to by nás přece nenechali se v laguně koupat. Po koupačce se vyhříváme na molu a čekáme na našeho guida.
První co se dozvídáme, je, co za zvířata vlastně v džungli žije. Pumy, jaguáři, dva druhy opic a v jezeře...v jezeře žijou aligátoři :). Prý jsou většinou nažraný kachen :). S radostí přeživších můžeme vyrazit na tour do džungle.
Návštěvu Punta Laguny bych všem doporučila, je to 100% to nejméně turistické místo, které jsme v Mexiku navštívili. Lagunu jsme měli celou pro sebe a v džungli jsme potkali za celou dobu jen jeden další pár. Je úžasné vidět opice ve volné přírodě a místní je umí bez problému najít. Viděli jsme asi 8 dospělých a jednu mámu s mládětem. Ostatní místa, kde je možné opice vidět fungují jako záchranná centra, kde opice chovají. Nic ale nepřekoná zážitek vidět zvířata ve volné přírodě. Jen prosím při návštěvě radši vynechejte to koupání..
Den 12
Zdá se, že předchozí chladná noc byla výjimkou a tentokrát spíme spokojeně do rána. Další úžasná snídaně od našich hostitelů a vyrážíme do Tulumu. Program do odletu je totiž jasný. Ještěrka Terka bude na pláži absorbovat co nejvíce sluníčka a Honza se to pokusí přežít, aniž by se spálil.
Nakonec se shodujeme, že poslední ubytování sice nebylo nějak komfortní, ale za zážitek určitě stálo. To co chybělo na vybavení, nahradila vstřícnost místních hostitelů, kteří nám neustále nabízeli tradiční jídlo, trávili s náma večery a celkově nám přiblížili to, jak žijí mladí lidé v Mexiku.
Balení a chystání se na cestu domů se ani jednomu z nás nelíbí. Bez problému bychom tu strávili další měsíc a stále by nám zbyla spousta míst na objevování. Nedostatek dovolené nám ale velí se vrátit zpět do šedivé Prahy. Tak snad příště do Mexico City!
Na závěr:
Procestovali jsme jen zlomek Mexika, ale stejně nás neuvěřitelně nadchlo. Co se týče rad ohledně půjčení auta, platí pro návštěvu Yucatánu. Situace kolem Mexiko City může být úplně jiná.
Cenově je to určitě budget friendly destinace. My jsme nijak nešetřili a dohromady nás dovolená včetně letenek, cesty do Vídně, ESTY, půjčení auta s pojištěním a vším možným přišla na 27 000 na osobu.
Jak se ti cestopis líbil?
hepsik procestoval(a) 19 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 6 lety a napsal(a) pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil7 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Jak jsi sama uvedla, procestovali jste jen zlomek Mexika, tedy Yucatán a Quintana Roo. Možná by bylo lepší pojmenovat cestopis jinak, Mexiko je vlastně takový malý subkontinent s velmi odlišnými oblastmi. Tím ryzím typickým Mexikem bych si dovolil nazvat centrální část země, dále Oaxaca a Chiapas 🤠 . Ale někdo je spíše na pláže nebo na pouště na severu 😉 .
Jak jsi sama uvedla, procestovali jste jen zlomek Mexika, tedy Yucatán a Quintana Roo. Možná by bylo lepší pojmenovat cestopis jinak, Mexiko je vlastně takový malý subkontinent s velmi odlišnými oblastmi. Tím ryzím typickým Mexikem bych si dovolil nazvat centrální část země, dále Oaxaca a Chiapas 🤠 . Ale někdo je spíše na pláže nebo na pouště na severu 😉 .
Ahoj,
krásně popsané se spoustou informací, které využijeme při naší plánované cestě v červnu na Yucatán a Belize, mockrát díky a hodně štěstí na dalších cestách, Luboš
Ahoj,
krásně popsané se spoustou informací, které využijeme při naší plánované cestě v červnu na Yucatán a Belize, mockrát díky a hodně štěstí na dalších cestách, Luboš
Ahoj Terko,
Momentálně se chystám s kamarádkou do Mexica, taky si to projet. Řekla by jsi mi s jakou společností, jste si pronajmuli auto a na kolik Vás vyšel depozit? My si taky koupíme plné pojištění, ale bude to přes třetí stranu Rentalcars, pelican atd. Taky jste to tak měli?
Díky,
Anička
Ahoj Terko,
Momentálně se chystám s kamarádkou do Mexica, taky si to projet. Řekla by jsi mi s jakou společností, jste si pronajmuli auto a na kolik Vás vyšel depozit? My si taky koupíme plné pojištění, ale bude to přes třetí stranu Rentalcars, pelican atd. Taky jste to tak měli?
Díky,
Anička
Ahoj,
my jsme měli půjčeno přes Ryanaircarhire - konkrétně od Europecars. Pojištění jsme si koupili asi za 100/den přes Ryanair, na pobočce nám nic dalšího nenutili :)
Ahoj,
my jsme měli půjčeno přes Ryanaircarhire - konkrétně od Europecars. Pojištění jsme si koupili asi za 100/den přes Ryanair, na pobočce nám nic dalšího nenutili :)
Ahoj Terko,neprozradil název ubytka v Playa del Carmen nebo alespoň čtvrt ?Planujeme leden/únor pokud to situace dovolí .Diky za odpověď
Ahoj Terko,neprozradil název ubytka v Playa del Carmen nebo alespoň čtvrt ?Planujeme leden/únor pokud to situace dovolí .Diky za odpověď
Ahoj :) zde je odkaz:
https://www.airbnb.cz/rooms/1995...uCiPl233Xr
Ahoj :) zde je odkaz:
https://www.airbnb.cz/rooms/1995...uCiPl233Xr