Mrazivý výlet do Rigy
Cestopis z roku 2023 napsala El.Brambora
Na půlku listopadu jsem našla neskutečně levné letenky na Korfu, ubytování u moře s bazénem doslova za pár korun. Co myslíte, kdo se mnou chtěl jet? No nikdo, všichni měli hloupé výmluvy, že musí chodit do práce a podobně.
A tak jsem na konec listopadu našla letenky podobně levné, s ubytováním za hubičku a tentokrát přes prodloužený víkend. Protože když je doma zima, proč nejet do ještě větší?
Z Ostravska se do lotyšské Rigy létá z Krakowa, my jsme využili odlet v sobotu ráno a přílet v pondělí v poledne. Samozřejmě, finančně by vyšlo lépe, kdyby byl návrat už v neděli v noci, ale vzhledem k cenám v Rize to není zase taková pálka navíc.
V Rize jsme přistáli v půl desáté ráno, za pár korun jsme přímo na letišti koupili třídenní jízdenku na MHD a vydali se do centra města. Letiště není daleko, doprava z něj je intuitivní a trvá do půl hodiny. Na autobus platí celodenní jízdenka, nemusí se platit nic zvlášť, což v poslední době nebývá zvykem. Zajímavostí je, že v Rize jezdí české tramvaje.
V Česku bylo ten víkend kolem nuly a poprvé začalo sněžit. V Rize už sněžilo delší dobu, město bylo krásně bílé, chodníky a cesty ale dobře udržované. To nás mile překvapilo, silničáři fungovali dobře i při hustém sněžení, kterého jsme si užili téměř celou sobotu.
Na tento výlet jsem jela se starší dcerou (13 let). Dohodly jsme se, že nás moc nebaví muzea a historie, proto dáme přednost jiným aktivitám. Procházely jsme se městem, povídaly si, fotily, co se dalo. Zašly jsme si do kavárny na lehký oběd, prošly se vyhlídkou v parku.
Rigu bych přirovnala svou velikostí možná k Olomouci, Brnu. Za dvě hodinky jsme měly základní představu o městě a zjistili jsme, že je naše ubytování už připravené. Bydlely jsme v krásném bytě 3+kk, novostavba hned v centru a u zastávky MHD. Po krátkém odpočinku jsme opět vyrazily do města, tentokrát navštívit místní trh, který je mimochodem největší v Evropě. Najdete tam obrovskou spoustu různých ryb, čerstvé i zpracované ovoce a zeleniny, sladkosti. Velice silná směsice vůní, barev a lidí.
V sobotu jsme na trhu nic nekoupily, jenom zmapovaly nabídku. Těšily jsme se totiž na klasické přímořské jídlo. Sushi!
V Rize se stmívalo už od půl třetí, večer kolem sedmé byly ulice plné lidí, jak turistů, tak místních. My moc nejsme na vysedávání v hospodách nebo barech, proto jsme si jenom prošly město, tentokrát jinou část.
V neděli ráno nás kromě tmy (rozednívalo se až kolem půl deváté) překvapil úplný klid na ulicích, žádný pohyb ani světlo v bytech. Vydaly jsme se na nádraží, protože v plánu byla návštěva lázeňského města na břehu Baltského moře, Jurmaly. Počasí bylo nádherné, slunečno, i když mrazivo. Paní pokladní základní angličtinou vysvětlily odkud co jede, nádraží není velké a je přehledné. Trochu nás překvapilo, že ve vlacích nejsou toalety, hlavně teda na cestě zpátky, ale naštěstí jsme krizi zvládly.
V Jurmale je hned u nádraží krásný moderní park, v sezóně s funkční in-line dráhou, lezeckým zázemím, stánky, kvalitním a čistým hygienickým zázemím. My jsme využily otevřené vyhlídkové věže, která se tyčila nad všemi okolními stromy.
V Lotyšsku je pořád velice patrný ruský vliv, ruská menšina tvoří zhruba čtvrtinu všech obyvatel. V Jurmale jsme viděly některé vyloženě Ruskem inspirované stavby.
Procházka hlavní promenádou byla velice příjemná, došly jsme až k pláži, kde se pocitově ochladilo asi o deset stupňů, ale když už jsem u moře...
Domů jsme posbíraly různě barevné minimušličky, prošly jsme se po pláži a zavolali domů, aby z toho taky něco měli.
Ve výborné uzbecké restauraci jsme si daly polévku a kuřecí špíz se zeleninou
V Jurmale jsme nakonec strávily většinu dne, což nám trochu zamíchalo plánem, protože jsme si chtěly na trhu pořádně prohlédnout ryby a nakoupit je domů. Takhle jsme vzaly první, co nám vešly pod ruku, protože v 17 hodin už se trh zavíral. Ještě jsme domů nakoupily suvenýrky a zašly se podívat do místního menšího muzea iluzí a triků. Pak už jenom domů, sníst zbytky a pobalit se.
Lotyšsko vychází finančně moc dobře, město je mi velice sympatické. Dovedu si představit, že sem pošlu přes Erasmus na studia některé z dětí a budu se o ně bát mnohem méně, než při studiích například v Paříži nebo Londýně.
Jak vychází výlet cenově za osobu?
- Zpáteční letenka Krakow-Riga - 860 Kč
- Ubytování Riga 2 noci - 1000 Kč (ubytování se dá cenově stáhnout i na polovinu, pokud se bydlí dál od centra)
- MHD - 200 Kč
- Vlak Jurmala a zpátky - 100 Kč
- Vstup muzeum iluzí - 250 Kč
- Sushi porce pro osobu - 500 Kč
- Polévka u Uzbeků - 150 Kč
- Špíz a zelenina u uzbeků - 500 Kč
- Variabilně pak přespání v Polsku před brzkým ranním odletem - 350 Kč
- Benzín a parkovné nebo autobus
Na zahraniční zimní výlet jsem se vydala poprvé, a doufám, že ne naposled.
Jak se ti cestopis líbil?
El.Brambora procestovala 21 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 5 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil18 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
To jak hodnotit jakoukoliv destinaci a kolik času v ní strávit je opravdu veskrze individuální a poznámky typu - to co vy jste zvládli za tři dni já za jedno odpoledne jako zpětnou vazbu nikdo moc neocení :-) Já se třeba do Lotyšska a do Rigy rád vrátím, i když třeba Jurmala je fakt v zimě o ničem.
Pro ty, kteří se taky chtějí do Lotyšska vrátit, jedno nevyžádané doporučení - severovýchodním směrem ještě o hodinu vlakem dál než Sigulda, město Cesis se starým a novým hradem přímo uprostřed města. Pohodový jednodenní výlet.
Musím přiznat ,že některé ty fotky v souvislosti s tou zimní krajinou mají lepší šmrnc na oko než ty moje z velikonoc ,ale v zimě bych tam nejel ..
Já byl jak zmiňuji loni o velikonocích (slunečno okolo 15 °C) o jednu noc déle než vy a vyjma Rigy navštívil jak Jurmalu ,tak ještě 2x NP Kemeri ,Siguldu a hrad Turaida.
Samotná Riga mě úplně nevzala to co máte na fotkách plus lotyšskou akademii věd jsem prošel za jedno odpoledne .. Docela vás tedy obdivuji ,že jste tam dokázali v té zimě tři dny se courat ..
Lotyšsko bych zhodnotil slovy - byl jsem ,viděl jsem ,ale k návratu nemám důvod!
Jo a v půlce listopadu už může být na Korfu celkem nic moc počasí z toho bych smutný nebyl ..
JL: postsovětskou atmošku lze nyní skvěle nasávat v Bělorusku. Co zrušilo víza, dá se na zajet na blind za pár kaček.
(ano, není to už Pobaltí)
Zajet, nebo zaletet? Bez viz to bylo jen letecky do Minsku, ne? Nebo se neco zmenilo a uniklo mi to?
"S platností ode dne 19.7. 2024 do 31. 12. 2024 je na běloruských pozemních hranicích rozšířen bezvízový styk, dosud uplatňovaný jen pro některé sousední země, na občany dalších 35 evropských zemí, včetně ČR."
https://mzv.gov.cz/minsk/cz/zpra...zemni.html
Aha, tak to mi uplne uniklo, dekuju. Docela by me zajimalo, co tim Belorusko sleduje🤨
https://ct24.ceskatelevize.cz/cl...rti-351279
https://www.irozhlas.cz/zpravy-s...301902_jkd
@batuzkar, ahoj, tady vidím nějaký zájem cesty do Běloruska, takže můžeme očekávat nové video na yt? 😌😉
Zajet, nebo zaletet?
: to druhé bych řekl, Vídeň - Vilnius, a pak jen 3 hod. to dotáhnout autobusem (+hranice)
Ahoj, v planu to na tento, ani dalsi rok nebylo, ale tahle situace bez viz meni situaci a koncem srpna mam okno, kdy bych to mohl zvladnout. Zatim sonduju moznosti:)
Určitě nejezdi přes Polsko, na hranici, když to dobře půjde, tě zdrží 10-12 hodin, ale nejsou výjimky 24 a víc čekací doby. Poláci (a to je dobře) to záměrně zdržují.