na skok na Inisheer
na kole po nejmenším z Aranských ostrovů
Cestopis z roku 2022 napsal out of queue
Aranské ostrovy tvoří trojice ostrovů v ústí Galway Bay na západním pobřeží Irska. Inisheer (irsky Inis Oírr) je nejmenší, nejvýchodnější a nejméně navštěvovaný z nich. Pro představu, rozměry jsou přibližně 3,4 km x 2,6 km v nejširších místech a v roce 2022 zde žilo 343 obyvatel. Obyvatelé se živí převážně zemědělstvím a v sezoně i cestovním ruchem. Na jednodenní výlet z Galway jsem se sem vypravila i já. Na podrobný průzkum Inisheeru Vám stačí jeden den. Můžete si vypůjčit kolo, případně ho projít pěšky nebo projet na koni (na začátku března zde ale nikdo s koňským povozem nejezdil).
Na ostrov se dá doletět se společností Aer Arann nebo doplout trajektem. Při koupi letenek na webu letecké společnosti jsem přikoupila i transfer na letiště z Galway. Žádná hromadná doprava na letiště nejezdí a zpáteční cena 10 EUR byla tedy výhodná oproti ceně za taxi. Mikrobus společnosti Aer Arann mě vyzvedl na rohu hlavního náměstí v Galway s mírným časovým skluzem. Nikdo jiný kromě mě v 15-místném mikrobusu nebyl, řidič pouští z repráků operu a přibližně za 45 minut mě vysadí před Connemara Airport. Jak jsem později zjistila, řidič zároveň na letiště i pracoval. Na letišti Vám vytisknou boarding pass (není zde jiná možnost check-inu), na poslední chvíli se ještě měnil čas odletu zpět, tak starý čas pouze přeškrtli propiskou a na něj napsali aktualizovaný čas odletu. Protože se letí malým 9-místným letadlem Britten-Norman BN-2 Islander, tak probíhá i vážení pasažérů společně s jejich zavazadly (které jsme si dali pod nohy), aby následně mohli naplánovat, kde kdo bude sedět a letadlo bylo vyvážené.
Všichni ''turisté''na ostrově byli tedy asi v tomto letadle, jelikož nikoho jiného jsem za celý den nepotkala :) Letiště Inisheer je pouze domek, kde si otevřete branku a tou opustíte prostor letiště. Let trval přibližně 10 minut a už z letadla uvidíte typickou krajinu pro tyto ostrovy - kamenné zídky, které oddělující travnaté plochy a mezi nimi rozeseté domky.
I když byl březen, tak počasí přálo a nic nebránilo tomu dojít si pro předem domluvené kolo do půjčovny k panu Michaelovi, který už vyhlížel přílet mého letadla. V sezoně má asi regulérní otevírací dobu, ale mimo sezonu je určitě nutná rezervace dopředu. Dal mi instrukce ohledně následného vrácení ve stylu, že až budu chtít kolo vrátit, tak ho mám nechat opřené před domem nebo si ho přinejhorším pak dohledá někde na ostrově. O vypůjčené kolo se nebál, popravdě nemělo ani moc velkou hodnotu :) Terén byl různorodý, jak můžete vidět na fotkách níže.
Nejdříve jsem si to namířila ke hřbitovu, který je situován na kopečku naproti letišti a je z něj perfektní místo pro případný plane spotting. Kromě typických hrobů s keltskými kříži zde najdete i pozůstatek kostela Saint Caomhan.
Následně míjím zříceninu hradu O'Brien a dojedu ke kamennému amfiteátru Creig an Staic, kde je i upoutávka na divadelní hru Happy Days od Samuela Becketta, která se zde bude hrát. Kámen je tu dominantní krajinný prvek a stejně jako celý ostrov na Vás zde dýchne kouzelná atmosféra.
Maják je asi nejobtížněji dostupné místo, protože k němu vede cesta po obrovských kamenech (respektive možná jsem přijela jen ze špatné strany :) a proto bylo lepší nechat kolo opřené o zídku a dojít k němu pár set metrů pěšky. Bohužel se jedná o soukromý ohraničený pozemek, takže dovnitř se nedostanete, ale rozhodně stojí za to se projít po mořem erodovaných kamenech, které jsou plné vyplavených mušlí.
Dalším zajímavým místem je vrak nákladní lodi MV Plassy, který zde rezaví už od roku 1960, kdy loď převážející whiskey a sklo ztroskotala. Uvnitř už ale nic z přepravovaných komodit nenajdete. Z tohoto místa je za pěkného počasí možné dohlédnout na Moherské útesy, jeden z top turistických cílů Irska.
Moc obyvatel jsem nepotkala, jejich největší koncentrace byla v obchodě s potravinami, kde značný sortiment tvořila lokální produkce. Neváhala jsem a koupila si místní kozí sýr v nálevu. Ten ale místo v žaludku skončil rozlitý v odbaveném kufru cestou z Irska :/ V sobotu odpoledne byl celkem problém najít i nějakou otevřenou hospodu. Podařilo se mi to až v O'Conghaile Paraic nedaleko od letiště, kam se ale chodí spíš na pivo, k jídlu měli pouze polévku s máslovými toasty.
Po přistání na irské pevnině už jsem jen počkala až skončí řidič v práci a hurá zpátky do Galway. Na konec přidávám ještě tip na zajímavý podnik kousek od autobusového a vlakového nádraží - Jungle Café (https://junglecafegalway.com). V Galway mi bylo ještě doporučeno zavítat i na utkání ve zdejších národních sportech - galském fotbalu nebo hurlingu, ale na to už bohužel nebyl pro tentokrát čas.
Jak se ti cestopis líbil?
out of queue procestoval(a) 0 zemí světa světa, nejvíce . Na Cestujlevne.com se přidal(a) před 4 lety a napsal(a) pro tebe 7 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Diky za připomenutí našeho výletu na severozápad Irska. Arany jsme nestihli, ale náhodou jsme shlédli třeba tréning hurlingového týmu. Severozápad se nám celkově moc líbil. Nakonec o tom i na CL píšu https://www.cestujlevne.com/cest...irska-1266
Diky za připomenutí našeho výletu na severozápad Irska. Arany jsme nestihli, ale náhodou jsme shlédli třeba tréning hurlingového týmu. Severozápad se nám celkově moc líbil. Nakonec o tom i na CL píšu https://www.cestujlevne.com/cest...irska-1266
A já díky za další linku s Britten-Norman BN-2 Islander do seznamu 😀
A já díky za další linku s Britten-Norman BN-2 Islander do seznamu 😀