Na sucho v Dubaji
Ahlan ya habibi
Cestopis z roku 2022 napsal Matěj Stošek
Bol akurát Silvester, keď maďarský nízkonákladový dopravca WizzAir oznámil expanziu z viedenského letiska do Spojených arabských emirátov. Do svojej siete zaradil Dubaj a Abú Dhabí. Uvádzacia cena bola viac než ľudová, krásnych 50 EUR za spiatočnú letenku, len kým sa dalo dokopy šesť už oslavujúcich mierne podnapitých ľudí, veď bol predsa Silvester, cena sa zdvojnásobila. Stále sme však mali letenky do Dubaja za krásnych 100 EUR.
Čo si mám zobrať na seba, a čo tam budeme piť?
V Dubaji panuje iná kultúra ako v Európe, pri cestovaní by sme si tak mali dať pozor aj na náš šatník a vyzývavé oblečenie pre istotu nechať doma. To isté platí s alkoholom, konzumovať sa môže, no len v súkromí a aj jeho predaj je značne obmedzený. Pred cestou tiež musíme ešte aj na PCR test, lebo Dubaj test vyžaduje po všetkých turistoch bez ohľadu na očkovanie. Všetci sme napokon negatívni a môže sa letieť.
Dubaj, už prichádzame
Do Dubaja sa z Viedne letí približne 5,5 hodiny, časový posun medzi Slovenskom a Emirátmi sú 3 hodiny. Hoci odlietame ráno, na hotel sa dostávame až v noci. Zdrží nás ešte aj cesta z letiska na hotel, keďže na taxi je veľký rad, objednávame Careem, čo je niečo, ako Bolt. Tie už ale využívať nebudeme, taxi z letiska, ako sme následne zistili, stojí 28 AED, Vodič Careemu nás na miesto dopravil za takmer 80 AED. Hotel sme zvolili študentský, v starej štvrti Deira, aj tak tam veľa času tráviť neplánujeme. Po ubytovaní chceme ísť ešte na chvíľu do mesta, lenže už sa blíži polnoc, čo v Dubaji značí záverečnú. V praxi si tak iba prejdeme chodbu od metra k Dubai Mall a naspäť.
„Neviem, či je to tým alkoholom, ale mám pocit, že to lietadlo ide strašne rýchlo“
EXPO 2020, ktoré je vlastne 2022
Ráno sa chystáme na hotelové raňajky a do mesta. Dnešným cieľom je EXPO. Priamo do výstavného areálu vedie novopostavená linka metra, len je na opačnom konci mesta. Cesta tam nám tak zaberá približne hodinu, po ceste sa tak zastavujeme ešte v Mall of the Emirates, ktorý sa pýši umelo postavenou zjazdovkou, a celé horné poschodie je vyhradené obrovskému zábavnému parku. Vstup do areálu svetovej výstavy je možný iba testovaným a očkovaným osobám, preukazujeme sa teda potrebným dokladom a bez problémov nás púšťajú dnu. Pre študentov je vstup zadarmo. Samotný areál je veľmi rozľahlý a každá krajina tu má svoj pavilón. Všetky sa nám navštíviť samozrejme nepodarí, no pár desiatok áno. Zastavujeme sa aj v slovenskom pavilóne, ktorý bol na môj vkus moc technický, áno, to vodíkové auto. Na hornom poschodí je aj slovenská reštaurácia, jedno z mála miest, ktoré môže predávať aj alkohol. Slovenské ceny ale nečakajte, veľké pivo sa predáva za 65 AED. Podobne je to aj v českom pavilóne, ktorý je rovnako technicky zameraný, na 3D tlač. V českej reštaurácii si môžete objednať veľký Pilsner Urquell za „krásnych“ 57 AED. Za seba veľmi pekne hodnotím maďarský pavilón, ktorý predstavoval termálne pramene, a potom saudskoarabský, ktorý bol zameraný na budúcnosť krajiny, je držiteľom aj niekoľkých rekordov v Guinnessovej knihe. Večer bol na výstavisku plánovaný koncert skupiny Coldplay, zostávame a domov ideme až posledným metrom o polnoci.
Léto je léto...
Polovička februára, v Európe máme ešte mínusové teploty, no v Dubaji je slnečno a krásnych 27°C. Toho je treba využiť, a tak sa vydávame na pláž. Chceme byť čo najbližšie najluxusnejšiemu hotelu sveta, Burj Al-Arab, ktorý svojím tvarom pripomína plachetnicu. Postavený je na umelom ostrove a pláž priamo pri ňom je súkromná, ideme teda trošku ďalej. Na pláži sme si položili uteráky a hneď ideme do vody, bola osviežujúca. Po kúpaní sa chceme aj trošku opáliť, lenže nás nenapadlo namazať sa opaľovacím krémom, veď predsa ešte je len február, slnko nemôže mať až takú silu. Lenže malo... po troch hodinách na pláži odchádzame pekne červení, namiesto hnedí. Z pláže ideme na hotel, dať sa do poriadku, pretože večer máme zarezervované lístky na najvyššiu budovu sveta, Burj Khalifu. Lístok na 124. poschodie, kde je vyhliadková plošina vyjde na 164 AED. Plošina je vo výške 452 metrov, čiže asi v polovici veže, na samý vrchol do výšky 828 metrov sa bežná verejnosť nedostane. Najvyššie sa človek vie dostať do salónika na 154. poschodí, ktoré je vo výške 585 metrov, a to za 759 AED. Vstup sme stihli len tesno, od metra musíte ísť chodbou do Dubai Mallu, ktorá ústi na druhom poschodí, vstup na vežu je však na poschodí -1, a ešte aj na úplne opačnom konci obchodného centra. Hore na vežu sa dostávame pomocou rýchlovýťahov, výšku 452 metrov zdolajú približne za minútu. Z Burj Khalify ideme naspäť do Dubai Mall a chceme vyjsť von k spievajúcej fontáne. Každú polhodinu začína predstavenie sprevádzané hudbou, striedajú sa domáce aj svetové hity. Atmosféra je slovami neopísateľná, toto sa musí zažiť naživo.
„Len jedna vec je viac top ako ja, a to At the TOP, Burj Khalifa “
I make you good price my friend
Čo by to bolo za výlet do arabskej krajiny, bez návštevy trhoviska. Na trhovisko vyrážame ešte doobeda, bývame blízko, a tak ideme peši. Po ceste sa zastavujeme ešte vo zmenárni, na trhovisku, z logických dôvodov, s kartou nepochodíme. Celý areál je rozdelený na niekoľko sekcií, tu môžete kúpiť zlato, tu šperky, tu korenie, tu oblečenie. Miletička je proti tomuto len slabý odvar. Dievčatá si kupujú korenie, ja zase parfumy a lákajú nás aj na ich typické oblečenie. Ideme si dať nakúpené veci na hotel a vyrážame na púšť. Minibus nás odviezol mimo mesto, kde nastupujeme do áut a hor sa na drifting po dunách. Auto nás doviezlo do oázy, kde prebieha voľný program. Ideme teda nafotiť nejaké pekné fotky a čakáme na západ slnka a golden hour. V cene zájazdu bola aj večera, v oáze dostávame nejaké mäso (po pôvodu nepátrame) a prílohu, nechutí to zle, čiže lepšie nevedieť. Nasleduje predstavenie hltačov ohňa a brušných tanečníc a je čas ísť naspäť do mesta. Pred oázou čakáme na naše auto, ktoré nás odvezie k minubusu a ten už do Dubaja.
Návrat do reality
To už nás čaká posledný deň, vyhradili sme si ho na nákup suvenírov, v meste je sieť obchodov Day to Day, kde kúpite všetko za 11 AED. Je to obchod s tovarom veľmi zamiešaným, zoženiete tu všetko od jedla, oblečenia po všetky možné suveníry. Ak si chcete dobre nakúpiť niečo na pamiatku, nie je lepší nápad ako Day to Day. Ráno po raňajkách si necháme batožinu na recepcii a vyrážame smer Dubai Mall, jedno z najväčších obchodných centier na svete. Viete tu nájsť vystavenú kostru dinosaura, jedno z najväčších akvárií na svete, zlatý trh a veľa ďalších, pre nás nenormálnych vecí. Obed si dávame vonku na promenáde s krásnym výhľadom na fontánu, keď sa zrovna začne predstavenie, má naše miesto hodnotu niekoľko tisíc dirhamov. Po obede sa chceme prejsť ešte posledný raz medzi mrakodrapmi, a tak sa vydávame do dubajskej maríny, bohatej obytnej, ale aj dovolenkovej štvrti, sadnúť si do jednej z kaviarní s výhľadom na výškové budovy. Viac už ale nestíhame, je čas vrátiť sa naspäť na hotel po batožinu. Poďakujeme krásne za postráženie a ideme si odchytiť taxíka. Taxikár nás za nejakých 25 AED odvezie na terminál. Vo Viedni pristávame načas, let prebehol bez väčších komplikácií a domov sa dostávame krátko nad ránom. Týždeň v rozprávke utiekol ako voda, a to sme veľa vecí ani nestihli. Výlet do Abú Dhabí, Atlantis, Miracle Garden, Global Village a veľa ďalších, tak asi nabudúce.
Jak se ti cestopis líbil?
Matěj Stošek procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 9 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil5 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Díky za cestopis. Aktuálně do Dubaje postačí i dokončené očkování, nemýlím-li se?
Díky za cestopis. Aktuálně do Dubaje postačí i dokončené očkování, nemýlím-li se?
Aktuálne už by malo, my keď sme leteli, museli sme ešte na PCR test
Aktuálne už by malo, my keď sme leteli, museli sme ešte na PCR test
270dnu od druheho ockovani max
270dnu od druheho ockovani max
Vrátil jsem se z Dubaje před měsícem. Vřele doporučuji.
Vrátil jsem se z Dubaje před měsícem. Vřele doporučuji.