Nákup auta v USA
Odjíždíš na delší dobu do USA (na Work and Travel) a přemýšlíš o koupi auta? Přečti si, co tě čeká a jak na to.
Cestopis z roku 2018 napsal Martin Tulka
V USA a zvláště na Západě je auto takřka nutnost. Pamatuji si na první den po příletu do Bozemanu v Montaně. Chtěli jsme využít posledních výdobytků civilizace před prací v Yellowstonském národním parku. Šli jsme do banky, ale naše cesta skončila dřív než začala. Chyběly tu chodníky, na výběr byla jen zarostlá louka a frekventovaná silnice. Všichni na nás koukali, jak na zjevení - pěšky se tu prostě nechodí. Když jsme se další rok vraceli, začali jsme zjišťovat, jak pořídit levné, velké a spolehlivé auto. Informací na internetu je spoustu a často nejsou úplně jednoznačné, tak vám je zkusím trochu uspořádat.
Pro pořízení auta potřebujete v zásadě tři věci:
- koupit auto
- získat pojištění
- zaregistrovat se na odboru dopravy
Příblížím vám, jak jsem při nákupu auta postupoval a na konci textu najdete přehled, kolik to všechno stálo. Ačkoli šlo všechno hladce, nelze zaručit, že byl postup ten nejjednodušší ani stoprocentně správný. Třeba jsem měl jenom štěstí. Rozhodl jsme se celou štrapaci realizovat v Denveru (Colorado) ze tří důvodů:
- Celou oblast obývá asi 3 miliony obyvatel, takže je zde velké množství autobazarů a prodejců aut. To znamená nižší ceny a větší výběr než na maloměstě, kterých je plný Wyoming.
- Denver je relativně blízko Yellowstonu. Píši relativně, protože je to jen necelých 9 hodin jízdy od YNP.
- Colorado má z okolních států nejpříznivější pravidla pro registraci aut někým, kdo nemá trvalý pobyt v USA. K tomu se ještě dostanu.
Nákup auta
Pokud máte peníze, koupit auto v USA není problém. Největší strach jsem měl ze samotného výběru. Nenarazím na nějakou obdobu našeho Autobazaru Monte Karlo? Co když se mi za branou bazaru z auta vysype motor? Je to riziko, které se dá ale výrazně snížit.
Auta jsem hledal na cars.com a na Craigslistu, kde jsou nabídky od autobazarů i jednotlivců. V Denveru jsem si pak pořídil americké telefonní číslo, půjčil auto a objížděl jednotlivé prodejce. Každá návštěva vypadala víceméně stejně. Nechal jsem si ukázat auta, která odpovídají tomu, co chci. Když se mi nějaké líbilo, jel jsem se s ním projet. Pokud se zdálo všechno v pohodě, zeptal jsem se, zda je možné auto odvézt do servisu a tam ho nechat zkontrolovat.
Většina autoservisů nabízí tzv. pre-purchase car inspection, tedy že vám zkontrolují auto předtím, než za něj zaplatíte. To funguje buď tak, že přijede technik na kontrolu přímo do autobazaru (dražší varianta), nebo že zavoláte do autoservisu, domluvíte schůzku a auto jim přivezete (levnější varianta, ale záleží na prodejci, jestli vám to dovolí). Měl jsem vyhlédnutá dvě auta - Chrysler Town & Country z roku 2003 a Dodge Caravan z roku 2005 - a oba prodejci byli v pohodě s kontrolou v autoservisu. Zavolal jsem do Pep Boys, domluvil schůzku a během jednoho dne měl obě auta zkontrolovaná.
U obou aut jsem dostal do ruky Vehicle Condition Report, kde byl popsán stav auta a taky vyčísleny všechny potřebné opravy. To se pak velmi hodilo při smlouvání o ceně, protože se můžete ohánět tím, co bude potřeba do auta ještě zainvestovat. Protože Dodge Caravan měl vadný brzdový systém dali jsme přednost staršímu Chrysleru Town & Country.
Už jsme si chtěli plácnout, ale v autobazaru mi sdělili, že ještě potřebuji pojištění. Tady se ukázal rozdíl oproti jednotlivci, který by s vámi jen vyplnil kupní smlouvu. Autorizované autobazary vám totiž pomohou vyřešit dočasnou registraci, takže nemusíte absolvovat ještě cestu na místní odbor dopravy.
Pojištění
Výběru pojištění jsem nevěnoval příliš mnoho času. Určitě by se dalo ušetřit, nebo za stejné peníze najít vyšší krytí, ale už jsem měl dost byrokracie a nechtělo se mi zabředávat do složitostí pojišťovacích kliček a vytáček. Našel jsem si na internetu několik společností, do kterých jsem volal a ptal se, zda poskytují pojištění i ne-Američanům s trvalým bydlištěm mimo USA a bez amerického řidičáku.
Poté jsem si nechal udělat cenovou nabídku. Pro to je potřeba vědět, jakým autem budete jezdit. Pak už stačilo vybrat to nejvýhodnější a zamířit do kanceláře pojišťovacího agenta. Slečna za přepážkou byla moc milá a asi za 20 minut jsem odcházel s kartičkou, na které bylo tolik potřebné číslo pojistky. To jsem pak donesl do autobazaru, kde jsem vyplnil několik papírů, předal peníze, počkal než mi připraví dočasnou poznávací značku platnou 60 dnů a auto bylo naše.
Registrace
Zatímco koupit auto a získat pojištění je poměrně jednoduché, proces registrace může být zrádný. Protože se pravidla většina států různí a pro našince je některých státech nemožné auto registrovat, vyplatí se věnovat vyhledávání informací o registraci hodně času i přesto, že je vlastně až na konci celého procesu. O registraci vozidel se v každém státě starají odbory dopravy, tzv DMV (Department of Motor Vehicles), na jejichž stránkách většinou najdete všechny požadavky. V našem případě jsme zvolili registraci v Coloradu, jak jsem už psal výše. Colorado pro registraci vyžaduje následující:
- Vehicle Title na vaše jméno (jakási obdoba českého velkého techničáku)
- test emisí (pro všechna s datem výroby před rokem 2012)
- číslo pojistky k danému autu
- Secure and Verifiable Identification (Pro Čechy a Slováky je to nejčastěji pas s formulářem I-94, což je papír potvrzující, že jste do USA vstoupili legálně. Jde ho získat během pár minut zde - https://i94.cbp.dhs.gov/I94/)
Nad to budete potřebovat adresu v Coloradu. Našel jsem si na Google Maps adresu v Denveru, kterou jsem používal při nákupu auta i při pojištění a všude jsem ještě říkal, že potřebuju, aby doručovací adresa byla v Yellowstone, protože tam na pár měsíců jedu. A skutečně, adresu nikdo nikde neověřoval. Ještě je dobré si všimnout, v jakém okrese (tzv. county) vaše adresa je, protože tam bude DMV, kde budete auto registrovat. Až nashromáždíte vše potřebné, stačí jen zajít na příslušné DMV, papíry odevzdat, zaplatit poplatek a měli byste dostat klasické plechové značky. Nám to trvalo asi 20 minut, když nepočítám necelých 9 hodin cesty do Denveru.
Kolik všechno stálo?
- pre-purchase inspection (Dodge) = $ 28
- pre-purchase inspection (Chrysler) = $ 0
- nákup auta = $ 2 500
- pojištění (4 měsíce) = $ 693
- poplatek za registraci = $ 175
- CELKEM = $ 3 396
Prodej
Zbavit se auta je vcelku jednoduché. Stačí mít v ruce Vehicle Title, na jehož zadní straně je
Pokud by vás zajímaly další informace, klidně napište. A pokud se mnou chcete objevovat další části světa, sledujte mě na Instagramu - @martintulka.
http://instagram.com/martintulka
Jak se ti cestopis líbil?
Martin Tulka procestoval 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Jižní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Podle mé vlastní zkušenosti z NY, pokud koupíš dražsí auto, tak ho prodáš celkem v pohodě a za léto ztratí tak 1000 USD na hodnotě max. Pokud levnější (tak za cca 1000 USD koupíš slušný), tak ho buď někomu necháš za 400, nebo vrakoviště. Pojištění bylo na měsíc cca 150 USD (nejdražší okres NY), v Kentucky pro srovnání 40 USD. a Registrace a fee okolo 60 USD.
Pujčení auta na měsíc minimálně 1000 USD, spíše víc. Takže otázka co je výhodnější na 4 měsíce je myslim jasná...:)
Podle mé vlastní zkušenosti z NY, pokud koupíš dražsí auto, tak ho prodáš celkem v pohodě a za léto ztratí tak 1000 USD na hodnotě max. Pokud levnější (tak za cca 1000 USD koupíš slušný), tak ho buď někomu necháš za 400, nebo vrakoviště. Pojištění bylo na měsíc cca 150 USD (nejdražší okres NY), v Kentucky pro srovnání 40 USD. a Registrace a fee okolo 60 USD.
Pujčení auta na měsíc minimálně 1000 USD, spíše víc. Takže otázka co je výhodnější na 4 měsíce je myslim jasná...:)
Jestli to chápu správně, auto kupuješ na 4 měsíce. Doplníš pak i případný postup k následném prodeji? :)
Super návod, díky!
Jestli to chápu správně, auto kupuješ na 4 měsíce. Doplníš pak i případný postup k následném prodeji? :)
Super návod, díky!
Ano, auto bylo jen na léto, červen - říjen. Prodej doplním, díky za tip.
Ano, auto bylo jen na léto, červen - říjen. Prodej doplním, díky za tip.
Bude zajímavé srovnat celkové náklady včetně rozdílu v ceně při prodeji versus půjčovna.
Bude zajímavé srovnat celkové náklady včetně rozdílu v ceně při prodeji versus půjčovna.
Bohužel to nebude úplně možné. :-) Během našeho tříměsíčního pobytu v Yellowstone auto srazilo 2 bizony a jelena, takže když jsme jej v Kalifornii prodávali, bylo ve značně zbídačeném stavu.
Bohužel to nebude úplně možné. :-) Během našeho tříměsíčního pobytu v Yellowstone auto srazilo 2 bizony a jelena, takže když jsme jej v Kalifornii prodávali, bylo ve značně zbídačeném stavu.
Ahoj, sháním informace ohledně nákupu auta v USA, právě jsem se vrátil z dovolené v USA, byl jsem na dovolené na povolení ESTA. Zjistil jsem, že auto mi tam prodá kdokoliv, ale informaci jak s ním jezdit legálně mi nikdo nedokázal odpovědět. Při další návštěvě bych si chtěl koupit auto, jezdit s ním nějaké 2 týdny a pak si ho poslat kontejnerem do CZ. Funguje toto co píšeš i když jedu do USA na ESTU? Píšeš, že ti přímo v autobazaru na základě pojištění vystavili dočasnou poznávací značku, na kterou by eventuálně šlo jezdit 60 dní je to tak? Takže bych si musel pouze vymyslet nějakou adresu při sjednání pojištění?
Ahoj, sháním informace ohledně nákupu auta v USA, právě jsem se vrátil z dovolené v USA, byl jsem na dovolené na povolení ESTA. Zjistil jsem, že auto mi tam prodá kdokoliv, ale informaci jak s ním jezdit legálně mi nikdo nedokázal odpovědět. Při další návštěvě bych si chtěl koupit auto, jezdit s ním nějaké 2 týdny a pak si ho poslat kontejnerem do CZ. Funguje toto co píšeš i když jedu do USA na ESTU? Píšeš, že ti přímo v autobazaru na základě pojištění vystavili dočasnou poznávací značku, na kterou by eventuálně šlo jezdit 60 dní je to tak? Takže bych si musel pouze vymyslet nějakou adresu při sjednání pojištění?