
Naše první Thajsko
Informace, které jsem ocenila před první návštěvou v Thajsku - Bangkok, Koh Samui, Koh Phangan, Phuket
Cestopis z roku 2024 napsala karl.bartosova
Thajsko rozhodně doporučuji všem začínajícím cestovatelům, přesuny mezi ostrovy jsou velmi jednoduché a místní Vám se vším ochotně pomůžou. Na cestu si určitě udělej čas nejméně 3 týdny.
Zkušenosti, které jsou zde napsané jsou ty, které jsem sama zažila. Pokud tu něco chybí, tak s tím nemám osobní zkušenost.
Letenky
Letenky doporučuji hledat přes Google flight nebo skyscanner a nejlépe v anonymním okně. Naše zpáteční letenky stály 15.340 Kč na jednoho s přestupem v Paříží, na přestup jsme měli hodinu a půl a v pohodě jsme to stihli.
Letenky mezi ostrovy jsme také hledali přes skyscanner a google flight.
Před každým letem je potřeba se alespoň 30 minut předem odbavit
Cesta letadlem
V případě, že se Vám nechce platit příplatek za sedadlo v letadle a nevadí Vám trošku riskovat, tak je možnost (jen u některých společností) vybrat místo zadarmo při odbavení.
Já jsem měla upozornění na přesný čas kdy se odbavení otvíralo a vybrala jsem nám místa vedle sebe úplně v pohodě (letěli jsme se společností Air France).
Peníze
Při cestě do Thajska u sebe musíte mít alespoň 20000 bathů v hotovosti což je přibližně 560 euro. Nás nikdo nekontroloval, ale pro jistotu jsme to měli připravené.
Do Thajska jsme vzali eura, která jsme v Thajsku vyměnili za bathy.
V Bangkoku doporučuji na letišti o dvě patra níže než je příletová hala, tam kde se jde do metra. Nepůjdete turnikety do metra, ale ještě o kousek dál a tam narazíte na 3 stánky – SuperRich, K79 Exchange a Happy Rich. Všechny tři mají dost podobné kurzy.
Simkarta + data
Doporučuji stáhnou aplikaci Airalo nebo Nomad, my jsme měli připravené obě aplikace s tím, že Nomad měl zrovna výhodnější cenu.
Po příletu na letiště v Bangkoku se připojíte na wifi a přes aplikaci si zařídíte data jaká Vám aplikace nabídne, poté Vás aplikace navede jak si esim aktivovat.
Je to jednoduchý a levný způsob a s internetem jsme nikdy neměli problém.
Pojištění
Aplikace Revolut jednou za čas nabízí zdarma účet premium ve, kterém máte zdarma cestovní pojištění. V případě, že Vám Revolut zrovna měsíční předplatné zdarma nenabídne je možnost si ho předplatit za 219 Kč na měsíc což vyjde levněji než cestovní pojištění někde jinde. V případě zranění máte v aplikaci telefonní číslo, které kontaktovat. Očkování do Thajska povinné není, my jsme žádné neměli, ale pokud chcete navštívit například Monkey Hill v Phuketu, tak doporučuji očkování na vzteklinu.
Na cestovní pojištění má často slevy Axa.
Cesta jen s příručním zavazadlem
Cestovali jsme jen příručním zavazadlem a na žádném letišti nebyla kontrola příručních zavazadel.
V případě, že si budeme muset vyprat je snad na každém rohu prádelna za velmi příznivé ceny. My jsme praktikovali prací prášek z obchodu a prali jsme si v umyvadle.
Ubytování
ubytování jsme měli zařízené buď přes Airbnb nebo Booking a vše fungovalo v pořádku. Na Bookingu je fajn, že k tomu někdy máte snídani zdarma.
Doprava
Taxi
Nejpohodlnější varianta, u které není čeho se bát. Rozhodně doporučuji aplikace Bolt a Grap - my jsme vždy koukali na oboje a brali jsme levnější variantu. Přes aplikaci Grap jsme v bangkoku zkoušeli objednávat i jídlo a to také mohu doporučit. Pozor na menších ostrovech jako Koh Phangan v této aplikace nic moc nechytíte.
Nepoužívejte tuktuky. Jsou předražené a extrémně nepraktické
Trajekty
Možnost najít na této stránce directferries.com
nebo
nebo aplikace GetYourGuide, kde najdete přímo trajekty na různé ostrovy, máte tam i zahrnutý přesun do hotelu, který si k tomu určitě připlaťte, protože Vás to vyjde nejlevněji a bude to pro vás nejméně náročné.
Metro
velmi jednoduchá přeprava, v metru máte prodejní automaty kde si zvolíte kam chcete jet. Poté dostanete žeton, který hodíte do vstupní brány při vstupu.
Autobus
nezáleží na jakou stanici jedete, ale jakým autobusem jedete. Vždy zaplatíte stejnou cenu bez ohledu na vzdálenosti.
Skútr
Jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků v Thajsku je skútr. Pokud si ho budete chtít půjčit, je potřeba si dát pozor na pár věcí.
-
V Thajsku se jezdí po levé straně vozovky, což je ze začátku docela náročné. Vozovka není vždy rovná silnice a dost často pojedete do velkého kopce (Koh Phangan byl hodně kopců nahoru a dolů)
-
Půjčení skútrů vás vyjde na přibližně 250 THB na den.
-
Před tím než si skútr půjčíte, přečtěte si recenze na danou půjčovnu.
-
K půjčení budete potřebovat mezinárodní řidičák, zařídíte si ho osobně na úřadě s rozšířenou působností a stojí to 50 Kč, nás několikrát kontrolovala policie zda ho máme, takže si ho určitě zařiďte.
-
V půjčovně si většinou dělají pouze kopii pasu, případně po vás budou chtít zálohu cca 3000 – 5000 THB. Nikdy nedávejte místo zálohy Váš pas! Raději najděte jinou půjčovny pokud Vám bez pasu nebudou chtít skútr půjčit.
-
Doporučuji si pořádně nafotit nebo natočit detailně stav vozidla, aby po vás při vrácení nechtěli zaplatit škody, které už na něm byli.
-
Jakmile si skútr půjčíte, vždycky jezděte opatrně, s nasazenou helmou, která je tu povinná a s nějakým normálním obutím, ne v žabkách.
Půjčení skútru v Bangkoku doporučuji zkušenějším řidičům, protože ta doprava tam byla opravdu náročná.
Jídlo
Jedno z největších zážitků z Thajska je jídlo. My jsme 14 dní před odletem začali brát probiotika. které jsme potom brali celou dobu v Thajsku a z jídla nám nic nebylo. Pouličních stánků se vůbec nemusíte bát, jídlo tam bylo vždy výborné.
7/11 - určitě navštivte, najdete tam spoustu zajímavých pokrmů.
V případě pokrmu k ohřátí Vám ho ohřejí přímo na místě. V některých obchodech si můžete sednout a sníst si jídlo tam.
Období dešťů
Velké téma je období dešťů. My jsme to riskli a navštívili jsme Thajsko v září kdy je období dešťů jedno z největších. Záleželo na tom kde jsme zrovna byli, ale nebylo to nic co by se nedalo zvládnout (pokud nejste z cukru 🙂). Vzhledem k velkému vedru byla občasná přeháňka velmi osvěžující.
V Bangkoku pršelo jen přes noc, takže nás to vůbec neovlivňovalo. Na Phuketu a Phi Phi už pršelo malinko víc. Koh Samui a Phangan byla naprostá pohoda a tam nám nepršelo vůbec :).
Díky tomu, že jsme jeli v období dešťů jsme taky dost ušetřili, protože v Thajsku bylo vše levnější než normálně. To platí i pro ubytování a letenky. A hlavně jsme měli často pláž pro sebe a všude bylo velmi málo lidí.
Výlety
Doporučuji aplikaci GetYourGuide, tam si vyberete výlet podle ceny a hodnocení uživatelů a nemusíte se ničeho bát 🙂. Jak jsem zde již psala, tak jsme jí využili i na trajekty mezi ostrovy a nebyl žádný problém.
Určitě si alespoň jednou zajděte na masáž, opravdu je tady umí a jsou za pár bathu.
Na co si dát v thajsku pozor
-
Jakékoliv pozvání na drink - hrozí uspání a okradení
-
Kapesní krádeže
-
Nelegální opalování bez plavek
-
Voda z kohoutku není pitná
-
Elektronické cigarety je přísně zakázáno kouřit
-
Taxíkem jenom přes aplikaci Bolt nebo Grap
Bangkok
Předem upozorňuji, že Bangkok je opravdu velké město, na přesuny je potřeba použít taxi nebo autobus. My jsme většinou vždy používali taxi, protože skoro všude byla kolona a taxíkem byl přesun o dost rychlejší.
Ubytování
Bangkok je plný obrovských 30 patrových staveb, v jednom z nich jsme bydleli. a byla to paráda. pokoj jsme měli ve 30 patře a ve 31 patře byl bazén, takových ubytování v Bangkoku najdete spousty 🙂.
Co navštívit
Khao San road - šílená ulice plná stánků s jídlem a pitím a barů, doporučuji jí navštívít večer a dejte pozor na kapsáře
Ancient city - městečko plné chrámů, apod,.. určitě stojí za to navštívit, ale nemá to cenu bez golfového vozíku nebo kola. my jsme si půjčili vozík a bylo to super. Vstupenky doporučuji koupit dopředu přes internet, vyjde to levněji.
Wat Benchamabophit - buddhistický chrám
Chinatown - ulice plná stánků s jídlem a pitím, rozhodně doporučuji navštívit
Wat Arun - jeden z nejvýznamnějších chrámů, můžete si zde půjčit thajský kostým a nechat se nafotit fotografem
Wat Paknam - big buddha - když jsme byli v bangkoku, tak byl bohužel v přestavbě, raději si dopředu zjistěte zda už je otevřený
plovoucí trh Taling Chan - ten jsme nestihli navštívit, ale prý stojí za to
MBK center - velké obchodní centrum, které má 8 podlaží a nakoupíte zde levně všeljaké oblečení, apod,..
Vyhlídková terasa Baiyoke ski - také jsme nestihli, ale raději bych koupila lístky dopředu
Cesta na Phuket
Letěli jsme se společností Thai VietJet Air za 237 korun na osobu, letenky jsme našli přes skyscanner.
Phuket
-
jedno z nejnavštěvovanějších míst v Thajsku
-
To, že je to nejvíc turistické místo je zde určitě poznat. Ceny jsou vyšší a všude jsou lákadla na turisty.
Ubytovaní jsme byli na Kamala beach - příště bych asi zvolila něco blíže Phuket town.
Phuket doporučuji navštívit na kratší dobu a navštívit spíše okolní ostrovy nebo vyrazit na výlet po okolních ostrovech.
Co navštívit
Výlet na Phi Phi a Bamboo island - výlet jsme našli přes aplikaci GetYourGuide a byl super.
Big Buddha - moc štěstí na Buddhu jsme neměli a tento byl kvůli sesuvům půdy také uzavřen, ale už by měl být otevřený.
Cesta na Koh Samui
z Kamala beach nám jel autobus přímo na letiště za 100 Bahtů (70 Kč) na osobu, poté jsme letěli přímo na Koh samui za 1.140 Kč na osobu (letenky jsem našla přes skyscanner)
Koh Samui
na Koh Samui jsme si zařídili ubytování přes booking se skvělou snídaní, moc to doporučuji.
Co navštívit
Sloní záchranná stanice - vstupenky jsme našli přes aplikaci GetYourGuide a v ceně bylo krmení slonů.
Prasečí ostrov - výlet jsme také našli přes GetYourGuide a v ceně byl výlet na prasečí ostrov + na vedlejší ostrov kde jsme si půjčili kajaky a dostali jsme oběd.
Ang Thong marine - mořský národní parky
Bophut pláž - je tam trošku složitější se dostat, ale na pláži jsme byli asi 2x a opravdu nikdo tam nebyl.
Wat Phra Yai a Wat Plai Laem - velký a sedící buddha
night market Si Khao - zde mají spoustu dobrého jídla, my jsme tam jezdili každý den
Cesta na Koh Phangan
Na koh Phangan se dostanete jednoduše lodí, přibližně za 1 hodinu jste na druhém ostrově
Koh Phangan
Nejlepší je koupit si s lístkem na loď také transfer do Vašeho ubytování.
V případě, že si jí nepřikoupíte, tak při výstupu z lodě vás bude lákat spousta taxikářů, kteří vás budou chtít odvézt, ale když popojdete trošku dál, tak tam čekají autobusy, které rozváží po ostrově za 300 bathů na osobu.
Na Koh Phanganu je hodně kopců, takže na skútru je to malinko náročnější.
Tento ostrov má takovou příjemnou atmosféru a zdržuje se tu spoustu evropanů, najdete zde spoustu kaváren a také se zde pořádají noční party což je jeden z hlavních důvodů návštěv tohoto ostrova, takže sem doporučuji vyrazit v období kdy probíhá alespoň jedna z těchto akcí. Také jsou zde nádherné západy slunce a je tu spoustu míst odkud je možnost je sledovat.
Měli jsme zde super ubytování v bungalovu na pláži a paní, která nám ubytování pronajímala nám se vším velmi pomohla.
Co navštívit
Panthip night market - trh s jídlem a pitím, zde mají opravdu velký výběr jídla
Čínský chrám (Chrám Bohyně Guan Yin)
Hoing Kong beach a Hin Kong Sandbank
secret beach - schovaná pláž s barem
Haad Yao
Haad Mae - spojení dvou ostrovů Koh Ma a Koh Phangan
Amsterdam bar - odtud můžete sledovat krásné západy slunce
Secret Mountain Viewpoint - nejhezčí místo kde jsme na sledování západu slunce byli, je tam dokonce i bazén. Dostat se tam je trošku náročnější, protože je to do velkého kopce, ale stojí to za to.
Nám už bohužel nezbýval čas, ale jako další bych ještě určitě navštívila Koh Tao.
Z Koh Phangan jsme se potřebovali dostat do Bangkoku, jsou 2 možnosti:
-
možnost : Plout lodí zpátky na Koh Samui a odtamtud letadlem přímo do Bangkoku (toto je dražší varianta, protože na Koh Samui létá pouze jedna letecká společnost, takže ceny jsou trošku větší, ale určitě je to rychlejší a pohodlnější varianta)
-
možnost : plout lodí do Surat Thani, poté jet autobusem na letiště v Surat Thani a z něj letadlem do Bangkoku ( takhle jsme jeli my a bylo to poměrně náročné) Z přístavu Surat Thani je to na letiště ještě asi 1:30 cesty. Doporučuji si koupit lístek na trajekt + přesun na letiště dohromady.
V Bangkoku jsme pak strávili jednu poslední noc v hostelu blízko u letiště.
Celé Thajsko nás vyšlo okolo 37.000 Kč na osobu na 3 týdny.
V případě, že by jste chtěli vědět bližší info k výletům, hotelům a jízdenkám, tak dejte mi vědět do zprávy nebo na instagram (kaja_bartosova). Naše další cesta bude v dubnu na Filipíny, jestli tě zajímají podrobnosti, tak mě sleduj na mém instagramu kde budu přidávat místa, která navštívíme ♥️.
Jak se ti cestopis líbil?

karl.bartosova procestovala 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 měsíci a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zajímavé počtení a ikdyž se do Thajska vracím opakovaně (za posledních 365dni 3x), tak jsem tam našel užitečné informace. P.. když už píšeš o mezinárodním řidičáku, tak by bylo dobré doplnění, že v Thajsku jako v mnoha zemích neuznávají “malé A” a v případě nehody (kterou sní nemusíte zavinit), jde vše za vámi a ten nejmenší problém bude že vám nedá ani nic pojišťovna
Zajímavé počtení a ikdyž se do Thajska vracím opakovaně (za posledních 365dni 3x), tak jsem tam našel užitečné informace. P.. když už píšeš o mezinárodním řidičáku, tak by bylo dobré doplnění, že v Thajsku jako v mnoha zemích neuznávají “malé A” a v případě nehody (kterou sní nemusíte zavinit), jde vše za vámi a ten nejmenší problém bude že vám nedá ani nic pojišťovna
Krásně zpracované čtení se spoustou užitečných informací. Určitě zde najdou inspiraci ne tolik zkušení cestovatelé. Sám mluvím ze zkušenosti. Naprosto super :)
Krásně zpracované čtení se spoustou užitečných informací. Určitě zde najdou inspiraci ne tolik zkušení cestovatelé. Sám mluvím ze zkušenosti. Naprosto super :)