Nečekaná cesta kolem světa v byznys třídě za 18 dní
Jak jsem omylem složil cestu kolem světa přes Dubaj, Bahrajn, zlatý indický trojúhelník, Bali, Kuala Lumpur, Tokio, Boston a Londýn.
Cestopis z roku 2018 napsal David Eiselt
S příchodem prvních sychravých dní mě mé druhé já začíná nahlodávat myšlenkou, jak jsem letošní rok cestovatelsky promarnil a že bych to měl honem rychle napravit. Nebudu si nic nalhávat, po pouhých letošních 5 dnech strávených v zahraničí má jednoznačně pravdu. K výčitkám se přidávají i prosby něžnější polovičky, která by si ráda po svatební sezóně odpočinula a za šumu mořských vln upravila pár zakázek. Rozkaz zní tedy jasně – naplánovat cestu za teplem a ideálně ji spojit s poznáním nových míst po cestě.
Ponořím se proto do letenkářských vod a začínám hledat ideální letenky.
Je začátek října a zpět potřebuji být do prvního listopadového týdne. Později se mi to už také nehodí, to nebudu mít mnoho variant. O slovo se hlásí jediná živá akční letenka s Oman Air a jejich multi–city varianta s odletem z Prahy a návratem do Vídně a v opačné straně s příletem do Jakarty a odletem z Kuala Lumpur. Když v tu náhle se ve mne probouzí ona cestovatelská touha vidět víc, mnohem víc...
„Začínám chytat cestovatelský absťák. Tady asi obyčejné multi–city stačit nebude.“
Bohužel jakákoliv varianta, která by zahrnovala alespoň jeden stop–over po cestě, není v rozumné cenové hladině dostupná. Začínám se proto upírat směrem na Blízký Východ, kde bych si onen stop–over zařídil na vlastní pěst a ke všemu za ceny panující s odletem z Evropy bych získal lety v byznys třídě.
Jako první mě napadá Dubaj. Pár let jsem tu nebyl, mohl bych se proto mrknout, jak moc se toho za tu dobu změnilo a proč stále táhne tolik Čechů k obětování týdne dovolené a pár desítek tisíc za zájezd se snídaní v zemi nikoho a ničeho. Do Dubaje má navíc v akci letenky Smart Wings (nic o co bych vyloženě stál, ale plnohodnotná recenze z letu by se na webu hodila).
Přemísťuji proto svůj zaměřovač na letenky s odletem z Dubaje a říkám si, že když už po celý rok nic nebylo a oproti loňským dvěma měsícům na cestách jsem letos nikde nebyl, mohl bych se trochu rozšoupnout. Hledám proto rovnou letenky v prémiové třídě.
Nacházím zajímavou variantu se Sri Lankan přes Colombo do Jakarty. Bohužel všechny lety netrvají více jak 4 hodiny a proto výměnou za 18 tisíc korun nebude plnohodnotný zážitek v podobě byznys třídy, ale jen drahý přelet mezi Dubají a Indonésií, ke všemu bez možnosti stop–overu na Srí Lance. Pravda, získal bych tím pořádný obnos bodů potřebných k obnově statusu u aliance One World, ale nechci cesty plánovat podle bodíků a kartiček, proto tuto variantu smetu ze stolu.
V beznaději z nemožnosti najít žádnou další kloudnou alternativu na poslední chvíli už začínám své pohledy vracet zpět k Ománcům. Náhle ale objevím v archivu letenkářského fóra Flyertalk zajímavý jednosměrný tarif s aeroliniemi Malaysian Airlines z Dillí na východní pobřeží USA.
Jedná se o letenky v byznys třídě z Dillí přes Kuala Lumpur a Tokio do New Yorku s cenovkou 28 tisíc korun. Za tři noční lety v délce 5 a půl, 7 a 12 a půl hodiny je to více než luxusní cena. Povolený stop–over v Kuala Lumpur řeší problém pobytu v jihovýchodní Asii.
Jedinou vadou na kráse je naopak nemožnost stop–overu v Tokiu, kde by bylo jen 6 hodin na přestup. To alespoň částečně řeším výměnou cílové destinace, tedy New Yorku za Boston, a získávám tak při přestupu na letišti Narita 12 hodin, které plně postačí na návštěvu města.
„Je rozhodnuto. Kupuji letenky z Dillí přes Kuala Lumpur a Tokio do Bostonu v byznys třídě za pohodových 28 000 Kč.“
Během vyplňování údajů platební karty mi už v hlavě naskakují možné alternativy pro přískok do Dillí a přelet Atlantiku zpět do Evropy.
Zaplaceno a já se začínám těšit. Čeká na mě totiž nejen byznys třída u Malaysia Airlines v jejich A330, ale hlavně dva delší úseky s Japan Airlines, které díky code–share obsluhují zbytek cesty. Letí se Boeingem B787 aka Dreamlinerem, ale vždy v různých konfigurací. Zatímco z Kuala Lumpur do Tokia je starší byznys kabina, tak na téměř 13 hodinovém letu budou čekat luxusní privátní kóje APEX, které původně měly být montovány do first–class kabin. I samotná cesta může být cíl a v zde to platí dvojnásob!
Navíc za tento let získám poměrně velké množství leteckých mílí, které budu moci využít pro nákup bonusových letenek. Celkem získám 15 513 mil, které připíšu do programu British Airwayes Executive Club. Míle ( Aviosy) jsou oceňované na 0,3 Kč za jeden kus, což mi přinese pomyslnou úsporu 4 650 Kč z ceny letenky.
Přelet do Dillí
Jak se dostanu do Dillí? Všechny dostupné možnosti jsou v cenách okolo 8–10 tisíc. Což je za jednosměrnou letenku sakra dost. Není se čemu divit, odletět je potřeba za necelých čtrnáct dní.
Vracím se proto k původnímu záměru a kombinuji přískok do Dubaje s dalším přeletem. Možností je mnoho – přímé lety, přestupy v Ammánu, Kuvajtu, Saúdské Arábii, atd. Padne mi ale do oka let s Gulf Air s téměř 22 hodinovým přestupem v Bahrajnu. Hm, tady jsem ještě nebyl. Koupeno.
V Dubaji strávím dvě noci, v Bahrajnu jednu. Cena letenek byla více než příznivá. Z Prahy do Dubaje za 2 tisíce a z Dubaje přes Bahrajn do Dillí za 3 tisíce.
„Do Dillí poletím přes Dubaj a Bahrajn celkem za 5 000 Kč.“
Do Indie jsou potřeba víza? Jo. Kolik stojí? Skoro dva tisíce korun. Hm, Indie mě moc neláká, ale když už sem musím, tak si pobyt taky natáhnu. Nakonec itinerář dopadl tak, že na Indii padnou tři noci – po dnu v Ágře, Džajpúru a Dillí. Alespoň si potykáme a pro příště budu moci psát akce do Indie bez předsudků.
To bychom měli. Ještě přelet z Ameriky domů.
Počkat! Poletím přeci z Prahy přes Blízký Východ do Asie, z Asie do Ameriky přes datovou hranici a z Ameriky přes Atlantik zpět do Evropy. Však je tohle cesta kolem světa! Že mi to nedošlo hned...
„Až teď mi došlo, že vlastně plánuji cestu kolem světa!“
Nadšený z banálního a hlavně nečekaného zjištění pokračuji v anabázi plánování přeletů.
Přelet z Ameriky
Znovu se vybízí desítky variant a i teď zabere rozhodnutí dlouhé hodiny. Nakonec tu nejvíc sexy variantu s přestupem na Islandu a koupáním se v termálním jezírku pod polární září z časových důvodů musím odmítnout.
Kupuji přímý let s Norwegian z Bostonu do Londýna za 4 tisíce včetně odbaveného zavazadla, které kvůli oblečení do podzimního Tokia a Bostonu bude potřeba (všechny předešlé letenky minimálně 1 zavazadlo obsahují).
Z Londýna už to nějak půjde, tohle vyřeším za letu. Jako nejpravděpodobnější variantou se jeví využití získaných mílí a koupě bonusové letenky s British Airways s doplatkem 500 Kč.
„Z Bostonu poletím do Prahy přes Londýn za méně jak 5 000 Kč.“
Celkem jsem si připravil cestu kolem světa při trasování Praha – Dubaj – Bahrajn – Dillí – Kuala Lumpur – Tokio – Boston – Londýn – Praha s nejdelšími přelety v byznys třídě za parádních 38 000 Kč. Když se divám na dříve publikované akční letenky okolo světa, byla cena většinou okolo 27 tisíc a mnohdy i bez zavazadel. Za mě tedy perfektní kauf.
Kam za teplem z Kuala Lumpur
Poslední nutné rozhodnutí před cestou čeká na týden pobytu v jihovýchodní Asii. Původně bylo v plánu zamířit na východní pobřeží na Perhentiany, ale stabilní počasí tu trvá do konce září a později už může být problém s lodním spojením díky prudkým dešťům a velkým vlnám.
Západ v podobě Langkawi či Penangu si tou dobou také moc sluníčka neužije, a proto je nutné se poohlédnout po jiné lokalitě, ideálně tam, kde zrovna panuje hlavní sezóna.
Výběr padl na Bali. Jelikož mám ale plánování letů za těch pár dní už po krk, přenechávám to na Yindy. Teď je potřeba vyřešit střechy nad hlavou.
Kde složím hlavu aneb Jak šetřím na hotelech já
Letenky až na přelet z Kuala Lumpur na Bali a z Londýna do Prahy koupeny. Nyní zbývá vyřešit střechu nad hlavou v každé destinaci.
Nefrčím na slevových kódech u Bookingu ani nesbírám desátou noc zdarma u Hotels.com. Na ubytování jdu jinak, a to skrze věrnostní program Le Club u skupiny hotelových řetězců Accor Hotels. Jak to celé funguje podrobněji popíši později.
V době plánování cesty probíhá akce u Accor Hotels, kdy za 3 separátní pobyty v minimální délce dvou nocí získáte 6 000 bodů do věrnostního programu Le Club, což je rovno 120 € (asi 3 100 Kč) použitelných na další pobyty.
Hlavní podmínkou z důvodu relativně krátkého času v každé destinaci bude poloha u letiště. Tím se výběr dostatečně zúží a hotely tak rezervuji jak na běžícím páse.
První dvě noci připadají na Dubaj a hotel Pullman Dubai Creek pouhou jednu zastávku metrem od letiště. Další nezbytný pobyt pro připsání bonusu ukousne Pullman New Delhi Aerocity v počtu tří nocí a poslední pobyt si ponechám na závěr cesty do Kuala Lumpur před odletem do Tokia – dvě noci v Sofitel Damansara. Za body pak rezervuji ještě jednu noc v Ibis Styles Manama v Bahrajnu.
Díky zlatému členství v Le Club bych měl navíc všude obdržet bezplatný upgrade do pokoje vyšší kategorie, což v mém případě vždy zahrnuje i přístup do hotelového salónku, kde se servírují zdarma snídaně a pořádají večerní rauty v podobě cocktail evenings. No jo, trochu posh...
Noc v Bostonu řeším trochu lišácky. U Accoru je v nabídce jen luxusní Fairmont Copley Plaza s cenou od 9 000 Kč za noc bez tax... Hmm, na to nemám. Bohužel zbytek města nevypadá o moc líp. Normální hotely začínají na 3 tisících za noc a ke všemu jsou už mimo centrum a daleko od letiště. Líbí se mi letecký pokoj v Hyatt Regency Boston Harbor s výhledem na vzletovou dráhu, který bych vzal přes Rocketmiles a získal 5 tisíc Aviosů (pomyslná úspora 1 500 Kč). Ale než se rozkoukám, tak z původních 180 $ už je 220 $ (bez daně!) a to je taky dost. Smířen s tím, že se asi tou dobou v Bostonu něco koná a levněji nebude, zkouším poslední možnost – hotelové srovnávače. Hotelscombined ani Trivago nic levnějšího neukazují. Když tu mě ještě napadne letenkový srovnávač Kayak. Voilá! Nějaká chybka či co, ale z Kayaku jsem přesměrován na Tripadvisor, který mě dále posílá na portál Amoma a Hyatt rezervuji za 129 $ včetně daně! To jsem zvědav, jestli to skutečně projde a rezervace bude v době check–inu platná...
Na Bali řeším ubytování pomocí Airbnb, kde uplatňuji kredity za doporučení. Dvě noci ve vile v Ubudu a tři noci v Padangbai.
Poslední zbývající přepsání připadnou na ty nejluxusnější hostely, které znám – plně polohovatelná sedadla v byznys třídách letadel Airbus A330 a Boeing 787 :)
Rekapitulace itineráře cesty kolem světa za 18 dní
Nakonec všechno zapadá jak má a po menších peripetiích se zrodil itinerář 18 denní cesty kolem světa. Odlétá se 14. října a vrací pravděpodobně 31. října (stále není koupen přelet z Londýna do Prahy).
Jasně, cesta kolem světa by měla vypadat asi jinak. Více destinací, více dní na cestě. Ale já původně neplánoval obletět zemi, to vzniklo tak nějak za pochodu a náhodou. Navíc nebylo na cestu více jak dva týdny a vše se plánovalo pár dní před odletem. Uvidíme, jak to celé dopadne a kolik zážitků si vlastně dovezu domů.
Samozřejmě o celé cestě budu nadále poctivě reportovat zde v cestopisech.
Jak se ti cestopis líbil?
David Eiselt procestoval 49 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 12 lety a napsal pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil14 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ta Dubaj za tak málo by mě taky zajímala. Přes co jsi to prosím hledal? Děkuji jinak palec hore tohle naplánovat ✌️
Ta Dubaj za tak málo by mě taky zajímala. Přes co jsi to prosím hledal? Děkuji jinak palec hore tohle naplánovat ✌️
Na podzim sázel Smart Wings tyhle ceny. Teď už nejsou, občas se ale dá furt něco ulovit okolo 5–6 tisíc, o čemž informujeme na hlavní stránce :)
Na podzim sázel Smart Wings tyhle ceny. Teď už nejsou, občas se ale dá furt něco ulovit okolo 5–6 tisíc, o čemž informujeme na hlavní stránce :)
Docela by mě lákalo vidět screencast, jak jsi hledal jednotlivé lety. Mohlo by to být zajímavé sledovat profíka a jeho postup.
Docela by mě lákalo vidět screencast, jak jsi hledal jednotlivé lety. Mohlo by to být zajímavé sledovat profíka a jeho postup.
Dave takovej clickbait, ty nalakas cloveka na RTW businessem a pak zjistim ze pul cesty letis Gulfairem a s Norkama v monkey class .. :D Samozrejme zavidim, od rana sedim nasrany na jednom korporatnim meetingu za druhym a nevim co bych dal za vylet na Bali - mozna bych prezil i economy :D
Dave takovej clickbait, ty nalakas cloveka na RTW businessem a pak zjistim ze pul cesty letis Gulfairem a s Norkama v monkey class .. :D Samozrejme zavidim, od rana sedim nasrany na jednom korporatnim meetingu za druhym a nevim co bych dal za vylet na Bali - mozna bych prezil i economy :D
Pecka (y)
Pecka (y)
Pěkné. Zvláště Dubaj za dvojku, to se mi nechce věřit :-) Btw na mapě ti chybí pár měst.
Pěkné. Zvláště Dubaj za dvojku, to se mi nechce věřit :-) Btw na mapě ti chybí pár měst.
Tak jsem se těšil na cestopisy z této cesty kolem světa, ale buď blbě hledám, nebo ještě nevznikly? 😉
Tak jsem se těšil na cestopisy z této cesty kolem světa, ale buď blbě hledám, nebo ještě nevznikly? 😉
Taky jsem ještě nic nezaznamenal :D
Taky jsem ještě nic nezaznamenal :D
To už asi nedopadne. 😥
To už asi nedopadne. 😥