Neuvěřitelná Gruzie - Batumi a Kutaisi
Dubaj nebo Ústí nad Labem? Ale beze všeho, v Gruzii najdete obojí - a vlastně mnohem víc.
Cestopis z roku 2023 napsala Klaruse
Článek z Forbesu říká, že Gruzie je vlastně zajímavá jenom tím, že se v ní nachází super fancy benzínko-Mekáč, ale já jsem si vždycky myslela spíš na jejich skvělý jídlo, skvělý víno a skvělý hory, protože Gruzie byla na seznamu top 5 zemí, do kterých jsem se vždycky chtěla podívat. Na podzim roku 2023 se nějakým záhadným způsobem stalo, že se objevily levné letenky od WizzAir do nějakého divně znějícího města Kutaisi (moje znalost Gruzie byla taková, že existuje Tbilisi a tím to končí - jak jsem se jenom spletla!) a Booking zase říkal, že jedna noc v hotelu v nějakém Batumi stojí asi 300 Kč/osoba, tak nebylo moc na co čekat. Letenky se zabookovaly stejně rychle a pak už mě jenom čekala ta milá povinnost naplánovat dobrodružství v Gruzii, tantokrát jsme jeli ve dvou.
Gruzii jsem si naprosto zamilovala pro každičký detail a situaci, která se stala, tenhle cestopis je spíš plný dojmů a fascinace - pokud chcete jenom tipy na místa, tak mrkněte na mapu tady: https://www.google.com/maps/d/vi...6&z=8. Gruzie je celkově docela levná země, ne všude se domluvíte anglicky, budou si o vás myslet, že jste Rusové, ale zaručuju, že kombinací angličtiny a češtiny (nebo jakéhokoliv slovanského jazyka) se domluvíte všude.
Hned na začátku plánování jsem byla nesmírně zklamaná, protože můj plán bylo vidět samozřejmě všechno - hory, moře, města a přírodu. Hory najete na severovýchodě země a dobrá startovací pozice je z hlavního města Tbilisi, kam jsem se nakonec rozhodla nejet, protože jsme měli jenom 6 dní na poznávání Gruzie a přesuny přes celou zemi prostě nedávaly žádný smysl. Co ale smysl naopak už dávalo bylo přiletět do Kutaisi, kde mají mimochodem moc krásné nové letiště, a přesunout se do Batumi na západ země, které naopak není vnitrozemní město, ale přímořské, oblíbené hlavě u tureckého a ruského obyvatelstva. Za zajímavost určite stojí gruzínské písmo, které nemá s tím naším absolutně nic společného.
Gruzínský písmo vypadá jako když má někdo sex na klávesnici
Než se pustím do psaní o městěch, musím se zastavit u jedné věci a tou je let do Kutaisi. Let z Prahy trvá cca 4 hodiny a na místě je o 3 hodiny víc než v Praze (GMT+4). Odlítali jsme v 7 ráno a jenom co jsme vzlétli, tak půlka pasažérů v letadle začala chlastat, za mě nová zkušenost v 7 ráno, já si většinou dávám čaj, ale ten bez rumu. Pokud chcete, můžete se hromadné pitky zúčastnit, nedoporučuju letět s kocovinou nebo ji rovnou radši přepijte :) Na letišti v Kutaisi projdete kontrolou pasu a je možné si koupit za gruzínské lari (1 GEL = cca 8,5 Kč) občerstvení nebo simkartu s internetem, což pro mě bylo zásadní - neomezený internet (Geocell) na týden stojí pro fyzickou simkartu 20 GEL a pro eSIM potom 25 GEL. Překvapivě milá a překvapivě anglicky mluvící paní si nekompromisně vzala můj iPhone a vrátila ho až za dlouhých 10 minut, ale za ty nervy neomezený internet asi stál. V Gruzii se více méně dá platit kartou, ale určitě doporučuju s sebou mít hotovost, dá se narazit na bankomat, ale na každém rohu ho určitě nenajdete.
Cestování po Gruzii
Normálně bych nevěnovala tématu přesouvání se po jedné zemi tolik prostoru, ale tady mám pocit, že byste si to měli přečíst, než vyrazíte, abyste nebyli překvapení. V Gruzii je docela velký rozdíl mezi tím, co říkají internety a mezi tím, co je pravda - nejlíp by se dala doprava definovat jako "až to pojede, tak to pojede". Doporučuju si nainstalovat aplikaci na taxislužby Bolt, která nás několikrát zachránila, a informace si ověřovat přímo na místě. Google několikrát doporučil cestu např. vlakem (Batumi - Kutaisi) ale co se nestalo? Ano, správně, žádný vlak tam nejezdí :) Poptávejte hotelový personál, ten poradí nejlíp a nakombinujte to s levným Boltem a místními dodávkami/minibusy nazývanými maršrutky. Možná ještě stojí za zmínku celkový stav aut v Gruzii - ne všechny taxíky měly bezpečnostní pásy nebo další vybavení v autě, tak ať vás to nepřekvapí, na silnicích se často procházejí krávy nebo prasata a občas se taky stane, že pojedete v noci na letiště s úplně zamlženým předním sklem, ale to už je věc, která vás po pár dnech aklimatizace nerozhází. Další užitečné stránky jsou pak https://georgianbus.com/en a https://metrogeorgia.ge/.
Do Batumi!
Batumi je od Kutaisi vzdálené asi 120 km, my jsme využili jízdu maršrutkou (vejde se do ní cca 15 lidí), které jsou přistavené hned před letištěm a jezdí tak nějak...náhodně. Prostě až se naplní, tak se naplní, řídili jsme se odjezdy přes https://georgianbus.com/en/page/timetable, což taky funguje tak "napůl". Lístek na cestu do Batumi jsme koupili za 25 GEL/osoba a vyrazili jsme na divokou dvouhodinovou jízdu do Batumi. Cestou jsme projížděli postapokalyptickými vesničkami, jejichž domy pomalu prorůstají stromy a rychlostní silnice (dálnice?) vedou okolo nádherných pastvin, kde se pasou stáda krav a koní, krásná podívaná, dost rozdílná oproti kravám, co se pasou na kruháčích. Maršrutka staví po cca hodině smrtící jízdy u takového zvláštního občerstvení, kde potkáte spoustu toulavých psů (jako v celé Gruzii) a další hospodářská zvířata nebo třeba traktor. Příjezd do Batumi je úplným opakem - moderní město s mrakorapy a moderními hotely působí jako z úplně jiného světa. Autobus/Maršrutka vás dovezou na adresu opposite 2, Gogebashvili St, Batumi, Gruzie.
Věděli jste, že...v Gruzii se jezdí (ne může, ale jezdí) stejně rychle ve vesnicích jako na dálnici?
Je Batumi Dubaj pro chudý?
Batumi je dokonalý mix Dubaje a Ústí nad Labem, najdete tam luxusní auta, auta bez nárazníků, super moderní hotely a casina, rozpadlé domy, bohaté turisty s čivavami v oblečku a smečky divokých psů na pláži, barevné fontány i "zombie" zábavní parky. Batumi mě nepřestalo fascinovat nekonečnými protiklady, poprvé jsem spala v padesátipatrovém hotelu ve 26. patře (Hotel Orbi City Batumi, noc za cca 300 Kč/osoba přes Booking.com) a poprvé mě na snídani doprovodila smečka divokých psů. Celé pobřeží je na Gruzii zbytečně předražené, za snídani dáte okolo 20 GEL, vyplatí se jít dál od pláže a turistických atrakcí, kde jsou ceny příznivější. Na žádnou extra dobrou restauraci jsme nenarazili, obecně jsme se setkali s nepříjemým a neochotným personálem v Batumi i Kutaisi (ale věřím, že někde na vesnici to bude lepší), ale co bych ráda vyzdvihla, je super fancy Mekáč z Forbesu (objednat si jídlo v gruzínštině je zážitek!).
Co vidět v Batumi?
Pokud chcete poznat Batumi a máte štěstí na počasí jako my, zkuste se projít podél pláže, cestou potkáte množství psů, zvláštní zastaralé zábavní parky, směrem trochu víc od pláže pak můžete narazit na Batumi Piazza Square nebo Europe Square (v té době v rekonstrukci), zpátky u moře potom můžete navštívit Alphabetical Tower (130 metrů vysoká věž s gruzínskými písmeny, https://georgiantravelguide.com/...bet-tower, vstupné snad 15-20 GEL a výtah vás vyveze až nahoru), hned vedle je ruské kolo, maják nebo nejznámější socha Ali & Nino Statue, jejíž obě postavy se pohybují a prolínají a jsou ve skutečnosti mnohem menší než vypadají na obrázku (12 fotek z Batumi níž ↓).
Kousek od přístavu, který se nachází kousek od Ali & Nino Statue, můžete najít spodní stanici lanovky Argo Cable Car, která vás za 30 GEL vyveze i sveze na vyhlídku nad městem na Argo Cable Car Top Station (https://argo-batumi.ge/en/home), nahoře se dají koupit suvenýry nebo se najíst v restauraci. Poslední výlet jsme si udělali Boltem za necelých 20 GEL do botanické zahrady Batumi Botanical Garden, která je opravdu nádherným parkem nad pobřežím s neskutečným množstvím stromů, skleníků a dalších dekorací, my jsme jeli až okolo 16:00 a trvalo nám skoro 3 hodiny projít celou zahradu, která je opravdu rozlehlá a ke všemu do kopce. Vstupné stálo 20 GEL (https://bbg.ge/en/entrance-price) a mám pocit, že se na místě nedalo platit kartou.
Myslím, že jsme prozkoumali většinu zajímavých míst v Batumi, podívejte se kdyžtak na mapu: https://www.google.com/maps/d/vi...6&z=8, kde najdete víc tipů, ale upřímně - v Batumi toho prostě zas tak moc není. Pokud bych se vracela, tak bych se jela podívat na Petra Fortress, což jsme nestihli.
Do Kutaisi?
Do Kutaisi nejel ani vlak, ani bus, ani nic. Poprvé se mi stalo, že jsem nebyla schopná najít spoj mezi dvěma většími městy, ale naštěstí paní v hotelovém lobby poradila Metro Georgia (https://metrogeorgia.ge/), kde jsme společně zvládly koupit lístky na jeden jediný autobusový spoj za den (!) za 35 GEL , autobus odjíždí z adresy s2 3 Odisei Dimitriadis Batumi, ს2, Batumi 6000, Gruzie (což vám skoro nikdo neřekne). Po příjezdu jsme se ubytovali jsme se v hotelu Nickos (takový obyčejný průměr s vlastní koupenlou a kočkami na zahradě), který se nachází kousek od centra města.
Tady prostě musíš pracovat jenom s tím, co máš k dispozici
Centrum Kutaisi se rozhodně dá zvládnout za den pěšky, od hotelu jsme se šli projít okolo kostela ეკლესია, fontány Colchis Fountain, přes Mtsvanekvavila Temple dál k Green Bazaru a The Chain Bridge až nahoru k moc hezké Katedrále Bagrati, která je památkou UNESCO a je od ní hezký výhled na celé město a pokud máte trochu odvahy, tak vylezete i na hradby za katedrálou. Ve městě najdete pár malůvek na zdech, může vás zaujmout Wall of Love nebo třeba guzínská babička, místo je označené jako Wall Painting (61-75 Varlamishvili Street, Kutaisi, Gruzie). Trochu bizarním dojmem působí potom Soviet Sculpture Complex, vedle kterého se ale nachází restaurace s nejlepším jídlem a nejhorším personálem Agerari Georgian Cuisine, příjemnější na vás budou a pochutnáte si i v restauraci Baraqa nebo v Georgian cuisine Magnolia, na snídani si skočte do Bakery Sanimusho.
Víte, že...super jídlo je třeba chačapuri (pečená placka se sýrem/masem/vajíčkem - adžarské má nahoře sýr a vejce) nebo plněné knedlíčky Khinkali? A víte, že...se rozhodně nevyplatí pít vodu z kohoutku nebo vodu s ledem? Nejen vaše bříško to určitě neocení, v lékárně ale najdete pomoc, "říkala kamarádka".
Okolo Kutaisi, pasou se tam...koně?
Pasou se tam spíš krávy a potulují se smečky divokých psů, pokud se jich bojíte, tak asi vynechte celou tuhle oblast na mapě a jeďte někam, kde na ně nenarazíte. Najít spojení do naplánovaných míst byla ještě větší kovbojka než v Batumi - čekal nás přesun do Prometheus Cave a přírodní rezervace Sataplia. Lákalo mě se podívat ještě do lázeňského města Tskaltubo, ale dostat se tam je bez auta skoro nemožné.
Prometheus Cave je obrovská a nádherná krasová jeskyně, nacházející se asi 20 km daleko od centra Kutaisi. Vydali jsme se tam opět Boltem za 29 GEL, protože prostě nic jiného nejelo nebo jsme nebyli schopní nic najít. Do jeskyně si koupíte základní lístek za 17 GEL (https://nationalparks.ge/en/site...etheuscave) a můžete si i připlatit za jízdu na lodičkách v jeskyni, v době naší návštěvy to bohužel nebylo možné. Prohlídka jeskyně trvá cca hodinu, čeká vás hodně schodů a upravený betonový chodník, nasvícené části jeskyně různými barvami a průvodce v angličtině a gruzínštině - dopředu jste rozdělení do skupin na místní a cizince, po ukončení prohlíky vás dovezou zpátky ke vchodu mikrobusem.
Z Prometheus Cave se dostanete jedině náhodným taxíkem, pokud jste nepřijeli s poznávacím zájezdem, Boltem pravděpodobně ne, pokud nemáte štěstí. Za 30 GEL jsme se s trochou toho štěstíčka svezli taxíkem do přírodní rezervace Sataplia. Tato rezervace je významná tím, že se v ní nacházejí otisky dinosauřích stop a taky tím, že nemáte šanci absolvovat prohlídku v angličtině, pouze v ruštině nebo gruzínštině. Do parku se dostanete jenom s průvodcem na asi 40 minut dlouhou exkurzi - průvodce s vámi projde úvodní část právě s dinosauřími stopami, potom krátkou procházkou do jeskyně a dál můžete pokračovat do dinoparku, kde jsou pohyblivé sochy dinosaurů doprovázené zvuky, a na vyhlídku se skleněným mostem pro odvážnější.
Z rezervace nebylo ten den se jak dostat , takže jsme se rozhodli jít zpátky do Kutaisi pěšky, trasa je dlouhá něco okolo 8 km. V rezervaci jsme fotili nějaký pár v dinoparku a co se nestalo? Jeli okolo autem a že mají namířeno právě do města Tskaltubo (Cchaltubo) a že se můžeme svézt s nimi. Odpoledne se nám ještě teda trochu protáhlo a my jsme tak zamířili do asi 17 km vzdáleného lázeňského města. Město bylo v historii hodně využívané během éry Sovětského svazu, nyní je zajímavé spíš opuštěnými budovami sanatorií. My jsme měli to štěstí a podívali se do dvou z nich - do Sanatoria Medea a do Bathouse n.8. Sanatorium Medea je asi profláklé na sociálních sítích, protože se tam v době naší návštěvy konalo focení s "instagramovými modelkami", ale pro milovníky urbexu je to určitě fajn zážitek třeba na hodinu až dvě, stejně tak Bathouse n.8, který ale projdete za pár minut, mně osobně se obě místa moc líbila.
Úplně poslední místo, na které jsem si myslela, že se podíváme, bylo v mém naivním plánu navštívení jeskyně Tetra Cave (https://nationalparks.ge/en/site/TetraCave). Jeskyně nevídaného kulturního rozměru, ve které se našly ostatky prvních lidí a která sloužila jako tréninkové centrum pro kosmonauty Sovětského svazu a nyní slouží jako ozdravovna pro osoby s dýchacími potéžemi a jako vinný sklep! Co se ale zase nestalo, jeskyně ještě byla otevřená a naši noví kamarádi se tam chtěli jet podívat. Stihli jsme poslední prohlídku dne a dokonce s průvodkyní s dobrou angličtinou, za lístek jsme myslím platili okolo 20 GEL, za příplatek si můžete dopřát i degustaci gruzínského vína.
Další den předpověď hlásila déšť a my jsme chtěli stihnout ještě navštívit kláštery Motsameta a památku UNESCO klášter Gelati (Gelati, ne gelato, i když se tomu pořád samozřejmě směju i po 3 měsících). Poslední den už nezbývalo moc síly vymýšlet jak se dostat na dané místo (ale jezdí tam maršrutky za třeba 3 GEL), takže jsme se s pomocí Boltu za 10 GEL dostali ke klášteru Motsameta, který je jen pár kilometrů daleko od centra Kutaisi. Klášter jako takový je celkem malý, ale vede k němu cesta s krásným výhledem na údolí s řekou a granátovníky (granátovník jablkovník? :D), v plánu bylo se pěšky dostat ke klášteru Gelati přes údolí a mostek. Jelikož Gruzie má celkem smysl pro humor, přidávám mostek do fotek níž :) Takže jsme se vrátili zpátky na parkoviště a pán nám poradil jít po vlakových kolejích, protože tam přece nic nejezdí.
Vydali jsme se tak na pár kilometrů dlouhou vycházku po kolejích, po cestě jsme potkali víc zvířat než lidí a po ceste do kláštera Gelati (gelatooo) nás zastihl slušný liják a společnost nám dělal jeden z toulavých psů a občas nějaká ta kráva u silnice. Do kláštera se leze takovými malými dvířky ve vratech, kam musíte trochu po schodech (zřejmě aby jim tam nelezli psi - byli tam i tak, dokonce i kráva :D) a v době naší návštěvy byl klášter v rekonstrukci, takže jsme viděli víc lešení než stavby (už má taky na čase, je skoro 1 000 let starý, víc si o něm přečtěte třeba tady https://whc.unesco.org/en/list/710/), klášter je známý pro svoje malby, zachované rukopisy a pohřbení gruzínští králové. V noci jsme se pak vydali zase Boltem (doporučuju objednat dopředu v appce) na letiště za 28 GEL a tím naše výprava skončila.
A co závěrem? Není to země pro plánovače jako jsem třeba já, je potřeba improvizovat. Vlastně je to ale jedna ze zemí, která mě oslovila úplně nejvíc ať už všemi paradoxy, které tam najdete, svým vynikajícím jídlem a vínem, krásnou přírodou a potěšila moje skoro ústecké srdíčko. Nemůžu se dočkat, až se zase vrátím, tentokrát mnohem víc připravená a natěšená na opravdu nevšední zážitky.
Jak se ti cestopis líbil?
Klaruse procestovala 26 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Střední Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 10 lety a napsala pro tebe 12 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil10 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Super!
V Kutaisi určitě stojí za návštěvu tato autentická jídelna "na stojáka", které má na menu jedno jediné jídlo, ale dokonalé:
https://maps.app.goo.gl/z97yNRedK9KjBsYu6
A na případné noční čekání na letadlo doporučuji tuhletu pivnici:
https://maps.app.goo.gl/RjwbyX2QQ1Z8DoyY6
nejlepší ostri, jaké jsem v Gruzii jedl, plus jsem se tam neplánovaně připletl i k tamadě místních lidí 😂
Super!
V Kutaisi určitě stojí za návštěvu tato autentická jídelna "na stojáka", které má na menu jedno jediné jídlo, ale dokonalé:
https://maps.app.goo.gl/z97yNRedK9KjBsYu6
A na případné noční čekání na letadlo doporučuji tuhletu pivnici:
https://maps.app.goo.gl/RjwbyX2QQ1Z8DoyY6
nejlepší ostri, jaké jsem v Gruzii jedl, plus jsem se tam neplánovaně připletl i k tamadě místních lidí 😂
Cestopis fajn, jen ty informace o dopravě jsem nějak nepochopil.
Podle jízdního řádu mají vlaky mezi Kutaisi a Batumi normálně jezdit, ledaže by ho zapomněli aktualizovat. https://www.railway.ge/en/traffi...-schedule/ Jeli jsme tím už před několika lety, takže aktuální situaci neznám. Matoucí je, že v Kutaisi jsou 2 nádraží.
Jeli jsme tehdy i do Prométeovy jeskyně (s přestupem v Cchaltubu) i do Sataplie maršrutkou. Zpátky ze Sataplie nás svezl sám ředitel oné instituce; chudák netušil, že jsme se mu tam prošli zadarmo, protože jsme omylem vešli východem. 😆
Do Cchaltuba jsme loni v létě jeli normálně maršrutkou, která odjíždí od Červeného mostu https://maps.app.goo.gl/JfVaX1m3CaEF9UVG8 . Je to fakt parádní město na urbex a koupel v radonové vodě taky neuškodí.
Aby se neřeklo, tak taky doporučím restauraci (ty dole zmiňované jsem neznal, i když jsme kolem nich několikrát prošli, takže dík za tip). https://maps.app.goo.gl/Qkn5Mz3JfmErXU3Q8 Občas tam jde potkat i nějakého zřejmě před zákonem se schovávajícího Čecha, ale hlavně tam skvěle vaří. 😆
Cestopis fajn, jen ty informace o dopravě jsem nějak nepochopil.
Podle jízdního řádu mají vlaky mezi Kutaisi a Batumi normálně jezdit, ledaže by ho zapomněli aktualizovat. https://www.railway.ge/en/traffi...-schedule/ Jeli jsme tím už před několika lety, takže aktuální situaci neznám. Matoucí je, že v Kutaisi jsou 2 nádraží.
Jeli jsme tehdy i do Prométeovy jeskyně (s přestupem v Cchaltubu) i do Sataplie maršrutkou. Zpátky ze Sataplie nás svezl sám ředitel oné instituce; chudák netušil, že jsme se mu tam prošli zadarmo, protože jsme omylem vešli východem. 😆
Do Cchaltuba jsme loni v létě jeli normálně maršrutkou, která odjíždí od Červeného mostu https://maps.app.goo.gl/JfVaX1m3CaEF9UVG8 . Je to fakt parádní město na urbex a koupel v radonové vodě taky neuškodí.
Aby se neřeklo, tak taky doporučím restauraci (ty dole zmiňované jsem neznal, i když jsme kolem nich několikrát prošli, takže dík za tip). https://maps.app.goo.gl/Qkn5Mz3JfmErXU3Q8 Občas tam jde potkat i nějakého zřejmě před zákonem se schovávajícího Čecha, ale hlavně tam skvěle vaří. 😆
Přesně to je ta "sranda", ono to i někdy ukáže, že ten spoj existuje, ale třeba tam vůbec nic nejezdí už půl roku. Možná to byla jenom situace mimo sezónu, ale v říjnu tam prostě fakt nic nejelo.
To je skvělý, že vás odvezl ředitel! :D Tam si umím představit, že se dá dostat ale zpátky? Nebyla tam ani jedna, která by nás vzala, bohužel (a ani v plánu to nebylo) - možná jsme fakt měli smůlu a normálně se tam dá dostat.
Děkuju za doplnění informací k Cchaltuba a restauraci, určitě se to někomu bude hodit! :)
Přesně to je ta "sranda", ono to i někdy ukáže, že ten spoj existuje, ale třeba tam vůbec nic nejezdí už půl roku. Možná to byla jenom situace mimo sezónu, ale v říjnu tam prostě fakt nic nejelo.
To je skvělý, že vás odvezl ředitel! :D Tam si umím představit, že se dá dostat ale zpátky? Nebyla tam ani jedna, která by nás vzala, bohužel (a ani v plánu to nebylo) - možná jsme fakt měli smůlu a normálně se tam dá dostat.
Děkuju za doplnění informací k Cchaltuba a restauraci, určitě se to někomu bude hodit! :)