New York a Washington
Naše první cesta za oceán.
Cestopis z roku 2018 napsala x.zabicka
Náš plán navštívit New York začal v srpnu 2017, kdy jsme koupili letenky od společnosti Air Berlin. Bohužel jsme je koupili pár dní před tím, než společnost vyhlásila insolvenci. Německá vláda peněžně podpořila společnost, aby mohla operovat lety ještě asi 3 měsíce. Tak jsme doufali, že to vyjde. Nejprve nám přebukovali let s jedním přestupem na let se dvěma přestupy a následně společnost vyhlásila, že ukončí letový provoz 15.10. Odlétat do NY jsme měli 12.10. a zpět se vracet 19.10., tudíž tam bychom odletěli, ale zpět nikoliv. Naštěstí jsme měli ubytování přes booking s bezplatným zrušením rezervace. S penězi za letenky to bylo horší. Obrátili jsme se na evropské spotřebitelské centrum, kde nám poradili chargeback. Podali jsme tedy žádost a čekali. Několikrát jsme urgovali, dodávali podklady a asi po 5 měsících nám byly vráceny peníze od karetní společnosti. Novou letenku jsme si koupili až v srpnu 2018. Jednalo se o přímý spoj z Vídně od Austrian Airlines.
1. den – čtvrtek
Vstáváme o půl 5. Rychlá ranní hygiena, bereme příruční zavazadlo a jedeme směr Vídeň. Nikdy jsem nevěřila, že na 8 dní se dokážu sbalit do 8 kg. Nakonec jsem měla pouze 5 kg a v tašce ještě místo. Do Vídně přijíždíme kolem 8 h, kde stojíme asi 20 min v koloně. Na parkoviště (využili jsme Panda parking) dojíždíme se zpožděním, ale nikdo nic nenamítá. Řidič nás doveze před terminál a hledáme odletovou tabuli. Z asi 60 letů na tabuli jen ten náš má uvedeno tří hodinové zpoždění. Jdeme se tedy optat na občerstvení, na které máme nárok, a čekáme. Naštěstí ve Vídni mají velké sedačky, na které se dá i lehnout. Internet valí celkem dobře, tak se zabavíme. Ve 13 h je zahájen předpohovor u gatu, kde se stevardi ptají, zda máme estu a jak dlouho budeme v USA. Po nástupu do letadla se nám pilot omlouvá za zpoždění, které bylo způsobeno technickou závadou, která byla nutná zkontrolovat inženýry v Rakousku. No není to moc dobrý pocit před vzlétnutím. Po nastoupání dostatečné výšky dostáváme první občerstvení v podobě slaného snacku a pití. Za hodinu dostáváme velké jídlo, kde se můžeme vybrat buď kuře nebo těstoviny. Let utíká poměrně rychle. Hodinu před přistáním dostáváme obložený chléb a puding. Na JFK přilétáme v 17h tamního času, avšak asi hodinu popojíždíme po ranveji, protože pro nás není volné místo na gatu. V 18 h vystupujeme a čekáme asi hodinu na imigrační pohovor. Úředník se ptá pouze, jak dlouho budeme v USA, otisky prstů, fotka a jsme vpuštěni na území USA. Celní deklaraci, kterou jsme vyplnili v letadle, neodevzdáváme, protože přepážky jsou prázdné. V příletové hale hledáme ukazatel na Airtrain a dřív než ho najdeme, tak se nás pracovník letiště ptá, zda potřebujeme pomoci. Nasměruje nás a odjíždíme na Jamaica station na přestup metra. Lístek na airtrain si kupujeme při výstupu z vlaku a zároveň kupujeme lístek na metro (celkem 8,5 dolaru). Pokračujeme na ubytování do Queensu, kam se dostaváme v 21 h a únavou padneme do postele.
2. den – pátek
V 1 ráno se probouzím a snažím se znovu usnout. Moc se mi to nedaří, časový posun dělá své. Tak ležím a procházím internet, kolem 3 h ještě na chvíli usnu. Ráno se cestou na metro stavíme v pekárně New Flushing bakery, kde si dáváme kafe a pineapple bun. V metru si chceme dobít kartu na neomezenou 7-denní. Bohužel nám automat nenabídne tuto možnost. Jdeme se tedy optat k okýnku, kde nám je sděleno, že na metrocard od airtrainu nelze nabíjet neomezený lístek, pouze částku na jednotlivé jízdy. Proto si pořizujeme druhou metrocard, za kterou platíme 32 dolarů. V okýnku neplatíme žádný poplatek za vystavení nové karty. Bydlíme na konečné metra 7, kterým se vydáme do Brooklynu. V pátek dopoledne je totiž vstup „kolik chceš“ do brooklynské botanické zahrady. Jedeme poměrně dlouho a při vystoupení z metra nám moc počasí nepřeje. I přes to vyrážíme do zahrady, kde projdeme skleníky a přemýšlíme, kam se ve špatném počasí schováme. Nápad je jednoznačný – přírodovědné muzeum. Cestou z Brooklynu se zastavujeme v Chinatown, kde se chceme naobědvat. Vybíráme rychlé občerstvení Wah Fung, na které jsem získala tip na youtube. Za 4 dolary dostáváme glazované maso s rýží a je opravdu vynikající. Dál pokračujeme na Manhattan, kde přímo z metra je vstup do muzea. Ve frontě čekáme asi 30 min a přispíváme muzeu každý 5 dolarů (patří do skupiny muzeí, kde může zaplatit člověk, kolik chce). V muzeu strávíme celé odpoledne, bereme to od nejvyššího patra do přízemí. Poté se vracíme zpět do Flushingu na ubytování a doufáme, že se v noci konečně vyspíme.
3. den – sobota
Dneska máme v plánu Coney Island. Metrem nám cesta trvá asi 2 h, ale na podzim to je oáza klidu. Na molu je několik rybářů, a jelikož zde jsme okolo 10 h, ještě není vprovozu zábavní park. Projdeme se po pobřeží a než odjíždíme, rozjíždí se první atrakce zábavního parku. Metrem míříme do Brooklynu na Smorgasburg – festival jídla. Od metra se vydáváme směrem na západ k moři. Festival se pořádá v parku, kde je nádherný výhled na Manhatan. Procházíme místní stánky, ceny jídla se pohybují od 10 dolarů a výše, nakonec jsme si nic nevybrali a jdeme směrem k brooklynskému pivovaru, kde jsou v sobotu prohlídky zdarma. Dojdeme před 15 h a volná místa na prohlídce jsou až od 16 h, nechce se nám, čekat, tak vyrážíme směr metro. Dojdeme na stanici Nassau Av a zjišťujeme, že je zavřená. Snažíme se zorientovat v systému náhradních autobusů. Autobus nás dovezl na jinou stanici metra, než jsme chtěli. V cizím prostřední se hold člověk někdy sekne. I přesto jdeme do metra, sice budeme mít cestu delší, ale dojedeme. V plánu máme ještě hřiště Mets a shlédnout kovovou zeměkouli, která je památkou na světový veletrh z roku 1964, avšak od plánu upouštíme, protože metro je plné k prasknutí fanoušků Mets, kteří jedou pravděpodobně na zápas. Pokračujeme dál do Flushingu, kde si v obchodním centru New World Mall dáváme teplou večeři. Jelikož do večera času dost uděláme obhlídku okolo našeho ubytování a navštívíme čínský supermarket, který je plný zvláštních věcí.
4. den – neděle
Jako každé ráno se stavujeme do pekárny (tentokrát Taipan bakery) na kafe a něco na snídani. Počasí nám od soboty přeje a vyrážíme na obhlídku jižního Manhattnu. Z metra vystupujeme u City Hall, kterou si prohlídneme a pokračujeme okolo kostela sv. Pavla k památníku dvojčat a Word trade centre. Místo je to opravdu smutné. Moc se zde nezdržujeme a pokračujeme okolo kostela Trinity do Battery parku. Svítí sluníčko a je nu nádherný výhled na sochu svobody. V parku je hodně „naháněčů“, kteří prodávají plavbu k soše svobody. My máme v plánu jet okolo na Ferry. V hale se tísní neskutečné množství lidí, a abyste se dostali na pravou stranu trajektu a viděli sochu svobody, musíte se hodně tlačit. Na Staten islandu jsme se byli podívat na vyhlídkové plošině, kde je opět krásný pohled na Manhattan. Ferry jezdí každou půlhodinu, tak se hned další vracíme zpět. Procházíme okolo býka, kde je mega lidí a pokračujeme na Wall street. Z Wall street přejíždíme metrem k Brooklynskému mostu. Okolo mostu jdou hezké výhledy, pouliční prodejci zde prodávají suvenýry, ale opět je tu hlava na hlavě, dojdeme do půlky a obracíme se zpět.
5.den – pondělí
Dneska máme v plánu celý severní Manhattan. Metrem jedeme na 8 h do Rockefelerova centra, kde si koupíme vstupenky na Top of Rock. Poté přejíždíme na Grand Central, kde začínáme. Je to ikona všech možných filmů. Dál pokračujeme okolo knihovny, kde jsme bohužel brzo. Otvírá až v 10 h. Prohlédneme si okolí a park a míříme na sever. Míjíme Rockefelerovo centrum, Radio City Music Hall, katedrálu sv. Patrika a kostel sv. Bartoloměje, Trump Tower až dojdeme na hranu Central parku k hotelu Plaza. Odtud se vracíme zpět k muzeu MOMA. Z internetu máme vytipováno občerstvení Halal Guys, které je známé svým kebabem. S manželem si každý dáváme platter combo za 8 dolarů. Jedná se o velký plastový talíř s rýží, dvěma druhy masa, salátem a chlebem. Když vidíme porci, je nám jasné, že jedna by stačila pro oba. No ale co už. Pořádně se nadlábneme a vydáme se na Times Square. Čekali jsme masu lidí, ale ve dne to nebylo zas až tak hrozné. Chvíli si sedneme na schody a prohlížíme blikající transparenty. Z Times Square se svezeme jednu stanici metrem na 34th Street – Hudson, kde začíná park High line. Než do parku vstoupíme, míjíme zastávku Megabusu, ze které budeme zítra vyjíždět do Washingtonu. Jsme rádi, že jsme ji potkali, abychom ráno nemuseli zmatkovat. Procházka parkem je moc pěkná. Sice se některá místa rekonstruují, a proto je zde trochu hluk, ale jinak je to odpočinek od ruchu velkoměsta. Z parku vystupujeme na 16. ulici a přecházíme do metra, kterým se svezeme na Union Square. Jsme zde v pondělí a konají se tu farmářské trhy. Projdeme si park a zajdeme si koupit něco na dodání energie do Whole foods marketu. Míříme na sever k Flatiron Building a do Madison Square Parku. V parku se nachází Shake Shack burgrárna. Dáváme si jeden za 6 dolarů na půl. Je to poměrně malý burgr za dost peněz a chuťově asi průměr. I u nás jsme jedli asi lepší. Z parku jedeme na vyhlídku Top of Rock, kterou máme objednanou na 16:30. Trávíme na vyhlídce asi hodinu a poté míříme rovnou na ubytování, protože zítra budeme vstávat brzo na autobus do Washingtonu.
6.den – úterý
Budík zvoní 4:15. Rychle chystáme věci a jdeme na metro. Jedeme z jedné konečné sedmičky a druhou konečnou, kde se nachází zastávka Megabusu. Jízdenky jsme si koupili předem přes internet. Autobus je skoro plně obsazen. Bohužel jsme cestou nabrali trochu zpoždění a tak se nám krátí čas, který budeme moci strávit ve Washingtonu. Z autobusu míří naše kroky ke Kapitolu. Od Kapitolu vede asi 5 km park až k Linkolnovu památníku. V parku potkáváme stanici s City bike, za 2 dolary na půl hodiny si můžete půjčit kolo. Chvíli nad tím uvažujeme, ale nakonec to zavrhneme a vydáme se po svých. Je zde větší teplo než v New Yorku, tak ještě než příjdeme k Mallu, jsme splavení. Odbočujeme doprava k Bílému domu. Fotíme se na nejznámějším místě, a jelikož čas pokročil, pokračujeme dál. Cestou v parku potkáváme mnoho veverek. Na zašustění pytlíku přiběhnou až k Vám. Už to máme jen kousek k Lincolnovu památníku, kam dorážíme okolo 13 h. Rychle prohlédnout, vyfotit a vydáváme se na cestu zpátky. Okolo Mallu probíhá rekonstrukce, tak se nedostaneme až k němu. Už poměrně unavení docházíme k muzeu kosmonautiky. Jelikož všechny muzea jsou zadarmo, projdeme bezpečností kontrolou a můžeme zhlédnout různá letadla a rakety. Je zde celá jedna expozice týkající se Apolla 11. Celá hala je klimatizovaná, tak se zde aspoň trochu zchladíme. Odtud už míříme zpět na nádraží. Na nádraží se pořádně nadlábneme a v 17 h se vracíme zpět do New Yorku. Na jeden den je to opravdu náročný, ale zvládnout se to dá. Cestou máme opět zpoždění a do NY se dostáváme o hodinu později oproti plánovanému příjezdu.
Tip: V parku jsou pítka, ze kterých je možno načepovat pitnou vodu. Není tedy nutné tahat velkou lahev. Na druhou stranu zde nejsou moc možnosti koupení občerstvení, a pokud jsou, ceny jsou opravdu vysoké. Takže sváču s sebou
7. den – středa
Dnešek máme odpočinkový. Vstáváme okolo půl 9 a vydáváme se na autobus. Metrocard platí i na autobusové linky MTA. Z Quennsu míříme autobusem Q44 SBS do zoo Bronx. Vstoupíme do autobusu a chceme u řidiče projet kartu, ale bohužel to není možné. Řidič nám vysvětluje, že jsme si lístek měli vyzvednout před nástupem do autobusu. Linka Q44 je snad jediná, která to takto má. Na další zastávce dokonce pan řidič s námi vystupuje a naviguje, jak lístek koupit a čeká na nás. Celou cestu si s námi povídá a chce naučit česky How are you. Při výstupu nám ještě vysvětluje cestu k zoo. Tak ochotného řidiče u nás snad nenajdeme. Ve středu je v zoo akce zaplať, kolik chceš. Sice je omezen vstup do některých pavilonů, ale to nám nevadí. Po prohlídce se vracíme zpět do Flushingu, kde jdeme na oběd do Xi'an Famous foods. Jedná se o podnik s domácími nudlemi na různé způsoby. Dáváme si nudle s vepřovým ve sladkokyselé omáčce za 8 dolarů. Po obědě jedeme jednu zastávku metrem a vystupujeme na Mets Point a jdeme se podívat do parku, kde se nachází kovová zeměkoule. Poté se vracíme zpět na ubytování si odpočinout před večerním New Yorkem. Máme v plánu jít na ferry a Times Square. Při cestě metrem ferry zavrhujeme, protože by to bylo na poměrně dlouho a již jsme dosti unaveni. Vystupujeme tedy na Times Square, kde je o hodně více lidí než ve dne. Má to docela atmosféru, ale to množství lidí člověka ubíjí. Takže se vracíme zpět na ubytování.
8. den – čtvrtek
Předposlední den. Dopoledne jsme vyrazili na Roosevel Island. Na tento ostrov se dostáváme lanovkou, na kterou platí metrocard. Od stanice se vydáváme na konec ostrova. Je zde oáza klidu. Nachází se zde park, ve kterém se potulují kachny a veverky. Přicházíme do parku zrovna, když se zde točí nějaký film. Chvíli pozorujeme probíhající akci a následně se vracíme k lanovce a přejíždíme zpět na Manhattan. Blíží se poledne, tak se stavujeme na oběd v KFC. Je trochu jiné jak u nás. Místo hranolek servírují bramborou kaši, ale jinak stripsy jsou stejné jak u nás. Odtud směřujeme do Central parku. Od zastávky muzea přírody se vydáváme k Belvedere Castle. Bohužel se opravuje, tak pokračujeme k jezeru k Ladies Pavillonu. Odtud je pěkný výhled na jezero a park. V altánku se dokonce pořádá svatba a není jediná, za náš pobyt v Central parku jsme potkali asi tři páry. Dál pokračujeme k fontáně, která je také známá mnoha filmy a k mostu, který je známý ze Sám doma v New Yorku. Jelikož jsme po celém týdnu už dost uchození, tak hodně posedáváme na lavičkách a odpočíváme. Na konci parku docházíme na Columbus Circle, kde v Whole foods marketu nakupujeme a vracíme se na ubytování.
9. den – pátek
Náš poslední den. Jelikož už nemáme platnou, neomezenou 7-denní kartu na metro, tak zůstáváme ve Flushingu. Projdeme si okolní ulice, na chvíli se jdeme mrknout do Macysu a v poledne musíme uvolnit pokoj. S věcmi se vydáme do New World Mall, kde si dáme na oběd Teriaki s rýží a zabíjíme čas před odletem. Asi ve 14 h se vydáváme na letiště. Tentokrát letadlo odlétá na čas a my dokonce s předstihem přistáváme druhý den v sobotu ráno na letišti ve Vídni.
Jak se ti cestopis líbil?
x.zabicka procestovala 18 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 lety a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj díky. Byli jsme od 27.9. do 5.10.18 a chodili jsme v kraťasích, s čímž jsme úplně nepočítali. Za jasného počasí je z Top of Rock vidět i Socha svobody, takže určitě doporučuju. Tipy mě žádné nenapadají, navštívili jsme většinu známých míst. Pokud by jsi potřeboval poradit konkrétně, dej vědět.
Ahoj díky. Byli jsme od 27.9. do 5.10.18 a chodili jsme v kraťasích, s čímž jsme úplně nepočítali. Za jasného počasí je z Top of Rock vidět i Socha svobody, takže určitě doporučuju. Tipy mě žádné nenapadají, navštívili jsme většinu známých míst. Pokud by jsi potřeboval poradit konkrétně, dej vědět.
Ahoj Zabicko, narazil jsem na tvuj cestopis z NY a Washingtonu a je paradni. Uz mame koupene letenky do NY, tak se urcite budu inspirovat (18-26.6.). V jakem terminu jste NY navstivili?? Jako darek jsem dostal CityPass na 3 zajimavosti, urcite chci zajit na Top of Rock nebo jinou vyhlidku.. Kdyby jsi mela dalsi tipy, tak sem s nimi :-)) Diky a hezky den, Honza
Ahoj Zabicko, narazil jsem na tvuj cestopis z NY a Washingtonu a je paradni. Uz mame koupene letenky do NY, tak se urcite budu inspirovat (18-26.6.). V jakem terminu jste NY navstivili?? Jako darek jsem dostal CityPass na 3 zajimavosti, urcite chci zajit na Top of Rock nebo jinou vyhlidku.. Kdyby jsi mela dalsi tipy, tak sem s nimi :-)) Diky a hezky den, Honza
Rád by som sa spýtal, v ktorom hoteli ste bývali, resp. kde ste hľadali ubytovanie. Ako je to so stravou, kde ste hľadali tipy na stravovanie. Cestujeme cela rodina, deti 8+11 a radi by sme sa dopredu pripravili. Dakujem
Rád by som sa spýtal, v ktorom hoteli ste bývali, resp. kde ste hľadali ubytovanie. Ako je to so stravou, kde ste hľadali tipy na stravovanie. Cestujeme cela rodina, deti 8+11 a radi by sme sa dopredu pripravili. Dakujem
bydleli jsme ve Flushingu v Ymce a objednáno jsme měli přes booking, je to cca 40 min metrem na Times Square, takže záleží na každém, zda chce každý den takto dlouho cestovat... Tipy na jídlo jsme hledala u youtuberů, stravovali jsme se v New World Mall na konečné metra 7 ve Flusingu, snídaně jsme řešili v pekárnách, dále jsme byly asi 1x v Mc Donaldovi, KFC, mnoho stánků je na 5Av., navštívili jsme vyhlášený Halal Guys, dále v čínské čtvrti Wah Fung. Měli jsme tyto místa dopředu vytipované, takže jsme to vždy plánovali tak, aby nám to vyšlo na tato místa kolem oběda nebo jsme si vysloveně i zajeli, nespěchali jsme nikam, v supermarketu Whote foods market se také nachází teplý bar, kde se platí podle váhy, dále doporučuji ochutnat pizzu za dolar, stačí zadat do google maps new york pizza dolar a vyjedou různá místa
bydleli jsme ve Flushingu v Ymce a objednáno jsme měli přes booking, je to cca 40 min metrem na Times Square, takže záleží na každém, zda chce každý den takto dlouho cestovat... Tipy na jídlo jsme hledala u youtuberů, stravovali jsme se v New World Mall na konečné metra 7 ve Flusingu, snídaně jsme řešili v pekárnách, dále jsme byly asi 1x v Mc Donaldovi, KFC, mnoho stánků je na 5Av., navštívili jsme vyhlášený Halal Guys, dále v čínské čtvrti Wah Fung. Měli jsme tyto místa dopředu vytipované, takže jsme to vždy plánovali tak, aby nám to vyšlo na tato místa kolem oběda nebo jsme si vysloveně i zajeli, nespěchali jsme nikam, v supermarketu Whote foods market se také nachází teplý bar, kde se platí podle váhy, dále doporučuji ochutnat pizzu za dolar, stačí zadat do google maps new york pizza dolar a vyjedou různá místa
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by ma zaujímalo, či ste mali pass na návštevu pamiatok, ak áno ako ste s ním boli spokojní?
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by ma zaujímalo, či ste mali pass na návštevu pamiatok, ak áno ako ste s ním boli spokojní?
Žádný pass jsme nekupovali. Využívali jsme vstupy zdarma nebo vstupy, kde zaplatíš kolik chceš (Přírodovědné muzeum), ale pokud chcete navštívit více památek tak nám byl doporučován Citypass C3 či na jiné množství památek. Vstupenky na Top of the Rock jsme si zajeli koupit hned ráno v 8h, nebyla zde vůbec žádná fronta a mohli jsme si vybrat čas vstupu a pak se šlo rovnou se vstupenkou k výtahům. V úterý od 17h myslím bývá vstup zdarma do památníku 11.září, ten jsme bohužel nestihli, protože jsme byli ve Washingtonu, jinak jsme využili vstup zdarma do Botanické zahrady v Brooklynu (v pátek dopoledne), do zoo v Bronxu (ve středu) a toť vše... pro chlapy bych doporučila loď Interpid, tu jsme bohužel v nabitém programu nestihli
Žádný pass jsme nekupovali. Využívali jsme vstupy zdarma nebo vstupy, kde zaplatíš kolik chceš (Přírodovědné muzeum), ale pokud chcete navštívit více památek tak nám byl doporučován Citypass C3 či na jiné množství památek. Vstupenky na Top of the Rock jsme si zajeli koupit hned ráno v 8h, nebyla zde vůbec žádná fronta a mohli jsme si vybrat čas vstupu a pak se šlo rovnou se vstupenkou k výtahům. V úterý od 17h myslím bývá vstup zdarma do památníku 11.září, ten jsme bohužel nestihli, protože jsme byli ve Washingtonu, jinak jsme využili vstup zdarma do Botanické zahrady v Brooklynu (v pátek dopoledne), do zoo v Bronxu (ve středu) a toť vše... pro chlapy bych doporučila loď Interpid, tu jsme bohužel v nabitém programu nestihli