New York, New York...
Itinerář našeho květnového, osmidenního výletu do města, které nikdy nespí.
Cestopis z roku 2019 napsal Petr St
Je pátek ráno a my už hodinu popojíždíme ve Vídni po A23, nehoda a další sekundární nehody, začínám být nervózní, za dvě hodiny letíme. Na letiště přijíždíme hodinu a půl před odletem, stíháme bez problému, ovšem bez snídaně. Letíme B 767-300 s Austrian VIE–JFK přímý let (329€). Přistáváme s malinký zpožděním ve 14:30 a fofrem na imigrační. Řada dlouhá, ale celkem to odsýpá, úředník se jenom zeptá, jestli máme potraviny, dává razítko a jsme v USA. Air Train (5$) na konečnou, za 33$ ve stánku kupujeme týdenní Metro card a modrou linkou C jedeme na stanici Van Siclen Av v Brooklynu, odtud asi 200 metrů máme přes Airbnb rezervovaný byt. Před domem nás vyhlíží usměvavý, ukecaný černoch a chlubí se, že mě poznal podle fotky na profilu (myslím že ve čtvrti, kde téměř nepotkáte bělocha, identifikovat čtyři bílé, evidentně turisty, nebyl zase takový problém). Byt je pěkný, čistý, odpovídá fotkám z nabídky, dvě ložnice, dvě koupelny, velká kuchyň, 4 lidé / 8 nocí – 20150 Kč. Je pozdní odpoledne, chce se nám spát, ale ještě se vyrážíme podívat na Manhattan, z vyhlídky u Brooklyn Bridge. Měl bych říct, že to není má první návštěva NY, tudíž wow efekt není, ale i tak, procházíte ikonické místa a to mrazení tam prostě je. U ostatních členů našeho výletu je to návštěva první, tudíž ješte něco víc.
Je sobota a my vyrážíme do víru velkoměsta, napřed tedy snídaně u Dunkin Donuts. No co, přece ,, America runs on Dunkin“ a ,, Big N‘ Toasted „ je můj velký favorit. S New York CityPASS v telefonu (koupeno už v ČR, 132$), jedeme na dolní Manhattan, konkrétně Ground Zero. Prohlížíme památníky a pomalu se po Broadway vydáváme dolů, směr Battery Park. U seřadiště na trajekt směr Liberty Island kupodivu není řada a tak nasedáme a jedeme na Sochu Svobody. Po návratu do Battery Parku, jedna členka našeho týmu nachází, na památníku padlých, jméno svého pra pra příbuzného, který padl v Tichomoří. Procházíme si dolní Manhattan, na oběd dáme pizzu a máme chuť na pivo, je horko, ovšem točené nikde nevidíme. Nepohrdneme tedy plechovkou v 7-Eleven, samozřejmě do papírového sáčku. Pobavilo mě, že po mě prodavačka chtěla ID, je mi padesát, zřejmě nevypadám. S pivem v sáčku usedáme v parku u radnice na lavičku a připadáme si jako bezdomovci. Po chvilce odpočinku jdeme pěšky směr Mott St, tudíž Chinatown. Kocháme se čínskou čtvrtí a občas si připadám jako v Asii, jen ty velké auta mi tam nesedí. Ve vedlejší Little Italy si v kavárně na zahrádce dáváme normální espresso, za nenormální cenu a chvíli pozorujeme okolní ruch. Jdeme na Broadway a směrem nahoru až na šikmé křížení s 5th Ave, kde obdivujeme nádherný Flatiron Building. Začíná večer, jet lag účinkuje, nasedáme do metra směr Brooklyn….
Je neděle ráno, předpověď hlásí zase slunečno +25°C a my jdeme na Top of the Rock vyhlídku v Rockefeller Center. Kolem desáté ráno, tudíž málo lidí, výhled nádherný, Central Park jako na dlani a pohled směr dolní Manhattan taky fantazie. Výtahem dolů a jdeme naproti do St. Patrick’s Cathedral, která ostře kontrastuje s okolními mrakodrapy. Vevnitř probíhá mše, plno, chvilku postojíme a jdeme dál. Snídani u Tiffaniho jsme promeškali, tak si aspoň dáme kafe ve Starbucks u prezidenta (Trump Tower) a máme to i s těžkooděnci. Pomalu se přesouváme do toho asi největšího hunbuku – Times Square. Prodíráme se mezi davy a nevěřícně zíráme na všechny ty blikající reklamy okolo. Nacházíme Hard Rock Cafe, kde máme objednaný stůl a jdeme si dát na oběd jejich ,, Legendary Food“. Stylová, krásná restaurace s mnoha rockovými artefakty a musím říct, burger je nejlepší co jsem v NY jedl. Ještě nakupujeme upomínkové trička a vyrážíme po Broadway směrem nahoru, Central Park. Chceme si lehnout do trávy a odpočinout si, jenže je neděle odpoledne a tady je snad půl New Yorku. Nakonec si své místo nacházíme, ležíme, loudáme se, posloucháme hudebníky, odpočíváme a je večer. Jdeme se podívat na noční Times Square, opět v úžasu zíráme U stánku si kupujeme Hot Dog, do metra a směr Brooklyn….
Je pondělí, opět jasno, hlásí +29°C. Po ránu když ještě není takové horko, se jdeme projít po Brooklyn Bridge. Trochu fouká, ale jinak krásně, málo lidí, nádhera. Jdeme směrem Brooklyn – Manhattan, odtud metro a Metropolitan Museum of Art. Abych pravdu řekl, moc nás nenadchlo, odpoledne jedeme pár zastávek metra dolů a jdeme na pozdní oběd kousek od Chrysler Building. Odtud se jdeme podívat do Grand Central Terminal. Takové trochu větší nádraží, jeden by tam zabloudil. Odtud se jedeme podívat na dům kde „bydleli Přátelé “ a pak ještě do SOHO na Ghostbusters Firehouse, mají tam i emblém. Začíná večer, metro směr Brooklyn…
Je úterý, dneska máme nákupní den. Metrem na Port Authority Bus Terminal. Znám autobusové nádraží v Uherském Hradišti, toto je větší, myslím, že kdyby se vedle sebe poskládali všechny patra, bylo by to asi jako půl Hradiště, lidí jako na Vaclaváku. U okénka kupujeme lístky, 7$ tam a 7$ zpět a busem 115 vyrážíme do Jersey Gardens. Cesta cca 40 minut, přijíždíme v deset, zrovna otevírají. U vchodu lidi s prázdnými kufry velikosti XL a vrhají se dovnitř, my naprosto nepřipraveni… Jdeme nakupovat, nevím co bych psal, prostě nákupy, značkové věci na naše poměry opravdu velmi levné, ale není to asijská tržnice, za 2$ koupíte tak max. Coke. Kolem páté, obtěžkáni taškami které se nám zařezávají (ty kufry jsou dobrý nápad), jedeme busem do NY a metro směr Brooklyn…
Je středa, předpověď říká jasno +27°C a my vyrážíme do čtvrti Hell’s Kitchen na Intrepid Sea, Air & Space Museum. O víkendu mají mariňáci nějaké slavnosti a tak cestou k letadlové lodi potkáváme plno námořníků v sněho bílých uniformách. Intrepid je obrovská, člověka překvapí ty prostory v podpalubí, naopak v ponorce je zase všechno stísněné a malinké. S úžasem procházíme kolem raketoplánu Enterprise o kterém jsem si myslel, že je podstatně větší… Po obědě se metrem přesuneme, podívat se na novou atrakci Vessel. Vypadá to zajímavě, bohužel se mi na náš termín už nepodařilo zarezervovat lístky (jsou zdarma), takže jen zvenku. Vstupujeme ze severního konce na High Line, je odpoledne, celkem dost lidí, ale to nevadí, park je nádherný. Skvělý nápad udělat na kolejích staré nadzemky takové odpočinkové místo, jdeme až dolů, na konec. Tady se naše skupina rozděluje a my s přítelkyní jedeme na dolní Manhattan ještě nakupovat, konkrétně do Century 21, za mě asi nejlepší outlet v New Yorku. Je devět večer, jsme unavení, metro – Fulton street, směr Brooklyn…
Je čtvrtek, podle předpovědi i v reálu prší, čekáme až to přejde a po deváté vyrážíme. Začínáme na Washington Square Park a po 5th jdeme nahoru, nemáme žádný cíl, prostě jdeme. V podstatě jsme vyčerpali itinerář a dnešní den máme na toulání po městě a nákup suvenýrů. Párkrát drobně sprchne, nic co by nás mohlo zastavit a přicházíme k New York Public Library, jdeme se podívat taky dovnitř. Oběd si dáme u Indů na Grand Central Terminal, jídlo opravdu vynikající. Pak ještě Times Square, Chinatown…, je pozdní odpoledne a my máme sraz ve Starbucks v ESB. Kvůli počasí měníme plány, na dnešek jsme měli poslední bod itineráře, noční vyhlídku z Empire State Building, jenže má pršet tak jdeme rovnou. Je sice pod mrakem, ale i tak výhled nádherný, poznáváme známá místa. Výtahem dolů a ještě na chvilku do Macy’s, ale opravdu jen chvilku, aby se dámská část skupiny podívala do největšího obchodního domu na světě. Do metra a směr Brooklyn…
Je pátek, náš poslední den, kvečeru odlétáme. Předpověď hlásí 26°C,je krásně a my se jedeme rozloučit s New Yorkem. Vysedáme na dolním Manhattanu, jdeme se podívat na vyhlídku, odkud máme Brooklyn a Brooklyn Bridge jako na dlani, kocháme se. Pak už jenom bez cíle chodíme, pozorujeme mrakodrapy, lidi… Na oběd si v Lenwich dávám poslední americký burger a jdeme do metra. V Brooklynu vracíme klíče od bytu, bereme zavazadla a metrem na stanici Jamaica. Tady přesedáme na JFK Airtrain (5$) a jedeme na terminál 1, odkud letíme. Odbavení bez problémů, pasové taky i pejci si nás očichali. Ještě utrácíme poslední drobáky za kafe, brána, boarding a letíme…
Good bye New York!!!
Náklady : všechny ceny jsem uváděl výše, co se týče jídla a pití, tak na osobu cca 30 – 40$ na den.
Zdroj : inspiraci a rady jsem čerpal zde: https://chcidoameriky.cz/ a taky samozřejmě https://www.cestujlevne.com/
Jak se ti cestopis líbil?
Petr St procestoval 48 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 6 lety a napsal pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil5 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
ID chtějí v USA povinně ne kvůli odhadu věku, ale musí do kasy napsat datum narození zákazníka. V př. opravdu jasného věkového zjevu se spokojí i s datumem slovně oznámeným.
ID chtějí v USA povinně ne kvůli odhadu věku, ale musí do kasy napsat datum narození zákazníka. V př. opravdu jasného věkového zjevu se spokojí i s datumem slovně oznámeným.
Nespokojí, na to bych nespoléhal. Vyžaduji identifikaci i od sedmdesátníků.
Nespokojí, na to bych nespoléhal. Vyžaduji identifikaci i od sedmdesátníků.
Souhlas, zažil jsem na Hawaii, že chtěli ID po turistech, kterým bylo určitě hodně přes 21 a bez ID jim neprodali ani pivo. Po mně taky občas ID chtějí, a to teda taky nejsem pod zákonem už docela dlouho.
Souhlas, zažil jsem na Hawaii, že chtěli ID po turistech, kterým bylo určitě hodně přes 21 a bez ID jim neprodali ani pivo. Po mně taky občas ID chtějí, a to teda taky nejsem pod zákonem už docela dlouho.
Ja zas v NYC narazil na to, že se nikdo na nic neptal a na účtence bylo datum narození vymyšlené.
Ja zas v NYC narazil na to, že se nikdo na nic neptal a na účtence bylo datum narození vymyšlené.
Tak to jsem nevěděl, že na účtence je datum narození, já si je nebral. V Brooklynu, v takové večerce, jsme si kupovali pivo několikrát a nic po nás nechtěli. V italské čtvrti jsme byli na točené a taky nic nechtěli.
Tak to jsem nevěděl, že na účtence je datum narození, já si je nebral. V Brooklynu, v takové večerce, jsme si kupovali pivo několikrát a nic po nás nechtěli. V italské čtvrti jsme byli na točené a taky nic nechtěli.