Norsko
Cestopis z roku 2019 napsala Lenka M.
7.8.2019 – středa
V 16 hodin předáváme Adamom Izinu, jedem nakoupit jídlo do Tesca a v 18:40 vyrážíme na naši cestu do Norska. Přes Královec, Legnici, dál do Polska a pak kolem Chotěbuze na Berlín. Naftu tankujeme na poslední benzínce v Polsku. Asi 60 km před Rostockem kolem půlnoci najdeme malé parkoviště u muzea, kde parkuje jenom jeden kamion. Přeházíme věci z kufru na přední sedačky a máme luxusní spaní.
8.8.2019 – čtvrtek
V 6:30 vstáváme, následuje hygiena a malá snídaně a vyrážíme do Rostocku, na 9:00 máme zaplacený trajekt do Dánského Gedseru (koupeno den předem, 131 Euro). Cca hodinu čekáme v přístavu, jsme v řadě č. 6 a jsme třetí auto od předu. Přesně v 9:00 odjíždíme, najdeme si místo u stolečku se sedačkami a já se trochu prospím. Trajekt je super, obchody, restaurace, hodina a třičtvrtě uteče jako nic. V Gedseru je trošku fronta na celnici, celníci chtějí vidět pas, ptají se čí je auto, kam jedeme, na jak dlouho, a chtějí vidět i kufr. Pak se vydáme po dálnici do Kodaně, cca 150 km, přes Øresundský most do Malmö (1500 Kč za přejezd mostu – placeno kartou). Z Malmö jedeme přes Helsinborg, Halmstad k městu Tanumshede, kde jsou vykopávky - petroglyfy – rytiny v kamenech (UNESCO). Spíme kousek od prvního parkoviště s vykopávkami. Uvaříme večeři a jdeme spát.
9.8.2019 – pátek
Ráno po snídani jedeme na první parkoviště s vykopávkami, je tu asi 5 bydlíků, ještě spí, takže máme vykopávky jenom pro sebe. Stejně tak i na druhém stanovišti, kde je malý asi 800 metrový okruh. Pak jedeme k muzeum Vitlycke, otevírají až v 10, takže si nejdříve prohlédneme okruh s vykopávkami a pak jdeme do muzea. Koupíme podtácky a pohled. Všude se dá platit kartou, takže ani nepotřebujeme švédské koruny. Z muzea jedem přes Oslo, Sandviku, Hønefoss, Fagernes, Ryfoss k městečku Lomen, kde se podíváme na první „sloupový“ dřevěný kostel. Mají tu záchody s teplou vodou, kostel už je však zavřený. Popojedeme ještě kousek a najdeme místo na spaní, u malého jezera je plážička s piknikovým stolem, suchý záchod a kabinka s kamny na převlékání. Takže se vykoupeme – voda je docela teplá, uděláme večeři a jdeme spát.
10.8.2019 – sobota
Dnes se trochu kazí počasí – začalo poprchávat a je zima. Po snídani se sbalíme a jedeme přes placenou silnici (80 NOK – kartou) do městečka Beitostølen – něco jako Špindl – lanovky, sjezdovky. Je mlha, výhledy moc nejsou, ale je to dobrodružná cesta – potkáváme ovce, které leží na kraji silnice, nebo přímo na silnici, a pak stádo koz, které chci odehnat, takže vylezu z auta, ale kozy jsou zvědavé a místo toho, aby utekly, přijdou se na mě podívat. Přes hřebeny jotunheimenského národního parku dojedeme k jezeru Bygdin. Tam zaparkujeme na krátkodobém parkovišti (dá se tam stát dvě hodiny zadarmo – ale to jsme nevěděli a zaparkovali bez lístečku a když jsme se vrátili, měli jsem za stěračem lístek, ať si přeparkujeme), a jdeme na malý výlet okolo jezera. Jezero má za hezkého počasí modrozelenou barvu, tu bohužel nevidíme, je pod mrakem a poprchává. Ale zase jsme tu sami, cestou nazpátek potkáváme pár zoufalců, co mají sbaleno vše s sebou a jdou na trek, a jsou úplně mokrý. U jezera Štěpa sbírá první kameny – dal si závazek, že to, co objemově vyprázdní z auta (myšleno plechovky piva a redbullu) nahradí kameny. Po návratu k autu se domluvíme, že nemá cenu v tomhle počasí někde trajdat, a že si uděláme road trip a pojedeme autem okolo parku a budeme stavět na vyhlídky a focení. Objíždíme tedy park z východní strany, po cestě je spoustu vodopádů, jezer, jezírek, štítů, ledovce…a také jedna domorodá prodejna suvenýrů – váháme nad kůží ze soba. Nakonec jí nekoupíme, úplně se nám nehodí do domečku. Navečer dojedeme před městečko Sklojden a u kempu zaparkujeme na rybářském místě, u mostku přes řeku, a naproti přes silnici je obrovský vodopád. Uvaříme, pokoukáme a jdeme spát.
11.8.2019 - neděle
Ráno trochu poprchává, stihneme se nasnídat a jedem do městečka Solvorn, kde necháme auto a trajektem (43 NOK na osobu a 1 cestu) se přeplavíme na druhou stranu Sognefjordu do vesnice Ornes (Urnes), kde je nejstarší sloupový kostel (UNESCO) (vstupné 90 NOK/osoba). Cestou ke kostelu míjíme sady a pole s jablky, malinami, třešněmi, u kostela je prodejna, kde si kupuji za 30 NOK vaničku malin, jsou výborné, a ještě malinový sirup. Za hodinu jede trajekt zpět, je to akorát na prohlídku kostela a cestu zpět do přístavu, musíme trochu popoběhnout, aby nám trajekt neujel. Přejedeme zpět do Solvornu. Pak podél fjordu jedeme na další trajekt (Leikanger) do městečka Vangsnes (asi 30 minut). Z Vangsnes jedem podél fjordu do městečka Fresvik, kde i přes jemný déšť Štěpa vleze do fjordu se vykoupat. Pak vyrazíme směrem "na hory", zakempujeme na konci cesty na parkovišti, u řeky v údolí s pastvinami (opět UNESCO). Jsou tam okolo nás ovce, kozy a koně, večer se ošplouchneme v řece, která je strašně studená (z ledovce), uvaříme večeři a jdeme spát.
12.8.2019 - pondělí
Ráno se nasnídáme v tom nejhezčím počasí, sbalíme se na výlet jdeme asi 3 km do kopce, podél řeky k vodopádu. Docela prší, za chvíli máme úplně mokré boty, je jedno jestli goretex a impregnace, ponožky se dají ždímat. U paty vodopádu je turistická knížka (všude po Norsku je jich docela dost) tak se tam zapíšeme a jdeme ještě kousek nahoru, i když v dešti. Po chvíli se ale otočíme a jdeme zpět, v tomhle dešti nemá cenu se sápat někam na vrcholky, je mlha, a z oblohy padají docela proudy vody. Po cestě na zpět Štěpa nakrmí ovečky jablkem. U auta se převlékneme a sbalíme se a jedeme zpět přes Fresvik a Vangsnes k nejhezčímu ramenu Sognefjordu. Přes městečka Vinje, Oppheim do Gudvagenu, kde je velká benzínka s vikingským muzeem, ale hlavně s teplou sprchou (zadarmo, ale klidně bych za ní i zaplatila). Takže Štěpa se jde podívat na bunkry, kousek od benzínky a já se jdu umýt. Pak jedeme do městečka Bakka, kde je hezký kemp u vody s kostelem. Trochu se tam projdeme, trochu přestalo pršet a vykoukla i modrá obloha, ale jenom na chvilku. Pak jedem najít místo na spaní, nic moc se nedá najít, nakonec sjedeme ze "žluté" silnice na "bílou" (mapy.cz) a spíme u odbočky na lesní cestu poblíž městečka Skulestadmoen. Celou noc prší, i ráno :(.
13.8.2019 - úterý
Ráno uvaříme za mírného deště čaj a kafe, dáme si jenom povidlové buchty a vyrážíme do Bergenu. Jedem podél jezer, fjordu, řeky - krásná panoramata. Když koukám do mapy, vidím po cestě městečko Dale - což je i značka klasických "norských" svetrů, který jsem si přála dostat k vánocům. Tak jsem to trochu progooglila a ano, opravdu je to město, podle kterého se firma jmenuje, a ve městě je krom továrny i minimuzeum a hlavně factory outlet :) no takže další zastávka je jasná. V muzeu si prohlédneme celou sérii olympijských kolekcí svetrů a v obchodě si zakoupím svetříček a čepici. Svetr, co jsem chtěla původně mi zas až tak nesedí a za cenu 3500 NOK (něco přes 9000 Kč) si ho prostě nekoupím :). A pak už tradá do Bergenu, kde máme na dvě noci ubytování. Celou cestu střídavě prší. Ubytování máme až od 15 hodin, takže se jedeme podívat na torpedovou baterii Herdla na ostrově Askoy. Projedeme tedy Bergenem (za vjezd se platí - nevíme kolik a jestli něco přijde, asi tam vždycky jenom sejmou spz auta). Na baterii prší, ale něco je vidět a okolo jednotlivých objektů se pasou vtipné kozy, které se vůbec nebojí a jsou zvědavé. Projdeme se a jedeme směrem zpět, do Bregenu, ale protože je Štěpa z té baterie trochu zklamaný, tak se ještě stavíme podívat u městečka Fjell, na ostrově Sotra, kde je opevnění Fjell Festing. Tam dojedeme autem, ale je tam brána, u které je napsáno, že kdykoliv po 17 hodině může být zavřená a otevření brány stojí 800 NOK, je 16:30, takže mě Štěpa vysadí u kavárny, která je na místě baterie a sám jede na parkoviště pod pevností a pak vyběhne asi 300 metrů do příkrého kopce. Já tam na něj čekám, kavárna v 16:30 zavřela, nikde nikdo. Tak se tam pokoukáme, projdeme se, přestalo pršet a foukat, je docela hezky. Stejnou cestou, co šel Štěpa nahoru sejdeme dolů k autu a jedeme se konečně ubytovat (kolem 18 hodiny). Bydlení najdeme snadno, je to přístavní čtvrť se spoustou malých domečků. Vynosíme věci z auta a auto zaparkujeme v podzemní garáží (200 NOK na den) asi 500 metrů od bydlení. Po cestě z garáže do bydlení se stavíme nakoupit k večeři, chceme si koupit víno, ale Norci víno a tvrdý alkohol (mimo piva) v sámošce nemají, na to mají speciální obchody, a tak nám prodavač ukáže na mapě, kde ten obchod je. Jdeme domů, uvaříme, vykoupeme se a jdeme spát.
14.8.2019 - středa
Ráno trochu prší. Včera po příjezdu jsem zarezervovala trajekt z Kristiansandu do Hirsthalsu, na sobotu ráno v 8:30. Nasnídáme se a jdeme na procházku do města. Projdeme hansovní čtvrť Bryggen, s barevnými domečky a rybí trh, kde si dáme rybí koláčky – ty jsou teda nic moc, ani ten svůj nedojím, dám ho Štěpánovi a ten s tím taky docela bojuje :). Počasí je proměnlivé, chvíli prší, chvíli ne, když prší, tak zalezeme do giftshopu, kterých je tu spousta, Štěpána to po dvou, třech přestane bavit :). Na trhu koupíme salám z losa, soba a velryby, šátky, magnetky. Pak jdeme do vojenského muzea, vstup je zdarma a mají tam kafe a čaj. Muzeum je hezké. Pak jdeme na hradby. A pak jdeme zpět do města, najít obchod s alkoholem. Mají tam pravděpodobně jenom jeden, na celý Bergen, v takovém velkém nákupním centru. Koupíme víno (málem jsme koupili nealkoholické víno) a pak si zajdeme do kavárny, na kávu a koláč. Pak jdeme domů na večeři a víno.
15.8.2019 - čtvrtek
Ráno se nasnídám a jdu znova do města, do giftshopu, dokoupit ještě suvenýry. Pak se vrátím, sbalíme, vyzvedneme auto (parkovné tedy 400 NOK za dva dny) Vyrazíme směrem k městu Kristiansand. Vzhledem k počasí se rozhodneme pro cestu vnitrozemím. Ráno sice svítí sluníčko, ale postupně se zatáhne. Před odjezdem z Bergenu se ještě podíváme na bunkry Hellen fort. Z Bergenu jedeme směrem na Oslo, do města Trengereid, odbočíme na "oranžovou" silnici a kolem ramene Fusafjordu jedem do Torvikbygdu, kde trajektem (asi 20 minut) přejedeme do Jondalu. Pak přes Oddu, kolem ramene Hrdangenfjordu do města Vagsli a Hovden. Dojeli jsem až k městečku Byglandsfjord, kde jsme přejeli ze zelené silnice na druhou stranu řeky Otra a spali na krásném místě u vody, 400 km od Bergenu a 70 km do Kristiansandu. Po celé cestě byly krásné výhledy, na vodopády, fjordy...
16.8.2019 - pátek
Ráno jsme se stihli nasnídat a sbalit, než začalo pršet. Jeli jsme do Kristiansandu, po cestě natankovali za 30 Kč/l naftu. V Kristiansandu jsme zaparkovali na parkovišti u kolonády/pláže/hotelu a šli jsme do Trollshopu, abych si tam vyřídila Tax Free za svetry z Dale a rovnou jsem si tam koupila oranžovou péřovou bundu. Pak jsme pokoukali po městě, v infocentru jsme zjistili, kde je liquere store, kam jsme zašli, koupili láhev vína. Pak jsme jeli asi 8 km od centra, ke Kannonmuseu Baterie Vara. Tam jsme strávili asi 3 hodiny prohlídkou, neprší, je krásně, jenom fouká vítr. Vstup je 100 NOK na osobu. Pak jsme jeli zpět do Kristiansandu, najít místo na spaní. Našli jsme asi 2 km od přístavu (centra) u přístaviště pro jachty a plážičky s piknikovými stolečky. Parkoviště bylo neplacené. Uvařili jsme si, otevřeli víno a kolem 19 hodiny šli ještě do města, utratit poslední NOK. Koupili jsme si pivo, chipsy a malinovou šťávu. S vínem jsme si sedli k moři a koukali na racky a labutě. Pak jsme šli spát, v noci hodně pršelo a ráno má pršet ještě víc.
17.8.2019 - sobota
V 6:30 jsme vstávali do strašného lijáku a jeli jsme na trajekt. Stáli jsme ve frontě, když mi přišla sms a následně i mail, že kvůli špatnému počasí je odjezd trajektu zrušen. No, to jsme docela koukali...chvíli jsme se rozhodovali, co dělat, představa cesty zpět přes Oslo a Švédsko a pak trajekt do Německa nebo Polska, k tomu minimálně den zpoždění...no nechtělo se nám. Takže jsem bleskurychle začala hledat na webu druhého přepravce Fjordline, který měl odjíždět v 8:00 a auta do něj najížděla (asi tím, jak byl pomalejší, tak byl i větší a vůči počasí odolnější). Zjistila jsem, že mají ještě volno, takže jsem ho zabookovala, zaplatila a přejeli jsme do druhé fronty, tam už na nás čekala paní u pokladny podle spz auta zvolala "aaa Mika, Mikova" dala nám lístky a už jsem si to metelili na loď. Za námi najelo ještě asi 10 aut, pak se zaklopila příď a jeli jsme. Loď se strašně houpala, personál tam roznášel blicí pytlíky. Za 3,15 hodiny bychom měli být v Dánsku. Na lodi nakupují lidi v Tax Free alkohol - po kartonech. My si dáme kafe, čokoládu, já si pak v obchodě koupím fialové ponožky s kachničkama Happy Socks a asi hodinu spím na zemi na podlaze (na koberci). Peníze za zrušený trajekt dostanu hned v pondělí zpět na účet. V 11:30 jsme v Dánsku, tam po vylodění se vydáváme směrem k městečku Lokken, kde je na pláži opevnění - bunkry rozházené v písku, vlivem mořského přílivu našikmo a napůl zasypané. Trochu poprchává a fouká vítr. A pak už jedeme směrem na Německo po dálnici. Ještě se zastavíme u mohyly Gronfoj u města Horsens. Pak už jedem na hranice. Přes Německo profrčíme po dálnicích, a kolem 23 hodiny parkujeme v lese u silničky ke kempu u jezera Schweriner See u sjezdu č.4 na dálnici A13 u Berlína. Něco uvaříme a jdeme spát.
18.8.2019 - neděle
Ráno se nasnídáme a jedeme směrem na Chotěbuz a pak do Polska. Za hranicemi najedeme na dálnici z roku 1937 a jedem 60 km po totálním tankodromu, kdy to vypadá, že nám z auta upadne úplně všechno. Kolem 14 hodiny jsme v Trutnově, vyzvedneme u Adamů psa a hurá domů.
Najeli jsme 5200 km, Volvo vše statečně vydrželo, bez ztráty květinky - vlastně jelo do své vlasti :)
Dovolená nás stála (bez oblečků pro mě) 40 000 Kč.
Jak se ti cestopis líbil?
Lenka M. procestovala 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 4 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.