Od cestování na kole po First Class v letadle
Cestopis z roku 2019 napsal Daniel Valchovník
Pro většinu je tento způsob cestování nedostupný, zbytečný, netouží po něm. Někteří o něm nikdy neslyšeli a nepatří snad ani na cestujlevne. Určitě pár z vás tuto zkušenost má nebo na ní třeba čeká. Pro mě jsou to splněné sny. Přál bych si, abych mým posledním příspěvkem, trochu netradičně, motivoval začínající cestovatele a dobrodruhy, aby nikdy neztráceli naději. To, co se zdá nemožné dnes, může být dříve či později realitou. Samozřejmě se týká nejen cestování.
Když mi bylo patnáct let, byl jsem studentem prvního ročníku střední školy, spolužáci v létě chodili na koupaliště, já sjížděl na kole čtyři roky po sobě do svých osmnácti let každé léto Evropu. Denně i 130km s „plnou polní“ bez mobilního telefonu, s mapou, spacákem a nakoupeným jídlem z Čech. V jednadvaceti jsem udělal zkoušky a vydal se na tří měsíční cestu pěti státy Střední Ameriky. Ozval jsem se po měsíci a půl strejdovi minutovým hovorem z Belize. Pevnou linku rodiče neměli, strejda ano, ale zase neměl auto. Takže se vydal osmadvacet kilometrů mezi dvěma městy na kole sdělit mým rodičům, že jsem v pořádku. Dal si u nás panáka slivovice, odjel zpět a všichni byly spokojeni. Prostě neskutečný retro. Rodičům jsem občas naháněl strach. Ale vracel jim to vyprávěním a promítáním. Do dvojpokojového bytu tehdy přišlo i patnáct kamarádů, vyslechnout si zážitky z cest.
Po škole ve dvaadvaceti letech jsem měl touhu poznat Afriku, zůstal jsem tři roky, postavil v Mosambiku od základů kuřecí farmu. Nic nebylo nemožné. Později, když i přátelé začali konečně cestovat, já poznával země o kterých neslyšeli, že existují. Vždy jsem toužil být v cestování o krok napřed. To se začalo později týkat i cestování letadlem.
Od dětství jsem snil stát se pilotem. Zůstalo u snu, ale ve vzduchu jsem jako doma. V dopravních letadlech mám nalétáno přes milión kilometrů, vyzkoušel jsem 61 různých leteckých společností, všech cestovních tříd a na svých cestách zažil mnohé.
https://my.flightradar24.com/Zimbali
Po svých zážitkových letech s Emirates a Qatar Airways jsem vyzkoušel i British Airways. Cesty ve First Class patřili vždy k mimořádným zážitkům. Stejně tak, jako oslava narozenin v největším dopravním letadle světa Airbusu A380 z Dubaje do novozélandského Aucklandu s EMIRATES (tehdy nejdelší let světa, ve vzduchu 16:30h). K baru ve druhém patře letadla mi přišla nečekaně popřát posádka. Kapitán mi dokonce věnoval čepici. Takže jsem se „pilotem“ v den narozenin skutečně stal.
Další let, kde jsem vyzkoušel exkluzivní služby, byl let do arabského Bahrajnu. Ten má dvě prvenství, cenové a váhové. Oficiální cena zpáteční letenky z Prahy do Manamy činila nesmyslných 261 516 Kč. British Airways mají ceny letenek ve FIRST CLASS bezkonkurenčně nejvyšší na světě. Pomocí svých již nalétaných milí, jsem mohl cenu letenky podstatně redukovat. Poprvé, jsem tak vyzkoušel nejlepší servis u evropského dopravce. Na cestu jsem mohl odbavit 96kg zavazadel (3 kusy po 32kg) a k tomu zavazadlo a notebook do letadla. Celkem 115kg, na dovolenou mám příležitost odbavit o 35 kg více zavazadel, než vážím.
Concorde Lounge na letišti Heathrow v Londýně
Přicházím do nejatraktivnější části letiště Heathrow terminálu 5. Salónek pro cestující “First Class” a vyhlášená Concorde Room. Je určena pouze pro cestující této cestovní třídy, kteří letí se společností British Airways. Velkým tahákem pro nadšence létání měla být místnost, kde se můžete posadit do originál sedaček z nadzvukového letadla Concorde. Zážitek, na který jsem se doopravdy těšil. Přišel jsem pozdě. Nedávno proběhla rekonstrukce a sedadla byla vyměněna. Usedám tedy do moderní sedačky, místo té z Concordu a vychutnávám si alespoň šampaňské Laurent-Perrier Grand Siecle. Odnést si nevšední zážitky byl vždy cíl mého cestování po světě. Součástí servisu jsou i lázně Elemis, kde si užívám masáž ramen a krku, která je v ceně letenky. Potom se ubírám do mého pokoje tzv. Cabana, který využívám při čekání na další spoj. Masáž i odpočinkovou místnost je nutné si rezervovat dopředu, minimálně 48h předem. Cabana je vybavena postelí, koupelnou se sprchovým koutem, televizí, telefonem, přes který si objednávám do pokoje jídlo z nabídky „a la carte“ a láhev šampaňského. Jídlo je podáváno od vyhlášeného anglických šéfkuchaře Franka Coughlina. Ten přináší koncept párování jídla s vynikajícími světovými značkami vín a šampaňských. Opět veškerý servis je v ceně letenky. Mohl bych tady zůstat klidně celý den, ale je čas odebrat se na další let.
Vzhůru na palubu dálky čekají
Samotný vstup na palubu Boeingu 777-300ER, kterých má British Airways k dispozici 12, probíhal s vřelým přivítáním. Posádka mě oslovuje jménem, ptá se, zdali si přeji odložit svetr. Posléze ho vkládá do osobního šatníku. Kabina vypadá čistě, ale poměrně staře. Rozmístění sedadel ve First Class je1-2-1. Cestuje nás osm na cestě tam, na cestě zpět o jednoho méně. Oproti Emirates, kde jsem letěl sám, nebo Qatar Airways je „narváno“. Tento Boeing nabízí 4 cestovní třídy – Economy Economy Premium, Business class a First class se 14 místy. Po Emirates a Qatar Airways je British Airways další leteckou společností, kde jsem na svých letech po světě, vyzkoušel všechny nabízené cestovní třídy.
Místa u British Airways nepatří k těm nejprostornějším, alespoň opticky a to se týká i produktu First Class. Sedím na místě 1A, které je určeno pro držitele zlatých karet. Sedadlo bylo pohodlné, s koženými loketními opěrkami a prostorem na nohy. Nicméně, pocituji optickou stísněnost, naopak malá noční lampa dodávala pocit klidu a exkluzivity. Stůl byl stabilní a dost velký, aby se u něho najedli dva lidé. Ale jak letadlo, tak místa v něm mají něco za sebou.
Před odletem dostávám sklenici šampaňského Laurent-Perrier Grand Siecle, které používá vína z nejjemnějších odrůd a nejlepších sklizní z let, které označuje jako špičkové. Vinná směs se nechává zrát přímo v lahvi po dobu přibližně pěti let. Tento druh šampaňského je to nejexkluzivnější co letecká společnost svým pasažérům na letech nabízí.
Dvě toalety v přední části letadla určené pro cestující první třídy, měly základní vybavení, byly dost malé a nedaly se srovnávat s toaletami v Qatar Airways nebo Emirates, kde jsem se měl možnost dokonce se i vysprchovat /můj předchozí report na cestujlevne/. Jediným čím byla odlišná od klasické toalety v ekonomické nebo business třídě, byla jedna živá růže. Cestovní tašku, jsem dostal v elegantním pouzdře prestižní anglické značky Temperley. Souprava obsahovala značku Elemis a v ní deodorant, balzám na rty, hydratační krém, hřeben, pero, oční masku a ponožky. Značkové pyžamo Temperley London bylo taktéž součástí. K dispozici byla deka a špičková sluchátka. Kanály a zábava na obrazovce uhlopříčky 38cm (společnost udává přes 1 000hod zábavy) byli fajn, ale ničím výjimečné. Wi-Fi na palubě nebylo k mému překvapení dispozici. U jiných letů společnosti British Airways, kde wifi nabízí se musí platit, nejvýkonnější stojí £ 23,99 (cca 680 Kč). To, že za wifi připojení platíte i ve First, mi přijde neadekvátní. U této třídy je to výjimka, stejně jako kaviár, který British Airways snad jako jediná společnost na palubě ve First Class nenabízí. Z těchto věcí se svět samozřejmě nehroutí. Ale za tak vysokou publikovanou cenu, bych očekával pestřejší výběr jídla, pití i bezplatné internetové služby. V polovině letu jsem dostal matraci, polštář a peřinu, abych se uložil se ke spánku nebo se pohodlně natáhl.
Jídlo na palubě bylo delikátní. Jako předkrm jsem si dal Ravioli plněné krabím masem, hlavní chod Hereford steak s pepřovou omáčkou a dezert s variací čtyřech sýrů. Posádka letu nebyla zdaleka tak sympatická jako na letech s Emirates a Qatar Airways. Jako obvykle jsem se rozhodl ochutnat všechna nabízená vína na palubě. Tři bíle a tři červené z Francie, USA, Španělska, Itálie, Chile a Jižní Afrika. Chateau Barde-Hard Saint Émilion Grand Cru Classé 2011, Bordeaux z Francie bylo jedničkou v červených a Robert Hall Paso Robles Viognier 2017 z Kalifornie v bílých vínech. Kvalitou se v žádném případě nevyrovnala těm, které nabízí na svých letech Emirates.
O páté byl podáván anglický čaj s výběrem malých a chutných sendvičů. Samozřejmě, kdykoliv během letu jsem mohl objednat další teplé jídlo. Ale byl jsem plný, tak už jsem nic dalšího nevyzkoušel. Ve First Class si můžete během letu objednat kdykoliv, cokoliv z nabídky „a la carte“. Vše se servíruje na soupravách známého designera Williamse Edwardse, který spolupracuje s nejvěhlasnějšími luxusními hotely, například Four Seasons Hotel, Waldorf Astoria nebo Burj Al Arab.
Koláče podávané později se smetanovým krémem a marmeládou jím poprvé, byly teplé, načechrané a výborné. Ostatní sladkosti jsem vyzkoušel sporadicky a vše zakončil kávou společně s nejvyšší řadou whisky Johnny Walker Blue Label. Tato whisky, je směsí až 60 let starých sladových a obilných whisky a slouží pro nejnáročnější znalce. Každá lahev je očíslovaná.
Anglická posádka letu byla přátelská, ale ničím výjimečná či zapamatovatelná. Zažil jsem vřelejší posádky (i při letech v ekonomické třídě). Alespoň na cestě zpět z Bahrajnu do Londýna, byla posádka příjemnější. Překvapilo mě, že většina z posádky pracovala pro společnost dvacet a někteří až sedmadvacet let.
Celkový dojem
Opět se jednalo o dva zážitkové lety od začátku do konce. Servis posádky má co zlepšovat, ale jídlo bylo na špičkové úrovni. Sedadlo a osobní prostor od ostatních společností ve First Class, bohužel zastaralý. Výběr prémiových alkoholických nápojů omezený. Z mé zkušenosti o polovinu menší výběr než u Emirates a 30% než u Qatar Airways.
Dva dvou hodinové lety z Prahy do Londýna v business class a dva sedmi hodinové lety ve First Class za cenu čtvrt milionu, jsou z pohledu obyčejného smrtelníka neakceptovatelné. British Airways pravděpodobně stále těží z toho, že je silnou a známou značkou. Ale v současné době pokulhává za konkurencí, nejen tou asijskou. British Airways má co dohánět. Můj názor je, že se jim to spíše nepovede. Zdaleka se nevyrovná asijským konkurentům jako Singapore Airlines, Emirates, Qatar Airways, Etihad, Eva Air nebo Cathay Pacific. Dle mého názoru ani cenou, ani nabízeným servisem a to ve všech cestovních třídách. Nejvíce bych u BA vyzdvihnul třídu Economy Premium.
Mé cestovatelské cíle a plány nejsou malé, další se dávno zrodil. Potrvá několik let do jeho naplnění. Přeji všem cestovatelům a dobrodruhům do nového roku 2020, mnoho nevšedních cestovatelských zážitků. Plňte si své sny!
Jak se ti cestopis líbil?
Daniel Valchovník procestoval 172 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 16 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Zdravim Dane a preji Rok 2020 s novymi a novymi cestami, ktere se jiz jiste peclive pripravuji. Pozoruhodny cestopis o tom, co vse navic lze v zivote take zvladnout. Se zajmem jsem se zacetl. Diky!
Ale ted vazne, nebyla to vetsi romantika na kole nez pak opakujici se letani v byznysu nebo first class??!! Osobne povazuji ruzna dobrodruzstvi z mladi za unikatnejsi nez ta pozdejsi. Ale cas nikdo nezastavi … Kazdopadne i pohodlnejsi letani ma neco do sebe, souhlasim.
Mimo samotny vydareny cestopis me zaujal i Tvuj letecky denik, kde jsem zatim nenasel zadny Ryanair, Wizzair, Easyjet. Nebyl snad zatim duvod s nimi letet nebo bys do neceho takoveho nesedl? I takove nazory od lidi obcas zaznivaji.
Co se tyce jiste nemalych castek vydanych za vice sofistikovanejsi letani, ktere vsak dokazes pomoci naletanych mil podstatne redukovat, by me zajimalo Tve doruceni ke sbirani mil u jednolivych alianci. O Tvych oblibenych Etihad, Emirates, Qatar uz vime, ale co treba zminit NEJ SBIRANI a VYUZITI mil u kazde ze tri alianci? Predem diky za komentar, muze byt i o jinem dobrem tipu (hacku).
Me soucasne preference jsou nasledujici: STAR ALLIANCE (Turkish Airlines), ONE WORLD (LATAM, eventuelne Iberia), SKY TEAM (Air France/KLM – zatim bez rozumneho vyuziti mil).
Entao boa viagem ao Leste Asiatico longinho! (mesmo poucos dias antes do carnaval 2020 em Timor Leste) ...
Zdravim Dane a preji Rok 2020 s novymi a novymi cestami, ktere se jiz jiste peclive pripravuji. Pozoruhodny cestopis o tom, co vse navic lze v zivote take zvladnout. Se zajmem jsem se zacetl. Diky!
Ale ted vazne, nebyla to vetsi romantika na kole nez pak opakujici se letani v byznysu nebo first class??!! Osobne povazuji ruzna dobrodruzstvi z mladi za unikatnejsi nez ta pozdejsi. Ale cas nikdo nezastavi … Kazdopadne i pohodlnejsi letani ma neco do sebe, souhlasim.
Mimo samotny vydareny cestopis me zaujal i Tvuj letecky denik, kde jsem zatim nenasel zadny Ryanair, Wizzair, Easyjet. Nebyl snad zatim duvod s nimi letet nebo bys do neceho takoveho nesedl? I takove nazory od lidi obcas zaznivaji.
Co se tyce jiste nemalych castek vydanych za vice sofistikovanejsi letani, ktere vsak dokazes pomoci naletanych mil podstatne redukovat, by me zajimalo Tve doruceni ke sbirani mil u jednolivych alianci. O Tvych oblibenych Etihad, Emirates, Qatar uz vime, ale co treba zminit NEJ SBIRANI a VYUZITI mil u kazde ze tri alianci? Predem diky za komentar, muze byt i o jinem dobrem tipu (hacku).
Me soucasne preference jsou nasledujici: STAR ALLIANCE (Turkish Airlines), ONE WORLD (LATAM, eventuelne Iberia), SKY TEAM (Air France/KLM – zatim bez rozumneho vyuziti mil).
Entao boa viagem ao Leste Asiatico longinho! (mesmo poucos dias antes do carnaval 2020 em Timor Leste) ...
Podle toho, co statistiky ukazují, Dan létá i ekonomickou (mnohem častěji) a současně vidím i let s Wizzairem do Kutaisi :)))
Dana vnímám jako fajnšmejkra, ne člověka, který se ekonomické třídy nebo lowcostu štítí. Takže ta romantika je určitě i v těchto cestách.
K tvé otázce mil, u One Worldu dej British Airways (Iberii), ale ne Latam, ten letos končí.
Dane ... mým posledním příspěvkem ... co píšeš v úvodu, doufám myslíš posledním v roce 2019 :) Protože vždy s chutí čtu tvé reporty z těchto prémiovek. Co Etihad a The Residence, to bych si od tebe chtěl počíst :)
Podle toho, co statistiky ukazují, Dan létá i ekonomickou (mnohem častěji) a současně vidím i let s Wizzairem do Kutaisi :)))
Dana vnímám jako fajnšmejkra, ne člověka, který se ekonomické třídy nebo lowcostu štítí. Takže ta romantika je určitě i v těchto cestách.
K tvé otázce mil, u One Worldu dej British Airways (Iberii), ale ne Latam, ten letos končí.
Dane ... mým posledním příspěvkem ... co píšeš v úvodu, doufám myslíš posledním v roce 2019 :) Protože vždy s chutí čtu tvé reporty z těchto prémiovek. Co Etihad a The Residence, to bych si od tebe chtěl počíst :)
Dobrý večer Jakube, děkuji za komentář. Jistě, první cesty jsou vždy více zapamatovatelné. Máte pravdu i v tom, že dobrodružství z mládí jsou ty nejunikátnější. Navíc je umocňuje to, když je s někým sdílíte a po letech se k nim společně vracíte. Jak napsal David, nemám problém létat v ekonomy a samozřejmě ji při svých cestách využívám nejvíce. Jen mě po nějaké době přestal bavit stereotyp létání, chtěl jsem si některé své cesty zpestřit tak, aby cesta „začínala“ již v Praze na letišti a nikoliv až po příletu do dané destinace. Jestli mi rozumíte. Stále rád v cestování poznávám nové věci a trendy, což mě žene kupředu. Při svých cestách jsem schopný spát v hostelu, ale i v luxusním hotelu. To samé platí s létáním.
Co se týče sbírání mílí, je to na delší popis. V současné době mi přijde nejzajímavější sbírat míle na ONE WORLD a STAR ALLIANCE. Pokud se společnostmi v těchto aliancích pravidelněji létáte, dá se jednou za čas získat zajímavý benefit. To určitě víte, případně pokud vás něco zajímá napište mi do zprávy.
Muito obrigado. Você tem um ótimo Português. Infelizmente, depois de anos eu esqueço muito.
Davidovi děkuji za shrnutí. K The Residence se časem dostanu:) a věřím, že se jednalo snad o poslední cestopis roku 2019.
Dobrý večer Jakube, děkuji za komentář. Jistě, první cesty jsou vždy více zapamatovatelné. Máte pravdu i v tom, že dobrodružství z mládí jsou ty nejunikátnější. Navíc je umocňuje to, když je s někým sdílíte a po letech se k nim společně vracíte. Jak napsal David, nemám problém létat v ekonomy a samozřejmě ji při svých cestách využívám nejvíce. Jen mě po nějaké době přestal bavit stereotyp létání, chtěl jsem si některé své cesty zpestřit tak, aby cesta „začínala“ již v Praze na letišti a nikoliv až po příletu do dané destinace. Jestli mi rozumíte. Stále rád v cestování poznávám nové věci a trendy, což mě žene kupředu. Při svých cestách jsem schopný spát v hostelu, ale i v luxusním hotelu. To samé platí s létáním.
Co se týče sbírání mílí, je to na delší popis. V současné době mi přijde nejzajímavější sbírat míle na ONE WORLD a STAR ALLIANCE. Pokud se společnostmi v těchto aliancích pravidelněji létáte, dá se jednou za čas získat zajímavý benefit. To určitě víte, případně pokud vás něco zajímá napište mi do zprávy.
Muito obrigado. Você tem um ótimo Português. Infelizmente, depois de anos eu esqueço muito.
Davidovi děkuji za shrnutí. K The Residence se časem dostanu:) a věřím, že se jednalo snad o poslední cestopis roku 2019.