Peru 2023
Tři týdny v Jižní Americe
Cestopis z roku 2023 napsala Zuzana _6
Na další dlouhou cestu jsme se vydali poprvé do Jižní Ameriky, konkrétně do Peru, a to v říjnu 2023. Španělština v Duolingu natrénovaná aspoň na takovou úroveň, abych našla záchod. A dovolená to určitě nebyla o odpočinku, ale o poznání země. Předem se omlouvám za dlouhý cestopis, ale zažili jsme toho opravdu dost.
Pondělí 9.10.2023 - 1. den - Cesta
Naše cesta začala na letišti v Praze, odkud jsme vyráželi brzy ráno v 6:30. Přestup v Paříži trval dvě hodiny, což bylo akorát, abychom stihli navazující let. Následoval dvanáctihodinový let s Air France. Odpoledne jsme přistáli v Limě. Po příletu jsme si hned vybrali peníze z bankomatu na letišti a vydali se pěšky do nedalekého Sunset Hostelu, který je vzdálený jen asi deset minut chůze. Hostel má recepci otevřenou 24/7, snídaně v 5 ráno nebyla problém, což nám velmi vyhovovalo, protože jsme plánovali další den brzký odlet do Puerto Maldonado na tour do pralesa. Po check-inu jsme vyrazili do historického centra Limy. Na ulici Av. Peru jezdí mnoho autobusů, stačilo mávnout, zeptat se na cílovou destinaci (historico centro) a už jsme jeli. Lístek stál 4 soles na osobu. Podle papírového průvodce jsme za tmy navštívili pár památek, na krásném hlavním náměstí jsme koupili SIM kartu s neomezeným tarifem za 70 solů. K večeři jsme si vybrali restauraci v Chinatownu, poprvé ochutnali Inka colu a pak jeli spát. Díky časovému posunu jsem byla už ve 3 ráno vzhůru, což odpovídalo 12 hodinám českého času.
Úterý 10.10.2023 - 2. den - Purto Maldonado
Ráno v 6:30 jsme odletěli do Puerto Maldonado. Ještě v Čechách jsme si domluvili tour na jednu noc do džungle. Na letišti na nás tedy díky tomu čekal odvoz do jejich kanceláře. Před odjezdem jsme si koupili repelent a nějakou svačinu. Poté jsme vyrazili lodí po řece Madre de Dios do našeho ubytování uprostřed pralesa v národní rezervaci Tambopata - okrajová část Amazonského pralesa. Po příjezdu jsme se rychle ubytovali a před obědem jsme vyrazili na procházku do pralesa. Během procházky jsme viděli spoustu zajímavých zvířat a rostlin. Například strom, jehož kůra voněla jako česnek, nebo termitiště, které po zapálení odpuzuje komáry. Největším zážitkem byla asi tarantule. Po obědě jsme se vydali na ostrov opic, které jsme krmili banány. Slunce zapadalo okolo 18. hodiny, což nám umožnilo vyrazit na noční vyjížďku po řece a hledat kajmany.
Spoustu turistů, které jsme potkali, toto místo vynechalo a jelo z Puna od jezera Titi Kaka do Bolivíe do města La Paz právě s Peru Hop, který tuto zastávku nabízí.
Středa 11.10.2023 - 3. den - Amazonie
Den začal brzy, budíček ve 4 ráno. Dostali jsme snídani s sebou a krátkou jízdou lodí jsme se dostali na začátek hodinové cesty pralesem k jezeru Lago Sandoval. Tam jsme opět nastoupili na loď a vydali se na okružní plavbu. Cestou jsme viděli spoustu motýlů, ptáků, opic, hadů a želv. Největším zážitkem byla rodinka vyder obřích, která se pohybovala poblíž. V ubytování byl i bazén, takže jsme volné chvíle trávili tam. Odpoledne nás odvezli zpátky do Puerto Maldonado. Před odjezdem do pralesa jsme si domluvili, že nám někdo z kanceláře té tour koupí lístky na noční autobus do Cusca. Po rychlé večeři nás tuk-tuk odvezl na autobusové nádraží. Lístky stály 70 solů na osobu a sedačky byly velmi pohodlné, skoro jako postel.
Čtvrtek 12.10.2023 - 4. den - Cusco
Ráno v 8 nás autobus vysadil na autobusovém nádraží v Cuscu. Naším prvním cílem byla snídaně, směnárna a zakoupení lístku Boleto Turistico, který platí na mnoho památek ve městě i jeho okolí. Lístek stojí 130 solů na osobu, platba pouze v hotovosti. Prošli jsme si centrum města, ubytovali se a na oběd jsme zamířili do místního tržiště Mercado San Pedro. Obvykle se zde podává polévka i hlavní chod za skvělou cenu 7 solů na osobu. Po obědě jsme se vydali pěšky na Sacsayhuamán, památku incké říše, jejíž název si lze snadno zapamatovat jako anglicky “sexy woman”. Nadmořská výška Cusca, 3 399 m n. m., nám dala trochu zabrat. Na recepci hotelu byla k dispozici termoska s čajem z koka listů, který nám možná pomohl se s nadmořskou výškou lépe vyrovnat. Naštěstí nám nebylo špatně, jen jsme chodili trochu pomaleji. V pevnosti jsme poprvé potkali lamy. Ze Sacsayhuamánu jsme pokračovali okolo sochy Ježíše do Q’enco Archaeological Complex. Večer se hrál fotbalový zápas Peru vs. Chile, takže se na náměstí u velkoplošné obrazovky sešli snad všichni místní. Na večeři jsme chtěli vyzkoušet něco stoprocentně místního. V restauraci Chacapapa jsme si dali předkrm z hovězího srdce a jako hlavní chod morče.
Pátek 13.10.2023 - 5. den - Sacred Valley
Ráno po snídani jsme našli collectivo (označení pro dodávku), které nás dovezlo do Chinchera (činčero), inckého města. Stále jsme byli ve vysoké nadmořské výšce, a to v 3 750 m n. m. Cesta stála 10 solů na osobu. Po prohlídce nás odchytl taxikář a za dalších 10 solů na osobu nás odvezl do města Maras. Na náměstí v Marasu jsme našli dalšího řidiče, který nás za 80 solů dovezl nejdříve na terasy Moray a potom k solným políčkům Salineras de Maras. Smlouvání trvalo výjimečně dlouho, protože se jedná o typicky turistická místa. Od solných jezírek jsme se vydali asi 3 kilometry pěšky na hlavní silnici, kde jsme chytli autobus za 3 soly do města Ollantaytambo. Ubytovali jsme se, prošli město, dali si večeři, která byla opět typicky lokální: polévka z quinoi a plněné avokádo, a konečně ochutnali tradiční Pisco Sour.
Sobota 14.10.2023 - 6. den - cesta z Ollantaytambo do Aguas Calientes
Ráno v 8 jsme vyrazili na rozvaliny, které se nacházejí hned vedle města Ollantaytambo. Vstupenka byla zahrnuta v lístku Boleto Turistico. Procházka nám zabrala asi hodinu. Po vyzvednutí batohů z hostelu jsme se vrátili na náměstí. Cílem byla zastávka Hidroeléctrica, poslední možné místo, odkud už jede jenom vlak nebo začíná pěší turistika. Myslím, že vlak začíná v Cuscu a určitě jede přes Ollantaytambo, takže věřím, že tento způsob cestování může být pohodlný. Pro turisty je ale docela drahý.
Na náměstí tentokrát nebyly žádné autobusy ani collectiva, pouze taxíky, které chtěly za cestu do Hidroeléctrica nehorázné sumy. Jeden taxikář nám poradil, abychom jeli tuk-tukem za město a tam zkusili chytit autobus, který by měl jet (ale nejel). Čekali jsme hodinu a půl, než se konečně objevilo poloplné collectivo, které nás vzalo s sebou. Cesta trvala čtyři hodiny a byla příšerná. V Santa Maria jsme měli zastávku na oběd. Pak jsme odbočili z této hlavní silnice směrem na Santa Teresa, kde se ani neopravuje, ale staví úplně nová silnice po celé délce. Cesta z Ollantaytambo do Santa Teresy nás stála 50 solů na osobu. V Santa Teresa jsme přesedli do menší dodávky, protože cesta je ještě horší, a za dalších 10 solů na osobu jsme se dostali až k Hidroeléctrice. Z Hidroeléctrica jsme vyrazili pěšky 12 km do města Aguas Calientes až okolo 16:15. Šli jsme to cca 1:45 hodin, cesta pro pěší vedle kolejí je dostačující, i když projíždí vlak. V půlce cesty začala bouřka a déšť, do Aguas Calientes jsme došli až za tmy. Měli jsme vyrazit asi dříve, no.
Neděle 15.10.2023 - 7. den - Machu Picchu
Ráno jsme si vyzvedli balíček se snídaní a v 6 jsme vyrazili k autobusu, který nás dovezl až k Machu Picchu. Jednosměrné lístky jsme měli koupené asi 2 měsíce předem online (https://www.ticketmachupicchu.co...hu-picchu/). I vstupenky na Machu Picchu jsme si koupili předem, a to na trasu 3 se vstupem od 7 hodin a pak na horu Machu Picchu se vstupem mezi 8-9. Tato vstupenka platila tedy na dva vstupy (https://reservas.machupicchu.gob.pe/inicio). Vstupenky na Machu Picchu se dají koupit i v Aguas Calientes na náměstí, ale můžete dostat lístek až třeba za dva dny, protože počet vstupenek je omezený. Všude kontrolují lístky/vstupenky na pas, tak je fajn ho nezapomenout.
Začali jsme u dolní pokladny a prošli si trasu 3. Za hodinu jsme už vycházeli pokladnou zase ven, protože na horu se vchází jiným vstupem. Dovnitř nepouštějí s velkými batohy, ale je tam k dispozici úschovna zavazadel. Dole na začátku cesty se zapíšete do knihy, aby věděli, jestli se vrátili všichni. Nahoru jsme šli 2 hodiny, dolů hodinu a 15 minut. Uvnitř areálu není žádné občerstvení a záchody jsou jenom u té úschovny zavazadel. Potom, co jsme sešli z hory, nás hlídači pustili na vyhlídkovou plošinu, která už nebyla součástí naší vstupenky, což bylo fajn. Po vystoupení z areálu jsme si dali oběd a vyrazili dolů do města pěšky. Cesta by to byla hezká, kdyby zase nezačalo pršet. Pláštěnky jsme měli nové a krásné, ale boty byly úplně promočené. Dvě propršená odpoledne za sebou už nezvládly. Cesta do Aguas Calientes nám trvala asi 2 hodiny. Zbytek dne byl už jenom odpočinkový.
Pondělí 16.10.2023 - 8. den - Cesta zpátky do Cusca
Ráno v 7 po snídani jsme vyrazili zpět na 12 km dlouhou cestu do Hidroeléctrica. Jelikož byla cesta po rovině a nepršelo, šlo se hezky. Ušli jsme to za 2 hodiny a 30 minut (telefon v šoku ze 17 000 kroků). Když jsme došli k parkovišti přímo u zastávky Hidroeléctrica, objevil se chlápek, který byl objednaný párem z Francie, a nabízel, že se můžeme přidat. Cesta stála 60 solů na osobu a byla zajištěna přímo až zpět do Cusca. Děkujeme, bereme. Z Hidroeléctrica jsme vyjížděli ve 12 hodin, aspoň nám konečně na sluníčku uschly boty. První část cesty do Santa Terezy byla absolvována osobním autem, do Santa Marie nás dovezla menší dodávka. Do Cusca jsme dojeli až v pozdním odpoledni. Našli jsme večer výlet na další den do Rainbow Mountain, nechali si udělat masáž, k večeři vyzkoušeli lamí steak a šli spát.
Úterý 17.10.2023 - 9. den - Výlet na Rainbow Mountain
Ráno ve 4:10 nás u hotelu vyzvedla dodávka, která posbírala pár dalších turistů. Většinu pasažérů ale tvořili místní. Výlet stál 75 solů na osobu, včetně snídaně i oběda. Z města jsme vyjížděli až v 5 hodin. V 6:30 jsme snídali a po další hodině cesty jsme v 8:15 dorazili do cíle. Přibližně za hodinu a půl jsme byli úplně nahoře na hoře a čekali ve frontě na fotku. Jsem ráda, že jsme si tento výlet nechali až na závěr, asi nám pomohla aklimatizace, protože do Cusca jsme přijeli už před několika dny. Ale i tak to bylo pěkně náročné. Po cestě se můžete svézt na koni nebo si u prodejců koupit čaj z koky a suvenýry. K autu jsme se vrátili okolo 12 hodin. Oběd byl v restauraci formou bufetu a pak dlouhá cesta do Cusca, kde jsme vystupovali z dodávky v 16 hodin. Následovala zmrzlina, posezení na náměstí, Mekáč a Pisco Sour. Večer jsme zahájili první trasu s Peru Hop, a to přes noc do Puna. V autobuse jsme si domluvili celodenní výlet na jezero Titicaca a zaplatili hotově 29 USD na osobu.
Peru Hop jsme měli zamluvené už před odjezdem. Po našem zjištění je ale jasné, že to nebylo potřeba. Mohli jsme v pohodě využívat místní autobusovou síť, jezdí zde velké množství společností mezi městy a lístek koupíte na autobusovém nádraží, ideálně asi den předem, abyste chytli pohodlnější sedačky v dolním patře autobusu.
Jestli se ale rozhodnete pro Peru Hop, tak u nákupu jízdenek si určíte, kde chcete být vysazeni a nabráni. Je zcela na vás, jak dlouho budete na jednom místě, jaká města navštívíte a jaká vynecháte. Je tu asi taková výhoda, že když jste někde jenom přes den, máte od Peru Hop zajištěné zázemí v nějakém hotelu, kde nabízejí i snídani a sprchu. Když někde zůstáváte přes noc, máte zajištěný odvoz do hotelu i svoz zpět k autobusu. Také mají v některých městech nasmlouvané hotely, kde jsou pak srazy na výlety, odvozy, úschovna zavazadel, atd.
Středa 18.10.2023 - 10. den - město Puno a jezero
Ráno nás v 5 hodin autobus vysadil v Punu. Cesta byla příjemná, dovezli nás z kraje města dodávkou k hotelu, kde má Peru Hop zázemí. Snídaně tady stála 10 solů na osobu, k dispozici byla sprcha a záchody, ale hlavně úschova zavazadel. Po výletě nás tu večer zase vyzvednou a pojedeme dál.
Na výlet na jezero jsme vyrazili v 7 ráno. Leží v nadmořské výšce skoro 3.900 m n. m. V přístavu nás nahnali do lodi a už jsme mířili k plovoucímu ostrovu Uros Titino Grande, kde jsme se dozvěděli, jak funguje plovoucí ostrov a jak zde žijí domorodci. Pak jsme hodinu pluli na ostrov Amantani, kde jsme měli hodinovou procházku a průvodce nám vyprávěl o místním životě. Poté nás čekal půlhodinový přesun lodí na oběd, který byl součástí výletu. Cesta zpět na pevninu byla nekonečná, loď se hodně houpala kvůli velkým vlnám. Ve městě Puno jsme si potom došli na večeři, v hotelu si vyčistili zuby a mohli nastoupit do autobusu směr Arequipa.
Čtvrtek 19.10.2023 - 11. den - město Arequipa
Ráno v 6 jsme dojeli do cíle, naštěstí nás ubytovali už okolo 9. hodiny. V blízkosti hotelu jsme našli prádelnu, protože jsme byli v polovině dovolené. Pak jsme si dali sprchu, krátký šlofík a hurá do města. Začali jsme vyhlídkou jménem Yanahuara Scenic Overlook, kde je krásný výhled na sopku El Misti. Pak jsme se vrátili do centra a pokochali se na náměstí katedrálou a navštívili Santa Catalina Monastery. Obě tyto památky jsou opravdu krásné. Den jsme zakončili na trhu Mercado San Camilo.
Na další den jsme si zajistili výlet do Colca kaňonu. Stál nás 120 sol pro dva. Dalších 70 sol se zaplatí pak ještě u vstupu. Výlety jsou všude nabízené úplně stejně. K večeři nám bylo doporučeno Anticucho - grilované maso na špejli. Bistro jsme našli u náměstí.
Pátek 20.10.2023 - 12. den - Colca kaňon
Výlet začal ve 3 hodiny ráno, cesta je opravdu dlouhá. Po snídani jsme před 9. hodinou dorazili ke kaňonu. Viděli jsme několik kondorů, kteří zde žijí. Po cestě zpět je další program, jako třeba koupání v horkých pramenech za 15 sol na osobu, nebo jiná aktivita, jako je zipline nebo kajak. To je na každého preferenci. Oběd nebyl v ceně výletu, ale na výběr byl bufet (40 sol) nebo menu.
Poté jsme pokračovali cestou s výhledem na sopky a potkali stádo alpak, tak jsme u nich zastavili. Alpaky jsou 100 % domestikované, ale cestou jsme zahlédli i jiný druh, a to vikuny, které jsou divoké. Právě kvůli nim byl zřízen tento národní park. Večer jsme se opět vrátili na náměstí, katedrála byla zrovna otevřená, tak jsme mohli nahlédnout i dovnitř. Zkusili jsme i místní sýrovou zmrzlinu.
Sobota 21.10.2023 - 13. den - Nazca
Ráno už v 6 nás vyzvedli v hotelu svozem a dovezli na autobusovou zastávku, kde čekal autobus od Peru Hop. Cesta nás čekala opravdu dlouhá. Po asi hodině jsme zastavili na snídani. Pak jsme si mohli předobjednat přímo z autobusu i oběd, ale my měli vše potřebné s sebou. Moc nám chutnaly empanadas, které jsme měli v zásobě. Jedná se o pšeničnou kapsu plněnou nejčastěji masem, šunkou nebo sýrem.
Odpoledne, až kolem 17:30, jsme přijeli do Nazcy. Hned v první kanceláři Nazca Lety jsme si koupili let nad obrazci na další den ráno. Cena byla 70 USD na osobu, plus 77 soles na osobu je poplatek přímo na letišti, který se platí pouze v hotovosti. Taky jsme si koupili lístek na autobus na další den odpoledne u PeruBus. Ve městě jsme si dali zmrzlinu a šli do planetária, kde bylo promítání od 19:30. Bylo to skvělé! Nazca se nachází na místě, kde neprší, jako vůbec. Pozorovali jsme dalekohledem měsíc a pak nám bylo promítáno video o obrazcích v Nazce. Vstupné bylo 25 sol na osobu, platilo se jen v hotovosti. Poté jsme si dali večeři na náměstí v místním bistru. Nabízené menu za 10 sol na osobu bylo skvělé.
Neděle 22.10.2023 - 14. den - Let nad obrazci Nazca a oáza Huacachina
Ráno nás vyzvedl průvodce a jeli jsme na letiště. Zaplatili jsme dva různé poplatky, které dohromady činily 77 soles, a s pasem jsme prošli kontrolou. Letěli jsme v tak malém letadle, že se tam vešli jenom čtyři lidé – dva piloti a dva cestující. Bylo to úžasné, o soukromém letu se nám ani nezdálo. Jen doporučuji předtím moc nesnídat, kroužili jsme téměř nad každým obrazcem. Díky návštěvě planetária jsme měli pár informací právě o tom, co jsme viděli. Celé je to neuvěřitelné, hlavně že význam tohoto místa není objasněn.
Po cestě zpět do města jsme se podívali ještě na místní akvadukty (10 sol na osobu), které se zhotovovaly, aby v tomto vyprahlém místě získaly alespoň nějakou vodu. Následovalo hledání našeho oblíbeného oběda Empanada, a ve 12 hodin jsme byli už na cestě do Icy (PeruBus za 17 sol na osobu). Tato cesta nebyla v rámci PeruHop zajištěná. Autobus nás vyhodil v Ice, do oázy jsme se dostali tuk-tukem. Batohy jsme si uložili v hotelu, který byl nasmlouvaný s PeruHop a kde byl večer sraz před odjezdem dál. Vyšplhat na dunu nám dalo zabrat, prošli jsme se okolo, udělali pár fotek, dali si Pisco sour, a po západu sluníčka jsme vyrazili do města Paracas. V autobuse po cestě jsme si zajistili výlet na Islas Ballestas.
Pondělí 23.10.2023 - 15. den - Islas Ballestas a národní park Paracas - Ráno jsme vyrazili hned do přístavu a jeli lodí na výlet okolo Islas Ballestas. Viděli jsme lachtany a tučňáky. Pak jsme přesedli do autobusu a jeli na výlet do národního parku Paracas, tento výlet byl v ceně PERU-HOP. Po cestě bylo několik zastávek s výhledy na Tichý oceán a Red Beach. K obědu jsme konečně ochutnali ceviche z mořských plodů - fantastické. K večeři jsme si dali pro změnu další mořské plody. Tímto místem pro nás končila cesta s Peru Hop, dál jsme se museli dopravit sami, naším cílem totiž nebyla Lima, ale Punta Hermosa, kde jsme měli domluvený surf camp.
Úterý 24.10.2023 - čtvrtek 26.10.2023 - 16. den - 18. den - Surf - Ráno jsme zjistili, že všechny autobusy, které vyjíždějí z Paracasu, jedou přímo do Limy a nikde po cestě nezastavují. Konečně nám na informacích poradili, abychom vzali taxíka na transamerikánu a tam stopli autobus, který má po cestě několik zastávek. Chlápek z infocentra nám našel taxíka, taxikář nám zastavil autobus, skvělá spolupráce. Pak už nás v Punta Hermosa vyzvedl chlápek ze zmíněného surf campu. Měli jsme v ceně 3 jídla denně, k obědu jsme chodili do restaurace, surf byl na 1,5 hodiny denně. Po surfování jsme doplňovali energii spoustou picarones a churros, což jsou dezerty trochu podobné koblížkům. Večer jsme jezdili místním autobusem po pobřeží, procházeli se a sledovali západ slunce. A taky jsme poprvé zažili zemětřesení.
Pátek 27.10.2023 - 19. den - Lima - Po skoro 3 týdnech zpět na místě, kde to všechno začalo. Prozkoumali jsme čtvrť Miraflores, kde jsme byli i ubytovaní. Výhledy z parku na pobřeží byly krásné. Je tu možnost paraglidingu, v oceánu bylo také dost surfařů, takže skvělá alternativa pro ty, kteří nechtějí být mimo velké město. Na závěr jsme si dali vyhlášené místní sushi, díky velké migrační vlně z Japonska. Navštívili jsme archeologickou památku Pucllana, prošli nespočet trhů a nakoupili poslední suvenýry.
Sobota 28.10.2023 - 20. den - Lima - Poslední den jsme vyrazili do starého města, rozloučit se s krásným náměstím, které jsme viděli vlastně jako první při příjezdu do Peru. Jelikož jsme tu byli první den už za tmy, až teď na nás dýchlo to, jak turistické město to je. Největší davy turistů byly právě tady. Po obědě jsme se už vydali na autobusovou zastávku, odkud jsme se s přestupem dostali na letiště. Let zpátky byl operován KLM a překvapil mě lepší servis i širší nabídka filmů.
Neděle 29.10.2023 - 21 den - Amstrdam - Po cestě do Prahy jsme měli stop-over v Amsterdamu, kde jsme měli na přestup skoro 10 hodin, což byl ideální čas na to, abychom stihli vyzkoušet všechny místní gastronomické poklady.
Oblíbená sekce na závěr - kolik to stálo: 116 000 pro dva lidi
- letenky 53 000 CZK
- doprava 16 000 CZK
- ubytování 6 500 CZK
- surf camp 10 000 CZK
- výlety 20 000 CZK
- ostatní 10 500 CZK (suvenýry, jídlo, sim karta, pojištění, Amsterdam)
Jak se ti cestopis líbil?
Zuzana _6 procestovala 27 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 8 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.