Planeta New York AKTUALIZOVÁNO
New York je všechno možné, jen ne obyčejný, nudný a monotónní. Má svá vlastní pravidla, svá vlastní paradigmata a zcela unikátní kolorit, který z něj dělá spíš malou planetu, než řadové město.
Cestopis z roku 2019 napsal Jaroslav Thraumb
(Tento cestopis je z roku 2017. Rychlý update z mojí další newyorské cesty z roku 2022 nyní najdete v několika bodech v samotném závěru článku. Až bude čas, zapracuji body pro lepší přehlednost přímo do strukturovaného cestopisu. V případě otázek pište do komentářů, rád zodpovím.)
New York je velmi ambivalentní místo co do přístupu cestovatelů z celého světa, především však z Evropy. Skoro se zdá, že ho můžete buď milovat, nebo nenávidět. Někteří pohrdají jeho materialističností, teatrální majestátností, povrchností a arogancí a zvedá se jim žaludek z představy něčeho tak obrovského, jako jsou zdejší mrakodrapy. Jiní si New York zamilovali a stal se pro ně srdeční záležitostí, ať už pro jeho kulturní pestrost, světový a historický význam, jedinečné genius loci či právě pro ony mrakodrapy, jež považují za symbol toho, že New York sahá do nebes.
Je složité odpoutat se při psaní cestopisu od toho, že patřím k té druhé skupině, tedy k té, která si New York už v dětských letech zamilovala a nedá na něj dopustit. Na následujících řádcích se však o to ani pokoušet nebudu. Naopak se pokusím shrnout a nastínit, proč si myslím, že New York stojí za to, a že je proč ho milovat. I když vám třeba připadá jako další tuctové západní město a raději byste na nějaká kulturně zcela odlišná místa v Asii či Africe. Chápu. Přesto věřím, že vás přesvědčím o tom, že New York si skutečně žije svým vlastním životem a je to život nádherný.
Úvod
New York je v první řadě unikátní tím, že se toho o něm dá říct leccos. Snad žádné jiné město na světě... ne, určitě žádné jiné město na světě není klíčovým centrem tolika rozdílných oborů. New York je městem burzy, obchodu, nakupování, kultury, sportu, nočního života, architektury... a tak bychom mohli pokračovat prakticky donekonečna. Proč tomu tak je? To je otázka, na kterou se těžce odpovídá, ale bezpochyby to souvisí s kulturní pestrostí města, kde prakticky nikdo není Newyorčan, kde každý má kořeny mimo USA a snad každý je etnicky i kulturním vzezřením do jisté míry unikát.
New York je, asi společně s Londýnem, nejvíce multikulturním městem světa. Není žádnou výjimkou sedět v restauraci vedle Američana, Číňana, Němce, Iráčana, Mongola a Keňana zároveň, přitom když se v takové situaci ocitnete, beztak buď všichni, nebo většina z nich, budou rodilými Newyorčany. Ale Newyorčany s kořeny daleko, daleko za New Yorkem. A to je něco, co z New Yorku dělá město zcela exkluzivní. To, že jej v posledních třech stoletích budovali lidé ze všech oblastí světa, a vytvořili tak nestabilní a neuvěřitelně otevřený balast, který si však dokázal ze všeho vzít převážně to dobré.
Praktické tipy, co všechno je potřeba vyřídit před odletem, stejně jako kalkulaci rozpočtu a další praktické informace, najdete až na konci článku. Nyní se pustíme do cestopisu jako takového, resp. do pokusů popsat New York i s jeho atmosférou takovou, jaká je, třebaže je pochopitelně nutné ji zažít, abyste ji mohli naplno ocenit.
Přílet a první dojmy
Do New Yorku pravděpodobně přiletíte na jedno ze dvou letišť - JFK či Newark. Další letiště LaGuardia odbavuje zpravidla vnitrostátní lety, takže pokud nebudete při cestě do New Yorku přestupovat ve Spojených státech, bude vaším cílem právě jedno ze zmíněných letišť. Letiště JFK leží v newyorské čtvrti Queens a na samotný Manhattan vám to bude trvat zhruba tři čtvrtě hodiny, autem i vlakem. Podobně dlouhou dobu to trvá z letiště v Newarku, které leží v New Jersey, avšak je stále považováno za newyorské letiště.
Co se týče letišť, přestože JFK se nachází přímo ve městě a Newark v jiném federativním státě, dojmy přímo z letiště budete mít opačné. Z Newarku totiž uvidíte newyorské panorama přímo za sklem a budete ho mít jako na dlani, z JFK naopak budete muset projet velký kus Queensu, než se pokocháte pohledem na Manhattan, a vězte, že ve většině částí Queensu to vypadá jako na leckterém pražském sídlišti.
Dokonalý kontrast mezi planetou New York a celým vnějším světem zažijete ve chvíli, kdy z New Jersey, resp. z Queensu přes Brooklyn, přejedete na Manhattan, ať už tunelem, nebo přes most. Je to podobné, jako byste se z ničeho nic, lusknutím prstů, ocitli z budhistického kláštera uprostřed diskotéky. New York je zkrátka mimořádně rušné město, v centru navíc osvětlené takovou dávkou světelného smogu, že i v noci máte pocit, jako by právě vyšlo slunce. Na tempo života na Manhattanu si rychle zvyknete, ale ten prvotní šok je výrazný.
Jedinečné kontrasty
Něčím podobným, čím je z pohled New Yorku zbytek světa, je také Central Park. Oáza klidu uprostřed jednoho z nejrušnějších měst světa je naprosto unikátní. Když si v Central Parku najdete vhodné místo a sednete si na chvíli na piknik, můžete se kochat neuvěřitelným pohledem, který vám město čaruje před očima - kontrast mezi klidem a přírodou, jež zažíváte v Central Parku, a pulzujícím městem, které vidíte na pozadí. Ani v obřím Central Parku se nevymaníte z hluku a spěchu, jež New York charakterizují, ale aspoň si na chvíli odpočinete od toho nejhoršího a můžete zažít něco, co se jen tak nevidí - neabsolutní klid uprostřed absolutní divočiny.
„Když si v Central Parku najdete vhodné místo a sednete si na chvíli na piknik, můžete se kochat neuvěřitelným pohledem, který vám město čaruje před očima - kontrast mezi klidem a přírodou, jež zažíváte v Central Parku, a pulzujícím městem, které vidíte na pozadí.“
To, co však má (pro mnohé bohužel) dosah i do samého středu tohoto největšího městského parku na světě, je dopravní provoz. A to ne snad, že by tam byl slyšet zvuk motoru, na to je Central Park příliš rozsáhlý. Všude, po celém Manhattanu, je však slyšet troubení, před kterým není nikde úniku. Newyorčané netroubí jako my, jen v nouzových situacích. Troubí pořád. Preventivně. I to je něco, co tvoří atmosféru města a symbolicky odkazuje na fakt, že New York rozhodně není a nikdy nebude místem pro každého.
Doprava po New Yorku
Zmíněnou obsesi v troubení iniciují zpravidla taxikáři. Ano, taxikáři řídící ta žlutá auta, tolik charakteristická pro New York. Další jedinečný aspekt, který je součástí newyorského genius loci a nikde jinde na světě jej nenajdeme. Samozřejmě, taxíky jezdí všude. Ale v New Yorku je vnímání taxíků jako něčeho, co k městu patří, podtrženo tím, jak brutální tam dopravní provoz je a jak zásadní vliv má na dojem z města. Žluté taxíky jsou pro New York něco jako červené double deckery pro Londýn, nebo jako mešity pro Írán. Jsou zkrátka všude. Mimochodem, pokud jde o taxíky, budete-li potřebovat těchto služeb využít, použijte raději Uber. V New Yorku funguje skvěle a levně.
Když už jsme u té dopravy, je potřeba zmínit, že jezdit autem po Manhattanu je noční můra. Tedy pokud se nevyžíváte v kolonách, popojíždění po několika málo decimetrech a přepravě trvající dlouhé desítky minut, i hodiny. Na Manhattanu vám může pětikilometrová vzdálenost trvat klidně hodinu i déle. Proto doporučuji pro přepravu po městě zcela se vyhnout nadzemní dopravě (kromě pěší chůze či jízdy na kole) a používat výhradně metro. Je sice nepřehledné, ale když se v něm nakonec zorientujete, je rozhodně zdaleka nejrychlejší. Přesto však trvám na tom, že doporučuji pěší chůzi. Proč, to ještě budu vysvětlovat.
Ještě k tomu metru. Když na mapě jasně uvidíte stanici, která přece musí být přesně tam, kde zrovna stojíte, ale vy jí nikde okolo sebe nevidíte, věřte, že tam prostě je. Vstupy do metra jsou tak nenápadné, že je můžete velmi snadno přehlédnout, ale newyorské metro je jedno z největších na světě a má skoro 500 stanic, takže "subway" najdete doslova na každém rohu. Snad jediné metro, které se nedá přehlédnout, je stanice Penn Station, kde svítí obří neonový nápis, nicméně není se co divit; jedná se údajně o nejfrekventovanější stanici metra na světě. Poslední poznámka ke zdejšímu metru - bacha na to, do jaké soupravy nastupujete. Není to jako v Praze, že každá jede stejně. Některé jedou doleva, některé doprava, některé rovně, jeden vlak projíždí všemi stanicemi, další vlak je expresní... a tak dále. Pečlivě si všechno zjistěte.
Co se týče orientace na Manhattanu, je překvapivě snadná. Přestože se jedná o jednu z nejrušnějších čtvrtí světa a ostrov, který si skutečně žije svým vlastním životem, ztratit se tuje prakticky nemožné, a když už, tak jedině v dolním Manhattanu okolo Financial District, případně pak v Harlemu, kde jsou ulice pojmenovány a objevují se tu i diagonální a zmatečné cesty. Jinak je celý Manhattan rozdělen na tabulovité ulice, které se dělí na dlouhé Avenues (1 - 11) a kolmé kratší Streets (1 - 190). Prakticky všechno, co v této větší části Manhattanu leží, se tak nachází na rohu některé Ave. a některé St. (např. slavná Empire State Building leží na rohu 5th Ave. a 34th St.). Pro ještě lepší orientaci se pak prakticky celým Manhattanem táhne jedna diagonální ulice - slavná Broadway.
New York je opravdu nabitý památkami, atrakcemi a slavnými místy. Snad nikde jinde na světě není tak silná koncentrace známých budov, jako právě na Manhattanu. O jednotlivých místech, která byste určitě neměli vynechat, se však budeme bavit až nakonec. Nyní bych se rád zmínil o nákupech, což bude bezpochyby jeden z důvodů, proč řada z vás do New Yorku touží vycestovat.
Nákupy a připojení k internetu
Z pohledu nakupování lze New York rozdělit na dva segmenty. Jste-li zámožní a máte-li zálibu v drahých luxusních značkách, je tady pro vás slavná 5th Avenue, místo plné Gucciho, Tiffanyho a dalších okázalých značek. Jste-li skromnější, pak v podstatě stačí přejít o jednu vertikální ulici dál, na 6th Avenue. Tady se nachází vesměs ty levnější značky jako Nike, H&M a další. Třetí variantou pak je Downtown, kde se nachází velké množství obchodních domů typu pražského Palladia; v nich zpravidla najdete různé značky, od těch nejlacinějších, až po ty nejluxusnější. Osobně ale doporučuji Jersey Gardens, obří obchodní dům, který se nachází kousek za řekou Hudson v New Jersey. Nemáte šanci projít ho za jeden den, ale nakoupíte tam levně a kvalitně. Jste-li nákupními nadšenci, budete se tam cítit jako v ráji.
Když už jsme u toho nakupování, je na místě připomenout si, jak to v New Yorku chodí s dýšky, tedy takzvanými "tips". V nákupních centrech se samozřejmě dýška nenechávají, nicméně na Manhattanu po vás téměř každý bude za téměř cokoliv požadovat "tips", ať už taxikář, nebo poslíček u hotelu, třeba jen za to, že vám mávne na taxík (na který si můžete mávnout sami a zastaví vám do několika vteřin). Obecně se v New Yorku nechávají vyšší dýška, než u nás; v restauraci je 20 % minimum, 10 % se nechává, i když najdete v jídle krysu. Nejprve se ale přesvědčte, že už nemáte dýško započítané v účtu; některé restaurace, zvláště ty východní jako čínské či indické, to tak občas dělají.
Místní restaurace a především pak kavárny se dají využít ještě jedním způsobem, kromě toho, že se v nich můžete najíst a dát si kávu. Drtivá většina z nich má totiž Wi-Fi zdarma, často i nezaheslovanou. Pokud se tedy nechcete obtěžovat s vyřizováním americké SIM karty a nebo nechcete platit pěticiferné částky za účet u českého operátora, můžete si data v mobilu úplně vypnout a spoléhat se jen na tyto podniky. Osobně v New Yorku při každém pobytu projdu takových dvacet, třicet Starbucksů, často jen kvůli tomu, abych se mohl připojit. Jste-li ještě k tomu pravidelnými konzumenty kávy, určitě pro vás takové pohodové on-line zastávky budou příjemným odpočinkem.
Newyorské čtvrtě a vyhlídky
Na Manhattanu je krásné, že je rozdělen na spoustu různých dílčích čtvrtí a každá z nich je úplně jiná. Financial District je okázalým stánkem plným kravaťáků, vysokých budov a amerických vlajek, kousek nad ním můžete zabloudit do SoHo či Greenwich Village, čtvrtí plných nízkých architektonicky komornějších baráků s takovým tím typickým americkým schodištěm, kde se zase budete cítit jako na nějakém pěkném chicagském předměstí. Unikátní je také Chinatown, i když nevyznívá zase tak čínsky, protože je obvykle narvaná turisty. V Midtownu vás pak čeká největší koncentrace slavných památek, ale také obrovské hromady turistů, ať už okolo Empire State Building, na Penn Station, Times Square či zmiňované Páté Avenue.
„Na Manhattanu je krásné, že je rozdělen na spoustu různých dílčích čtvrtí a každá z nich je úplně jiná.“
Jedete-li do New Yorku za poznáním a nikoli pracovně, bezpochyby se budete chtít dostat na ty nejlepší místní vyhlídky, abyste se mohli kochat unikátním pohledem na panorama Manhattanu. Pro tyto účely toho slouží v okolí mnoho: Nádherné výhledy jsou z Brooklyn Bridge Parku hned za řekou East River, z východního pobřeží Hudsonu v New Jersey, opomenout byste rozhodně neměli výhled z Top of the Rock v GE Building u Rockefellerova centra, posloužit může i vyhlídka z Empire State Building, která je ale dle mého názoru jedna z těch horších.
Co není úplně turisticky "provařené", ale může nabídnout jedinečné a nekonvenční výhledy na Manhattan, jsou místní střešní bary, tzv. "rooftopy". Mrkněte např. na Gansevoort Park Avenue, 230 Fifth Rooftop Bar, Refinery Rooftop či Mr. Purple. Jedná se o bary, kde si můžete k tomu skvělému výhledu na různé části Manhattanu dát třeba i drink nebo něco k snědku. Doporučuji rezervaci předem, bývá plno, což ale neznamená, že by tyto bary byly narvané turisty. Nejsou a je tam relativně klid.
Lidé
New York je extrémně hyperaktivní město a v západním světě se mu jen těžko může jakákoliv jiná oblast rovnat. Pro ty, kdo už si na vlastní kůži vyzkoušeli Tokio nebo Soul, bude energie proudící New Yorkem podstatně stravitelnější, než pro ty, kteří si potrpí na klid a řád. A s trochou nadsázky lze říct, že stejně jako je New York rozpolcený esteticky, jsou rozpolcení i jeho obyvatelé.
Abyste si město užili se vším všudy a kromě památek poznali i špetku z životního stylu průměrných Newyorčanů, musíte se zkrátka smířit s tím, že to na první dobrou bude slušný kulturní šok. Newyorčané chodí rychleji než my, mluví rychleji než my, bezostyšně do sebe vrážejí (což si nesmíte brát osobně, je to prostě přirozená součást ohromného proudění davů v ulicích), a ačkoli jsem v New Yorku nežil, a tak nemohu charakter místních posuzovat z dlouhodobého hlediska, působilo na mě, že občané New Yorku jsou přímočaří, a přitom docela splachovací. Nemají problém vyjádřit nespokojenost, ale zároveň z nich není cítit zášť, jen si zkrátka "jedou" to své.
„Není Newyorčan jako Newyorčan. Hektický a hyperaktivní život v centrálním Manhattanu je vykoupen klidným a skoro až meditativním životem ve čtvrtích mimo centrum. Newyorčané jsou různí, neexistuje pro ně jednoznačná definice, ale rozhodně je charakterizuje pestrost a pluralita.“
Mrzí mě, že dostat se do Spojených států na pracovní vízum není legrace a pro běžného smrtelníka je to tak trochu nesplnitelný sen. Pravda, celá řada z těch, které potkáte v místních fastfoodech, kavárnách či restauracích, jsou ilegální přistěhovalci, kteří pracovní povolení nemají. To je ale odvážné riziko, protože v případě odhalení se místní úřady nezdráhají vyhostit vás ze zěmě a doživotně vám zakázat vstup na území USA. Osobně bych si rád život v New Yorku na pár měsíců vyzkoušel, abych do místního koloritu dokázal proniknout, bohužel ale mohu posuzovat jen podle krátkodobých návštěv. I tak mě ale zmiňovaná přímočarost Newyorčanů fascinovala.
Evropané často pod pojmem "New York" vidí centrum Manhattanu a právě ony prudící davy místních a turistů, kterých je na Manhattanu stovky tisíc v každý momentální okamžik. New York je ale také Brooklyn, Queens či Harlem a další čtvrti, kde jsou místní zvyklí na podstatně jiné tempo života. I v tom je Velké Jablko do jisté míry unikátní; můžete na různých, od sebe ne tak vzdálených místech zažít různé sociální bubliny s různým způsobem života a různým pohledem na svět, a tyto pohledy se od sebe liší jako den a noc. I proto vždy doporučuji neomezit svou návštěvu pouze na manhattanské památky, ale podívat se i "za hranice", projít klidné čtvrti např. v nádherném jihozápadním Brooklynu (viz dále), ale především neomezit svou pozornost jen na místa a budovy, ale také na lidi, jejich chování, komunikaci a způsoby jednání. I tady vás totiž čeká řada překvapujících zjištění, nejen díky tomu, jak ohromně multikulturním místem na zemi New York je.
Moje tipy
Než se stručně vrhneme na konkrétní památky a atrakce (ale původně jsem si myslel, že i celý cestopis bude stručný), rád bych ještě "udělil" pár tipů pro ty, kteří New York v budoucnu navštíví poprvé:
Kultura - Nezapomeňte, že New York je, jak už bylo řečeno, jedním z hlavních světových měst kultury. Zvlášť pokud vám nedělá problém angličtina, zkuste navštívit nějaké představení na Broadwayi. Můžete zažít nejen jedinečný kulturní zážitek, ale taky třeba vidět slavné herce, kteří na broadwayských divadlech často a rádi hrají, a náklady za nákup vstupenek nejsou tak vysoké, jak by se mohlo zdát. Kvalitní představení se dá vidět i za pár stovek korun. Stejně tak si zjistěte, co se v době vašeho pobytu v New Yorku koná za akce; Američané často pořádají různé průvody, já se např. účastnil halloweenského průvodu a byl to nezapomenutelný zážitek.
Umění - O muzeích se samozřejmě snad ani zmiňovat nemusím; jste-li fanoušky (nejen) umění či historie, budete tu jako v ráji. Ať už je to Americké přírodovědné muzeum, Muzeum moderního umění, Guggenheimovo muzeum, Metropolitní muzeum umění, Muzeum 11. září či Muzeum iluzí, tady si prostě přijdete na své. Ale připravte se, že pokud sem nejedete vyloženě za uměním, muzea vám "seberou" dost času, který byste mohli potřebovat na jiná, zpravidla exteriérová místa. Je potřeba si určit priority, protože v každém z těchto muzeí strávíte minimálně půl dne, chcete-li si z nich odnést patřičný zážitek. V New Yorku je toho k vidění tolik, že pokud sem nejedete na měsíc, budete zkrátka muset něco "oželet" a stanovit si jasné priority, co je pro vás klíčové.
Sport - Jste-li sportovními fanoušky - a vlastně i když nejste - navštivte místní zápasy v nejvyšších amerických ligách, ať už lední hokej (NY Rangers a NY Islanders), basketbal (NY Knicks), americký fotbal (NY Giants a NY Jets) či baseball (NY Yankees a NY Mets). Je to opravdu zážitek, který v Evropě neprožijete, fandění a sportovní kultura v US je zcela odlišná od té naší. Zároveň doporučuji, jste-li i sportovně nadaní, zúčastnit se některého ze známých newyorských běžeckých závodů, např. hned slavného zdejšího maratonu. Můžete zažít jednak krásné výhledy na New York a jednak to, jakým způsobem Američané takové akce prožívají.
Mimo Manhattan - Budete-li mít v New Yorku dost času, neopomeňte čtvrtě jako Brooklyn či Queens, případně i Bronx. I v nich lze najít spoustu zajímavého; např. v Queensu se nachází slavné Flushing Meadows, kde se koná tenisové US Open, v Brooklynu jsou zase nádherné a čisté komorní obydlené čtvrtě, které stojí za to vidět, jako např. Bay Ridge, a ani Bronx už není zdaleka tak nebezpečný, jako býval ještě na konci 90. let. Vyrazte i za hranice Manhattanu, protože za nimi teprve poznáte skutečný americký život. Totéž platí i o New Jersey, odkud zase můžete vidět krásné vyhlídky na Manhattan nebo si pochutnat na nejlepších sladkých pochoutkách na světě v Carlo's Bakery.
Filmové a seriálové lokace - Jste-li fanoušky kina a televize, určitě neopomeňte ani lokace ze slavných filmů a seriálů. New York je hned po Los Angeles nejčastější lokalita ve filmech a seriálech, takže tady můžete narazit na řadu míst např. z filmů Sám doma, Já legenda či Kmotr, ale také seriálů jako Přátelé, Kravaťáci či Sex ve městě.
Gastronomie - Není pravda, že Američané jedí výhradně ve fast foodech. Tedy, ona to pravda do jisté míry je, ale vzhledem k této neslavné reputaci Američanů by se pak mohlo zdát, že New York je z hlediska gastronomie nezajímavý. To rozhodně není pravda, na Manhattanu se nachází obrovské množství skvělých restaurací s kuchyněmi ze všech koutů světa, a rozhodně stojí za to některé navštívit. Pokud však jde o fast foody, doporučuji Five Guys; na pohled se zdá, že je to další řadový fast food typu McDonald's, ale burgery, které jsem jedl ve Five Guys, byly snad ty nejlepší, které jsem kdy měl. A o jejich hranolcích platí totéž. Kromě toho pak doporučuji navštívit některou z českých restaurací, z nichž většina se nachází v oblasti okolo Greenwich Village. Tam si můžete dát skvělou svíčkovou a ještě si po našem pokecat.
Po vodě - Jedním z netypických zážitků v New Yorku, ačkoli je u turistů stále oblíbenější, je výhled na Manhattan (potažmo Sochu Svobody) ze Staten Island Ferry. Jedná se o přívoz, který zdarma (!) pluje mezi Manhattanem a ostrovem Staten Island (který je také jednou ze čtvrtí New Yorku, ale není tam toho moc k vidění), a tak se bez jediné koruny můžete projet na obřím trajektu a pokochat se zvláštními výhledy. Pozor! Budete-li chtít fotit, fronty na trajekty jsou obrovské; doporučuji počkat třeba na druhý až třetí trajekt (jezdí tuším jednou za půl hodiny), abyste byli v tom davu lidí mezi prvními, a na lodi si zabrat ta nejlepší místa. Trajekty bývají narvané k prasknutí, takže najít na nich vhodné místo k focení, kde vám nikdo nebude překážet, bývá často skoro nemožné.
„Nejdůležitější tip ze všech a to nejdůležitější, co si v tomto cestopisu přečtete - choďte pěšky, pokud to jde! Díky pěší chůzi toho můžete vidět o mnoho víc, včetně míst, která by vás ani nenapadlo navštívit...“
Toto je skutečně to zdaleka nejdůležitější, co si v tomto cestopisu přečtete. Manhattan je velký, ale není tak velký, aby se nedal víceméně projít pěšky. Samozřejmě neprojdete zdaleka všechny ulice, ale je rozhodně lepší z hlediska poznávání nachodit třicet, čtyřicet kilometrů denně, než stále jezdit metrem od památky k památce. Díky pěší chůzi toho můžete vidět o mnoho víc, včetně míst, která by vás ani nenapadlo navštívit, a věřte, že velkou část zážitků si přivezete právě z míst, která jste původně ani neplánovali.
Co bezpodmínečně vidět
Nyní se konečně dostávám k jednotlivým místům a atrakcím. Protože už teď je cestopis dlouhý jako 5th Avenue, pokusím se ke všem atrakcím napsat jen stručný komentář. Všechna ostatní místa, která v seznamu nenajdete, můžete považovat buď za místa, která jsem ještě neviděl, nebo která vám toho příliš nedají (resp. nemusí dát, ale je to samozřejmě individuální), jako už zmiňovaná vyhlídka z Empire State Building a podobně.
Vytvořil jsem pro vás mapu, kde všechna níže zmíněná místa najdete, označené barvou. Modrá barva patří budovám a stavbám, fialová barva místům, zelená barva parkům a žlutá barva čtvrtím. Na této mapě se můžete dle těchto kritérií orientovat a případně mapu použít jako svůj itinerář, respektive z ní něco převzít a inspirovat se. Mapu budu po dalších návštěvách možná ještě doplňovat, takže pravděpodobně nejde o konečnou verzi. Odkaz na mapu přidávám na konec odstavce, níže přikládám stručné komentáře k jednotlivým bodům: http://bit.ly/2Y8JkNC
Budovy a stavby
Empire State Building - V mých očích naprostá dominanta New Yorku a budova, která město symbolizuje. Dle mého názoru nutno vidět ze všech úhlů, z kterých to jen lze, nutno stát pod ní klidně hodiny a kochat se tou monumentální stavbou, která definovala historii architektury 20. století. Dovnitř určitě doporučuji jít, ačkoli vyhlídka není z těch nejlepších; interiéry budovy jsou však podobně přenádherné, jako budova samotná.
Chrysler Building - Další z architektonických symbolů Manhattanu. I tuto budovu si dobře prohlédněte, je nádherná a je opravdu radost na ní koukat, ať už zespoda, nebo třeba z vyhlídky Top of the Rock.
One World Trade Center - Nejvyšší budova v New Yorku, "náhrada" za původní Světové obchodní centrum a hezká, moderní budova, která však zespoda nevypadá tak vysoká, jako Empire State, přestože je ještě o více než 150 metrů vyšší. Určitě nutno vidět jako symbol a dominantu newyorského finančního distriktu. Na vyhlídce jsem nebyl, ale pokud mám správné informace, ani ta nepatří zdaleka mezi ty nejhezčí v New Yorku.
Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge - Tyto dva mosty dotvářejí charakter ostrova a jeho panoramat a speciálně Brooklynský most je architektonicky krásný, zvlášť při západu slunce, když je osvětlen zlatým slunečním světlem. Určitě se po něm projděte, je to zážitek.
Socha Svobody - Rozhodně doporučuji nechodit na ostrov, kde socha stojí, a určitě se ani nesnažit dostat se na ní. Je potřeba rezervace až několik měsíců předem, na ostrově jsou neuvěřitelné davy lidí a celodenní fronty, a výhled ze sochy za to prý ani trochu nestojí. Přesto je samozřejmě potřeba slavný symbol Ameriky vidět, a ideální variantou je zmiňovaný Staten Island Ferry, který pluje přímo okolo ostrova.
Madison Square Garden - Pokud tu například z časových důvodů nenavštívíte žádnou akci či hokejový zápas, určitě se na MSG mrkněte aspoň z ulice. Je to jedna z nejslavnějších hal světa a je snem snad každého umělce mít koncert právě zde.
Grand Central Terminal - Nádraží, jehož interiér je unikátní, ale taky notoricky známý z mnoha fotografií. Určitě je fajn nasát tu atmosféru, kterou oplývá, a to jak uvnitř, tak i zvenčí.
Hotel Plaza - Hotel slavný především z filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Pokud tento film znáte, či jste na něm dokonce vyrůstali, podobně jako já, je pro vás Hotel Plaza povinností. Je to majestátní kus architektury, z něhož vysloveně čiší luxus. Jen o pár kroků dál se pak dostanete do Central Parku, takže budete-li tento obří park navštěvovat, určitě to vemte přes Hotel Plaza.
Delmonico's - Dle mého názoru jedna z nejkrásnějších budov v New Yorku a možná na světě. Není nijak významná, na newyorské poměry je velmi nízká, ale je opravdu nádherná (viz obrázek). Třeba budete mít víc štěstí než já a jedinečný pohled na ni vám nebude narušovat lešení.
Radio City Music Hall - Další slavná světelná budova, která patří mezi symboly newyorského nočního života. Přes den nemá zdaleka takový efekt, jako za tmy, takže určitě navštivte večer či v noci, případně - a to v ideálním případě - navštivte rovnou nějakou akci, která se za vašeho pobytu bude uvnitř konat.
Jersey Gardens - Obchodní centrum, o němž už byla řeč. Nachází se kousek od letiště Newark v New Jersey a je to obrovský dům, jež není možné projít za jeden den. Obchodů se tady nachází stovky a téměř v každou roční dobu tu najdete celou řadu slevových akcí, díky kterým si tu můžete pořídit poměrně velké množství kousků do vašeho šatníku za zanedbatelné ceny.
Místa
Times Square - Nejslavnější náměstí, které mnozí přezdívají "náměstí světa". Je to jedno z nejunikátnějších míst v New Yorku, kde to žije v každou denní i noční hodinu, a co se týče světla, je jedno, jestli je pravé poledne, nebo tři hodiny ráno, pokaždé je tu světla stejně, což zajišťuje velké množství světelných reklam, které na náměstí září nonstop. To už ale všichni znáte z fotografií; je však nutné tady stát a vychutnávat si jedinečnost místa, abyste onu atmosféru mohli plně nasát a pochopit.
Wall Street - Symbol světového obchodu, sídlo newyorské burzy, čtvrť s velkou historií, která se v roce 1929 totálně zhroutila, což si Američané kompenzují tím, že z Wall Street udělali v podstatě stánek národní hrdosti. Připomínek americké síly je tady jako máku, od slavné sochy býka až po tisíce a tisíce amerických vlajek tyčících se nad budovami finančních institucí.
9/11 Memorial - Nádherný památník 11. září. Pokud budete mít to štěstí a trefíte se s termínem právě na 11. září, doporučuji najít si pěkné místo, odkud uvidíte tu dokonalou poctu, kterou Američané prostřednictvím tohoto památníku obětem teroristických útoků vzdávají, tedy laserové paprsky simulující dvě věže tyčící se až do nebes. Místo, ze kterého mrazí, ale prosím, nefoťte si tady veselá selfie. Mnoho turistů to tak dělá; opravdu se to nehodí.
Top of the Rock - Podle mě nejkrásnější, nebo určitě jedna z nejkrásnějších vyhlídek na New York. Není tak provařená, jako vyhlídka z Empire State, a přitom je mnohem lepší. Lidí je tu sice v každou denní hodinu víc než dost, ale i pokud vám davy vadí, rozhodně stojí za to si počkat. Výhled na Empire State Building, zvlášť při setmění, je prostě dokonalý, na to ani jazykové vyjadřování nestačí.
„Top of the Rock je jednou z nejkrásnějších vyhlídek na New York, možná tou vůbec nejkrásnější, a dle mého také jednou z nejen nejslavnějších, ale také nejúchvatnějších vyhlídek na světě.“
North Cove Marina - Krásný přístav, který je zahalen jakýmsi zvláštním oblakem klidu. Možná je to jen tím, že mám pro přístavy slabost, ale zdá se mi, že North Cove je dalším jedinečným místem, které nenajdete jinde v New Yorku, natož na světě.
Mr. Purple, Refinery Rooftop, 230 Fifth Rooftop Bar, Gansevoort Park - Zmíněné střešní bary, odkud jsou nádherné výhledy na Manhattan. Mrkněte na webové stránky a případně hned zarezervujte, stojí to za to.
Roosevelt Island Tramway - Na poměry New Yorku unikátní způsob přepravy, kdy se můžete za pomoci jakési lanové dráhy dostat z Manhattanu na Roosevelt Island. Na něm toho sice moc k vidění není, ale projet se touto lanovkou je dalším zajímavým zážitkem, který si můžete z New Yorku odnést.
The Mall, Gapstow Bridge, Bethesda Terrace - Tři místa nacházející se v Central Parku, která byste určitě měli vidět. The Mall je krásná dlouhá ulice posetá stromy a přírodou, Gapstow Bridge je slavný malinkatý kamenný most a Bethesda Terrace je další z lokalit z filmu Sám doma 2, kterou si určitě pamatujete.
Parky
Central Park - O zajímavých místech uvnitř Central Parku jsem se zmiňoval v předchozím odstavci, ale doporučuji také nakoupit jídlo, najít si v parku jakékoliv klidnější místo, rozložit deku a užít si pravý newyorský piknik. To je činnost, kterou řada Newyorčanů dělá každý víkend a která je prakticky jediným zdrojem odpočinku v tomto městě, které nikdy nespí.
Battery Park - Parčík na spodním cípu Manhattanu, z něhož je v dáli vidět Socha Svobody. Je to další z několika newyorských parků, kde si můžete užít trochu klidu na jinak nezastavitelném ostrově.
Brooklyn Bridge Park - Brooklynský park, který sám o sobě není moc zajímavý, ale je z něho nádherný výhled na panorama Manhattanu. Nutno vidět za dne i v noci!
Pier A Park, J Owen Grundy Park a Liberty State Park - Totéž, jako předchozí případ, tentokrát se ale jedná o parky v New Jersey. Metrem se tam nedostanete, budete muset použít taxi, protože do Jersey vedou pouze tunely. Výhledy z těchto parků ale opravdu stojí za to. A znovu, ideálně za bílého dne i za tmy. V každou denní i noční dobu panorama vyzní zcela jinak a má úplně odlišnou atmosféru - ať už při východu slunce, v pravé poledne, při západu slunce nebo uprostřed černočerné noci.
Čtvrti
Midtown - Hlavní část Manhattanu, kde je koncentrováno zdaleka nejvíc newyorských míst, památek a atrakcí.
Financial District - Druhá nejrozsáhlejší část Manhattanu co se týče koncentrace slavných míst. Pokud si libujete ve vysokých mrakodrapech, kterých je Manhattan plný, právě tady se budete cítit nejlépe.
SoHo, Greenwich Village, Chelsea - Newyorské čtvrtě, kde můžete zažít New York tak trochu jinak. Nenajdete tu výškové budovy ani davy lidí, zato tu najdete krásné ulice poseté stromy, baráky se zajímavou architekturou, a jak už jsem psal dříve, těmi slavnými vnějšími požárními schodišti, které určitě znáte z mnoha fotek či filmů (viz foto níže).
Chinatown - Čínská čtvrť, která bohužel ztrácí na své atmosféře tím, že je narvaná turisty, takže Číňanů tady moc nepotkáte. Jako v Číně se tu ale zčásti cítit budete, protože v jádru čtvrti prakticky neuvidíte žádný nápis anglicky, a když navštívíte některou z místních čínských restaurací či obchůdků, budete si skutečně připadat, jako byste se právě propadli na východní polokouli.
Little Italy - Italská čtvrť, lépe řečeno pár uliček, kde je vysoká koncentrace italských kaváren, cukráren a restaurací. Ne snad, že byste si tady připadali jako v Itálii, ale pravdou je, že kávu či pizzu si tady dáte prakticky všude bezkonkurenční.
Bay Ridge - Jen jedna z mnoha čtvrtí v Brooklynu, které bych mohl zmínit. Zmiňuji právě tuto, protože jsem tu strávil půl dne a musím říct, že mě velmi mile překvapila. Od Brooklynu jsem čekal spíš chaos a špínu, kterých jsem se trochu "dočkal" jen v severním Brooklynu; Bay Ridge na jihozápadě slavné čtvrti je pravý opak - nádherná a čistá oblast s krásnými řadovými domky a příjemnou náplavkou, kde jsem dokonce potkal jednoho Čecha žijícího už léta v New Yorku. Díky relativně dlouhému rozhovoru s ním jsem mohl ještě více nasát atmosféru zdejšího života; což je mimochodem věc, kterou doporučuji ze všeho nejvíc - bavte se pokud možno s lidmi, můžete se toho o New Yorku a životě v něm hodně dozvědět, včetně toho, co si v žádném průvodci nepřečtete.
Co vyřídit před odletem a po příletu
Biometrický pas - Jedná se o pas s otisky prstů a dalšími moderními identifikačními údaji, dnes už ho ale má pravděpodobně většina z vás, protože od jisté doby (tuším že od roku 2010) se vydávají pouze tyto druhy pasu. Raději si to ale ověřte, protože bez něj se do USA za žádných okolností nedostanete;
Víza ESTA - Pravděpodobně znáte, jedná se o poměrně dlouhý formulář, který musíte vyplnit a zpravidla do pár minut dostanete odpověď, v drtivé většině případů kladnou; odpovídáte tam mimo jiné na otázky typu zda patříte k nějaké teroristické organizaci a podobně. Jedná se o jakousi jednodušší a rychlejší náhradu za víza poté, co byl podepsán bezvízový styk. Rozhodně nedoporučuji ve formuláři jakkoliv vtipkovat, Američané jsou v tomto ohledu velmi vážní a taky by se mohlo stát, že se do USA už nikdy nepodíváte (vážně);
Letenka - Letenky dnes lze i z Prahy (ale většinou bez odbaveného zavazadla) sehnat do 10 tisíc, někdy v akci i o tisícovku až dvě méně; doporučuji ale podívat se na lety z okolních států, např. z Frankfurtu či Vídně. Můžete tak letět klidně i pod 7 tisíc, a to včetně odbaveného zavazadla a přímým letem, přitom cesta do zmíněných přestupních destinací vám nezabere víc než čtyři hodiny a za autobus z Prahy zaplatíte zhruba tři stovky. Pro levné letenky doporučuji AZAir, Skyscanner či Cestujlevně;
Ubytování - Doporučuji Airbnb, skrze nějž můžete bez problémů sehnat slušné bydlení i na Manhattanu zhruba od tisícovky za noc výš; mimo Manhattan, ideálně třeba v Brooklynu kousek za mostem, seženete bydlení i levněji, přitom na Manhattan to můžete mít třeba jen pár minut pěšky nebo metrem. Kdybyste bydleli vhotelu, ubytování se vám pořádně prodraží, budete-li chtít aspoň průměrný komfort, a platí že čím blíž Manhattanu, tím dražší. Opačným extrémem je couchsurfing, který vám poskytne přespání zcela zdarma, tam se ale málokdy setkáte s nějakým extra komfortem, takže opět záleží především na vašich potřebách a požadavcích;
Pojištění - Doporučuji nezanedbat pojištění a pojistit se extra proti krádežím. New York je už dávno relativně bezpečné město, ale pořád je to město velmi rušné, plné různých lidí, a kapsáři tady jsou, podobně jako v každém jiném velkém městě. Když se rozhodnete prozkoumat i odlehlejší čtvrti, než jen centrum, tak dál od Manhattanu už je kriminalita přece jenom o něco vyšší, než je průměr, čemuž by mělo odpovídat i pojištění; to platí extra o čtvrtích Harlem a Bronx, kde už se dávno jen tak preventivně nestřílí uprostřed ulice za bílého dne, ale za zcela bezpečná se tato místa označit rozhodně nedají;
SIM karta - V New Yorku je to s daty následovně: Když si necháte svou českou SIM kartu a budete ji používat, samozřejmě se vám to prodraží, takže chcete-li být on-line neustále a přenášet velké množství dat, rozhodně se vám vyplatí koupit si americkou SIM kartu s předplaceným datovým balíčkem (Verizon, AT&T, T-Mobile či Sprint), kdy 5 GB dat vyjde na pár stovek. Pokud vám ale stačí připojit se sem tam a budete se pohybovat převážně po Manhattanu, pak si možná vystačíte s návštěvami kaváren (Starbucks apod.), kde je zpravidla free Wi-Fi, jak už bylo řečeno dříve;
Platební karta - Samozřejmě se nezapomeňte ujistit, že máte povolené platby v zahraničí, jak je to s výběry z bankomatů cizích bank apod.;
Balení - Co se týče balení, rozhodně vám nebudu radit, jaké ponožky si máte vzít, ale měli byste si ještě předtím, než s balením začnete, zjistit omezení, která vás v tomto ohledu v USA čekají. Po 11. září Američané velmi zpřísnili podmínky pro to, co lze přepravovat v příručním i odbaveném zavazadle, a některá omezení znějí i poměrně nelogicky, takže byste mohli být na letišti nemile překvapeni. Přísná omezení se vztahují např. na převoz léků, jídla apod.;
Plán - Rozhodně doporučuji vytvořit si vlastní itinerář, ještě lépe vycházet z itineráře někoho, kdo už v New Yorku byl, resp. se jím inspirovat (třeba tím mým). Nejezděte takzvaně "na blind" a bez plánování; to, že se plány v průběhu pobytu mohou změnit, se samozřejmě stává a někdy je to dobře, na druhé straně bez jakéhokoliv plánu byste mohli v New Yorku hodně prováhat, známých a zajímavých míst jsou tady doslova desítky a kupříkladu za týden se rozhodně nedá všechno stihnout, proto je třeba pečlivě plánovat;
Imigrační pohovor - Po každém příletu na území Spojených států budete muset povinně absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Ten se koná vždy přímo na letišti v příletové hale a hodně záleží, ke komu vás zrovna pošlou. Někteří úředníci jsou přísnější, někteří pohodáři, je to velmi individuální. Jednou jsem na imigračním strávil sotva minutu, podruhé mě úředník dusil skoro 10 minut. Mohou se vás ptát na mnoho otázek - za jakým účelem jste přiletěli, jak dlouho se zdržíte, kde budete bydlet, zda máte v US nějaké obchodní styky, co převážíte. Snažte se nebýt nervózní, odpovídat stručně, rozhodně nevtipkovat, na to Američané na letištích moc neslyší, a buďte upřímní. Sebemenší lež, i kdyby jen z humoru, by vás mohla dostat do pořádných potíží.
Pronájem auta a MZP - Budete-li si v New Yorku půjčovat auto, vězte, že ceny jsou celkem slušné a že vám k tomu stačí Mezinárodní řidičský průkaz (který si musíte vyřídit ještě v Česku za 50 korun), ale v New Yorku je vlastní auto zbytečnost, většina Newyorčanů cestuje do práce metrem, takže pokud se nechystáte i daleko za hranice města, rozhodně půjčení auta nedoporučuji. Proč, to jste asi pochopili z jednoho z předcházejících odstavců. Doprava na Manhattanu je skutečně šílená a mohli byste taky přijít o nervy.
Rozpočet
Pojďme k tomu, co vás asi bude hodně zajímat, a sice k nákladům. Když budete chtít, můžete zvládnout New York lowcostově i za 15 tisíc korun včetně toho, že si domů přivezete pár suvenýrů. Budete se ale muset hodně uskromnit, bydlet přes couchsurfing, čekat na výhodnou letenku v termínu, který si sami neurčíte, a podobně. Do 20 tisíc už se dá New York zvládnout i s určitým komfortem, budete-li však chtít takový ten náš "český" komfort, ideální částka je kolem 30 tisíc.
„New York můžete zvládnout bez problémů za 20 tisíc, ideální částka pro komfortní návštěvu je však kolem 30 tisíc. Chcete-li si užít také nákupy, počítejte s tím, že se částka může vyšplhat i na dvojnásobek.“
Rozpočet na týden
Zpáteční letenka - 7 - 10 tisíc korun
Pojištění - 200 - 300 korun
ESTA - 300 korun
Ubytování - 800 - 2000 korun/noc
Strava - 300 - 800 korun/den
Doprava po městě - 100 - 500 korun/den
Vstupy na atrakce - 0 - 2000 korun
Jak bylo řečeno, celková částka vynaložená za týdenní cestu do New Yorku se vším všudy se může pohybovat dle zmíněných sazeb zhruba mezi 15 a 30 tisíci podle toho, jak moc budete chtít šetřit. Horní hranice samozřejmě neexistuje, když poletíte první třídou a budete bydlet v Hotelu Plaza, mohou se náklady vyšplhat i na stovky tisíc, ale to asi nebude případ většiny z nás. Do těchto orientačních částek nejsou zahrnuty další nebo mimořádné náklady (zdravotní náklady, útrata na letištích apod.) a nákupy (za které nemusíte utratit ani korunu, a nebo taky miliardu, pokud ji máte).
Závěr
Jsem si jist, že když budete New Yorku otevření, stane se pro vás unikátním a nezaměnitelným místem na planetě, místem, které si žije svým vlastním životem, drží celou řadu titulů, od těch příjemných a obdivných, až po ty výrazně nelichotivé, ale když mu dáte šanci a když se k němu budete stavět jako k místu, kde můžete zažít opravdu, ale opravdu všechno, jsem si téměř jist, že vás nakonec okouzlí, podobně, jako okouzlil mě. New York je stejně magický, jako jeho název, který v mnoha lidech vzbuzuje různé pocity; když se budete snažit zažít New York takový, jakým je, a nikoli jen vidět pár památek, zjistíte, že ona magičnost místa je nefalšovaná a naprosto autentická, a že nic podobného nemůžete vidět ani zažít jinde na světě. Takový je New York.
Update (květen 2022)
Poprvé jsem byl v New Yorku na pár dní v roce 2013, kdy jsem si ohledně cesty vedl blog. V roce 2017 jsem byl v New Yorku podruhé a po této cestě jsem se rozhodl napsat tento obsáhlý cestopis, poznatky z blogu jsem tak zapracoval do něj a blog následně zrušil. Tento cestopis je tedy mixem mých dvou cest po New Yorku, které jsem záměrně nerozlišoval, abych tím čtenáře zbytečně nemátl. Protože jsem se v květnu roku 2022 v New Yorku ocitl potřetí (a tentokrát nikoli na 4 ani 5 dní, jako při předchozích cestách, ale rovnou na 8 dní), je třeba cestopis znovu doplnit. Čas mi ale nedovolí nové poznatky rovnou zapracovat do cestopisu, takže je sem pro případné čtenáře prozatím píšu pouze v jednoduchých bodech. Až bude čas, napravím to a cestopis budu znovu aktualizovat tak, aby byl co nejaktuálnější a nejobsáhlejší pro inspiraci ostatním.
- Protože jsem byl v New Yorku v letech 2013 a 2017, rozhodl jsem se udělat si z něj čtyřletou tradici a vycestovat do tohoto města každý čtvrtý rok. V roce 2021 mi to překazila covidová opatření, takže na cestu došlo až v roce 2022, a to vlastně úplnou náhodou, kdy mi zavolal kamarád, že našel letenky z Prahy s rychlým přestupem v Dublinu za necelé čtyři tisíce. Jediný háček byl, že cesta zpět byla do Berlína a nikoli do Prahy, ale vzhledem k velké únavě z náročného New Yorku jsme prakticky celou cestu autobusem prospali, takže to ničemu příliš nevadilo. A čtyři tisíce do New Yorku je cena, která se neodmítá.
- Pokud budete chtít ušetřit a budete tak hledat ubytování spíše v okolí Manhattanu, než přímo na něm, možná trochu překvapivě doporučuji z variant New Jersey, Queens a Brooklyn tu poslední. V Jersey jsem sice nebydlel, ale není z něj příliš dobré spojení na Manhattan, a když teď můžu porovnat Brooklyn i Queens, musím říct, že i navzdory reputaci na mě Brooklyn dělá dojem podstatně modernějšího a progresivnějšího městečka, než Queens, který je spíše špinavý, nehezký a v nočních hodinách také možná ne úplně bezpečný.
- Co se týče nákupů, od mé poslední cesty stihli v New Yorku zrušit obchody Century 21 a Forever 21, kde se dříve hojně nakupovalo. Naproti tomu jsme ale letos strávili mnoho a mnoho času v obchodech TJ Maxx a Marshall’s, kde lze s trochou trpělivosti najít mnoho velmi zajímavých kousků, takže pokud jedete do Ameriky mimo jiné i za účelem velkých a levných nákupů, u značek jako Calvin Klein, Michael Kors, Puma a dalších se v těchto obchodech řádně vyřádíte. K tomu lze dodat, že ceny jsou na některých místech tak nízké, že nechat si po cestě zpátky odbavit nové velké zavazadlo naplněné oblečením od dražších značek a následně jej přeprodat v Česku by vám mohlo celkem s klidem zaplatit letenku i ubytování v New Yorku.
- Musím stoprocentně doporučit cestu lanovkou Roosevelt Tramway, která vede z Roosevelt Islandu na Manhattan. Vzhledem k tomu, že jsme bydleli v Queensu kousíček za řekou přímo u hranic této lanovky, mohli jsme se kochat výhledem na ni, ale zejména pak při cestě v ní výhledem na Manhattan, který je neuvěřitelně pestrý, zajímavý a tak trochu neotřelý oproti výhledům, které známe z mnoha a mnoha všude dostupných obrázků. Stojí to za to.
- Na Roosevelt Islandu stojí také jedna zajímavost: Bývalá nemocnice Smallpox Memorial Hospital, která připomíná historickou pandemii neštovic, a je třeba říct, že je to zajímavé a mrazivé místo. Byli jsme na něm sice za bílého dne, ale pokud jste fanoušci záhad a tajemna, tak na tomto místě se v noci určitě vyřádíte. Pozor ale, zemřelo tu mnoho a mnoho lidí, zejména dětí, takže je třeba dodržovat určitou pietu.
- Vzhledem k tomu, že jsme byli v New Yorku poněkolikáté a navíc na poměrně dlouhou dobu (8 dní je na New York celkem dost, zejména když už ho znáte), rozhodli jsme se zažít i něco pro turistu ne úplně obvyklého. Jednou z těchto zážitků byla ZOO v Central Parku, která je velmi zajímavá a určitě stojí za to. Třeba panda červená, kterou v pražské ZOO prakticky nelze zpozorovat, se tady prochází metr od lidí jako by se nechumelilo, nebo tu můžete narazit i na medvědy grizzly, které u nás neuvidíte. Vzhledem k tomu, že ZOO je docela komorní, je tam vše dost blízko na to, aby si tady každý fotograf přišel na své.
- Se zážitky jsme spojili k gastronomii. Tedy aspoň částečně, velká část našeho stravovacího režimu se pochopitelně skládala z fast foodů, zejména Five Guys a tradiční McDonald’s, protože jinak to v Americe a zvlášť v New Yorku ani nejde. Chtěli jsme si ale užít i tuto stránku města, a zažít nevšední zážitek se nám povedlo dvakrát: Jednou ve vyhlášeném židovském bistru Katz Deli na dolní hranici číslovaných ulic, které tam stojí od konce 19. století a zdejší pastrami je fascinujícím kusem masa, které nikde jinde bezpečně nenajdete.
- Podruhé jsme navštívili michelinskou restauraci Tuome, která je nedaleko od zmíněného bistra a na pohled působí celkem nenápadně. Vlastně kdybyste šli kolem a chtěli si někde sednout na pivo, asi by vám nic nebránilo zapadnout do této “hospůdky”, která vypadá jako jedna z mnoha docela obyčejných místních restaurací. Michelinští komisaři však vědí, za co udílí své hvězdy. Perfektní a na michelinskou restauraci překvapivě uvolněný a nenucený servis, naprosto geniální jídlo v čele s předkrmem, který rozhodně patřil k tomu nejlepšímu, co jsem kdy jedl, a k tomu navíc relativně “lidové” ceny - za tříchodové michelinské menu zaplatíte jen něco kolem 100 dolarů. Rozhodně tento gastronomický zážitek doporučuji. Nás to přesvědčilo, že si z obcházení podniků držících hvězdu uděláme na cestách tradici.
- Co se týče konkrétních památek nebo zajímavých míst, viděl jsem oproti ostatním cestám navíc v podstatě jen tři: Waterfall Tunnel, The High Line a Vessel. Pokud máte v New Yorku dost času na to, abyste nemuseli spěchat a honit se od místa k místu, tak si všechny tyto tři kousky klidně dejte. V opačném případě, povinnost to určitě není a za mě patří spíše k těm, jež lze beztrestně opomenout.
- Na umění příliš nejsem, takže tuto stránku New Yorku, na které se nadšenci do umění mohou skutečně velmi vyřádit, vám nejsem schopen přiblížit. Navštívili jsme ale největší přírodovědné muzem na světě, American Museum of Natural History, a pokud vás fascinuje vývoj života, planety Země, antropologie či paleontologie a řada dalších vědeckých oborů souvisejících s přírodními dějinami, je to místo, které musíte rovněž navštívit. Podotýkám, že největší na světě znamená opravdu velké. Musíte si tedy být jisti, že je to něco, čemu chcete "obětovat" půl dne nebo klidně i celý den ve městě. Pokud ano, rozhodně si to užijete.
- Poslední zajímavostí - ale jen pro ty, kterých se to týká - je moje záliba v běhání a pokeru. Jsou-li vám tyto dvě aktivity cizí, můžete tento bod s klidem přeskočit. Vězte, že poker si v New Yorku nezahrajete. Hledal jsem hodně, hledal jsem dokonce i podniky na hraně (i za hranou) zákona, ale stát New York je v tomto ohledu velmi přísný, a tak abyste se dostali k nějaké zajímavé hře, která zároveň není scam, museli byste pravděpodobně znát někoho místního, kdo má s podobnými černými hernami zkušenosti. Co se běhání týče, pokud jste vášniví běžci jako já, popř. zastánci zdravého životního stylu (to já nejsem), tak rozhodně doporučuji vzít si s sebou (nebo si koupit na místě, výběr je obrovský) věci na běhání a proběhnout se zejména po pobřeží Hudsonu a v Central Parku. Patří to k dalším neopakovatelným aktivitám, které lze v New Yorku zařadit mezi “must have” zážitky, chcete-li toto město nejen vidět, ale i zažít.
Z New Yorku se dá jet také do známých měst, která se nacházejí v relativně rozumné vzdálenosti vhodné na jedno až dvoudenní výlet. Mezi ty nejoblíbenější patří Washington D.C. (cca tři hodiny autobusem), Atlantic City (tři hodiny), Philadelphia (dvě hodiny) či Boston (čtyři hodiny). My jsme se rozhodli užít si New York na maximum, a tak jsme tato místa vynechali. Pokud ale budete v New Yorku poněkolikáté nebo budete mít extrémní množství času (řekněme 10-14 dní), můžete si výlet do některého z těchto měst udělat a bezpochyby budete mít zase trochu jiný zážitek. Máte-li zájem o můj itinerář, najdete ho včetně všech míst označených podle priorit v následujícím odkazu (druhou záložku můžete buď ignorovat, nebo se inspirovat, jedná se o rozpis konkrétních dnů tak, jak jsme je strávili my).
Jak se ti cestopis líbil?
Jaroslav Thraumb procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil6 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Trochu slatanina se spoustou polopravd, ale treba to nekomu prospeje.. :))) kazdopadne bych radsi zainvestoval do pruvodce za 200kc pred odjezdem.. fotky hezky.. :)
Trochu slatanina se spoustou polopravd, ale treba to nekomu prospeje.. :))) kazdopadne bych radsi zainvestoval do pruvodce za 200kc pred odjezdem.. fotky hezky.. :)
Proč je to slátanina a co konkrétně jsou polopravdy prosím pěkně? Nerozporuji, že v cestopisu mohou být drobné nesrovnalosti, ale jestli, tak jen výjimečně, jinak je to vesměs moje několikanásobná zkušenost s New Yorkem, takže tam moc pro polopravdy prostor není, jelikož jen parafrázuji své zážitky :) A není to průvodce, nicméně cestopis, to je trochu rozdíl, primárně právě v tom, že průvodce by měl dbát na syrová fakta, zatímco cestopis je vždy ryze subjektivní. I tak mě ale zajímá, v čem vidíte polopravdy; rád si je obhájím, nebo se za ně omluvím, stejně tak mě zajímá, proč v cestopisu vidíte slátaninu. Snažil jsem se jej strukturovat tak, aby byl co nejvíce přehledný. Když mi dáte konkrétní podněty, můžu na nich aspoň zapracovat a cestopis třeba poupravit :) Díky.
Proč je to slátanina a co konkrétně jsou polopravdy prosím pěkně? Nerozporuji, že v cestopisu mohou být drobné nesrovnalosti, ale jestli, tak jen výjimečně, jinak je to vesměs moje několikanásobná zkušenost s New Yorkem, takže tam moc pro polopravdy prostor není, jelikož jen parafrázuji své zážitky :) A není to průvodce, nicméně cestopis, to je trochu rozdíl, primárně právě v tom, že průvodce by měl dbát na syrová fakta, zatímco cestopis je vždy ryze subjektivní. I tak mě ale zajímá, v čem vidíte polopravdy; rád si je obhájím, nebo se za ně omluvím, stejně tak mě zajímá, proč v cestopisu vidíte slátaninu. Snažil jsem se jej strukturovat tak, aby byl co nejvíce přehledný. Když mi dáte konkrétní podněty, můžu na nich aspoň zapracovat a cestopis třeba poupravit :) Díky.
Dobrý den, krásně napsaný cestopis. V NY jsem byla již 2x a vždy v období září až říjen. Příští rok se tam chystám znovu v předvánoční čas. Doufám, že budou přímé lety z Vídně pořád aktuální :-) nemáte třeba "rady či tipy" co vidět v prosinci?
Děkuji a přeji krásné cestování
Dobrý den, krásně napsaný cestopis. V NY jsem byla již 2x a vždy v období září až říjen. Příští rok se tam chystám znovu v předvánoční čas. Doufám, že budou přímé lety z Vídně pořád aktuální :-) nemáte třeba "rady či tipy" co vidět v prosinci?
Děkuji a přeji krásné cestování
Dobrý den, zimní New York je nádherný, má úplně jinou atmosféru, ale místa se moc neliší; vánoční atmosféru je potřeba zažít samozřejmě u Rockefellerova centra (GE Building) s ikonickým stromem (lokace známá ze Sám doma), Wollman Rink v Central Parku (ledová plocha na bruslení) a když je venku hodně zima, tak samozřejmě muzea (o kterých toho sám nemohu mnoho říct, protože jsem jich moc neprošel) a nákupy (o kterých jsem se zmiňoval v cestopisu). Jinak pokud fotíte, určitě nezapomeňte k širokáči zabalit i teleobjektiv; v zimě se v New Yorku dají vykouzlit nádherné detaily. Přeji, ať se vám tam v zimě líbí. Vánoční New York je dle mého nejkrásnější a nejsymboličtější vánoční město světa :)
Dobrý den, zimní New York je nádherný, má úplně jinou atmosféru, ale místa se moc neliší; vánoční atmosféru je potřeba zažít samozřejmě u Rockefellerova centra (GE Building) s ikonickým stromem (lokace známá ze Sám doma), Wollman Rink v Central Parku (ledová plocha na bruslení) a když je venku hodně zima, tak samozřejmě muzea (o kterých toho sám nemohu mnoho říct, protože jsem jich moc neprošel) a nákupy (o kterých jsem se zmiňoval v cestopisu). Jinak pokud fotíte, určitě nezapomeňte k širokáči zabalit i teleobjektiv; v zimě se v New Yorku dají vykouzlit nádherné detaily. Přeji, ať se vám tam v zimě líbí. Vánoční New York je dle mého nejkrásnější a nejsymboličtější vánoční město světa :)