Po stopách Rimanov
ENNS, LINZ, SALZBURG
Cestopis z roku 2022 napsal Pavel _38
Písal sa máj tohto roku a oslavoval som svoje narodeniny. Nakoľko vlastník kartu OBB okrem celoročných zliav na cestovanie v Rakúsku, a do zahraničia majú benefit, že na svoje narodeniny môžete cestovať rakúskymi železnicami ZADARMO . Podrobnejšie informácie môžete nájsť https://www.oebb.at/en/ a tiež na https://www.oebb.at/en/tickets-k...rteilscard ak často cestujete po Rakúsku tak sa Vám táto karta určite vyplatí. Samozrejme kvalita železničnej prepravy v Rakúsku je úplne iná ako u nás. Cesta v piatok je samozrejme aj v Rakúsku zážitkom. Pred cestou som sa zamýšľal kam vlastne pôjdem, nakoľko možnosti je veľa. Zvažoval som Klagenfurt a rôzne iné miesta. Nakoniec som sa rozhodol navštíviť najstaršie mesto v Rakúsku Enns, a nakoľko v blízkosti sú mesta ako Salzburg a Linz, rozhodovanie bolo jednoduché a jasné. Z Bratislavy som vyštartoval skoro ráno aby som toho čo najviac stihol. Za jeden deň som stihol tri mestá , skoro v každom meste som strávil cca 4 hodiny. Ak by ste ale chceli podrobnejšie prejsť všetko, čo ponúkajú tieto mestá museli by ste si rezervovať aj na niekoľko dní , určite to platí o Salzburgu. Nevýhodou tohto výletu bolo, že sa nedalo objednať počasie, skoro celý deň pršalo, preto aj tie fotografie nie sú nejak super, ale snažil som sa.
Pre Enns som sa rozhodol aj pre to, že som sa o tomto meste dozvedel úplne inde. Podstatne bližšie k Bratislave. Kde som sa dozvedel o tom, kde všade pôsobili Rimania. Takže keď si to tak zoberiem musím si priznať, že krajiny ako Rakúsko, Maďarsko a Slovensko spája podstatne viac ako len bývalé monarchie .
Bad Deutsch Altenburg
Návšteva v Carnunte sprítomňuje Rimanov dnešku: majstrovské diela dobovej architektúry, romanticky stvárnené ruiny a vzácne poklady – všetky na dosah, vo vzdialenosti pol hodinovej jazdy z Viedne či Bratislavy:
1. Múzeum v prírode Petronell (Hauptstraße 1a, 2404 Petronell-Carnuntum)
Múzeum v prírode Petronell - Freilichtmuseum Petronell – je centrom Archeologického parku Carnuntum. Pri príjazde od Viedne odbočíte pri rázcestí z cesty B9 na smerovke Petronell-Carnuntum (hnedé návestie doľava: Carnuntum) a pokračujete po ceste L2026 až na veľké parkovisko pre návštevníkov. Pri jazde míňate po pravej ruke s cestou hraničiaci Amfiteáter Petronell (2). Do areálu múzea v prírode je vstup cez budovu centra pre návštevníkov, nachádzajúceho sa na druhej strane cesty, vis á vis parkovisku.
2. Amfiteáter Petronell
Amfiteáter Petronell sa nachádzal v antike mimo hraníc bývalého rímskeho civilného mesta. Jeho pozostatky sú prístupné bez vstupenky. Z parkoviska vedie k amfiteátru pohodlný chodník.
3. Veľký kúpeľ / zrúcanina paláca
Kúpeľ, nazývaný nesprávne ako "Palastruine" bol najväčším kúpeľom v meste (preto označovaný i ako „veľký kúpeľ“) a v antike bol akýmsi predĺžením fóra civilného mesta. Na skúmanie toho, čo z veľkého kúpeľa zostalo, sa vyberte peši, po návšteve Múzea v prírode Petronell. Priamo pri vchode do centra pre návštevníkov vedie k nemu bránou cez zámocký múr súkromná cesta. Prehliadka veľkého kúpeľa je zadarmo. Vzdialenosť od Múzea v prírode pre peších: asi 15 minút
4. Heidentor – Brána vandalov
Pôvodne bola Brána vandalov víťazným oblúkom, ktorý sa v druhej polovici 4. storočia n.l. vybudoval na objednávku cisára Konštantína II. mimo hraníc mesta. Po opustení parkoviska zabočte doľava a pokračujte po ceste až na jej koniec. Z cesty odbočte doprava, prejdite popod podchod a po cca 500 m už Bránu vandalov uvidíte (možnosti parkovania aj pre autobusy priamo na mieste). Prehliadka Brány vandalov je bezplatná.
5. Amfiteáter Bad Deutsch-Altenburg (Wiener Straße, 2405 Bad Deutsch-Altenburg)
Amfiteáter Bad Deutsch-Altenburg sa v nachádzal v antike na území vtedajšieho vojenského mesta a objavíte ho priamo na spojnici medzi obcami Petroell-Carnuntum a Bad Deutsch-Altenburg, označenej ako L2026. Ak k nemu zamierite od Múzea v prírode Petronell, nájdete ho na ľavej strane cesty, vo vzdialenosti cca 2 km od konca obce Petronell-Carnuntum. Ak sa k amfiteátru vyberiete v smere od kúpeľov Bad Deutsch-Altenburg, nájdete ho na pravej strane cesty, vo vzdialenosti cca 500 m. Je označený troma zástavami a je pred ním parkovisko.
6. Múzeum Carnuntinum (Badgasse 40-46, 2405 Bad Deutsch-Altenburg)
Pokračujte zo smeru od obce Petronell-Carnuntum po okresnej ceste až do centra obce Bad Deutsch-Altenburg. Pri dopravnom ostrovčeku, na ktorom sú osadené hodiny, odbočte smerom doľava, do uličky Badgasse. Popri kúpeľnom centre - Kurzentrum - pokračujte až na koniec ulice. Múzeum sa nachádza na jej konci, na pravej strane v smere jazdy. Ak prichádzate z cesty B9, odbočte pri smerovke do obce Bad Deutsch-Altenburg a pokračujte popri kostole dolu kopcom až po miestny kruhový objazd. Pred múzeom je priestorné parkovisko.
Enns - najstaršie mesto v Rakúsku
Tam, kde zanechali stopy Rimania, ľudia pristupujú k veciam uvedomelejšie a pomalšie. Nie nadarmo bol Enns v roku 2007 prvým mestom v Rakúsku, ktorému bol udelený titul cittáslow. Bezpodmienečný záväzok k vedomej mestskej filozofii a k hmatateľnému pôžitku.
Citta pomaly internacionála
Sieť Cittaslow bola založená v Taliansku v roku 1979 a čoskoro sa rozšírila na všetky kontinenty sveta. Túžba žiť v spomalenom rytme a dbať na kvalitu života púta pozornosť v čoraz väčšom počte krajín sveta.
TSE Enns
Time for Enns: Turizmus a mestský marketing Enns – ten správny, prvý a najlepší kontaktný bod pre turistov a obyvateľov
Hauptplatz 19, 4470 Enns
+43 (0)7223/ 82 777
info.enns@oberoesterreich.at
OTVÁRACIE HODINY:
01.05 - 31.10 pondelok - nedeľa: 09:00 - 17:00 hod.
Júl a august: pondelok - nedeľa: 9:00 - 18:00
01.11 - 30:04 pondelok - piatok: 09:00 - 15:00 hod.
Prehliadky mesta
Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii mesta Enns a jeho historických miestach, potom vás srdečne pozývam na prehliadku mesta. Navštívte najvýznamnejšie pamiatky centra mesta: mestskú vežu, vnútorné nádvoria, Frauenturm s kaplnkou sv. Jána, prírodné pozostatky mestských hradieb, farský kostol sv. Marie s kaplnkou Wallseer, hrad Ennseg.
Prehliadky mesta po celý rok kedykoľvek po registrácii a od 1. mája do 15. septembra aj denne o 10:00 hod., miesto stretnutia: Mestská veža!
Registrácia: Tourismus & Stadtmarketing Enns GmbH, Hauptplatz 19, 07223/82777, info.enns@oberoesterreich.at, http://www.enns.at
Trhy v Enns sú atraktívnejšie ako kedykoľvek predtým. Ľudia si v Cittaslow opäť radi kupujú čerstvý tovar - niekedy si musíte chvíľu počkať. Nevadí, môžete sa porozprávať s ostatnými čakajúcimi ľuďmi.
Týždenný trh: každú stredu od 7:00 do 12:00 na hlavnom námestí
Farmársky trh: každý piatok od 13:00 do 17:00 na hlavnom námestí
Dunajská cyklojazda Enns-Mauthausen-Mostviertel
Výlety loďou a výlety na bicykli sa dajú na Dunaji skvele spojiť. Vlečný chodník pozdĺž brehov Dunaja, ktorý sa v skorších obchodných časoch používal na ťahanie lodí, bol rozšírený na Dunajskú cyklotrasu. Ak chcete preskúmať mestá na oboch stranách rieky, môžete sa plaviť trajektom medzi Enns, Mauthausen a St. Pantaleon. Mólo v Mauthausene sa nachádza priamo v obci pri Handelskai. Pred trajektom do centra mesta Enns vedie 6 km dlhá cesta popri Dunaji cez Auf a popri prírodnej rezervácii Hamberger Altermes. Z Ennsu môžu milovníci cyklistiky pokračovať po kultúrnej cyklotrase alebo prejsť na cyklotrasu Ennstal-Hintergebirge.
Trajekt ponúka miesto pre 12 osôb vrátane bicyklov, premáva od mája do augusta od 9:00 do 19:00 a v septembri od 9:00 do 18:00.
Informácie na Tel.: 07223/82777
Telefón na trajekte: 0650/3915034
Turistický chodník Rabenberg
Cesta vedie kopcovitou krajinou Traun-Ennsplatte a má nádherné vyhliadky. Začína sa pri športovom centre (Eichbergstraße). Cesta je dobre značená.
Rímsky cyklochodník
Priepasť medzi Passau a Enns je uzavretá - s ňou aj rímska cyklotrasa
Perfektná ponuka pre všetkých cyklistov, pre tých, ktorí si chcú spraviť okružnú cestu
ako aj pre tých, ktorí napríklad sledujú „protismernú premávku“ na Dunaji proti prúdu
R1, vyhnúť sa Dunajskej cyklotrase alebo jednoducho naozaj dovolenkovať na bicykli
ak chcete spoznávať túto nádhernú krajinu - rímska cyklotrasa je tá pravá
cyklotrasa vhodná pre rodiny z Passau do Enns cez Innviertel
Prejdete okolo unikátnych jazier v Enns Donauwinkel
budov, ponorte sa do histórie Rimanov.
Na trase je mnoho odpočívadiel Römerraddweg, ktoré pozývajú na leňošenie – pre deti
Samozrejmosťou sú oddelené oddychové zóny vhodné pre deti a pre tých, ktorí túžia po poznaní,
na mieste sú informačné tabule, je na nich zobrazená celá trasa.
Zažite históriu, vychutnajte si krajinu a ľudí, toto rodinné dobrodružstvo
sa nazýva Rímska cyklotrasa.
http://www.radfahren.at/radangeb...adweg.html
Text: prevzatý z verejne dostupných zdrojov
Mestečko Enns je 15 kilometrov od mesta Linz. Preteká ním rieka Enns a toto územie bolo osídlené už v praveku. Okolo roku 50 nášho letopočtu tu Rimania založili osadu a postavili pevnosť. Postupne sa rozšírila a žilo tu asi šesťtisíc vojakov. V blízkosti tábora vyrástlo mesto Lauriacum, ktoré vošlo do dejín ako miesto, kde sa zabíjali kresťania. Keď sa o tom dozvedel vtedajší veliteľ rímskych légií Florián, ponáhľal sa im na pomoc. Chytili ho a niekoľko dní týrali, aby zaprel existenciu Krista. Florián sa nechcel vzdať svojej viery a tak ho v roku 304 popravili - priviazali mu na krk mlynský kameň a hodili ho do rieky Enns. Po svojej smrti bol Florián vyhlásený za svätého a jeho pozostatky rozdelené do niekoľkých miest – Ríma, Krakova a Prahy. Ľudia verili, že jeho pozostatky ochránia mestá pred požiarmi – Florián sa stal patrónom hasičov. Neskôr sa jeho podobizeň začala objavovať na pečatiach, mestských bránach, kostolných vežiach a začali stavať sochy na námestiach.
Dnes je mesto známym turistickým strediskom so zachovalými hradbami. Najmä počas adventu v Ennse zažijete zvyky a obyčaje na vlastnej koži. Korčuľovanie priamo pod vianočným stromčekom a Ennskou mestskou vežou tu patrí k Vianociam, rovnako ako metaná a zimná pešia turistika.
Silvester je bez petárd, sklenených črepov a opilcov, za to ale s ohnivým umeleckým vystúpením, hudbou, lahodným jedlom a pitím - s kováčmi, kominármi a ďalšími zažijete nezabudnuteľnú silvestrovskú noc - 1. januára tu potom muži s bičmi (Aperschnalzer) podľa tradície budú budiť jar. Pyrotechnika je v meste úplne zakázaná a ten, kto chce, môže namiesto ohňostroja vypustiť do vzduchu napríklad balónik alebo teplovzdušný balón. Takýto "tichý" Silvester sem láka stovky turistov.
V Ennse sa môžete vydať po stopách rímskych legionárov, zažijete epochu stredovekých obchodníkov - na každom kroku sa tu stretnete so svedectvom minulých dôb.
Do Ennsu sa dostanete tak ako sa hore uvádza z Linzu odkiaľ chodí vlak, intervaly sú prijateľné a nestane sa Vám, že spoje idú raz za čas. Prídete na malú železničnú stanicu, od stanice to máte niekoľko kilometrov do centra mesta. Ale nie je to ďaleko. Hneď pri stanici je autobusová zástavka, a hneď aj smerovka ktorá Vás povedie smerom do centra mesta. Centrum mesta je naozaj historické , až prekvapujúco pekne .
Linz, mesto na Dunaji v Hornom Rakúsku, prekvapuje a nadchýna pohnutou históriou a pohľadom upretým do budúcnosti, historickými stavbami aj modernými budovami vyžarujúcimi zmenu, ktorou je pretkané celé mesto. A fascinujúcou súhrou kultúry, prírody a priemyslu.
Ten, kto si v atmosfére tohto mesta užíva oddych, zabudne na chvíľu na každodenný kolobeh a zakúsi zakaždým niečo nové: vychutná si výhľad na mesto z pahorku Pöstlingberg či kultúrne zážitky v divadlách a koncertných sieňach, objaví nové obľúbené kúsky vo veľkých či malých predajniach, ochutná kulinárske lahôdky alebo si vyskúša experimenty v múzeách. Množstvo mimoriadnych momentov sa nadlho vryje do pamäti.
Linz má ideálnu polohu a je ľahko dostupný vlakom, lietadlom či autom. Vďaka tomu ušetríte čas na cestu a ostane vám ho viac na oddych.
Tí, čo sa rozhodnú pre auto, ocenia dobré napojenie Linzu na diaľnicu vo všetkých smeroch. So Salzburgu (hodina) a Viedne (dve hodiny) sa do mesta dostanete po diaľnici A1. Z Prahy (tri hodiny) vedie do Linzu rýchlostná cesta S10 a diaľnica A7. Diaľnice A8 a A1 zaručujú veľmi rýchly príjazd aj z Nemecka. Samozrejme aj smer Viedeň - Bratislava.
Hlavná stanica Linz Hauptbahnhof sa nachádza uprostred centra mesta a je priamo napojená na všetky druhy verejnej dopravy. Cesta vlakom z Viedne trvá približne hodinu a pätnásť minút. Priamy spoj Linz – Berlín premáva denne, pričom cesta trvá cca šesť hodín.
Asi 30 minút od centra mesta leží letisko Linz, ktoré je vďaka uzlovým letiskám Frankfurt a Düsseldorf napojené na približne 200 destinácií po celom svete.
Objavujte Linz, zahrajte si hry, zbierajte body a vychutnajte si množstvo výhod po celom meste: s aplikáciou Visit Linz získate nielen prehľad o pozoruhodnostiach, obchodoch, reštauráciách, hoteloch a podujatiach, ale zároveň aj pestrú hernú aplikáciu!
Vďaka aplikácii Visit Linz máte vždy poruke všetky praktické informácie, aby ste si mohli plnohodnotne vychutnať Linz. Praktické filtrovanie vám umožní rýchlo a ľahko nájsť ten najzaujímavejší program. Zažite napínavé potulky mestom na Dunaji vďaka trasám s rozmanitým tematickým zameraním. S aplikáciou Visit Linz však môžete objavovať mesto aj hravou formou. Riešte kvízy, hľadajte linecké torty, vydajte sa na honbu za pokladom a za nazbierané body si jednoducho uplatnite zľavy!
Katedrála - unikátne miesto na zamyslenie
Salzburg
Rakúsky Salzburg je metropolou spolkovej krajiny Salzbursko. Leží na brehoch rieky Salzach a musíte k nemu až na hranice s Nemeckom. Salzburg má zhruba 150 000 obyvateľov, čo mu zaisťuje štatút štvrtého najväčšieho rakúskeho mesta. Je centrom kultúry s pomerne rušným nočným životom. Dokazuje to aj každoročná Salzburger Festspiele – v lete sa tu koná celý rad divadelných predstavení a koncertov. Je aj centrom vzdelávania, sídli tu hneď päť univerzít, vysokých a vyšších odborných škôl.
Bohatá história SalzburguMesto má veľmi bohaté dejiny. Vôbec prvé stopy osídlenia siahajú v tejto lokalite až do mladšej doby kamennej. Už zhruba okolo roku 15 pred naším letopočtom potom na toto územie prichádzajú Rimania, aby tu založili svoje sídliska. Tomu výrazne napomohli aj priaznivé geografické podmienky. Hora Mönchsberg totiž poskytovala prirodzené bezpečie. Po celú rímsku éru potom mestu vydržali časy významného rozkvetu.
Vôbec prvýkrát sa potom Salzburg dokázateľné objavuje v písomných prameňoch v roku 755. Nedlho potom tu bolo založené biskupstvo a mesto pod vedením cirkvi mimoriadne rozkvitalo. Historické jadro mesta nakoniec okúzľuje návštevníkov až do dnešných dní.
Dominantou je najmä pevnosť Hohensalzburg, ktorá vznikla už v roku 1077. O to sa zasadil arcibiskup Gebhard von Helfenstein. Stavba je najväčším a súčasne tiež najlepšie zachovaným hradným komplexom v strednej Európe. Z hradieb sa otvára prekrásny pohľad na celé mesto. Hore však nemusíte po svojich ale vyvezie vás sem lanovka, takže taký výlet môžu absolvovať všetky vekové skupiny. V roku 1606 tu nechal salzburský arcibiskup Wolf Dietrich postaviť zámok Mirabell. Celá stavba je pozoruhodná predovšetkým vďaka mramorovej sále. Tá drží titul najkrajšej svadobnej sieni v celej strednej Európe. Okolo zámku v duchu baroka vznikla nádherná baroková záhrada. O jej návrh sa zasadil slávny architekt Fischer z Erlachu. Otvára sa z nej nádherný pohľad na celé Staré mesto zapísané už v roku 1996 Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Nielen Mozartovo mestoNeodmysliteľne je mesto späté predovšetkým s menom slávneho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý sa v Salzburgu narodil. Navštíviť tu môžete skladateľov rodný dom a tiež Mozartov dom na Makartovom námestí. A ešte jedna vec je s týmto menom umelca pevne spojená. Iba tu môžete ochutnať sladkosť vyrobenú podľa originálnej receptúry, slávne Mozartove gule. Svoju tradíciu majú už od roku 1890, kedy sa prvýkrát zrodili vďaka tunajšiemu cukrári Paulovi Fürst. V rovnomennej cukrárni môžete na túto dobrotu zájsť dodnes, stále sa tu vyrába, ručne a podľa pôvodného historického postupu z marcipánu, nugátu a tmavej čokoládovej polevy. Hoci preslávená cukrovinka má mnoho napodobenín, originál ochutnáte jedine tu. Nie je to však jediná pochúťka, typické sú tiež sladké halušky vytvorené z bielkového snehu. Ak prídete s deťmi, môžete ich po návšteve cukrárne vziať tiež za poznaním i zábavou do múzea hračiek, prípadne na návštevu tunajšej zoologickej záhrady. Ideou tunajšej ZOO je predovšetkým chov zvierat v prostredí, ktoré sa maximálne blíži pôvodným podmienkam vo voľnej prírode. Medzi najväčšie atrakcie patria jaguáre či tigre.
Okolie SalzburguUchváti vás nielen samotné mesto, ale aj jeho okolie. Ide o ideálne prostredie k športovým aktivitám, a to ako v zime, tak aj v lete. Môžete si tu zalyžovať alebo zahrať golf.
Len dvadsať minút od Salzburgu leží známa Salzburger Seenland, čiže Salzburska jazerná oblasť. Meno dostala podľa štvorica jazier – Wallersee, Mattsee, Grabensee a Obertrumersee. V tejto krajine leží hneď trinástka malebných mestečiek a dediniek, ale tiež rad prírodných zaujímavostí, napríklad rašeliniská Wenger Moor či takzvaná Diablova tiesňava čiže Teufelsgraben. Vďaka stovkám kilometrov značených trás budú nadšení tiež milovníci cykloturistiky. Základné informácie prevzaté z verejne dostupných zdrojov.
Cesta z BratislavyOkrem iných možností máte na výber cestu autom (3h 31min), autobusom (3h 54min), alebo letecky z Viedne (50min)
Na stránke sa ešte pracuje a priebežne sa dopĺňajú informácie
Jak se ti cestopis líbil?
Pavel _38 procestoval 28 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 29 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.