Podzimní Omán na 11 dní
Země, kde najdete pravou arabskou kulturu, starobylé hrady, pláže i nekonečnou poušť. To vše bez davů turistů.
Cestopis z roku 2023 napsal Dovolenkář Honza
Omán není běžnému turismu otevřený vyloženě dlouho. Za poslední roky země využila příjmy z ropy k přeměně na moderní zemi, která je ale stále velice tradiční, konzervativní a také bezpečná. Byl také už chvíli na našem seznamu. Když Pegasus přišel s zimní akcí, stačil nám tak krátký průzkum možností a začalo být jasno, kam se pojedeme před Vánoci ohřát.
Na konci tradičně naleznete náklady i rady a tipy na cestu.
Termín: Listopad 2023
0. Den: ČR - Vídeň
Klasický nultý den, přesunujeme se do Vídně už den před ranní cestou. Zkoušíme opět jiný hotel - tentokrát je to Arion. Cena přijatelná a k Parktiger je to jen kousek.
1. Den : Vídeň – Muscat
Tohle bude dlouhý den. Ráno vstáváme ještě celkem brzy, stíháme i malou snídani hned v hotelu a pak se přesunujeme na parkoviště a následně vlakem na letiště. Po pauze v letištním salónku absolvujeme první část cesty - let do Istanbulu.
Cestou máme zajímavý zážitek. Asi v půlce letu se ozve hlášení „Není mezi cestujícími náhodou lékař?“ Čekáme, jestli za chvíli přijde i dotaz „Není mezi cestujícími náhodou pilot?“😀.
Až pak si všímáme, že je to kvůli pánovi na sedadle před námi. Doktor se po chvíli našel. Jednu chvíli konzultuje s personálem letadla, jestli není po cestě možnost přistát. Do cíle je asi 40 minut, nakonec to všichni zvládáme bez nečekaného mezipřistání. Po 5h pauze v Istanbulu, která se trochu táhne, následuje noční let a nad ránem se po dalších 5h letu vypotácíme v polospánku v Muscatu z letadla.
2. Den: Muscat
Imigrační probíhá rychle - ukázat pas, nechat se vyfotit, sejmout otisky (někdy bylo potřeba více pokusů) a rychlý dotaz jak dlouho tu budeme, dostáváme razítko a jsme konečně oficiálně v Ománu. Měl na nás čekat někdo z půjčovny, jenže ne vše jde tak hladce. Na dohodnutém místě totiž nikdo není. Po nějaké době si říkáme, že už nebudeme čekat, vezmeme taxi a vyřešíme to odpo. Telefony totiž nikdo taky nebere. Nakonec se ale s pánem z půjčovny nacházíme. Místo Renaultu Duster přebíráme Suzuki Ciaz s ujištěním, že Duster je na servisu a bude během dne. Je 5 hodin ráno, jedeme na hotel a spíme až skoro do oběda. Pak dochází ke slíbené výměně auta. Místo Dustera na nás ale čeká obří Nissan Pathfinder šestiválec, čtyřlitr. Člověk není zvyklý s takovou obludou jezdit, ale naštěstí je zde provoz většinou v pohodě nejsme zde s takovou příšerou zdaleka jediní😁.
Naše první cesta vede do starého města Mutrah, které je nyní už spíš předměstí Muscatu. U rybího trhu si dáváme první oběd a pak jdeme podél promenády a starým soukem až k hradu. Zde jsme prakticky vtaženi do jednoho obchodu a odcházíme za chvíli o pár riálů chudší a o dva šátky bohatší 😁 . Jsou to prostě zkušení obchodníci. Později vyšplháme na hrad a užíváme si krásný výhled na přístav a zátoku. Jet někam dál se už moc nechce, máme toho po té cestě dost, tak se pomalu přesouváme zpět k hotelu. Taky je najednou večer. Přijíždíme prakticky za tmy, na první den to celkem stačí. Na večeři máme vytipovanou jednu indickou restauraci asi 10minut pěšky od hotelu - Begum's. I když to tady není vyloženě přizpůsobené pro pěší, tak je z toho fajn procházka. Tohle místo je super volba a opakovaně se sem později vracíme. Potom už jdeme dospat cestu.
3. Den: Muscat – Bimmah Sinkhole
Nevidět Mešitu sultána Kábúse by byl opravdu hřích. Tento obří komplex otevřený v květnu roku 2001 pojme až 20000 věřících. Kromě modlitebních sálů je tu také knihovna pro 20000 knih a rozlehlé exteriéry. Celý vnitřek mešity je obložen šedobílým mramorem. Stropy byly inspirovány těmi z ománských pevností. Ze stropu visí naprosto gigantický pozlacený křišťálový lustr.
A jak sem? Protože jde o novou budovu, nenajdete ji nikde v centru, ale na okraji města. Poprvé ji uvidíte pravděpodobně už cestou z letiště. U ulice Al Jami Al Akbar je docela velké parkoviště pro návštěvy. Parkování je zdarma a v okolí je zákaz jakýchkoliv obchodníků (super nápad). Vstup je také zdarma a je možný každý den kromě pátku od 8:30 do 11h ráno. Vhodné oblečení je nutností, jinak nebudete vpuštěni. Celý areál je opravdu nádherný a později vidíme mešitu ještě za tmy, kdy v kombinaci s krásným nasvícením je to super pohled. Kopule září do dálky a vypadá jako obří krajka. To už ale nevěřící psi dovnitř nesmí😀.
Cestou k hotelu se stavujeme na malý nákup a pak jdeme na oběd na stejné místo co předchozí den večer.
Odpo pak jedeme do přírody. Před tím ale ještě tankujeme – bereme asi půlku nádrže = 40 litrů a nestojí to ani 600Kč. Co by za to člověk dal u nás😁.
Bimmah Sinkhole je vodou naplněná prohlubeň (jde o bývalou jeskyni). Hloubka je 30m a dolů vedou celkem pohodlné schody (pozor, pokud neradi chodíte, nebo moc nemůžete, je jich zase celkem dost). Voda je zde až překvapivě teplá.
Cesta sem je docela pohodová, většina 140km cesty vede po dálnicích a jízda trvá něco kolem 90-100 minut. My jsme tu pozdě odpoledne a potkáváme už jenom pár lidí. I tak ale stejně jako jinde na veřejnosti není moc vhodné se tu producírovat polonazí, jak je zvykem všude v Evropě. Přemýšlíme, jestli jet ještě dál směr Wadí Shab, ale nakonec si říkáme, že na to kašleme. Času už moc není a tma se blíží a navíc nás za pár dní čeká ještě jedno wádí. Zrovna zde je to podle všech informací spíš na delší dobu. Vracíme se tak později večer zpět na hotel. Brzká tma je prostě jedna z nevýhod podzimních cest 😥.
Na večeři pak jedeme kousek dál do čtvrti Al Khuwair. Zde je to trochu složité s parkováním, auto tak necháme na pláni o kousek dál. Je zde všude dost rozšířené placené parkování, které jde jen z místního čísla přes sms, nebo z aplikace. Zde vyhlédnutý Turkish house je skvělou volbou na zakončení našeho krátkého pobytu v Muscatu.
4. Den: Muscat - Nizwa
Po snídani zvedáme kotvy, čeká nás dalších 160 km cesty. Na kraji Muscatu ještě dokrmíme našeho hladového Nissana a pak už je cesta na pohodu.
Nizwa je bývalé hlavní město, které chránila stejnojmenná pevnost z roku 1668, ta je nyní zapsaná v seznamu UNESCO. Město sloužilo také jako centrum vzdělání, umění i sídlo imámů. Je zde jeden z nejstarších souků v zemi a taky stále aktivní kozí trh. Pokud zde budete v pátek ráno, máte šanci kozí trh vidět na vlastní oči. V okolí města se potom nachází veliká datlová farma a hlavním prodejním artiklem na trhu je keramika. Je zde celkově úplně jiný vibe než v Muscatu.
Naše ubytování je v hotelu Antique inn. Hotel je zakomponovaný do starých budov a nebýt všudypřítomné klimatizace, člověk by si připadal jako ve staré Arábii. Ze střešní terasy je při snídani krásný výhled.
Po obědě jdeme na průzkum pevnosti. Nizwa fort je určitě jeden z top taháků blízko Muscatu. Vstup stojí 5 OMR (asi 300Kč) a určitě stojí za to. V pevnosti je podrobně vidět rafinovaný systém obrany plný různých pastí, většinou i dvojitých. Tohle bych dobývat fakt nechtěl. Z hradeb je potom krásný výhled na staré město i hory. Kdo by měl pevností málo, nedaleko je ještě velká pevnost Bahla, která by také stála případně za návštěvu.
V podvečer se jdeme podívat ještě jednou do centra. Je pátek večer (takže arabský víkend) a město opravdu žije. Jsme venku po večerní modlitbě, všude potkáváme spousty lidí oblečených v tradičních dišdašách a abájích, korzují městem, nakupují na souku a popíjejí čaj u stolků v kavárnách, atd. Hlavní parkoviště, které bylo odpo prázdné, praská ve švech. Najednou jsme to my, kdo vypadá neskutečně exoticky, zvlášť když tu moc západních turistů vidět není.
Večeříme v zapadlém bistru, které je součástí jednoho z okolních penzionů. Je zde prakticky jen jedno menu – a to grilované maso. Příprava probíhá přímo na zahradě a jídlo je moc dobré. Za grilovaný mix pro dva a dvě nealko „piva“ platíme 9 OMR. Po jídle se už nepouštíme do žádných velkých akcí a po malých nákupech a krátké procházce jdeme spát, zítra nás čeká dlouhý výlet.
5. Den: Jebel Akhdar
Jebel Akhdar (v překladu Zelená hora) a je jí plošina Saiq je známá pro svou úrodnou zemi a krásné vyhlídky. Cesta sem je docela jednoduchá, ale není pro každého. Pod kopcem je policejní hlídka, která nepouští nahoru nikoho, kdo nemá SUV 4x4. Pokud toto nemáte, dá se domluvit i na místě odvoz, případně v Nizwě nebo Muscatu je dost agentur, které vás sem vyvezou v rámci denního výletu. Nahoru jinak vede celkem pěkná silnice, ale je naprosto brutálně strmá a tak opatrně hlavně při cestě dolů, ať neuvaříte brzdy😁. Už po cestě nahoru se zastavujeme na několika místech, kde jsme uchvácení krásným výhledem.
Na plošině ve výšce přibližně 2000m nad mořem je vesnička a hlavně několik naprosto úžasných vyhlídek do okolí. Vidíme hory, hluboká údolí i výraznou zeleň. Část cest dál je nezpevněných, ale přijeli jste sem se 4x4, tak by to většinu návštěvníků nemělo zastavit😀.
Možností kam dál je tu dost. Kousek po cestě je možnost prohlédnout si třeba opuštěnou vesnici Wadi Bani Habib (takový malý urbex), dojet až k nejvyššímu vrcholu, nebo si dát nějaký trek po okolí. My si místo toho dáváme jako pozdní oběd shawarmu v Maraheb Jebel Akhdar a vracíme se do Nizwy. Zde ještě stíháme projít souk, udělat pár nákupů a dát si véču v indické jídelně (nevím, možná to byla chyba podle toho, co mě postihlo další dny).
6. Den: Wadi Bin Khalid – Wahiba Sands
Dnes to je náš nejdelší výlet ( kolem 500 km). Ráno vyjíždíme po snídani z Nizwy, tradičně ještě tankujeme a pak už je jen dlouhá cesta pouští. Část cesty vede i mimo dálnice, po krajích tak dáváme pozor na kozy, osly nebo velbloudy. Problém pouště je, že je hnědá a problém těch zvířat je, že jsou hnědé taky😀, zvlášť za šera jsou někdy blbě vidět. Místní tyto potíže dobře znají a tak na nás průběžně blikají, pokud je někde u silnice zvěř.
Do Wadi Bin Khalid přijíždíme až kolem poledne. Je tu až nečekaně dost aut a to je pracovní den. Z parkoviště je to pár minutek pěšky k prvnímu jezírku. Překvapivě zde není ani moc lidí, my obcházíme celé jezírko a chvíli odpočíváme. Zvládnu se i na chvíli smočit. I zde platí, že jste na veřejnosti, tak vás všude nápisy nabádaj, abyste nebyli moc odhaleni. V bikinách tu nikdo vidět není.
Dáváme si ne úplně levný a ani extra dobrý oběd v místním bistru a pak jdeme ještě kousek ke druhým jezírkům. Cesta je pro lidi zvyklé trochu chodit terénem naprosto bezproblémová. Pokud je ale vrchol vašich terénních schopností „polní pěšina“, tak vám to možná bude dělat trochu potíže. Dá se asi jít docela daleko, ale to není zrovna náš případ, takže s detaily nemůžu sloužit.
Poté se vracíme k autu a čeká nás ještě jedna rychlá zastávka.
Wahiba Sands, obrovský kus krásné červené pouště (trochu připomínající jordánský Wadi Rum) je asi 40km odsud. Na rozdíl od Jordánska zde nečekejte hory a skály, ale spíš nekonečný obzor plný písečných dun. Vstupním centrem je městečko Bidiyah. Zde se už moc nedá vyhnout nahánění místních beduínů k nim do kempu. Nás dokonce cestou nahánějí i v autě a pokouší se udělat deal během souběžné jízdy z okna do okna.
Jestli máte domluvené ubytko, pravděpodobně budete parkovat někde zde a zbytek už vás potom beduíni dovezou. Zvlášť pokud nemáte 4x4 nebo dost zkušeností s jízdou v poušti, je to určité vítané.
My zajíždíme jen kus za první kempy, kde je už docela nerušený výhled na poušť. Šplháme i na jednu z dun, chvíli se kocháme nekonečnou scenérií a pak se pomalu balíme na cestu zpět. Nedat si zde noc a delší průzkum zpětně považuji za trochu chybu, okolí je opravdu krásné. Navštěvujeme snad nejčastější podnik celé dovolené - benzínku a pokračujeme. Přijíždíme do Nizwy až pozdě večer, jdeme na véču do nedaleké restaurace a pak už raději spát. Ráno zase mizíme.
7. Den: Nizwa – As Sifah
Po probuzení mi není moc dobře, ze snídaně moc nemám a po několika návštěvách koupelny zastavujeme ještě u lékárny a pak přes Muscat dojíždíme až do cíle. Vzhledem k mému stavu oběd u našich oblíbených Indů v Muscatu raději dnes vynecháváme. Asi mě dostihla Kábusova pomsta😁.
As Sifah (někdy i označovaný jako Jebel Sifah) je nový uzavřený komplex s hotelem, několika restauracemi, novými domy a byty k prodeji, marinou a pláží. Pláž je „západní“, běžné plavky tu tak nikoho nepohoršují, koupíte si tu na baru i pivo nebo nějaký koktejl (za nehorázné peníze).
Nehorázné peníze je tu ale krycí jméno pro všechny služby. Jestli ale chcete být zde na severu pár dní někde u moře bez velkého omezování se, tak máte na výběr jen pár drahých resortů.
Sifawy Boutique hotel je tak jedna z mála cenově trochu dostupných možností. Po ubytování stíháme ještě chvíli váleni u vody. Je to pořád dovolená, tak odpočinek přijde vhod. Večer objevujeme stinnou stránku uzavřených resortů. Hotelový bufet bez pití za 12,5 OMR za osobu bez daní (asi 20% navíc) nebo a la carte, kdy za dvě základní jídla a dvě pití dostáváme účet kolem 20 OMR. Pivo za 350Kč už je jen třešnička na dortu, kterou si necháváme ujít. Já zobu antibiotika, tak mám stejně smůlu. Aspoň že začínají zabírat.
8. a 9. Den: As Sifah
Tyto dny neděláme naprosto nic. Jídlo – pláž – spánek je náš celodenní režim. Je tu i malé dive centrum, ale nabídky jsou hlavně pro potápěče. Na šnorchl moc možností není a vyjedou min. ve 4 lidech. Jelikož je hotel skoro prázdný, tak podobné akce bohužel padají. Pobyt trochu kazí zmíněné náklady na kus žvance, ale snažíme se to minimalizovat, jak to jde. Daří se nám vyzkoušet i japonskou restauraci. Jídla zde jsou připravovaná metodou Teppanyaki, takže to máte i s divadlem😀 .
Poslední den cestou z pláže vidíme kouř od hotelu. Říkáme si „ asi už roztopili gril v turecké restauraci“. Jak dojdeme k hotelu, vidíme že to není gril, ale střecha restaurace. Přidáváme se k davu čumilů a pozorujeme celý ten bzukot a pokusy o uhašení. Nápad hasit možný požár kabelů vodou naštěstí ti chytřejší zaměstnanci hotelu zarazí. Po použití několika hasičáků a pomoci západních turistů se povedlo střechu uhasit. Za nějakou dobu utichá i alarm. Smrad spáleného plastu se line areálem až do noci. Naše plány na večeři v turecké restauraci tak vzaly za své.
I přes tu cenu všeho ničeho nelitujeme, toto je pěkné místo na odpočinek a v rámci možností i cenově ještě dostupné. Alternativy jako Shangri-La a Ritz-Carlton jsou pro nás středoevropany cenově trochu mimo. Hotely v Muscatu potom sdílí veřejnou pláž, takže spíš platí klasická pravidla jako všude na veřejnosti.
10. Den: As Sifah – Muscat
Nastal čas přesunu blíže k letišti, odlet máme hodně brzy ráno (spíš v noci).
Muscat Gate hotel je umístěný nedaleko dálnice prakticky hned vedle letiště. Přijíždíme odpoledne a dáváme si malého šlofíka. Večer jdeme na véču v hotelu. Trochu nás děsí, že tu jsme sami, ale jídlo je chuťově v pohodě a vyšlo nás to asi na 10 OMR. Pak se zkoušíme ještě trochu prospat.
11. Den: Muscat – Vídeň –ČR
Budík spouští řev v 1h ráno, ble. Nedá se nic dělat a musíme vstát. Přejíždíme na letiště, vracíme našeho plechového mastodonta a jdeme si vystát frontu na check in. Následuje opět 5h letu a 5h nekonečná pauza v Istanbulu. Zde když vidíme ten nácvak lidí, tak i ty nejmenší myšlenky na jakékoliv cesty do města nepřipadají v úvahu. Odpo už jen zvládneme přískok do Vídně. Zde vyzvedáváme naše auto a do večera jsme doma.
Zhodnocení dovolené:
Co říct závěrem. Omán nás opravdu dostal. Najdete tu všechno, co vás napadne, když se řekne arabská země. Není tu brutálně přeturistováno, přitom naprosto bezpečno a fungující infrastruktura. Řízení auta není nijak divoké a zvládne ho snad každý. Počítejte také, že najezdíte větší porce km. Výměnou za to všechno se ale očekává, že se budete chovat adekvátně konzervativní islámské zemi. Pravidlem je mít zakrytá ramena a kolena a všechno mezi tím 😊(platí pro muže i pro ženy). Pro ženy navíc žádné výstřihy a šaty na ramínka, lepší je volnější oblečení. Při návštěvě mešity musí mít ženy zakryté kromě prakticky všeho i vlasy. Muži to mají jako vždy trochu jednodušší.
Sever není úplně ideální k typickému flákání u moře, což může někoho odradit. Alkohol je dostupný jen luxusních západních hotelích a za ceny že vás přejde chuť.
Základní informace k cestě:
Letenky: Pegasus z Vídně. Dokoupeno 20kg odbavené zavazadlo.
Doprava: Auto od půjčovny NAB. Naplánovaný byl Duster, nakonec z toho byl obří Nissan Pathfinder bez příplatku s najetými 220.000km. My ujeli asi 1300km, hlavní silnice jsou slušné, dálnice luxusní a většina v noci osvětlená. Jen pozor na zvěř. Jestli budete bez auta, tak taxíků je všude dostatek (i na letišti v noci). Trochu nevýhodou byla jejich až nechutná fixace na whatsapp. Používat mail nebo telefon k telefonování bylo někdy nad jejich síly😀.
Ubytování:
Muscat – Park Inn by Radisson. U hlavní dálnice mezi letištěm a Mutrah. Do čtvrti Al Khuwair se spoustou restaurací se to dá zvládnout i pěšky. Parkoviště je dost velké, pokoje pěkné. Náš pokoj neměl zrovna super výhled ven, ale bylo to jen na spánek. Je to super základna pro výjezdy po okolí. Na střeše je bazén a bar. Hluk z ddorpavy slyšet nebyl.
Nizwa – Antique inn. Hotel je vytvořený z komplexu 300 let starých budov. Uvnitř je stylový arabský interiér. Zapomeňte na výtah. Pokoje jsou spíš menší a klima byla docela hlučná. Je ale přímo v centru starého města a má vlastní velké parkoviště.
As Sifah – Sifawy Boutique hotel. Jeden z mála rezorů, který má vlastní pláž s normálním režimem. Na pláži je malý bar. Kromě hlavní restaurace, je tu ještě a la carte turecká a japonská. K pláži je to 5min pěšky okolo mariny. Celý areál je moc pěkný a voní novotou. Jen je to trochu daleko kamkoliv (do Muscatu počítejte alespoň hodinu), není to tak uplně vhodná základna k výletům. Odpo byl u moře velký odliv. Jinak apartmány ke koupi jsou již od 8 mega ( v Kč), volné ještě něco bylo😀.
Jídlo a pití: kromě typicky arabských jídel je tu dost tureckých a hlavně indických restaurací. Vybrat se dá dobře. Jídlo v hotelích bývá drahé a ještě zatížené různými daněmi a povinnými poplatky.
Tip kam za jídlem:
Muscat - Begum´s: indická restaurace s širokým výběrem jídel. Dobrá cena i přátelská obsluha. Při objednávce se i ptají jak moc pálivé to chcete. Řekl jsem, že „medium“ a bylo to fajn. Mně pálivé ale neva.
Nizwa - Al Aqur Traditional Restaurant: v Nizwě je výběr jednoho místa více složitý. Ne že by nás to zrovna zde vyloženě uchvátilo, ale je to pěkné místo, kde dostanete grilované maso, či tradiční ománská jídla za slušnou cenu. Servis byl úslužný a jídlo v pohodě.
Ceny obecně: Ve dvou se dá v pohodě najíst za 6-10 OMR, v supermarketech jsou ceny naprosto normální, benzín 13Kč. Platby kartou všude bez potíží. V hotelích jsou ceny jídel vysoké a k nim se připočítává další balík poplatků (service charge, dph, tourist tax, atd.). Pro výměnu cash si dovezte USD, které jsou v pevném kurzu s místní měnou. Výběr z ATM s ČSOB Visou prošel taky v pohodě.
Počasí: listopad 28-30°C, většinou jasno až polojasno, občas takový trochu opar. Moře krásně teplé. Mezi 17:15 a 17:30 se stmívá, v šest večer už je tma jako v pytli, je potřeba na to myslet při plánování výletů či denního rozvrhu.
Rozpočet na 1 osobu:
Letenka: 6650Kč
Ubytování: 13100Kč / 10 nocí (včetně večera před odletem domů)
Auto a benzín: 8800Kč
Cena za „zájezd“ : 28550Kč
Ostatní náklady na 1 osobu:
Jídlo, pití, nákupy a další drobné výdaje: 8000Kč
Cesta do Vídně, parkování (Parktiger), známka, hotel 0 noc: 2400Kč
Když už jste dočetli až sem, budu rád pokud i omrknete moje sociální sítě:
https://www.facebook.com/HonzaDovolenkar
https://www.instagram.com/dovolenkar_honza
https://www.youtube.com/@travelerhonza9339
Jak se ti cestopis líbil?
Dovolenkář Honza procestoval 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 15 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil22 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj, chystám se v únoru s obdobným plánem. Vítám tedy tvé informace a některé bych rád doptal. Někteří při popisu cesty zmiňují nutnost navrátit půjčené auto čisté v exteréru i interiéru, řešili jste to? Výběr z ATM, asi bych použil na letišti - zaznamenal jsi nějaký poplatek místnímu provozovateli ATM? Díky....
Ahoj, chystám se v únoru s obdobným plánem. Vítám tedy tvé informace a některé bych rád doptal. Někteří při popisu cesty zmiňují nutnost navrátit půjčené auto čisté v exteréru i interiéru, řešili jste to? Výběr z ATM, asi bych použil na letišti - zaznamenal jsi nějaký poplatek místnímu provozovateli ATM? Díky....
Ahoj, děkuji za komentář.
Za špinavé auto údajně hrozí pokuta od policie (10 OMR). Možná proto jsme snad žádná zasviněná auta neviděli. To naše vypadalo pořád relativně čistě, tak jsme to neřešili. Při vrácení nebyl problém, zajímaly je prakticky jen najeté km kvůli limitu a jestli to není viditelně nabořené .
Náš výběr z ATM byl taky na letišti, jestli tam byl poplatek , tak byl dobře schovaný😀, na výpisu mám jen 20 OMR výběr a nic k tomu. Byl to myslím Dhofar nebo Sohar (těsně před východem z arrival úplně vpravo na kraji haly).
Ahoj, děkuji za komentář.
Za špinavé auto údajně hrozí pokuta od policie (10 OMR). Možná proto jsme snad žádná zasviněná auta neviděli. To naše vypadalo pořád relativně čistě, tak jsme to neřešili. Při vrácení nebyl problém, zajímaly je prakticky jen najeté km kvůli limitu a jestli to není viditelně nabořené .
Náš výběr z ATM byl taky na letišti, jestli tam byl poplatek , tak byl dobře schovaný😀, na výpisu mám jen 20 OMR výběr a nic k tomu. Byl to myslím Dhofar nebo Sohar (těsně před východem z arrival úplně vpravo na kraji haly).
Teď jsem se vrátil z Ománu. Budget v Muscatu na letišti, interiér nikdo neřešil, deposit vrácený a vypadalo to v něm hrozně. Exteriér... upřímně, nikdy jsem nevracel špinavější auto, fakt naprosto otřesné, byli jsme od Muscatu, Suru až po W6 Balcony Walk a Abu Dhabi, prach, písek, pos*ané od ptáků z parkování pod stromem přes noc a nikdo nic neřešil, ani X kolemjedoucích policajtů.
Teď jsem se vrátil z Ománu. Budget v Muscatu na letišti, interiér nikdo neřešil, deposit vrácený a vypadalo to v něm hrozně. Exteriér... upřímně, nikdy jsem nevracel špinavější auto, fakt naprosto otřesné, byli jsme od Muscatu, Suru až po W6 Balcony Walk a Abu Dhabi, prach, písek, pos*ané od ptáků z parkování pod stromem přes noc a nikdo nic neřešil, ani X kolemjedoucích policajtů.
Teď jsem vracel auto, jen špinavý zadek venku, a prý to půjde těžko umýt, tak že si strhnou 5 OMR. Europcar na letišti. A trefit zpět na P2 se mi podařilo až napotřetí, směrovka je téměř neviditelná. A cestou z města na letiště jsem posledních 10 km nepotkal benzinku na dotankovani, přímo u letiště není žádná.
Teď jsem vracel auto, jen špinavý zadek venku, a prý to půjde těžko umýt, tak že si strhnou 5 OMR. Europcar na letišti. A trefit zpět na P2 se mi podařilo až napotřetí, směrovka je téměř neviditelná. A cestou z města na letiště jsem posledních 10 km nepotkal benzinku na dotankovani, přímo u letiště není žádná.
cestou z centra je Shell. Před sjezdem na letiště. Směřovka tam je, ale musí dávat spolujezdec pozor 😅
cestou z centra je Shell. Před sjezdem na letiště. Směřovka tam je, ale musí dávat spolujezdec pozor 😅
Můžu se zeptat na aktuální situaci s výměnou peněz, má cenu hledat nějakou směnárnu s lepším kurzem nebo je to všude stejný? Na letišti je směnárna s normálním kurzem?
Cesta W6 k Balcony walk - dá se tam aktuálně vyjet normálním autem? Máme mít Toyotu Yaris, tak jestli to má cenu zkoušet nebo radši na místě shánět nějaký odvoz s 4x4.
Předem díky za odpovědi.
Můžu se zeptat na aktuální situaci s výměnou peněz, má cenu hledat nějakou směnárnu s lepším kurzem nebo je to všude stejný? Na letišti je směnárna s normálním kurzem?
Cesta W6 k Balcony walk - dá se tam aktuálně vyjet normálním autem? Máme mít Toyotu Yaris, tak jestli to má cenu zkoušet nebo radši na místě shánět nějaký odvoz s 4x4.
Předem díky za odpovědi.
Co si vybavuji, tak kurs byl prakticky všude stejný, aspoň co se USD týká, protože směnný kurs je vyhlašovaný sultanátem. Nahoru na Jebel Shams se dá při ostražité jízdě vyjet i normálním autem, ovšem pouze za sucha.
Co si vybavuji, tak kurs byl prakticky všude stejný, aspoň co se USD týká, protože směnný kurs je vyhlašovaný sultanátem. Nahoru na Jebel Shams se dá při ostražité jízdě vyjet i normálním autem, ovšem pouze za sucha.
Také myslím, že kurz je v podstatě všude stejný. K W6 Balcony Walk se dá vyjet normálním autem. Cesta je sice neasfaltová, ale nikde není problém se světlou výškou auta, nejsou tam žádné díry. Může se vám stát, že na konci asfaltové cesty na vás budou mávat místní a tvrdit vám, že to s tímhle autem určitě neprojedete, ale neposlouchejte je, chtějí na vás jen vydělat tím, že vás tam odvezou. Trochu zrádných je asi posledních 900 metrů, kde je takový měkčí písek a jeden větší výjezd a naše Mitsubishi Attrage o výkonu asi plus minus 0 koní mělo trochu problém ten kopec vyjet. Kdyby bylo mokro, tak bez 4x4 určitě těch posledních 900 metrů jít pěšky, pokud by byl ten měkčí písek mokrý, tak zapadnete.
Také myslím, že kurz je v podstatě všude stejný. K W6 Balcony Walk se dá vyjet normálním autem. Cesta je sice neasfaltová, ale nikde není problém se světlou výškou auta, nejsou tam žádné díry. Může se vám stát, že na konci asfaltové cesty na vás budou mávat místní a tvrdit vám, že to s tímhle autem určitě neprojedete, ale neposlouchejte je, chtějí na vás jen vydělat tím, že vás tam odvezou. Trochu zrádných je asi posledních 900 metrů, kde je takový měkčí písek a jeden větší výjezd a naše Mitsubishi Attrage o výkonu asi plus minus 0 koní mělo trochu problém ten kopec vyjet. Kdyby bylo mokro, tak bez 4x4 určitě těch posledních 900 metrů jít pěšky, pokud by byl ten měkčí písek mokrý, tak zapadnete.
My měnili vždy alespoň 200USD najednou. Cena se u každé společnosti trochu lišila, ale bylo to v řádu drobných. Odpovídalo to +/- ofiko kursu. V Nizwě jsme viděli v některých případech i pidi poplatek. Snad všude bylo nějaké speciál okénko, kde probíhají výměny cash. Jeho provozní doba se může trochu lišit od ostatních služeb. Stalo se nám třeba večer, že tam nebyl žádný "specialista" a šli jsme pak prostě jinam.
My měnili vždy alespoň 200USD najednou. Cena se u každé společnosti trochu lišila, ale bylo to v řádu drobných. Odpovídalo to +/- ofiko kursu. V Nizwě jsme viděli v některých případech i pidi poplatek. Snad všude bylo nějaké speciál okénko, kde probíhají výměny cash. Jeho provozní doba se může trochu lišit od ostatních služeb. Stalo se nám třeba večer, že tam nebyl žádný "specialista" a šli jsme pak prostě jinam.
Děkuji za odpovědi a mohu-li se ještě přiživit - ten brzký ranní přílet - počítám asi ve 3.15 z Istanbulu - je na letišti v Muscatu něco otevřenýho? Myslím dát si snídani koupit místní SIM.....
Díky..
Děkuji za odpovědi a mohu-li se ještě přiživit - ten brzký ranní přílet - počítám asi ve 3.15 z Istanbulu - je na letišti v Muscatu něco otevřenýho? Myslím dát si snídani koupit místní SIM.....
Díky..
Ano, jsou otevřeny autopůjčovny, stánky se simkama, směnárny a jsou tam automaty na vodu a nějaký tyčinky, vyloženě jídlo jsem tam neviděl, možná kouknout o patro výš na odlety.
Ano, jsou otevřeny autopůjčovny, stánky se simkama, směnárny a jsou tam automaty na vodu a nějaký tyčinky, vyloženě jídlo jsem tam neviděl, možná kouknout o patro výš na odlety.
Celkově to na příletech vypadalo docela opuštěně. Stánky se simkama a směnárny fungovaly. SIM jsme nekupovali, použil jsem eSIM. Jídlo jsem žádné neviděl, ale spíš jsme koukali rychle zmizet a jet se dospat. Alternativa je booknout si hotel se snídaní už na noc příletu, budete mít nárok na snídani tam.
Celkově to na příletech vypadalo docela opuštěně. Stánky se simkama a směnárny fungovaly. SIM jsme nekupovali, použil jsem eSIM. Jídlo jsem žádné neviděl, ale spíš jsme koukali rychle zmizet a jet se dospat. Alternativa je booknout si hotel se snídaní už na noc příletu, budete mít nárok na snídani tam.
Díky za všechny odpovědi.
Ještě k tomu rannímu příletu, dá se někde na letišti na pár hodin natáhnout a dospat do rozednění?
Díky za všechny odpovědi.
Ještě k tomu rannímu příletu, dá se někde na letišti na pár hodin natáhnout a dospat do rozednění?
Na odletech u odbavovacích přepážek a za nimi jsou docela příjemné lavice na odpočinek. A minimálně do půlnoci je tam všechno otevřeno a cvrkot, jestli i takhle nad ránem, to nevím.
Na odletech u odbavovacích přepážek a za nimi jsou docela příjemné lavice na odpočinek. A minimálně do půlnoci je tam všechno otevřeno a cvrkot, jestli i takhle nad ránem, to nevím.
Je to fakt praktický cestopis. Za to dávám 10 z 10ti ⭐️
Jen já bych tam jel tedy na trip zemí radši sám. Nechtěl bych svou ženu (zdůrazňuji svou) konfrontovat s tím, co si popsal jako zážitky 🤔 Na plážovou dovolenou bych pak klidně volil i společnost - svou ženu 😁
Je to fakt praktický cestopis. Za to dávám 10 z 10ti ⭐️
Jen já bych tam jel tedy na trip zemí radši sám. Nechtěl bych svou ženu (zdůrazňuji svou) konfrontovat s tím, co si popsal jako zážitky 🤔 Na plážovou dovolenou bych pak klidně volil i společnost - svou ženu 😁
Děkuji.
My ty společné roadtripy občas uděláme. Je to pořád nej způsob, jak vidět ze země to podstatné a zárověň to plánuji tak, aby to byla pořád "dovolená" (i s odpočinkem). Vybíráme potom samo hlavně taková ta top místa.
Lehká omezení zde sice jsou, ale není to žádný Írán nebo KSA. Nebylo to moc jiné třeba oproti našemu roadtripu Jordánskem. A dva týdny nepít se dá vydržet😁.
Děkuji.
My ty společné roadtripy občas uděláme. Je to pořád nej způsob, jak vidět ze země to podstatné a zárověň to plánuji tak, aby to byla pořád "dovolená" (i s odpočinkem). Vybíráme potom samo hlavně taková ta top místa.
Lehká omezení zde sice jsou, ale není to žádný Írán nebo KSA. Nebylo to moc jiné třeba oproti našemu roadtripu Jordánskem. A dva týdny nepít se dá vydržet😁.
Ahoj, na konci ledna plánujeme vyjet do vesnice Saiq pod horou Jebel Akhdar. Na radarových snímcích jde vidět, že je celá cesta zespodu až do vesnice zpevněná. Není tedy šance se sem dostat jen s dvojkolkou?
Jinak krásný cestopis.. :)
Ahoj, na konci ledna plánujeme vyjet do vesnice Saiq pod horou Jebel Akhdar. Na radarových snímcích jde vidět, že je celá cesta zespodu až do vesnice zpevněná. Není tedy šance se sem dostat jen s dvojkolkou?
Jinak krásný cestopis.. :)
S dvojkolkou tam jet šance není, taky jsem to zkusil - neúspěšně. Asi 2 km od Birkat al Mawz je na silnici policejní stanice se závorou (něco jako celnice) a tam tě otočí zpět. Ale je to zvláštní, protože třeba ke startu Balcony Walk v Al Khitaym vede asi 10 km šotolinová cesta do kopce (viz níže) a tam žádná omezení nejsou...
S dvojkolkou tam jet šance není, taky jsem to zkusil - neúspěšně. Asi 2 km od Birkat al Mawz je na silnici policejní stanice se závorou (něco jako celnice) a tam tě otočí zpět. Ale je to zvláštní, protože třeba ke startu Balcony Walk v Al Khitaym vede asi 10 km šotolinová cesta do kopce (viz níže) a tam žádná omezení nejsou...
Nejde o povrch silnice, ale o strmost. V minulosti se často běžným autům, které v Ománu mají většinou automat a nejde u nich brzdit motorem (na rozdíl od dříve snad všech 4WD), přehřívaly brzdy a některá kvůli tomu havarovala.
Jinak takových cest, kde nekontrolují vjezd a přitom to není běžným autem sjízdné, je v Ománu spousta (a nejen tam). Např. by se dalo dojet po šotolině ze sedla i ke stezce kaňonem do Bilad Sayt: https://eu.zonerama.com/liborste.../173504767
Ale zpět do kopce je to místy náročné i pro kvalitní teréňák (a na sever přes Wadi Bani Awf je to taky jen pro 4WD). My šli dolů nejdřív pěšky a pak jeli stopem.
Nejde o povrch silnice, ale o strmost. V minulosti se často běžným autům, které v Ománu mají většinou automat a nejde u nich brzdit motorem (na rozdíl od dříve snad všech 4WD), přehřívaly brzdy a některá kvůli tomu havarovala.
Jinak takových cest, kde nekontrolují vjezd a přitom to není běžným autem sjízdné, je v Ománu spousta (a nejen tam). Např. by se dalo dojet po šotolině ze sedla i ke stezce kaňonem do Bilad Sayt: https://eu.zonerama.com/liborste.../173504767
Ale zpět do kopce je to místy náročné i pro kvalitní teréňák (a na sever přes Wadi Bani Awf je to taky jen pro 4WD). My šli dolů nejdřív pěšky a pak jeli stopem.
Ok, moc díky za odpovědi a tipy! :)
Ok, moc díky za odpovědi a tipy! :)
Mám informaci, že dole u policejní závory na parkovišti je možné pro výše uvedený účel najmout 4WD is řidičem za 20 OMR.
Mám informaci, že dole u policejní závory na parkovišti je možné pro výše uvedený účel najmout 4WD is řidičem za 20 OMR.