Polsko - víkendový Gdaňsk
hanzovní Gdaňsk, rozlehlé pláže Helu a obří loděnice. Nezní to jako super prázdninový víkend?
Cestopis z roku 2022 napsal Dovolenkář Honza
Vzhůru k Baltu - hanzovní Gdaňsk, rozlehlé pláže Helu a obří loděnice. Nezní to jako super prázdninový víkend?
Sever Polska a Balt jsme měli s přítelkyní už delší dobu na našem seznamu. Když jsme před létem 2022 hledali možnosti „kam k moři“ a neviděli nic zajímavého za slušné peníze, padla volba na dlouho odkládaný Gdaňsk. Doprava je sice možná také autem, busem nebo vlakem, ale trmácet se pomalu celý den (nebo noc) jen do vedlejší země opravdu není náš sen. Vzhledem k cestě na prodloužený víkend, byl hlavní cíl samotný Gdaňsk. Další místa že rozhodneme podle času a počasí na místě. Na konci pak naleznete pár faktických informací o cestě a taky náklady.
Termín cesty: Červenec 2022
1.Den : ČR - Vídeň - Gdaňsk
Začínáme odjezdem po brzkém obědě. Cesta do Vídně opět bez problémů a kolon. Tentokrát parkujeme na Mazuru (jo, někdo zapomněl včas objednat Pandu). Bezpečnostní kontroly se dost táhnou, skoro každý pípá a je podroben dodatečné kontrole (lze hádat na koho to opět také vyšlo:) ). Startujeme nakonec asi s hodinovým zpožděním. Kolem 10 večer přistáváme a náš odvoz nás bere do centra, cesta asi na 20 minutek. Po příjezdu se rychle ubytujeme a míříme do centra sehnat nějakou véču. Jako skoro vždy jsme připraveni, tak jdeme celkem na jisto. Restaurant KOS je nedaleko a má dlouho otevřeno. Něco po půlnoci jsme zpět na hotelu, zatímco v centru to pořád žije nekonečnou pařbou.
2.Den : Gdaňsk – Gdyně – Hel – Gdaňsk
Startujeme hned brzy ráno. Snídaně se sice podávají později, ale majitelé nám nechávají jídlo v lednici a pak hned mizíme na nádraží. Do Gdyně přijíždíme zhruba kolem deváté ráno, v přístavu jsme asi za 15 minutek pohodové chůze. Počasí zatím nevypadá nic extra, je i dost studený vítr (aneb vítejte v létě u moře) , touláme se po okolí a čekáme na vodní tramvaj na Hel. Odjezd první je v 10h, cesta trvá necelou hodinku. Po příjezdu na molu potkáváme hromadu stánků, kde mají převážně smažené nebo uzené ryby. Komu nevadí jídlo do ruky, tady si přijde na své. Vedle přístavu není možné minout jednu z dominant - velkou sochu Neptuna a za ní muzeum rybolovu. První místo kam míříme je místní Fokarium – záchranná stanice pro tuleně. Vstupné je symbolických 10 zlatých a potřebujete přesně 2 x 5 mince na turniket, jinak máte smolíka. Před vchodem je měnička, ale bere max. dvacky, tak pozor na to. Uvnitř můžete v určitý čas vidět krmení a součástí je také foto výstava o znečištění moří a jeho vlivu na mořskou faunu. Dáváme si krátkou procházku a míříme do jedné z místních restaurací. Všude samo dominují ryby, ani my si nenecháváme tuto příležitost ujít.
Po obědě jdeme k majáku, bohužel omezení počtu lidí a fronta nás odrazuje od delšího čekání na výstup. Jdeme dál k pláži Cypel na samém konci helské kosy a nakonec si dáváme krátký oddech na pláži hned u přístavu. To už je počasí docela slušné. Loď jede zpět v 15:30 (jediný garantovaný odjezd, ostatní časy jsou prý podle poptávky). Zpět v Gdaňsku na pokoji jsme tak kolem šesté večer. Po krátké pauze jdeme na višeň a následně na večeři do knedlíkové restaurace. Pierogarnia Stary Mlyn je jistota spokojenosti, můžete si objednat prakticky libovolné kombinace náplní i způsob úpravy. Za mě jednoznačně lepší byly ty pečené a z náplní vyhrává kachní maso. Totálně přežraní jdeme ještě na pivko do Labeerintu a je čas spát.
3.Den : Gdaňsk – Westerplatte
Druhý celý den je potřeba náležitě využít. Po snídani tak jdeme do centra města. Počasí zatím moc nepřeje, zataženo, vítr, teplota nic moc. Taky není zatím tolik lidí venku, což je výhoda.
Jdeme od severu a začínáme na severu u Vysoké brány, za kterou následuje bývalá Katovna s vězeňskou věží. Zde dříve bylo zároveň muzeum jantaru, které ale bylo nedávno přesunuto do jiné části města. Poté už procházíme Zlatou branou na hlavní pěší třídu. Ulice Długa (nebo po našem Dlouhá), je opravdu dlouhá pěší zóna, která je pomyslným turistickým centrem. Procházíme širokou zónou plnou krásných hanzovních domů a také se spoustou restaurací a obchodů. Zastavujeme se u radnice, kde je možné vystoupat na věž, jen se musíme vrátit v jiný čas, ráno je ještě zavřeno.
Hned vedle je Neptunova fontána, kde stále ještě nejsou davy lidí, takže je na ni pěkně vidět. Jdeme dál přes Długi Targ až k Zelené bráně a přes Zelený most ze kterého je pěkně vidět nábřeží a rovněž jeřáb Zuraw, jeden ze symbolů města. Před obědem zvládáme ještě baziliku Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie, což je hlavní katedrála ve městě a také jde o jeden z největších cihlových kostelů na světě. Uvnitř je k vidění pěkný orloj a také je možné vystoupat na věž. Schodů je hodně a nahoře není moc místa. Myslím, že jít na radniční věž je lepší.
Po první sadě prohlídky je čas na pauzu na oběd. Máme vytipovanou jednu z restaurací na nábřeží. I když byly ceny trochu vyšší, jídlo stálo za to. Počasí po poledni už je v pohodě, tak se dá příjemně sedět i venku. Po obědě jdeme na druhou vyhlídku a naše cesta vede ulicí Mariacka ke staré radnici. Zde už úspěšně šplháme na věž. Tato vyhlídka je podle mě líp dostupná a taky je tu lepší výhled, kdy vidíte přímo na hlavní třídu a taky na vedlejší katedrálu.
Řešíme co se zbytkem odpoledne, rozmýšlíme se mezi krátkou cestou do Sopot nebo na výlet na Westerplatte. Ten nakonec vyhrává a to i proto, že je to vlastně hodinový výlet lodí po řece přes loděnice. Tedy dva zážitky v jednom :). Počasí je pořád 50:50 což se změní asi tak v půlce cesty, kdy začíná víc foukat a přidá se déšť. Po příjezdu na Westerplatte už je vyloženě hnusně, ale když už jsme tu, tak dojdeme alespoň k památníku a mizíme zpět k lodi. Po výstupu z lodi se počasí se jak na potvoru začíná kapku lepšit. Dáváme tradičně zastávku na višeň a vracíme se na pokoj. Po malé pauze vyrážíme na večeři a jako včera na pivní zastávku a další den je u konce.
4.Den : Gdaňsk – Vídeň - ČR
Odlet je až pozdě odpoledne, proč si tedy ještě neužit trochu den. Počasí se navíc konečně umoudřilo a připomíná léto. Zavazadla ukládáme po snídani v našem ubytování a jdeme na nedalekou zastávku MHD. Tramvaj nás asi 20 minutovou projížďkou vysype u pláže Stogi. Je to jedna z nejbližších a dobře dostupných pláží poblíž města. Je zde klasické zázemí, můžete tu být bez problémů celý den. Konečně je teplo, i do vody se dá vlézt, ale na dlouhé koupání to pro nás navyklé na Středozemí moc není. Po rychlém obědě se vracíme zpět k ubytování. Zde bereme zavazadla a finálně se loučíme. Autobus, který zastavuje hned za rohem, nás odváží na letiště. Máme tu ještě čas na malou svačinku a už nás čeká odlet domů. Do Vídně přilétáme v podvečer a po cestě autem do ČR jsme konečně večer doma.
Zhodnocení dovolené:
Byl z toho opravdu příjemný víkend. Dalo se zde nakonec užít jak pláž, tak i města. Gdaňsk si rozhodně zaslouží naší pozornost. Výhodou i je, že nepotřebujete vůbec auto. Počasí na červenec nebylo úplně stabilní, během víkendu se vystřídalo snad úplně všechno (déšť, vítr, zataženo, jasno a teplo), je potřeba s tím počítat a mít případně náhradní plán. V případě, že by bylo víc času, došlo by ještě na Sopoty nebo Malbork. Jestli se vám naskytne příležitost, tak určitě jeďte.
Základní informace k cestě:
Letenky: Ryanair z Vídně, k tarifu přikoupeno kabinové zavazadlo (jedno dohromady pro dvě osoby) a sedadla.
Doprava: Auto jsme nebrali, centra měst jsou jedna velká parkovací zóna. Hlavně vlakem, lodí nebo MHD se dá dostat jednoduše prakticky kamkoliv v okolí za pár drobných. Ceny jízdenek jsou lidové. Gdaňsk – Gdyně 35Kč, Trajekt Gdyně – Hel 350Kč, MHD 25Kč a dá se s ní dojet až na letiště. Automaty na jízdenky jsou v několika jazycích.
Cesta na / z letiště: Vzhledem k večernímu přijedu jsme využili shuttle za 70 zlatých od firmy travelgdansk.pl, platí se předem přes paypal. Zpět pak MHD. Autobus 210 zastavuje u hlavního nádraží nebo i u kraje starého města.
Ubytování: Trip & Hostel, i když jde o hostel, mají i privátní pokoje s koupelnou. V ceně je slušná snídaně kterou vám udělají v čase jakém chcete. Umístění hned na kraji starého města, venku je klid a přitom je to všude blízko.
Restaurace: Jídlo v Polsku je dost podobné tomu našemu. Najít můžete např. plněné knedlíky, řízky, různá pečená a grilovaná masa nebo ryby. Ceny jsou podobné těm našim, porce veliké. Pivo Plzeň a Kozel na každém rohu. Místní průmyslová piva kolem 12 zlatých. V rámci starého města je několik pivních barů s craft pivy. I tady naleznete známý bar s višňovkou, kdo okusil v Krakově nebo ve Lvově, tak jde na jisto. Ceny se ale i tady zvyšují, aktuální cena byla 14 zlatých za 100ml kalíšek.
Tip kam na jídlo a pití:
Pierogarnia Stary Mlyn – restaurace nabízející plněné knedlíky, velký výběr, super chuť i slušné ceny.
KOS na Piwnej – taková polská klasika, od každého něco, otevřeno do noci.
Labeerint – malá hospůdka s craft pivy, 15 píp a zajímavý sortiment. Domluva anglicky bez problémů, platit se dá kartou.
Rozpočet na 1 osobu:
Letenka: 3000Kč (včetně příplatku za sedadla a podílu za jedno kabinové zavazadlo)
Ubytování: 2475Kč
Doprava do hotelu: 225Kč
Cena za „zájezd“: 5700Kč / os
Doprava a výlety: Trajekt na Hel a zpět 605Kč, vlaky a MHD: 170Kč, Loď na Westerplatte: 340Kč , výstupy na obě věže 160Kč
Jídlo: cca 2000Kč
Doprava na letiště a parking: 1200Kč (benzín, známka, Mazur parking)
Jak se ti cestopis líbil?
Dovolenkář Honza procestoval 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 14 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.