
Prázdniny v Římě
Jarní prázdniny trochu jinak
Cestopis z roku 2025 napsala MarkétaV
Letos jsme se rozhodli strávit jarní prázdniny jinak než na horách, a tak děti našly pod stromečkem letenky do Říma. 4 dny a 3 noci v nádherném městě, kde je památka v podstatě na každém rohu. Vypíchla jsem nejdůležitější věci, které bychom neměli vynechat a vyrazili. Trochu jsem měla obavy z počasí, únor dokáže být studený, ale nakonec jsme skoro nepotřebovali ani bundy.
10. 2. 2025
Letěli jsme z Vídně, lety z Brna začali nabízet o měsíc později:-) Z letiště jsme se letištním busem přesunuli na hlavní římské nádraží Termini, bus jsem rezervovala přes Booking (cena 650 Kč pro 2 dospělé a 2 děti tam i zpět). Z nádraží jsme pohodlně za 15 minut došli k hotelu Giolli Nazionale. Vybrala jsem menší hotel s polopenzí, rodinný pokoj executive s výhledem za 29.300, doplácela se městská daň 1800 Kč. Překvapením bylo, že hotel neměl restauraci, pouze snídaňový salonek. Na večeři jsme každý večer dostali voucher do blízkých restaurací, kde jsme si mohli vybrat libovolné jídlo v patřičném budgetu. To bylo nakonec perfektní, každý večer jiná restaurace, jiná nabídka, výše budgetu naprosto dostačující.
11. 2. 2025
Ráno po skvělé snídani jsme vyrazili do Kolosea, které je bezesporu symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí. Koloseum pojme až 80 tisíc diváků a více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.
Vstupenky jsem koupila dopředu na GetYourGuide s rezervací času, cena 3.300 Kč pro rodinu. Na místo setkání jsme došli po 10 minutách (bydleli jsme de facto za rohem). Počasí vyšlo nádherně, před 10. hodinou bylo 16 stupňů (v únoru!). Na místě setkání (cestovní kancelář) jsme předložili rezervační kódy a pasy a obratem dostali vstupenky a plán Kolosea a okolí. Lidí přibývalo, ale vzhledem k rezervačnímu systému se dovnitř dostalo vždy jen určené množství osob. Přesto i tak bylo husto:-) Měli jsme dokoupenou i plochu arény, takže jsme v Koloseu strávili skoro cca 2,5 hodiny, je to neskutečné místo, přestože se z něj nedochovalo mnoho.
V ceně vstupenky je i vstup do Forum Romanum a na pahorek Palatin, takže jsem plynule pokračovali. Obě místa mají společný vstup hned naproti Koloseu. Počasí bylo nádherné, odložili jsme bundy i mikiny a strávili jsme procházkou další 2 hodiny. Obešli jsme Trajanův trh a kolem Caracallových lázní došli na Piazza del Campidoglio. Jezdecké sochy se právě opravovaly, ale se svým dokonale oválným náměstím a překrásnými výhledy na Koloseum v dáli jde o nezapomenutelné místo. Po pohodlných širokých schodech jsme se dostali na Piazza Venezia, srdce Říma, kterému dominuje impozantní budova Complesso Vittoriano postavená na konci 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie. Římané jí přezdívají Šlehačkový dort. Vyšlapali jsme na až nahoru k pomníku neznámého vojína, je odtud další nádherný výhled na celý Řím.
Později odpoledne jsme zamířili k tradiční zastávce všech turistů, kterou je fontána di Trevi. Aby ukočírovali strážci množství návštěvníků, je před fontánou vybudován úzký koridor ze zábradlí, který vám zaručí alespoň trochu solidní výhled na fontánu. Přesto strážci tok turistů hlídají a pokud se zdržujete příliš dlouho, popoženou vás. Takže pár fotek, penízek přes rameno, abychom se do Říma ještě vrátili a hurá na Španělské schody, nejširší schodiště v Evropě. Svůj název nesou po španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století. Fontána pod nimi byla v opravě, docela to kazilo zážitek, ale po celodenním toulání nám to už stačilo. Všimli jsme si, že všude přítomní policisté bedlivě dozorují, aby se na schodech nesedělo, nedej bože jedlo či pilo. Několikrát ostrým hvizdem na píšťalku vykázali turisty jinam.
Celkově množství policistů v Římě nás překvapilo. Byli všude a pořád. Možná to souvisí s vyšší koncentrací turistů, protože rok 2025 byl papežem Františkem vyhlášen jako Svatý rok, ten se v katolické tradici slaví jako čas zvláštní Boží milosti a odpuštění. Svatý rok nabízí všem věřícím možnost obnovit svůj vztah s Bohem, zanechat starých zvyků, které je vzdalují od Krista, a vydat se na novou cestu života víry.
12. 2. 2025
Ve středu jsme měli naplánovaný Vatikán, hned po snídani tedy jsme vyrazili na metro. V Římě se všude v centru dostanete pohodlně pěšky, ale měli jsme koupené vstupenky do Vatikánských muzeí, takže z časových důvodů jsme použili metro. Základní jízdenka je na 100 minut a stojí 1,5 eura. Koupili jsme je v automatech přímo na stanici metra. Ze zastávky Ottaviano S.Pietro jsme pak příjemnou procházkou došli na místo srazu Caffé Vaticano, kde jsme vyměnili naše vouchery za platné vstupenky (GetYourGuide 3.700 Kč pro rodinu včetně Sixtinské kaple). Pozor, do Vatikánských muzeí se nevstupuje přes Svatopetrské náměstí. Přesto, že bylo poměrně brzy (9,30 ráno), fronta na vstupenky pro návštěvníky bez rezervace byla neuvěřitelně dlouhá.
Vatikánská muzea jsou největší sbírkou umění na světě s více než 20 000 vystavenými díly a 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění. Až projdete Vatikánská muzea a budete si myslet, že nic krásnějšího už nespatříte, dostanete se do Sixtinské kaple s freskami a stropem od Michelangela. Naprosto úchvatný zážitek vám nezkazí ani fakt, že se tady nesmí fotit, dozorující zaměstnanci jsou neúprosní. V úplném závěru se pak pokocháte točivým schodištěm, které je inspirované Bramantovým schodištěm.
Z muzeí jsme se vydali na Svatopetrské náměstí, které se od mojí poslední návštěvy před 20 lety změnilo a je obehnané zátarasy, které usměrňují dlouhou frontu čekajících návštěvníků. Každý z turistů musí projít bezpečnostní kontrolou/rámem, stejně tomu bylo i v Koloseu a Vatikánských muzeích. Bezpečnost především!
Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, takže naše první kroky vedli právě tam. Po vstupu opět zůstanete v úžasu stát s pusou otevřenou, výzdoba, na které se podíleli Bramante, Michelangelo, Maderno a Bernini, je velkolepá. Vstup do bazilika je zdarma, ale platí se za kopuli, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Svatopetrské náměstí a celý Řím. Rozhodně stojí za vyšlápnutí všech 551 schodů (v druhé části v dost stísněných prostorech) a poplatek 10 €. Druhou variantou je vyjet část schodů výtahem a víc jak polovinu pak dojít pěšky (15 €).
Plni zážitků se vydáváme dál na Andělský hrad, který nechal vybudovat císař Hadrián jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Od něj pokračujeme na Andělský most - andělé na něm představují křížovou cestu s 12 zastávkami na cestě k ukřižování Ježíše Krista. Odtud je to kousek na náměstí Piazza Navona, kde se nachází známá Fontána čtyř řek. Autorem je Bernini, jež je také autorem fontány di Trevi. Posledním zastavením pak byl Pantheon, dechberoucí starověký kruhový chrám s 9 metrů širokým otvorem ve střeše, který je jediným zdrojem světla. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů. Vstupné 5 eur/dospělý, děti zdarma.
13. 2. 2025
Poslední den nás přivítá mírným deštíkem, ale to už nám nevadí. Sbalíme se a ač neradi, vyrážíme na nádraží Termini, odkud nás autobus převeze na letiště. Let je mírně zpožděn kvůli bouřce, nakonec v bezpečí dosedáme ve Vídni a náš nezapomenutelný výlet do Říma - věčného města, končí.
Shrnutí je jednoduché: Řím je se svým kulturním dědictvím, architekturou a historickými památkami překrásné místo plné zážitků. Jako takové není nejlevnější, ale stojí za to ho navštívit a trochu nasát jeho atmosféru.
Jak se ti cestopis líbil?
MarkétaV procestovala 20 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 měsíci a napsala pro tebe 3 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.