Přes Thajsko do Malajsie 2.část - Malajsie skrz na skrz
Náš první asijský #tripSbatůžkem skrze 2 dechberoucí státy a 8 časových pásem.
Cestopis z roku 2018 napsala v.chriss
... pokračování...
4. 4. - 21. 4. 2018
Náš první asijský #tripSbatůžkem skrze 2 státy, 5 ostrovů a 10 tisíc kilometrů od domova .Překročili jsme 8 časových pásem, zažili 5 letů, 4 přesuny lodí a přes desítky přejezdů místní hromadnou dopravou. 24 krát jsme zabalili a vybalili a vystřídali 11 typů ubytování. Byli jsme na plážích, v džungli, na plantážích, v horách i velkoměstech. Zažili jsme 18 dní hodně aktivní dovolené a nepředstavitelného dobrodružství s hromadou adrenalinu.
! Pokud tě zaujme už tento úvod, začni číst nejdříve 1. díl - ZDE: https://www.cestujlevne.com/cest...strovy-590
A tady jsem zkusila sepsat ty nejzajímavější střípky z druhé poloviny naší cesty...
Čtvrtek 12. 4. - Hurá do Malajsie!
Už na první pohled je jasné, že Malajsie bude mnohem větší exotika. Chvilku přemlouváme řidiče taxiku, aby nás odvezl za thajské báthy. ☺ Takže první rada zní! Nezapomeňte si vyměnit pár malajských ringitů už v Thajsku. Jako první se ubytováváme v Alia Residence Business Resortu. Není to žádný luxus, možná zatím nejhorší ubytko ze všech, ale na přespání je to dostačující. Za resortem se měla nacházet pláž, ta tu bohužel není a namísto pláže zde pobíhá varan po vysušené a zarostlé půdě.
Hned po sprše vyrážíme do města s cílem najít bankomat a prozkoumat okolí. Cesta taxikem trvá 15 minut a cena byla 20 ringitů, tedy kolem 110 Kč. Dorazili jsme na Pantai Cenang, což je taková hlavní třída a před námi se objevilo hotové obchodní centrum. Nevěřím svým očím! Normální dvoupatrový nákupák s několika obchody, mekáčem a hlavně bankou. Vybíráme peníze a rovnou si kupujeme lístky na zítřejší dobrodružství v džungli. Par metrů od zmíněného nákupáku se nachází velice oblíbená pláž Ao Nang beach. Vychutnáváme si tu západ slunce s čerstvým kokosem v ruce. Jsou tu davy lidí, plážové bary jsou a všude se to hemží. Přes den si můžete vyzkoušet různé vodní atrakce, jako je jízda na banánu nebo se proletět na padáku připoutaném za lodí. Pláž i moře mi připadají jako v Bibione a i ten počet turistů by seděl. Za nás tedy nic moc a tato pláž není žádná velká exotika. ☺
Pátek 13. 4. - Džungle!
Po snídani jsme vyrážíme do nedalekých deštných lesů – rainforest, konečně do té pravé džungle. Natěšeni a trochu s respektem ke vší zvěři co nejspíš potkáme a k výškám ve kterých budeme. Atrakce se jmenuje Zip line – je to adrenalinová projížďka na laně mezi korunami stromů. Po příjezdu na místo vyplňujeme formulář se souhlasem ke všem možným úrazům ☺a mladý chlapec nás oblékl do sedáku pro horolezce včetně helmy. Dostali jsme krátký a výstižný výcvik, jak se chovat na laně a co dělat v různých případech. Jeep nás spolu s instruktory a fotografem vyvezl pár desítek metrů do prudkého kopce, pak už jsme pokračovali džunglí po malých dřevěných schůdkách až k první plošině. Cestou jsme měli štěstí a hned vedle nás na stromě, zhruba 6 metrů vysoko visel létající lemur. Podivně na nás zíral, ale jinak se nejevil nebezpečně. První projížďka byla krátká a celkem i pomalá, taková rozcvička. Další navazující lanovky už byly více prudší, rychlejší a také pěkně vysoko. Bylo to fajn, ale na narovinu říkám, že cena je šílená. Delší cesta - RM499 a ta kratší, kterou jsme volili my - RM239. Po tomhle adrenalinovém a sportovním výkonu, se pěšky vydáváme k nedalekému vodopádu. Určitě doporučuji se tam projít, je to krásné místo uprostřed džungle. Můžete zde hodit koupačku, pár fotek a taky příjemnou sváču v přírodě. Další známé atrakce v této části ostrova.
Kabinková lanovka na nejvyšší vrchol místních hor, tzv. Cable Car. Vyšlo nám počasí, bylo jasno bez mraků a tak si můžeme vychutnat krásný výhled na malé ostrůvky v okolí. Večer ještě jedeme do města a zařizujeme přejezd na další malajský už více moderní ostrov Penang a jeho hlavní město GeorgeTown. Původně jsme cestu plánovali trajektem přímo z ostrova na ostrov, ale 3 hodiny je dlouhá doba a z pevniny na Penang vede most. Takže jsme zvolili klidnější variantu, co se houpání na moři týká – taxi/trajekt na pevninu/autobus. U bazénu jsme si dali drink a dopřáli si pod dlouhé době zase masáž nohou.
« 2 noci - Alia Residence Business Resortu- 2 474 Kč (MYR 440,55 ) se snídaní
Sobota 14. 4. - Den plný cestování...
Jak jsme si už zvykli ráno vstaneme, nasnídáme se, zabalíme a mažeme o kus dál. Nebylo tomu jinak ani dnes. Taxik nás veze rovnou do přístavu, vyzvedávám lístky na loď i autobus a v pekárně si kupujeme čerstvou svačinku. Loď jela zhruba hodinu a nic zajímavého se nedělo. Tedy kromě šílené zimy z klimatizace a nudném filmu, který běžel na obrazovce přede mnou. Dopsala jsme si deník za včerejší den a byly jsme na místě. V přístavu Kuala Perlis se rychle orientujeme a utíkáme na autobusové nádraží, odkud po půl hodince čekání pokračujeme směr Georgetown. Autobus vypadal že se každou minutku rozpadne, ale překvapivě se žádné trable neudály a my jsme v pořádku dojeli do Georgetownu, hlavního města ostrova Penang. Z nádraží jedeme přímo před jeden z mnoha mrakodrapů, téměř v centru města. Náš pokoj byl v nejvyšším možném patře, patro č. 30 s krásným výhledem na město přímo z postele! Jelikož jsme dorazili celkem pozdě a na uvítanou nám pěkně pršelo, dali jsme si dole pod barákem vynikající sushi a šli čerpat síly na zítřek.
⸙ Langkawi je souostroví zahrnující cca 100 malých ostrovů rozsetých v okolí malajské pevniny. Oblíbený a nejznámější je právě ten největší - Pulau Langkawi. Ostrov je celý zelený, plný lesů a také zvěře. Volně a zejména u silnice se tu potulují opice a hledají co by kde snědly. Najdete zde jak krásné pláže, jezera, mangovníkové hája, neskonalou přírodu tak i moderní atrakce jako je lanová dráha a atrakce na plážích.
Neděle 15. 4. - Penang
Noc byla příjemná asi hlavně tím, že jsme po delší době utekli z džungle a ubytovali se v příjemném apartmá s teplou sprchou a kvalitní klimatizací. Na snídani jsme si malinko úsporněji nakoupili plato vajec, toastový chleba a džusík, sami dva bez servisu. Měli jsme v plánu se vydat na lehčí procházku do centra města. Navigace nám ukazovala zhruba 45 min chůze k první čínské památce, která mě lákala. Díky kombinaci protikladů – mrakodrapů a totálně zdevastovaných či špinavých paneláků na nás město působilo trochu zvláštně. Procházeli jsme podle nás čtvrtěmi, kde na nás špína koukala odevšud a o ulici dál vykukoval moderní prosklený mrakodrap. Celou cestu nás uličkami pronásledovalo slunce a velké vedro. Po chvilce bloudění velice oblíbenou turistickou čtvrtí jsme došli k čínské architektonické památce – Khoo Kongsi. Překrásně zdobený chrám. V téhle oblasti se nacházelo více turistických atrakcí a památek, tak jsme zde strávili pár hodin i s pauzou na zmrzku ve stylové cukrárně. Připojená na wifi jsme při odpočinku našla pro mě typickou Londýskou atrakci – otevřený, dvoupatrový vyhlídkový autobus. A s vidinou, že poznáme celý ostrov jsem koupila lístky a vyrazili jsme na místo první zastávky. Podle mapy to byla zase zhruba hodinka pěšky dál do centra. A tak jsme šli a šli a šli až jsme unaveni po hodině cesty došli. Projížďka byla ale super! Oddychovka. Viděli jsme velkou část ostrova a navíc takové výšky. Celí utahaní jsme si zpátky z města vzali taxi a večer už jen odpočívali na hotelu.
« 2 noci - Penang Comfort Suite -2 001 Kč (MYR 356,40)
Pondělí 16. 4. - Nepopsatelný ráj.
Budík zazvonil přesně v 5:15. Proběhlo rychlé zabalení, usmažila jsem vejce do toastového chleba (sladkého s rozinkami podotýkám) a mazali jsme na autobus směr Ipoh! To, že nebude lehké sehnat taxi přímo před vchodem jsem možná i tušila. Ale že to bude problém obecně mě malinko zarazilo. Zrovna v Georgetownu – milionovém moderním městě. Po zoufalém telefonátu na místní malajské taxi kde mi nikdo nerozuměl ani slovo, jsem uhnala dva mladíky v restauraci a doufala, že nás nepošlou kamsi. S divným úsměvem, ale ochotně nám zavolali někoho přes Grap (něco jako Uber) a za 5 minut tu bude. Autobus vyjížděl zhruba za půl hodiny, takže tu ještě byla reálná šance to vše stihnout. Za chvilku dorazil příjemný mladík, vše proběhlo hladce – cena nízká. Toť naše první seznámení s aplikací Grap – který se ještě určitě bude hodit. Opravdu super věc, do Asie stahujte! Autobusák vypadal opravdu hodně nechutně, kord v těchto ranních hodinách. Podivný týpek s cigaretou nás poslal ke stánku s logem naší agentury, že prý někdo přijde. Za minutu měl bus odjíždět a nikde nikdo. Řekla bych klasika, ale začínala jsem být už také lehce nervózní. Nakonec opět vše klaplo a s půl hodinovým zpožděním z neznámých důvodů odjíždíme směr Ipoh – budoucí ráj. ☺Klimatizovaný autobus opět nezklamal a i přestože jsme byli vybaveni dlouhým rukávem, šátkem a ručníkem myšleným jako deka, klepali jsme kosu. Nicméně 2 hoďky celkem utekly a my jsme zase na novém místě. Na nádraží v Ipohu bereme grap a jedeme směr onen očekávaný The Haven resort. Cena za noc byla hodně zlevněná, jinak bychom tuhle krásu ani náhodou nepodnikli. Po vypsání formuláře a vynikajícím osvěžujícím welcome drinku nastupujeme do výtahu a vjedeme do 21. patra!
Neskutečný výhled! Pohled na skalnaté výběžky prorostlé mixem druhů džungle stromů, které jsou na první pohled plné zvěře. Pod námi přírodní jezírko a na něj navazující bazén s průhlednými stěnami tzv. sea wiev. Všude stromy, keře, květiny, zvuk zvířátek a hlavně příjemný až dechberoucí klid! Bereme plavky a jdeme na prohlídku celého zeleného areálu. Náš první dojem (výhled z balkonu) se prohloubil ještě více, protože zezdola to vše vypadalo ještě lépe. Přepínáme pro tento den z režimu cestování na režim relax a celé odpoledne trávíme u bazénu. Po večeři na nás dolehla únava a možná i lehčí úžeh z předešlého perného dne.
« 1 noc - The Haven resort -2 345 Kč (MYR 418,92)
Úterý 17. 4. - Překrásné Cameron Highlands.
Je ráno po snídani a my už čekáme na nádraží! Včera když jsme řešili kam se vydáme dál, našla jsem další možnou variantu. Už několikátou za tuto dovolenou a rázem jsme se z pěti plánovaných zastávek dostali na deset. ☺ Cameron Highlands jsem znala a tušila, že to bude jistě krásné místo, ale do našeho cestovního plánu prve moc nezapadaly. Nicméně přečetli jsme pár cestopisů a nejenom plantáže v této oblasti nás uchvátili ještě o kousek víc. Koukla jsem na autobusy, zarezervovala ubytování a bylo! Další přesun je před námi. Bus měl odjíždět směr Tanah Rata v 10,30 a jak už jsme si zvykli, vyrážíme s hodinovým zpožděním. Po včerejší zkušenosti jsme k šátkům, dlouhým rukávům a dece přidali ještě mikiny a ono ejhle klimatizace byla příjemná. Cesta se táhne zatáčkami do pěkných kopců a hor. Všude kolem nás jsou jen lesy, džungle a překrásná příroda.
Po vystoupení z autobusu nás ve vteřině odchytne paní s nabídkou lístků na zítřejší cestu zpět a k tomu akční program na zítřejší polovinu dne. Vzhledem k tomu, že tu nemáme moc času, kupujeme balíček – zpáteční lístky do Kuala Lumpur v kombinaci s ranním trekem do místních hor a prohlídkou několika farem. Krásně vymyšleno, naplánováno a zaplaceno. Ubytování Casadela Rosa bylo klasické. Postel, koupelna, čisté ručníky a jednorázové kartáčky, tak jak tomu bylo skoro ve všech předchozích ubytováních. Vyrazili jsme na prohlídku horských vesniček plných všemožných druhů farem. Od motýlích, přes zeleninové až po jahodové či levandulové. Po levé straně jsme měli vesničku Brinchang, kde jsme prošli jahodovou farmu a ochutnali specialitky z místních jahod. S plnými pupky se přesouváme do vesnice po pravé straně našeho hotelu. Vesnice Tanah Rata je ještě menší, než první zmíněná, ale možná o to příjemnější. Pár obchůdků, mnoho restaurací a fastfoods nalepených na sobě. Vybíráme indickou a užíváme po dlouhé době chladnější večer v Malajsii. Tip! Opravdu se to nezdá, ale jsou to hory a je zde chladněji. My je v plánu neměli a tak moc teplého oblečení nemáme. ☺ Oblečení s sebou!
« 1 noc - Casadela Rosa - 1 197 Kč (MYR 214,20)
⸙ Oblast Cameron Highlands je srdcovka. Pro mě osobně to byla nejzajímavější část tripu z celé Malajsie. Malinko se zde ochladíte a odpočinete od perných slunečných dnů. Vychutnáte si zde vynikající místní čaje a naplníte břicha jahodovými hody na tradičních farmách.
Středa 18. 4. - Vzhůru do velkoměsta.
Všechno se seběhlo nějak rychle a poslední dny jsme měli plné zážitků, ostatně jako všechny ty předešlé. Jsou právě 2 hodiny ráno qatarského času a já místo spaní na pohodlných letištních lehátkách dopisuji poslední 4 dny, které jsme z důvodu "užívání si" nestíhala zapisovat... Takže zpět ke Cameron Highlands a městečku Tanah Rata. Po studené snídani se pro změnu balíme a razíme na zakoupený trek směr nejvyšší vrcholky Cameron a známé čajové plantáže. Vyzvedne nás jeep a v něm již od pohledu zkušenosti otřelý místní průvodce. První zastávkou je motýlí farma kde nás nečekali s láskou jen motýli, ale i ostatní tvorové jako hadi, pavouci a brouci. Po vyfocení všeho živého i neživého (vystavené atrapy motýlů ?! achjo), pokračujeme na čajové plantáže. Mezi zelenými keříky ve stráni plantáže si poslechneme výklad o tom, jak je to se sbírám a výrobou místního čaje. Uděláme pár fotek sluncem osvícené zeleno-zelené krajiny a jedeme o kousek výš. Po 15 minutách strmé jízdy lesní cestou se vyškrábeme téměř na nejvyšší vrchol oblasti Cameron Highlands. Teplota tu po ránu dosahuje i pouhých 8 stupňů ° C, takže ten náš jediný dlouhý rukáv co jsme pro jistotu hodili do batohu, se docela hodil. Dřevěnou lávkou skrz mechový les - prý ten nejstarší tady tzv. Mossy forest jsme se dostali až na samotný vrcholek Gunung Irau. Ocitli jsme se tak najedou v úplně jiné přírodě. Přes špičky hor se trhala mlha a procházela těsně kolem nás.
Pak pokračujeme na prohlídku továrny na výrobu čaje, kde se hned zpracovávají čerstvě nasbírané lístky z okolních plantáží. Čaj je zde v Malajsii velice oblíben, takže veškerá výroba je prý jen pro vlastní účely a nikam se nevyváží. Měli jsme možnost si na terásce vychutnat pár šálků a vyzkoušet různé druhy tamních specialit. Byly vynikající, překvapivě NÉ tak silné třeba jako na Srí Lance a s českými sáčkovými se to nedá srovnat. V krámku jsme tedy nakoupili různé druhy a krosny narvali několika balíky čajů! Výlet byl pomalu ale jistě u konce a průvodce byl tak ochotný, že nás odvezl rovnou na nádraží. A my pokračujeme - směr velkoměsto - Kuala Lumpur! Cestou nás zastavil pěkný monzunový déšť, takže parkujeme u motorestu a dostáváme rozchod do doby než bouře přejde. ☺
Čtvrtek 19. 4. - Mrakodrap vedle mrakodrapu.
Nechápu, jak se mi to povedlo, ale sehnala jsem v KL ubytování zhruba tak 10 minut od Petronas Twin Towers. Což, nebudeme si nalhávat je hodně dobré výchozí místo a taky jediná věc, která mě osobně v tomhle crazy městě zajímala. ☺ Pššt. The Belmore Parkview Service Suites je příjemný apartmán v jednom z milionu mrakodrapů. Naštěstí jsme, nebydleli až tak vysoko. Další hodně super věcí je, že zde máte jisté linky autobusu zcela zdarma! Linky jsou 3 okružní a ještě navíc se kříží v několika bodech. Co už je méně super, je místní klima! Já mám od prvního nádechu pocit jako bych byla zavřená v papiňáku. ☺ Dusno, vedro, slunce a kvanta lidí, věcí, budov a prostě všeho. Takže plán byl jasný. Projet tak nějak celé město v tom skvělém klimatizovaném autobusu. Zdarma a nejlépe bych se vozila celý den. Ale proto tu nejsme, že! Pár hodin jsme se chtěli dostat k jistým Lake Gardens – jakože voda uprostřed toho neskutečného vedra. To se bohužel nepodařilo, nechápu to, ale Vy se tam určitě vydejte. Další velkou atrakcí je zde Menara Kuala Lumpur, což je věž 308 metrů vysoká. Můžete si zde zaplatit do kterého patra až si přejete vyjet. Poslední patro má údajně průhledné dno a tak raději volíme tu nižší variantu.☺ I tak je to vysoko! Výhled pro někoho nádherný, v okolí všechny ty obr baráky a zelená krajina v nedohlednu.
Procházet se tu nákupním centrem plným drahých butiků ve sportovních sandálech a turistické looku bylo opravdu vtipné. Po odpoledním čaji s dezertu jsme načerpali zbývající síly a vyrazili na procházku do KLCC parku. Musím uznat, že to je opravdu příjemné místo. Děti se zde koupou v kašnách a umělých bazénech, sportovci mají příjemný okruh na běhání uprostřed tohohle šíleného města a kravaťáci pracující kolem zde určitě tráví polední pauzy. V parku zůstáváme až do večera, kupujeme fast food k večeři a čekáme na zpěvohru fontány před Petronas Twin Towers. Zpívá a hraje prý každý večer v určité hodiny, nám přišlo že hrála non-stop celý večer. Žádná mega show, ale je to příjemné zpestření jinak pro mě 'nudného' města plného chaosu.
« 2 noci - The Belmore Parkview Service Suites - 1 693 Kč (MYR 302,94)
Pátek 20. 4. - Poslední thajský den!
Páteční dopoledne jsme z postele plánovali přesun do Thajska a poslední noc. Letenky jsem kupovali už na začátku pobytu za pár stovek. Letiště Kuala Lumpur byl vzdálené skoro hodinu cesty z centra. Původně jsme chtěli ušetřit a využít místní autobusy, ale cesta byla vážně dlouhá a nebylo mi ten den zrovna nejlépe. Takže objednáváme grap a bez problému nás na letiště odváží milá slečna. Cena nebyl šílená a to pohodlí se dá ocenit. Po chvilce se zorientujeme na obrovském letišti, vyhledáme restauraci a zbývající čas trávíme obědem. Let máme zpátky na Phuket, kde si užijeme poslední odpoledne, přespíme a poslední celý den strávíme v moři a u bazénu. Po příletu zpět do Thajska jsme s dobrou zkušeností objednali znovu grab a jedeme zhruba 5 minut k nejbližší pláži od letiště - Nai Yang Beach. Šlo by to dojít opravdu i pěšky, což nám předtím nepřišlo. Naiyang Park Resort se nacházel pouze přes silnice od moře. Moc krásný a moderní resort, sladěný s místní přírodou. My vybalujeme pouze plavky, tak a utíkáme se vykoupat do moře. Podle mě to byla nejlepší volba, vrátit se ještě z rušné Kuala Lumpur zpátky do přírody a nasát poslední chvilky dovolené právě takto. Přeci jen jsme toho za uplynulých 17 dní viděli a zažili už spousty. Zbytek dne se touláme po pláži Nai Yang od hotelu až k letišti a zase zpátky. Nadšenci letadel zde mohou pořídit takové ty super cool fotky s letadlem těsně nad hlavou.Opalujeme se, baštíme thajské specialitky a prostě čerpáme síly na období po dovolené. Večer zůstáváme v resortu a bilancujeme naší první dovolenou s batůžkem.
« 1 noc - Naiyang Park Resort - 2 133Kč (THB 2960)
Všem rýpálkům přeji pevné nervy při čtení MÉHO, vlastního prvního cestopisu. Napsaného mým slovem, stylem a v aktuálním rozpoložení. Sepsání našich vlastních zážitků, hromady zkušeností, ponaučení a celkově toho nejlepšího dobrodružství.
A závěrem...Thajsko a Malajsii můžeme oba dva stoprocentně doporučit. Země se dají určitě procestovat mnohem a mnohem levněji, možná lépe,možná hůř - třeba nudně s cestovkou na jednom nezajímavém místě. Nám to vyhovovalo přesně takto a snad dodáme odvahu a inspiraci Vám, dalším nováčků... :)
Jak se ti cestopis líbil?
v.chriss procestovala 16 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil
Pominu všechny ostatní překlepy a gramatické chyby a dovolím si jen jednu korekturu - ta aplikace se jmenuje Grab.
Pominu všechny ostatní překlepy a gramatické chyby a dovolím si jen jednu korekturu - ta aplikace se jmenuje Grab.