Průvodce po Azorech + Lisabon a Porto
Cestopis z roku 2018 napsala Zuzana Matějková
A kde teda vlastně Azory jsou? Azorské ostrovy se nachází v Atlantském oceánu někde mezi Evropou a Amerikou, přičemž územně náleží k Portugalsku. Jsou však ještě daleko předaleko za Madeirou. Souostroví tvoří celkem 9 ostrovů, přičemž my navštívili největší z nich - Sao Miguel.
Z Prahy se na Azory žádným přímým letem nedostanete, je proto třeba počítat s jedním přestupem. Možnosti přestupu jsou následující: Lisabon nebo Porto. Já jsem se rozhodla lety poskládat tak, abychom mohli po cestě navštívit obě města. Celý itinerář proto vypadal následovně:
1 den v Lisabonu
5 celých dní na Azorech
2,5 dne v Portu
Kombinatorika kupovaných letenek byla už trochu náročnější, neboť téměř pro každý let jsem kupovala letenku zvlášť na základě ceny, navazujícího letu a datumu. Celkem jsme letěli se třemi společnostmi: RyanAir, Tap Portugal a ČSA.
Náklady:
- 5623 Kč (= za všechny letenky/ 1 osoba)
- 3724 Kč půjčení auta (=celkem)
- 4762 Kč ubytování airbnb (= celkem)
1 den na Lisabon bez noclehu jsem vybrala záměrně, hlavní město Portugalska pro nás nebylo příliš lákavé (máme radši místa bez lidí). A jelikož jsme do Lisabonu přiletěli už asi v 8:30 ráno, měli jsme na prošmejdění celého města celý den - na Azory jsme odlítali v 22:20. Po příletu jsme zašli na snídani, ochutnali Pastel de Nata (mňam) a opravdu poctivě celý den courali křížem krážem. Bohužel jsme to trošku přehnali a večer před odletem už jsme se sotva plazili s vědomím, že před sebou máme ještě další 3 hodiny letu, než se dostaneme do cíle.
Lisabon jako takový nás opravdu příliš nenadchl, ale to jsme čekali. Už tady jsem se ale zamilovala do azulejos (= nádherné malované kachličkové obklady na starých domech, které jsou na každém rohu). Všude bylo milion lidí, aut, tuktuků a shonu. Nejvíc se mi líbila nejstarší čtvrť města, Alfama, kde nic z toho nebylo :) Kromě toho jsem si ale našla co by mě v Lisabonu mohlo zajímat - a sice street art, kterého tam je víc než dost. Konkrétně od Bordalo II, který tvoří super věci. Najít je byl trošku oříšek, ale našli jsme!
Dál už se budu věnovat pobytu na Azorech. Po celou dobu jsme měli půjčené auto přes http://www.rentalcars.com, abychom se mohli svobodně přemisťovat z místa na místo. Při rezervaci je třeba dbát na detaily smlouvy - jako je výše spoluúčasti, podmínky pojištění a tak. K půjčení auta budete potřebovat kreditní kartu (debetní nestačí), s tím je třeba počítat dopředu. Nicméně seznámili jsme se i se slečnou, která využívala autobusy a případně jí někdo svezl jako my :) Celý ostrov a místa, která jsme chtěli navštívit jsme si víceméně rozdělili na východ, západ, sever a jih a každý den objížděli danou stranu ostrova. Ostrov Sao Miguel není nějak extra velký a do 2h zvládnete přejet z jedné strany ostrova na druhou, není to ale nijak efektivní. Ubytování jsme zvolili přes airbnb, konrétně blue room (hostel 33), pro celý pobyt na jednom místě, ze kterého jsme vyjížděli na výlety. Za takové strategické místo jsme pojali hlavní město ostrova - Ponta Delgada. Dopředu jsem si taky vyhledala několik treků, které jsme více či méně úspěšně absolvovali. Vybrat ten pravý track pro vás pomůže web http://trails.visitazores.com/en
Azory se nám neskutečně líbily. Všude kolem nás byla příroda a minimum lidí. Kamkoliv jsme se vydali, jsme byli sami. Jen u pár hlavních vyhlídek jsme potkali další turisty. Počasí na Azorech je víceméně stále jarní, my tam byli v květnu a počasí bylo tak akorát fajn. Ani v zimě tam však nebudete klepat kosu. Je třeba počítat s tím, že to není koupací destinace u moře. Koupat se dá v horkých sopečných lázních, případně jsou přírodní bazénky na několika místech u oceánu. Vzhledem k tomu, že u oceánu vždy neskutečně fouká, nevyužili jsme této možnosti. Co se týká sopečných horkých bazénků - nabízí se 2 možnosti. První, kterou jsme vyzkoušeli je Caldeira Velha. Prostředí je velmi pěkné, uprostřed přírody se za poplatek 8 eur cachtáte v horké vodě a koukáte na vodopád. Nám se však ještě víc líbilo v horkých lázních ve Furnasu. Zde platíte pouze 4 eura a na výběr máte hned z několika různých bazénků s různou teplotou. S čím je třeba počítat je to, že voda v obou lázních obsahuje stopy čehosi, co vám může nevratně ušpinit plavky.
Terén na Azorech je docela dost kopcovitý a občas jsem se modlila, aby to naše auto nezabalilo. Každá část ostrova má trochu jiný ráz krajiny i atmosféry a skoro všude jsou nádherný výhledy. Často jsou vyhlídky i přímo u silnice, aby člověk mohl v klidu zaparkovat a kochat se, což je super.
Místa, která jsme navštívili a stály za to:
- lagoa do Fogo
- lagoa do Congro
- oblast Lombadas, která vypadá jako Jurský park
- Caldeira Velha
- Chá Gorreana - jediná čajová plantáž v Evropě
- město Furnas + lázně
- Lagoa das Sete Cidades + nejkrásnější a nejznámější vyhlídka Miradouro da grota do Inferno
- opuštěný hotel Monte Palace (abandoned place) v blízkosti Lagoa das Sete Cidades
- Mosteiros - západ ostrova
- trail na Faial de Terra k vodopádu
- nejvýchodnější část ostrova Nordeste a tamní maják
- pláž Porto Formoso
- Ceramica Viera - jediná Azorská dílna s Azulejos aneb super místo pro suvenýry
Poslední necelé tři dny jsme strávili v městečku Porto, které jsem si zamilovala na první dobrou. Není zdaleka tak rušné a přeplněné jako Lisabon a má neskutečnou atmosféru. Je to poměrně malé městečko, na jeho projití stačí určitě míň než 3 dny, ale my si chtěli Porto užít a nespěchat. Na 1 den jsme vyrazili na kolech podél pobřeží vlastně až za Porto a potom přeš město zpátky - rozhodně doporučuju!
Více na instagramu @matezuza
Jak se ti cestopis líbil?
Zuzana Matějková procestovala 19 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 5 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
První, co mě napadá, když si na to vzpomenu, že jsme byli obecně překvapeni, jak levně tam je. Co si pamatuju v supermarketech plus mínus jako u nás, něco levnější, něco dražší, mají skvělé vlastní mléko, máslo, sýry, salámy atd., v hospodě jídlo kolem 10 euro, měli jsme meníčko i za 7, i specialitu ve vyhlášené hospodě za nějakých 15 éček myslím. Kafe v hospodě 0,7 euro, pivo 1-1,5 za třetinku. Vstupy si nepamatuju, že bychom někam platili, ani mě nenapadá kam, je to tam vše hlavně o nádherné přírodě.
První, co mě napadá, když si na to vzpomenu, že jsme byli obecně překvapeni, jak levně tam je. Co si pamatuju v supermarketech plus mínus jako u nás, něco levnější, něco dražší, mají skvělé vlastní mléko, máslo, sýry, salámy atd., v hospodě jídlo kolem 10 euro, měli jsme meníčko i za 7, i specialitu ve vyhlášené hospodě za nějakých 15 éček myslím. Kafe v hospodě 0,7 euro, pivo 1-1,5 za třetinku. Vstupy si nepamatuju, že bychom někam platili, ani mě nenapadá kam, je to tam vše hlavně o nádherné přírodě.
Ahoj, prosím v jakém období jste tam byli? Ideálně konkrétní datum :) Děkuji
Ahoj, prosím v jakém období jste tam byli? Ideálně konkrétní datum :) Děkuji