Prvním letem na Skiathos
Začátek června na evropském Svatém Martinu
Cestopis z roku 2023 napsal Dominic
Kdo by neznal ráj pro letecké fanoušky - pláž Maho Beach na Svatém Martinu. Pro nízká přistání letadel není nutné lítat až do Karibiku. Řecký ostrov Skiathos má také vlastní „Maho Beach“. Sice zde nelétají velké stroje, ale člověk se tady k letadlům dostane i trochu blíže. Po oznámení pravidelné linky z Prahy bylo jasné, co bude další cíl cesty.
Plánování
Dne 17. listopadu 2022 oznámil Ryanair nové linky z Prahy, které mi udělali radost. A to Gdaňsk, Rimini a hlavně Skiathos od 2. června. Na Skiathos, na který se pravidelně až tak moc nelétá, létal z Prahy jen Smartwings na charterových letech. Další možnost byla letět Ryanairem z Vídně. Dlouhou dobu se ceny letenek držely celkem vysoko až do května tohoto roku. Letenky na úplně první let z Prahy tam a po pěti dnech zpět vyšly cca na 2600 CZK pro jednoho. Výhoda časného červnového termínu je i větší výběr ubytování a s ním i trochu nižší ceny. Bereme ubytování kousek od letiště a s výhledem na něj.
Inaugurační let tam
PRG-JSI FR9418 B738 SP-RSD
Den začíná klasickou cestou autobusem, metrem a zase autobusem na pražské letiště. Před letem stíháme ještě obligátní návštěvu vyhlídkové terasy v terminálu 1. První let bude zcela plný. Večer před odletem bylo v prodeji ještě 6 míst. Z toho důvodu jsem si koupil místo u okna. Na cenu od 210 CZK za místo jsem si už nějak zvyknul. Co je jiné na pražském letišti od mého posledního letu jsou všudypřítomné reklamy na finále Evropské konferenční ligy a bezpečnostní kontrola na maximu své kapacity. Jak to budou zvládat, až přijdou prázdniny si neumím představit. Odlétáme, jak už to u RYR klasicky bývá z autobusového gatu v prstu C. Je to sice inaugurační let, ale vypadá jako každý jiný. Žádná oslava se nekoná.
Nastupujeme do Boeingu 737-800 společnosti Buzz. Ze začátku zamrzí půlhodinové čekání na volný slot pro odlet. Dál už probíhá 2 hodinový let rychle. Nad Srbskem nás kvůli bouřkám zastihuje mírná turbulence, jinak let probíhá normálně. Ta „pravá“ zábava má teprve přijít. Letiště Alexandra Papadiamanti na Skiathu disponuje dráhou pouze o délce 1628 metrů a často se zde při přistání vyskytuje boční vítr. Je to jedna z nejkratších runwayí pro přistání s Boeingem 737 / Airbusem A320 v Evropě (nevím, jestli nejkratší). Několik minut před přistáním se skoro modlím, aby se nezměnil směr větru (ten se zde mění celkem často) a my šli na přistání od jihu na runway 01, kde se přistává nad tím legendárním místem. Směr větru se nakonec neobrací a my se už po poslední zatáčce houpeme v bočním větru nad zátokou u města Skiathos. Najednou „bum“ a „prásk“ a velmi prudce brzdíme. Tvrdší přistání jsem ještě nezažil. Kvůli úspoře času pilot zabrzdil na kilometru a my se tím pádem nemusíme otočit na konci runwaye a můžeme vyjet na poslední taxiway. Na stojánce parkujeme hned u budovy terminálu, ale ne musí nás těch 100 metrů odvézt autobusem. Díky tomu se výstup trochu protáhne. Terminál je malý. Velká výhoda letiště je, že na konec runwaye to není daleko a my stíháme i odlet našeho Boeingu zpět do Prahy i při turn aroundu RYR 25 minut.
Skiathos
První den nás vítá vysoká oblačnost a trochu chladnější počasí, než by jsme si v Řecku představovali. Dneska to na koupání nebude. Skiathos (řecky Σκιάθος) je malý ostrov, který je součástí souostroví Sporady. Žije tu něco málo přes 6000 obyvatel. Z letiště se v pohodě dostaneme na ubytování i do města. Stejnojmenné město Skiathos již na začátku června turisticky plně žije. Všude jsou otevřené restaurace a obchody. Ve městě je přístav, ze kterého odjíždějí často trajekty na pevninu do města Volos a na okolní ostrovy. Ve městě se také natáčela Mamma Mia! a většina prodejců v přístavu nabízí plavby na vedlejší „Mamma Mia“ ostrov Skolpelos. Je možné si i koupit výlet na podle obrázků pěknou pláž Lalaria. Kromě typicky řeckých domů se zde nachází několik kostelů a díky kopcovitému terénu i několik vyhlídek. Jsou zde jediné dva velké supermarkety Sklavenitis. Co by to bylo za výlet do Řecka bez ochutnání gyrosu. Celkem všude se dá sehnat gyros v pita chlebu za 4 EUR. Dobrý jsme měli v bistru No Name. Normální jídlo v restauraci se zde dá koupit za cca 10 EUR.
Pláže Xanemos a Megali Ammos
Druhý den to již na koupání je. Pro začátek vybíráme nám jednu z nejbližších pláží Xanemos umístěnou hned pod prahem dráhy. Cestou tam se snažíme jít podél letiště. Po chvilce zjišťujeme, že tudy to nepůjde. Mapám od Googlu se zde moc věřit nedá. Mapy.cz jsou tady lepší volbou. Pláž Xanemos je opravdu kousek od města. O to mě víc překvapilo, že tu skoro nikdo nebyl. Pro potřeby plné sezóny jsou zde připraveny slunečníky a asi tu bývá otevřený také bar. Pláž je z části písečná a z části kamenná. Jsou odsud nebo i z vedlejšího kopce vidět krásně starty letadel. Odpoledne vybíráme vzdálenější Megali Ammos západně od města. Tato pláž je delší ale o dost plnější. Je zde písek, ale ve vodě kameny.
Koukounaries
Třetí den vyrážíme směr Koukounaries. Z místního „autobusového nádraží“ (označeného jako Bus stop 0) odjíždí tímto směrem každých cca 20 minut moderní autobus. Jízdenka strojí 3 EUR, ať jedeme jen jednu zastávku, nebo až na konečnou. Jízdenky se kupují u řidiče a na významnějších zastávkách je potřeba koupit jízdenky na pokladně u zastávky. Cesta do Koukounaries trvá autobusem asi půl hodiny. My jedeme až na konečnou stanici s číslem 26. Koukounaries je vesnice a oblast s výskytem hotelových rezortů a asi největší pláží. Je zde laguna a přírodní rezervace hned u pláže. Pláž má jemný písek a asi nejlepší přístup do vody z pláží, které jsme navštívili. Z hlediska návštěvnosti je tato pláž nejrušnější. I na začátku června je zde „hlava na hlavě“ a „slunečník na slunečníku“. Pro cestu zpátky volíme rychločlun za 6 EUR, který jezdí skoro každou hodinu.
Planespotting
Všech 5 dní jsme se věnovali kromě dalších výletů po ostrově hlavně sledování příletů a odletů letadel. Tady na Skiathu se člověk dostane asi nejblíže k provozu na runwayi. Letiště vzniklo na místě připojení menšího ostrova Lazareta. Na obou stranách runwaye je moře. Na jedné straně je silnice s přístavem a na druhé pláž. Na silnici je celkem rušný provoz a kvůli příletům a odletům jsou tu na všech stranách silnice semafory. Vedle silnice je ještě prostranství ohraničené zídkou pro zaparkování aut. Hned vedle je funkční bar. Zážitek ještě více umocňuje absence plotu. Lidé jsou od letadel odděleni pouze svodidlem a ostnatým drátem na zemi. Při pojíždění na start a otáčení na konci dráhy se tím pádem dá dostat do těsné blízkosti letadla. Provoz na začátku června dělá cca 7 nebo 8 letů za den. Většinou jsou to lety z Británie nebo Skandinávie, občas skok ATR z Athén nebo let Ryanairu. Sledování příletů je dech beroucí. Hned po našem příletu zde až tak moc lidí není, ale s každým dalším příletem se dav zvětšuje. Vždy se našli nějací lidé, kteří si stoupli během startu hned za motory, za jet blast a jejich čepice, části oděvů, brýle, nebo jejich zavazadla a občas i ti lidé samotní skončili na zemi nebo ve vodě. Ty varující cedule tu nejsou pro nic na za nic. Sledovat odlet hned za motorem jsem vyzkoušel jen jednou a je to opravdu „fičák“ (je lepší si vzít nějaké sluneční brýle, které neuletí při startu, protože všude létá prach).
Čtvrtý den po sledování letadel chceme vyrazit do kláštera Evangelistria. Kupuji jízdenky a paní mě upozorňuje, že autobus odjel a další jede až v 17:00. Řekové mají totiž státní svátek, a to svatodušní pondělí. No nic pojedeme až zítra. Jelikož je úmorné vedro tak jako alternativu volíme další pláž. Tentokrát odstrčenou Psarochoma. Jde se na ní stejně jako na pláž Xanemos, avšak se před ní musí odbočit vpravo a je potřeba sejít útes dolů. Je tu hezký výhled na ostrov Skolpelos.
Klášter Evangelistria
Poslední den konečně míříme do kláštera. Z bus stopu 0 jezdí ve všední dny skoro každou hodinu autobus. Cena lístku je 2 EUR. Autobus, který je spíš minibusem, se zaplňuje do posledního místa. Cesta do kopců trvá necelou čtvrthodinu. Klášter Evangelistria, celým názvem Klášter Zvěstování Panny Marie je klášter založený v roce 1794 skupinou kollyvadských mnichů. V roce 1807 zde byla bojovníky za svobodu vytvořena a poprvé vztyčena řecká vlajka. Ve středu kláštera je řecký pravoslavný chrám - katholikon. Vstup do kláštera je zdarma. V klášteře je ještě možné navštívit muzeum za 2 EUR. Nad klášterem je malá kavárna a je možné zde začít túru na nejvyšší vrchol na Skiathu - Mytikas se 433 metry nad mořem, který je odsud vzdálen 2,5 km. Dnes je na to bohužel moc velké teplo.
JSI-PRG FR9417 B738 SP-RSF
Výhoda tak malého ostrova a letiště je, že před odletem je ještě možné vysedávat v restauraci na pobřeží. Zážitek sám o sobě je samotná pěší chůze na letiště. Terminál je od pobřeží vzdálen asi 700 metrů. Letiště je malé. Teda terminály jsou tu dokonce 2. Terminál 1 je pro vnitrostátní lety a terminál 2 pro všechny ostatní. Stačí projít security a už jsme v gatu. Gate je opravdu prťavý. Je zde malý duty free obchod a bistro. Gate se postupně zaplňuje. Asi hodinu před odletem přichází pracovníci handlingové společnosti Swissport a jedna (asi Britka) pracovnice vyhání všechny zpět k východu ze security. Mezi obchodem a gatem jsou postaveny zábrany a úplně každý musí vložit svoje zavazadlo do Ryanair schránky. Skoro každý druhý musí platit (jestli už někdo hlídal, zda dotyčný zaplatil to už nevím, platit se mělo v tom gatu). U mě jsou problém asi 3 cm ve výšce baťohu tak prý taky musím zaplatit za větší zavazadlo. Oblékám tedy mikinu a pár trik na sebe, „It's okay sir“. Takovou přísnou kontrolu zavazadel jsem ještě nikde nezažil. Dnes nás poletí asi 115. Velká část cestujících byli fanoušci italské Fiorentiny letící z Říma nebo Pisy přes Skiathos na zápas do Prahy. Poprvé mi Ryanair alokoval sedačku u okna. Jelikož nastupuju jako jeden z posledních a v mé 6. řadě již sedí lidé, sedám si do zcela prázdné 5. řady. Let je to až na mávající dav na konci runwaye a start s motory na plný výkon zcela obvyklý. Po dvou hodinách s půlhodinovým předstihem sedáme do zamračené a deštivé Prahy.
Jak se ti cestopis líbil?
Dominic procestoval 34 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 8 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil7 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Já doporučuju Alonnisos, ten malý ostrov ještě za Skopelem. To je úplně jinej svět, co se množství turistů týká
Já doporučuju Alonnisos, ten malý ostrov ještě za Skopelem. To je úplně jinej svět, co se množství turistů týká
Včera jsem se vrátil. Letěli jsme o týden později, ale většinu času jsme trávili na Skopelos. Je to tam mnohem hezčí a méně turistů. Ale na přistávající letadla jsme si taky udělali čas.
Včera jsem se vrátil. Letěli jsme o týden později, ale většinu času jsme trávili na Skopelos. Je to tam mnohem hezčí a méně turistů. Ale na přistávající letadla jsme si taky udělali čas.
Ahoj. Mohu se zeptat, ohledně výletů na Skopelos? Nevíš jak dlouhé ty výlety byly a kolik stály? Díky
Ahoj. Mohu se zeptat, ohledně výletů na Skopelos? Nevíš jak dlouhé ty výlety byly a kolik stály? Díky
Já žádné výlety neabsolvoval. Hned po přistání na Skiathos jsem jel bydlet na Skopelos. S půjčeným autem se dá prozkoumat celý ostrov a najít krásná místa a prázdné pláže. Pak jsem se vrátil na dvě noci na Skiathos a ujistil jsem se, že to byla dobrá volba.
Ty organizované výlety jsou šílené. Namačkají 100 lidí na loď, jede se na nějaké tři zastávky(Mamma Mia Cliff, Kastani beach atd.) a pak zpět na Skiathos. Tohle fakt ne. Na cedulích v přístavu jsem myslím viděl ceny okolo 30 E.
Já žádné výlety neabsolvoval. Hned po přistání na Skiathos jsem jel bydlet na Skopelos. S půjčeným autem se dá prozkoumat celý ostrov a najít krásná místa a prázdné pláže. Pak jsem se vrátil na dvě noci na Skiathos a ujistil jsem se, že to byla dobrá volba.
Ty organizované výlety jsou šílené. Namačkají 100 lidí na loď, jede se na nějaké tři zastávky(Mamma Mia Cliff, Kastani beach atd.) a pak zpět na Skiathos. Tohle fakt ne. Na cedulích v přístavu jsem myslím viděl ceny okolo 30 E.
Přesně tak, běžných trajektů a lodí jezdí několik denně, jízdenky se myslím pohybovaly něde kolem 10 €/ow (nevím přesně, jel jsem až na Alonnisos) a kupoval jsem na rohu nábřeží a té pěší zony (Papadiamanti Str.) Nejčastěji společnost Seajets. Na druhou stranu ty jednodenní výlety jsou zaměřené na určitou skupinu turistů, těm asi stačil vidět Mama Mia Cliff z lodi a nějaký ostrov jako takový a příroda je ani moc nezajímá.
Přesně tak, běžných trajektů a lodí jezdí několik denně, jízdenky se myslím pohybovaly něde kolem 10 €/ow (nevím přesně, jel jsem až na Alonnisos) a kupoval jsem na rohu nábřeží a té pěší zony (Papadiamanti Str.) Nejčastěji společnost Seajets. Na druhou stranu ty jednodenní výlety jsou zaměřené na určitou skupinu turistů, těm asi stačil vidět Mama Mia Cliff z lodi a nějaký ostrov jako takový a příroda je ani moc nezajímá.
Ahoj, díky za info. Nejsem příznivcem organizovaných zájezdů. Budu na Skiathosu jen 4 dny a chtěl jsem na 1 den někam s dětmi "odskočit". Koukal jsem na trajekt. Vychází to na cca 5 hodin mezi trajekty na Skopelu. Teď jde o to, jestli člověk v přístavu sežene taxi na okružní výlet po ostrově.
Ahoj, díky za info. Nejsem příznivcem organizovaných zájezdů. Budu na Skiathosu jen 4 dny a chtěl jsem na 1 den někam s dětmi "odskočit". Koukal jsem na trajekt. Vychází to na cca 5 hodin mezi trajekty na Skopelu. Teď jde o to, jestli člověk v přístavu sežene taxi na okružní výlet po ostrově.
Hezký den, zrušili nám jediný večerní trajekt na zítra. Skiathos - Skopelos. Měl odjíždět v 19:30, letadlo přistává v 18:00. Neletíte taky někdo a nepotřebujete se večer dostat na Skopelos? Mohli bychom si společně pronajmout nějaké water taxi. My jsme rodina 2+2...
Hezký den, zrušili nám jediný večerní trajekt na zítra. Skiathos - Skopelos. Měl odjíždět v 19:30, letadlo přistává v 18:00. Neletíte taky někdo a nepotřebujete se večer dostat na Skopelos? Mohli bychom si společně pronajmout nějaké water taxi. My jsme rodina 2+2...