Rovaniemi v létě, polární kruh a Porvoo
Finsko, konkrétněji tedy Laponsko jsme měli na seznamu už pěkně dlouho. A díky levným letenkám od AirBaltic jsme se konečně dostali i za polární kruh. :-)
Cestopis z roku 2024 napsala Míša K.
Termín cesty byl 3. - 10.7., letěli jsme z Prahy do Helsinek s 23 hodinovým přestupem v Rize za cca 1 600 Kč/osoba. Rigu v tomto cestopise vynechám, mám ji již zpracovanou v jednom z předchozích cestopisů. Snad jen zmíním, že je radost vidět, jak pokračují výstavby u letiště i v centru města, doufejme, že ta železnice na letiště povede co nejdříve. :-)
4.7. - čtvrtek (Riga a Helsinky)
První noc ze 3. na 4. jsme strávili v Rize v hotelu v Hotelu Hanza, kde jsme za noc se snídaní zaplatili 1 442 Kč a až na to, že v něm netekla teplá voda to bylo vcelku normální ubytko, pokud nejste nároční, tak bych se toho nebála. Dopoledne jsme se prošli centrem města a chvilku po poledni jsme odletěli do Helsinek.
V Helsinkách jsme byli kolem 16. hodiny. Z letiště do centra jezdí vlakové spoje za 4,10 Eura/osoba (lístky se kupují na zóny ABC přímo na nástupišti v automatu), vše je krásně a přehledně značené. Odpoledne jsme strávili v centru Helsinek, prošli jsme si skoro celé pobřeží přístavů, kde zrovna probíhal závod plachetnic, tak bylo na co koukat. Prohlídli jsme si i Senátní náměstí, Chrám Zesnutí Bohorodičky, Amos Rex či Kostel na Temppeliaukio. Nebyli jsme nikde uvnitř, takže v tomto směru hodnotit nemohu, ale procházka městem fajn, Helsinky mi nepřišly turisticky až tak zajímavé popravdě.
Po 23. hodině večer jsme na Hlavním vlakovém nádraží nastoupili na noční vlak mířící do Rovaniemi. Soukromé lůžkové kupé s vlastní koupelnou nás vyšlo na 137 (tedy cca 3 400 Kč) Eur v jednom směru. Jízdenky jsme kupovali asi 2 měsíce předem přes aplikaci VR Matkalla. Cesta byla naprosto bezproblémová a klidná, spalo se vážně dobře, vlak jede relativně pomalu a nijak to nehází. Sprcha byla také v pořádku. Lze si předem objednat na ráno i snídani, ale tuto možnost jsme my nevyužili.
5.7. - pátek (Rovaniemi, muzeum vědy Arktikum)
V 11 hodin (bez zpoždění :-) ) jsme dorazili na vlakové nádraží v Rovaniemi, kde už na nás čekal zástupce Finn-Rent, od kterých jsme měli zabookované auto. Dostali jsme Citroen C1, vše v naprostém pořádku. Vzali si z kreditky 300 Eur vratnou kauci, za auto na 4 dny jsme zaplatili 4 748 Kč.
Červenec je ve Finsku jeden z nejdeštivějších měsíců v roce, což jsme poznali hned po vystoupení z vlaku, pršelo opravdu vydatně. :-) I z tohoto důvodu jsme k první zastávce zvolili místní muzeum vědy i historie Arktikum. Vstupné nás vyšlo na 11 Eur/osoba. Parkovné na 3 hodiny zdarma (musíte si dát za sklo klasicky kotouček, my měli od půjčovny v autě připravený). Bohužel jsme měli smůlu na uzavření té vědecké části, nicméně i zbytek muzea je opravdu hezký, poutavě připravený a za návštěvu opravdu stojí. Strávili jsme tam i bez té vědecké části 2,5 hodiny.
K tomuto muzeu mám dobrý tip - jeho součástí je Arktikum Café (mají i instagramový účet), kde se můžete od úterý do pátku naobědvat v rámci jejich bufetu. Není to nic velkého, ale výběr hezký (v ceně i překapávaná káva a voda) a za cenu 13,5 Eura na místní poměry i super dostupný. Dělají zde i moc dobrou kávu a dezerty. Hned naproti je Pilke House - takové vědecko naučné centrum o ekologii, udržitelnosti a přírodě celkově, vhodné ale spíše pro rodiny s dětmi než pro dospělé, my jsme nenavštívili.
V pozdním odpoledni jsme se jeli ubytovat do apartmánu na okraji Rovaniemi - Apartment Naavis na 3 noci za 4 377 Kč - super ubytko, dokonale zařízené, mají tam na půjčení nordic walking hole, boby, deštníky, sněžnice, deskové hry - poměr cena výkon naprostá pecka! Večer už jen nákup, abychom si mohli uvařit, ceny jsou tam samozřejmě znatelně vyšší než u nás, ale dá se s tím poměrně obstojně pracovat.
6.7. - sobota (Arctic Circle Hiking Area, Santova vesnička)
V sobotu ráno jsme vyrazili severně od Rovaniemi do Arctic Circle hiking area, kde je několik různě dlouhých turistických tras. My zvolili odvážně tu nejdelší (převýšení minimální). Ale musím se přiznat, že já jsem si to nakonec zkrátila. To množství komárů, které tam bylo nelze snad ani popsat. Během prvních pár minut jsme oba byli doštípaní a já mám na kousance bohužel poměrně nepěkné reakce. I během chůze nebylo náročné při dýchání komáry vdechovat - sranda :-D. Nicméně příroda je tam prostě boží, to jí nikdo neodpáře a i přes nálet komárů jsme si okruh užili (jak já ten kratší, tak přítel ten delší). Níže vkládám mapu oblasti, dá se vycházet z několika míst, trasy jsou velice přehledně značené a návštěvu doporučuji, vemte s sebou ale klobouky se síťkou a softshellové oblečení, repelent nestačí ani omylem... :-)
Kolem 14 hodiny jsme přejeli do známé Santovi vesničky, kde jsme si dali v místním burger fast foodu oběd (cca 14 eur/osoba). V hlavní budově si lze také zajít na bufet, vyšel na 18,5 Eur/osoba, ale nás nabídka nezaujala, takže jsme vynechali. Santovu vesničku jsme si celou prošli, v létě není tolik turistická, což je moc fajn. Prochází tudy i polární kruh, který je označen - zvládli jsme dokonce i fotky bez lidí. :-) V rámci vesničky jsme navštívili mini zoo, kde za 10 eur/osoba můžete navštívit alpaky, pávy, kozy, koníky, kachny a soby, které můžete za příplatek 5 euro nakrmit lišejníkem. U sobů jsme strávili asi půl hodiny, nádherná a kontaktní zvířata. Soby jsme potkali i ve volné přírodě, měli "obojky" ale báli se nás, tak jsme si to zde trochu vynahradili... :-)
7.7. - neděle (Korundi a Amethystový důl)
Neděle byla pěkně deštivá, na dopoledne jsme tedy zvolili vnitřní aktivitu - galerii umění Korundi. U muzea je bezplatné parkování, opět pouze kotouček za čelní sklo. Vstupné 11 Euro/osoba. Galerie je pěkná, lze si prohlédnou abstraktní obrazy i umělecké instalace. V rámci muzea lze hrát i "bingo", kdy hledáte na papíře výstřižky z různých obrazů v galerii. Pokud Bingo máte, tak si za odměnu můžete vzít pohled na památku zdarma. V rámci galerie je i kavárna/ restaurace, ale je otevřená pouze od pondělí do pátku 11 - 15, my tedy nevyzkoušeli.
Odpoledne jsme se vydali na výlet autem do Amethystového dolu - https://www.amethystmine.fi/. Cesta trvala cca hodinu a půl pouze po hlavním tahu na sever. Cestou jsme narazili na několik sobů, kteří se pásli kolem cest, na losa jsme štěstí neměli... :-) Parking je velice přehledně značený a bezplatný, z něj je to pak asi 3 km k roubence, ve které se prodávají lístky a i základní občerstvení. Vstupné je 25 Euro za osobu, což je poměrně dost. Jedná se ale (jak zjistíte v úvodu prohlídky) o rodinný podnik s asi 10 zaměstnanci, kteří se starají o těžbu, prohlídky, výrobu i prodej. Tento povrchový důl je známý tím, že zde lze jako na jediném místě na světě najít ametyst, kterému místní říkají "Shaman", a jedná se o tříbarevný kámen skládající se z bílého a černého křemene a fialového ametystu. První část prohlídky je informační (historie, těžba, backround firmy, druhy ametystů...) a průvodce uměl nádherně anglicky. Druhá část je větší zábava - vezmou Vás na povrchový důl, dostanete maličké kladívko a možnost vykutat si svůj vlastní ametyst. Každý si smí pak 1 (který se vejde do dlaně) odnést bezplatně domů a zbytek případně odkoupit za (opravdu) výhodnou cenu. Nám s prominutím chcalo jako z konve, takže jsme se hrabali v blátě a viděli úplné prd (Při dešti doporučuju věci na převlečení, my to kapku podcenili). Průvodci ale byli nápomocní a rádi poradili co a jak. Měli jsme veliké štěstí a našli jsme 2 Shaman amethysty, takže jsme domů odjížděli šťastní jak blechy. :-) Z informací z úvodu prohlídky se podaří najít cca 1 denně při vyšší návštěvnosti. Aktivita bude super i s dětma.
8.7. - pondělí (Rovaniemi a cesta zpět do Helsinek)
Ráno jsme z ubytka vůbec nespěchali, čekal nás totiž pohodový volný den v Rovaniemi. Po 11 jsme opustili ubytko a zašli jsme na oběd do Rosso Rovaniemi, ve všední dny si sem můžete zajít na oběd na denní menu za zvýhodněnou cenu. Například pizza či salát alá sestav si sám za necelých 14 Euro, v rámci toho ještě zvýhodněný nealko nápoj za 2 eura a salátový bar a káva, voda a čaj v ceně. Super cena a jídlo bylo opravdu dobré. Denní menu mají zveřejněné na webu.
Po obědě jsme se vydali na obhlídku místního ski areálu. Mají tam skokanské můstky a v létě možnost bobové dráhy a single tracku - bacha jen na otevírací dobu, pondělky mají zrovna zavřené... :-D https://ounasvaara.fi/en/summer/
Následovala pohodová procházka centrem (Lordi square, místní kostel a vojenský hřbitov). Zakončeno opět v Rosso, tentokrát ale v kavárně a opět naprosto super.
V závěru dne jsme se ještě vydali na sever od města na vyhlídky na dvě jezera - Poikajarvi a Norvajarvi. U obou se dá bezplatně zastavit a rozhodně doporučuje se sem vydat alespoň na rychlou otočku. Je to mimo hlavní tahy, uprostřed lesů, nikde nikdo, jen Vy a příroda. :-) Kdo by byl odvážný, tak u Norvajarvi je parkoviště, od kterého lze vlézt do vody z mini písečné pláže, my měli 16 stupňů, tak jsme si to odpustili.
Na noc jsme se chystali opět do vlaku, odjezd z Rovainemi kolem 21. hodiny a vše v pořádku, lístky opět koupené předem. Jen dávejte bacha, omylem jsme si koupili lístky do kupé upraveného pro cestování s mazlíčkama a na spodní posteli se nedalo moc pohodlně sedět... P.S. Nevíte někdo, proč jsou na finských vlacích obrázky krtečka? :-) Viděli jsme je několikrát a nepodařilo se mi dohledat, proč tomu tak je?
9.7. - úterý (Porvoo a Helsinky)
Po příjezdu do Helsinek jsme se vydali na autobusové nádraží Kamppi, odkud jezdí několikrát do hodiny přímý autobus do přístavního městečka Porvoo. Cena byla 12 Euro/ osoba. Centrum Porvoo (staré dřevěné domky a přístavní sklady typické červené barvy) je navrženo na zapsání do seznamu UNESCO. Přes místní řeku vede několik mostů a doporučuji si městečko opravdu projít, je v něm spousta krásných zákoutí, mají bezvadně opravenou promenádu kolem řeky (houpačky, lehátka apod.). Oběd jsme si dali v Café Cabriole, denní menu (opět bufet) vyšlo na 13,5 eura. Menu měli vystavené venku (polévka, 3 masité chody a 3 vegetariánské) a bylo to skvělé, krásně připravené. Dělají i moc dobrou kávu a mají širokou nabídku domácích dezertů. Toto místo určitě stojí za návštěvu.
Kolem 15:00 jsme pak vyrazili zpět do Helsinek, kde jsme ještě obhlédli Národní Muzeum a vydali se ubytovat do bezkontaktního Hotelu Omena Hotel Helsinki za 2 016 Kč na noc. V podvečer jsme se centrem prošli opět na promenádu k moři a na večeři jsme se vrátili do čínské restaurace nedaleko ubytka - Ravintola Long Wall. Cena za jídlo cca 17 - 20Eur a bylo to opravdu moc dobré.
10.7. - středa (cesta domů a zhodnocení)
Ráno jsme se vydali na letiště opět vlakem a vše bylo bez problémů, letěli jsme s přestupem v Rize, kde jsme čekali 5 hodin na navazující zpožděný let. Na letišti v Helsinkách nás mile překvapilo, že nám na bezpečnostce nezabavili omylem zapomenuté pití v batozích, tak snad to lze považovat za dobrý TIP na závěr. :-)
Jinak nás to celé vyšlo asi na 18 000 Kč/ osoba (Ubytko, letenky, pojištění, noční vlaky, jídlo, vstupy...). Stopro to jde celé levněji, ale moc jsme se nehlídali... :-) Rozhodně se na sever Finska musíme vrátit v zimě, musí to být kouzelné. Nicméně i v létě stojí Laponsko za návštěvu, jela bych hned zpět... :-)
Jak se ti cestopis líbil?
Míša K. procestovala 20 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 2 lety a napsala pro tebe 10 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil5 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Příjemně překvapily ceny, čekala jsem je vyšší. Jinak krásný cestopis. :)
Příjemně překvapily ceny, čekala jsem je vyšší. Jinak krásný cestopis. :)
Ano, také jsme se báli, že to bude dražší... ale v apartmánu jsme si vařili večeře, na obědy jsme využívali ta meníčka/bufety, což bylo super. Jinak ceny v restauracích jsou opravdu vysoké... a taky bych řekla, že hlavní sezonu mají stopro v zimě... :-D Jinak mockrát děkuji. :-)
Ano, také jsme se báli, že to bude dražší... ale v apartmánu jsme si vařili večeře, na obědy jsme využívali ta meníčka/bufety, což bylo super. Jinak ceny v restauracích jsou opravdu vysoké... a taky bych řekla, že hlavní sezonu mají stopro v zimě... :-D Jinak mockrát děkuji. :-)
Pěkný cestopis. Trochu by mě děsily ty dlouhé přejezdy vlakem. Kolik prosím ten zpáteční lůžkový vlak HEL - Rovaniemi stál na osobu? Já jsem letos dělal na týden Rovaniemi a okolí jezera Inari - open-jaw letenka s Finnairem z PRG s přes HEL tam do Rovaniemi a zpět z Ivalo byla okolo 7,8 tis. CZK; žádná láce, ale při absenci konkurence.. a příjemný přestupový časy v HEL. Jinak s názorem na ceny souhlasím, restaurace (zvlášť na odlehlých místech třeba v hotelu) jsou astronomické ceny, třeba i okolo 30-40 EUR za jedno jídlo. Řešili jsme převážně mikrovlnkou a nákupem hotovek v supermarketech, ty mi kvalitativně připadaly o hodně lepší než u nás. Samozřejmě alkohol ceny úplně mimo - ale občas se dá plechovka piva sehnat za cenu točenýho v Praze a to je úspěch :-) Na letišti v Helsinkách stojí velký pivo 13,50 EUR. Další alternativnou ve větším městech, třeba Rovaniemi jsou orientální fastfoody a třeba miska salátu a samozřejmě voda (a někde i kafe) bývají k nákupu hlavního jídla zdarma.
Pěkný cestopis. Trochu by mě děsily ty dlouhé přejezdy vlakem. Kolik prosím ten zpáteční lůžkový vlak HEL - Rovaniemi stál na osobu? Já jsem letos dělal na týden Rovaniemi a okolí jezera Inari - open-jaw letenka s Finnairem z PRG s přes HEL tam do Rovaniemi a zpět z Ivalo byla okolo 7,8 tis. CZK; žádná láce, ale při absenci konkurence.. a příjemný přestupový časy v HEL. Jinak s názorem na ceny souhlasím, restaurace (zvlášť na odlehlých místech třeba v hotelu) jsou astronomické ceny, třeba i okolo 30-40 EUR za jedno jídlo. Řešili jsme převážně mikrovlnkou a nákupem hotovek v supermarketech, ty mi kvalitativně připadaly o hodně lepší než u nás. Samozřejmě alkohol ceny úplně mimo - ale občas se dá plechovka piva sehnat za cenu točenýho v Praze a to je úspěch :-) Na letišti v Helsinkách stojí velký pivo 13,50 EUR. Další alternativnou ve větším městech, třeba Rovaniemi jsou orientální fastfoody a třeba miska salátu a samozřejmě voda (a někde i kafe) bývají k nákupu hlavního jídla zdarma.
Vlak nás na osobu vyšel 3 400 Kč, letadlo jsme zvažovali, ale nakonec nám moc nesedl čas odletů. Navíc jsme díky nočnímu vlaku "ušetřili" za cenu 2 noclehů někde v hotelu. :-D Jinak ten vlak opravdu v klidu, jel pomalu, jeli jsme na noc, lůžko pohodlné, sprcha v pohodě, vše čisté - neměnila bych. :-) A ano, bufetové obědy jsou populární, pár jich mám vypsaných i v cestopise. Mají bezva poměr cena/výkon na místní poměry. Večeře jsme většinou řešili vařením v apartmánu, nebo nějakou rychlovkou.
Vlak nás na osobu vyšel 3 400 Kč, letadlo jsme zvažovali, ale nakonec nám moc nesedl čas odletů. Navíc jsme díky nočnímu vlaku "ušetřili" za cenu 2 noclehů někde v hotelu. :-D Jinak ten vlak opravdu v klidu, jel pomalu, jeli jsme na noc, lůžko pohodlné, sprcha v pohodě, vše čisté - neměnila bych. :-) A ano, bufetové obědy jsou populární, pár jich mám vypsaných i v cestopise. Mají bezva poměr cena/výkon na místní poměry. Večeře jsme většinou řešili vařením v apartmánu, nebo nějakou rychlovkou.
Tak krtek je tady ve finsku hodně populární. Když vždy jedeme vlakem děti chcou dětskou jízdenku z krtkem
Tak krtek je tady ve finsku hodně populární. Když vždy jedeme vlakem děti chcou dětskou jízdenku z krtkem