S krosnou na Island
Laugavegur trek na přelomu srpna a září 2018
Cestopis z roku 2018 napsal Martin Bresťák
Letenky za 4600 (loni ještě Germania naštěstí nebyla v insolvenci), bereme letíme! 14 dní máme rozděleno na týden na treku a týden v půjčeném autě.
Letiště v Drážďanech, batohy 14–17 kg a role potravinové folie na jejich zabalení – musí přece nějak poznat, že jsme Češi. A ano, jeden pár se nás ptá, kde se to tady dá koupit a paní na odbavení mi rovnou ukazuje ceduli v češtině, že zavazadla obalená ve folii mám odnést na jiné místo.
Keflavík je fajn letiště, kde se člověk neztratí ani po půlnoci a vždy rychle najdete, kam máte jít. Něco přes 500 korun dáváme za jízdenky na autobus na BSÍ Terminál v Reykjavíku a první noc na lavičkách uvnitř ve spacáku to jistí. Další den po poledni odjíždíme autobusem do Landmannalaugaru – počáteční (koncové) místo Laugavegur treku. Předem jsme měli koupený Hiking Pass od Reykjavík Excursions za 14 000 ISK (2 700 korun), který lze použít na dvě různé jízdenky z různých míst, máme tedy koupené trasy Reykjavík–Landmannalaugar a Þórsmörk–Reykjavík.
První noc se ukázalo typické Islandské počasí – déšť a silný vítr. Ráno však bylo střídavě oblačno, proto vyrážíme. Po asi 5 km nás ale zastavuje jeden průvodce, že v Duhových horách bude přes noc znovu sněhová vánice, takže se radši vracíme zpět do Landmannalaugaru. Další den se situace nemění a až třetí se počasí uklidnilo a my se konečně hneme z místa.
Plánujeme ujít 25km trasu do Álftavatnu. První polovina etapy je v klidu, občas vítr, pořádný stoupák, kolem jde cítit síra, ale pohledy jsou nádherné.
Po 12 km narážíme na chatu Hrafntinnusker (ty názvy asi vymýšleli tak, že nechali kočku projít se po klávesnici...). Tady jde kempovat opravdu jen při hezkém počasí a je lepší pokračovat dál.
Ve druhé polovině nás chytne menší sněhová vánice, ale poté se nám ukáže ten nejkrásnější výhled za celý pobyt. Těsně před kempem ještě trochu zmokneme, ale od té doby jsou všechny zbývající dny na Island překvapivě hezké.
Kemp v Álftavatnu je trochu horší než v Landmannalaugaru, chybí tu malý společý uzavřený stan, kde jste chráněni před větrem a dá se v něm v klidu uvařit, naštěstí tolik nefouká, ale zima je. Klasické těstoviny v prášku do sebe hodíme a rychle se zabalit do spacáku, péřový přijde fakt vhod.
Další den se terén mění a místo členitých hor procházíme prakticky rovinatou krajinou. První brod na cestě je snadno překonatelný, po něm se záhy mění zelená krajina pokrytá mechem na sopečnou pláň s občasnými zelenými kopci. Naštěstí zde nefouká.
Do kempu v Emstruru jsme došli rychle, zde jsou místa pro stany dobře ukrytá před větrem a je zde i společný stan pro vaření. Do večera času dost, a mapy nám v blízkosti ukazují jedno vyhlídkové místo, kam posléze vyrážíme a neudělali jsme chybu.
Poslední etapa do Þórsmörku přinesla zase novou krajinu, po brodění dorazíme do jednoho z mála míst na Islandu, kde je les. Docházíme do kempu Volcano Huts (v Þórsmörku lze vybrat z více kempů), a protože do odjezdu autobusu máme do dalšího dne čas, vyrážíme s malými batohy na okružní výlet "po žluté". Nádherné výhledy na údolí i na ledovce, při hezkém počasí lze dohlédnout až do Duhových hor.
Poté už čekáme na odjezd autobusu, který je plný do posledního místa, někteří lidé mají jízdenku až na další den, řidič proto ochotně zaběhl do kempu pro stoličky, které se daly do uličky a jet tak mohli všichni hned. Já se hlavně těším na přestávku, která se s Reykjavík Excursions vždy dělá u nějakého obchodu, těstovin v prášku a ovesné kaše se člověk docela rychle přejí..:D Autobus nás zavezl přímo ke kempu v Reykjavíku, kde jsme si následující den půjčili auto a pokračovali další týden cestovali okolo ostrova.
Doporučuji sjet z okružní silnice 1, například na 76 přes Hofsós a Siglufjörður a objet severní fjordy. Nebo na východě odbočit do Seyðisfjörðuru a vyrazit na výlet či se vykoupat v termálních pramenech poblíž Hveragerði. Ale i okolo "jedničky" je spoustu pěkných známých míst, jen s větším množstvím lidí. Kam zvládne dojet turistický autobus, tak těm místům se raději vyhněte nebo tam jeďte dříve ráno, jinak se davům člověk nevyhne :D
Na trase treku jsou všechny kempy za stejnou ceny – 2 000 ISK/osoba (asi 400 korun), pokud chcete teplou sprchu, tak dalších 500 ISK na 5 minut. V Þórsmörku můžu doporučit kemp Volcano Huts, cena je za 2600 ISK, ale v ceně je také teplá sprcha, sauna, malý přírodní bazének a i pro lidi v kempu je k dispozici společná vytápěná chatka, kde se dají usušit věci a v klidu uvařit jídlo. To jsme na první týden měli své – energetické tyčinky, ovesné kaše, těstoviny s různými příchutěmi..., druhý týden jsme si jídlo už kupovali.
Jak se ti cestopis líbil?
Martin Bresťák procestoval 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 5 lety a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.