Sal, Kapverdy
No stress...I tak se dá popsat tento malý krásný ostrov, který má rozhodně co nabídnout. Panuje tu příjemná atmosféra a jejich hlavní moto „no stress“ najdete napsané skoro na každém rohu.
Cestopis z roku 2023 napsala JanaL
Když jsem vymýšlela kam na zimní dovolenou, váhala jsem mezi několika destinacemi a nakonec se rozhodla pro Kapverdy. Byla to rozhodně skvělá volba. Většina turistického ruchu směřuje na ostrov Sal, což je plochý ostrov, kde nejvyšší bod, hora Monte Grande, dosahuje nadmořské výšky něco málo přes 400 m. Hlavním problémem tohoto ostrova je nedostatek elektřiny a pitné vody, i přesto tu o turistické resorty není nouze. Bez vody se tu nedá nic moc chovat ani pěstovat, potraviny se proto dováží z jiných koutů světa, jako je Portugalsko, Holandsko nebo třeba Brazílie. Přírodní vodu tu také nenajdete, není tu jediný potok, řeka nebo jezírko. Charakter ostrova je poušť. Užitková voda se získává odsolováním mořské vody, díky ztrátě minerálů je tedy pro lidi trvale nepoživatelná. Balená voda se musí proto opět dovážet z Evropy. Flóru tu zastupuje hlavně akácie (nepůvodní druh), které se tu poměrně daří díky dlouhým kořenům. Je to ale agresivní rostlina, která utlačuje růst jiných rostlin, zejména palem. Ze zvířat je tu endemický jen netopýr dlouhouchý, z nepůvodních druhů tu najdete maximálně pár krav či drůbeže, za to se tu pohybuje dost psů. Nemusíte se bát, britské organizace tu dělají programy na očkování a kastrace psů. Dokonce pomáhají i zraněným pejskům tak, že provozují něco jako zvířecí nemocnici, která se nachází kousek od botanické zahrady. Úředním jazykem na Kapverdských ostrovech je portugalština, ale domorodci používají kreolštinu, ale anglicky se běžně domluvíte v obchodech a resortech.
Zajímavosti o ostrově
- Kapverdské ostrovy byly objeveny v 15. století Portugalci a sloužily převážně k obchodu s otroky. Jednalo se tedy o portugalskou kolonii, až v 70. letech minulého století se Kapverdy staly samostatnou republikou.
- Kapverdy se skládají z deseti ostrovů a pěti menších ostrůvků u západního pobřeží Afriky. Všechny jsou sopečného původu. Jeden ostrov je neobydlený a slouží jako rezervace především pro biology, v každém případě zde musíte mít povolení k návštěvě.
- Každý ostrov má svého prezidenta, větší dokonce několik, takže Kapverdy mají celkem 27 prezidentů, a pouze jeden je hlavním prezidentem pro všechny ostrovy.
- Co se týče zdravotní péče, na ostrově funguje základní ošetření. Problém nastává ve chvíli, pokud Kapverďané potřebují nějaké speciální vyšetření, to pak většinou musí letět na jiný ostrov, jako je Santiago. Pokud se však stane něco turistům, nemusíte se bát, že by vás poslali na jiný ostrov, je pro ně mnohem výhodnější vás přepravit zpět do Evropy.
- U dětí je povinná školní docházka, zpravidla 6 let základní a 6 let střední školy. Jsou tu i univerzity, někteří studenti však dostanou stipendium na nějakou školu v Portugalsku nebo Holandsku, kde také žije většina Kapverďanů.
Kdy navštívit Kapverdy?
Nejlepšími měsíci bývají asi duben/květen a říjen/listopad, kdy panují příjemné teploty jak na koupání, tak na cestování. Naopak v létě je poměrně dost vedro a vlhko, takže pro výletování po ostrově to úplně není. Já jsem zde byla v prosinci a musím říct, že bylo hezky teplo (průměrná teplota 27 stupňů), ideální počasí na cestování, jen moře bylo trochu studenější. Prakticky je na Kapverdách celoročně stejná teplota a slunečno, za rok zaprší jen párkrát.
Co je potřeba zařídit před cestou?
Postačí vám jenom platný pas s platností 6 měsíců po návratu a vyplnění registračního formuláře, který najdete zde: https://www.ease.gov.cv/ a to nejlépe 5 dní před odletem. S vyplněním formuláře zároveň zaplatíte vízum 31 euro. Po zaplacení vám na email přijde vízum s instrukcemi, že si jej máte vytisknout, protože to budou při příletu požadovat. Není to pravda, nikoho to nezajímalo, protože všechny tyto informace jsou uloženy v systému. Vstupní automat na letišti propustí cestující se zaplaceným vízem, ostatní musí jít k manuálnímu zaplacení.
Pohyb po ostrově
Půjčení auta zprostředkuje hotel s místní autopůjčovnou. Vyjde vás přibližně od 50 do 80 eur v závislosti na typu auta. Půjčovny aut vyžadují vratnou zálohu 200 euro a je nutné ji zaplatit hotově. Dávejte také pozor na to, že některé společnosti chtějí, abyste jim předali auto vyluxované a umyté, což na prašném povrchu je docela problém. Asfaltová silnice, velmi špatné kvality, vede jenom několik kilometrů od letiště k hotelům. Zbytek komunikací jsou horší či lepší „polňačky“, v mnoha místech budete překonávat poušť jen podle vyjetých kolejí aut před vámi. Nám na prohlídku ostrova stačil jeden den. Jedná se o malý ostrov, který obkružuje jedna hlavní silnice, ze které vede síť menších polních cest, od nichž se dostanete ke všem zajímavým místům. Ty jsou od sebe vzdálena pouze několik málo minut jízdy. Dejte pozor, že na polních cestách dlouho nenarazíte na žádné cedule. Můj původní plán byl si auto půjčit, ale nakonec jsem se rozhodla ušetřit a využít výlet organizovaný hotelem.
Taxíky vyjdou na 5 až 20 euro, nemám s nimi však žádnou zkušenost. Jak nás informovali v hotelu, tak od veřejné dopravy nečekejte pravidelné jízdní řády. Zpravidla to chodí tak, že si nastoupíte do menší dodávky a jen čekáte, dokud se nezaplní, teprve pak odjede. Tyto dodávky najdete v centru města nebo třeba u trhů. Půlhodinová cesta vyjde asi na 2 eura.
Čím platit na Kapverdách?
Měnou je kapverdské escudo (CVE), ale bez problémů tu zaplatíte eurem nebo kartou. Rozhodně doporučuji si eura vzít, ne všude berou karty. Jedno euro je 110 CVE.
Monte Leao, Murdeira
Murdeira je malé pobřežní městečko nabízející hezký výhled na horu Monte Leao, která, už podle názvu, připomíná ležícího lva. My se tu zdrželi jen na pár desítek minut na focení. Pokud se tu zastavíte, určitě tu potkáte pana Jaroslava, Čecha žijícího již několik let na ostrově. Jeho příběh je vrstevnatý, barevný a asi málo pravděpodobný. Má několik verzí a všechny verze se shodují v tom, že z republiky utekl a je hledaný, nikoli nebezpečný. Česká policie ho nemůže najít a při tom se stačí zeptat kteréhokoliv turisty. Hlavní důvod, proč si vybral tento nehostinný ostrov je v tom, že Kapverdy nemají s námi smlouvu o vydávání zločinců. Jaroslav kontaktuje turisty, nadává na republiku, na vládu, že to je banda zlodějů a korupčníků, že ho okradli, a každý den obdaruje jednoho Čecha zalepeným dopisem, který má otevřít až na zpáteční cestě v letadle a nahlas ho přečíst. Nevím, jestli ho někdo otevřel a četl, ale dovedu si představit, co v něm asi je. Kromě dopisu si od něho můžete koupit suvenýry z moře, které ho asi živí.
Palmeira
Je přístav na západní straně ostrova. Zaparkovali jsme u vodárny. Jen málo domácností na ostrově má vodovod a většina obyvatel si musí jezdit s 50tilitrovými kanystry pro vodu sem do rozdělovny, kterou zásobuje voda z jiného ostrova, kterou sem lodě přivážejí. Nás ale spíš zaujal obchůdek naproti, kde nám dali ochutnat místní alkohol, podobný naší slivovici a sladší verzi s kondenzovaným mlékem (22%), kterou už jsem ale nezkoušela. Je to taková povinná úlitba místní podnikatelům, kam organizované zájezdy vozí turisty. Zde ale bylo sympatické, že nám nikdo nic nevnucoval ke koupi. Obchůdek je plný místních suvenýrů, takže budete mít z čeho vybírat. V blízkém přístavu rybáři vykládali svůj úlovek. Zelený kostelík nám připomněl, že Kapverďané, byť Afričané, jsou katolíci a ne Muslimové.
Buracona, modré oko
Z přístavu Palmeiry jsme zamířili polní cestou směrem do Borracoa, lávové oblasti, kde se nachází zajímavá atrakce, tzv. modré oko. Vstupné činí 3 eura, dostanete pořadové číslo a čekáte, až na vás přijde řada. Plošina, ze které je vidět modré oko je poměrně malá a pouští na ni jen pár lidí, proto můžete čekat i hodinu, pokud před vámi přijel velký autobus. My čekali skoro 45 minut, ale tento čas můžete využít v místní kavárně, prohlídkou botanické zahrady nebo sledováním vln, které se rozbíjí a útes. Samozřejmě jsou tu i toalety. Pak vás pustí na vyhlídku a vy s úžasem hledíte na modré oko. Na pohled máte asi minutu, než vám další začnou další dýchat na krk. I tak si to myslím bez problému stihnete vyfotit. A co že je to onen úžasný efekt „modré oko“? Když je slunce na správném místě, ve správný čas a ve správnou roční dobu, sluneční paprsek pronikne škvírou ve skále a osvětlí v moři krásné modré oko. My jsme tam nebyli ani ve správnou dobu a čas, ani slunce nestálo ve správném úhlu, takže jsme kýžený efekt spíš tušili než viděli, ale i tak to byl krásný zážitek. Říká se, že nejlépe je vidět na jaře nebo na podzim, hlavně v říjnu.
Terra Boa (fata morgana)
Terra Boa neboli úrodná půda, je místo, kde najdete snad nejvíce akácií a jiných rostlin na celém ostrově. Nachází se pár minut jízdy od Borracoa a je tu ještě jeden zvláštní jev, kvůli kterému se sem sjíždí turisti a tím je „fata morgana“. Jedná se o zrcadlení rozpáleného písku připomínající, že nedaleko je lesknoucí se hladina jezera.
Shark Bay
Kdo by nechtěl pozorovat mláďata žraloka citronového ve svém přirozeném prostředí? Ti se pohybují právě v mělkých vodách, kde se ukrývají před predátory. Lov žraloků citronových je přísně zakázán, před pár lety totiž hrozilo jeho vyhynutí. Cesta k Shark Bay vede opět polňačkou kolem vraku španělské lodi, podle té poznáte, že už budete na místě. Určitě jsou nutné boty do vody. Kdo je nemá, si je může půjčit za 3 eura namístě. Mají opravdu velký výběr všech různých velikostí. Řada lidí ale šla do vody ve svých teniskách nebo sandálech. Za vstup nic neplatíte, jen mějte na paměti, že do vody můžete pouze s průvodcem, který na konci exkurze očekává, že mu ale nějaké to euro dáte. Pokud si půjčíte boty a třeba si k tomu koupíte (třeba nějakou tu sůl jako suvenýr), tak už za boty neplatíte.
Cesta do vody je dost kamenitá, rozhodně musíte dávat pozor, abyste neupadli, což se některým bohužel také přihodilo. Plavky si brát nemusíte, stačí vám kraťasy, pokud vám nevadí, že vás sem tam nějaká vlna trochu ohodí. Po asi tři sta metrech jste u cíle a je nutné tu dodržovat pár pravidel. Za prvé, musíte stát rozkročmo, aby pod vámi mohli žraloci v klidu proplouvat a necítili se ohroženi. Za druhé, nesmíte na ně sahat. Pokud by se tato pravidla nedodržovala, samice by už nerodila do těchto mělkých vod a mláďata by byla následně více ohrožena predátory. Na focení žraloků máte přibližně 30 minut, průvodce je láká na kousky rybího masa. Když budete mít štěstí, bude kolem vás proplouvat několik malých žraloků. A nemusíte se bát, opravdu nekoušou.
Byl to opravdu pěkný zážitek, my měli ještě štěstí na velké žraloky, jejichž ploutve jsme mohli vidět několik málo metrů od nás. Rozhodně doporučuji toto místo nevynechat.
Salinas de Pedra de Lume
Solné jezero se nachází ve vyhaslém kráteru, odkud se už od 19. století z mořské vody těží sůl. Do areálu se vchází tunelem, prohloubený ve skále podél zbytků lanovky, kterou se vytěžená sůl vyvážela ven. V jezeře se můžete i vykoupat, což trochu evokuje Mrtvé moře: taky se tu nedá plavat. Nasycený roztok soli vás nadnáší, takže si jen lehnete na záda a necháte se hýčkat. Koupel má léčivé účinky na pleť nebo kožní problémy, musíte ale pobýt alespoň alespoň deset minut. Otevírací doba je od 10 do 17 hod a vstupné činí 5 euro. Za sprchu zaplatíte 1 euro a pustí vám ji na 30 vteřin, abyste dostali sůl dolů. V areálu naleznete obchod se suvenýry, kde si můžete koupit kuchyňskou sůl nebo sůl do koupele, ale také je tu příjemná kavárna a toalety.
Pachamama Eco Park - Viveiro Botanical Garden
Botanická zahrada u města Santa Maria obsahuje sbírky exotických rostlin, stromy a keře s krásnými barevnými květy, kaktusy a palmy. Mimo jiné slouží také jako azyl pro opuštěná zvířata, o která se někdo nemohl dále starat. Najedete tu hned několik druhů zvířat, jako jsou opičky, morčátka, kozy, osli, papoušci a další ptactvo. Někteří z nich si kolem vás i vesele pobíhají. Co se týče otevírací doby, tak otevírají v 10 hodin ráno. My vyrazili pěšky z našeho resortu vzdáleného asi čtyři kilometry a byli tu chvíli po půl desáté. I přesto už měli otevřeno a pustili nás dovnitř. Vstupné se platí až uvnitř zahrady, nikoli u brány, a činí 5 euro na osobu. Z těchto peněz je dále financována péče právě pro tato adoptovaná zvířata.
Zahrada působí jako dokonalá oáza klid, má krásné prostředí, kde si můžete v klidu posedět, vypít kávu nebo dokonce využít lehátek a jen poslouchat zpěv ptáků. Součástí areálu jsou také toalety. Pro mě to byl rozhodně nejlepší výlet na ostrově, už proto, že miluju zvířata a tady bylo od každého nějaké. Je vidět, že se tu o ně pěkně starají a ošetřují, byl to úžasný zážitek, který všem rozhodně doporučuji. Je sice smutné vidět zvířata ve voliérách či ohradách, ale vzhledem k podnebí a naprostému nedostatku vody by volně pobíhající zvířata pravděpodobně uhynula.
Shell Cemetery, hřbitov mušlí
Ráno po snídani vyrážíme na hřbitov mušlí, který se nachází na jihovýchodní straně ostrova, kousek od mola Santa Maria. Nápomocným bodem může být taky hotel Budha, který je přímo u pláže. Hřbitov mušlí se mu říká proto, protože tu rybáři časně ráno vyvezou své úlovky spolu se stovkami rozbitých mušlí. Pokud máte štěstí, najdete tu i celkem hezké mušle, které ze strany vypadají „jako nové“. Jelikož se jedná o rozbité mušle (kromě těch nejmenších, ty jsou v celku), můžete si je s sebou odvézt domů, na letišti s tím není problém, samozřejmě, pokud jich nebudete mít plný batoh.
Santa Maria
Cestou zpátky na hotel se procházíme po městečku Santa Maria, což je hlavní letovisko na ostrově Sal. Naleznete tu několik obchodů, stánků se suvenýry nebo různé kavárničky a restaurace. Některé uličky jsou tu moc pěkné.
Kolik co stojí?
Půjčení auta 50 – 80 euro + vratná záloha 200 - 400 euro
Celodenní výlet přes hotel včetně vstupů a oběda 50 euro
Buracona 3 eura
Shark Bay (půjčení bot do vody) 3 eura
Salinas de Pedra de Lume 5 euro
Viveiro Botanical Garden 5 euro
Jak se ti cestopis líbil?
JanaL procestovala 25 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 9 měsíci a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
...místní alkohol, podobný naší slivovici (52% promile)...
Mohla byste prosím ten obsah alkoholu upřesnit? Marně se ho snažím rozklíčovat ;-)
...místní alkohol, podobný naší slivovici (52% promile)...
Mohla byste prosím ten obsah alkoholu upřesnit? Marně se ho snažím rozklíčovat ;-)
Pokusím se i já. Na tomto turistickém Salu tomu jistě nebude jinak než na dobrodružnějším Santiagu.
A sice jedná se o místní kořalku pálenku - grogue (česky se může říct grog) z cukrové třtiny. Podobně jako třeba cachaça z Brazílie nebo bílý rum z Kuby, Dominikány, atd.
Pokusím se i já. Na tomto turistickém Salu tomu jistě nebude jinak než na dobrodružnějším Santiagu.
A sice jedná se o místní kořalku pálenku - grogue (česky se může říct grog) z cukrové třtiny. Podobně jako třeba cachaça z Brazílie nebo bílý rum z Kuby, Dominikány, atd.
Díky. Vím co je to pálenka z cukrové třtiny a cachaça i bílý rum mi nejsou úplně neznámé :-). Pořád ale nevím obsah alkoholu, když autorka píše "52% promile" . No bylo to zkrátka nenápadné upozornění, aby to opravila.
Díky. Vím co je to pálenka z cukrové třtiny a cachaça i bílý rum mi nejsou úplně neznámé :-). Pořád ale nevím obsah alkoholu, když autorka píše "52% promile" . No bylo to zkrátka nenápadné upozornění, aby to opravila.
Ale podivil bych se, kdyby tamní kapverdský grogue měl až 52% alkoholu.
Chuťově byl rozhodně slabší než třeba řízná 52% slivovica, hruškovica, calvados, co nechávával pálit můj děda.
Ale podivil bych se, kdyby tamní kapverdský grogue měl až 52% alkoholu.
Chuťově byl rozhodně slabší než třeba řízná 52% slivovica, hruškovica, calvados, co nechávával pálit můj děda.